5,927 matches
-
ale devizului general) mii lei Total cap. 5: mii lei A.6. Principalii indicatori tehnico-economici ai investiției 1. Indicatori valorici 1.1. valoarea totală a lucrărilor de intervenție, inclusiv TVA - total, mii lei din care: construcții-montaj (C + M) mii lei (însumarea cheltuielilor estimate înscrise la subcap. 1.3, 4.1 și 5.1.1 din devizul general) mii lei 1.2. investiția specifică mii lei/ (construcții-montaj/aria utilă a blocului) mp (a.u.) 2. Indicatori fizici 2.1. durata de execuție
NORME METODOLOGICE din 19 martie 2009 (*actualizate*) de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 18/2009 privind creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222348_a_223677]
-
lit. a)-d)] a) izolarea termică a pereților exteriori f) lucrări de refacere a finisajelor anvelopei C. Lucrări suplimentare (prevăzute la art. 6) 1. valoarea totală a lucrărilor de intervenție, inclusiv TVA - total, ....... mii lei, din care: - construcții-montaj (C + M) ................(însumarea cheltuielilor estimate înscrise la subcapitolele 1.3, 4.1 și 5.1.1 din devizul general).......... mii lei 2. investiția specifică (construcții-montaj/aria utilă a blocului) .......... mii lei/mý(a.u.) Indicatori fizici: 1. durata de execuție a lucrărilor de
NORME METODOLOGICE din 19 martie 2009 (*actualizate*) de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 18/2009 privind creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222348_a_223677]
-
structura prevăzută în Lista compensațiilor de plătit la data de ....., prevăzută în anexă." 2. La articolul 4 alineatul (1), literele a) și j) vor avea următorul cuprins: "a) suma totală a depozitelor unui deponent garantat (câmpul «Depozit») se determină prin însumarea valorii tuturor depozitelor deținute de un deponent - persoană fizică sau persoană juridică - la data ultimei zile din semestru/data de referință, aflate în conturile deponentului la toate unitățile teritoriale ale instituției de credit, inclusiv a dobânzilor datorate la respectiva dată
REGULAMENT nr. 3 din 31 mai 2010 pentru modificarea Regulamentului Fondului de garantare a depozitelor în sistemul bancar nr. 3/2009 privind transmiterea către Fondul de garantare a depozitelor în sistemul bancar a situaţiei deponenţilor garantaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/223742_a_225071]
-
a) minimum 50 de puncte, în cazul examenelor organizate pentru ocuparea funcțiilor publice de execuție; ... b) minimum 70 de puncte, în cazul examenelor organizate pentru ocuparea funcțiilor publice de conducere. ... Articolul 23 (1) Punctajul final al examenului se calculează prin însumarea punctajelor finale obținute la proba scrisă și la interviu. ... (2) Punctajele finale ale examenului, în ordine descrescătoare, sunt înscrise într-un centralizator nominal, în care se menționează pentru fiecare candidat punctajul obținut la fiecare dintre probele examenului. Centralizatorul nominal se
ORDIN nr. 1.678/C din 24 iunie 2010 pentru aprobarea Procedurii privind organizarea şi desfăşurarea examenului prevăzut la art. 100 alin. (3) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/223756_a_225085]
-
a) minimum 50 de puncte, în cazul examenelor organizate pentru ocuparea funcțiilor publice de execuție; ... b) minimum 70 de puncte, în cazul examenelor organizate pentru ocuparea funcțiilor publice de conducere. ... Articolul 23 (1) Punctajul final al examenului se calculează prin însumarea punctajelor finale obținute la proba scrisă și la interviu. ... (2) Punctajele finale ale examenului, în ordine descrescătoare, sunt înscrise într-un centralizator nominal, în care se menționează pentru fiecare candidat punctajul obținut la fiecare dintre probele examenului. Centralizatorul nominal se
PROCEDURĂ din 24 iunie 2010 privind organizarea şi desfăşurarea examenului prevăzut la art. 100 alin. (3) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/223757_a_225086]
-
publicate. Articolul 23 (1) Prima de asigurare se calculează pentru un întreg an de subscriere, potrivit tarifelor de primă anuale practicate de asigurător, aferente perioadei de valabilitate a poliței de asigurare RCA. (2) Prima anuală de asigurare se calculează prin însumarea primelor lunare aferente fiecărei luni de valabilitate a poliței de asigurare RCA, prima lunară fiind calculată ca raport de 1/12 din tariful anual de primă practicat. Perioada mai mare sau egală cu 15 zile calendaristice se consideră lună întreagă
NORME din 17 mai 2010 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222693_a_224022]
-
