35,594 matches
-
mandibular și mezenteric. Probele utilizate trebuie să fie indicate. ... (10) Supplementary guarantees to be provided when required în column 5 SG of Part I of Annex 1 to Council Decision 79/542/EEC (aș last amended), with the entry "C". For such purpose, în the tests other than EDTA, the samples to be used are a sample of tosil and splin plus a sample of ileum or kidney and a sample of at least one of the following lymph nodes: retropharyngeal
NORMĂ SANITARĂ-VETERINARĂ din 26 mai 2005 (**actualizată**) privind lista cuprinzând ţările terţe sau părţi ale ţărilor terţe şi condiţiile de certificare veterinară, sănătate animală şi publică pentru importul în Comunitatea Europeană al anumitor animale vii şi al cărnii proaspete provenite de la acestea şi preluarea acestor liste şi condiţii pentru importul în România*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259612_a_260941]
-
4.1. Minister: ....................... │ 4.1. Ministry: Loc de încărcare pentru export │ │ Nume și adresa PIF de ieșire din │ 6. Tranșare/fabricare ÎI a Deciziei 79/542/CEE în momentul │ │ tăierii și, 9.1. comes from a country or region authorized for imports into the Community aș laid down în│ │ Annex ÎI, part I to 79/542/EEC at the time of slaughter and, │ │9.2. îndeplinește condițiile de sanatate animală relevante după cum s-a stabilit la atestarea│ │ de sanatate animală din
NORMĂ SANITARĂ-VETERINARĂ din 26 mai 2005 (**actualizată**) privind lista cuprinzând ţările terţe sau părţi ale ţărilor terţe şi condiţiile de certificare veterinară, sănătate animală şi publică pentru importul în Comunitatea Europeană al anumitor animale vii şi al cărnii proaspete provenite de la acestea şi preluarea acestor liste şi condiţii pentru importul în România*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259612_a_260941]
-
modelul "EQU"); (5) suine de crescătorie │ │ ne-domestice (modelul "SUF"); (7) suine sălbatice ne-domestice (modelul "SUW"); │ │ (8) solipede sălbatice ne-domestice (modelul "EQW"). (1) Fresh meat means all parts, whether fresh, chilled or frozen including deep-frozen │ │ minced meat, intended for human consumption of: (1) domestic bovine animals (Bos taurus,│ │ Bison bison, Bubalus bubalis and their cross-breeds)(model "BOV"); (2) domestic porcine │ │ animals (Sus scrofa)(model "POR"); (3) domestic sheep (Ovis arieș) and goats (Capră │ │ hircus)(model "OVI"); (4) domestic equine
NORMĂ SANITARĂ-VETERINARĂ din 26 mai 2005 (**actualizată**) privind lista cuprinzând ţările terţe sau părţi ale ţărilor terţe şi condiţiile de certificare veterinară, sănătate animală şi publică pentru importul în Comunitatea Europeană al anumitor animale vii şi al cărnii proaspete provenite de la acestea şi preluarea acestor liste şi condiţii pentru importul în România*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259612_a_260941]
-
au fost adoptate de Comunitatea Europeană împotriva │ │ importurilor din această carne de la acest teritoriu. (9) Date or dates of slaughter. Imports of this meat shall not be allowed when obtained from│ │ animals slaughtered either prior to the date of authorization for exportation to the │ │ European Community of the territory mentioned under (4), or during a period where │ │ restrictive measures have been adopted by the European Community against imports of this│ │ meat from this territory. │ │(10) A se completă după cum este corespunzător
NORMĂ SANITARĂ-VETERINARĂ din 26 mai 2005 (**actualizată**) privind lista cuprinzând ţările terţe sau părţi ale ţărilor terţe şi condiţiile de certificare veterinară, sănătate animală şi publică pentru importul în Comunitatea Europeană al anumitor animale vii şi al cărnii proaspete provenite de la acestea şi preluarea acestor liste şi condiţii pentru importul în România*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259612_a_260941]
-
Penalitățile de întârziere se vor aplica și colegiilor teritoriale care nu varsă partea de cotizație stabilită de Consiliul național. ... Articolul 537 (1) Cuantumul cotizației de membru al Colegiului Medicilor Dentiști din România, precum și partea din această care trebuie vărsata către forurile naționale se stabilesc de către Consiliul național al Colegiului Medicilor Dentiști din România. ... (2) Partea din cotizație aferentă funcționarii Colegiului Medicilor Dentiști din România va fi virata, până cel mai târziu la sfârșitul lunii următoare celei pentru care a fost percepută
