13,088 matches
-
C30/37 C35/45 C35/45 C30/37 C30/37 C35/45 C35/45 Dozaj minim de ciment (kg/mc) 300 300 320 320 320 340 *d) 300 320 360 300 300 320 320 Conținut minim de aer antrenat (%) - 4,0 *a) - 4,0 *a) - 4,0 *a) - - - - - - - Alte condiții Agregate rezistente la îngheț-dezgheț conform SR EN 12620, SR EN 1367-1 și SR EN 1367-2 Ciment rezistent la sulfați *b) *a) Conținutul de aer antrenat se stabilește în funcție de dimensiunea maximă a granulei în conformitate cu 5.4.3 din NE012/1. Dacă betonul
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
320 320 340 *d) 300 320 360 300 300 320 320 Conținut minim de aer antrenat (%) - 4,0 *a) - 4,0 *a) - 4,0 *a) - - - - - - - Alte condiții Agregate rezistente la îngheț-dezgheț conform SR EN 12620, SR EN 1367-1 și SR EN 1367-2 Ciment rezistent la sulfați *b) *a) Conținutul de aer antrenat se stabilește în funcție de dimensiunea maximă a granulei în conformitate cu 5.4.3 din NE012/1. Dacă betonul nu conține aer antrenat cu intenție, atunci performanța betonului se măsoară conform unei metode de
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
expunere corespunzătoare. *b)Tratarea suprafeței betonului prin metode ce conferă suprafeței proprietăți superioare de impermeabilizare/ durificare, de exemplu tratare prin vacuumare. *c)Când prezența de SO_4^(2-) conduce la o clasă de expunere XA2 și XA3 este esențial să fie utilizat un ciment rezistent la sulfați (a se vedea și Tabelele 8..11 din prezentul Ghid sau Tabelele F.2 din NE012/1). *d) În cazul expunerii în zonele marine se utilizează cimenturi rezistente la acțiunea apei de mare (combinațiile specifice ale claselor de expunere). *e) Se
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
clasă de expunere XA2 și XA3 este esențial să fie utilizat un ciment rezistent la sulfați (a se vedea și Tabelele 8..11 din prezentul Ghid sau Tabelele F.2 din NE012/1). *d) În cazul expunerii în zonele marine se utilizează cimenturi rezistente la acțiunea apei de mare (combinațiile specifice ale claselor de expunere). *e) Se consideră apa eficace (a se vedea definiția dată în SR EN 206 la pct. 3.1.3.4). (6) Exemple de aplicare a metodei descriptive de proiectare a durabilității se
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
în cazul demonstrării comportării corespunzătoare la acțiunile de îngheț-dezgheț și agenți de dezghețare sau apa de mare / lacuri sărate. *c) Când prezența de SO_4^2- conduce la o clasă de expunere XA2 și XA3 este esențial să fie utilizat un ciment rezistent la sulfați în conformitate cu SR EN 197-1 *d) Se poate aplica, pe baza demonstrării performanțelor în conformitate cu Anexa normativă J din reglementarea tehnică indicativ NE 012/1-2022 *e) Se poate aplica pentru anumite expuneri pe baza demonstrării performanțelor în
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
lipsa experienței naționale) C Aplicare condiționată de demonstrarea performanțelor conform Anexei normative J din reglementarea tehnică indicativ NE 012/1-2022. *a) Când prezența de SO_4^(2-) conduce la o clasă de expunere XA2 și XA3 este esențial să fie utilizat un ciment rezistent la sulfați în conformitate cu SR EN 197-1 *b) Se poate aplica pentru alte expuneri pe baza demonstrării performanțelor în conformitate cu Anexa normativă J din NE 012/1 *c) Se poate aplica pentru beton cu aer antrenat *d) Pentru aplicații
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
masă. *2) CEM II/B-V nu se va utiliza pentru clasa de expunere XF3. *3) Nu se utilizează pentru clasele de expunere XF1 și XF3. *4) În caz de atac chimic sulfatic peste clasa de expunere XA1 este obligatorie utilizarea cimenturilor rezistente la sulfați. Pentru CEM III A a se vedea Tabelul 8 și Anexa normativă J din reglementarea tehnică indicativ NE 012/1-2022. *5) Nu se utilizează pentru clasele de expunere XC3 și XC4, decât în cazul demonstrării performanțelor conform Anexei J
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
X Se poate aplica; 0 Nu se aplică (din lipsa experienței naționale). C Aplicare condiționată de demonstrarea performanțelor conform Anexei normative J din NE 012/1. *1) În caz de atac chimic sulfatic, peste clasa de expunere XA1 se utilizează ciment rezistent la sulfați (a se vedea Tabelele 8 și 10) *2) Nu este permisă utilizarea pentru beton de drumuri. *3) Se poate utiliza pentru clasele de expunere XC3, XC4 și XF1, pe baza demonstrării performanțelor în conformitate cu Anexa normativă J
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
expansiunii probelor de mortar trebuie să fie mai mică de 0,5 mm/m după 90 de zile și 0,8 mm/m după 180 de zile de menținere într-o soluție de 2,37% Na_2SO_4. Valorile expansiunilor se compară cu cele obținute pentru cimenturi rezistente la sulfați, diferențele dintre valorile obținute trebuie să fie mai mici de 20%, pentru ambele termene de încercare. ... B2. Pentru încadrarea în clasa de expunere XA3: Valoarea expansiunii probelor de mortar trebuie să fie mai mică de 0,5 mm/m după
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
