6,490 matches
-
o prealabilă curățare. ... (2) În funcție de conținutul de cenușă făină de grâu se clasifică și se definește în următoarele grupe, astfel: ... a) făină albă este făină care are un conținut de cenușă de maximum 0,65% și se fabrică în următoarele sortimente: ... - făină albă 480 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48%; - făină albă superioară trei nule (000) este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48% și cu un conținut de gluten umed egal sau
NORMĂ din 19 august 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145707_a_147036]
-
1. Denumirea sub care este vândută pentru consum făină de grâu 8.1.1. Numele produsului înscris pe etichetă trebuie să fie "făină albă" sau "făină semialba" ori "făină neagră" sau "făină dietetica". La făină albă se va menționa și sortimentul, conform prevederilor art. 2 alin. (2) lit. a). În cazul sortimentelor de făină de grâu cu diferite adaosuri, denumirea adaosurilor va figură în denumirea sub care se vinde produsul. Făinurile de grâu care nu corespund prevederilor din prezenta normă nu
NORMĂ din 19 august 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145707_a_147036]
-
8.1.1. Numele produsului înscris pe etichetă trebuie să fie "făină albă" sau "făină semialba" ori "făină neagră" sau "făină dietetica". La făină albă se va menționa și sortimentul, conform prevederilor art. 2 alin. (2) lit. a). În cazul sortimentelor de făină de grâu cu diferite adaosuri, denumirea adaosurilor va figură în denumirea sub care se vinde produsul. Făinurile de grâu care nu corespund prevederilor din prezenta normă nu se comercializează pentru consum uman în asociere cu termeni cum ar
NORMĂ din 19 august 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145707_a_147036]
-
de calitate Conform SR 877-1996. Făină de grâu Verificările periodice ale condițiilor tehnice de calitate prevăzute la pct. 3.2.1 din SR 877-1996 se completează cu: - conținutul în micotoxine; - încărcarea microbiologica; - indicele de cădere; - indicele Zeleny. NOTĂ: În cazul sortimentelor de făină de grâu cu diferite adaosuri, elemente nutritive sau aditivi alimentari se va menționa conținutul acestora. ------------- Tabelul nr. 2 din anexă a fost înlocuit cu tabelul din anexă la ORDINUL nr. 328 din 23 septembrie 2003 , publicat în MONITORUL
NORMĂ din 19 august 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145707_a_147036]
-
o prealabilă curățare. ... (2) În funcție de conținutul de cenușă făină de grâu se clasifică și se definește în următoarele grupe, astfel: ... a) făină albă este făină care are un conținut de cenușă de maximum 0,65% și se fabrică în următoarele sortimente: ... - făină albă 480 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48%; - făină albă superioară trei nule (000) este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48% și cu un conținut de gluten umed egal sau
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145706_a_147035]
-
1. Denumirea sub care este vândută pentru consum făină de grâu 8.1.1. Numele produsului înscris pe etichetă trebuie să fie "făină albă" sau "făină semialba" ori "făină neagră" sau "făină dietetica". La făină albă se va menționa și sortimentul, conform prevederilor art. 2 alin. (2) lit. a). În cazul sortimentelor de făină de grâu cu diferite adaosuri, denumirea adaosurilor va figură în denumirea sub care se vinde produsul. Făinurile de grâu care nu corespund prevederilor din prezenta normă nu
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145706_a_147035]
-
8.1.1. Numele produsului înscris pe etichetă trebuie să fie "făină albă" sau "făină semialba" ori "făină neagră" sau "făină dietetica". La făină albă se va menționa și sortimentul, conform prevederilor art. 2 alin. (2) lit. a). În cazul sortimentelor de făină de grâu cu diferite adaosuri, denumirea adaosurilor va figură în denumirea sub care se vinde produsul. Făinurile de grâu care nu corespund prevederilor din prezenta normă nu se comercializează pentru consum uman în asociere cu termeni cum ar
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145706_a_147035]
-
de calitate Conform SR 877-1996. Făină de grâu Verificările periodice ale condițiilor tehnice de calitate prevăzute la pct. 3.2.1 din SR 877-1996 se completează cu: - conținutul în micotoxine; - încărcarea microbiologica; - indicele de cădere; - indicele Zeleny. NOTĂ: ��n cazul sortimentelor de făină de grâu cu diferite adaosuri, elemente nutritive sau aditivi alimentari se va menționa conținutul acestora. ------------- Tabelul nr. 2 din anexă a fost înlocuit cu tabelul din anexă la ORDINUL nr. 823 din 3 septembrie 2003 , publicat în MONITORUL