Articolul 31 (1) Pentru vehiculele care se radiază din circulație sau pentru care asiguratul transmite dreptul de proprietate în perioada de asigurare, prima de asigurare aferentă perioadei cuprinse între data începerii și data încetării răspunderii asigurătorului RCA se calculează prin însumarea primelor lunare stabilite în tariful de prime al asigurătorului RCA, corespunzător numărului de luni întregi de asigurare cuprinse în perioada de valabilitate a asigurării. Orice fracțiune de lună este considerată lună întreagă. ... (2) În situațiile menționate la alin. (1), asigurătorul
NORME din 17 mai 2010 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222693_a_224022]
-
consecutivi (2 ani fiscali precedenți și anul fiscal în curs), ajutoare de minimis (fie din surse publice naționale, fie din surse comunitare) în valoare totală de 200.000 euro, echivalentul în lei. Operatorii economici care vor depăși acest prag prin însumarea alocației financiare nerambursabile acordate prin Program cu alte ajutoare de minimis primite în ultimii 3 ani fiscali consecutivi pot beneficia de finanțare numai până la atingerea plafonului de 200.000 euro, echivalentul în lei. 4. Tipurile ajutorului financiar 4.1. Prin
PROCEDURĂ din 8 martie 2010 de implementare a Programului de dezvoltare şi modernizare a activităţilor de comercializare a produselor şi serviciilor de piaţă*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/223478_a_224807]
-
fiscali (2 ani fiscali precedenți și anul fiscal în curs), ajutoare de minimis (fie din surse publice naționale, fie din surse comunitare) în valoare totală de 200.000 euro, echivalentul în lei. Operatorii economici care vor depăși acest prag prin însumarea Alocației Financiare Nerambursabile acordate prin Program cu alte ajutoare de minimis primite în ultimii 3 ani fiscali pot beneficia de finanțare numai până la atingerea plafonului de 200.000 euro, echivalentul în lei. ... 4. Tipurile de ajutor financiar 4.1. Agenția
PROCEDURĂ din 8 martie 2010 de implementare a Programului pentru dezvoltarea abilităţilor antreprenoriale în rândul tinerilor şi facilitarea accesului acestora la finanţare - START -*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/223452_a_224781]
-
din stații. ... (3) Tonajele maxime pentru trenurile remorcate cu locomotive electrice și diesel se stabilesc corespunzător regimului de durată, admițându-se funcționarea în regim uniorar maxim 5 minute. ... (4) Tonajul maxim al trenului remorcat cu multiplă tracțiune se obține prin însumarea tonajelor maxime pe care le pot remorca locomotivele în acțiune din tren, determinate pentru fiecare locomotivă în parte după același procedeu ca și la simpla tracțiune. ... (5) Tonajele stabilite pe bază de calcul se verifică experimental și se înscriu în
REGULAMENT nr. 006 din 26 octombrie 2005 de remorcare şi frânare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222871_a_224200]
-
pe vagon. ... (5) La vagoanele etajate individuale seria 2626, masele frânate exprimate în tone. pentru situația vagonului "gol" sau "încărcat", pentru fiecare boghiu, sunt inscripționate pe pereții laterali ai vagonului în dreptul boghiurilor, masa frânată totală a vagonului obținându-se prin însumarea maselor frânate ale ambelor boghiuri. ... (6) La vagoanele etajate seria 2647 înzestrate cu schimbător de regim "marfă-persoane" (G-P), indiferent dacă vagonul este gol sau încărcat masa frânată este egală cu: ... a) cifra indicată în dreptul literei G, când vagonul circulă în
REGULAMENT nr. 006 din 26 octombrie 2005 de remorcare şi frânare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222871_a_224200]
-
în poziția "G"; ... b) cifra indicată în dreptul literei P, când vagonul circulă în tren de călători și mânerul schimbătorului de regim este manipulat în poziția "P". ... (7) La trenurile etajate masa frânată pentru situațiile "gol" și "încărcat" se obține prin însumarea maselor frânate ale tuturor boghiurilor cu frână automată activă care sunt inscripționate pe pereții laterali ai vagoanelor, în dreptul boghiurilor. ... (8) În cazul defectării frânei automate a unui boghiu, masa frânată a acestuia se scade din masa frânată totală a trenului
REGULAMENT nr. 006 din 26 octombrie 2005 de remorcare şi frânare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222871_a_224200]
-
implementarea sistemului de management al calității" și 30% pentru subcriteriul "participare la schemele de testare a competenței pentru laboratoare de analize medicale"; ... c) 10% pentru criteriul financiar. ... B. Pentru fiecare criteriu/subcriteriu se stabilește numărul total de puncte obținut prin însumarea numărului de puncte obținut de fiecare furnizor, cu excepția numărului total de puncte obținut de furnizorii de servicii medicale spitalicești care efectuează investigații medicale paraclinice - analize medicale de laborator în regim ambulatoriu. C. Se calculează valoarea unui punct pentru fiecare criteriu
