31,679 matches
-
electorale care nu întrunesc pragul electoral la alegerile pentru Senat și Camera Deputaților I. SENAT 1. TOTAL VOTURI VALABIL EXPRIMATE: │ │ │ │ │ │ │ │ │ 2. TOTAL │ │ │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────────────┴────────┘ 5. Lista partidelor politice, a organizațiilor cetățenilor aparținând minorităților naționale, a alianțelor politice și a alianțelor electorale care întrunesc pragul electoral*) 3.3. pentru alianțe politice sau electorale formate │ │ │ │ │ │ │ │ │ din trei competitori electorali (numărul întreg, fără zecimale, nerotunjit, rezultat din înmulțirea procentului de 9% cu valoarea de la pct. 1.) 5/7 3.4. pentru alianțele politice sau electorale │ │ │ │ │ │ │ │ │ formate
HOTĂRÂRE nr. 39 din 17 octombrie 2016 (*actualizată*) pentru aprobarea modelelor proceselor-verbale privind consemnarea rezultatului votării la alegerile pentru Senat şi Camera Deputaţilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277256_a_278585]
-
voturi valabil exprimate pe țară pentru alegerea unui deputat (partea întreagă, nerotunjită, a raportului dintre numărul de voturi valabil exprimate obținute la nivel național de toate partidele politice, alianțele politice, alianțele electorale sau organizațiile cetățenilor aparținând │ │ │ │ │ │ │ │ │ minorităților naționale care au întrunit condiția de prag electoral, voturile valabil exprimate obținute de candidații independenți care au primit mandate și numărul total de mandate pentru Camera Deputaților) TOTAL │ │ │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────���──────────────┴────────┘ 6. Lista partidelor politice, organizațiilor cetățenilor aparținând minorităților naționale, alianțelor politice, alianțelor electorale care nu au
HOTĂRÂRE nr. 39 din 17 octombrie 2016 (*actualizată*) pentru aprobarea modelelor proceselor-verbale privind consemnarea rezultatului votării la alegerile pentru Senat şi Camera Deputaţilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277256_a_278585]
-
condiția de prag electoral, voturile valabil exprimate obținute de candidații independenți care au primit mandate și numărul total de mandate pentru Camera Deputaților) TOTAL │ │ │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────���──────────────┴────────┘ 6. Lista partidelor politice, organizațiilor cetățenilor aparținând minorităților naționale, alianțelor politice, alianțelor electorale care nu au întrunit condiția de prag electoral*) Președintele Locțiitorul președintelui Biroului Electoral Central Biroului Electoral Central Prenumele și numele Prenumele și numele Semnătura, ��tampila Semnătura Membrii Biroului Electoral Central Prenumele și Apartenența politică Semnătura numele (unde este cazul) 1. 2. 3. 4. 5
HOTĂRÂRE nr. 39 din 17 octombrie 2016 (*actualizată*) pentru aprobarea modelelor proceselor-verbale privind consemnarea rezultatului votării la alegerile pentru Senat şi Camera Deputaţilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277256_a_278585]
-
voturile obținute și mandatele de deputat atribuite, voturile neutilizate sau inferioare coeficientului electoral și mandatele de deputat neatribuite 1. Numărul total al voturilor valabil exprimate pentru partidele politice, alianțele politice, alianțele electorale și organizațiile cetățenilor aparținând minorităților naționale care au întrunit pragul electoral, potrivit art. 94 alin. (2) din Legea nr. 208/2015 privind alegerea Senatului și a Camerei Deputaților, precum și pentru organizarea și funcționarea │ │ │ │ │ │ │ │ │ Autorității Electorale Permanente, cu modificările și completările ulterioare, precum și pentru candidații independenți 2. Numărul de mandate
HOTĂRÂRE nr. 39 din 17 octombrie 2016 (*actualizată*) pentru aprobarea modelelor proceselor-verbale privind consemnarea rezultatului votării la alegerile pentru Senat şi Camera Deputaţilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277256_a_278585]
-
voturile obținute și mandatele de senator atribuite, voturile neutilizate sau inferioare coeficientului electoral și mandatele de senator neatribuite 1. Numărul total al voturilor valabil exprimate pentru │ │ │ │ │ │ │ │ │ partidele politice, alianțele politice, alianțele electorale și organizațiile cetățenilor aparținând minorităților naționale care au întrunit pragul electoral, potrivit art. 94 alin. (2) din Legea nr. 208/2015 privind alegerea Senatului și a Camerei Deputaților, precum și pentru organizarea și funcționarea Autorității Electorale Permanente, cu modificările și completările ulterioare, precum și pentru candidații independenți 2. Numărul de mandate
HOTĂRÂRE nr. 39 din 17 octombrie 2016 (*actualizată*) pentru aprobarea modelelor proceselor-verbale privind consemnarea rezultatului votării la alegerile pentru Senat şi Camera Deputaţilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277256_a_278585]
-
