28,736 matches
-
desfășurate în antrepozitul fiscal de producție de produse energetice în luna .............. anul ....... * Cu │Fără accize (E) Cantitățile de produse se exprimă în tone. Prin excepție, în cazul materiilor prime având codul de produs S300, cantitățile se exprimă în hectolitri alcool pur. A - cantitățile de produse existente în antrepozit la începutul perioadei și care trebuie să corespundă cu stocul final din documentul lunii anterioare; B - cantitatea de produse fabricate în antrepozit pe parcursul perioadei care se consideră finite; C - cantitățile de produse intrate
NORME METODOLOGICE din 6 ianuarie 2016 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268212_a_269541]
-
intenționează solicitarea unei cote reduse a accizei în statul membru de destinație, certificarea expeditorului astfel: "Prin prezenta se certifică faptul că produsul descris a fost fabricat de o mică distilerie cu o producție a anului anterior de ........ hectolitri de alcool pur." Căsuța 15. Societatea semnatarului etc.: documentul trebuie completat de către sau în numele persoanei responsabile pentru circulația produselor. Dacă expeditorul solicită să i se returneze exemplarul 3 cu un certificat de recepție, acesta va fi menționat. Căsuța A. Mențiuni privind verificarea: autoritățile
NORME METODOLOGICE din 6 ianuarie 2016 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268212_a_269541]
-
nală (U.A.I.) reafiliere Române 16. Comitetul Interna- Paris 1963 Academia Hotărârea condu- țional pentru Cer- Română cerii Academiei cetarea Spațiului Române (C.O.S.P.A.R.) 17. Uniunea Internatio- Oxford 1963 Academia România participă nala de Chimie Română din anul 1963 Pura și Aplicată 18. Confederația Inter- Toronto 1992 Academia Hotărârea condu- națională de Anali- Română cerii Academiei za Termica (I.C.T.A.) Române 19. Uniunea Interna- Paris 1955 1966 Academia Aprobarea M.A.E. țională de Științe Română nr. 10/8435/28
ORDONANŢĂ nr. 41 din 12 august 1994 (*actualizată*) privind autorizarea plăţii cotizaţiilor la organizaţiile internaţionale interguvernamentale la care România este parte. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268791_a_270120]
-
100% în volume: 1,5; - baze azotate volatile exprimate în azot g/hl alcool la 100% în volume: 0,1; - furfural g/hl alcool la 100% în volume: nedetectabil; 6. concentrație alcoolică dobândită în volume - numărul de volume de alcool pur, la temperatura de 20°C, conținute în 100 volume din produsul considerat la aceeași temperatură; 7. concentrație alcoolică potențială în volume - numărul de volume de alcool pur, la temperatura de 20°C, ce pot fi obținute prin fermentarea totală a
NORME din 14 iulie 2008(*actualizate*) de aplicare a Regulamentului Consiliului (CEE) nr. 1.601/1991 cu privire la regulile generale privind definirea, descrierea şi prezentarea vinurilor aromatizate, a băuturilor aromatizate pe bază de vin şi a cocteilurilor aromatizate din produse vitivinicole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268868_a_270197]
-
volume: nedetectabil; 6. concentrație alcoolică dobândită în volume - numărul de volume de alcool pur, la temperatura de 20°C, conținute în 100 volume din produsul considerat la aceeași temperatură; 7. concentrație alcoolică potențială în volume - numărul de volume de alcool pur, la temperatura de 20°C, ce pot fi obținute prin fermentarea totală a zaharurilor conținute în 100 volume din produsul considerat la aceeași temperatură; 8. concentrație alcoolică totală în volume - suma concentrațiilor alcoolice dobândită și potențială, în volume; 9. concentrație
NORME din 14 iulie 2008(*actualizate*) de aplicare a Regulamentului Consiliului (CEE) nr. 1.601/1991 cu privire la regulile generale privind definirea, descrierea şi prezentarea vinurilor aromatizate, a băuturilor aromatizate pe bază de vin şi a cocteilurilor aromatizate din produse vitivinicole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268868_a_270197]
-
100% în volume: 1,5; - baze azotate volatile exprimate în azot g/hl alcool la 100% în volume: 0,1; - furfural g/hl alcool la 100% în volume: nedetectabil; 6. concentrație alcoolică dobândită în volume - numărul de volume de alcool pur, la temperatura de 20°C, conținute în 100 volume din produsul considerat la aceeași temperatură; 7. concentrație alcoolică potențială în volume - numărul de volume de alcool pur, la temperatura de 20°C, ce pot fi obținute prin fermentarea totală a
