5,993 matches
-
ca animalele să fie ținute în viață ulterior vaccinării; ... w) vaccinare supresivă - vaccinarea de necesitate ce este efectuată exclusiv în legătură cu o politică de "stamping-out" într-o exploatație sau zonă unde există o necesitate urgentă de a reduce cantitatea de virus circulant al febrei aftoase și pentru a reduce riscul diseminării acestuia în afara perimetrelor exploatației sau zonei și unde animalele sunt destinate distrugerii după vaccinare; ... x) animal sălbatic - un animal dintr-o specie receptivă, care trăiește în afara exploatațiilor, așa cum sunt definite la
NORMĂ SANITARĂ VETERINARĂ din 27 aprilie 2007 privind măsurile pentru combaterea febrei aftoase*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191056_a_192385]
-
C.I.F.RO 15657042 J20/918/2003 Str. N. Titulescu nr. 60 Țel/Fax: 0254/247964 BUGETUL DE VENITURI ȘI CHELTUIELI PE ANUL 2007 *Font 7* d) producție imobilizata │ 6 a) venituri din interese de participare │11 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 PROFITUL CONTABIL SURSE DE FINANȚARE a) fond de salarii aferent posturilor blocate │82 d) producție imobilizata │ 6 a) venituri din interese de participare │11 c) venituri din dobânzi │13 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 PROFITUL CONTABIL SURSE DE
ORDIN nr. 29 din 27 aprilie 2007 privind aprobarea bugetelor de venituri şi cheltuieli pe anul 2007 ale Companiei Naţionale "Romarm" - S.A. Bucureşti, Societăţii Comerciale "Avioane Craiova" - S.A., Societăţii Comerciale "Uzina Mecanică Orăştie" - S.A., Societăţii Comerciale "Romaero" - S.A. şi Societăţii Comerciale "Romplumb" - S.A. Baia Mare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191266_a_192595]
-
11 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 PROFITUL CONTABIL SURSE DE FINANȚARE a) fond de salarii aferent posturilor blocate │82 d) producție imobilizata │ 6 a) venituri din interese de participare │11 c) venituri din dobânzi │13 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 PROFITUL CONTABIL SURSE DE FINANȚARE a) fond de salarii aferent posturilor blocate │81
ORDIN nr. 29 din 27 aprilie 2007 privind aprobarea bugetelor de venituri şi cheltuieli pe anul 2007 ale Companiei Naţionale "Romarm" - S.A. Bucureşti, Societăţii Comerciale "Avioane Craiova" - S.A., Societăţii Comerciale "Uzina Mecanică Orăştie" - S.A., Societăţii Comerciale "Romaero" - S.A. şi Societăţii Comerciale "Romplumb" - S.A. Baia Mare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191266_a_192595]
-
C.I.F.RO 15657042 J20/918/2003 Str. N. Titulescu nr. 60 Țel/Fax: 0254/247964 BUGETUL DE VENITURI ȘI CHELTUIELI PE ANUL 2007 *Font 7* d) producție imobilizata │ 6 a) venituri din interese de participare │11 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 PROFITUL CONTABIL SURSE DE FINANȚARE a) fond de salarii aferent posturilor blocate │82 d) producție imobilizata │ 6 a) venituri din interese de participare │11 c) venituri din dobânzi │13 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 PROFITUL CONTABIL SURSE DE
ORDIN nr. 614 din 29 iunie 2007 privind aprobarea bugetelor de venituri şi cheltuieli pe anul 2007 ale Companiei Naţionale "Romarm" - S.A. Bucureşti, Societăţii Comerciale "Avioane Craiova" - S.A., Societăţii Comerciale "Uzina Mecanică Orăştie" - S.A., Societăţii Comerciale "Romaero" - S.A. şi Societăţii Comerciale "Romplumb" - S.A. Baia Mare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191280_a_192609]
-
11 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 PROFITUL CONTABIL SURSE DE FINANȚARE a) fond de salarii aferent posturilor blocate │82 d) producție imobilizata │ 6 a) venituri din interese de participare │11 c) venituri din dobânzi │13 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 PROFITUL CONTABIL SURSE DE FINANȚARE a) fond de salarii aferent posturilor blocate │81