2. Numărul mandatelor de deputat neatribuite în prima etapă de repartizare ┌─────────────────────────────────────────────────────────────────��───────────┐ │ Denumirea circumscripției electorale TOTAL MANDATE NEATRIBUITE LA NIVELUL CIRCUMSCRIPȚIILOR ELECTORALE│ │ │ │ │ │ └─────────────────────────────────────────────────────────────────┴───────────┘ II.3. Lista sortată descrescător a câturilor calculate conform metodei d'Hondt***) pentru fiecare LISTĂ DE CANDIDAȚI care a întrunit pragul electoral ***) Prin metoda d'Hondt se înțelege ansamblul operațiunilor prevăzute la art. 94 alin. (7) din Legea nr. 208/2015 privind alegerea Senatului și a Camerei Deputaților, precum și pentru organizarea și funcționarea Autorității Electorale Permanente, cu modificările și completările
HOTĂRÂRE nr. 39 din 17 octombrie 2016 (*actualizată*) pentru aprobarea modelelor proceselor-verbale privind consemnarea rezultatului votării la alegerile pentru Senat şi Camera Deputaţilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277256_a_278585]
-
de cartof astfel furnizată sau a produsului recoltei. Furnizorul seminței de cartof va furniza autorității de certificare o copie a părților relevante ale contractului încheiat cu prestatorul de servicii iar acesta va include standardele și condițiile care trebuie să le întrunească semințele de cartof furnizate. ii) Condițiile pentru aplicarea prevederilor de la lit. a) din acest articol pot fi stabilite în conformitate cu procedura Comunității; ... b) "sămânță de cartof Baza" înseamnă tuberculii de cartof care: ... i) au fost produși conform practicilor acceptate pentru menținerea
ORDIN nr. 1.266 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, certificarea calităţii şi comercializarea cartofului pentru sămânţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277157_a_278486]
-
transpune Directiva Comisiei 93/17/CEE . Clasificarea în clase comunitare se aplica în măsura în care acest lucru se solicita de producător în certificarea propriei producții și/sau de beneficiar. ... (4) Pentru sămânța de cartof produsa prin tehnicile de micropropagare și care nu întrunește cerințele de calibru din prezentele reguli și norme, prin ordin al ministrului agriculturii, pădurilor și dezvoltării rurale, se pot stabili: ... - derogări de la prevederile specifice ale prezentelor reguli și norme; - condiții aplicabile acestei semințe de cartof; - denumiri aplicabile acestei semințe de
ORDIN nr. 1.266 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, certificarea calităţii şi comercializarea cartofului pentru sămânţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277157_a_278486]
-
condițiilor sesizării Înaltei Curți de Casație și Justiție în vederea pronunțării unei hotărâri prealabile, legiuitorul, în cuprinsul art. 519 din Codul de procedură civilă, instituie o serie de condiții de admisibilitate pentru declanșarea acestei proceduri, condiții care se impun a fi întrunite în mod cumulativ, respectiv: - existența unei cauze aflate în curs de judecată; - cauza să fie soluționată în ultimă instanță; - cauza care face obiectul judecății să se afle în competența legală a unui complet de judecată al Înaltei Curți de Casație
DECIZIE nr. 31 din 17 octombrie 2016 privind interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 18^1 alin. (4) din titlul VII al Legii nr. 247/2005. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277228_a_278557]
-
organiza unități de învățământ de stat cu personalitate juridică cu efective mai mici de elevi, dar nu mai puțin de 100 de elevi, care să ofere educație și formare profesională prin învățământul dual. În cazul în care nu se mai întrunesc caracteristicile învățământului dual prevăzute la art. 25 alin. (4) și cerințele pentru organizarea acestuia, prevăzute la art. 25 alin. (5), unitatea de învățământ intră în structura unei alte unități de învățământ cu personalitate juridică din localitate." 3. La articolul 25
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 81 din 16 noiembrie 2016 privind modificarea şi completarea Legii educaţiei naţionale nr. 1/2011. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277261_a_278590]
-
certificare să indice necertificarea sau declasarea sau neconcordanța între informațiile menționate pe eticheta și documentul oficial de certificare, cazuri în care se impune retragerea etichetelor sau vignetelor de către ITCSMS sau LCCSMS sau înlocuirea lor, după caz; ... i) semințele care nu întrunesc condițiile de calitate din prezentul ordin se depozitează separat și își vor schimba destinația, aceasta notificându-se autorității. ... 4.1. Condiții de certificare 1. Testarea calității semințelor se face conform metodelor internaționale ISTA. 2. Impurități genetice procentul maxim în număr
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277201_a_278530]
-
