3,147 matches
-
cu concentrații plasmatice și/ sau doze mari . Cu toate că mecanismul de acțiune este necunoscut , se presupune că acțiunea este localizată la nivelul retinei . Într- un studiu pe voluntari sănătoși cu investigarea impactului voriconazolului asupra funcțiilor retiniene , voriconazolul a dus la diminuarea amplitudinii undelor electroretinogramei ( ERG ) . ERG măsoară curenții electrici de la nivelul retinei . Modificările ERG nu au evoluat după 29 de zile de tratament și au fost total reversibile după întreruperea tratamentului cu voriconazol . Reacții dermatologice Reacțiile dermatologice la pacienții tratați cu voriconazol
Ro_1131 () [Corola-website/Science/291890_a_293219]
-
1 mg , comparativ cu placebo - 2, 7 , IÎ 95 % [ - 3, 87 , - 1, 55 ] , p < 0, 0001 ; pentru rasagilină 2 mg , comparativ cu placebo - 1, 68 , IÎ 95 % [ - 2, 85 , - 0, 51 ] , p=0, 0050 . Efectul a fost evident , totuși amplitudinea acestuia a fost modestă la populația de pacienți cu boală ușoară . S- a observat un efect benefic și semnificativ în ceea ce privește calitatea vieții ( așa cum s- a evaluat conform scalei PD- QUALIF ) . Terapie adjuvantă : În studiul II pacienții au fost randomizați pentru
Ro_121 () [Corola-website/Science/290881_a_292210]
-
p < 0, 0001 ) față de cea observată în grupul tratat cu rasagilină 1 mg . 6 0, 51 ] , p < 0, 0001 . A existat , de asemenea , o ameliorare semnificativă statistic față de placebo în grupul tratat cu rasagilină 0, 5 mg , dar amplitudinea ameliorării a fost mai mică . Consistența rezultatelor privind obiectivul final principal de eficacitate a fost confirmată printr- o baterie suplimentară de modele statistice și a fost demonstrată pe trei cohorte ( ITT , per protocol și persoane care au finalizat studiul ) . Parametrul
Ro_121 () [Corola-website/Science/290881_a_292210]
-
Tulburări generale și Frecvente Mai puțin frecvente la nivelul locului de administrare Oboseală Disconfort toracic , durere toracică , febră , frisoane , astenie , tulburări ale ritmului circadian , stare generală de rău , chisturi Mai puțin frecvente Tensiune arterială crescută , electrocardiogramă : subdenivelarea segmentului ST , scăderea amplitudinii undei T , tahicardie ; anomalii ale testelor funcției hepatice , scăderea numărului de trombocite , creșteri în greutate , anomalii ale spermei , creșterea proteinei C- reactive , scăderea valorii calciului plasmatic După punerea pe piață de infarct miocardic , a medicamentului , la pacienții care au luat
Ro_190 () [Corola-website/Science/290950_a_292279]
-
80 ( p=0. 003 ) 95 % ( 0, 69 , 0, 93 ) Valoarea mediană ( luni ) 4, 8 6, 4 IÎ 95 % ( 0, 56 , 0, 76 ) Rata globală de răspuns Rata ( procent ) 12, 9 29, 0 ( p < 0, 0001 ) Într- o analiză exploratorie , amplitudinea beneficiului adus de Avastin în ceea ce privește supraviețuirea globală a fost mai puțin pronunțată în subgrupul de pacienți care nu au prezentat histologie de adenocarcinom . Studiul BO17704 a fost un studiu de fază III , randomizat , dublu- orb , care a evaluat Avastin în
Ro_110 () [Corola-website/Science/290870_a_292199]
-
S-a constatat că aceste dispoziții nu pot fi aplicate în acest caz, deoarece s-a observat că pe parcursul perioadei de anchetă nu s-a produs nici o mișcare durabilă a cursurilor de schimb în cauză, ci doar fluctuații de mică amplitudine. Prin urmare, această cerere a trebuit să fie respinsă și conversia monedelor a avut loc în toate cazurile, în funcție de cursul existent la data facturării, astfel cum este prevăzut la articolul 2 alineatul (10) litera (j) din regulamentul de bază. (74
32006R0954-ro () [Corola-website/Law/295337_a_296666]
-