ORDIN nr. 614 din 29 iunie 2007 privind aprobarea bugetelor de venituri şi cheltuieli pe anul 2007 ale Companiei Naţionale "Romarm" - S.A. Bucureşti, Societăţii Comerciale "Avioane Craiova" - S.A., Societăţii Comerciale "Uzina Mecanică Orăştie" - S.A., Societăţii Comerciale "Romaero" - S.A. şi Societăţii Comerciale "Romplumb" - S.A. Baia Mare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191280_a_192609]
-
DE VENITURI ȘI CHELTUIELI RECTIFICAT PE ANUL 2007 al Administrației Naționale a Îmbunătățirilor Funciare * b) venituri din vânzarea mărfurilor │ 4 d) producția imobilizată │ 6 a) venituri din interese de participare │11 c) cheltuieli privind mărfurile │20 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 PROFITUL CONTABIL SURSE DE FINANȚARE a) fondul de salarii aferent posturilor blocate│82
HOTĂRÂRE nr. 996 din 28 august 2007 pentru aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli rectificat pe anul 2007 al Administraţiei Naţionale a Îmbunătăţirilor Funciare, aflată sub autoritatea Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190629_a_191958]
-
de asigurare pentru deprecierea sau pierderea unor imobilizări corporale cauzată, de exemplu, de dezastre naturale sau furt; ... b) sume acordate de Guvern, în schimbul unor imobilizări corporale, de exemplu, terenuri care au fost expropriate." ... 8. După punctul 108, denumirea subtitlului "Active circulante" se modifică și va avea următorul cuprins: "Active de natura stocurilor și alte active ce nu sunt deținute ca imobilizări". 9. Partea introductivă a punctului 109 se modifică și va avea următorul cuprins: "109. La evaluarea activelor de natura stocurilor
ORDIN nr. 11 din 4 iulie 2007 privind modificarea şi completarea Ordinului guvernatorului Băncii Naţionale a României nr. 5/2005 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, aplicabile instituţiilor de credit, modificat şi completat prin Ordinul guvernatorului Băncii Naţionale a României nr. 24/2006. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/189942_a_191271]
-
anuală netă de până la 50 milioane de euro, echivalent în lei, sau dețin active totale care nu depășesc echivalentul în lei a 43 milioane de euro, conform ultimei situații financiare aprobate. Prin active totale se înțelege active imobilizate plus active circulante plus cheltuieli în avans. *2) Societatea mare este acea societate comercială cu numărul mediu scriptic de personal mai mare decât 250 (inclusiv) sau o cifră de afaceri anuală netă de peste 50 milioane de euro, echivalent în lei, sau care deține
PROCEDURA din 26 septembrie 2007 (*actualizată*) de acordare a alocărilor specifice individuale în cadrul schemei de ajutor de minimis privind dezvoltarea sau modernizarea întreprinderilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191654_a_192983]
-
deține active totale care depășesc echivalentul în lei a 43 milioane de euro, conform ultimei situații financiare aprobate. *3) Se completează dacă finanțarea se solicită pentru obiectul secundar de activitate. *4) Prin active totale se înțeleg active imobilizate plus active circulante plus cheltuieli în avans. *5) Toate cererile depuse pentru această schemă vor fi semnate de aceeași persoană autorizată să reprezinte legal întreprinderea. Secțiunea B Prezentarea proiectului pentru care se solicită finanțare în cadrul schemei de ajutor de stat de minimis pentru
PROCEDURA din 26 septembrie 2007 (*actualizată*) de acordare a alocărilor specifice individuale în cadrul schemei de ajutor de minimis privind dezvoltarea sau modernizarea întreprinderilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191654_a_192983]
-
