28,008 matches
-
scăzut și intermediar , conform MSKCC ( Memorial Sloan Kettering Cancer Center ) . Obiectivele primare au fost timpul total de supraviețuire și timpul de supraviețuire în absența semnelor de evoluție a bolii ( PFS , progression- free survival ) . Aproximativ jumătate dintre pacienți au avut un indice de performanță ECOG egal cu 0 , iar altă jumătate s- au situat în grupa de risc prognostic scăzut , conform modelului MSKCC . PFS a fost calculat prin evaluări radiologice independente , în orb , pe baza criteriilor RECIST . Analiza PFS a fost efectuată
Ro_692 () [Corola-website/Science/291451_a_292780]
-
fost efectuată pe baza a 342 de evenimente la 769 de pacienți . Media PFS a fost de 167 de zile la pacienții randomizați pentru tratamentul cu Nexavar , față de 84 de zile la pacienții care au primit placebo ( HR = 0, 44 [ indicele de risc ] ; CI 95 % : 0, 35 - 0, 55 ; p < 0, 000001 ) . Vârsta , grupa de risc prognostic conform MSKCC , indicele de performanță ECOG și terapia anterioară nu au afectat gradul de eficacitate a tratamentului . S- a efectuat o analiză intermediară
Ro_692 () [Corola-website/Science/291451_a_292780]
-
la pacienții randomizați pentru tratamentul cu Nexavar , față de 84 de zile la pacienții care au primit placebo ( HR = 0, 44 [ indicele de risc ] ; CI 95 % : 0, 35 - 0, 55 ; p < 0, 000001 ) . Vârsta , grupa de risc prognostic conform MSKCC , indicele de performanță ECOG și terapia anterioară nu au afectat gradul de eficacitate a tratamentului . S- a efectuat o analiză intermediară ( a doua analiză intermediară ) asupra timpului total de supraviețuire , pe baza a 367 de decese la 903 pacienți . Valoarea alfa
Ro_692 () [Corola-website/Science/291451_a_292780]
-
săptămâni sau luni de la inițierea TARC . Exemple semnificative sunt retinita cu citomegalovirus , infecții generalizate și/ sau localizate cu micobacterii și pneumonia cu Pneumocystis carinii . Cu toate că etiologia este considerată a fi multifactorială ( incluzând utilizarea de corticosteroizi , consumul de alcool , imunosupresia severă , indicele de masă corporală crescut ) , s- au raportat cazuri de osteonecroză mai ales la pacienții cu boală HIV avansată și/ sau expunere îndelungată la tratament combinat antiretroviral ( TARC ) . Pacienții trebuie îndrumați să ceară sfatul medicului în cazul în care prezintă artralgii
Ro_540 () [Corola-website/Science/291299_a_292628]
-
săptămâni sau luni de la inițierea TARC . Exemple semnificative sunt retinita cu citomegalovirus , infecții generalizate și/ sau localizate cu micobacterii și pneumonia cu Pneumocystis carinii . Cu toate că etiologia este considerată a fi multifactorială ( incluzând utilizarea de corticosteroizi , consumul de alcool , imunosupresia severă , indicele de masă corporală crescut ) , s- au raportat cazuri de osteonecroză mai ales la pacienții cu boală HIV avansată și/ sau expunere îndelungată la tratament combinat antiretroviral ( TARC ) . Pacienții trebuie îndrumați să ceară sfatul medicului în cazul în care prezintă artralgii
Ro_540 () [Corola-website/Science/291299_a_292628]
-
sau luni de la inițierea TARC . Exemple semnificative sunt retinita cu citomegalovirus , infecții generalizate și/ sau localizate cu micobacterii și pneumonia cu Pneumocystis carinii . Osteonecroză Cu toate că etiologia este considerată a fi multifactorială ( incluzând utilizarea de corticosteroizi , consumul de alcool , imunosupresia severă , indicele de masă corporală crescut ) , s- au raportat cazuri de osteonecroză mai ales la pacienții cu boală HIV avansată și/ sau expunere îndelungată la tratament combinat antiretroviral ( TARC ) . Pacienții trebuie îndrumați să ceară sfatul medicului în cazul în care prezintă artralgii
Ro_540 () [Corola-website/Science/291299_a_292628]
-
