5,993 matches
-
activitatea operațională 781 02 Venituri din provizioane 781 02 00 Venituri din provizioane 781 03 Venituri din ajustări privind deprecierea activelor fixe 781 03 00 Venituri din ajustări privind deprecierea activelor fixe 781 04 Venituri din ajustări pentru deprecierea activelor circulante 781 04 01 Venituri din ajustări pentru deprecierea activelor circulante - stocuri 781 04 02 Venituri din ajustări pentru deprecierea activelor circulante - creanțe 786 Venituri financiare din ajustări pentru pierdere de valoare ��786 03 Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (*actualizată*) cuprinzând Normele metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173501_a_174830]
-
Venituri din provizioane 781 03 Venituri din ajustări privind deprecierea activelor fixe 781 03 00 Venituri din ajustări privind deprecierea activelor fixe 781 04 Venituri din ajustări pentru deprecierea activelor circulante 781 04 01 Venituri din ajustări pentru deprecierea activelor circulante - stocuri 781 04 02 Venituri din ajustări pentru deprecierea activelor circulante - creanțe 786 Venituri financiare din ajustări pentru pierdere de valoare ��786 03 Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a activelor financiare 786 03 00 Venituri din ajustări pentru
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (*actualizată*) cuprinzând Normele metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173501_a_174830]
-
fixe 781 03 00 Venituri din ajustări privind deprecierea activelor fixe 781 04 Venituri din ajustări pentru deprecierea activelor circulante 781 04 01 Venituri din ajustări pentru deprecierea activelor circulante - stocuri 781 04 02 Venituri din ajustări pentru deprecierea activelor circulante - creanțe 786 Venituri financiare din ajustări pentru pierdere de valoare ��786 03 Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a activelor financiare 786 03 00 Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a activelor financiare 786 04 Venituri din ajustări
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (*actualizată*) cuprinzând Normele metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173501_a_174830]
-
pentru pierdere de valoare ��786 03 Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a activelor financiare 786 03 00 Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a activelor financiare 786 04 Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a activelor circulante 786 04 00 Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a activelor circulante 79 VENITURI EXTRAORDINARE 791 Venituri din valorificarea unor bunuri ale statului 791 00 Venituri din valorificarea unor bunuri ale statului 791 00 00 Venituri din valorificarea unor
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (*actualizată*) cuprinzând Normele metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173501_a_174830]
-
a activelor financiare 786 03 00 Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a activelor financiare 786 04 Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a activelor circulante 786 04 00 Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a activelor circulante 79 VENITURI EXTRAORDINARE 791 Venituri din valorificarea unor bunuri ale statului 791 00 Venituri din valorificarea unor bunuri ale statului 791 00 00 Venituri din valorificarea unor bunuri ale statului 8 CONTURI SPECIALE 80 CONTURI ÎN AFARA BILANȚULUI 803 00 00
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (*actualizată*) cuprinzând Normele metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173501_a_174830]
-
sold. Contul se detaliază pe următoarele conturi sintetice de gradul II: 6811 "Cheltuieli operaționale privind amortizarea activelor fixe"; 6812 "Cheltuieli operaționale privind provizioanele"; 6813 "Cheltuieli operaționale privind ajustările pentru deprecierea activelor fixe"; 6814 "Cheltuieli operaționale privind ajustările pentru deprecierea activelor circulante". Contabilitatea analitică se ține pe fiecare sursă de finanțare, pe structura clasificației bugetare. Contul 681 "Cheltuieli operaționale privind amortizările, provizioanele și ajustările pentru depreciere" se debitează prin creditul conturilor: 151 "Provizioane" - cu sumele reprezentând constituirea sau majorarea provizioanelor. 280 "Amortizări
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (*actualizată*) cuprinzând Normele metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173501_a_174830]
-
operațiunilor de închidere, contul nu prezintă sold. Contul se detaliază pe următoarele conturi sintetice de gradul II: 6863 "Cheltuieli financiare privind ajustările pentru pierderea de valoare a activelor financiare"; 6864 "Cheltuieli financiare privind ajustările pentru pierderea de valoare a activelor circulante"; 6868 "Cheltuieli financiare privind amortizarea primelor de rambursare a obligațiunilor". Contabilitatea analitică se ține pe fiecare sursă de finanțare, pe structura clasificației bugetare. Contul 686 "Cheltuieli financiare privind amortizările, provizioanele și ajustările pentru pierderea de valoare" se debitează prin creditul