Valoarea expansiunii probelor de mortar trebuie să fie mai mică de 0,5 mm/m după 90 de zile și 0,8 mm/m după 180 de zile de menținere într-o soluție 4,4% Na_2SO_4. Valorile expansiunilor se compară cu cele obținute pentru cimenturi rezistente la sulfați, diferențele dintre valorile obținute trebuie să fie mai mici de 10%, pentru ambele termene de încercare. ... (7) Aplicarea criteriilor de evaluare absolute pentru un anumit tip de ciment (experimental), cel puțin la nivelul valorilor acceptate în prezent la
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
mică de 0,5 mm/m după 90 de zile de expunere și 0,8 mm/m după 180 de zile) este completată cu compararea rezultatelor obținute pe mortarele preparate cu cimentul experimental cu cele obținute pentru cel puțin un ciment recunoscut ca fiind rezistent la sulfați prin standardul de produs SR EN 197-1: CEM I ....... SR 0 (C_3A = 0) CEM I ....... SR 3 (C_3A ≤ 3%) CEM I ....... SR 5 (C_3A ≤ 5%) CEM III/B ... SR S CEM III/C ... SR S CEM IV A .... SR P
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
cu agresivitate sulfatică se face cu multă prudență, pe baza rezultatelor obținute pentru cimentul respectiv (utilizând teste și criterii de evaluare standardizate privind expansiunea, în unele cazuri prelungind durata de expunere) și a rezultatelor obținute, în aceleași condiții, utilizând cimenturi rezistente la sulfați. (9) Aplicarea metodei, precum și a criteriilor indicate în literatura tehnică de specialitate pentru diferite sortimente de cimenturi a scos în evidență faptul că aceste criterii sunt uneori prea permisive. Din acest motiv, aceste criterii pot fi utilizate
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
Din acest motiv, aceste criterii pot fi utilizate (ca și criterii absolute) numai în cazul acceptării utilizării cimenturilor în clasa de expunere XA1, iar pentru clasele XA2 și XA3, în mod obligatoriu, se vor compara rezultatele cu ale unui ciment rezistent la sulfați, nepermițându-se valori ale expansiunii mai mari de 20% pentru cimentul "experimental" în clasa XA2, respectiv 10% în clasa XA3. ... 6.3. Clase de rezistență la acțiunea mediului ("ERC") (1) Având în vedere elaborarea unor standarde care permit determinarea
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
ore sunt prezentate în Tabelul 22. Coeficientul de absorbție a apei trebuie determinat în conformitate cu SR EN 1097-6. Atunci când coeficientul de absorbție a apei "WA_24", este mai mic sau egal de 1%, agregatul poate fi considerat ca fiind rezistent la îngheț-dezgheț. Tabelul 22. Masa volumetrică reală a agregatelor și coeficientul de absorbție a apei (exemple) Tip agregate Masa volumetrică reală (kg/dmc) Coeficient de absorbție a apei, WA_24 (%) Nisip 0-4mm 2,68 0,74 Agregate 4-8mm 2,64 0,51 Agregate 8-16mm 2,65 0,62
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
expansiunii probelor de mortar trebuie să fie mai mică de 0,5 mm/m după 90 de zile și 0,8 mm/m după 180 de zile de menținere într-o soluție de 2,37% N2SO4. Valorile expansiunilor se compară cu cele obținute pentru cimenturi rezistente la sulfați, diferențele dintre valorile obținute trebuie să fie mai mici de 20%, pentru ambele termene de încercare. Rezultate obținute Valorile expansiunilor obținute pentru cimentul notat CE4 sunt prezentate în Tabelele A2.13, A2.14 și A2.15. Tabelul A2.13. Valorile obținute pentru
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
aferente criteriilor absolute Soluție Mediu Expansiune 90 zile (mm/m) Expansiune 180 zile (mm/m) Apa Apa 0,14 0,18 2,37% Na2SO4 XA2 0,19 0,26 Criteriu XA2 0,50 0,80 Valoarea obținută pentru expansiunea la 90 zile pentru mortarul preparat cu un ciment considerat rezistent la sulfați, mediul XA2, este 0,16 mm/m, iar la 180 de zile este de 0,22 mm/m. Comparând rezultatele obținute, diferențele dintre valorile obținute pentru cimentul rezistent la sulfați și cel notat CE4 sunt mai mici de 20% pentru ambele termene
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
Valoarea obținută pentru expansiunea la 90 zile pentru mortarul preparat cu un ciment considerat rezistent la sulfați, mediul XA2, este 0,16 mm/m, iar la 180 de zile este de 0,22 mm/m. Comparând rezultatele obținute, diferențele dintre valorile obținute pentru cimentul rezistent la sulfați și cel notat CE4 sunt mai mici de 20% pentru ambele termene de încercare (în conformitate cu NE 012/1). Mortarele preparate cu cimentul notat CE4 îndeplinesc criteriile pentru încadrarea în clasa de expunere XA2. Asemănător, se poate încadra
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
Valoarea expansiunii probelor de mortar trebuie să fie mai mică de 0,5 mm/m, după 90 de zile și 0,8 mm/m după 180 de zile de menținere într-o soluție 4,4% N2SO4. Valorile expansiunilor se compară cu cele obținute pentru cimenturi rezistente la sulfați, diferențele dintre valorile obținute trebuie să fie mai mici de 10%, pentru ambele termene de încercare. ... Anexa A3 Exemple practice privind modul de determinare a clasei de rezistență a betonului la îngheț-dezgheț, la acțiunea carbonatării și la acțiunea
