29,920 matches
-
contului 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" se înregistrează: - sumele datorate pentru achiziționarea imobilizărilor financiare (261, 262, 263, 265, 267); - diferențele favorabile de curs valutar rezultate în urma evaluării datoriilor în valută reprezentând - vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare la finele lunii, respectiv la încheierea exercițiului financiar în urma achitării acestora (765); În debitul contului 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" se înregistrează: - sumele plătite pentru imobilizări financiare (544). Soldul contului reprezintă sumele datorate pentru imobilizările financiare. GRUPA 27 "ALTE PLASAMENTE
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
În debitul contului 401 "Decontări privind primele de asigurare" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente asigurărilor directe (701, 702) - diferențele favorabile de curs valutar, aferente decontărilor primelor de asigurare în valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (765); - diferențele favorabile aferente decontărilor privind primele de asigurare exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv, la închiderea exercițiului financiar (768); - rezultatul favorabil provenit
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
de asigurare în valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (765); - diferențele favorabile aferente decontărilor privind primele de asigurare exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv, la închiderea exercițiului financiar (768); - rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exercițiul financiar curent, aferente exercițiilor financiare precedente (117). În creditul contului 401 "Decontări privind primele de asigurare" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare intermediate
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
primele de asigurare" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare intermediate/încasate (404); - sumele reprezentând primele de asigurare subscrise anulate și neîncasate (402) - diferențele nefavorabile de curs valutar, aferente decontărilor primelor de asigurare în valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (665); - diferențele nefavorabile aferente decontărilor privind primele de asigurare exprimate în lei, a căror decontare se face în func��ie de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv, la închiderea exercițiului financiar (668
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (665); - diferențele nefavorabile aferente decontărilor privind primele de asigurare exprimate în lei, a căror decontare se face în func��ie de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv, la închiderea exercițiului financiar (668); - rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exercițiul financiar curent, aferente exercițiilor financiare precedente (117). Soldul contului reprezintă primele subscrise de încasat. Contul 402 " Prime anulate și de restituit" Cu ajutorul acestui
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
de pasiv. În creditul contului 402 " Prime anulate și de restituit" se înregistrează: - sumele reprezentând primele de asigurare subscrise anulate (708). - diferențele nefavorabile de curs valutar, aferente primelor anulate și de restituit în valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (665); - diferențele nefavorabile aferente primelor anulate și de restituit exprimate în lei, a căror decontare este stabilită în funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv, la închiderea exercițiului financiar (668); - rezultatul nefavorabil provenit
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
de restituit în valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (665); - diferențele nefavorabile aferente primelor anulate și de restituit exprimate în lei, a căror decontare este stabilită în funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv, la închiderea exercițiului financiar (668); - rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exercițiul financiar curent, aferente exercițiilor financiare precedente (117). În debitul contului 402 " Prime anulate și de restituit" se înregistrează: - sumele reprezentând primele de asigurare
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
primelor de coasigurare subscrise anulate și neîncasate (405); - valoarea primelor de asigurare subscrise anulate și neîncasate aferente operațiunilor de reasigurare-acceptări (411) - diferențele favorabile de curs valutar, aferente primelor anulate și de restituit în valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (765); - diferențele favorabile aferente primelor anulate și de restituit exprimate în lei, a căror decontare este stabilită în funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv, la închiderea exercițiului financiar (768); - rezultatul nefavorabil provenit
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
de restituit în valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (765); - diferențele favorabile aferente primelor anulate și de restituit exprimate în lei, a căror decontare este stabilită în funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv, la închiderea exercițiului financiar (768); - rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exercițiul financiar curent, aferente exercițiilor financiare precedente (117). Soldul contului reprezintă primele anulate și de restituit. Contul 404 "Decontări privind intermediarii în asigurări" Cu ajutorul
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
În debitul contului 405 "Decontări privind operațiunile de coasigurare" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente coasigurării (701, 702). - diferențele favorabile de curs valutar, aferente decontărilor privind operațiunile de coasigurare în valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (765); - diferențele favorabile aferente decontărilor privind operațiunile de coasigurare exprimate în lei, a căror decontare este în funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv, la închiderea exercițiului financiar (768); În creditul contului 405
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
operațiunile de coasigurare în valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (765); - diferențele favorabile aferente decontărilor privind operațiunile de coasigurare exprimate în lei, a căror decontare este în funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv, la închiderea exercițiului financiar (768); În creditul contului 405 "Decontări privind operațiunile de coasigurare" se înregistrează: - valoarea primelor de coasigurare subscrise anulate și neîncasate (402); - sumele încasate reprezentând prime brute subscrise de coasigurare (544, 547). - diferențele nefavorabile de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
se înregistrează: - valoarea primelor de coasigurare subscrise anulate și neîncasate (402); - sumele încasate reprezentând prime brute subscrise de coasigurare (544, 547). - diferențele nefavorabile de curs valutar, aferente decontărilor privind operațiunile de coasigurare în valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (665); - diferențele nefavorabile aferente decontărilor privind operațiunile de coasigurare exprimate în lei, a căror decontare este în funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv, la închiderea exercițiului financiar (668); Soldul contului reprezintă primele
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
operațiunile de coasigurare în valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (665); - diferențele nefavorabile aferente decontărilor privind operațiunile de coasigurare exprimate în lei, a căror decontare este în funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv, la închiderea exercițiului financiar (668); Soldul contului reprezintă primele brute subscrise privind operațiunile în coasigurare, de încasat. GRUPA 41 "DECONTĂRI PRIVIND OPERAȚIUNILE DE REASIGURARE" Din grupa 41 "Decontări privind operațiunile de reasigurare" fac parte: Contul 411 "Decontări privind
