33,196 matches
-
achiziționării imobilizărilor financiare. Contabilitatea analitică se ține pe tipuri de titluri imobilizate. Contul 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" este un cont de pasiv. În creditul contului 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" se înregistrează: - sumele datorate pentru achiziționarea de imobilizări financiare (265); - diferențele nefavorabile de curs valutar, rezultate în urma evaluării datoriilor în valută, reprezentând vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare, la cursul de la închiderea lunii (665); În debitul contului 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" se înregistrează
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/264844_a_266173]
-
și alte creanțe. Contabilitatea analitică se ține pe societăți de intermediere pe piața de capital. Contul 461 "Debitori diverși" este un cont de activ. În debitul contului 461 "Debitori diverși" se înregistrează: - sumele vărsate în contul societăților de intermediere în vederea achiziționării de titluri de valoare (512); - valoarea imobilizărilor financiare cedate, precum și profitul obținut față de estimarea din ziua precedentă (265, 7641); - valoarea investițiilor financiare pe termen scurt cedate și profitul obținut față de estimarea din ziua precedentă (5081, 7642); - sumele transferate spre Societăți
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/264844_a_266173]
-
acestora, la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (668). Soldul contului reprezintă valoarea împrumuturilor acordate și a altor creanțe imobilizate. Contul 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența vărsămintelor de efectuat cu ocazia achiziționării imobilizărilor financiare. Contul 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" este un cont de pasiv. În creditul contului 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" se înregistrează: - sumele datorate pentru achiziționarea de imobilizări financiare (261, 263, 265); - diferențele nefavorabile de
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/264844_a_266173]
-
cont se ține evidența vărsămintelor de efectuat cu ocazia achiziționării imobilizărilor financiare. Contul 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" este un cont de pasiv. În creditul contului 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" se înregistrează: - sumele datorate pentru achiziționarea de imobilizări financiare (261, 263, 265); - diferențele nefavorabile de curs valutar, rezultate în urma evaluării la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar, a datoriilor în valută reprezentând vărsăminte de efectuat pentru imobilizările financiare (665). În debitul contului 269 "Vărsăminte de
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/264844_a_266173]
-
Venituri materiale primite în păstrare sau custodie" se ��nregistrează, la prețurile prevăzute în documentele încheiate, valorile materiale primite în custodie sau păstrare temporară, iar în credit, la aceleași prețuri, valorile materiale ieșite din custodie sau păstrare ca urmare a restituirii, achiziționării pentru nevoile entității, distrugerii din cauza calamităților, lipsurile la inventar etc. Soldul contului reprezintă valoarea materialelor primite în păstrare sau custodie, existente la un moment dat. Contul 8034 "Debitori scoși din activ, urmăriți în continuare" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/264844_a_266173]
-
acestora, la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (668). Soldul contului reprezintă valoarea împrumuturilor acordate și a altor creanțe imobilizate. Contul 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența vărsămintelor de efectuat cu ocazia achiziționării imobilizărilor financiare. Contul 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" este un cont de pasiv. În creditul contului 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" se înregistrează: - sumele datorate pentru achiziționarea de imobilizări financiare (265); - diferențele nefavorabile de curs valutar
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/264844_a_266173]
-
cont se ține evidența vărsămintelor de efectuat cu ocazia achiziționării imobilizărilor financiare. Contul 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" este un cont de pasiv. În creditul contului 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" se înregistrează: - sumele datorate pentru achiziționarea de imobilizări financiare (265); - diferențele nefavorabile de curs valutar, rezultate în urma evaluării la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar, a datoriilor în valută reprezentând vărsăminte de efectuat pentru imobilizările financiare (665). În debitul contului 269 "Vărsăminte de efectuat pentru
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/264844_a_266173]
-
din 27 februarie 2017, având conținutul anexei 16 din același act normativ. Anexa B4 la normă a) Încasări de la participanți b) Plăți către participanți c) Plăți către furnizori și creditori d) Dobânzi plătite DIN ACTIVITĂȚI DE INVESTIȚII a) Plăți pentru achiziționarea de acțiuni c) Încasări din vânzarea de imobilizări financiare d) Dobânzi încasate NOTĂ: Administratorii pot folosi și metoda indirectă de prezentare a Situației Fluxurilor de Trezorerie. ---------- Anexa B4 la normă a fost introdusă de pct. 10 al art. I din