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (*actualizată*) cuprinzând Normele metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173501_a_174830]
-
contul de rezultat patrimonial. La sfârșitul perioadei, contul nu prezintă sold. Contul se detaliază pe următoarele conturi sintetice de gradul II: 7812 "Venituri din provizioane"; 7813 "Venituri din ajustări privind deprecierea activelor fixe"; 7814 "Venituri din ajustări pentru deprecierea activelor circulante". Contul 781 "Venituri din provizioane și ajustări pentru depreciere privind activitatea operațională" se creditează prin debitul conturilor: 151 "Provizioane" - cu sumele reprezentând diminuarea sau anularea provizioanelor. 290 "Ajustări pentru deprecierea activelor fixe necorporale" - cu sumele reprezentând diminuarea sau anularea ajustărilor
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (*actualizată*) cuprinzând Normele metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173501_a_174830]
-
rezultat patrimonial. La sfârșitul perioadei, contul nu prezintă sold. Contul se detaliază pe următoarele conturi sintetice de gradul II: 7863 "Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a activelor financiare"; 7864 "Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a activelor circulante". Contul 786 "Venituri financiare din ajustări pentru pierdere de valoare" se creditează prin debitul conturilor: 296 "Ajustări pentru pierderea de valoare a activelor financiare" - cu sumele reprezentând diminuarea sau anularea ajustărilor pentru pierderea de valoare a activelor financiare. 483 "Decontări
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (*actualizată*) cuprinzând Normele metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173501_a_174830]
-
depreciere. Contul 681 "Cheltuieli operaționale privind amortizările, provizioanele și ajustările pentru depreciere" este un cont de activ. Contul se detaliază pe următoarele conturi sintetice de gradul II: 6812 "Cheltuieli operaționale privind provizioanele" 6814 "Cheltuieli operaționale privind ajustările pentru deprecierea activelor circulante" Contabilitatea analitică se ține pe fiecare sursă de finanțare, pe structura clasificației bugetare. În debitul contului se înregistrează, cheltuielile operaționale privind amortizările, provizioanele și ajustările. În creditul contului se înregistrează, la sfârșitul perioadei, repartizarea cheltuielilor asupra contului de rezultat patrimonial
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (*actualizată*) cuprinzând Normele metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173501_a_174830]
-
privind creanțele. Contul 781 "Venituri din provizioane și ajustări pentru depreciere privind activitatea operațională" este un cont de pasiv. Contul se detaliază pe următoarele conturi sintetice de gradul II: 7812 "Venituri din provizioane"; 7814 "Venituri din ajustări pentru deprecierea activelor circulante". În creditul contului se înregistrează veniturile realizate în cursul perioadei. În debitul contului, la sfârșitul perioadei, totalul veniturilor încorporate în contul de rezultat patrimonial. La sfârșitul perioadei, contul nu prezintă sold. Contul 781 "Venituri din provizioane și ajustări pentru depreciere
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (*actualizată*) cuprinzând Normele metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173501_a_174830]
-
și bugetele locale; ... e) au o cifră de afaceri anuală netă sau dețin active totale care nu depășesc echivalentul în lei a 10 milioane de euro, conform ultimei situații financiare aprobate (prin active totale se înțelege active imobilizate plus active circulante plus cheltuieli în avans); ... f) au un numar mediu anual de salariați cuprins între 1 și 49, inclusiv; ... g) au sediul, sunt înregistrate și își desfășoară activitatea pe teritoriul României; ... h) desfășoară activități de productie bunuri și/sau prestări servicii
PROCEDURĂ din 14 februarie 2006 de implementare a Programului naţional multianual pe perioada 2006-2009 pentru susţinerea accesului microintreprinderilor şi a întreprinderilor mici la servicii de instruire şi consultanţă*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180396_a_181725]
-
