33,516 matches
-
scufundare reală sau în simulatoare, care cuprinde timpul compresiei, lucrul efectiv și decompresia, la o primă orară sau zilnică, în procente, din solda de funcție a comandantului de divizion scafandri, astfel: ... a) pentru scufundarea autonomă cu circuit deschis, scufundarea cu alimentare de la suprafață sau scufundarea cu turela deschisă, o primă orară de 1-5%; ... b) pentru scufundarea autonomă cu circuit semiînchis, o primă orară de 1,5-6%; ... c) pentru scufundarea autonomă cu circuit închis, o primă orară de 2-3%; ... d) pentru scufundarea
LEGE nr. 284 din 28 decembrie 2010 (*actualizată*) privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277263_a_278592]
-
asigurări, Fondul poate să încheie convenții/contracte de prestări de servicii cu oricare dintre aceste instituții. ... (3) Dacă disponibilitățile Fondului nu sunt suficiente pentru efectuarea plăților de indemnizații/despăgubiri cuvenite creditorilor de asigurări, plata acestora se va efectua pe măsura alimentării Fondului cu resursele financiare prevăzute de lege. Autoritatea de Supraveghere Financiară poate majora oricând cuantumul cotei procentuale până la limita prevăzută la art. 6 alin. (2) din Legea nr. 213/2015 . ... Articolul 25 (1) Conform prevederilor art. 266 alin. (3) din
NORMĂ nr. 16 din 31 august 2015 (*actualizată*) privind Fondul de garantare a asiguraţilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277506_a_278835]
-
trasee, dimensiuni, cote de nivel privind poziționarea căminelor - radier și capac -, și va fi redactat la scara 1:500. În cazul lipsei unor rețele publice de echipare tehnico-edilitară se vor indica instalațiile proprii prevăzute prin proiect, în special cele pentru alimentare cu apa și canalizare. 2. Planșe pe specialități 2.1. Arhitectura Piesele desenate de arhitectură vor cuprinde planșele principale privind arhitectura fiecărui obiect, redactate la scara 1:50 sau 1:100, după cum urmează: - planurile cotate ale tuturor nivelurilor subterane și
LEGE nr. 50 din 29 iulie 1991 (**republicată**)(*actualizată*) privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276648_a_277977]
-
din zona amplasamentului: trasee, dimensiuni, cote de nivel privind poziționarea căminelor - radier și capac -, și va fi redactat la scara 1:500. În cazul lipsei unor rețele publice de echipare tehnico-edilitară se vor indica instalațiile proprii, în special cele pentru alimentare cu apa și canalizare. 4. Releveul construcțiilor care urmează să fie desființate Planșele se vor redacta la o scară convenabilă - 1:100 sau 1:50 - care să permită evidențierea spațiilor și a funcțiunilor existente, cu indicarea cotelor, suprafețelor și a
LEGE nr. 50 din 29 iulie 1991 (**republicată**)(*actualizată*) privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276648_a_277977]
-
de încălzire, precum și consumatorilor vulnerabili care din motive tehnologice sau economice au fost debranșați de la furnizarea energiei termice sau a gazelor naturale și care au contracte valabile de furnizare a energiei electrice cu un furnizor de ultimă instanță care asigură alimentarea cu energie electrică pentru serviciul universal, iar consumul este realizat respectând condițiile contractului. ... (2) Prin excepție de la prevederile art. 20 alin. (3), ajutorul pentru energie electrică se acordă inclusiv consumatorilor vulnerabili care beneficiază de tarif social în condițiile reglementărilor emise
LEGE nr. 196 din 31 octombrie 2016 privind venitul minim de incluziune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276706_a_278035]
-
la Acordul-cadru de împrumut dintre România și Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei, semnat la 2 februarie 2007 la București și la 9 februarie 2007 la Paris, pentru finanțarea primei faze a Proiectului "Sistem integrat de reabilitare a sistemelor de alimentare cu apă și canalizare, a stațiilor de tratare a apei potabile și stațiilor de epurare a apelor uzate în localitățile cu o populație de până la 50.000 locuitori", ratificat prin Legea nr. 224/2007 , cu completările ulterioare.