deoarece unii pacienți care utilizează aceste medicamente pot dezvolta o boală a oaselor numită osteonecroză ( moartea țesutului osos cauzată de pierderea vascularizației la nivelul osului ) . Durata tratamentului antiretroviral asociat , utilizarea corticosteroizilor , consumul de alcool , imunosupresia severă ( reducerea funcției sistemului imun ) , indice mare al masei corporale , printre altele , pot fi unii din numeroșii factori de risc de apariție a acestei boli . - Dureri musculare , sensibilitate sau slăbiciune , în special în asociere cu utilizarea acestor - Medicamente împotriva cancerului ( de exemplu vincristină , vinblastină ) ; - Inhibitori non-
Ro_540 () [Corola-website/Science/291299_a_292628]
-
burtă ) și organelor interne , mărirea sânilor și îngroșarea cefei ( “ ceafă de bizon ” ) . Cauzele și efectul pe termen lung ale acestor modificări nu sunt cunoscute încă . Durata tratamentului antiretroviral asociat , utilizarea corticosteroizilor , consumul de alcool , imunosupresia severă ( reducerea funcției sistemului imun ) , indice mare al masei corporale , printre altele , pot fi unii din numeroșii factori de risc de apariție a acestei boli . medicamente . 150 Folosirea altor medicamente - Medicamente care afectează sistemul imunitar ( de exemplu ciclosporină , sirolimus Vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau
Ro_540 () [Corola-website/Science/291299_a_292628]
-
cu inhibitori sau inductori puternici ai CYP3A4 și/ sau CYP1A2 . Poate fi necesară ajustrarea dozei de Mimpara ( vezi pct . 4. 5 ) . Este necesară prudență în cazul administrării Mimpara concomitent cu medicamente a căror doză se stabilește individual , prin tatonare , cu indice terapeutic îngust , metabolizate predominant prin CYP2D6 . Pot fi necesare ajustări ale dozelor medicamentelor administrate concomitent ( vezi pct . 4. 5 ) . 4 Concentrațiile plasmatice de cinacalcet pot fi mai mici la fumători datorită efectului inductor asupra metabolizării mediate prin intermediul CYP1A2 . Pot fi
Ro_631 () [Corola-website/Science/291390_a_292719]
-
zi ) nu afectează farmacocinetica cinacalcetului . Efectul cinacalcetului asupra altor medicamente Medicamente metabolizate de către enzima P450 2D6 ( CYP2D6 ) : Cinacalcetul este un inhibitor puternic al CYP2D6 . Pot fi necesare ajustări ale dozelor medicamentelor administrate concomitent , atunci când Mimpara este administrată cu substanțe cu indice terapeutic îngust , cu doze stabilite individual , metabolizate predominant de către CYP2D6 ( de exemplu flecainidă , propafenonă , metoprolol administrat în insuficiența cardiacă , desimipramină , nortriptilină , clomipramină ) ( vezi pct . 4. 4 ) . Desipramină : Administrarea a 90 mg cinacalcet o dată pe zi concomitent cu 50 mg desipramină
Ro_631 () [Corola-website/Science/291390_a_292719]
-
cu inhibitori sau inductori puternici ai CYP3A4 și/ sau CYP1A2 . Poate fi necesară ajustrarea dozei de Mimpara ( vezi pct . 4. 5 ) . Este necesară prudență în cazul administrării Mimpara concomitent cu medicamente a căror doză se stabilește individual , prin tatonare , cu indice terapeutic îngust , metabolizate predominant prin CYP2D6 . Pot fi necesare ajustări ale dozelor medicamentelor administrate concomitent ( vezi pct . 4. 5 ) . 14 Concentrațiile plasmatice de cinacalcet pot fi mai mici la fumători datorită efectului inductor asupra metabolizării mediate prin intermediul CYP1A2 . Pot fi
Ro_631 () [Corola-website/Science/291390_a_292719]
-
zi ) nu afectează farmacocinetica cinacalcetului . Efectul cinacalcetului asupra altor medicamente Medicamente metabolizate de către enzima P450 2D6 ( CYP2D6 ) : Cinacalcetul este un inhibitor puternic al CYP2D6 . Pot fi necesare ajustări ale dozelor medicamentelor administrate concomitent , atunci când Mimpara este administrată cu substanțe cu indice terapeutic îngust , cu doze stabilite individual , metabolizate predominant de către CYP2D6 ( de exemplu flecainidă , propafenonă , metoprolol administrat în insuficiența cardiacă , desimipramină , nortriptilină , clomipramină ) ( vezi pct . 4. 4 ) . Desipramină : Administrarea a 90 mg cinacalcet o dată pe zi concomitent cu 50 mg desipramină