componentelor cu frecvență unică din semnalele cu mai multe frecvențe. "Analizor de semnale dinamice" (3): "analizor de semnale" care folosește tehnici digitale de eșantionare și de transformare pentru a afișa spectrul Fourier al formei de undă dată, inclusiv informațiile privind amplitudinea și faza. NB: A se vedea, de asemenea, "analizor de semnale". "Ansamblu electronic" (2, 3, 4 și 5): grup de componente electronice ("elemente de circuit", "componente discrete", "circuite integrate" etc.) montate împreună pentru a îndeplini una sau mai multe funcții
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
nuclear, biologic și chimic OACI Organizația Aviației Civile Internaționale (ICAO - International Civil Aviation Organisation) PAR radar de apropiere de precizie (precision approach radar) PIN număr personal de identificare (personal identification number) ppm părți pe milion (parts per milion) QAM modularea amplitudinii în cuadratură (quadrature-amplitude- modulation) RAAL radar aeropurtat cu antenă laterală (SLAR - sidelooking airborne radar) RF radiofrecvență SACMA Suppliers of Advance Composite Materials Association SAR radar cu deschidere sintetică (synthetic aperture radar) SC monocristal (single crystal) SD solidificare dirijată (SD - directionally
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
alt element. 2. Durata de serviciu până la rupere se măsoară conform standardului ASTM E-139 sau standardelor naționale echivalente. 3. Rezistența la oboseala oligociclică se măsoară conform standardului ASTM E-606. 'Metoda recomandată pentru testarea rezistenței la oboseala oligociclică cu amplitudine constantă' sau conform standardelor naționale echivalente. Testarea se execută axial, cu un raport mediu al eforturilor de la minim la maxim egal cu 1 și un factor de concentrare a solicitării (Kt) egal cu 1. Tensiunea medie se obține împărțind diferența
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
o frecvență maximă de funcționare ce depășește 43,5 GHz; f. receptoare de testare pentru microunde care au ambele caracteristici următoare: 1. au o frecvență maximă de funcționare ce depășește 43,5 GHz și 2. sunt capabile să măsoare simultan amplitudinea și faza; g. standarde de frecvență atomice care au oricare dintre următoarele caracteristici: 1. stabilitatea pe termen lung (îmbătrânirea) mai mică (mai bună) decât 1 10-11/lună sau 2. pentru "utilizări spațiale". Notă: 3A002.g.1. nu supune controlului standardele
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
C) sau menționate ca fiind corespunzătoare pentru aplicații aerospațiale. Notă: 3A229.b. include dispozitivele de comandă a lămpilor cu xenon. Notă tehnică: În 3A229.b.5 "timpul de creștere" este definit ca fiind intervalul de timp de la 10 % la 90 % amplitudine a curentului, pe o sarcină rezistivă. 3A230 Generatoare de impulsuri de mare viteză, care au ambele caracteristici care urmează: a. tensiune de ieșire mai mare de 6 V, pe o sarcină rezistivă mai mică de 55 ohmi și b. 'timpul
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
sarcină rezistivă mai mică de 55 ohmi și b. 'timpul de tranziție al impulsului' este mai mic de 500 ps. Notă tehnică: În 3A230, "timpul de tranziție al impulsului" este definit ca intervalul de timp dintre 10 % și 90 % din amplitudinea voltajului. 3A231 Sisteme generatoare de neutroni, inclusiv tuburi, care au amândouă caracteristicile următoare: a. sunt concepute pentru a funcționa fără instalații de vid exterioare și b. utilizează accelerația electrostatică pentru inducerea unei reacții nucleare tritiu-deuteriu. 3A232 Detonatoare și sisteme multipunct
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
o lărgime de bandă care depășește 2,5 GHz; Notă: 5B001.b.2.d. nu supune controlului echipamentele special concepute pentru "dezvoltarea" sistemelor TV comerciale. 3. echipamente care utilizează "comutarea optică"; 4. echipamente radio care utilizează tehnici de modulare a amplitudinii în quadratură (QAM) peste nivelul 256 sau 5. echipamente care utilizează "semnalizare pe canal comun" cu operare în mod neasociat. 5C1 Materiale Nici unul. 5D1 Produse software 5D001. a. "produse software" special concepute sau modificate pentru "dezvoltarea", "producția" sau "utilizarea" echipamentelor
