28,008 matches
-
sau luni de la inițierea CART . Exemple elocvente sunt retinita cu citomegalovirus , infecții localizate și/ sau generalizate cu mycobacterii și pneumonia cu Pneumocystis carinii . Osteonecroză : cu toate că etiologia este considerată a fi multifactorială ( incluzând utilizarea de corticosteroizi , consumul de alcool , imunosupresia severă , indicele de masă corporală crescut ) , s- au raportat cazuri de osteonecroză mai ales la pacienții cu boală HIV avansată și/ sau expunere îndelungată la terapie combinată antiretrovirală ( TARC ) . Pacienții trebuie îndrumați să ceară sfatul medicului în cazul în care prezintă artralgii
Ro_569 () [Corola-website/Science/291328_a_292657]
-
stabilit semnificația clinică a acestei observații . În studiile la animale privind toxicitatea asupra funcției de reproducere , s- a evidențiat că lamivudina și abacavirul traversează bariera feto- placentară . În studiile la animale , lamivudina nu a avut efecte teratogene , însă au existat indicii privind creșterea numărului de decese embrionare precoce la iepure , la nivele de expunere sistemică relativ scăzute comparativ cu expunerea umană . Abacavirul a demonstrat toxicitate pe embrionul în dezvoltare și pe fetus la șobolan , dar nu și la iepure . Aceste rezultate
Ro_569 () [Corola-website/Science/291328_a_292657]
-
Afecțiuni osoase : Unii dintre pacienții care au primit terapie combinată antiretrovirală pot prezenta o afecțiune osoasă numită osteonecroză ( moartea țesutului osos provocată de pierderea vascularizației la nivelul osului ) . Durata terapiei combinate antiretrovirale , folosirea corticosteroizilor , consumul de alcool etilic , imunosupresia severă , indicele de masă corporală crescut , pot fi unii dintre multiplii factori de risc pentru apariția acestei afecțiuni . Semnele de osteonecroză sunt : rigiditate articulară , dureri articulare ( în special a șoldului , a genunchiului și a umărului ) și dificultate la mișcare . Dacă observați apariția
Ro_569 () [Corola-website/Science/291328_a_292657]
-
clinică limitată . În grupul cu 40mg/ kg șizi , concentrațiile de pegaptanib din lichidul amniotic au fost de 0, 05 % din concentrațiile plasmatice materne . Nu există studii privind toxicitatea asupra funcției de reproducere la iepuri . Nu există date disponibile pentru evaluarea indicilor de fertilitate sau a copulării la masculi ori femele . 6 . 6. 1 Lista excipienților Clorură de sodiu Dihidrogenofosfat de sodiu monohidrat Fosfat disodic heptahidrat Hidroxid de sodiu Acid clorhidric Apă pentru preparate injectabile 6. 2 Incompatibilități 9 6. 3 Perioada
Ro_621 () [Corola-website/Science/291380_a_292709]
-
covariat în funcție de timp și include de asemenea vârsta stabilirii diagnosticului și vârsta declanșării simptomelor . În momentul începerii tratamentului , subiecții aveau vârsta de maxim 6 luni . Subiecții din grupul istoric de referință netratat s- au născut în 1993 sau mai târziu . Indicii ecocardiografici ai cardiomiopatiei , măsurați ca o scădere a masei ventriculare stângi ( MVS ) , s - au ameliorat . După 52 de săptămâni de tratament , MVS a scăzut față de momentul intrării în studiu , la toți cei 14 pacienți cu date disponibile și s- a
Ro_661 () [Corola-website/Science/291420_a_292749]
-
de 2 ori , respectiv de 3, 5 ori Cmax și ASC medii ale simvastatinei ( substrat al CYP3A4 ) , ceea ce indică o inhibare a CYP3A4 de către imatinib . De aceea , se recomandă prudență când se administrează Glivec cu substraturi ale CYP3A4 cu un indice terapeutic îngust ( de exemplu : ciclosporina sau pimozida ) . Glivec poate crește concentrația plasmatică a altor medicamente metabolizate prin intermediul CYP3A4 ( de exemplu : triazolo- benzodiazepine , blocante ale canalelor de calciu din grupul dihidropiridinelor , anumiți inhibitori ai HMG- CoA reductazei , cum sunt statinele etc
Ro_417 () [Corola-website/Science/291176_a_292505]
-