HOTĂRÂRE nr. 821 din 2 noiembrie 2016 pentru aprobarea amendamentului, convenit prin schimbul de scrisori semnate la Bucureşti la 1 iulie 2016 şi la Paris la 19 iulie 2016 între Guvernul României şi Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei, la Acordul-cadru de împrumut dintre România şi Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei, semnat la 2 februarie 2007 la Bucureşti şi la 9 februarie 2007 la Paris, pentru finanţarea primei faze a Proiectului "Sistem integrat de reabilitare a sistemelor de alimentare cu apă şi canalizare, a staţiilor de tratare a apei potabile şi staţiilor de epurare a apelor uzate în localităţile cu o populaţie de până la 50.000 locuitori". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276818_a_278147]
-
distribuție a energiei electrice, alții decât operatorii de distribuție concesionari, în care se includ producătorii titulari ai licenței pentru exploatarea comercială a capacităților de producere a energiei electrice care au dreptul să desfășoare activitatea de distribuție a energiei electrice pentru alimentarea clienților finali racordați direct la instalațiile electrice aferente unităților lor de producere; ... f) punct de măsurare - punct al rețelei electrice stabilit conform reglementărilor în vigoare și prevăzut în contractul pentru serviciul de transport sau, după caz, de distribuție a energiei
METODOLOGIE din 28 mai 2014 (*actualizată*) privind stabilirea obligaţiilor de plată a energiei electrice reactive şi a preţului reglementat pentru energia electrică reactivă*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276847_a_278176]
-
prevenire a deversărilor, fitinguri, adezivi, îmbinări, materiale de etanșare a îmbinărilor, garnituri, teci și conducte de protecție, suporturi pentru țevi/teci, supape și robinete, auxiliare de siguranță: pentru utilizare în instalații de transport/distribuție/stocare a gazului/combustibilului destinat pentru alimentarea sistemelor de încălzire/răcire a clădirilor, de la rezervorul de stocare exterior sau de la ultima unitate de reducere a presiunii din rețea până la ștuțul de intrare în sistemul de încălzire/răcire al clădirii, și în instalații de transport/evacuare/depozitare a
REGULAMENT din 26 august 2004 (*actualizat*) privind atestarea conformităţii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276775_a_278104]
-
C(^4): pentru utilizări supuse reglementărilor privind reacția la foc. (2.51) Rezervoare, canale și conducte de protecție: pentru utilizări în zone supuse reglementărilor privind rezistența la foc, în instalații de transport/distribuție/depozitare a combustibilului lichid/gazos prevăzut pentru alimentarea sistemelor de încălzire/răcire a clădirii, de la rezervorul de depozitare extern sau de la ultima unitate de reducere a presiunii din rețea până la ștuțul de intrare al sistemelor de încălzire/răcire a clădirii. (2.52) Seturi de țevi, țevi, rezervoare, sisteme
REGULAMENT din 26 august 2004 (*actualizat*) privind atestarea conformităţii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276775_a_278104]
-
auxiliare de siguranță, realizate din materiale încadrate în clasele A1(^4), A2(^4), B(^4) sau C(^4): pentru utilizări în zone supuse reglementărilor privind reacția la foc, în instalații de transport/distribuție/depozitare a combustibilului lichid/gazos prevăzut pentru alimentarea sistemelor de încălzire/răcire a clădirii, de la rezervorul de depozitare extern sau de la ultima unitate de reducere a presiunii din rețea până la ștuțul de intrare al sistemelor de încălzire/răcire a clădirii și în instalații pentru transportul/distribuția/depozitarea apei
REGULAMENT din 26 august 2004 (*actualizat*) privind atestarea conformităţii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276775_a_278104]
-
anexa II la regulament a fost introdusă de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 896 din 6 iunie 2005 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 536 din 23 iunie 2005. (2.110) Sistem de vopsire pentru instalații de depozitare, alimentare și manipulare a unor lichide periculoase pentru apă (ref.EOTA 06.05/14): pentru utilizare la etanșarea bazinelor și camerelor de colectare, precum și a suprafețelor de beton armat, în situațiile în care se manipulează unele lichide periculoase pentru apă. ---------- Poziția
REGULAMENT din 26 august 2004 (*actualizat*) privind atestarea conformităţii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276775_a_278104]
-
publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 536 din 23 iunie 2005. (2.111) Paste și profile pentru etanșarea rosturilor (ref.EOTA 06.05/11 și 06.05/12): pentru utilizare la etanșarea construcțiilor sau a elementelor de construcții folosite pentru păstrarea, alimentarea și manipularea substanțelor periculoase pentru apă. ---------- Poziția (2.111) din anexa II la regulament a fost introdusă de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 896 din 6 iunie 2005 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 536 din 23 iunie