Ro_631 () [Corola-website/Science/291390_a_292719]
-
cu inhibitori sau inductori puternici ai CYP3A4 și/ sau CYP1A2 . Poate fi necesară ajustrarea dozei de Mimpara ( vezi pct . 4. 5 ) . Este necesară prudență în cazul administrării Mimpara concomitent cu medicamente a căror doză se stabilește individual , prin tatonare , cu indice terapeutic îngust , metabolizate predominant prin CYP2D6 . Pot fi necesare ajustări ale dozelor medicamentelor administrate concomitent ( vezi pct . 4. 5 ) . 24 Concentrațiile plasmatice de cinacalcet pot fi mai mici la fumători datorită efectului inductor asupra metabolizării mediate prin intermediul CYP1A2 . Pot fi
Ro_631 () [Corola-website/Science/291390_a_292719]
-
zi ) nu afectează farmacocinetica cinacalcetului . Efectul cinacalcetului asupra altor medicamente Medicamente metabolizate de către enzima P450 2D6 ( CYP2D6 ) : Cinacalcetul este un inhibitor puternic al CYP2D6 . Pot fi necesare ajustări ale dozelor medicamentelor administrate concomitent , atunci când Mimpara este administrată cu substanțe cu indice terapeutic îngust , cu doze stabilite individual , metabolizate predominant de către CYP2D6 ( de exemplu flecainidă , propafenonă , metoprolol administrat în insuficiența cardiacă , desimipramină , nortriptilină , clomipramină ) ( vezi pct . 4. 4 ) . Desipramină : Administrarea a 90 mg cinacalcet o dată pe zi concomitent cu 50 mg desipramină
Ro_631 () [Corola-website/Science/291390_a_292719]
-
glicemiei. În cadrul unui studiu recent au fost folosite ultrasunete pentru a măsura grosimea pielii în patru locuri de injectare. Studiul a avut în vedere 338 pacienți suferind de diabet. Vârsta pacienților era cuprinsă între 18 și 85 de ani, iar indicele de masă corporală era cuprins între 19, 4 și 64, 5 kg/m2. Cercetătorii au observat că variațiile de grosime a pielii în funcție de vârstă, sex, rasă și masă musculară sunt minime. Grosimea pielii în cazul celor mai mulți pacienți era de mai
Cum sa alegi un ac potrivit pentru injectarea insulinei [Corola-website/Science/91997_a_92492]
-
de 12 - 14 g/ dl . În studiul cu design deschis , nu au existat diferențe privind supraviețuirea globală între pacienții cărora li s- a administrat eritropoetină umană recombinantă și cei din grupurile de control . În cele patru studii controlate cu placebo , indicele de risc pentru supraviețuirea globală s- a situat în intervalul 1, 25 și 1, 47 în favoarea grupurilor de control . Aceste studii au prezentat o creștere consecventă , inexplicabilă , semnificativă din punct de vedere statistic , a mortalității la pacienții cu anemie asociată
Ro_313 () [Corola-website/Science/291072_a_292401]
-
din grupul de control . S- a efectuat de asemenea o analiză sistematică care a implicat peste 9000 pacienți cu cancer , care au participat în 57 studii clinice . Meta- analiza datelor privind supraviețuirea globală a produs un punct de estimare a indicelui de risc de 1, 08 în favoarea grupurilor de control ( IÎ 95 % : 0, 99 , 1, 18 ; 42 studii clinice și 8167 pacienți ) . S- a observat un risc relativ crescut al evenimentelor tromboembolice ( RR 1, 67 , IÎ 95 % 1, 35 , 2, 06
Ro_313 () [Corola-website/Science/291072_a_292401]
-
de 12 - 14 g/ dl . În studiul cu design deschis , nu au existat diferențe privind supraviețuirea globală între pacienții cărora li s- a administrat eritropoetină umană recombinantă și cei din grupurile de control . În cele patru studii controlate cu placebo , indicele de risc pentru supraviețuirea globală s- a situat în intervalul 1, 25 și 1, 47 în favoarea grupurilor de control . Aceste studii au prezentat o creștere consecventă , inexplicabilă , semnificativă din punct de vedere statistic , a mortalității la pacienții cu anemie asociată
Ro_313 () [Corola-website/Science/291072_a_292401]
-
