6,600 matches
-
137,77 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 10. Identificare spectrofotometrica în UV și vizibil - în soluție apoasa 91,00 11. Identificare spectrofotometrica în UV și vizibil - în solvenți organici 141,78 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 12. Determinări cantitative prin titrare potențiometrica 70,65 ────────────────────────────────────────────────────────────────��─────────────── 13. Dozare gravimetrica 162,20 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 14. Dozare volumetrica 105,73 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 15. Determinarea densității cu picnometru 50,23 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 16. Determinarea densității cu densimetru electronic 34,47 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 17. Determinarea punctului de topire 64,71 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 18. Determinarea punctului de picurare, a punctului de solidificare, gelificare și a punctului de fierbere
ORDIN nr. 45 din 6 aprilie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212641_a_213970]
-
64,79 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 50. Distrugerea probei în vederea determinării limitelor de metale 63,96 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 51. Proba de sedimentare 40,82 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 52. Determinarea indicelui de amăreala 62,74 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 53. Controlul microchimic al produselor vegetale 63,61 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 54. Uscarea și pulverizarea produselor vegetale în vederea dozării 11,39 55. Degresarea produselor vegetale în vederea dozării 18,28 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 56. Extragerea principiilor active din produse vegetale și preparate farmaceutice în vederea identificării sau dozării 135,71 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 57. Purificarea soluțiilor extractive în vederea dozării 104,11 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 58. Determinarea pH-ului prin metoda
ORDIN nr. 45 din 6 aprilie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212641_a_213970]
-
de metale 63,96 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 51. Proba de sedimentare 40,82 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 52. Determinarea indicelui de amăreala 62,74 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 53. Controlul microchimic al produselor vegetale 63,61 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 54. Uscarea și pulverizarea produselor vegetale în vederea dozării 11,39 55. Degresarea produselor vegetale în vederea dozării 18,28 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 56. Extragerea principiilor active din produse vegetale și preparate farmaceutice în vederea identificării sau dozării 135,71 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 57. Purificarea soluțiilor extractive în vederea dozării 104,11 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 58. Determinarea pH-ului prin metoda potențiometrica 64,72 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 59. Controlul mărimii particulelor 54
ORDIN nr. 45 din 6 aprilie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212641_a_213970]
-
74 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 53. Controlul microchimic al produselor vegetale 63,61 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 54. Uscarea și pulverizarea produselor vegetale în vederea dozării 11,39 55. Degresarea produselor vegetale în vederea dozării 18,28 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 56. Extragerea principiilor active din produse vegetale și preparate farmaceutice în vederea identificării sau dozării 135,71 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 57. Purificarea soluțiilor extractive în vederea dozării 104,11 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 58. Determinarea pH-ului prin metoda potențiometrica 64,72 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 59. Controlul mărimii particulelor 54,03 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 61. Determinarea intervalului de distilare 78,74 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 62. Determinarea gradului de finețe al pulberilor 49
ORDIN nr. 45 din 6 aprilie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212641_a_213970]
-
