5,732 matches
-
2011 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 311 din 5 mai 2011. Unități care derulează subprogramul: a) Registrul Național al Donatorilor Voluntari de Celule Stem Hematopoietice; ... b) Institutul Național de Hematologie Transfuzională "Prof. Dr. C.T. Nicolau" București; ... c) centrele regionale de transfuzii sanguine; ... d) centrele de transfuzii sanguine teritoriale; ... e) Institutul Clinic Fundeni. ... 5.3. Subprogramul de fertilizare în vitro și embriotransfer Subprogramul de fertilizare în vitro și embriotransfer se derulează conform prevederilor Normelor metodologice pentru realizarea și raportarea activităților specifice în cadrul
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249762_a_251091]
-
nr. 311 din 5 mai 2011. Unități care derulează subprogramul: a) Registrul Național al Donatorilor Voluntari de Celule Stem Hematopoietice; ... b) Institutul Național de Hematologie Transfuzională "Prof. Dr. C.T. Nicolau" București; ... c) centrele regionale de transfuzii sanguine; ... d) centrele de transfuzii sanguine teritoriale; ... e) Institutul Clinic Fundeni. ... 5.3. Subprogramul de fertilizare în vitro și embriotransfer Subprogramul de fertilizare în vitro și embriotransfer se derulează conform prevederilor Normelor metodologice pentru realizarea și raportarea activităților specifice în cadrul subprogramului de fertilizare în vitro
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249762_a_251091]
-
Spitalul Județean de Urgență Deva; ... bb) Spitalul Județean de Urgență Ploiești; ... cc) Spitalul Județean de Urgență Miercurea-Ciuc. ... 8. Programul național de diagnostic și tratament pentru boli rare Coordonare metodologică: - Comisia de genetică medicală a Ministerului Sănătății; - Comisia de hematologie și transfuzii a Ministerului Sănătății pentru realizarea intervenției 1) lit. a). -------- Titlul "Coordonare metodologică" de la punctul 8 "Programul național de diagnostic și tratament pentru boli rare", subcap. IV, Cap. III din secțiunea A din anexă a fost modificat de pct. 32 al
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249762_a_251091]
-
de boală, având vârste cuprinse între 1 - 18 ani, pentru tratamentul profilactic al accidentelor hemoragice; ... c) bolnavi cu hemofilie cu anchiloze care necesită intervenție ortopedică și recuperare postoperatorie; ... d) bolnavi cu intervenții chirurgicale. ... 3) Talasemie majoră: ... a) bolnavi politransfuzați ( 20 transfuzii/an); ... b) bolnavi cu hemosideroză secundară transfuziei. ... 4) Boli neurologice degenerative/inflamator-imune: ... a) bolnavi cu diagnostic cert de boli neurologice degenerative/inflamator-imune: forme cronice (polineuropatie cronică inflamatorie demielinizantă, neuropatie motorie multifocală cu bloc de conducere, neuropatie demielinizantă paraproteinică, sindroame neurologice
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249762_a_251091]
-
18 ani, pentru tratamentul profilactic al accidentelor hemoragice; ... c) bolnavi cu hemofilie cu anchiloze care necesită intervenție ortopedică și recuperare postoperatorie; ... d) bolnavi cu intervenții chirurgicale. ... 3) Talasemie majoră: ... a) bolnavi politransfuzați ( 20 transfuzii/an); ... b) bolnavi cu hemosideroză secundară transfuziei. ... 4) Boli neurologice degenerative/inflamator-imune: ... a) bolnavi cu diagnostic cert de boli neurologice degenerative/inflamator-imune: forme cronice (polineuropatie cronică inflamatorie demielinizantă, neuropatie motorie multifocală cu bloc de conducere, neuropatie demielinizantă paraproteinică, sindroame neurologice paraneoplazice, miopatie inflamatorie, scleroză multiplă - forme cu
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249762_a_251091]
-