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145706_a_147035]
-
o prealabilă curățare. ... (2) În funcție de conținutul de cenușă făină de grâu se clasifică și se definește în următoarele grupe, astfel: ... a) făină albă este făină care are un conținut de cenușă de maximum 0,65% și se fabrică în următoarele sortimente: ... - făină albă 480 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48%; - făină albă superioară trei nule (000) este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48% și cu un conținut de gluten umed egal sau
NORMĂ din 14 iunie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145703_a_147032]
-
1. Denumirea sub care este vândută pentru consum făină de grâu 8.1.1. Numele produsului înscris pe etichetă trebuie să fie "făină albă" sau "făină semialba" ori "făină neagră" sau "făină dietetica". La făină albă se va menționa și sortimentul, conform prevederilor art. 2 alin. (2) lit. a). În cazul sortimentelor de făină de grâu cu diferite adaosuri, denumirea adaosurilor va figură în denumirea sub care se vinde produsul. Făinurile de grâu care nu corespund prevederilor din prezenta normă nu
NORMĂ din 14 iunie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145703_a_147032]
-
8.1.1. Numele produsului înscris pe etichetă trebuie să fie "făină albă" sau "făină semialba" ori "făină neagră" sau "făină dietetica". La făină albă se va menționa și sortimentul, conform prevederilor art. 2 alin. (2) lit. a). În cazul sortimentelor de făină de grâu cu diferite adaosuri, denumirea adaosurilor va figură în denumirea sub care se vinde produsul. Făinurile de grâu care nu corespund prevederilor din prezenta normă nu se comercializează pentru consum uman în asociere cu termeni cum ar
NORMĂ din 14 iunie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145703_a_147032]
-
de verificare a condițiilor tehnice de calitate Conform SR 877-1996. Făină de grâu Verificările periodice ale condițiilor tehnice de calitate prevăzute la pct. 3.2.1 din SR 877-1996 se completează cu: - conținutul în micotoxine; - încărcarea microbiologica; NOTĂ: În cazul sortimentelor de făină de grâu cu diferite adaosuri, elemente nutritive sau aditivi alimentari se va menționa conținutul acestora. ------------- Tabelul nr. 2 din anexă a fost înlocuit cu tabelul din anexă la ORDINUL nr. 545 din 21 august 2003 , publicat în MONITORUL
NORMĂ din 14 iunie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145703_a_147032]
-
separată, care se valorifica potrivit prevederilor art. 21 din lege. B. Vinurile de calitate Articolul 25 (1) Vinurile de calitate definite la art. 18 lit. b) din lege, în funcție de nivelul lor calitativ determinat de arealul de producere, de soiul sau sortimentul de soiuri și de tehnologia aplicată, sunt: ... a) vinuri de calitate cu indicație geografică recunoscută, denumite și vinuri de calitate superioară - VS; ... b) vinuri de calitate cu denumire de origine controlată. ... (2) Vinurile de calitate cu indicație geografică recunoscută trebuie
NORME METODOLOGICE din 10 octombrie 2002 (*actualizate*) de aplicare a Legii viei şi vinului în sistemul organizării comune a pieţei vitivinicole nr. 244/2002. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145625_a_146954]
-
direct, altele decât cele speciale, trebuie să prezinte în momentul comercializării următoarele caracteristici organoleptice și de compoziție chimică, atestate prin buletine de analiză eliberate de laboratoare autorizate: a) însușiri organoleptice caracteristice categoriei de calitate și tipului de vin, soiului sau sortimentului de soiuri, podgoriei, centrului viticol sau arealului delimitat, pentru cele cu denumire de origine controlată; vinurile trebuie să fie fără defecte de miros și de gust; ... b) tăria alcoolică la 20°C - minimum 8,5% alcool dobândit în volume și
NORME METODOLOGICE din 10 octombrie 2002 (*actualizate*) de aplicare a Legii viei şi vinului în sistemul organizării comune a pieţei vitivinicole nr. 244/2002. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145625_a_146954]
-