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256317_a_257646]
-
nu sunt membre ale Colegiului Farmaciștilor din România, tarifele se stabilesc, după caz, de către Consiliul național, respectiv consiliul colegiului teritorial. Articolul 627 (1) Cuantumul cotizației de membru al Colegiului Farmaciștilor din România, precum și partea din această care trebuie vărsata către forurile naționale se stabilesc de către Consiliul național al Colegiului Farmaciștilor din România. ... (2) Partea din cotizație aferentă funcționarii structurii naționale va fi virata până cel mai târziu la sfârșitul lunii următoare aceleia pentru care a fost percepută cotizația. ... Articolul 628 (1
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256317_a_257646]
-
din funcție rectorul în condițiile art. 125. ... Secțiunea a 2-a Atribuțiile senatului universitar, ale rectorului, ale consiliului de administrație, ale decanului și ale șefului de departament Articolul 213 (1) Senatul universitar reprezintă comunitatea universitară și este cel mai înalt for de decizie și deliberare la nivelul universității. ... (2) Atribuțiile senatului universitar sunt următoarele: ... a) garantează libertatea academică și autonomia universitară; ... b) elaborează și adoptă, în urma dezbaterii cu comunitatea universitară, Carta universitară; ... c) aprobă planul strategic de dezvoltare instituțională și planurile
LEGEA nr. 1 din 5 ianuarie 2011 (*actualizată*) educaţiei naţionale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/258030_a_259359]
-
de pct. 8 al art. I din LEGEA nr. 472 din 4 noiembrie 2004 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1.062 din 16 noiembrie 2004. j) autorizează afilierea federațiilor sportive naționale la federațiile sportive internaționale de profil și la alte foruri continentale sau mondiale, precum și afilierea altor organizații cu profil sportiv la forurile internaționale de specialitate. ... ----------- Litera j) a alin. (1) al art. 18 a fost modificată de pct. 8 al art. I din LEGEA nr. 472 din 4 noiembrie 2004
LEGE nr. 69 din 28 aprilie 2000 (*actualizată*) educaţiei fizice ��i Sportului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263120_a_264449]
-
noiembrie 2004 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1.062 din 16 noiembrie 2004. j) autorizează afilierea federațiilor sportive naționale la federațiile sportive internaționale de profil și la alte foruri continentale sau mondiale, precum și afilierea altor organizații cu profil sportiv la forurile internaționale de specialitate. ... ----------- Litera j) a alin. (1) al art. 18 a fost modificată de pct. 8 al art. I din LEGEA nr. 472 din 4 noiembrie 2004 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1.062 din 16 noiembrie 2004. k
LEGE nr. 69 din 28 aprilie 2000 (*actualizată*) educaţiei fizice ��i Sportului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263120_a_264449]
-
competițiile sportive și în organismele internaționale la care sunt afiliate. Articolul 38 (1) Federațiile sportive naționale se înscriu în Registrul sportiv, pentru obținerea Certificatului de identitate sportivă. ... (2) Federațiile sportive naționale se pot afilia la federațiile sportive internaționale, la alte foruri europene sau mondiale, pe baza avizului dat de Ministerul Tineretului și Sportului. ... Articolul 39 (1) Federațiile sportive naționale au organisme proprii de administrare și gestionare a bugetului și patrimoniului, constituite conform legii, precum și propriilor statute și regulamente. (2) Federațiile sportive
LEGE nr. 69 din 28 aprilie 2000 (*actualizată*) educaţiei fizice ��i Sportului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263120_a_264449]
-
periodical test): conform anexei la certificatul de înmatriculare (see the Annex to the Registration Certificate) ... (9) stația de inspecție tehnică periodică (name of the inspection organisation) ........... ... semnătura și ștampila inspectorului responsabil de inspecție (signature and stamp of the inspector responsible for the test) ............................ (10) alte informații (other information) ... poziția în baza națională de date cu inspecții tehnice periodice (entry in the national data basis regarding the periodic technical inspections) ......./........... * A se păstra la bordul autovehiculului. Schimbarea numărului de înmatriculare prevăzut la