NORME din 29 februarie 2008 (*actualizate*) de aplicare a Regulamentului Consiliului (CEE) nr. 1.601/1991 cu privire la regulile generale privind definirea, descrierea şi prezentarea vinurilor aromatizate, a băuturilor aromatizate pe bază de vin şi a cocteilurilor aromatizate din produse vitivinicole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268866_a_270195]
-
volume: nedetectabil; 6. concentrație alcoolică dobândită în volume - numărul de volume de alcool pur, la temperatura de 20°C, conținute în 100 volume din produsul considerat la aceeași temperatură; 7. concentrație alcoolică potențială în volume - numărul de volume de alcool pur, la temperatura de 20°C, ce pot fi obținute prin fermentarea totală a zaharurilor conținute în 100 volume din produsul considerat la aceeași temperatură; 8. concentrație alcoolică totală în volume - suma concentrațiilor alcoolice dobândită și potențială, în volume; 9. concentrație
NORME din 29 februarie 2008 (*actualizate*) de aplicare a Regulamentului Consiliului (CEE) nr. 1.601/1991 cu privire la regulile generale privind definirea, descrierea şi prezentarea vinurilor aromatizate, a băuturilor aromatizate pe bază de vin şi a cocteilurilor aromatizate din produse vitivinicole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268866_a_270195]
-
100% în volume: 1,5; - baze azotate volatile exprimate în azot g/hl alcool la 100% în volume: 0,1; - furfural g/hl alcool la 100% în volume: nedetectabil; 6. concentrație alcoolică dobândită în volume - numărul de volume de alcool pur, la temperatura de 20°C, conținute în 100 volume din produsul considerat la aceeași temperatură; 7. concentrație alcoolică potențială în volume - numărul de volume de alcool pur, la temperatura de 20°C, ce pot fi obținute prin fermentarea totală a
NORME din 3 iunie 2008(*actualizate*) de aplicare a Regulamentului Consiliului (CEE) nr. 1.601/1991 cu privire la regulile generale privind definirea, descrierea şi prezentarea vinurilor aromatizate, a băuturilor aromatizate pe bază de vin şi a cocteilurilor aromatizate din produse vitivinicole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268870_a_270199]
-
volume: nedetectabil; 6. concentrație alcoolică dobândită în volume - numărul de volume de alcool pur, la temperatura de 20°C, conținute în 100 volume din produsul considerat la aceeași temperatură; 7. concentrație alcoolică potențială în volume - numărul de volume de alcool pur, la temperatura de 20°C, ce pot fi obținute prin fermentarea totală a zaharurilor conținute în 100 volume din produsul considerat la aceeași temperatură; 8. concentrație alcoolică totală în volume - suma concentrațiilor alcoolice dobândită și potențială, în volume; 9. concentrație
NORME din 3 iunie 2008(*actualizate*) de aplicare a Regulamentului Consiliului (CEE) nr. 1.601/1991 cu privire la regulile generale privind definirea, descrierea şi prezentarea vinurilor aromatizate, a băuturilor aromatizate pe bază de vin şi a cocteilurilor aromatizate din produse vitivinicole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268870_a_270199]
-
b) jocuri loto cu pretrageri pur aleatorii de numere și/sau simboluri, fără a se limita la acestea: loz în plic, loz randalinat, loz capsat, loz anvelopat, loz răzuibil și altele asemenea; ... c) loterii pasive, care se bazează pe extragerea pur aleatorie de bilete, numere și/sau date de identificare ale biletelor, fără a se limita la acestea: Crosul Loteriei; Loteria Cadou; Loteria sărbătorilor de iarnă; Loto Zodiac și altele asemenea; ... Articolul 16 Activitatea de jocuri de noroc de tip loto
NORMELE METODOLOGICE din 24 februarie 2016 de punere în aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 77/2009 privind organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269551_a_270880]
-
unui eveniment pot fi desfășurate atât turnee de poker în cadrul cărora jetoanele deținute de participanți pot fi preschimbate în orice moment la punctul de colectare, potrivit valorii acestora, precum și turnee de poker în cadrul cărora jetoanele deținute de participanți au valoare pur simbolică, inscripționate fără valoare și gestionate separat, neputând fi preschimbate în numerar la punctul de colectare. ... Articolul 119 (1) Organizatorii vor permite participarea jucătorilor la evenimentele din cadrul festivalului de poker numai în baza unui act de identitate valabil și vor