de boală, având vârste cuprinse între 1 - 18 ani, pentru tratamentul profilactic al accidentelor hemoragice; ... c) bolnavi cu hemofilie cu anchiloze care necesită intervenție ortopedică și recuperare postoperatorie; ... d) bolnavi cu intervenții chirurgicale. ... 2) Talasemie majoră: ... a) bolnavi politransfuzați ( 20 transfuzii/an); ... b) bolnavi cu hemosideroză secundară transfuziei. ... Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... a) număr de bolnavi cu hemofilie fără intervenție chirurgicală majoră: 1.100; ... b) număr de bolnavi cu hemofilie care necesită intervenții chirurgicale majore pentru artropatii invalidante: 30
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/250219_a_251548]
-
18 ani, pentru tratamentul profilactic al accidentelor hemoragice; ... c) bolnavi cu hemofilie cu anchiloze care necesită intervenție ortopedică și recuperare postoperatorie; ... d) bolnavi cu intervenții chirurgicale. ... 2) Talasemie majoră: ... a) bolnavi politransfuzați ( 20 transfuzii/an); ... b) bolnavi cu hemosideroză secundară transfuziei. ... Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... a) număr de bolnavi cu hemofilie fără intervenție chirurgicală majoră: 1.100; ... b) număr de bolnavi cu hemofilie care necesită intervenții chirurgicale majore pentru artropatii invalidante: 30; ... c) număr de bolnavi cu talasemie: 200
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/250219_a_251548]
-
profilactic al accidentelor hemoragice; ... c) bolnavi cu hemofilie care necesită intervenții chirurgicale ortopedice majore; ... d) bolnavi cu intervenții chirurgicale, altele decât cele ortopedice majore; ... 2) talasemie majoră: ... a) nivelul feritinei serice = 1.000 ng/ml; ... b) bolnavi cu hemosideroză secundară transfuziei. ... Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... a) număr de bolnavi cu hemofilie între 1 și 18 ani cu substituție profilactică: 160; ... b) număr de bolnavi cu hemofilie cu substituție «on demand": 960; ... c) număr de bolnavi cu hemofilie cu inhibitori
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/250219_a_251548]
-
pot avea un efect negativ asupra calității țesutului/celulelor ce va/vor fi prelevat/prelevate. 1.1.8. Rezultatele testelor de sânge ale donatorului pot fi invalidate din cauza: a) hemodiluției, atunci când nu a fost recoltată o mostră de sânge înainte de transfuzie; ... b) tratamentului cu medicație imunosupresoare. ... 1.1.9. Dovezi ale existenței factorilor de risc pentru boli transmisibile, luându-se în considerare călătoriile și riscurile comportamentale cunoscute ale donatorului, antecedentele de expunere la aceste boli, precum și prevalența locală a bolilor infecțioase
CERINŢELE TEHNICE din 12 octombrie 2007 (*actualizate*) pentru donarea, prelevarea, testarea, procesarea, conservarea, distribuirea, codificarea şi trasabilitatea ţesuturilor şi celulelor de origine umană utilizate în scopuri terapeutice, precum şi notificarea incidentelor adverse severe şi a reacţiilor adverse grave survenite în timpul transplantării lor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249986_a_251315]
-
ar fi putut prezenta risc de HIV sau hepatită? [] [] 7. Ați fost internat într-un sistem corecțional în ultimele 12 luni? [] [] 8. Ați fost diagnosticat sau tratat de sifilis sau gonoree în ultimele 12 luni? [] [] 9. Vi s-au efectuat transfuzii în ultimele 12 luni? [] [] 10. V-ați efectuat în ultimele 12 luni tatuaje, piercing și/sau acupunctură cu ace/echipament care să nu fi fost steril și de unică folosință? [] [] 11. V-ați vaccinat recent cu vaccinuri vii? [] [] 12. Ați
CERINŢELE TEHNICE din 12 octombrie 2007 (*actualizate*) pentru donarea, prelevarea, testarea, procesarea, conservarea, distribuirea, codificarea şi trasabilitatea ţesuturilor şi celulelor de origine umană utilizate în scopuri terapeutice, precum şi notificarea incidentelor adverse severe şi a reacţiilor adverse grave survenite în timpul transplantării lor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249986_a_251315]