Cmax și ASC ale metoprololului crescând cu aproximativ 23 % ( IÎ 90 % [ 1, 16- 1, 30 ] ) . Ajustarea dozelor nu pare necesară atunci când imatinib se administrează concomitent cu substraturi CYP2D6 , dar , cu toate acestea , este necesară prudență în cazul substraturilor CYP2D6 cu indice terapeutic îngust , cum este metoprololul . La pacienții tratați cu metoprolol trebuie avută în vedere monitorizarea clinică . In vitro , Glivec inhibă O- glucuronoconjugarea paracetamolului ( valoare Ki de 58, 5 micromol/ l la concentrații terapeutice ) . De aceea , este necesară prudență atunci când Glivec
Ro_417 () [Corola-website/Science/291176_a_292505]
-
de 2 ori , respectiv de 3, 5 ori Cmax și ASC medii ale simvastatinei ( substrat al CYP3A4 ) , ceea ce indică o inhibare a CYP3A4 de către imatinib . De aceea , se recomandă prudență când se administrează Glivec cu substraturi ale CYP3A4 cu un indice terapeutic îngust ( de exemplu : ciclosporina sau pimozida ) . Glivec poate crește concentrația plasmatică a altor medicamente metabolizate prin intermediul CYP3A4 ( de exemplu : triazolo- benzodiazepine , blocante ale canalelor de calciu din grupul dihidropiridinelor , anumiți inhibitori ai HMG- CoA reductazei , cum sunt statinele etc
Ro_417 () [Corola-website/Science/291176_a_292505]
-
Cmax și ASC ale metoprololului crescând cu aproximativ 23 % ( IÎ 90 % [ 1, 16- 1, 30 ] ) . Ajustarea dozelor nu pare necesară atunci când imatinib se administrează concomitent cu substraturi CYP2D6 , dar , cu toate acestea , este necesară prudență în cazul substraturilor CYP2D6 cu indice terapeutic îngust , cum este metoprololul . La pacienții tratați cu metoprolol trebuie avută în vedere monitorizarea clinică . In vitro , Glivec inhibă O- glucuronoconjugarea paracetamolului ( valoare Ki de 58, 5 micromol/ l la concentrații terapeutice ) . De aceea , este necesară prudență atunci când Glivec
Ro_417 () [Corola-website/Science/291176_a_292505]
-
de 2 ori , respectiv de 3, 5 ori Cmax și ASC medii ale simvastatinei ( substrat al CYP3A4 ) , ceea ce indică o inhibare a CYP3A4 de către imatinib . De aceea , se recomandă prudență când se administrează Glivec cu substraturi ale CYP3A4 cu un indice terapeutic îngust ( de exemplu : ciclosporina sau pimozida ) . Glivec poate crește concentrația plasmatică a altor medicamente metabolizate prin intermediul CYP3A4 ( de exemplu : triazolo- benzodiazepine , blocante ale canalelor de calciu din grupul dihidropiridinelor , anumiți inhibitori ai HMG- CoA reductazei , cum sunt statinele etc
Ro_417 () [Corola-website/Science/291176_a_292505]
-
Cmax și ASC ale metoprololului crescând cu aproximativ 23 % ( IÎ 90 % [ 1, 16- 1, 30 ] ) . Ajustarea dozelor nu pare necesară atunci când imatinib se administrează concomitent cu substraturi CYP2D6 , dar , cu toate acestea , este necesară prudență în cazul substraturilor CYP2D6 cu indice terapeutic îngust , cum este metoprololul . La pacienții tratați cu metoprolol trebuie avută în vedere monitorizarea clinică . In vitro , Glivec inhibă O- glucuronoconjugarea paracetamolului ( valoare Ki de 58, 5 micromol/ l la concentrații terapeutice ) . De aceea , este necesară prudență atunci când Glivec
Ro_417 () [Corola-website/Science/291176_a_292505]
-
de 2 ori , respectiv de 3, 5 ori Cmax și ASC medii ale simvastatinei ( substrat al CYP3A4 ) , ceea ce indică o inhibare a CYP3A4 de către imatinib . De aceea , se recomandă prudență când se administrează Glivec cu substraturi ale CYP3A4 cu un indice terapeutic îngust ( de exemplu : ciclosporina sau pimozida ) . Glivec poate crește concentrația plasmatică a altor medicamente metabolizate prin intermediul CYP3A4 ( de exemplu : triazolo- benzodiazepine , blocante ale canalelor de calciu din grupul dihidropiridinelor , anumiți inhibitori ai HMG- CoA reductazei , cum sunt statinele etc
Ro_417 () [Corola-website/Science/291176_a_292505]
-