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/264844_a_266173]
-
efectuarea de plăți prin intermediul mijloacelor electronice de plata, programarea în vederea eliberării unor astfel de documente, declararea furtului sau pierderii unor astfel de documente, urmărirea soluționării reclamațiilor, publicarea listelor de documente pierdute; ... i) servicii în legătură cu înregistrarea vehiculelor auto, precum: notificarea cu privire la achiziționarea unui nou vehicul, rezervarea opțională a numărului de înmatriculare, completarea formularelor necesare în vederea înmatriculării, programarea în vederea înmatriculării și prezentării documentelor doveditoare; ... j) servicii de sănătate publică, precum: informații interactive cu privire la disponibilitatea serviciilor din unități medicale, efectuarea de programări pentru servicii
LEGE nr. 161 din 19 aprilie 2003 (*actualizată*) privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/266923_a_268252]
-
secțiune, secțiunea 3.4^1 "Evaluarea titlurilor de stat recunoscute ca imobilizări financiare", cu următorul cuprins: "SECȚIUNEA 3.4^1 Evaluarea titlurilor de stat recunoscute ca imobilizări financiare 122^1. - Prin derogare de la prevederile pct. 58 alin. (1), în cazul achiziționării de titluri de stat pentru care suma plătită la achiziție este mai mare decât suma care urmează a fi rambursată la scadență, diferența dintre cele două valori este înregistrată în contul 471 «Cheltuieli înregistrate în avans»/analitic distinct. Această diferență
ORDIN nr. 4.160 din 31 decembrie 2015 privind modificarea şi completarea unor reglementări contabile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268168_a_269497]
-
scadență, diferența dintre cele două valori este înregistrată în contul 471 «Cheltuieli înregistrate în avans»/analitic distinct. Această diferență va fi recunoscută în contul de profit și pierdere linear, pe perioada deținerii titlurilor respective. 122^2. - Dacă suma plătită pentru achiziționarea titlurilor de stat este mai mică decât suma care urmează a fi rambursată la scadență, entitatea recunoaște titlurile achiziționate la valoarea care urmează a fi rambursată la scadență. În acest caz, diferența dintre cele două valori se înregistrează în contul
ORDIN nr. 4.160 din 31 decembrie 2015 privind modificarea şi completarea unor reglementări contabile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268168_a_269497]
-
Valori materiale primite în păstrare sau custodie» se înregistrează, la prețurile prevăzute în documentele încheiate, valorile materiale primite în custodie sau păstrare temporară, iar în credit, la aceleași prețuri, valorile materiale ieșite din custodie sau păstrare ca urmare a restituirii, achiziționării pentru nevoile entității, distrugerii din cauza calamităților, lipsurile la inventar etc. Soldul contului reprezintă valoarea materialelor primite în păstrare sau custodie, existente la un moment dat." 38. După capitolul 16 se introduce un nou capitol, capitolul 17 "Structura bilanțului și a
ORDIN nr. 4.160 din 31 decembrie 2015 privind modificarea şi completarea unor reglementări contabile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268168_a_269497]
-
obiectivului, ... b) cheltuieli pentru montajul utilajelor tehnologice, care cuprind cheltuieli pentru montajul utilajelor tehnologice și utilajelor incluse în instalațiile funcționale, inclusiv rețelele aferente necesare funcționării acestora, ... c) cheltuieli pentru utilaje, echipamente tehnologice și funcționale cu montaj, care cuprind cheltuieli pentru achiziționarea utilajelor și echipamentelor tehnologice, precum și a celor incluse în instalațiile funcționale, ... d) cheltuieli pentru utilaje fără montaj și echipamente de transport, care cuprind cheltuieli pentru achiziționarea utilajelor și echipamentelor care nu necesită montaj, precum și a echipamentelor de transport tehnologic, ... e
PROCEDURĂ din 30 octombrie 2015 privind gestionarea contravalorii certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră alocate tranzitoriu cu titlu gratuit pentru finanţarea investiţiilor din Planul naţional de investiţii, privind contractarea, monitorizarea, verificarea şi raportarea investiţiilor, precum şi cheltuielile eligibile *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268156_a_269485]
-
c) cheltuieli pentru utilaje, echipamente tehnologice și funcționale cu montaj, care cuprind cheltuieli pentru achiziționarea utilajelor și echipamentelor tehnologice, precum și a celor incluse în instalațiile funcționale, ... d) cheltuieli pentru utilaje fără montaj și echipamente de transport, care cuprind cheltuieli pentru achiziționarea utilajelor și echipamentelor care nu necesită montaj, precum și a echipamentelor de transport tehnologic, ... e) cheltuieli pentru dotări, care cuprind cheltuieli pentru procurarea de bunuri care, conform legii, intră în componența mijloacelor fixe, sau obiecte de inventar, precum: mobilier, dotări P.S.I.