-
ce precedă moartea. Băncile de țesuturi/celule pot accepta țesuturi și celule de la donatori cu diluția plasmei mai mare de 50% doar dacă procedurile de testare utilizate sunt validate pentru o astfel de plasmă sau dacă există o mostră dinaintea transfuziei. 2.4. În cazul donatorului decedat se folosesc mostre de sânge recoltate chiar înaintea morții sau, dacă nu este posibil, cât mai rapid după deces, într-un interval de maximum 24 de ore după deces. 2.5. a) În cazul
CERINŢELE TEHNICE din 12 octombrie 2007 (*actualizate*) pentru donarea, prelevarea, testarea, procesarea, conservarea, distribuirea, codificarea şi trasabilitatea ţesuturilor şi celulelor de origine umană utilizate în scopuri terapeutice, precum şi notificarea incidentelor adverse severe şi a reacţiilor adverse grave survenite în timpul transplantării lor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249986_a_251315]
-
calitatea mediului de muncă și sănătatea în munca; ... g) colectivitățile de copii și tineri; ... h) evaluarea efectelor factorilor de mediu asupra sănătății populației; ... i) asigurarea condițiilor de igienă în unități sanitare; ... j) servicii de laborator; ... k) planificare familială; ... l) siguranță transfuziei sanguine; ... m) norme privind alte domenii ale sănătății publice; ... n) prevenirea consumului ilegal de droguri. ... (3) Ministerul Sănătății, prin aparatul propriu și prin direcțiile de sănătate publică județene și a municipiului București și ale ministerelor și instituțiilor cu rețea sanitară
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249371_a_250700]
-
recuperare, constituite conform legii. Articolul 31 Asistență medicală de urgență se asigura de unități specializate de urgență și transport sanitar publice sau private, precum și prin structurile de primire a urgentelor, organizate în acest scop. Articolul 32 Asistență medicală de hemotransfuziologie, transfuzie sanguina sau alte servicii de asistență medicală și prestații autorizate se asigura prin unități specializate în acest scop. Articolul 33 Asistență medicală preventivă din colectivitățile de copii preșcolari, școlari și studenți se asigura prin cabinetele medicale organizate, conform legii, în
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249371_a_250700]
-
calitatea mediului de muncă și sănătatea în munca; ... g) colectivitățile de copii și tineri; ... h) evaluarea efectelor factorilor de mediu asupra sănătății populației; ... i) asigurarea condițiilor de igienă în unități sanitare; ... j) servicii de laborator; ... k) planificare familială; ... l) siguranță transfuziei sanguine; ... m) norme privind alte domenii ale sănătății publice; ... n) prevenirea consumului ilegal de droguri. ... (3) Ministerul Sănătății, prin aparatul propriu și prin direcțiile de sănătate publică județene și a municipiului București și ale ministerelor și instituțiilor cu rețea sanitară
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249372_a_250701]
-
recuperare, constituite conform legii. Articolul 31 Asistență medicală de urgență se asigura de unități specializate de urgență și transport sanitar publice sau private, precum și prin structurile de primire a urgentelor, organizate în acest scop. Articolul 32 Asistență medicală de hemotransfuziologie, transfuzie sanguina sau alte servicii de asistență medicală și prestații autorizate se asigura prin unități specializate în acest scop. Articolul 33 Asistență medicală preventivă din colectivitățile de copii preșcolari, școlari și studenți se asigura prin cabinetele medicale organizate, conform legii, în
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249372_a_250701]
-