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
bandă care depășește 2,5 GHz; Notă: 5D001d.2.b. nu supune controlului "produsele software" special concepute sau modificate pentru "dezvoltarea" sistemelor TV comerciale. 3. Echipamente care utilizează comutare optică sau 4. Echipamente radio, care utilizează tehnici de modulație în amplitudine în quadratură (QAM) peste nivelul 256. 5D101 "Produse software" special concepute sau modificate pentru "utilizarea" echipamentului menționat în 5A101. 5E1 Tehnologie 5E001 a. "Tehnologie", în conformitate cu nota generală privind tehnologia pentru "dezvoltarea", "producția" sau "utilizarea" (exclusiv exploatarea) de echipamente, sisteme, materiale
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
care depășește 2,5 GHz; Notă: 5E001.c.2.e. nu supune controlului "tehnologia" pentru "dezvoltarea" sau "producția" sistemelor TV comerciale. 3. Echipamente care utilizează "comutare optică"; 4. Echipamente radio, care au oricare din următoarele: a. Tehnici de modulație în amplitudine în quadratură (QAM) peste nivelul 256 sau b. Operează cu frecvențe de intrare sau de ieșire ce depășesc 31,8 GHz sau Notă: 5E001.c.4.b. nu supune controlului "tehnologia" pentru "dezvoltarea" sau "producția" echipamentelor concepute sau modificate pentru
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
de 900 g sau mai mare la o durată de 1 ms sau mai mare. Nota 1: Parametrii de la 7A003.a. și 7A003.b. se aplică în oricare din următoarele condiții de mediu: 1. vibrație aleatoare la intrare cu o amplitudine totală de 7,7 g rms în prima jumătate de oră și o durată totală a testului de o oră și jumătate pe fiecare dintre cele trei axe perpendiculare, atunci când vibrația aleatoare întrunește următoarele caracteristici: a. o densitate spectrală a
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
per punct de baliza) și o antenă de bord instalată sub vehicul, care, la trecere, alimentează baliza cu energie. Cuplajul dintre baliza și echipamentul de la bord este inductiv. Caracteristici principale: - Telealimentarea cu energie a balizelor: - 27,115 MHz - Modularea de amplitudine pentru impulsurile de sincronizare - Frecvență a impulsurilor de 50 kHz - Transmisia de date către trenuri: - 4,5 MHz - 50 kb/s - 180 biți utili din 256 - Legături: - Toate balizele permanente sunt unite/legate - Balizele temporare nu se pot lega/uni
32006D0679-ro () [Corola-website/Law/294945_a_296274]
-
patru per semnal) și o antenă de bord instalată sub vehicul, care, la trecere, alimentează cu energie și balizele. Cuplajul dintre baliza și echipamentul de la bord este inductiv. Caracteristici principale: - Telealimentarea cu energie a balizelor: - 27,115 MHz - Modularea de amplitudine pentru impulsurile de sincronizare - Frecvență a impulsurilor de 50 kHz - Transmisia de date către trenuri: - 4,5 MHz - 50 kb/s - 12 biți utili din totalul de 32 de biți - Legături: - Semnalele sunt cuplate - Panourile indicatoare, de exemplu panourile de
32006D0679-ro () [Corola-website/Law/294945_a_296274]
-
până la patru per semnal) și o antenă de bord instalată sub vehicul, care, la trecere, alimentează cu energie și balizele. Cuplajul dintre baliza și echipamentul de la bord este inductiv. Caracteristici principale: - Telealimentarea cu energie a balizelor: - 27 MHz - Modularea de amplitudine pentru impulsurile de sincronizare - Frecvență a impulsurilor de 50 kHz - Transmisia de date către trenuri: - 4,5 MHz - 50 kb/s - 255 biți - Legături: - Semnalele sunt cuplate - Panourile indicatoare, de exemplu panourile de avertizare și de viteză, nu sunt în
32006D0679-ro () [Corola-website/Law/294945_a_296274]
-