PROCEDURĂ din 30 octombrie 2015 privind gestionarea contravalorii certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră alocate tranzitoriu cu titlu gratuit pentru finanţarea investiţiilor din Planul naţional de investiţii, privind contractarea, monitorizarea, verificarea şi raportarea investiţiilor, precum şi cheltuielile eligibile *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268156_a_269485]
-
e) cheltuieli pentru dotări, care cuprind cheltuieli pentru procurarea de bunuri care, conform legii, intră în componența mijloacelor fixe, sau obiecte de inventar, precum: mobilier, dotări P.S.I., dotări privind protecția muncii, ... f) cheltuieli pentru active necorporale, care cuprind cheltuieli cu achiziționarea activelor necorporale: drepturi referitoare la brevete, licențe. ... 6. Cheltuieli pentru organizare de șantier care cuprind cheltuieli necesare contractantului în vederea creării condițiilor de desfășurare a activității de construcții-montaj: a) cheltuieli pentru lucrări de construcții și instalații aferente organizării de șantier: ... (i
PROCEDURĂ din 30 octombrie 2015 privind gestionarea contravalorii certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră alocate tranzitoriu cu titlu gratuit pentru finanţarea investiţiilor din Planul naţional de investiţii, privind contractarea, monitorizarea, verificarea şi raportarea investiţiilor, precum şi cheltuielile eligibile *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268156_a_269485]
-
ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 43 din 14 octombrie 2015 (*actualizată*) privind unele măsuri pentru asigurarea mijloacelor de transport destinate activității de curierat a materialelor clasificate și pentru modificarea și completarea unor acte normative Articolul 1 (1) Se aprobă achiziționarea de către Oficiul Registrului Național al Informațiilor Secrete de Stat, denumit în continuare ORNISS, a două mijloace de transport auto, prin derogare de la prevederile art. 5 alin. (8) din Ordonanța Guvernului nr. 80/2001 privind stabilirea unor normative de cheltuieli pentru
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 43 din 14 octombrie 2015 (*actualizată*) privind unele măsuri pentru asigurarea mijloacelor de tranSport destinate activităţii de curierat a materialelor clasificate şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268252_a_269581]
-
administrației publice și instituțiile publice, aprobată cu modificări prin Legea nr. 247/2002 , cu modificările și completările ulterioare. ... (2) Pentru mijloacele de transport auto achiziționate potrivit alin. (1) consumul lunar de carburanți este de 500 litri/autoturism. ... (3) Cheltuielile necesare achiziționării mijloacelor de transport auto prevăzute la alin. (1) se suportă din bugetul ORNISS, în limita fondurilor aprobate pe anul 2015 cu această destinație. ... Articolul 2 După achiziționarea mijloacelor de transport auto prevăzute la art. 1, autoturismele aflate în parcul auto
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 43 din 14 octombrie 2015 (*actualizată*) privind unele măsuri pentru asigurarea mijloacelor de tranSport destinate activităţii de curierat a materialelor clasificate şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268252_a_269581]
-
1) consumul lunar de carburanți este de 500 litri/autoturism. ... (3) Cheltuielile necesare achiziționării mijloacelor de transport auto prevăzute la alin. (1) se suportă din bugetul ORNISS, în limita fondurilor aprobate pe anul 2015 cu această destinație. ... Articolul 2 După achiziționarea mijloacelor de transport auto prevăzute la art. 1, autoturismele aflate în parcul auto al ORNISS, achiziționate potrivit prevederilor art. 10 din Ordonanța Guvernului nr. 52/2005 privind organizarea și desfășurarea activității de curierat pentru materialele NATO clasificate, aprobată cu modificări
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 43 din 14 octombrie 2015 (*actualizată*) privind unele măsuri pentru asigurarea mijloacelor de tranSport destinate activităţii de curierat a materialelor clasificate şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268252_a_269581]
-
din 19 octombrie 1998 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 402 din 22 octombrie 1998. 8. La articolul 30, după alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (2), cu următorul cuprins: "(2) Instituțiile prevăzute la alin. (1) dispun măsuri pentru achiziționarea, în condițiile legii, a mijloacelor tehnice pentru organizarea și controlul accesului și vor asigura activitatea de service a acestora." 9. Abrogat. ---------- Pct. 9 al art. 4 a fost abrogat de pct. 3 al art. unic din LEGEA nr. 3 din
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 43 din 14 octombrie 2015 (*actualizată*) privind unele măsuri pentru asigurarea mijloacelor de tranSport destinate activităţii de curierat a materialelor clasificate şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268252_a_269581]
