9,757 matches
-
scoase din evidență 281 ──────────────────────── ────────────── - Titluri primite ca urmare a majorării ──────────────────────── ────────────── capitalului social al entităților afiliate la % = 739 care se dețin participații, prin încorporarea 261, 263, 265 profitului ──────────────────────── ────────────── 2. Amortizarea imobilizărilor - Amortizarea imobilizărilor necorporale și ──────────────────────── ────────────── corporale 681 = % �� 280, 281 3. Creanțe imobilizate - Împrumuturi pe termen lung ──────────────────────── ────────────── acordate altor entități și dobânzile aferente 267 = % 512, 531, 734 ──────────────────────── ────────────── - Încasarea creanțelor și dobânzilor ──────────────────────── ────────────── aferente, precum și valoarea garanțiilor % = 267 restituite de terți 512, 531 ──────────────────────── ────────────── - Garanții depuse și alte creanțe imobilizate ──────────────────────── ────────────── la dispoziția terților 267 = % 512, 531
REGLEMENTĂRI din 9 noiembrie 2007 (*actualizate*) contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/193567_a_194896]
-
corporale 681 = % �� 280, 281 3. Creanțe imobilizate - Împrumuturi pe termen lung ──────────────────────── ────────────── acordate altor entități și dobânzile aferente 267 = % 512, 531, 734 ──────────────────────── ────────────── - Încasarea creanțelor și dobânzilor ──────────────────────── ────────────── aferente, precum și valoarea garanțiilor % = 267 restituite de terți 512, 531 ──────────────────────── ────────────── - Garanții depuse și alte creanțe imobilizate ──────────────────────── ────────────── la dispoziția terților 267 = % 512, 531 ──────────────────────── ────────────── 4. Ieșirea imobilizărilor - Vânzarea imobilizărilor corporale privind ──────────────────────── ────────────── activitățile fără scop patrimonial 461 = % 738 ───────────────���──────── ────────────── - Scoaterea din evidență a imobilizărilor ──────────────────────── ────────────── financiare 664 = 261, 263, 265 ──────────────────────── ────────────── III. STOCURI - Achiziționarea de stocuri pentru ──────────────────────── ────────────── activitățile fără scop patrimonial % = 401
REGLEMENTĂRI din 9 noiembrie 2007 (*actualizate*) contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/193567_a_194896]
-
de afaceri anuală netă ce nu depășește 50 milioane de euro, echivalent în lei, sau dețin active totale care nu depășesc echivalentul în lei a 43 milioane de euro, conform ultimei situații financiare aprobate; prin active totale se înțelege active imobilizate plus active circulante plus cheltuieli în avans. *2) Societatea mare este acea societate comercială cu numărul mediu scriptic de personal mai mare decât 250 (inclusiv) sau o cifră de afaceri anuală netă de peste 50 milioane de euro, echivalent în lei
PROCEDURĂ din 26 septembrie 2007 (*actualizată*) de acordare a alocărilor specifice individuale în cadrul schemei de ajutor de stat pentru stimularea creşterii economice prin sprijinirea realizării de investiţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191618_a_192947]
-
în lei, sau deține active totale care depășesc echivalentul în lei a 43 milioane de euro, conform ultimei situații financiare aprobate. *3) Se completează dacă finanțarea se solicită pentru obiectul secundar de activitate. *4) Prin active totale se înțeleg active imobilizate plus active circulante plus cheltuieli în avans. *5) Toate cererile depuse pentru această schemă vor fi semnate de aceeași persoană autorizată să reprezinte legal întreprinderea. Secțiunea B Prezentarea proiectului pentru care se solicită finanțare în cadrul schemei de ajutor de stat
PROCEDURĂ din 26 septembrie 2007 (*actualizată*) de acordare a alocărilor specifice individuale în cadrul schemei de ajutor de stat pentru stimularea creşterii economice prin sprijinirea realizării de investiţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191618_a_192947]
-