cupajarea distilatelor; ... b) aducerea distilatului la tăria alcoolică de comercializare, prin diluare cu apă dedurizata; ... c) adăugarea, eventual, de zaharoza și caramel; ... d) folosirea de adaosuri de extracte hidroalcoolice obținute din fructe și plante admise de lege, pentru producerea unor sortimente de rachiuri de drojdie și tescovina aromatizate. ... 11. Condiționarea și stabilizarea vinurilor speciale și a altor produse de origine viticola se realizează prin aplicarea procedeelor prevăzute pentru vinuri la art. 50 din prezentele norme metodologice. Articolul 57 Utilajele, uneltele și
NORME METODOLOGICE din 10 octombrie 2002 (*actualizate*) de aplicare a Legii viei şi vinului în sistemul organizării comune a pieţei vitivinicole nr. 244/2002. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145625_a_146954]
-
dezvoltării rurale. Articolul 61 Declarația de recolta se completează, se depune și se înregistrează, conform prevederilor art. 29 alin. (2) din lege, în baza formularului-tip aprobat prin ordin al ministrului agriculturii și dezvoltării rurale. Articolul 62 (1) Declarația de sortiment viticol se referă la evidență soiurilor aflate în cultura la nivel de parcela. ... (2) Declarația de sortiment viticol este obligatorie pentru producătorii vitivinicoli, persoane juridice sau fizice, care dețin plantații viticole cu soiuri nobile în suprafață de minimum 0,5
NORME METODOLOGICE din 10 octombrie 2002 (*actualizate*) de aplicare a Legii viei şi vinului în sistemul organizării comune a pieţei vitivinicole nr. 244/2002. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145625_a_146954]
-
29 alin. (2) din lege, în baza formularului-tip aprobat prin ordin al ministrului agriculturii și dezvoltării rurale. Articolul 62 (1) Declarația de sortiment viticol se referă la evidență soiurilor aflate în cultura la nivel de parcela. ... (2) Declarația de sortiment viticol este obligatorie pentru producătorii vitivinicoli, persoane juridice sau fizice, care dețin plantații viticole cu soiuri nobile în suprafață de minimum 0,5 ha. Aceasta se completează și se înregistrează în 3 exemplare la autoritățile administrației publice locale în a
NORME METODOLOGICE din 10 octombrie 2002 (*actualizate*) de aplicare a Legii viei şi vinului în sistemul organizării comune a pieţei vitivinicole nr. 244/2002. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145625_a_146954]
-
Aceasta se completează și se înregistrează în 3 exemplare la autoritățile administrației publice locale în a caror rază teritorială se află parcela respectivă, conform formularului-tip aprobat prin ordin al ministrului agriculturii și dezvoltării rurale. Primul exemplar al declarației de sortiment viticol se transmite la direcția generală pentru agricultură și industrie alimentară județeană, respectiv a municipiului București, al doilea exemplar se depune la primărie și al treilea exemplar se păstrează la titular. ... (3) Declarația de sortiment viticol se depune până la data
NORME METODOLOGICE din 10 octombrie 2002 (*actualizate*) de aplicare a Legii viei şi vinului în sistemul organizării comune a pieţei vitivinicole nr. 244/2002. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145625_a_146954]
-
Primul exemplar al declarației de sortiment viticol se transmite la direcția generală pentru agricultură și industrie alimentară județeană, respectiv a municipiului București, al doilea exemplar se depune la primărie și al treilea exemplar se păstrează la titular. ... (3) Declarația de sortiment viticol se depune până la data de 1 august a anului curent și se actualizează ori de câte ori apar modificări de structură ale soiurilor de vită de vie în parcelele considerate. ... (4) Declarațiile de stocuri, de recolta și de sortiment viticol sunt cuprinse
NORME METODOLOGICE din 10 octombrie 2002 (*actualizate*) de aplicare a Legii viei şi vinului în sistemul organizării comune a pieţei vitivinicole nr. 244/2002. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145625_a_146954]
-
3) Declarația de sortiment viticol se depune până la data de 1 august a anului curent și se actualizează ori de câte ori apar modificări de structură ale soiurilor de vită de vie în parcelele considerate. ... (4) Declarațiile de stocuri, de recolta și de sortiment viticol sunt cuprinse în Registrul plantațiilor viticole armonizat cu reglementările în domeniu privind registrul comunitar al plantațiilor de vită de vie. Modelul de registru al plantațiilor viticole se aprobă prin ordin al ministrului agriculturii și dezvoltării rurale. Secțiunea A 2