-
de cinci ani pentru elementele de toate rangurile, astfel cum sunt definite la articolul 94 din Directiva Solvabilitate II, indiferent dacă acestea se referă la modificări care se află sub sau în afara controlului societății. În timp ce operațiunea de report sau de achiziționare de titluri de valoare proprii cu privire la elemente de fonduri proprii este permisă la opțiunea societății în ziua cumpărării sau după prima dată posibilă de cumpărare, societatea nu ar trebui să creeze vreo așteptare la emitere că elementul va fi răscumpărat
NORMĂ nr. 34 din 23 decembrie 2015 (*actualizată*) privind cerinţele cantitative stabilite de Autoritatea Europeană de Supraveghere pentru Asigurări şi Pensii Ocupaţionale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267843_a_269172]
-
12 - Rambursarea sau răscumpărarea 1.58. În scopul observării particularităților de la articolul 71, articolul 73 și articolul 77 din Regulamentul delegat al Comisiei 2015/35, societățile ar trebui să considere că rambursarea sau răscumpărarea includ rambursarea, răscumpărarea, operațiuni de report, achiziționarea de titluri de valoare proprii sau alte acorduri care au același efect economic. Aceasta include achiziționarea de titluri de valoare proprii, operațiunile de licitație, operațiunile de report și rambursarea principalului la maturitate pentru elementele la termen, precum și rambursarea sau răscumpărarea
NORMĂ nr. 34 din 23 decembrie 2015 (*actualizată*) privind cerinţele cantitative stabilite de Autoritatea Europeană de Supraveghere pentru Asigurări şi Pensii Ocupaţionale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267843_a_269172]
-
articolul 77 din Regulamentul delegat al Comisiei 2015/35, societățile ar trebui să considere că rambursarea sau răscumpărarea includ rambursarea, răscumpărarea, operațiuni de report, achiziționarea de titluri de valoare proprii sau alte acorduri care au același efect economic. Aceasta include achiziționarea de titluri de valoare proprii, operațiunile de licitație, operațiunile de report și rambursarea principalului la maturitate pentru elementele la termen, precum și rambursarea sau răscumpărarea în urma exercitării de către emitent a unei opțiuni de cumpărare. Aceasta nu aduce atingere tratamentului tranzacțiilor care
NORMĂ nr. 34 din 23 decembrie 2015 (*actualizată*) privind cerinţele cantitative stabilite de Autoritatea Europeană de Supraveghere pentru Asigurări şi Pensii Ocupaţionale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267843_a_269172]
-
fost derivată. 1.16. Societățile ar trebui apoi să poată identifica pentru fiecare dintre daunele [ni] acoperirile prin reasigurare aplicabile, având în vedere natura riscului asociat. 1.17. Societățile ar trebui să fie pregătite să demonstreze autorității de supraveghere că achiziționarea de cedări în reasigurare nu a fost influențată semnificativ de posibilitatea ca riscul să fie sau să nu fie identificat în cadrul acestui proces. Secțiunea III Dezagregarea daunei brute Recomandarea 8 - Dezagregarea daunei brute pe țări individuale sau alte componente 1
NORMĂ nr. 34 din 23 decembrie 2015 (*actualizată*) privind cerinţele cantitative stabilite de Autoritatea Europeană de Supraveghere pentru Asigurări şi Pensii Ocupaţionale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267843_a_269172]
-
în regiunea și/sau unitatea operațională care contribuie cel mai mult la dauna brută înainte de diversificare. 1.29. Atunci când aplică riscurilor protecții specifice, societatea ar trebui să fie în măsură să demonstreze în mod satisfăcător autorității de supraveghere naționale că achiziționarea de cedări în reasigurare nu a fost influențată semnificativ de posibilitatea ca riscul să fie sau să nu fie identificat ca eveniment brut sau ca o contribuție la acest eveniment brut. Recomandarea 13 - Dezagregarea daunei brute pentru "riscul de credit
NORMĂ nr. 34 din 23 decembrie 2015 (*actualizată*) privind cerinţele cantitative stabilite de Autoritatea Europeană de Supraveghere pentru Asigurări şi Pensii Ocupaţionale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267843_a_269172]
-
al țării; ... b) caracter social, reprezentat de intervenția statului în procesul de garantare a creditelor contractate de persoanele fizice pentru achiziția de locuințe. ... Articolul 2 Beneficiarii pot achiziționa sau construi în cadrul programului următoarele tipuri de locuințe: a) locuințe finalizate, destinate achiziționării, inclusiv pe cele construite și date în exploatare prin programele derulate de Agenția Națională pentru Locuințe (ANL); ... b) locuințe nefinalizate, aflate în diverse faze de construcție, destinate achiziționării după finalizare, inclusiv cele construite prin programele derulate de ANL; ... ----------- Litera b
HOTĂRÂRE nr. 717 din 17 iunie 2009 (*actualizată*) privind aprobarea normelor de implementare a programului "Prima casă". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267452_a_268781]