spitale județene de urgență, spitale regionale, spitale clinice de specialitate de urgență, spitale clinice, spitale de urgență, spitale de specialitate, Spitalul Universitar de Urgență "Elias"*), Institutul Național de Sănătate Publică, institute și centre medicale, institute de medicină legală, centre de transfuzie sanguină județene și al municipiului București, Centrul Medical de Diagnostic, Tratament Ambulatoriu și Medicină Preventivă din subordinea Academiei Române*), Institutul Național de Expertiză Medicală și Recuperare a Capacității de Muncă a) Salarii de bază pentru personalul de specialitate medico-sanitar ... b) Salarii
LEGE nr. 284 din 28 decembrie 2010 (*actualizată*) privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239795_a_241124]
-
sanitar, acordată prin serviciile de ambulanță și structurile de primire a urgențelor UPU - SMURD, UPU și CPU, secții și compartimente de ATI și de terapie intensivă, secții și compartimente de îngrijiri paleative, personalul încadrat în blocul operator, în punctele de transfuzii din spital, în laboratoarele de cardiologie intervențională, în laboratoarele de endoscopie intervențională, precum și medicii de specialitate chirurgicală, epidemii deosebit de grave și altele asemenea, stabilite de Ministerul Sănătății, cuantumul sporului este de 45-85% din salariul de bază. Nivelul sporului se stabilește
LEGE nr. 284 din 28 decembrie 2010 (*actualizată*) privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239795_a_241124]
-
spitale județene de urgență, spitale regionale, spitale clinice de specialitate de urgență, spitale clinice, spitale de urgență, spitale de specialitate, Spitalul Universitar de Urgență "Elias"*), Institutul Național de Sănătate Publică, institute și centre medicale, institute de medicină legală, centre de transfuzie sanguină județene și al municipiului București, Centrul Medical de Diagnostic, Tratament Ambulatoriu și Medicină Preventivă din subordinea Academiei Române*), Institutul Național de Expertiză Medicală și Recuperare a Capacității de Muncă a) Salarii de bază pentru personalul de specialitate medico-sanitar ... b) Salarii
LEGE nr. 284 din 28 decembrie 2010 (*actualizată*) privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239796_a_241125]
-
sanitar, acordată prin serviciile de ambulanță și structurile de primire a urgențelor UPU - SMURD, UPU și CPU, secții și compartimente de ATI și de terapie intensivă, secții și compartimente de îngrijiri paleative, personalul încadrat în blocul operator, în punctele de transfuzii din spital, în laboratoarele de cardiologie intervențională, în laboratoarele de endoscopie intervențională, precum și medicii de specialitate chirurgicală, epidemii deosebit de grave și altele asemenea, stabilite de Ministerul Sănătății, cuantumul sporului este de 45-85% din salariul de bază. Nivelul sporului se stabilește
LEGE nr. 284 din 28 decembrie 2010 (*actualizată*) privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239796_a_241125]
-
spitale județene de urgență, spitale regionale, spitale clinice de specialitate de urgență, spitale clinice, spitale de urgență, spitale de specialitate, Spitalul Universitar de Urgență "Elias"*), Institutul Național de Sănătate Publică, institute și centre medicale, institute de medicină legală, centre de transfuzie sanguină județene și al municipiului București, Centrul Medical de Diagnostic, Tratament Ambulatoriu și Medicină Preventivă din subordinea Academiei Române*), Institutul Național de Expertiză Medicală și Recuperare a Capacității de Muncă a) Salarii de bază pentru personalul de specialitate medico-sanitar ... b) Salarii
LEGE nr. 284 din 28 decembrie 2010 (*actualizată*) privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239798_a_241127]
-
acordată prin serviciile de ambulanță și structurile de primire a urgen��elor UPU - SMURD, UPU și CPU, secții și compartimente de ATI și de terapie intensivă, secții și compartimente de îngrijiri paleative, personalul încadrat în blocul operator, în punctele de transfuzii din spital, în laboratoarele de cardiologie intervențională, în laboratoarele de endoscopie intervențională, precum și medicii de specialitate chirurgicală, epidemii deosebit de grave și altele asemenea, stabilite de Ministerul Sănătății, cuantumul sporului este de 45-85% din salariul de bază. Nivelul sporului se stabilește