grupul de control . S- a efectuat de asemenea o analiză sistematică care a implicat peste 9000 pacienți cu cancer , care au participat în 57 studii clinice . Meta- analiza datelor priv ind supraviețuirea globală a produs un punct de estimare a indicelui de risc de 1, 08 în favoarea grupurilor de control ( IÎ 95 % : 0, 99 , 1, 18 ; 42 studii clinice și 8167 pacienți ) . S- a observat un risc relativ crescut al evenimentelor tromboembolice ( RR 1, 67 , IÎ 95 % 1, 35 , 2, 06
Ro_313 () [Corola-website/Science/291072_a_292401]
-
de 12 - 14 g/ dl . În studiul cu design deschis , nu au existat diferențe privind supraviețuirea globală între pacienții cărora li s- a administrat eritropoetină umană recombinantă și cei din grupurile de control . În cele patru studii controlate cu placebo , indicele de risc pentru supraviețuirea globală s- a situat în intervalul 1, 25 și 1, 47 în favoarea grupurilor de control . Aceste studii au prezentat o creștere consecventă , inexplicabilă , semnificativă din punct de vedere statistic , a mortalității la pacienții cu anemie asociată
Ro_313 () [Corola-website/Science/291072_a_292401]
-
din grupul de control . S- a efectuat de asemenea o analiză sistematică care a implicat peste 9000 pacienți cu cancer , care au participat în 57 studii clinice . Meta- analiza datelor privind supraviețuirea globală a produs un punct de estimare a indicelui de risc de 1, 08 în favoarea grupurilor de control ( IÎ 95 % : 0, 99 , 1, 18 ; 42 studii clinice și 8167 pacienți ) . S- a observat un risc relativ crescut al evenimentelor tromboembolice ( RR 1, 67 , IÎ 95 % 1, 35 , 2, 06
Ro_313 () [Corola-website/Science/291072_a_292401]
-
de 12 - 14 g/ dl . În studiul cu design deschis , nu au existat diferențe privind supraviețuirea globală între pacienții cărora li s- a administrat eritropoetină umană recombinantă și cei din grupurile de control . În cele patru studii controlate cu placebo , indicele de risc pentru supraviețuirea globală s- a situat în intervalul 1, 25 și 1, 47 în favoarea grupurilor de control . Aceste studii au prezentat o creștere consecventă , inexplicabilă , semnificativă din punct de vedere statistic , a mortalității la pacienții cu anemie asociată
Ro_313 () [Corola-website/Science/291072_a_292401]
-
din grupul de control . S- a efectuat de asemenea o analiză sistematică care a implicat peste 9000 pacienți cu cancer , care au participat în 57 studii clinice . Meta- analiza datelor privind supraviețuirea globală a produs un punct de estimare a indicelui de risc de 1, 08 în favoarea grupurilor de control ( IÎ 95 % : 0, 99 , 1, 18 ; 42 studii clinice și 8167 pacienți ) . S- a observat un risc relativ crescut al evenimentelor tromboembolice ( RR 1, 67 , IÎ 95 % 1, 35 , 2, 06
Ro_313 () [Corola-website/Science/291072_a_292401]
-
de 12 - 14 g/ dl . În studiul cu design deschis , nu au existat diferențe privind supraviețuirea globală între pacienții cărora li s- a administrat eritropoetină umană recombinantă și cei din grupurile de control . În cele patru studii controlate cu placebo , indicele de risc pentru supraviețuirea globală s- a situat în intervalul 1, 25 și 1, 47 în favoarea grupurilor de control . Aceste studii au prezentat o creștere consecventă , inexplicabilă , semnificativă din punct de vedere statistic , a mortalității la pacienții cu anemie asociată
Ro_313 () [Corola-website/Science/291072_a_292401]
-
din grupul de control . S- a efectuat de asemenea o analiză sistematică care a implicat peste 9000 pacienți cu cancer , care au participat în 57 studii clinice . Meta- analiza datelor privind supraviețuirea globală a produs un punct de estimare a indicelui de risc de 1, 08 în favoarea grupurilor de control ( IÎ 95 % : 0, 99 , 1, 18 ; 42 studii clinice și 8167 pacienți ) . S- a observat un risc relativ crescut al evenimentelor tromboembolice ( RR 1, 67 , IÎ 95 % 1, 35 , 2, 06
Ro_313 () [Corola-website/Science/291072_a_292401]