NORME METODOLOGICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de aplicare a Contractului-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222080_a_223409]
-
A se înmulțește cu numărul de puncte obținut de un furnizor corespunzător fiecărui criteriu/subcriteriu, rezultând sumele aferente fiecărui criteriu/subcriteriu pentru fiecare furnizor. E. Valoarea totală contractata de un furnizor cu casa de asigurări de sănătate se obține prin însumarea sumelor stabilite conform lit. D. F. Criteriile și modalitatea de calcul se aplică în același mod și pentru furnizorii de servicii medicale paraclinice pentru laboratoarele / punctele de lucru ale acestora organizate ca urmare a procedurii de externalizare și care efectuează
NORME METODOLOGICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de aplicare a Contractului-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222080_a_223409]
-
pentru fiecare criteriu în parte, astfel: a) 70 % pentru criteriul de evaluare; ... b) 10 % pentru criteriul de calitate. ... c) 10% pentru criteriul financiar ... d) 10% criteriul de disponibilitate ... B. Pentru fiecare criteriu se stabilește numărul total de puncte obținut prin însumarea numărului de puncte obținut de fiecare furnizor la cele patru criterii. C. Se calculează valoarea unui punct pentru fiecare criteriu prin împărțirea sumei rezultate ca urmare a aplicării procentelor prevăzute la lit. A la numărul total de puncte corespunzător fiecărui
NORME METODOLOGICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de aplicare a Contractului-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222080_a_223409]
-
cele 4 criterii se înmulțește cu numărul de puncte obținut de un furnizor pentru fiecare criteriu, rezultând sume aferente fiecărui criteriu pentru fiecare furnizor. E. Valoarea totală contractata de un furnizor cu casa de asigurări de sănătate se obține prin însumarea celor patru sume stabilite conform lit. D. F. Criteriile și modalitatea de calcul se aplică în același mod și pentru furnizorii de servicii paraclinice de radiologie-imagistică pentru laboratoarele / punctele de lucru ale acestora organizate ca urmare a procedurii de externalizare
NORME METODOLOGICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de aplicare a Contractului-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/222080_a_223409]
-
22 mai 2009, în tot cuprinsul Regulamentului Băncii Naționale a României nr. 4/2004 , cu modificările ulterioare, sintagma "instituții de credit" se înlocuiește cu sintagma "instituții de credit și/sau instituții financiare nebancare înscrise în Registrul special". Rubrica "RISC INDIVIDUAL" se obține prin însumarea totalurilor rubricilor 9.1 și 9.2. Se completează, pentru fiecare debitor, cu totalul sumelor din coloana 9. Rubrica "TOTAL SUME RESTANTE" Se completează, pentru fiecare debitor, cu totalul sumelor din coloana 10. În cazul creditelor acordate și angajamentelor asumate
REGULAMENT nr. 4 din 7 aprilie 2004 (*actualizat*) privind organizarea şi funcţionarea la Banca Naţională a României a Centralei Riscurilor Bancare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/215225_a_216554]
-
22 mai 2009, în tot cuprinsul Regulamentului Băncii Naționale a României nr. 4/2004 , cu modificările ulterioare, sintagma "instituții de credit" se înlocuiește cu sintagma "instituții de credit și/sau instituții financiare nebancare înscrise în Registrul special". Rubrica "RISC GLOBAL" se obține prin însumarea totalurilor rubricilor 9.1 și 9.2. Se completează, pentru fiecare persoană recenzată, cu totalul sumelor din coloana 9. Rubrica "TOTAL SUME RESTANTE" Se completează, pentru fiecare persoană recenzată, cu totalul sumelor din coloana 10. Rubrica "TOTAL ANGAJAMENTE FAȚĂ DE ALTE
REGULAMENT nr. 4 din 7 aprilie 2004 (*actualizat*) privind organizarea şi funcţionarea la Banca Naţională a României a Centralei Riscurilor Bancare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/215225_a_216554]
-
Secțiunea a 2-a Reducțiunea liberalităților excesive Articolul 1.091 Stabilirea rezervei succesorale și a cotității disponibile (1) Valoarea masei succesorale, în funcție de care se determină rezerva succesorală și cotitatea disponibilă, se stabilește astfel: ... a) determinarea activului brut al moștenirii, prin însumarea valorii bunurilor existente în patrimoniul succesoral la data deschiderii moștenirii; ... b) determinarea activului net al moștenirii, prin scăderea pasivului succesoral din activul brut; ... c) reunirea fictivă, doar pentru calcul, la activul net, a valorii donațiilor făcute de cel care lasă
CODUL CIVIL din 17 iulie 2009 (**republicat**)(*actualizat*) ( Legea nr. 287/2009 **). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/213676_a_215005]
-