ORDIN nr. 1.033 din 18 iunie 2014 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului tranSporturilor, construcţiilor şi turismului nr. 2.133/2005 pentru aprobarea Reglementărilor privind certificarea încadrării vehiculelor înmatriculate sau înregistrate în normele tehnice privind siguranţa rutieră, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262955_a_264284]
-
below, and confirms that the particulars entered overleaf are correct. ENGINE POWER [] [] Measurements according to: UNECE Regulation R85.00 or aș subsequently amended, or Directive 80/1269/EEC, aș amended by Directive 1999/99/EC or aș subsequently amended. REQUIREMENTS FOR NOISE AND EXHAUST EMISSIONS [] [] Noise measured according to: UNECE Regulation R51.02 or aș subsequently amended, or Directive 70/157/EEC aș amended by Directive 1999/101/EC or aș subsequently amended. [] [] EURO IV: Exhaust emissions according to UNECE Regulation
ORDIN nr. 1.031 din 18 iunie 2014 privind emiterea certificatelor tehnice pentru vehiculele rutiere care efectuează tranSport rutier internaţional de mărfuri în vederea acordării şi utilizării autorizaţiilor CEMT. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262952_a_264281]
-
1266/2009 or aș subsequently amended. [] [] Speed limitation devices according to UNECE Regulation R89.00 or aș subsequently amended, or to Directive 92/24/EEC, aș amended by Directive 2004/11/EC or aș subsequently amended. [] [] Rear marking plates (retroreflective) for heavy and long vehicles according to UNECE Regulation R70.01 or aș subsequently amended. [] [] EURO IV, EURO V or EEV: Braking, including antiblocking systems according to UNECE Regulation R13.09 or aș subsequently amended, or to Directive 71/320/EEC
ORDIN nr. 1.031 din 18 iunie 2014 privind emiterea certificatelor tehnice pentru vehiculele rutiere care efectuează tranSport rutier internaţional de mărfuri în vederea acordării şi utilizării autorizaţiilor CEMT. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262952_a_264281]
-
or aș subsequently amended. [] [] Lighting and light signaling devices according to UNECE Regulation R48.01 or aș subsequently amended; or to Directive 76/756/EEC, aș amended by Directive 91/663/EC, or aș subsequently amended. [] [] Rear marking plates (retioreflective) for heavy and long vehicles according to UNECE Regulation R70.01 or aș subsequently amended. [] [] Braking, including antiblocking systems, according to UNECE Regulation R13.09 or aș subsequently amended; or to Directive 71/320/EEC, aș amended by Directive 98/12
ORDIN nr. 1.031 din 18 iunie 2014 privind emiterea certificatelor tehnice pentru vehiculele rutiere care efectuează tranSport rutier internaţional de mărfuri în vederea acordării şi utilizării autorizaţiilor CEMT. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262952_a_264281]
-
Leș certificats peuvent etre remplis, porter des tampons et signatures manuellement ou electroniquement. *6) 12 moins apres la date du test, et au plus tard a la fin du mois anniversaire. Anexă 3c Certificate No: ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ ECMT Certificate of Roadworthiness Test for Motor Vehicles and Trailers*1) │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Registration Number: │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Certificate of compliance Number: │ ├────────────────────────────────────────────────────────────────────��─────────┤ │Vehicle Type and Make*2): │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Vehicle Identification Number (VIN): │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Engine Type/Number*3): │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ REGISTRUL AUTO ROMÂN Calea Griviței, nr. 391A, 010719 București, România Body designated and directly supervised by the
ORDIN nr. 1.031 din 18 iunie 2014 privind emiterea certificatelor tehnice pentru vehiculele rutiere care efectuează tranSport rutier internaţional de mărfuri în vederea acordării şi utilizării autorizaţiilor CEMT. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262952_a_264281]