unul nou, după caz. ... 5. Declasarea loturilor: 1. Se declasează loturile de sămânță Certificată monogermă nudă, drajată și/sau încrustată, dacă nu realizează condiția tehnică de calitate pentru monogermie astfel: a) de la sămânța monogermă la categoria "sămânță de precizie" dacă întrunește totalitatea parametrilor de calitate ai acesteia; ... b) de la sămânța monogermă la categoria "sămânță plurigermă" dacă nu întrunește restricțiile de calitate a seminței de precizie în totalitatea lor. ... 2. Se declasează loturile de sămânță de precizie dacă nu realizează condiția tehnică
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277201_a_278530]
-
și/sau încrustată, dacă nu realizează condiția tehnică de calitate pentru monogermie astfel: a) de la sămânța monogermă la categoria "sămânță de precizie" dacă întrunește totalitatea parametrilor de calitate ai acesteia; ... b) de la sămânța monogermă la categoria "sămânță plurigermă" dacă nu întrunește restricțiile de calitate a seminței de precizie în totalitatea lor. ... 2. Se declasează loturile de sămânță de precizie dacă nu realizează condiția tehnică de calitate pentru monogermie, la categoria "sămânță plurigermă" dacă îndeplinește și celelalte condiții de calitate aferente acestei
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277201_a_278530]
-
menționate și nici pentru orice altă situație similară; ... f) potrivit declarației pe propria răspundere din cererea de finanțare, solicitantul nu sponsorizează activități cu efect negativ asupra mediului și nu este înregistrat cu fapte sancționate de legislația financiară. ... (2) Producătorul care întrunește, cumulativ, criteriile de eligibilitate poate depune dosarul de validare în cadrul sesiunii de înscriere a producătorilor. ... (3) Este exclusă deținerea de către producător a dublei calități în cadrul programului, și anume pe cea de producător validat și pe cea de proprietar acceptat, în
GHID DE FINANŢARE din 20 mai 2016 (*actualizat*) a Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277105_a_278434]
-
Externe; - 3 specialiști în predarea limbii române (cadre didactice universitare, cercetători etc.); - 3 membri supleanți. (3) În cazul indisponibilității participării unui membru permanent la lucrările comisiei, acesta poate fi înlocuit de către un membru supleant. (4) Hotărârea comisiei este validă dacă întrunește majoritatea simplă. Articolul 14 Comisia de concurs are următoarele atribuții: a) decide lansarea concursului pentru candidații din mediul universitar sau din mediul preuniversitar ori din ambele; ... b) evaluează dosarele candidaților; ... c) evaluează candidații la proba de interviu; ... d) transmite Compartimentului
METODOLOGIE din 5 decembrie 2014 (*actualizată*) privind recrutarea şi selecţia lectorilor de limba română care urmează să predea cursuri de limbă, literatură, cultură şi civilizaţie românească în universităţi din străinătate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277892_a_279221]
-
a filmului românesc, a filmului cu participare românească, precum și a filmului original produs în limba română În conformitate cu art. 3 lit. c) din Ordonanța Guvernului nr. 39/2005 și în sensul Regulamentului de concurs, se consideră: 1. film românesc - filmul care întrunește minimum 65 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos; 2. film cu participare românească - filmul care întrunește minimum 35 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos: a) autori: - regizor 15
LEGE nr. 328 din 14 iulie 2006 (*actualizată*) pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 39/2005 privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277873_a_279202]
-
Ordonanța Guvernului nr. 39/2005 și în sensul Regulamentului de concurs, se consideră: 1. film românesc - filmul care întrunește minimum 65 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos; 2. film cu participare românească - filmul care întrunește minimum 35 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos: a) autori: - regizor 15 - scenarist 7 - compozitor 3 Total: 25 de puncte b) producător 15 c) film original produs în limba română conform 10 pct. 3
LEGE nr. 328 din 14 iulie 2006 (*actualizată*) pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 39/2005 privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277873_a_279202]
-
a filmului românesc, a filmului cu participare românească, precum și a filmului original produs în limba român�� În conformitate cu art. 3 lit. c) din Ordonanța Guvernului nr. 39/2005 și în sensul Regulamentului de concurs, se consideră: 1. film românesc - filmul care întrunește minimum 65 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos; 2. film cu participare românească - filmul care întrunește minimum 35 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos: a) autori: - regizor 15
LEGE nr. 328 din 14 iulie 2006 (*actualizată*) pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 39/2005 privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277874_a_279203]