61 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 54. Uscarea și pulverizarea produselor vegetale în vederea dozării 11,39 55. Degresarea produselor vegetale în vederea dozării 18,28 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 56. Extragerea principiilor active din produse vegetale și preparate farmaceutice în vederea identificării sau dozării 135,71 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 57. Purificarea soluțiilor extractive în vederea dozării 104,11 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 58. Determinarea pH-ului prin metoda potențiometrica 64,72 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 59. Controlul mărimii particulelor 54,03 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 61. Determinarea intervalului de distilare 78,74 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 62. Determinarea gradului de finețe al pulberilor 49,26 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 63. Determinarea stabilității suspensiilor 47,25 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 64
ORDIN nr. 45 din 6 aprilie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212641_a_213970]
-
timpului de cădere a spumei 13,93 ──────────���───────────────────────────────────────────────────────────────────── 67. Determinarea puterii de spumare 93,57 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 68. Determinarea densității aparente la pulberi 51,95 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 69. Determinarea masei moleculare medii a dextranului pulbere 75,91 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 70. Determinarea substanțelor grase totale 52,44 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 71. Dozarea substanțelor solubile din produse vegetale 45,72 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 72. Reziduu insolubil în acid clorhidric 25,87 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 73. Comportamentul la topire sau dizolvare a supozitoarelor 21,30 ─────────────���────────────────────────────────────────────────────────────────── 74. Capacitatea de întindere la unguente 23,57 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 75. Dezagregarea produselor efervescente 42,90 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 76
ORDIN nr. 45 din 6 aprilie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212641_a_213970]
-
de absorbție atomică 268,56 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────���───────── 81. Determinare flamfotometrică 266,20 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 82. Analiza HPLC 403,95 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 83. Analiza GC 245,40 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 84. Analiza GC cuplata cu HEAD - SPEACE 315,53 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 85. Determinarea umidității reziduale prin metoda Karl Fischer 67,74 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 86. Dozarea azotului proteic din produse biologice prin metoda Kjedahl 119,35 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 87. Determinarea tipului de emulsie 19,93 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 88. Determinarea azotului aminic din produse biologice 102,11 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 89. Determinarea conținutului în clorura de sodiu 56,67 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 90. Determinarea formaldehidei din produse
ORDIN nr. 45 din 6 aprilie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212641_a_213970]
-
pe tineret aviar 285,42 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 239. Determinarea activității microbiologice antibiotice, chinolone, vitamine 180,21 ───────────────────────────────────────────────────���──────────────────────────── 240. Determinarea activității bactericide a dezinfectantelor 516,66 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 241. Determinarea activității fungicide a dezinfectantelor 323,60 ────────────────────────────────────────────────────────────────────────��─────── 242. Extragerea principiilor active din produse farmaceutice, forme liposolubile pentru dozare 180,35 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 243. Determinări microbiologice cantitative tulpini bacteriene, fungice din probiotice 176,73 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 244. Determinări microbiologice calitative tulpini bacteriene, fungice din probiotice 275,60 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 245. Controlul purității microbiene a formelor farmaceutice cu administrare per os și topice 461,41 ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 246