afaceri anuală netă de peste 50 milioane de euro, echivalent în lei, sau dețin active totale care depășesc echivalentul în lei a 43 milioane de euro, conform ultimei situații financiare aprobate. 3) Prin active totale se înțelege active imobilizate plus active circulante plus cheltuieli în avans. *) Toate cererile depuse pentru acest program vor fi semnate de aceiași persoană autorizată să reprezinte legal agentul economic. Secțiunea B Prezentarea serviciilor pentru care solicit finanțare în cadrul Programului Tipul de servicii pentru care se solicită finanțarea
PROCEDURĂ din 14 februarie 2006 de implementare a Programului naţional multianual pe perioada 2006-2009 pentru susţinerea accesului microintreprinderilor şi a întreprinderilor mici la servicii de instruire şi consultanţă*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180396_a_181725]
-
celui mai mare dintre procentele la care se face referire la lit. a) la datele introduse în tabelul de la pct. 1. Tabelul de parteneriat - A.2 ┌───────────────────────────┬────────────┬──────────────────┬──────────────────┐ │ │ Numărul │ Cifră de afaceri │ Active totale 5) 5) Active totale reprezintă active imobilizate + active circulante + cheltuieli în avans. Aceste date se vor introduce în Tabelul A.1. Secțiunea B ÎNTREPRINDERI LEGATE 1. Determinarea situației aplicabile întreprinderii care solicită încadrarea în categoria întreprinderilor mici și mijlocii: Cazul 1: Întreprinderea solicitanta ține situații financiare anuale consolidate sau
PROCEDURĂ din 14 februarie 2006 de implementare a Programului naţional multianual pe perioada 2006-2009 pentru susţinerea accesului microintreprinderilor şi a întreprinderilor mici la servicii de instruire şi consultanţă*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180396_a_181725]
-
grupuri de cifre, care reprezintă: ... a) numărul autorizației de punere pe piață; ... b) anul autorizării; ... c) numărul corespunzător mărimilor de ambalaj autorizate. ... Articolul 29 În cazul vaccinului gripal, documentația se actualizează anual în conformitate cu recomandările Organizației Mondiale a Sănătății privind tulpinile circulante pentru sezonul respectiv; documentația trebuie să includă și prezentarea studiilor clinice care demonstrează eficacitatea produsului pentru sezonul curent și este depusă la o dată anterioară depunerii mostrelor pentru control. Articolul 30 În situația prevăzută la art. 730 alin. (10) din Legea
REGLEMENTĂRI din 20 iulie 2006 (*actualizate*) privind autorizarea de punere pe piaţă şi supravegherea medicamentelor de uz uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179680_a_181009]
-
activități conexe, cu aprobarea organului coordonator. Capitolul III Patrimoniul Articolul 6 Patrimoniul institutului național, reactualizat, stabilit pe baza situațiilor financiare încheiate la 31 decembrie 2005, este de 10.108 mii lei, din care active imobilizate 4.028 mii lei, active circulante 6.043 mii lei și cheltuieli în avans 37 mii lei. Articolul 7 (1) Institutul național administrează, cu diligența unui bun proprietar, bunuri proprietate publică și privată a statului, precum și bunurile proprii dobândite în condițiile legii sau realizate din venituri
HOTĂRÂRE nr. 998 din 2 august 2006 pentru aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Microtehnologie - IMT Bucureşti. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180012_a_181341]
-
activități conexe, cu aprobarea organului coordonator. Capitolul III Patrimoniul Articolul 6 Patrimoniul institutului național, reactualizat, stabilit pe baza situațiilor financiare încheiate la 31 decembrie 2005, este de 10.108 mii lei, din care active imobilizate 4.028 mii lei, active circulante 6.043 mii lei și cheltuieli în avans 37 mii lei. Articolul 7 (1) Institutul național administrează, cu diligența unui bun proprietar, bunuri proprietate publică și privată a statului, precum și bunurile proprii dobândite în condițiile legii sau realizate din venituri
REGULAMENT din 2 august 2006 de organizare şi funcţionare a Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Microtehnologie - IMT Bucureşti. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180013_a_181342]
-
București și ale Institutului de Cercetare și Inginerie Tehnologică pentru Irigații și Drenaje, Băneasa - Giurgiu, încheiate la data de 30 iunie 2005, este de 8.386 mii lei, din care: imobilizări corporale și necorporale 3.677 mii lei și active circulante 4.709 mii lei. ... (2) Patrimoniul imobiliar al Institutului de Studii și Proiectare pentru Îmbunătățiri Funciare "ISPIF" - S.A. București, prevăzut la pct. 1 din anexa nr. 2, constând în terenuri și construcții, pe baza căruia s-a constituit capitalul social
HOTĂRÂRE nr. 944 din 19 iulie 2006 privind organizarea şi funcţionarea Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Îmbunătăţiri Funciare - I.N.C.D.I.F. - "ISPIF" Bucureşti. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180001_a_181330]
-