celui mai mare dintre procentele la care se face referire la lit. a) la datele introduse în tabelul de la pct. 1. ... Tabelul de parteneriat A.2 Aceste date se vor introduce în tabelul A.1. *7) Active totale reprezintă active imobilizate + active circulante + cheltuieli în avans. Secțiunea B Întreprinderi legate 1. Determinarea situației aplicabile întreprinderii care solicită încadrarea în categoria întreprinderilor mici și mijlocii: Cazul 1: Întreprinderea solicitantă ține situații financiare anuale consolidate sau este inclusă în situațiile financiare anuale consolidate
PROCEDURĂ din 26 septembrie 2007 (*actualizată*) de acordare a alocărilor specifice individuale în cadrul schemei de ajutor de stat pentru stimularea creşterii economice prin sprijinirea realizării de investiţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191618_a_192947]
-
de la întreprinderile legate. *2) Procent din capitalul social sau din drepturile de vot deținute, oricare dintre aceste procente este mai mare. La acesta trebuie cumulată proporția deținută de fiecare întreprindere legată în aceeași întreprindere parteneră. *3) Active totale reprezintă active imobilizate + active circulante + cheltuieli în avans. Secțiunea B �� ÎNTREPRINDERI LEGATE 1. Determinarea situației aplicabile întreprinderii care solicită încadrarea în categoria întreprinderilor mici și mijlocii: │ │ Cazul 1: Întreprinderea solicitantă ține situații financiare anuale consolidate sau este inclusă în situațiile financiare anuale consolidate
PROCEDURĂ din 21 martie 2007 de implementare a Programului naţional multianual pe perioada 2005-2008 pentru dezvoltarea culturii antreprenoriale în rândul femeilor manager din sectorul întreprinderilor mici şi mijlocii - 2007. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186614_a_187943]
-
de 14 februarie 2001, emis de către Banca Națională a României; ... f) indicii de inflație comunicați de Institutul Național de Statistică, începând cu luna februarie 2001 și până la data recalculării valorii acțiunilor. ... 31.6.4. Activul net se calculează după formula: Activul net = (active imobilizate + active circulante) minus (datorii + provizioane + conturi de regularizare). 31.6.5. Pentru întreprinderile naționalizate în anul 1948, care aveau în pasiv posturile bilanțiere "Fondul de amortizare" și "Fondul de rezervă pentru dubioși", calculul activului net se face utilizându-se formula
HOTĂRÂRE nr. 250 din 7 martie 2007 (*actualizată*) pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare unitară a Legii nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186489_a_187818]
-
de 14 februarie 2001, emis de către Banca Națională a României; ... f) indicii de inflație comunicați de Institutul Național de Statistică, începând cu luna februarie 2001 și până la data recalculării valorii acțiunilor. ... 31.6.4. Activul net se calculează după formula: Activul net = (active imobilizate + active circulante) minus (datorii + provizioane + conturi de regularizare). 31.6.5. Pentru întreprinderile naționalizate în anul 1948, care aveau în pasiv posturile bilanțiere "Fondul de amortizare" și "Fondul de rezervă pentru dubioși", calculul activului net se face utilizându-se formula
NORME METODOLOGICE din 7 martie 2007 (*actualizate*) de aplicare unitară a Legii nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186490_a_187819]
-
000.000 lei 50 de puncte - antrepozitarul deține capitaluri totale între 1.000.001 și 5.000.000 lei 100 de puncte - antrepozitarul deține capitaluri totale sub 1.000.000 lei sau nu există date pentru calcularea indicatorului 10. Active imobilizate (se calculează potrivit bilanțului pentru ultimul an fiscal încheiat) Punctaj: 0 puncte - antrepozitarul deține active imobilizate de peste 10.000.000 lei 10 puncte - antrepozitarul deține active imobilizate între 5.000.001 și 10.000.000 lei 50 de puncte - antrepozitarul
ORDIN nr. 532 din 3 aprilie 2007 pentru modificarea şi completarea Ordinului ministrului finanţelor publice nr. 110/2007 privind aprobarea Procedurii de gestionare a documentelor administrative de însoţire, întocmite în cazul deplasării produselor accizabile în regim suspensiv. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186880_a_188209]
-