ORDIN nr. 45 din 6 aprilie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212641_a_213970]
-
sunt prevăzute în Programul de administrație sanitară și politici de sănătate al Ministerului Sănătății Publice. b) Subprogramul de prevenire și tratament ale toxicodependențelor ... 4. Programul național de diabet zaharat Obiective: a) Prevenția primară și secundară a diabetului zaharat [inclusiv prin dozarea hemoglobinei glicozilate (HbA 1c)] ... b) Tratamentul medicamentos al bolnavilor cu diabet zaharat ... c) Automonitorizarea bolnavilor cu diabet zaharat insulinodependenți (teste) ... 5. Programul național de transplant de organe, țesuturi și celule de origine umană Obiective: a) Asigurarea condițiilor pentru efectuarea procedurilor
HOTĂRÂRE nr. 357 din 26 martie 2008 (*actualizată*) pentru aprobarea programelor naţionale de sănătate în anul 2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/203004_a_204333]
-
4. Programul național de boli neurologice a) Subprogramul de tratament al sclerozei multiple ... b) Subprogramul de tratament al surdității congenitale prin implant cohlear și proteze auditive ... 5. Programul național de diabet zaharat Obiective: a) prevenția secundară a diabetului zaharat [prin dozarea hemoglobinei glicozilate (HbA 1c)] ... b) tratamentul medicamentos al bolnavilor cu diabet zaharat ... c) automonitorizarea bolnavilor cu diabet zaharat insulinodependenți (teste) ... 6. Programul național de hemofilie, talasemie și alte boli rare Obiectiv: Tratamentul medicamentos al bolnavilor cu hemofilie, talasemie și alte
HOTĂRÂRE nr. 357 din 26 martie 2008 (*actualizată*) pentru aprobarea programelor naţionale de sănătate în anul 2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/203004_a_204333]
-
sunt prevăzute în Programul de administrație sanitară și politici de sănătate al Ministerului Sănătății Publice. b) Subprogramul de prevenire și tratament ale toxicodependențelor ... 4. Programul național de diabet zaharat Obiective: a) Prevenția primară și secundară a diabetului zaharat [inclusiv prin dozarea hemoglobinei glicozilate (HbA 1c)] ... b) Tratamentul medicamentos al bolnavilor cu diabet zaharat ... c) Automonitorizarea bolnavilor cu diabet zaharat insulinodependenți (teste) ... 5. Programul național de transplant de organe, țesuturi și celule de origine umană Obiective: a) Asigurarea condițiilor pentru efectuarea procedurilor
HOTĂRÂRE nr. 357 din 26 martie 2008 (*actualizată*) pentru aprobarea programelor naţionale de sănătate în anul 2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/203005_a_204334]
-
4. Programul național de boli neurologice a) Subprogramul de tratament al sclerozei multiple ... b) Subprogramul de tratament al surdității congenitale prin implant cohlear și proteze auditive ... 5. Programul național de diabet zaharat Obiective: a) prevenția secundară a diabetului zaharat [prin dozarea hemoglobinei glicozilate (HbA 1c)] ... b) tratamentul medicamentos al bolnavilor cu diabet zaharat ... c) automonitorizarea bolnavilor cu diabet zaharat insulinodependenți (teste) ... 6. Programul național de hemofilie, talasemie și alte boli rare Obiectiv: Tratamentul medicamentos al bolnavilor cu hemofilie, talasemie și alte
HOTĂRÂRE nr. 357 din 26 martie 2008 (*actualizată*) pentru aprobarea programelor naţionale de sănătate în anul 2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/203005_a_204334]
-
Pompe de răcire 42122161-6 Pompe de răcire cu apă 42122170-2 │Pompe de lubrifiere 42122180-5 │Pompe de combustibil 42122190-8 │Pompe de beton 42122200-2 Pompe cu mișcare rectilinie alternativă pentru lichide 42122210-5 │Grupuri hidraulice 42122220-8 │Pompe de ape reziduale 42122230-1 Pompe de dozare 42122300-3 │Dispozitive de suprapresiune pentru lichide 42122400-4 Pompe centrifuge și elevatoare de lichide 42122410-7 Pompe medicale 42122411-4 │Pompe pentru nutriție 42122419-0 Compresoare de aer 42123410-4 │Compresoare de aer fixe 42123500-2 │Turbocompresoare 42123600-3 │Compresoare cu mișcare rectilinie alternativă 42123610-6 │Dispozitive cu
CPV din 28 noiembrie 2007 VOCABULARUL COMUN PRIVIND ACHIZIŢIILE PUBLICE (CPV)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/202813_a_204142]
-