NORMELE METODOLOGICE din 24 februarie 2016 de punere în aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 77/2009 privind organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269551_a_270880]
-
depunere a cererilor; ... ---------- Lit. ag) a art. 2 a fost modificată de pct. 2 al art. I din ORDINUL nr. 737 din 30 aprilie 2015 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 300 din 30 aprilie 2015. ah) "femelă reproducătoare de rasă pură" înseamnă femelă înscrisă în secțiunea principală a registrului genealogic și care are înregistrată cel puțin o montă sau însămânțare artificială. ... Capitolul II Condiții specifice și criterii de eligibilitate pentru acordarea plăților Articolul 3 (1) Beneficiarii plăților prevăzute la art. 1
ORDIN nr. 619 din 6 aprilie 2015(*actualizat*) pentru aprobarea criteriilor de eligibilitate, condiţiilor specifice şi a modului de implementare a schemelor de plăţi prevăzute la art. 1 alin. (2) şi (3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 3/2015 pentru aprobarea schemelor de plăţi care se aplică în agricultură în perioada 2015-2020 şi pentru modificarea art. 2 din Legea nr. 36/1991 privind societăţile agricole şi alte forme de asociere în agricultură, precum şi a condiţiilor specifice de implementare pentru măsurile compensatorii de dezvoltare rurală aplicabile pe terenurile agricole, prevăzute în Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2014-2020. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269544_a_270873]
-
mici de 10 ha", vizează suprafețele de teren arabil eligibile, neeligibile, solicitate și nesolicitate la plată. Articolul 102 Sunt eligibili pentru accesarea pachetului 8 din cadrul Măsurii 10 doar fermierii care desfășoară activitate agricolă și dețin femele de reproducție de rasă pură locală în pericol de abandon, din speciile prevăzute în PNDR 2014-2020, înscrise în registrul genealogic al rasei (secțiunea principală) condus de asociații acreditate de ANZ. Sunt eligibile numai animalele care sunt utilizate preponderent în scop agricol, nefiind eligibili caii care
ORDIN nr. 619 din 6 aprilie 2015(*actualizat*) pentru aprobarea criteriilor de eligibilitate, condiţiilor specifice şi a modului de implementare a schemelor de plăţi prevăzute la art. 1 alin. (2) şi (3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 3/2015 pentru aprobarea schemelor de plăţi care se aplică în agricultură în perioada 2015-2020 şi pentru modificarea art. 2 din Legea nr. 36/1991 privind societăţile agricole şi alte forme de asociere în agricultură, precum şi a condiţiilor specifice de implementare pentru măsurile compensatorii de dezvoltare rurală aplicabile pe terenurile agricole, prevăzute în Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2014-2020. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269544_a_270873]
-
creanțe ipotecare anterioare, proporțional cu restul de preț ce a rămas de la fiecare imobil, după ce s-au acoperit creanțele cu rang anterior ipotecii colective. ... (3) Creanțele cu termen și cele condiționale vor fi repartizate după rangul lor, ca și cum ar fi pure și simple, cu mențiunea că ele vor fi plătite numai potrivit regulilor prevăzute la art. 881 și 882. ... (4) Creanțele care nu pot fi valorificate decât după executarea bunurilor unui codebitor principal vor fi trecute ca socotite sub condiție suspensivă
CODUL DE PROCEDURĂ CIVILĂ din 1 iulie 2010 (**republicat**)(*actualizat*) ( Legea nr. 134/2010 republicată**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268976_a_270305]
-
al gunoiului animalier, având acțiune favorabilă asupra activității florei și faunei solului, pe o perioadă de timp de 2-3 ani și în plus, ameliorând proprietățile fizico-chimice ale solului. După modul obținerii lor, îngrășămintele verzi pot fi: îngrășăminte verzi în cultură pură, când constituie cultura de bază și ocupă terenul întreaga perioadă de vegetație; îngrășăminte verzi constituite într-o cultură intermediară (cultură ascunsă, cultură în miriște și cultură de toamnă); îngrășăminte verzi sub formă de masă cosită (ca mulci vegetal). Îngrășămintele verzi
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269047_a_270376]
-
al gunoiului animalier, având acțiune favorabilă asupra activității florei și faunei solului, pe o perioadă de timp de 2-3 ani și în plus, ameliorând proprietățile fizico-chimice ale solului. După modul obținerii lor, îngrășămintele verzi pot fi: îngrășăminte verzi în cultură pură, când constituie cultura de bază și ocupă terenul întreaga perioadă de vegetație; îngrășăminte verzi constituite într-o cultură intermediară (cultură ascunsă, cultură în miriște și cultură de toamnă); îngrășăminte verzi sub formă de masă cosită (ca mulci vegetal). Îngrășămintele verzi