REGULAMENT din 26 august 2004 (*actualizat*) privind atestarea conformităţii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276775_a_278104]
-
a fost introdus de pct. 5 al art. I din ORDINUL nr. 896 din 6 iunie 2005 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 536 din 23 iunie 2005. Tabel 3.73.1 Produs generic: Sistem de vopsire pentru instalații de depozitare, alimentare si manipulare a unor lichide periculoase pentru apă (1/2) Pentru produsul(ele) și utilizările preconizate indicate mai jos, următoarele sisteme de atestare a conformității sunt specificate în agremente tehnice europene relevante, elaborate de organismele membre EOTA: Font 8* Produs
REGULAMENT din 26 august 2004 (*actualizat*) privind atestarea conformităţii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276775_a_278104]
-
a fost introdus de pct. 5 al art. I din ORDINUL nr. 896 din 6 iunie 2005 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 536 din 23 iunie 2005. Tabel 3.73.2 Produs generic: Sistem de vopsire pentru instalații de depozitare, alimentare și manipulare a unor lichide periculoase pentru agă (2/2) Pentru produsul(ele) și utilizările preconizate indicate mai jos, următoarele sisteme de atestare a conformității sunt specificate în agremente tehnice europene relevante, elaborate de organismele membre EOTA: Font 8* Produs
REGULAMENT din 26 august 2004 (*actualizat*) privind atestarea conformităţii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276775_a_278104]
-
prevenire a deversărilor, fitinguri, adezivi, îmbinări, materiale de etanșare a îmbinărilor, garnituri, teci și conducte de protecție, suporturi pentru țevi/teci, supape și robinete, auxiliare de siguranță: pentru utilizare în instalații de transport/distribuție/stocare a gazului/combustibilului destinat pentru alimentarea sistemelor de încălzire/răcire a clădirilor, de la rezervorul de stocare exterior sau de la ultima unitate de reducere a presiunii din rețea până la ștuțul de intrare în sistemul de încălzire/răcire al clădirii, și în instalații de transport/evacuare/depozitare a
REGULAMENT din 26 august 2004 (*actualizat*) privind atestarea conformităţii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276777_a_278106]
-
C(^4): pentru utilizări supuse reglementărilor privind reacția la foc. (2.51) Rezervoare, canale și conducte de protecție: pentru utilizări în zone supuse reglementărilor privind rezistența la foc, în instalații de transport/distribuție/depozitare a combustibilului lichid/gazos prevăzut pentru alimentarea sistemelor de încălzire/răcire a clădirii, de la rezervorul de depozitare extern sau de la ultima unitate de reducere a presiunii din rețea până la ștuțul de intrare al sistemelor de încălzire/răcire a clădirii. (2.52) Seturi de țevi, țevi, rezervoare, sisteme
REGULAMENT din 26 august 2004 (*actualizat*) privind atestarea conformităţii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276777_a_278106]
-
auxiliare de siguranță, realizate din materiale încadrate în clasele A1(^4), A2(^4), B(^4) sau C(^4): pentru utilizări în zone supuse reglementărilor privind reacția la foc, în instalații de transport/distribuție/depozitare a combustibilului lichid/gazos prevăzut pentru alimentarea sistemelor de încălzire/răcire a clădirii, de la rezervorul de depozitare extern sau de la ultima unitate de reducere a presiunii din rețea până la ștuțul de intrare al sistemelor de încălzire/răcire a clădirii și în instalații pentru transportul/distribuția/depozitarea apei
REGULAMENT din 26 august 2004 (*actualizat*) privind atestarea conformităţii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276777_a_278106]
-
anexa II la regulament a fost introdusă de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 896 din 6 iunie 2005 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 536 din 23 iunie 2005. (2.110) Sistem de vopsire pentru instalații de depozitare, alimentare și manipulare a unor lichide periculoase pentru apă (ref.EOTA 06.05/14): pentru utilizare la etanșarea bazinelor și camerelor de colectare, precum și a suprafețelor de beton armat, în situațiile în care se manipulează unele lichide periculoase pentru apă. ---------- Poziția
REGULAMENT din 26 august 2004 (*actualizat*) privind atestarea conformităţii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276777_a_278106]
-
publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 536 din 23 iunie 2005. (2.111) Paste și profile pentru etanșarea rosturilor (ref.EOTA 06.05/11 și 06.05/12): pentru utilizare la etanșarea construcțiilor sau a elementelor de construcții folosite pentru păstrarea, alimentarea și manipularea substanțelor periculoase pentru apă. ---------- Poziția (2.111) din anexa II la regulament a fost introdusă de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 896 din 6 iunie 2005 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 536 din 23 iunie
