5,927 matches
-
locație de gestiune sau altele asemenea; ... b) mijloacele fixe puse în funcțiune parțial, pentru care nu s-au întocmit formele de înregistrare ca imobilizare corporală; acestea se cuprind în grupele în care urmează a se înregistra, la valoarea rezultată prin însumarea cheltuielilor efective ocazionate de realizarea lor; ... c) investițiile efectuate pentru descopertă în vederea valorificării de substanțe minerale utile, precum și pentru lucrările de deschidere și pregătire a extracției în subteran și la suprafață; ... d) investițiile efectuate la mijloacele fixe existente, sub forma
CODUL FISCAL din 22 decembrie 2003 (*actualizat*) ( Legea nr. 571/2003 ). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/217327_a_218656]
-
noiembrie 2006 asupra valorilor impozabile prevăzute la alin. (3) al art. 251 nu au fost prevăzute și procentele de la literele E și F, considerăm utilă reluarea acestora, în lipsa altor dispoziții. (4) Suprafața construită desfășurată a unei clădiri se determină prin însumarea suprafețelor secțiunilor tuturor nivelurilor clădirii, inclusiv ale balcoanelor, logiilor sau ale celor situate la subsol, exceptând suprafețele podurilor care nu sunt utilizate ca locuință și suprafețele scărilor și teraselor neacoperite. ... (5) Valoarea impozabilă a clădirii se ajustează în funcție de rangul localității
CODUL FISCAL din 22 decembrie 2003 (*actualizat*) ( Legea nr. 571/2003 ). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/217327_a_218656]
-
și momentul viramentului de sumă negativă în contul respectivului participant." 20. La articolul 13, alineatele (5)-(7) se modifică și vor avea următorul cuprins: "(5) Suma totală ce urmează a fi virată pentru fiecare fond de pensii se obține prin însumarea algebrică a contribuțiilor în câmpul «suma totală virată la fondul de pensii»." (6) Listele nominale de viramente se transmit fiecărui administrator de fond de pensii și Comisiei în format electronic, în termenul prevăzut la art. 43^1 alin. (3) din
HOTĂRÂRE nr. 29 din 20 noiembrie 2009 pentru aprobarea Normei nr. 21/2009 pentru modificarea şi completarea Normei nr. 11/2008 privind colectarea contribuţiilor individuale ale participanţilor la fondurile de pensii administrate privat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/217931_a_219260]
-
cu semnul minus (-); 3. corectarea activului personal al participantului se face prin anularea din contul său a numărului de unități de fond determinat conform pct. 2; 4. anularea numărului corespunzător de unități de fond din activul personal se face prin însumarea numărului de unități de fond existent în contul participantului cu numărul celor negative aferente contribuției negative nete, determinat conform pct. 2; 5. determinarea sumei rezultate în urma anulării unităților de fond din activul personal al participantului se face prin înmulțirea numărului
HOTĂRÂRE nr. 29 din 20 noiembrie 2009 pentru aprobarea Normei nr. 21/2009 pentru modificarea şi completarea Normei nr. 11/2008 privind colectarea contribuţiilor individuale ale participanţilor la fondurile de pensii administrate privat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/217931_a_219260]
-
și momentul viramentului de sumă negativă în contul respectivului participant." 20. La articolul 13, alineatele (5)-(7) se modifică și vor avea următorul cuprins: "(5) Suma totală ce urmează a fi virată pentru fiecare fond de pensii se obține prin însumarea algebrică a contribuțiilor în câmpul «suma totală virată la fondul de pensii»." (6) Listele nominale de viramente se transmit fiecărui administrator de fond de pensii și Comisiei în format electronic, în termenul prevăzut la art. 43^1 alin. (3) din
NORMĂ nr. 21 din 20 noiembrie 2009 pentru modificarea şi completarea Normei nr. 11/2008 privind colectarea contribuţiilor individuale ale participanţilor la fondurile de pensii administrate privat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/217932_a_219261]
-
cu semnul minus (-); 3. corectarea activului personal al participantului se face prin anularea din contul său a numărului de unități de fond determinat conform pct. 2; 4. anularea numărului corespunzător de unități de fond din activul personal se face prin însumarea numărului de unități de fond existent în contul participantului cu numărul celor negative aferente contribuției negative nete, determinat conform pct. 2; 5. determinarea sumei rezultate în urma anulării unităților de fond din activul personal al participantului se face prin înmulțirea numărului
NORMĂ nr. 21 din 20 noiembrie 2009 pentru modificarea şi completarea Normei nr. 11/2008 privind colectarea contribuţiilor individuale ale participanţilor la fondurile de pensii administrate privat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/217932_a_219261]
-