-
Trailers*1) │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Registration Number: │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Certificate of compliance Number: │ ├────────────────────────────────────────────────────────────────────��─────────┤ │Vehicle Type and Make*2): │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Vehicle Identification Number (VIN): │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Engine Type/Number*3): │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ REGISTRUL AUTO ROMÂN Calea Griviței, nr. 391A, 010719 București, România Body designated and directly supervised by the State of Registration for the purpose of UNECE Agreement of 1997, or of the UNECE Consolidated Resolution R.E.1 (TRANS/SC.1/294/Rev.5) aș amended în 2001 (TRANS/WP.1/2001/25) or aș subsequently amended, or of Directive 2009/40/EC
ORDIN nr. 1.031 din 18 iunie 2014 privind emiterea certificatelor tehnice pentru vehiculele rutiere care efectuează tranSport rutier internaţional de mărfuri în vederea acordării şi utilizării autorizaţiilor CEMT. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262952_a_264281]
-
type, if trailer. *3) Not applicable to trailer. *4) Acording to UNECE regulation R24.03 or aș subsequently amended, or to the Directive 72/306/EEC or aș subsequently amended, or to Directive 2005/78/EC or aș subsequenrly amended; for EURO VI and positive ignition engines not required. *5) Certificate may be filled în, stamped and signed manually or electronically. *6) 12 months after the date of the test, and at the lateș before the end of this same month
ORDIN nr. 1.031 din 18 iunie 2014 privind emiterea certificatelor tehnice pentru vehiculele rutiere care efectuează tranSport rutier internaţional de mărfuri în vederea acordării şi utilizării autorizaţiilor CEMT. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262952_a_264281]
-
discuție într-un local din stațiunea Neptun cu conducerea Partidului Mișcarea Populară, după care s-a fotografiat cu aceste persoane, pe malul mării, purtând un tricou alb cu inițialele P.M.P., sub sigla acestui partid, un măr, și cu mesajul "Vote for PMP". În cadrul conferinței de presă susținute la Palatul Cotroceni în data de 4 mai 2014, la orele 15,00, Președintele României a declarat, printre altele: "Voi vota Partidul Mișcarea Populară. M-ați întrebat. Dacă nu m-ați fi întrebat, nu
DECIZIE nr. 284 din 21 mai 2014 referitoare la cererea de soluţionare a conflictului juridic de natură constituţională dintre Preşedintele României şi Guvernul României, formulată de prim-ministrul Victor-Viorel Ponta. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262954_a_264283]
-
bolii sau până când pacientul nu îl mai tolerează III. Conduită terapeutică în funcție de răspuns și urmărire tratament Conduita terapeutică conform recomandărilor ELN 2013*1): *Font 9* Eșec la prima Faza accelerată sau blastică *1) Baccarani M, et al. European LeukemiaNet recommendations for the management of chronic myeloid leukemia: 2013. Blood 2013;122:872-84 *2) Alegerea ITK (inhibitor de tirozin kinaza) în funcție de tole rabilitate, siguranta și caracteristicile pacientiului (varsta și comorbidități) *3) Doza este de 400 mg de doua ori pe zi, dupa
ORDIN nr. 773 din 30 iunie 2014 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1 .301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262908_a_264237]
-
nivelul măduvei osoase. ● Criterii adiționale (pentru diagnostic e necesar să fie îndeplinite minim 2 criterii din 4) - Leucoeritroblastoza - Creșterea nivelului seric al LDH - Anemie - Splenomegalie palpabilă Mielofibroza secundară post Policitemie Vera și post Trombocitemie Esențială Conform IWG-MRT (Internațional Working Group for Myeloproliferative Neoplasms Research and Treatment) Post PV Criterii necesare (obligatorii): ● Diagnostic anterior de PV conform criteriilor OMS ● Fibroză de măduvă osoasă de grad 2-3 (pe o scală 0-3) sau grad 3-4 (pe o scală 04) Criterii adiționale (pentru diagnostic e
ORDIN nr. 773 din 30 iunie 2014 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1 .301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262908_a_264237]