mare dintre procentele la care se face referire la lit. a) la datele introduse în tabelul de la pct. 1. ... Tabelul de parteneriat - A.2 Aceste date se vor introduce în tabelul A.1. *7) Active totale reprezintă active imobilizate + active circulante + cheltuieli în avans. Secțiunea B Întreprinderi legate 1. Determinarea situației aplicabile întreprinderii care solicită încadrarea în categoria întreprinderilor mici și mijlocii: Cazul 1: Întreprinderea solicitantă ține situații financiare anuale consolidate sau este inclusă în situațiile financiare anuale consolidate ale unei
PROCEDURA din 26 septembrie 2007 (*actualizată*) de acordare a alocărilor specifice individuale în cadrul schemei de ajutor de minimis privind dezvoltarea sau modernizarea întreprinderilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191654_a_192983]
-
anuală netă de până la 50 milioane de euro, echivalent în lei, sau dețin active totale care nu depășesc echivalentul în lei a 43 milioane de euro, conform ultimei situații financiare aprobate. Prin active totale se înțelege active imobilizate plus active circulante plus cheltuieli în avans. *2) Societatea mare este acea societate comercială cu numărul mediu scriptic de personal mai mare decât 250 (inclusiv) sau o cifră de afaceri anuală netă de peste 50 milioane de euro, echivalent în lei, sau care deține
HOTĂRÂRE nr. 1.164 din 26 septembrie 2007 (*actualizată*) privind acordarea de ajutoare de minimis pentru dezvoltarea sau modernizarea întreprinderilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191653_a_192982]
-
deține active totale care depășesc echivalentul în lei a 43 milioane de euro, conform ultimei situații financiare aprobate. *3) Se completează dacă finanțarea se solicită pentru obiectul secundar de activitate. *4) Prin active totale se înțeleg active imobilizate plus active circulante plus cheltuieli în avans. *5) Toate cererile depuse pentru această schemă vor fi semnate de aceeași persoană autorizată să reprezinte legal întreprinderea. Secțiunea B Prezentarea proiectului pentru care se solicită finanțare în cadrul schemei de ajutor de stat de minimis pentru
HOTĂRÂRE nr. 1.164 din 26 septembrie 2007 (*actualizată*) privind acordarea de ajutoare de minimis pentru dezvoltarea sau modernizarea întreprinderilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191653_a_192982]
-
mare dintre procentele la care se face referire la lit. a) la datele introduse în tabelul de la pct. 1. ... Tabelul de parteneriat - A.2 Aceste date se vor introduce în tabelul A.1. *7) Active totale reprezintă active imobilizate + active circulante + cheltuieli în avans. Secțiunea B Întreprinderi legate 1. Determinarea situației aplicabile întreprinderii care solicită încadrarea în categoria întreprinderilor mici și mijlocii: Cazul 1: Întreprinderea solicitantă ține situații financiare anuale consolidate sau este inclusă în situațiile financiare anuale consolidate ale unei
HOTĂRÂRE nr. 1.164 din 26 septembrie 2007 (*actualizată*) privind acordarea de ajutoare de minimis pentru dezvoltarea sau modernizarea întreprinderilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191653_a_192982]
-
mai existe într-o anumită măsură, atunci acea ajustare trebuie diminuată sau anulată printr-o reluare corespunzătoare la venituri. În situația în care se constată o depreciere suplimentară față de cea care a fost reflectată, ajustarea trebuie majorata. 2. Active curente (circulante) Recunoașterea activelor curente (circulante) Un activ se clasifică că activ circulant (curent) atunci cand: - este achiziționat sau produs pentru consum propriu sau în scopul comercializării și se așteaptă să fie realizat în termen de 12 luni de la data bilanțului; - este reprezentat
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190330_a_191659]
-
anumită măsură, atunci acea ajustare trebuie diminuată sau anulată printr-o reluare corespunzătoare la venituri. În situația în care se constată o depreciere suplimentară față de cea care a fost reflectată, ajustarea trebuie majorata. 2. Active curente (circulante) Recunoașterea activelor curente (circulante) Un activ se clasifică că activ circulant (curent) atunci cand: - este achiziționat sau produs pentru consum propriu sau în scopul comercializării și se așteaptă să fie realizat în termen de 12 luni de la data bilanțului; - este reprezentat de creanțe aferente ciclului