locație de gestiune sau altele asemenea; ... b) mijloacele fixe puse în funcțiune parțial, pentru care nu s-au întocmit formele de înregistrare ca imobilizare corporală; acestea se cuprind în grupele în care urmează a se înregistra, la valoarea rezultată prin însumarea cheltuielilor efective ocazionate de realizarea lor; ... c) investițiile efectuate pentru descopertă în vederea valorificării de substanțe minerale utile, precum și pentru lucrările de deschidere și pregătire a extracției în subteran și la suprafață; ... d) investițiile efectuate la mijloacele fixe existente, sub forma
CODUL FISCAL din 22 decembrie 2003 (*actualizat*) ( Legea nr. 571/2003 ). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/217021_a_218350]
-
noiembrie 2006 asupra valorilor impozabile prevăzute la alin. (3) al art. 251 nu au fost prevăzute și procentele de la literele E și F, considerăm utilă reluarea acestora, în lipsa altor dispoziții. (4) Suprafața construită desfășurată a unei clădiri se determină prin însumarea suprafețelor secțiunilor tuturor nivelurilor clădirii, inclusiv ale balcoanelor, logiilor sau ale celor situate la subsol, exceptând suprafețele podurilor care nu sunt utilizate ca locuință și suprafețele scărilor și teraselor neacoperite. ... (5) Valoarea impozabilă a clădirii se ajustează în funcție de rangul localității
CODUL FISCAL din 22 decembrie 2003 (*actualizat*) ( Legea nr. 571/2003 ). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/217021_a_218350]
-
ȘI CHELTUIELI 250. - (1) Contul de profit și pierdere cuprinde: cifra de afaceri netă, veniturile și cheltuielile exercițiului, grupate după natura lor, precum și rezultatul exercițiului (profit sau pierdere). (2) Cifra de afaceri netă, în sensul prezentelor reglementări, se calculează prin însumarea veniturilor rezultate din livrările de bunuri și prestările de servicii și alte venituri din exploatare, mai puțin reducerile comerciale acordate clienților. ... (3) Atunci când, în baza unor prevederi legale exprese, în conturile de venituri au fost cuprinse sume reprezentând diverse impozite
ORDIN nr. 3.055 din 29 octombrie 2009 (*actualizat*) pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/216949_a_218278]
-
prevăzut la Capitolul VIII "Formatul bilanțului consolidat și al contului de profit și pierdere consolidat" din prezentele reglementări. Proceduri de consolidare A. Bilanț consolidat 30. - Activele și datoriile entităților incluse în consolidare se încorporează în totalitate în bilanțul consolidat, prin însumarea elementelor similare. 31. - Stocurile pot fi prezentate ca un singur element în situațiile financiare anuale consolidate, dacă există circumstanțe speciale care ar putea determina cheltuieli nejustificate. 32. - Valorile contabile ale acțiunilor în capitalul entităților incluse în consolidare se compensează cu
ORDIN nr. 3.055 din 29 octombrie 2009 (*actualizat*) pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/216949_a_218278]
-
prezentate în bilanțul consolidat în capitalurile proprii, separat de capitalurile proprii ale societății-mamă. ... B. Contul de profit și pierdere consolidat 35. - Veniturile și cheltuielile entităților incluse în consolidare se încorporează în totalitate în contul de profit și pierdere consolidat, prin însumarea elementelor similare. 36. - Suma oricărui profit sau pierderi atribuibilă acțiunilor în filialele incluse în consolidare, deținute de alte persoane decât entitățile incluse în consolidare, se prezintă separat în contul de profit și pierdere consolidat, la elementul "Profitul sau pierderea exercițiului
ORDIN nr. 3.055 din 29 octombrie 2009 (*actualizat*) pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/216949_a_218278]
-
pct. 63 al art. I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 97 din 27 august 2008 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 630 din 29 august 2008. (2^1) Biroul Electoral al Municipiului București întocmește un proces-verbal centralizator, pe competitori electorali, prin însumarea proceselor-verbale întocmite de oficiile electorale de sector. ----------- Alin. (2^1) al art. 46 a fost introdus de pct. 64 al art. I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 97 din 27 august 2008 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 630 din 29
LEGE nr. 35 din 13 martie 2008 (*actualizată*) pentru alegerea Camerei Deputaţilor şi a Senatului şi pentru modificarea şi completarea Legii nr. 67/2004 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, a Legii administraţiei publice locale nr. 215/2001 şi a Legii nr. 393/2004 privind Statutul aleşilor locali. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222894_a_224223]
-
pct. 69 al art. I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 97 din 27 august 2008 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 630 din 29 august 2008. (4) Pentru fiecare competitor electoral se împarte numărul total de voturi valabil exprimate obținut prin însumarea voturilor valabil exprimate în favoarea tuturor candidaților săi din colegiile uninominale de pe raza circumscripției electorale la coeficientul electoral, reținându-se partea întreagă, nerotunjită, a câtului. Rezultatul obținut reprezintă numărul de mandate repartizate de biroul electoral de circumscripție competitorului electoral la nivelul circumscripției