între 0-25% în ultimii 2 ani consecutivi 100 de puncte - dacă a înregistrat o variație negativă a cifrei de afaceri în ultimii 2 ani consecutivi sau nu există date pentru calcularea indicatorului. 13. Gradul de îndatorare = (datorii totale/total active imobilizate) x 100 (se calculează potrivit bilanțului pentru ultimul an fiscal încheiat) Punctaj: 0 puncte - gradul de îndatorare este sub 100% 50 de puncte - gradul de îndatorare este între 101% și 150% 100 de puncte - gradul de îndatorare este peste 150
ORDIN nr. 532 din 3 aprilie 2007 pentru modificarea şi completarea Ordinului ministrului finanţelor publice nr. 110/2007 privind aprobarea Procedurii de gestionare a documentelor administrative de însoţire, întocmite în cazul deplasării produselor accizabile în regim suspensiv. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186880_a_188209]
-
societății comerciale; ... d) înscrierile de mențiuni prevăzute de lege, corespunzătoare modificărilor intervenite cu privire la actul constitutiv al societății comerciale; ... e) certificatul cuprinzând principalii indicatori economico-financiari, emis de administrația financiară competența teritorial, care să cuprindă, conform bilanțului anual, date referitoare la active imobilizate total, cifra de afaceri, profitul net sau pierderi; ... f) adeverință eliberată de inspectoratul teritorial de muncă, din care să rezulte numărul persoanelor angajate sau contractele de muncă înregistrate la această instituție. ... (4) În cazul investițiilor de cel putin 100.000
ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 194 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)(*actualizata*) privind regimul strainilor în România**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186246_a_187575]
-
de pct. 1 al art. I din INSTRUCȚIUNEA nr. 1 din 11 martie 2014 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 195 din 20 martie 2014. (2) Situațiile financiare anuale vor fi însoțite de formularele «Date informative» (cod 30) și «Situația activelor imobilizate» (cod 40), întocmite conform formularisticii obținute prin folosirea programului de asistență conform prevederilor art. 8 alin. (1). ... ------------- Art. 3 a fost modificat de pct. 2 al articolului unic din INSTRUCȚIUNILE nr. 1 din 2010 aprobate prin ORDINUL nr. 13 din
INSTRUCŢIUNEA nr. 2 din 7 martie 2007 (*actualizată*) privind întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare anuale de către entităţile autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186484_a_187813]
-
1; 3. situația modificărilor capitalului propriu - conform anexei nr. 1; 4. situația fluxurilor de trezorerie - conform anexei nr. 1; 5. notele explicative la situațiile financiare anuale. Acestea vor fi însoțite de formularul "Date informative" (cod 30) și formularul " Situația activelor imobilizate" (cod 40); b) pentru organismele de plasament colectiv care sunt constituite prin act constitutiv: ... 1. bilanț (cod 10) - conform anexei nr. 2; 2. cont de profit și pierdere (cod 20) - conform anexei nr. 2; 3. situația modificărilor capitalului propriu - conform
INSTRUCŢIUNEA nr. 2 din 7 martie 2007 (*actualizată*) privind întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare anuale de către entităţile autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186484_a_187813]
-
2; 3. situația modificărilor capitalului propriu - conform anexei nr. 2; 4. situația fluxurilor de trezorerie - conform anexei nr. 2; 5. notele explicative la situațiile financiare anuale. Acestea vor fi însoțite de formularul "Date informative" (cod 30) și formularul " Situația activelor imobilizate" (cod 40); c) pentru organismele de plasament colectiv care nu sunt constituite prin act constitutiv: ... 1. bilanț (cod 10) - conform anexei nr. 3; 2. situația veniturilor și cheltuielilor (cod 20) - conform anexei nr. 3. (2) Bilanțul prezintă, în formă sintetică
INSTRUCŢIUNEA nr. 2 din 7 martie 2007 (*actualizată*) privind întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare anuale de către entităţile autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186484_a_187813]
-