NORME METODOLOGICE din 10 octombrie 2002 (*actualizate*) de aplicare a Legii viei şi vinului în sistemul organizării comune a pieţei vitivinicole nr. 244/2002. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145625_a_146954]
-
superioară VS care se valorifica prin indicarea provenienței geografice, denumirea soiului sau a soiurilor este facultativa. Atunci cand vinul se comercializează sub denumirea unui soi, acesta trebuie să provină în proporție de cel putin 85% din soiul indicat. În cazul unor sortimente tradiționale autorizate, constituite din două sau mai multe soiuri, se înscrie pe etichetă mențiunea "sortiment tradițional". Vinurile de masă nu se valorifica sub denumirea soiului sau sortimentului de soiuri și nici prin indicarea provenienței geografice; d) tipul vinului determinat de
NORME METODOLOGICE din 10 octombrie 2002 (*actualizate*) de aplicare a Legii viei şi vinului în sistemul organizării comune a pieţei vitivinicole nr. 244/2002. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145625_a_146954]
-
facultativa. Atunci cand vinul se comercializează sub denumirea unui soi, acesta trebuie să provină în proporție de cel putin 85% din soiul indicat. În cazul unor sortimente tradiționale autorizate, constituite din două sau mai multe soiuri, se înscrie pe etichetă mențiunea "sortiment tradițional". Vinurile de masă nu se valorifica sub denumirea soiului sau sortimentului de soiuri și nici prin indicarea provenienței geografice; d) tipul vinului determinat de conținutul său în zaharuri: sec, demisec, demidulce, dulce; ... e) tăria alcoolică dobândită minimă a tipului
NORME METODOLOGICE din 10 octombrie 2002 (*actualizate*) de aplicare a Legii viei şi vinului în sistemul organizării comune a pieţei vitivinicole nr. 244/2002. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145625_a_146954]
-
provină în proporție de cel putin 85% din soiul indicat. În cazul unor sortimente tradiționale autorizate, constituite din două sau mai multe soiuri, se înscrie pe etichetă mențiunea "sortiment tradițional". Vinurile de masă nu se valorifica sub denumirea soiului sau sortimentului de soiuri și nici prin indicarea provenienței geografice; d) tipul vinului determinat de conținutul său în zaharuri: sec, demisec, demidulce, dulce; ... e) tăria alcoolică dobândită minimă a tipului de vin, exprimată în procente, în volume, înscrisă cu caractere de 3
NORME METODOLOGICE din 10 octombrie 2002 (*actualizate*) de aplicare a Legii viei şi vinului în sistemul organizării comune a pieţei vitivinicole nr. 244/2002. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145625_a_146954]
-
menționate în domeniul producției vitivinicole; elaborează și promovează tehnologii noi de cultură a vitei de vie și de producere a vinului și a altor băuturi pe bază de must și vin; participa la stabilirea și delimitarea arealelor viticole și a sortimentelor de soiuri recomandate și autorizate în cadrul fiecărui areal; participa la elaborarea normelor metodologice pentru producerea strugurilor, vinurilor și a altor produse vitivinicole cu denumire de origine controlată; efectuează analize specifice; emit buletine de analiză a vinurilor; acorda asistență tehnică de
NORME METODOLOGICE din 10 octombrie 2002 (*actualizate*) de aplicare a Legii viei şi vinului în sistemul organizării comune a pieţei vitivinicole nr. 244/2002. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145625_a_146954]
-
în componență acestora; ... b) stabilirea soiurilor de vită de vie roditoare, recomandate și autorizate pentru cultură, pe areale viticole; ... c) evidențierea producției vitivinicole prin registrul plantațiilor viticole care cuprinde: ... 1. declarația de stocuri; 2. declarația de recolta; 3. declarația de sortiment viticol; d) completarea și actualizarea condițiilor de compoziție fizicochimica pe care trebuie să le îndeplinească vinurile, produsele pe bază de must și vin, precum și alte produse rezultate din subprodusele vinicole; ... e) actualizarea practicilor și tratamentelor oenologice autorizate; ... f) stabilirea normelor
NORME METODOLOGICE din 10 octombrie 2002 (*actualizate*) de aplicare a Legii viei şi vinului în sistemul organizării comune a pieţei vitivinicole nr. 244/2002. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145625_a_146954]