-
Ordonanța Guvernului nr. 39/2005 și în sensul Regulamentului de concurs, se consideră: 1. film românesc - filmul care întrunește minimum 65 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos; 2. film cu participare românească - filmul care întrunește minimum 35 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos: a) autori: - regizor 15 - scenarist 7 - compozitor 3 Total: 25 de puncte b) producător 15 c) film original produs în limba română conform 10 pct. 3
LEGE nr. 328 din 14 iulie 2006 (*actualizată*) pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 39/2005 privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277874_a_279203]
-
a filmului românesc, a filmului cu participare românească, precum și a filmului original produs în limba română În conformitate cu art. 3 lit. c) din Ordonanța Guvernului nr. 39/2005 și în sensul Regulamentului de concurs, se consideră: 1. film românesc - filmul care întrunește minimum 65 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos; 2. film cu participare românească - filmul care întrunește minimum 35 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos: a) autori: - regizor 15
LEGE nr. 328 din 14 iulie 2006 (*actualizată*) pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 39/2005 privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277858_a_279187]
-
Ordonanța Guvernului nr. 39/2005 și în sensul Regulamentului de concurs, se consideră: 1. film românesc - filmul care întrunește minimum 65 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos; 2. film cu participare românească - filmul care întrunește minimum 35 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos: a) autori: - regizor 15 - scenarist 7 - compozitor 3 Total: 25 de puncte b) producător 15 c) film original produs în limba română conform 10 pct. 3
LEGE nr. 328 din 14 iulie 2006 (*actualizată*) pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 39/2005 privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277858_a_279187]
-
respectiv locale ale sectoarelor municipiului București. ... (4) Membrii secretariatului comisiei de evaluare sunt numiți prin dispoziție a conducătorului DGASPC. Articolul 9 (1) Ședințele comisiei de evaluare se desfășoară în prezența majorității membrilor din componența acesteia. ... (2) Comisia de evaluare se întrunește obligatoriu o dată pe săptămână în ședințe ordinare și ori de câte ori este necesar în ședințe extraordinare, la convocarea președintelui. ... (3) La lucrările comisiei de evaluare pot participa, la cerere, și alte persoane, cu acordul președintelui, în măsura în care prezența lor este utilă. ... (4) Membrii
METODOLOGIE din 16 aprilie 2008 (*actualizată*) privind organizarea şi funcţionarea comisiei de evaluare a persoanelor adulte cu handicap. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277886_a_279215]
-
a filmului românesc, a filmului cu participare românească, precum și a filmului original produs în limba română În conformitate cu art. 3 lit. c) din Ordonanța Guvernului nr. 39/2005 și în sensul Regulamentului de concurs, se consideră: 1. film românesc - filmul care întrunește minimum 65 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos; 2. film cu participare românească - filmul care întrunește minimum 35 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos: a) autori: - regizor 15
LEGE nr. 328 din 14 iulie 2006 (*actualizată*) pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 39/2005 privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277877_a_279206]
-
Ordonanța Guvernului nr. 39/2005 și în sensul Regulamentului de concurs, se consideră: 1. film românesc - filmul care întrunește minimum 65 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos; 2. film cu participare românească - filmul care întrunește minimum 35 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos: a) autori: - regizor 15 - scenarist 7 - compozitor 3 Total: 25 de puncte b) producător 15 c) film original produs în limba română conform 10 pct. 3
LEGE nr. 328 din 14 iulie 2006 (*actualizată*) pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 39/2005 privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277877_a_279206]
-
a filmului românesc, a filmului cu participare românească, precum și a filmului original produs în limba română În conformitate cu art. 3 lit. c) din Ordonanța Guvernului nr. 39/2005 și în sensul Regulamentului de concurs, se consideră: 1. film românesc - filmul care întrunește minimum 65 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos; 2. film cu participare românească - filmul care întrunește minimum 35 de puncte dintr-un total de 100, în conformitate cu criteriile de mai jos: a) autori: - regizor 15
LEGE nr. 328 din 14 iulie 2006 (*actualizată*) pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 39/2005 privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277876_a_279205]