1, indiferent de numărul acestora. La rândurile privind plățile restante se înscriu sumele de la sfârșitul perioadei de raportare care au depășit termenele de plată prevăzute în contracte sau în acte normative. În «Situația provizioanelor pentru depreciere» din cadrul formularului « Situația activelor imobilizate» (cod 40) se vor înscrie informațiile din contabilitate reprezentând ajustările pentru depreciere sau pierdere de valoare aferente imobilizărilor. Informațiile cuprinse în formularul « Situația activelor imobilizate» (cod 40) sunt înscrise la costul istoric sau la valoarea reevaluată a imobilizărilor, după caz
INSTRUCŢIUNEA nr. 2 din 7 martie 2007 (*actualizată*) privind întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare anuale de către entităţile autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186484_a_187813]
-
în contracte sau în acte normative. În «Situația provizioanelor pentru depreciere» din cadrul formularului « Situația activelor imobilizate» (cod 40) se vor înscrie informațiile din contabilitate reprezentând ajustările pentru depreciere sau pierdere de valoare aferente imobilizărilor. Informațiile cuprinse în formularul « Situația activelor imobilizate» (cod 40) sunt înscrise la costul istoric sau la valoarea reevaluată a imobilizărilor, după caz. ------------ Alin. (5) al art. 4 a fost modificat de pct. 2 al articolului unic din INSTRUCȚIUNEA nr. 1 din 18 martie 2008 aprobată prin ORDINUL
INSTRUCŢIUNEA nr. 2 din 7 martie 2007 (*actualizată*) privind întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare anuale de către entităţile autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186484_a_187813]
-
1. rezerve legale (ct. 1061) │ 68 141) 117) VI. Repartizarea profitului (ct. 129) │ 81 *) Sumele înscrise la acest rând și preluate din conturile 2675 la 2679 reprezintă creanțele aferente contractelor de leasing financiar și altor contracte asimilate, precum și alte creanțe imobilizate, scadente într-o perioadă mai mică de 12 luni. **) Acest cont apare numai în situațiile financiare anuale consolidate ADMINISTRATOR, ÎNTOCMIT, Numele și prenumele Numele și prenumele Semnătura Calitatea Semnătura Ștampila unității Nr. de înregistrare în �� organismul profesional b) Alte cheltuieli
INSTRUCŢIUNEA nr. 2 din 7 martie 2007 (*actualizată*) privind întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare anuale de către entităţile autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186484_a_187813]
-
74)�� 67 1. rezerve legale (ct. 1061) │ 68 D) 141) VI. Repartizarea profitului (ct. *) Sumele înscrise la acest rând și preluate din conturile 2675 la 2679 reprezintă creanțele aferente contractelor de leasing financiar și altor contracte asimilate, precum și alte creanțe imobilizate, scadente într-o perioada mai mică de 12 luni. **) Acest cont apare numai în situațiile financiare anuale consolidate. ADMINISTRATOR ÎNTOCMIT Numele și prenumele Numele și prenumele Semnătura Calitatea Ștampila unității Semnătura Nr. de înregistrare în organismul �� profesional 663) 14. Cheltuieli
INSTRUCŢIUNEA nr. 2 din 7 martie 2007 (*actualizată*) privind întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare anuale de către entităţile autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186484_a_187813]
-
instrucțiune a fost modificată de pct. 2 și 3 ale art. I din INSTRUCȚIUNEA nr. 1 din 16 ianuarie 2013 aprobată prin ORDINUL nr. 3 din 16 ianuarie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 43 din 19 ianuarie 2013. ACTIVE IMOBILIZATE TOTAL: (rd. II. 471) F. TOTAL ACTIVE MINUS PRIME DIN EMISIUNE (rd. 1045) III. REZERVE (rd. IV. * Solduri debitoare ** Solduri creditoare ADMINISTRATOR, ÎNTOCMIT, Numele și prenumele Numele și prenumele Semnătura Calitatea Semnătura Ștampila unității Nr. de înregistrare în organismul profesional
INSTRUCŢIUNEA nr. 2 din 7 martie 2007 (*actualizată*) privind întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare anuale de către entităţile autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186484_a_187813]
-
2) --------- Corelațiile cu privire la formularul "Date informative" (cod 30) din anexa 4 au fost modificate de pct. 3 al art. I din INSTRUCȚIUNEA nr. 1 din 11 martie 2014 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 195 din 20 martie 2014. SITUAȚIA ACTIVELOR IMOBILIZATE (cod 40) Totaluri pe orizontală: col.5 = col.1+2-3 (se repetă de la rd. 01 la 12) col.9 = col.6+7-8 (se repetă de la rd. 13 la 21) col.13= col.10 +11-12 (se repetă de la rd. 22 la