-
din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 214 din 4 decembrie 2008 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 847 din 16 decembrie 2008, prin înlocuirea termenului "Proiect" din sintagma "Proiect pentru autorizarea executării lucrărilor de construcții" cu termenul "Documentație tehnică - D.T.". Aprobare - opțiunea forului deliberativ al autorității competente de însușire a propunerilor din documentațiile prezentate și susținute de avizele tehnice favorabile, prealabil emise. Prin actul de aprobare se conferă documentațiilor putere de aplicare, constituindu-se astfel ca temei juridic în vederea realizării programelor de dezvoltare
LEGE nr. 50 din 29 iulie 1991 (**republicată**)(*actualizată*) privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262870_a_264199]
-
participantul respectiv drept instituția ordonatoare. ... (3) Participanții care utilizează accesul prin intermediul internetului utilizează serviciile de infrastructură cu cheie publică astfel cum este prevăzut în "Manualul utilizatorului: accesul prin internet la serviciul de certificare cu cheie publică" (User Manual: Internet Access for the public-key certification service). ... 2. Tipuri de mesaje de plată (1) Participanții prin intermediul internetului pot efectua următoarele tipuri de plăți: ... (a) plăți ale clienților, și anume instrucțiuni de transfer-credit în care clientul ordonator și/sau clientul beneficiar nu sunt instituții
ORDIN nr. 17 din 20 decembrie 2012 (*actualizat*) privind funcţionarea sistemului de plăţi TARGET2-România. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262666_a_263995]
-
participantul respectiv drept instituția ordonatoare. ... (3) Participanții care utilizează accesul prin intermediul internetului utilizează serviciile de infrastructură cu cheie publică astfel cum este prevăzut în "Manualul utilizatorului: accesul prin internet la serviciul de certificare cu cheie publică" (User Manual: Internet Access for the public-key certification service). ... 2. Tipuri de mesaje de plată (1) Participanții prin intermediul internetului pot efectua următoarele tipuri de plăți: ... (a) plăți ale clienților, și anume instrucțiuni de transfer-credit în care clientul ordonator și/sau clientul beneficiar nu sunt instituții
ANEXE din 20 decembrie 2012 (*actualizate*) privind funcţionarea sistemului de plăţi TARGET2-România (Anexele I-V). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262667_a_263996]
-
aspectul formei, conținutului și legalității operațiunilor; ... k) întocmirea și execuția bugetului de venituri și cheltuieli conform cu prevederile legale; ... l) ținerea evidenței contabile a veniturilor și cheltuielilor; ... m) întocmirea balanțelor de verificare - analitică și sintetică - lunară; ... n) întocmirea situațiilor cerute de forurile superioare; ... o) încasarea veniturilor proprii și urmărirea situației mișcării acestora; ... p) verificarea tuturor operațiunilor consemnate de Trezoreria Statului în extrasele de cont; ... q) verificarea și înregistrarea în contabilitate a documentelor care stau la baza operațiunilor de încasări și plăți; ... r
ORDIN nr. 594 din 22 mai 2014 pentru aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare al Institutului de Medicină Legală Iaşi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262128_a_263457]
-
aspectul formei, conținutului și legalității operațiunilor; 15. întocmirea și execuția bugetului de venituri și cheltuieli conform cu prevederile legale; 16. ținerea evidenței contabile a veniturilor și cheltuielilor; 17. întocmirea balanțelor de verificare - analitică și sintetică - lunară; 18. întocmirea situațiilor cerute de forurile superioare; 19. încasarea veniturilor proprii și urmărirea situației mișcării acestora; 20. facturarea serviciilor prestate terților; 21. verificarea tuturor operațiunilor consemnate de Trezoreria Statului în extrasele de cont; 22. efectuarea plăților drepturilor bănești ale salariaților și colaboratorilor; 23. verificarea și înregistrarea
ORDIN nr. 594 din 22 mai 2014 pentru aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare al Institutului de Medicină Legală Iaşi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262128_a_263457]