LEGE nr. 35 din 13 martie 2008 (*actualizată*) pentru alegerea Camerei Deputaţilor şi a Senatului şi pentru modificarea şi completarea Legii nr. 67/2004 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, a Legii administraţiei publice locale nr. 215/2001 şi a Legii nr. 393/2004 privind Statutul aleşilor locali. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222894_a_224223]
-
47 alin. (2) i se repartizează atâtea mandate de deputați sau, după caz, de senatori, de câte ori coeficientul electoral pe țară se cuprinde în numărul total al voturilor valabil exprimate pentru partidul politic, alianța politică sau alianța electorală respectivă, rezultat din însumarea pe țară a voturilor neutilizate și a celor inferioare coeficientului electoral al circumscripției electorale (partea întreagă nerotunjită). ... ----------- Alin. (6) al art. 48 a fost modificat de pct. 69 al art. I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 97 din 27 august
LEGE nr. 35 din 13 martie 2008 (*actualizată*) pentru alegerea Camerei Deputaţilor şi a Senatului şi pentru modificarea şi completarea Legii nr. 67/2004 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, a Legii administraţiei publice locale nr. 215/2001 şi a Legii nr. 393/2004 privind Statutul aleşilor locali. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222894_a_224223]
-
în curs), ajutoare de minimis (fie din surse publice naționale, fie din surse comunitare) în valoare totală de 200.000 euro (100.000 euro în cazul întreprinderilor care activează în sectorul transporturilor). Operatorii economici care vor depăși acest prag prin însumarea alocației financiare nerambursabile acordate prin Program cu alte ajutoare de minimis primite în ultimii 3 ani fiscali pot beneficia de finanțare numai până la atingerea plafonului de 200.000 euro (100.000 euro în cazul întreprinderilor care activează în sectorul transporturilor
PROCEDURĂ din 21 mai 2010 de implementare a Programului naţional multianual pe perioada 2002-2012 de înfiinţare şi dezvoltare de incubatoare tehnologice şi de afaceri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/223134_a_224463]
-
compensându-se pozițiile lungi cu cele scurte, și se obține poziția netă, scurtă sau lungă, ponderată din afara portofoliului de tranzacționare în moneda respectivă; ... d) la al patrulea pas se calculează poziția ponderată pentru întregul portofoliu, exclusiv portofoliul de tranzacționare, prin însumarea pozițiilor nete, scurte sau lungi, ponderate, calculate pentru diferitele monede; ... e) la al cincilea pas se raportează poziția ponderată pentru întregul portofoliu, exclusiv portofoliul de tranzacționare, la fondurile proprii ale instituției de credit. ... Tabel
REGULAMENT nr. 18 din 17 septembrie 2009 (*actualizat*) privind cadrul de administrare a activităţii instituţiilor de credit, procesul intern de evaluare a adecvării capitalului la riscuri şi condiţiile de externalizare a activităţilor acestora. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/223120_a_224449]
-
care sunt realizate cel puțin 22 de zile de stagiu de cotizare." 3. La articolul 12, după alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (1^1), cu următorul cuprins: "(1^1) Stagiul minim de cotizare se constituie și din însumarea perioadelor pentru care s-a achitat contribuția pentru concedii și indemnizații de către angajator sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru șomaj." 4. La articolul 12, alineatul
ORDIN nr. 470 din 11 mai 2010 pentru modificarea şi completarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, aprobate prin Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 60 / 32/2006. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222375_a_223704]
-
care sunt realizate cel puțin 22 de zile de stagiu de cotizare." 3. La articolul 12, după alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (1^1), cu următorul cuprins: "(1^1) Stagiul minim de cotizare se constituie și din însumarea perioadelor pentru care s-a achitat contribuția pentru concedii și indemnizații de către angajator sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru șomaj." 4. La articolul 12, alineatul
ORDIN nr. 430 din 11 mai 2010 pentru modificarea şi completarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, aprobate prin Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 60 / 32/2006. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222373_a_223702]
-