Cmax și ASC ale metoprololului crescând cu aproximativ 23 % ( IÎ 90 % [ 1, 16- 1, 30 ] ) . Ajustarea dozelor nu pare necesară atunci când imatinib se administrează concomitent cu substraturi CYP2D6 , dar , cu toate acestea , este necesară prudență în cazul substraturilor CYP2D6 cu indice terapeutic îngust , cum este metoprololul . La pacienții tratați cu metoprolol trebuie avută în vedere monitorizarea clinică . In vitro , Glivec inhibă O- glucuronoconjugarea paracetamolului ( valoare Ki de 58, 5 micromol/ l la concentrații terapeutice ) . De aceea , este necesară prudență atunci când Glivec
Ro_417 () [Corola-website/Science/291176_a_292505]
-
chirurgicale majore la nivelul membrelor inferioare sau traumatisme majore . În aceste situații se recomandă întreruperea utilizării ( în cazul intervențiilor chirurgicale elective cu cel puțin 4 săptămâni înainte ) și reluarea acestuia nu mai devreme de două săptămâni după mobilizarea completă Obezitatea ( indicele de masă corporală peste 30 kg/ m ) − − Tromboflebita superficială și vene varicoase ( posibil ) . − Vârsta ; − Fumatul ( riscul crește suplimentar cu fumatul excesiv și vârsta , în special la femeile peste 35 ani ) ; − Dislipoproteinemia ; Obezitatea ( indicele de masă corporală peste 30 kg/ m
Ro_330 () [Corola-website/Science/291089_a_292418]
-
de două săptămâni după mobilizarea completă Obezitatea ( indicele de masă corporală peste 30 kg/ m ) − − Tromboflebita superficială și vene varicoase ( posibil ) . − Vârsta ; − Fumatul ( riscul crește suplimentar cu fumatul excesiv și vârsta , în special la femeile peste 35 ani ) ; − Dislipoproteinemia ; Obezitatea ( indicele de masă corporală peste 30 kg/ m ) ; − − Hipertensiunea arterială ; − Valvulopatii ; − Fibrilația atrială ; − Antecedentele heredo- colaterale pozitive ( tromboza arterială apărută vreodată la o rudă sau la un părinte la o vârstă relativ tânără ) . Factorii biochimici care pot fi indicatorii unei predispoziții
Ro_330 () [Corola-website/Science/291089_a_292418]
-
acționează printr- un mecanism de supresie a gonadotrofinelor , exercitat de acțiunile estrogenică și progestațională ale etinilestradiolului și norelgestrominului . Mecanismul primar de acțiune este inhibarea ovulației , dar alterarea mucusului cervical și a endometrului pot de asemenea contribui la eficacitatea produsului . 15 Indicii Pearl ( vezi tabelul ) : CONT- 002 EVRA CONT- 003 EVRA CONT- 003 COC * CONT- 004 EVRA CONT- 004 COC ** de 10743 4592 4005 0, 89 0, 57 1, 28 ( 0, 02- 1, 76 ) ( 0 - 1, 35 ) ( 0, 44 - 1, 35 ) 1
Ro_330 () [Corola-website/Science/291089_a_292418]
-
simptome moderate sau severe de AVV , indiferent de statusul osteoporozei ( implicând 889 paciente ) . În ambele studii , a scăzut severitatea simptomului inițial AVV cel mai supărător pentru subiect , a scăzut pH- ul vaginal , a scăzut procentul de celule parabazale vaginale din indicele de maturație ( IM ) și a crescut procentul de celule superficiale vaginale din IM . 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Profilul lasofoxifen a fost evaluat la 758 subiecți în studii convenționale de farmacologie clinică . Datele farmacocinetice de la mai mult de 2000 de femei
Ro_349 () [Corola-website/Science/291108_a_292437]
-
fetale și falimentul creșterii . În studiile privind efectele lasofoxifen asupra fertilității efectuate la șobolani , efecte slabe asupra performanței reproductive la mascul au apărut la ≥10 mg/ kg și zi ( aproximativ de 42 de ori ASC la om ) , evidențiată prin scăderea indicelui de copulație , a locurilor de implantare a oului și a fetușilor . La femelele tratate cu ≥0, 01 mg/ kg și zi ( sub nivelul de expunere umană sistemică ) a fost observată fertilitate scăzută și o creștere a pierderii pre - și post-
Ro_349 () [Corola-website/Science/291108_a_292437]
-
acestor date de la șoareci este necunoscută . Femelele de șobolan cărora li s- a administrat duloxetină înaintea și în cursul împerecherii și a perioadei inițiale a sarcinii au prezentat reduceri ale consumului de alimente și greutății materne , tulburări ale ciclului menstrual , indici reduși ai nașterilor vii și ai supraviețuirii urmașilor și întârzierea creșterii urmașilor , la niveluri de expunere sistemică estimate a fi cel mult expunerea clinică maximă ( ASC ) . Într- un studiu de embriotoxicitate la iepure , s- a observat incidență mai mare a