REGULAMENT din 26 august 2004 (*actualizat*) privind atestarea conformităţii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276777_a_278106]
-
a fost introdus de pct. 5 al art. I din ORDINUL nr. 896 din 6 iunie 2005 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 536 din 23 iunie 2005. Tabel 3.73.1 Produs generic: Sistem de vopsire pentru instalații de depozitare, alimentare si manipulare a unor lichide periculoase pentru apă (1/2) Pentru produsul(ele) și utilizările preconizate indicate mai jos, următoarele sisteme de atestare a conformității sunt specificate în agremente tehnice europene relevante, elaborate de organismele membre EOTA: Font 8* Produs
REGULAMENT din 26 august 2004 (*actualizat*) privind atestarea conformităţii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276777_a_278106]
-
a fost introdus de pct. 5 al art. I din ORDINUL nr. 896 din 6 iunie 2005 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 536 din 23 iunie 2005. Tabel 3.73.2 Produs generic: Sistem de vopsire pentru instalații de depozitare, alimentare și manipulare a unor lichide periculoase pentru agă (2/2) Pentru produsul(ele) și utilizările preconizate indicate mai jos, următoarele sisteme de atestare a conformității sunt specificate în agremente tehnice europene relevante, elaborate de organismele membre EOTA: Font 8* Produs
REGULAMENT din 26 august 2004 (*actualizat*) privind atestarea conformităţii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276777_a_278106]
-
punctele fizice de ieșire spre alte sisteme de transport gaze naturale din state membre ale UE; ... e) punctele fizice de ieșire spre alte sisteme de transport gaze naturale din state terțe, non-UE; ... f) punctele fizice de ieșire spre conductele de alimentare din amonte. ... ------------ Art. 17 a fost modificat de pct. 12 al art. I din ORDINUL nr. 53 din 26 iunie 2014 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 478 din 28 iunie 2014. Articolul 17^1 (1) Un punct virtual de ieșire
CODUL REŢELEI din 27 martie 2013 (*actualizat*) pentru Sistemul national de tranSport al gazelor naturale**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276588_a_277917]
-
întrerupă prestarea serviciilor de transport, în cazul în care UR nu respectă prevederile Codului rețelei; ... d) să refuze preluarea în SNT a gazelor naturale care nu respectă condițiile minime de calitate prevăzute în Condițiile tehnice; ... e) în cazul situațiilor de alimentare de urgență, să asigure întreruperea clienților întreruptibili, dacă UR nu face acest lucru; ... f) să factureze UR contravaloarea serviciilor de transport prestate, cu respectarea tarifelor prevăzute în prezentul contract, și, după caz, a majorărilor de întârziere; ... g) să limiteze sau
CODUL REŢELEI din 27 martie 2013 (*actualizat*) pentru Sistemul national de tranSport al gazelor naturale**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276588_a_277917]
-
transformarea capacității în MWh/zi se determină ca medie ponderată cu volumele de gaze naturale a puterilor calorifice superioare măsurate în perioada anului calendaristic anterior pentru fiecare punct considerat. Din capacitatea solicitată la punctele de ieșire, următoarea va fi cu alimentare de urgență întreruptibilă: ┌────┬──────┬────────┬──────────────────┐ │Nr. │Cod *) Puncte de ieșire fizic. IV. Informații suplimentare Pentru capacitatea în punctele de intrare: 1. Partenerul/Clienții UR trebuie specificat/specificați. 2. Se vor atașa declarații conform modelului din Anexa nr. 2 la Codul rețelei pentru
CODUL REŢELEI din 27 martie 2013 (*actualizat*) pentru Sistemul national de tranSport al gazelor naturale**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276588_a_277917]
-
va completa data]/pentru perioada ............. [se va completa perioada pentru care se solicită transferul], către ............................... [numele/denumirea UR/solicitantului beneficiar de transfer] a următoarelor capacități de transport: ┌────┬────────────┬────────┬──────────────────────────────────────────┐ │Nr. │ Cod SRM*) Denumire *) Punct de ieșire fizic. ────────── Din care următoarea capacitate cu alimentare de urgență întreruptibilă: ┌────┬────────────┬────────┬──────────────────────────────────────────┐ │Nr. │ Cod SRM*) Denumire *) Punct de ieșire fizic. ────────── Anexez prezentei propunerea privind programul de transport aplicabil în cazul aprobării transferului. Având în vedere cele de mai sus, vă rugăm ca, în situația aprobării cererii de transfer, să
CODUL REŢELEI din 27 martie 2013 (*actualizat*) pentru Sistemul national de tranSport al gazelor naturale**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276588_a_277917]