de realizare a lucrărilor de intervenție (luni) A.5. Costurile estimative ale investiției 1. Valoarea totală a investiției (în prețuri - luna ... anul ...., 1 euro = ...... lei, cursul Băncii Naționale a României la data de .........) Total: mii lei, din care: construcții-montaj (C + M) mii lei (însumarea cheltuielilor estimate înscrise la subcap. 1.3, 4.1 și 5.1.1 din devizul general) 2. Detalierea valorii totale a investiției se realizează pe structura devizului general prevăzută în anexa nr. 5 la Hotărârea Guvernului nr. 28/2008 privind
NORME METODOLOGICE din 17 martie 2009 (*actualizate*) de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 18/2009 privind creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222344_a_223673]
-
ale devizului general) mii lei Total cap. 5: mii lei A.6. Principalii indicatori tehnico-economici ai investiției 1. Indicatori valorici 1.1. valoarea totală a lucrărilor de intervenție, inclusiv TVA - total, mii lei din care: construcții-montaj (C + M) mii lei (însumarea cheltuielilor estimate înscrise la subcap. 1.3, 4.1 și 5.1.1 din devizul general) mii lei 1.2. investiția specifică mii lei/ (construcții-montaj/aria utilă a blocului) mp (a.u.) 2. Indicatori fizici 2.1. durata de execuție
NORME METODOLOGICE din 17 martie 2009 (*actualizate*) de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 18/2009 privind creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222344_a_223673]
-
lit. a)-d)] a) izolarea termică a pereților exteriori f) lucrări de refacere a finisajelor anvelopei C. Lucrări suplimentare (prevăzute la art. 6) 1. valoarea totală a lucrărilor de intervenție, inclusiv TVA - total, ....... mii lei, din care: - construcții-montaj (C + M) ................(însumarea cheltuielilor estimate înscrise la subcapitolele 1.3, 4.1 și 5.1.1 din devizul general).......... mii lei 2. investiția specifică (construcții-montaj/aria utilă a blocului) .......... mii lei/mý(a.u.) Indicatori fizici: 1. durata de execuție a lucrărilor de
NORME METODOLOGICE din 17 martie 2009 (*actualizate*) de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 18/2009 privind creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222344_a_223673]
-
de realizare a lucrărilor de intervenție (luni) A.5. Costurile estimative ale investiției 1. Valoarea totală a investiției (în prețuri - luna ... anul ...., 1 euro = ...... lei, cursul Băncii Naționale a României la data de .........) Total: mii lei, din care: construcții-montaj (C + M) mii lei (însumarea cheltuielilor estimate înscrise la subcap. 1.3, 4.1 și 5.1.1 din devizul general) 2. Detalierea valorii totale a investiției se realizează pe structura devizului general prevăzută în anexa nr. 5 la Hotărârea Guvernului nr. 28/2008 privind
NORME METODOLOGICE din 19 martie 2009 (*actualizate*) de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 18/2009 privind creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222346_a_223675]
-
ale devizului general) mii lei Total cap. 5: mii lei A.6. Principalii indicatori tehnico-economici ai investiției 1. Indicatori valorici 1.1. valoarea totală a lucrărilor de intervenție, inclusiv TVA - total, mii lei din care: construcții-montaj (C + M) mii lei (însumarea cheltuielilor estimate înscrise la subcap. 1.3, 4.1 și 5.1.1 din devizul general) mii lei 1.2. investiția specifică mii lei/ (construcții-montaj/aria utilă a blocului) mp (a.u.) 2. Indicatori fizici 2.1. durata de execuție
NORME METODOLOGICE din 19 martie 2009 (*actualizate*) de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 18/2009 privind creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222346_a_223675]
-
lit. a)-d)] a) izolarea termică a pereților exteriori f) lucrări de refacere a finisajelor anvelopei C. Lucrări suplimentare (prevăzute la art. 6) 1. valoarea totală a lucrărilor de intervenție, inclusiv TVA - total, ....... mii lei, din care: - construcții-montaj (C + M) ................(însumarea cheltuielilor estimate înscrise la subcapitolele 1.3, 4.1 și 5.1.1 din devizul general).......... mii lei 2. investiția specifică (construcții-montaj/aria utilă a blocului) .......... mii lei/mý(a.u.) Indicatori fizici: 1. durata de execuție a lucrărilor de
NORME METODOLOGICE din 19 martie 2009 (*actualizate*) de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 18/2009 privind creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222346_a_223675]
-
de realizare a lucrărilor de intervenție (luni) A.5. Costurile estimative ale investiției 1. Valoarea totală a investiției (în prețuri - luna ... anul ...., 1 euro = ...... lei, cursul Băncii Naționale a României la data de .........) Total: mii lei, din care: construcții-montaj (C + M) mii lei (însumarea cheltuielilor estimate înscrise la subcap. 1.3, 4.1 și 5.1.1 din devizul general) 2. Detalierea valorii totale a investiției se realizează pe structura devizului general prevăzută în anexa nr. 5 la Hotărârea Guvernului nr. 28/2008 privind
NORME METODOLOGICE din 19 martie 2009 (*actualizate*) de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 18/2009 privind creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222348_a_223677]