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269048_a_270377]
-
depunere a cererilor; ... ---------- Lit. ag) a art. 2 a fost modificată de pct. 2 al art. I din ORDINUL nr. 737 din 30 aprilie 2015 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 300 din 30 aprilie 2015. ah) "femelă reproducătoare de rasă pură" înseamnă femelă înscris�� în secțiunea principală a registrului genealogic și care are înregistrată cel puțin o montă sau însămânțare artificială. ... Capitolul II Condiții specifice și criterii de eligibilitate pentru acordarea plăților Articolul 3 (1) Beneficiarii plăților prevăzute la art. 1
ORDIN nr. 619 din 6 aprilie 2015(*actualizat*) pentru aprobarea criteriilor de eligibilitate, condiţiilor specifice şi a modului de implementare a schemelor de plăţi prevăzute la art. 1 alin. (2) şi (3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 3/2015 pentru aprobarea schemelor de plăţi care se aplică în agricultură în perioada 2015-2020 şi pentru modificarea art. 2 din Legea nr. 36/1991 privind societăţile agricole şi alte forme de asociere în agricultură, precum şi a condiţiilor specifice de implementare pentru măsurile compensatorii de dezvoltare rurală aplicabile pe terenurile agricole, prevăzute în Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2014-2020. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270091_a_271420]
-
mici de 10 ha", vizează suprafețele de teren arabil eligibile, neeligibile, solicitate și nesolicitate la plată. Articolul 102 Sunt eligibili pentru accesarea pachetului 8 din cadrul Măsurii 10 doar fermierii care desfășoară activitate agricolă și dețin femele de reproducție de rasă pură locală în pericol de abandon, din speciile prevăzute în PNDR 2014-2020, înscrise în registrul genealogic al rasei (secțiunea principală) condus de asociații acreditate de ANZ. Sunt eligibile numai animalele care sunt utilizate preponderent în scop agricol, nefiind eligibili caii care
ORDIN nr. 619 din 6 aprilie 2015(*actualizat*) pentru aprobarea criteriilor de eligibilitate, condiţiilor specifice şi a modului de implementare a schemelor de plăţi prevăzute la art. 1 alin. (2) şi (3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 3/2015 pentru aprobarea schemelor de plăţi care se aplică în agricultură în perioada 2015-2020 şi pentru modificarea art. 2 din Legea nr. 36/1991 privind societăţile agricole şi alte forme de asociere în agricultură, precum şi a condiţiilor specifice de implementare pentru măsurile compensatorii de dezvoltare rurală aplicabile pe terenurile agricole, prevăzute în Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2014-2020. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270091_a_271420]
-
modificările și completările ulterioare, precum și grupurile de producători care desfășoară activitate agricolă. În cazul pachetului 8-M 10, pentru care plata se acordă anual, ca sumă fixă pe UVM/specie de animal (calculat pentru femelele adulte de reproducție de rasă pură), beneficiarii trebuie să fie proprietari, arendași, concesionari, asociați administratori în cadrul asociațiilor în participațiune, locatari ai terenurilor și să asigure condiția de UVM/ha conform fișei măsurii. 4. Beneficiarii rentei viagere pentru suprafețele arendate/înstrăinate, conform Legii nr. 247/2005 , cu
ANEXE din 24 februarie 2016 (*actualizate*) nr. 1 şi 2 la Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 249/2016 privind aprobarea formularului-tip al cererii unice de plată pentru anul 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270098_a_271427]
-
să refac efectivul de femele adulte de reproducție, prin trecere de la tineret sau prin cumpărare în maximum 6 luni de la momentul notificării. 5. Am luat la cunoștință că pentru accesarea P8 fermierii trebuie: ● să dețină femele de reproducție de rasă pură locală în pericol de abandon din speciile prevăzute în program, înscrise în registrul genealogic al rasei - secțiunea principală - condus de asociații acreditate de ANZ; ● să fie utilizatorii unor suprafețe agricole localizate pe teritoriul României, identificabile în Sistemul Integrat de Administrare