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 24 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287404]
-
sprijin lateral suficient. ... 10.1.1.2. Scaunele însoțitorilor trebuie să fie fixate solid și, în funcție de tipul tractorului, să fie legate convenabil de elemente ale structurii (șasiu, dispozitiv împotriva răsturnării, platformă etc). Aceste elemente de structură trebuie să fie suficient de rezistente pentru a putea susține scaunele însoțitorilor, încărcate. ... ... 10.1.2. Echiparea tractoarelor din categoriile Ta, fabricate înainte de 01.01.2016, cu centuri de siguranță este facultativă. ... 10.1.3. Începând cu anul de fabricație 2016, atunci când un vehicul din categoria T sau C este
REGLEMENTĂRI din 22 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/286528]
-
Scaunele însoțitorilor, dacă sunt prevăzute, trebuie să fie fixate solid și, în funcție de tipul mașinii autopropulsate, să fie legate convenabil de elemente al structurii (șasiu, dispozitiv împotriva răsturnării, platformă etc). Aceste elemente de structură trebuie să fie suficient de rezistente pentru a putea susține scaunele însoțitorilor, încărcate. ... ... ... 11. Mase și dimensiuni 11.1. Mase 11.1.1. Masa maximă tehnic admisibilă este cea declarată de producător și reprezintă masa maximă a mașinii autopropulsate, în funcție de construcția și performanțele sale. ... 11.1.2. Masa proprie
REGLEMENTĂRI din 22 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/286528]
-
legătură stimulator-electrozi număr de bolnavi cu distonii musculare cu înlocuire a kit- ului de reîncărcare a stimulatorului cost mediu/ bolnav cu distonii musculare cu înlocuire a kit- ului de reîncărcare a stimulatorului TOTAL Subprogramul de diagnostic și tratament al epilepsiei rezistente la tratamentul medicamentos număr bolnavi cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratați prin proceduri microchirurgicale cost mediu/bolnav cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratat prin proceduri microchirurgicale număr bolnavi cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratați prin implant de stimulator
ANEXE din 3 septembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/288706]
-
cu înlocuire a kit- ului de reîncărcare a stimulatorului cost mediu/ bolnav cu distonii musculare cu înlocuire a kit- ului de reîncărcare a stimulatorului TOTAL Subprogramul de diagnostic și tratament al epilepsiei rezistente la tratamentul medicamentos număr bolnavi cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratați prin proceduri microchirurgicale cost mediu/bolnav cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratat prin proceduri microchirurgicale număr bolnavi cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratați prin implant de stimulator al nervului vag cost mediu/bolnav cu epilepsie rezistentă
ANEXE din 3 septembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/288706]
-
cu distonii musculare cu înlocuire a kit- ului de reîncărcare a stimulatorului TOTAL Subprogramul de diagnostic și tratament al epilepsiei rezistente la tratamentul medicamentos număr bolnavi cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratați prin proceduri microchirurgicale cost mediu/bolnav cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratat prin proceduri microchirurgicale număr bolnavi cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratați prin implant de stimulator al nervului vag cost mediu/bolnav cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratat prin implant de stimulator al nervului vag număr
ANEXE din 3 septembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/288706]
-
TOTAL Subprogramul de diagnostic și tratament al epilepsiei rezistente la tratamentul medicamentos număr bolnavi cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratați prin proceduri microchirurgicale cost mediu/bolnav cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratat prin proceduri microchirurgicale număr bolnavi cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratați prin implant de stimulator al nervului vag cost mediu/bolnav cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratat prin implant de stimulator al nervului vag număr de pacienți bolnavi cu înlocuire a generatorului implantabil al stimulatorului de nerv
ANEXE din 3 septembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/288706]
-
rezistentă la tratament medicamentos tratați prin proceduri microchirurgicale cost mediu/bolnav cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratat prin proceduri microchirurgicale număr bolnavi cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratați prin implant de stimulator al nervului vag cost mediu/bolnav cu epilepsie rezistentă la tratament medicamentos tratat prin implant de stimulator al nervului vag număr de pacienți bolnavi cu înlocuire a generatorului implantabil al stimulatorului de nerv vag cost mediu/ bolnav cu înlocuire a generatorului implantabil al stimulatorului de nerv vag număr bolnavi
ANEXE din 3 septembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/288706]