LEGE nr. 284 din 28 decembrie 2010 (*actualizată*) privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239798_a_241127]
-
spitale județene de urgență, spitale regionale, spitale clinice de specialitate de urgență, spitale clinice, spitale de urgență, spitale de specialitate, Spitalul Universitar de Urgență "Elias"*), Institutul Național de Sănătate Publică, institute și centre medicale, institute de medicină legală, centre de transfuzie sanguină județene și al municipiului București, Centrul Medical de Diagnostic, Tratament Ambulatoriu și Medicină Preventivă din subordinea Academiei Române*), Institutul Național de Expertiză Medicală și Recuperare a Capacității de Muncă a) Salarii de bază pentru personalul de specialitate medico-sanitar ... b) Salarii
LEGE nr. 284 din 28 decembrie 2010 (*actualizată*) privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239797_a_241126]
-
sanitar, acordată prin serviciile de ambulanță și structurile de primire a urgențelor UPU - SMURD, UPU și CPU, secții și compartimente de ATI și de terapie intensivă, secții și compartimente de îngrijiri paleative, personalul încadrat în blocul operator, în punctele de transfuzii din spital, în laboratoarele de cardiologie intervențională, în laboratoarele de endoscopie intervențională, precum și medicii de specialitate chirurgicală, epidemii deosebit de grave și altele asemenea, stabilite de Ministerul Sănătății, cuantumul sporului este de 45-85% din salariul de bază. Nivelul sporului se stabilește
LEGE nr. 284 din 28 decembrie 2010 (*actualizată*) privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239797_a_241126]
-
Baze fundamentale ale anesteziei. 2. Anestezie generală. (tehnici) 3. Anestezie locoregională. (tehnici) 4. Funcția respiratorie și anestezia. 5. Funcția cardiovasculară și anestezia. 6. Sistemul nervos și anestezia. 7. Tulburările metabolice și anestezia. 8. Funcția renală și anestezia. 9. Hemostaza și transfuzie. 10. Anestezie în chirurgia generală. 11. Anestezie în ORL, oftalmologie și stomatologie. 12. Anestezie în obstetrică. 13. Anestezie pediatrică. 14. Terapie intensivă pediatrică și obstetricală. 15. Medicina de urgență și toxicologie. 16. Terapie intensivă în traumatologie. 17. Terapie intensivă cardiovasculară
ORDIN nr. 1.141 din 28 iunie 2007 (*actualizat*) privind modul de efectuare a pregătirii prin rezidenţiat în specialităţile prevăzute de Nomenclatorul specialităţilor medicale, medico-dentare şi farmaceutice pentru reţeaua de asistenţă medicală. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237659_a_238988]
-
diverselor droguri în insuficiența renală ● Metode de epurare extrarenală (hemodializa, ultrafiltrarea, dializa peritoneală, hemofiltrarea, hemoperfuzia) Anestezia la bolnavul cu insuficiență renală cronică Anestezia și terapia intensivă în transplantul renal Anestezia și terapia intensivă în chirurgia urologică MODULUL 9. HEMOSTAZA ȘI TRANSFUZIE Hemostaza ● Coagularea și fibrinoliza fiziologică ● Tulburările congenitale de hemostază ● Coagularea intravasculară diseminată ● Prevenirea trombozelor Transfuzia ● Grupele sanguine (metode de determinare, principii de compatibilitate) ● Sângele integral (recoltare, conservare) Fracțiunile de sânge (metode de preparare, indicații) Transfuzia de sânge și fracțiuni ● Transfuzia
ORDIN nr. 1.141 din 28 iunie 2007 (*actualizat*) privind modul de efectuare a pregătirii prin rezidenţiat în specialităţile prevăzute de Nomenclatorul specialităţilor medicale, medico-dentare şi farmaceutice pentru reţeaua de asistenţă medicală. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237659_a_238988]