sunt avute în vedere pentru interoperabilitate. Majoritatea parcului de locomotive este echipată cu EVM. Partea de sistem de cale este compusă din circuite de cale codificate care actioneaza o frecvență purtătoare pentru transmiterea informațiilor. Frecvență purtătoare este codificata prin modularea amplitudinii 100% folosind un codificator electronic. Transmisia de date între circuitele de cale codificate și echipamentele de la bord se face prin antene de recepție cu bobine cu aer, cu cuplaj inductiv, amplasate deasupra șinelor. Caracteristici principale: - Transmisia de date către trenuri
32006D0679-ro () [Corola-website/Law/294945_a_296274]
-
între circuitele de cale codificate și echipamentele de la bord se face prin antene de recepție cu bobine cu aer, cu cuplaj inductiv, amplasate deasupra șinelor. Caracteristici principale: - Transmisia de date către trenuri: - Frecvență purtătoare de 75 Hz - Coduri cu modularea amplitudinii (100%) - Șapte coduri (șase coduri de viteză) - Afișajele prezentate mecanicului: - Semnalizare în cabina - Aspectele semnalului: Stop, viteza permisă la semnalul următor (15, 40, 80, 120, MAX), lipsa transmisie/defectare, mod de șuntare - Supraveghere: - Limită de viteză - Control de vigilenta la
32006D0679-ro () [Corola-website/Law/294945_a_296274]
-
unui bit setat în poziția "1" se face prin emiterea frecventei Fp + 692 Hz, transmiterea unui bit setat în poziția "0" se face prin emiterea frecventei Fp - 750 Hz. Caracteristici: - Telealimentarea cu energie a balizelor: - 27,115 MHz - Modularea de amplitudine pentru impulsurile de sincronizare - Frecvență a impulsurilor de 50 kHz - Transmisia de date către trenuri: - 4,5 MHz - 50 kbiți/sec - 12 biți utili (total 4 x 8 biți) de tip analogic - 172 biți utili (total 256 biți) de tip
32006D0679-ro () [Corola-website/Law/294945_a_296274]
-
poate depăși viteza de 100 km/h. Aceste linii sunt avute în vedere pentru interoperabilitate. Partea de cale a sistemului este constituită din circuite de cale codificate care folosesc o frecvență purtătoare. Frecvență purtătoare este codificata prin modularea 100% a amplitudinii. Aproape întregul parc de locomotive este echipat cu echipamente de bord. Partea de la bord a sistemului a fost modernizata și astfel echipamentele sunt parțial informatizate. Transmisia de date între circuitele de cale codificate și echipamentele de la bord se face prin
32006D0679-ro () [Corola-website/Law/294945_a_296274]
-
referă la limitarea intervențiilor antropice contemporane în cazul categoriei zonelor de interes arheologic. Deopotrivă în cazul LMI și RAN, înregistrările de conținut ale acestora vor fi completate cu suporturi cartografice digitale adecvate, care să permită reprezentarea geospațială a amplasării și amplitudinii variilor categorii de bunurilor imobile de patrimoniu arheologic din România, respectiv regimul de protecție al acestora și al categoriilor de intervenții permise. Din gama de norme se desprinde și regulamentul privind săpăturile arheologice. Acesta există fără a fi prevăzut corespunzător
HOTĂRÂRE nr. 905 din 29 noiembrie 2016 pentru aprobarea tezelor prealabile ale proiectului Codului patrimoniului cultural. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278443_a_279772]
-
nu accelera eroziunea. În schimb, solul este în bună parte de luncă, bogat în humă, ceea ce poate favoriza dezvoltarea agriculturii. Clima în zona municipiului Turnu Măgurele este temperat-continentală, specifică pentru Câmpia Română și se caracterizează printr-un potențial caloric ridicat, amplitudini mari ale temperaturii aerului, cantități reduse de precipitații și adeseori în regim torențial vara, precum și frecvente perioade de secetă. Radiația solară, sub raport cantitativ una dintre cele mai mari din țară, înregistrează o medie de 127,5 kcal/cmp. Durata
Turnu Măgurele () [Corola-website/Science/296984_a_298313]