ANEXE din 24 februarie 2016 (*actualizate*) nr. 1 şi 2 la Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 249/2016 privind aprobarea formularului-tip al cererii unice de plată pentru anul 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270098_a_271427]
-
Fito-sanitar (2) CM 1.1 │Interzicerea folosirii fertilizatorilor neautorizați pentru vânzare │ │ │(Ordin Comun MADR/MMP/MS nr. 94 / 1378 / 1071/2010 ) │ ├──────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │CM 1.2 │Îngrășămintele naturale aplicate nu pot conține mai mult de 170 kg de azot│ │ │(N) ca ingredient pur pe 1 ha de teren agricol │ │ │(Ordin comun MADR/MMAP nr. 1182 / 1270/2005 ) CM 1.4 │Fermierii trebuie să urmeze un plan de fertilizare. │ │ │(Ordin comun MADR/MMAP nr. 1182 / 1270/2005 ) CM 2.1 │Este permisă utilizarea numai
ANEXE din 24 februarie 2016 (*actualizate*) nr. 1 şi 2 la Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 249/2016 privind aprobarea formularului-tip al cererii unice de plată pentru anul 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270098_a_271427]
-
culturii, dar nu mai târziu de 30 septembrie a anului de cerere, în caz contrar fiind exclusă de la plată suprafața respectivă. Sunt eligibili pentru accesarea P8-M 10 doar fermierii care desfășoară activitate agricolă și dețin femele de reproducție de rasă pură locală în pericol de abandon, din speciile și rasele prevăzute în PNDR 2014-2020, înscrise în secțiunea principală a registrului genealogic al rasei condus de asociații acreditate de ANZ. Nu sunt eligibile pentru plăți în cadrul acestui pachet ecvideele utilizate preponderent în
ANEXE din 24 februarie 2016 (*actualizate*) nr. 1 şi 2 la Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 249/2016 privind aprobarea formularului-tip al cererii unice de plată pentru anul 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270098_a_271427]
-
neagră a pufului, corelații cu gena dominantă a sexului SDW în cromozomul W și a alelei recesive a sexului sdw în cromozomul Z. ... Rezultate scontate - promovarea genotipurilor valoroase, respectiv a hibrizilor de găini pentru ouă proveniți din încrucișări de linii pure ce duc la creșterea productivității și obținerea pe această bază a rezultatelor economice superioare; - elaborarea unui ghid de bune practici, în vederea optimizării indicatorilor de reproducție în cadrul tehnologiei de reproducție în avicultură pentru obținerea hibrizilor de ouă și carne. Modul de
ORDIN nr. 360 din 23 martie 2016 pentru modificarea şi completarea Ordinului ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 708/2015 privind aprobarea Planului sectorial pentru cercetare-dezvoltare din domeniul agricol şi de dezvoltare rurală al Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, pe anii 2015-2018, "Agricultură şi Dezvoltare Rurală - ADER 2020". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270364_a_271693]
-
al gunoiului animalier, având acțiune favorabilă asupra activității florei și faunei solului, pe o perioadă de timp de 2-3 ani și în plus, ameliorând proprietățile fizico-chimice ale solului. După modul obținerii lor, îngrășămintele verzi pot fi: îngrășăminte verzi în cultură pură, când constituie cultura de bază și ocupă terenul întreaga perioadă de vegetație; îngrășăminte verzi constituite într-o cultură intermediară (cultură ascunsă, cultură în miriște și cultură de toamnă); îngrășăminte verzi sub formă de masă cosită (ca mulci vegetal). Îngrășămintele verzi
ANEXĂ din 16 iunie 2015 la Ordinul ministrului mediului, apelor şi padurilor şi al ministrului agriculturii şi dezvoltarii rurale nr. 990 / 1.809/2015 privind modificare Ordinului ministrului mediului, apelor şi pădurilor şi al ministrului agriculturii dezvoltării rurale nr. 1.182 / 1.270/2005 privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268930_a_270259]
-
și rachiuri de fructe; d) băuturi spirtoase potabile care conțin produse, în soluție sau nu. ... (2) Țuica și rachiurile de fructe destinate consumului propriu al gospodăriilor individuale, în limita unei cantități echivalente de cel mult 0,50 hl de alcool pur/an pentru fiecare gospodărie individuală, se accizează prin aplicarea unei cote de 50% din cota standard a accizei aplicate alcoolului etilic, cu condiția să nu fie vândute, potrivit prevederilor din normele metodologice. ... (3) Pentru alcoolul etilic produs în micile distilerii
CODUL FISCAL din 8 septembrie 2015 (*actualizat*) ( Legea nr. 227/2015 ). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267925_a_269254]