de afaceri anuală netă de până la 50 milioane euro, echivalent în lei, sau dețin active totale care nu depășesc echivalentul în lei a 43 milioane euro, conform ultimei situații financiare aprobate. Prin active totale se înțelege active imobilizate plus active circulante plus cheltuieli în avans; ... d) au numărul mediu scriptic anual de personal de la minimum 1 până la 249 (inclusiv); ... e) au capital social integral privat, au sediul, sunt înregistrate și își desfășoară activitatea pe teritoriul României; ... f) au cel putin 1
PROCEDURĂ din 14 februarie 2006 de implementare a programului pentru informarea şi educarea comerciantilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180476_a_181805]
-
faliment sau suspendare temporară a activității), data ultimei mențiuni înscrise în registru și obiectul acesteia; ... b) copia certificata a Certificatului de Înregistrare; dovadă cifrei de afaceri anuală netă, a activelor totale (prin active totale se înțelege active imobilizate plus active circulante plus cheltuieli în avans) și a numărului mediu anual de salariați, pentru anul fiscal anterior - Anexă nr. 3 și Anexă nr. 4 la prezența procedura; ... c) certificate fiscale, în original sau copie legalizata, emise conform prevederilor legale privind îndeplinirea obligațiilor
PROCEDURĂ din 14 februarie 2006 de implementare a programului pentru informarea şi educarea comerciantilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180476_a_181805]
-
mare dintre procentele la care se face referire la lit. a) la datele introduse în tabelul de la pct. 1. Tabelul de parteneriat - A.2 ┌─────────────────────┬─────────────┬───────────────────────┬──────────────────┐ │ │Numărul mediu│Cifră de afaceri anuală│ Active totale 5) 5) Active totale reprezintă active imobilizate + active circulante + cheltuieli în avans. Aceste date se vor introduce în Tabelul A.1. Secțiunea B ÎNTREPRINDERI LEGATE 1. Determinarea situației aplicabile întreprinderii care solicită încadrarea în categoria întreprinderilor mici și mijlocii: - Cazul 1: Întreprinderea solicitanta ține situații financiare anuale consolidate sau
PROCEDURĂ din 14 februarie 2006 de implementare a programului pentru informarea şi educarea comerciantilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180476_a_181805]
-
Imobilizări financiare 1. Acțiuni deținute la entitățile afiliate 2. Împrumuturi acordate entităților afiliate 3. Interese de participare 4. Împrumuturi acordate entităților de care compania este legată în virtutea intereselor de participare 5. Investiții deținute că imobilizări 6. Alte împrumuturi B. Active circulante I. Stocuri 1. Materii prime și materiale consumabile 2. Producția în curs de execuție 3. Produse finite și mărfuri 4. Avansuri pentru cumpărări de stocuri ÎI. Creanțe (Sumele care urmează să fie încasate după o perioadă mai mare de un
REGLEMENTĂRI din 17 noiembrie 2005 (**actualizate**) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/194451_a_195780]
-
Datorii comerciale - furnizori 5. Efecte de comerț de plătit 6. Sume datorate entităților afiliate 7. Sume datorate entităților de care compania este legată în virtutea intereselor de participare 8. Alte datorii, inclusiv datoriile fiscale și datoriile privind asigurările sociale. E. Active circulante nete/datorii curente nete F. Total active minus datorii curente G. Datorii: sumele care trebuie plătite într-o perioadă mai mare de un an 1. Împrumuturi din emisiunea de obligațiuni, prezentându-se separat împrumuturile din emisiunea de obligațiuni convertibile 2
REGLEMENTĂRI din 17 noiembrie 2005 (**actualizate**) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/194451_a_195780]
-
2. Rezerve statutare sau contractuale 3. Alte rezerve V. Profitul sau pierderea reportat(a) VI. Profitul sau pierderea exercițiului financiar 23. - Formatul bilanțului prescurtat este următorul: A. Active imobilizate I. Imobilizări necorporale ÎI. Imobilizări corporale III. Imobilizări financiare B. Active circulante I. Stocuri ÎI. Creanțe (Sumele care urmează să fie încasate după o perioadă mai mare de un an trebuie prezentate separat pentru fiecare element.) III. Investiții pe termen scurt IV. Casă și conturi la bănci C. Cheltuieli în avans D.
REGLEMENTĂRI din 17 noiembrie 2005 (**actualizate**) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/194451_a_195780]
-
mare de un an trebuie prezentate separat pentru fiecare element.) III. Investiții pe termen scurt IV. Casă și conturi la bănci C. Cheltuieli în avans D. Datorii: sumele care trebuie plătite într-o perioadă de până la un an E. Active circulante nete/datorii curente nete F. Total active minus datorii curente G. Datorii: sumele care trebuie plătite într-o perioadă mai mare de un an H. Provizioane I. Venituri în avans J. Capital și rezerve I. Capital subscris (prezentând-se separat
REGLEMENTĂRI din 17 noiembrie 2005 (**actualizate**) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/194451_a_195780]