INSTRUCŢIUNEA nr. 2 din 7 martie 2007 (*actualizată*) privind întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare anuale de către entităţile autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186484_a_187813]
-
mijloc fix se înțelege operația de scoatere din funcțiune a activului respectiv, urmată de dezmembrarea acestuia și valorificarea părților componente rezultate, prin vânzare sau prin folosirea în activitatea curentă a contribuabilului. 71^7. Cheltuielile cu amortizarea activelor necorporale aferente capitalului imobilizat, cu valoarea contabilă evidențiata în șold la 31 decembrie 2003, sunt deductibile la calculul profitului impozabil, pe durata rămasă de amortizat, în baza valorii rămase neamortizate. -------------- Punctele 71^5-71^7 din Normele metodologice de aplicare a art. 24, alin. (15
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185639_a_186968]
-
similare independente; ... c) să realizeze servicii sau, în cazuri excepționale, bunuri consumabile care nu fac parte din produsul final al unității; ... d) să contribuie la costurile curente ale unității în sine, adică să nu genereze formarea brută de capital (active imobilizate). ... Ce nu este o activitate auxiliara? Trebuie remarcat faptul că, în conformitate cu definiția de mai sus, următoarele activități nu trebuie să fie considerate drept activități auxiliare: a) producerea de bunuri și servicii care fac sau contribuie la formarea brută de capital
ORDIN nr. 337 din 20 aprilie 2007 (*actualizat*) privind actualizarea Clasificării activităţilor din economia naţională - CAEN. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187346_a_188675]
-
realizează o cifră de afaceri anuală netă de până la 50 milioane euro, echivalent în lei, sau dețin active totale care nu depășesc echivalentul în lei a 43 milioane euro, conform ultimei situații financiare aprobate. Prin active totale se înțelege active imobilizate plus active circulante, plus cheltuieli în avans; ... c) au cel puțin 1 an de la înființare la data depunerii solicitării acordului de principiu pentru finanțare, cu excepția beneficiarilor prevăzuți la pct. 3.1 lit. c); ... d) au ca obiect de activitate producerea
PROCEDURĂ din 21 martie 2007 de implementare a Programului naţional multianual pe perioada 2006-2009 pentru susţinerea meşteşugurilor şi artizanatului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186367_a_187696]
-
Note explicative la situațiile financiare anuale, conform prevederilor cap. II secțiunea 8 pct. 269-307 din reglementările contabile menționate la pct. 1 din prezentele precizări. De asemenea, asigurătorii vor întocmi și următoarele situații: f) Date informative (cod 05); ... g) Situația activelor imobilizate (cod 06). ... 3. Brokerii de asigurare vor întocmi și vor depune situații financiare individuale care cuprind următoarele formulare (cap. VI "Formatul situațiilor financiare anuale pentru brokerii de asigurare"): a) Bilanț (cod 01); ... b) Contul de profit și pierdere (cod 02
PRECIZĂRI din 6 martie 2007 privind încheierea exerciţiului financiar 2006 la societăţile din domeniul asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185876_a_187205]
-
la situațiile financiare anuale, conform prevederilor cap. II secțiunea 8 pct. 269-307 din reglementările contabile menționate la pct. 1 din prezentele precizări. De asemenea, brokerii de asigurare vor întocmi și următoarele situații: f) Date informative (cod 03); ... g) Situația activelor imobilizate (cod 04). ... 4. Notele explicative cuprinse în secțiunea 8 din reglementările contabile menționate la pct. 1 din prezentele precizări nu sunt limitative, acestea urmând să conțină informațiile cerute de această secțiune. 5. În "Situația activelor imobilizate" (cod 06, respectiv cod
PRECIZĂRI din 6 martie 2007 privind încheierea exerciţiului financiar 2006 la societăţile din domeniul asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185876_a_187205]