Ro_262 () [Corola-website/Science/291021_a_292350]
-
acestor date de la șoareci este necunoscută . Femelele de șobolan cărora li s- a administrat duloxetină înaintea și în cursul împerecherii și a perioadei inițiale a sarcinii au prezentat reduceri ale consumului de alimente și greutății materne , tulburări ale ciclului menstrual , indici reduși ai nașterilor vii și ai supraviețuirii urmașilor și întârzierea creșterii urmașilor , la niveluri de expunere sistemică estimate a fi cel mult expunerea clinică maximă ( ASC ) . Într- un studiu de embriotoxicitate la iepure , s- a observat incidență mai mare a
Ro_262 () [Corola-website/Science/291021_a_292350]
-
Extavia împreună cu alți imuno- modulatori în afară de corticosteroizi sau ACTH . S- a raportat că interferonii reduc activitatea enzimelor hepatice ale citocromul P450 la om și la animale . Este necesară precauție în cazul administrării Extavia în combinație cu medicamente care prezintă un indice terapeutic îngust și al căror clearance depinde în mare măsură de citocromul P450 hepatic , ca de exemplu antiepilepticele . 4. 6 Sarcina și alăptarea Este contraindicată inițierea tratamentului în timpul sarcinii ( vezi pct . 4. 3 ) . Femei fertile Femeile fertile trebuie să utilizeze
Ro_343 () [Corola-website/Science/291102_a_292431]
-
a unor doze mari . Aceste efecte prezintă variabilitate între pacienți și între diferiți corticosteroizi ( vezi pct . 5. 2 ) . Tratamentul cu corticosteroizi nazali în doze mai mari decât cele recomandate poate determina supresie corticosuprarenaliană semnificativă clinic . În cazul în care există indicii de utilizare a unor doze mai mari decât cele recomandate , trebuie avută în vedere administrarea suplimentară sistemică de corticosteroizi în timpul perioadelor de stres sau a intervențiilor chirurgicale elective . La subiecții adulți , adolescenți sau copii , tratamentul cu furoat de fluticazonă în
Ro_384 () [Corola-website/Science/291143_a_292472]
-
4 UI/ dl ) , la pacienții adulți ( ≥ 15 ani ) . Parametrii farmacocinetici trebuie să fie evaluați în mod periodic la fiecare pacient și dozele trebuie ajustate în mod corespunzător . Dozele recomandate se determină cu ajutorul următoarei formule : = greutatea ( în kg ) ( % ) sau ( UI/ dl ) indicelui de recuperare observat Astfel , pentru un indice de recuperare de 0, 7 UI/ dl ( media creșterii pentru factorul IX ) : Numărul de UI de factor IX necesare = greutatea ( în kg ) creșterea dorită a X nivelului de factor IX , ( % ) sau ( UI/ dl
Ro_131 () [Corola-website/Science/290891_a_292220]
-
ani ) . Parametrii farmacocinetici trebuie să fie evaluați în mod periodic la fiecare pacient și dozele trebuie ajustate în mod corespunzător . Dozele recomandate se determină cu ajutorul următoarei formule : = greutatea ( în kg ) ( % ) sau ( UI/ dl ) indicelui de recuperare observat Astfel , pentru un indice de recuperare de 0, 7 UI/ dl ( media creșterii pentru factorul IX ) : Numărul de UI de factor IX necesare = greutatea ( în kg ) creșterea dorită a X nivelului de factor IX , ( % ) sau ( UI/ dl ) 1, 4 UI/ kg În cazul evenimentelor
Ro_131 () [Corola-website/Science/290891_a_292220]
-
și a frecvenței de repetare a perfuziilor . Cu precădere în cazul intervențiilor chirurgicale majore , este indispensabilă monitorizarea cu precizie a tratamentului de substituție prin intermediul testelor de coagulare ( activitatea factorului IX plasmatic ) . Răspunsul la administrarea de factor IX , exprimat prin valoarea indicelui de recuperare in vivo și prin valoarea timpului de înjumătățire plasmatică , variază de la un pacient la altul . BeneFIX poate fi utilizat în tratamentul profilactic de lungă durată împotriva hemoragiilor la pacienții cu forme severe de hemofilie B . În cadrul unui studiu
Ro_131 () [Corola-website/Science/290891_a_292220]