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
daune achitate asigurătorului (544); - sumele reprezentând primele brute subscrise primite în reasigurare (703, 704); - sumele reprezentând venituri din recuperări (753); - diferențele favorabile de curs valutar, aferente decontărilor privind operațiunile de reasigurare - acceptări în valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (765); - diferențele favorabile calculate în funcție de cursul unei valute, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (768); - rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exercițiul financiar curent
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
favorabile de curs valutar, aferente decontărilor privind operațiunile de reasigurare - acceptări în valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (765); - diferențele favorabile calculate în funcție de cursul unei valute, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (768); - rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exercițiul financiar curent, aferente exercițiilor financiare precedente (117). În creditul contului 411 "Decontări privind operațiunile de reasigurare - acceptări" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
de asigurare brute subscrise anulate și neîncasate aferente operațiunilor de reasigurare-acceptări (402); - sumele reprezentând cheltuieli cu daunele de achitat asigurătorului (604, 605); - sumele reprezentând comisionul de reasigurare (651) - diferențele nefavorabile de curs valutar din evaluarea soldului în valută, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (665); - diferențele nefavorabile aferente soldului de decontări privind operațiunile de reasigurare - acceptări în lei stabilită în funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (668) - rezultatul nefavorabil provenit din corectarea
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
diferențele nefavorabile de curs valutar din evaluarea soldului în valută, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (665); - diferențele nefavorabile aferente soldului de decontări privind operațiunile de reasigurare - acceptări în lei stabilită în funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (668) - rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exercițiul financiar curent, aferente exercițiilor financiare precedente (117). Soldul debitor al contului reprezintă creanțele iar soldul creditor al contului reprezintă datoriile privind operațiunile de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
bifuncțional. În creditul contului 412 "Decontări privind operațiunile de reasigurare - cedări" se înregistrează: - sumele reprezentând daune încasate de la reasigurător (544); - valoarea primelor brute subscrise cedate în reasigurare (709). - diferențele nefavorabile de curs valutar din evaluarea soldului în valută, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (665); - diferențele nefavorabile aferente soldului reasigurătorilor, exprimate în lei funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (668), - rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exercițiul financiar
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
brute subscrise cedate în reasigurare (709). - diferențele nefavorabile de curs valutar din evaluarea soldului în valută, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (665); - diferențele nefavorabile aferente soldului reasigurătorilor, exprimate în lei funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (668), - rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exercițiul financiar curent, aferente exercițiilor financiare precedente (117). În debitul contului 412 "Decontări privind operațiunile de reasigurare - cedări" se înregistrează: - sumele reprezentând comisioane din
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
în sarcina reasigurătorului (705); - sumele reprezentând participarea la profitul reasigurătorului (705). - valoarea primelor brute subscrise cedate în reasigurare, anulate (709). - diferențele favorabile de curs valutar, aferente decontărilor privind operațiunile de reasigurare - acceptări în valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (765); - diferențele favorabile calculate în funcție de cursul unei valute, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (768); - rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exercițiul financiar curent
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
favorabile de curs valutar, aferente decontărilor privind operațiunile de reasigurare - acceptări în valută, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (765); - diferențele favorabile calculate în funcție de cursul unei valute, înregistrate cu ocazia evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (768); - rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exercițiul financiar curent, aferente exercițiilor financiare precedente (117). Soldul debitor al contului reprezintă creanțele iar soldul creditor al contului reprezintă datoriile privind operațiunile de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
cont se ține evidența taxei pe valoarea adăugată de plătit bugetului statului. Contul 4423 "Taxa pe valoarea adăugată de plată" este un cont de pasiv. În creditul contului 4423 "Taxa pe valoarea adăugată de plată" se înregistrează: - diferențele rezultate la finele perioadei între taxa pe valoarea adăugată colectată mai mare și taxa pe valoarea adăugată deductibilă (4427). În debitul contului 4423 "Taxa pe valoarea adăugată de plată" se înregistrează: - plățile efectuate către bugetul statului reprezentând taxa pe valoarea adăugată (544); - taxa
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
766); - diferențele favorabile de curs valutar aferente datoriilor în valută față de entitățile afiliate, la decontarea acestora (765); - diferențele favorabile aferente datoriilor față de entitățile afiliate, cu decontare în funcție de cursul unei valute, la decontarea acestora (768); - diferențele favorabile de curs valutar la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar, din evaluarea soldului în valută, aferent decontărilor față de entități afiliate (765); - diferențele favorabile aferente soldului decontărilor față de entități afiliate, cu decontare în funcție de cursul unei valute, la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (768
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
768); - diferențele favorabile de curs valutar la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar, din evaluarea soldului în valută, aferent decontărilor față de entități afiliate (765); - diferențele favorabile aferente soldului decontărilor față de entități afiliate, cu decontare în funcție de cursul unei valute, la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (768). În creditul contului 451 "Decontări între entitățile afiliate" se înregistrează: - sumele încasate de la alte entități afiliate(544); - dividendele din participații încasate de la entități afiliate (544); - dobânzile aferente împrumuturilor angajate (666); - dobânzile aferente împrumuturilor
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
în valută față de entitățile afiliate, cu ocazia decontării acestora (665); - diferențele nefavorabile aferente creanțelor față de entitățile afiliate, cu decontare în funcție de cursul unei valute, cu ocazia decontării acestora (668); - diferențele nefavorabile de curs valutar din evaluarea soldului în valută, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (665); - diferențele nefavorabile aferente soldului decontărilor cu entitățile afiliate, cu decontare în funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (668). Soldul debitor al contului reprezintă creanțele entității, iar soldul
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]