pentru │pompe de beton 42124211-6 Piese pentru pompe de combustibil 42124212-3 Piese pentru pompe de mână 42124213-0 Piese pentru pompe de beton 42124220-2 Piese pentru pompe cu mișcare rectilinie alternativă 42124221-9 │Piese pentru grupuri hidraulice 42124222-6 │Piese pentru pompe de dozare 42124230-5 Piese pentru pompe cu mișcare rectilinie rotativă 42124290-3 │Piese pentru pompe centrifuge 42124300-7 Piese pentru pompe de aer sau de vid, pentru compresoare de aer │sau de gaz 42124310-0 Piese pentru pompe de aer 42124320-3 Piese pentru pompe de
CPV din 28 noiembrie 2007 VOCABULARUL COMUN PRIVIND ACHIZIŢIILE PUBLICE (CPV)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/202813_a_204142]
-
pentru hârtie sau │pentru carton 42991500-4 Piese pentru mașini de imprimat sau de legat 42992000-6 Produse electrice cu utilizare specială 42992100-7 │Carcase Faraday 42992200-8 Cameră surdă 42992300-9 │Material absorbant electromagnetic 42993000-3 Utilaje pentru industria chimică 42993100-4 │Cloratoare 42993200-5 │Instalație de dozare 42994000-0 Utilaje pentru prelucrarea cauciucului sau a plasticului 42994100-1 Mașini pentru fabricarea ferestrelor și ramelor din plastic 42994200-2 Utilaje pentru prelucrarea materialelor plastice 42994220-8 │Accesorii pentru laminare 42994230-1 │Laminoare 42995000-7 │Diverse mașini de curățare 42995100-8 │Tunel de spălare 42995200-9 Mașini
CPV din 28 noiembrie 2007 VOCABULARUL COMUN PRIVIND ACHIZIŢIILE PUBLICE (CPV)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/202813_a_204142]
-
de manipulare a materialelor componente, astfel│ │ │încât să nu se producă amestecarea sau alterarea acestora 7.2.4. Existența utilităților necesare întreținerii spațiilor de depozitare la │ │ │parametrii funcționali conformi cu cerințele furnizorilor de materiale 7.3. ECHIPAMENTE DE DEPOZITARE, SORTARE, DOZARE, CÂNTĂRIRE, MANIPULARE, PRODUCȚIE ȘI TRANSPORT Răspuns posibil: DA, NU, N/ A (nu se aplică), O (observații în caz de neconformitate sau │ │completări) 7.3.1. Conformitatea preciziei echipamentului de cântărire, potrivit prevede- │ │ │rilor pct. 9.6.2.2 din CP
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 30 octombrie 2008 (*actualizată*) "Procedură privind controlul de stat la producerea şi livrarea betonului", indicativ PCC 022/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/205425_a_206754]
-
de manipulare a materialelor componente, astfel│ │ │încât să nu se producă amestecarea sau alterarea acestora 7.2.4. Existența utilităților necesare întreținerii spațiilor de depozitare la │ │ │parametrii funcționali conformi cu cerințele furnizorilor de materiale 7.3. ECHIPAMENTE DE DEPOZITARE, SORTARE, DOZARE, CÂNTĂRIRE, MANIPULARE, PRODUCȚIE ȘI TRANSPORT Răspuns posibil: DA, NU, N/ A (nu se aplică), O (observații în caz de neconformitate sau │ │completări) 7.3.1. Conformitatea preciziei echipamentului de cântărire, potrivit prevede- │ │ │rilor pct. 9.6.2.2 din CP
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 14 noiembrie 2008 (*actualizată*) "Procedură privind controlul de stat la producerea şi livrarea betonului", indicativ PCC 022/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/205435_a_206764]
-
prevăzut cu manta de încălzire, conducte de barbotare abur și de evacuare soluție de conservare, agitator, gură de vizitare și sticlă de nivel. Pe conducta de plecare și în interiorul rezervorului sunt prevăzute locuri de montare a termometrelor pentru controlul temperaturii. Dozarea octadecilaminei (ODA) în circuite se face cu ajutorul a două pompe dozatoare (una în funcție și una în rezervă). Debitul pompelor dozatoare și presiunea maximă de refulare se stabilesc de către furnizorul tehnologiei de conservare. Circuitul de dozare trebuie să fie însoțit
NORMĂ TEHNICĂ ENERGETICĂ din 20 noiembrie 2008 privind conservarea echipamentelor energetice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/206252_a_207581]
-
termometrelor pentru controlul temperaturii. Dozarea octadecilaminei (ODA) în circuite se face cu ajutorul a două pompe dozatoare (una în funcție și una în rezervă). Debitul pompelor dozatoare și presiunea maximă de refulare se stabilesc de către furnizorul tehnologiei de conservare. Circuitul de dozare trebuie să fie însoțit de circuit de abur pentru a preveni scăderea temperaturii sub 70°C. Articolul 50 (1) Pentru elaborarea schemei tehnologice de conservare se vor lua în considerare: ... - tipul de cazan; - circuitele constructive și funcționale; - circuitele de conservare
NORMĂ TEHNICĂ ENERGETICĂ din 20 noiembrie 2008 privind conservarea echipamentelor energetice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/206252_a_207581]