unor drepturi. (2) Cu aceeași pedeapsă se sancționează și înscrierea în copia de pe lista electorală permanentă a unor persoane care nu figurează în această listă. ... (3) Introducerea în uz sau folosirea unui program informatic cu vicii care alterează înregistrarea ori însumarea rezultatelor obținute în secțiile de votare sau determină repartizarea mandatului în afara prevederilor legii se pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi. ... (4) Cu aceeași pedeapsă se sancționează introducerea de date, informații sau proceduri care
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 95 din 2 septembrie 2009 privind modificarea şi completarea Legii nr. 370/2004 pentru alegerea Preşedintelui României. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214767_a_216096]
-
unor drepturi. ... (2) Cu aceeași pedeapsă se sancționează și înscrierea în copia de pe lista electorală permanentă a unor persoane care nu figurează în această listă. ... (3) Introducerea în uz sau folosirea unui program informatic cu vicii care alterează înregistrarea ori însumarea rezultatelor obținute în secțiile de votare sau determină repartizarea mandatului în afara prevederilor legii se pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi. ... (4) Cu aceeași pedeapsă se sancționează introducerea de date, informații sau proceduri care
LEGE nr. 370 din 20 septembrie 2004 (*actualizata*) pentru alegerea Preşedintelui României. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214773_a_216102]
-
ultimilor 3 ani fiscali (2 ani fiscali precedenți și anul fiscal în curs), ajutoare de minimis (fie din surse publice naționale, fie din surse comunitare) în valoare totală de 200.000 euro. Operatorii economici care vor depăși acest prag prin însumarea alocației financiare nerambursabile acordate prin Program cu alte ajutoare de minimis primite în ultimii 3 ani fiscali pot beneficia de finanțare numai până la atingerea plafonului de 200.000 euro. 3.10. Responsabilitățile beneficiarilor Programului 3.10.1. Pe întreaga perioadă
PROCEDURĂ din 18 august 2009 de implementare a Programului naţional multianual pe perioada 2002-2012 de înfiinţare şi dezvoltare de incubatoare tehnologice şi de afaceri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214899_a_216228]
-
70% pentru subcriteriul "implementarea sistemului de management al calității" și 30% pentru subcriteriul "participare la schemele de intercomparare laboratoare de analize medicale"; ... d) 25% pentru criteriul financiar. ... B. Pentru fiecare criteriu/subcriteriu se stabilește numărul total de puncte obținut prin însumarea numărului de puncte obținut de fiecare furnizor, cu excepția numărului total de puncte obținut de furnizorii de servicii medicale spitalicești care efectuează investigații medicale paraclinice - analize medicale de laborator în regim ambulatoriu. C. Se calculează valoarea unui punct pentru fiecare criteriu
NORME METODOLOGICE din 31 martie 2009 (**actualizate**) de aplicare a Contractului-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anul 2009*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/215149_a_216478]
-
de servicii medicale spitalicești care efectuează investigații medicale paraclinice - analize medicale de laborator în regim ambulatoriu -, rezultând suma aferentă acestui criteriu pentru fiecare furnizor. E. Valoarea totală contractata de un furnizor cu casa de asigurări de sănătate se obține prin însumarea sumelor stabilite conform lit. D. Sumele stabilite conform lit. D, pentru furnizorii de servicii medicale spitalicești care efectuează investigații medicale paraclinice - analize medicale de laborator în regim ambulatoriu -, se contractează și se decontează din fondul alocat asistenței medicale spitalicești. F.
NORME METODOLOGICE din 31 martie 2009 (**actualizate**) de aplicare a Contractului-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anul 2009*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/215149_a_216478]
-
de radiologie-imagistică medicală se repartizează pentru fiecare criteriu în parte, astfel: a) 45 % pentru criteriul de evaluare; ... b) 45 % pentru criteriul de calitate. ... c) 10% pentru criteriul financiar ... B. Pentru fiecare criteriu se stabilește numărul total de puncte obținut prin însumarea numărului de puncte obținut de fiecare furnizor, cu excepția numărului total de puncte obținut de furnizorii de servicii medicale spitalicești care efectuează investigații medicale paraclinice de radiologie-imagistică medicală în regim ambulatoriu. C. Se calculează valoarea unui punct pentru fiecare criteriu prin
NORME METODOLOGICE din 31 martie 2009 (**actualizate**) de aplicare a Contractului-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anul 2009*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/215149_a_216478]