-
fie însoțit de circuit de abur pentru a preveni scăderea temperaturii sub 70°C. Articolul 50 (1) Pentru elaborarea schemei tehnologice de conservare se vor lua în considerare: ... - tipul de cazan; - circuitele constructive și funcționale; - circuitele de conservare; - posibilitățile de dozare a conservantului în circuit. (2) Pentru conservarea grupului energetic se vor stabili trasee care vizează conservarea consecutivă a cazanului, corpului de înaltă presiune a turbinei, corpului de medie și joasă presiune a turbinei, PJP-urile, degazorul și PIP-urile. ... (3
NORMĂ TEHNICĂ ENERGETICĂ din 20 noiembrie 2008 privind conservarea echipamentelor energetice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/206252_a_207581]
-
vaporizator-supraîncălzitoare cu închiderea circuitului pe traseul de condensat. ... Articolul 51 Etapele procedeului de conservare cu octadecilamină (ODA) sunt următoarele: a) izolarea cazanului de celelalte circuite și față de turbină; ... b) prepararea soluției de conservare în șarje, astfel: ... - se umple rezervorul de dozare cu apă demineralizată sau dedurizată până la 3/4 din înălțime; - se încălzește apa din rezervor la 70-80°C; - se pornește agitatorul mecanic al rezervorului; - se adaugă cantitatea de octadecilamină (ODA), calculată conform art. 48, în șarje, astfel încât soluția concentrată să
NORMĂ TEHNICĂ ENERGETICĂ din 20 noiembrie 2008 privind conservarea echipamentelor energetice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/206252_a_207581]
-
în șarje, astfel încât soluția concentrată să fie între 10-20 g/l; - se adaugă intermitent acid acetic pentru stabilizarea emulsiei (aspect limpede al soluției) în raport de 1 ml acid acetic la 100 mg octadecilamină (ODA); - pe măsura consumării conservantului, prin dozarea lui în circuit, se procedează la prepararea în continuare a emulsiei conservante până la terminarea operației de conservare. Pentru exemplificare, în anexa nr. 3 este prezentată succesiunea manevrelor la conservarea unui grup energetic (cazan PBZKG de 330 t/h cu tambur
NORMĂ TEHNICĂ ENERGETICĂ din 20 noiembrie 2008 privind conservarea echipamentelor energetice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/206252_a_207581]
-
cazan PBZKG de 330 t/h cu tambur și turbină SKODA de 100 MW). c) umplerea cazanului cu apă demineralizată până la nivelul minim stabilit de normele de exploatare; ... d) punerea în funcțiune a arzătoarelor pentru ridicarea temperaturii în cazan; ... e) dozarea emulsiei apoase concentrate de octadecilamină (ODA) la atingerea temperaturii de 70-80°C, dozare care se efectuează continuu pe toată perioada procesului de conservare; ... f) reglarea parametrilor și menținerea acestora pe întreaga perioadă a procesului de conservare în funcție de caracteristicile cazanului ce
NORMĂ TEHNICĂ ENERGETICĂ din 20 noiembrie 2008 privind conservarea echipamentelor energetice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/206252_a_207581]
-
MW). c) umplerea cazanului cu apă demineralizată până la nivelul minim stabilit de normele de exploatare; ... d) punerea în funcțiune a arzătoarelor pentru ridicarea temperaturii în cazan; ... e) dozarea emulsiei apoase concentrate de octadecilamină (ODA) la atingerea temperaturii de 70-80°C, dozare care se efectuează continuu pe toată perioada procesului de conservare; ... f) reglarea parametrilor și menținerea acestora pe întreaga perioadă a procesului de conservare în funcție de caracteristicile cazanului ce urmează a fi conservat; ... g) încheierea conservarii: un traseu se consideră conservat în
NORMĂ TEHNICĂ ENERGETICĂ din 20 noiembrie 2008 privind conservarea echipamentelor energetice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/206252_a_207581]
-
un traseu se consideră conservat în momentul în care valoarea octadecilaminei (ODA) atinge valoarea minimă de 10 mg/l, iar valorile indicilor analizați [Fe total, SiO(2), Cu] s-au stabilizat. După terminarea conservării se fac următoarele manevre: ... - se oprește dozarea octadecilaminei (ODA); - se declanșează cazanul; - se deschid purjele și drenajele cazanului; - se închide apa de răcire la punctele de prelevare a probelor; - când temperatura a ajuns la 60°C se golește circuitul la neutralizare; evacuarea soluției de conservare se va
NORMĂ TEHNICĂ ENERGETICĂ din 20 noiembrie 2008 privind conservarea echipamentelor energetice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/206252_a_207581]