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190330_a_191659]
-
sau anulată printr-o reluare corespunzătoare la venituri. În situația în care se constată o depreciere suplimentară față de cea care a fost reflectată, ajustarea trebuie majorata. 2. Active curente (circulante) Recunoașterea activelor curente (circulante) Un activ se clasifică că activ circulant (curent) atunci cand: - este achiziționat sau produs pentru consum propriu sau în scopul comercializării și se așteaptă să fie realizat în termen de 12 luni de la data bilanțului; - este reprezentat de creanțe aferente ciclului de exploatare; - este reprezentat de trezorerie sau
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190330_a_191659]
-
transformare și finalizarea acestora în trezorerie sau sub forma unui echivalent de trezorerie. Echivalentele de trezorerie reprezintă investițiile pe termen scurt, extrem de lichide, care sunt ușor convertibile în numerar și sunt supuse unui risc nesemnificativ de schimbare a valorii. Activele circulante (curente) cuprind: - stocuri, inclusiv valoarea serviciilor prestate pentru care nu a fost întocmită factura; - creanțe; - investiții pe termen scurt; - casă și conturi la bănci. 2.1. Stocuri 2.1.1. Definiție Stocurile sunt active circulante: a) deținute pentru a fi
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190330_a_191659]
-
de schimbare a valorii. Activele circulante (curente) cuprind: - stocuri, inclusiv valoarea serviciilor prestate pentru care nu a fost întocmită factura; - creanțe; - investiții pe termen scurt; - casă și conturi la bănci. 2.1. Stocuri 2.1.1. Definiție Stocurile sunt active circulante: a) deținute pentru a fi vândute pe parcursul desfășurării normale a activității; ... b) în curs de producție în vederea vânzării în procesul desfășurării normale a activității: sau ... c) sub formă de materii prime, materiale și alte consumabile ce urmează să fie folosite
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190330_a_191659]
-
respective se va efectua cu sume negative, (în roșu) astfel: % = 121.09 " Rezultat patrimonial - buget de stat" 7312 "Cote și sume defalcate din impozitul pe venit" 7352 "Sume defalcate din TVA" -------------- Ultimul paragraf de la litera A, pct. 2 Active curente (circulante), pct. 2.3.2.2. Disponibil al bugetului de stat, bugetului asigurărilor sociale de stat și bugetelor locale a fost introdus de pct. 1 al Capitolului I din anexă la ORDINUL nr. 556 din 7 aprilie 2006 , publicat în MONITORUL
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190330_a_191659]
-
VALOARE 681 Cheltuieli operaționale privind amortizările, provizioanele și ajustările pentru depreciere 6811 Cheltuieli operaționale privind amortizarea activelor fixe 6812 Cheltuieli operaționale privind provizioanele 6813 Cheltuieli operaționale privind ajustările pentru deprecierea activelor fixe 6814 Cheltuieli operaționale privind ajustările pentru deprecierea activelor circulante 682 Cheltuieli cu activele fixe neamortizabile 6821 Cheltuieli cu activele fixe corporale neamortizabile 6822 Cheltuieli cu activele fixe necorporale neamortizabile 686 Cheltuieli financiare privind amortizările, provizioanele și ajustările pentru pierderea de valoare 6863 Cheltuieli financiare privind ajustările pentru pierderea de
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190330_a_191659]
-
cu activele fixe necorporale neamortizabile 686 Cheltuieli financiare privind amortizările, provizioanele și ajustările pentru pierderea de valoare 6863 Cheltuieli financiare privind ajustările pentru pierderea de valoare a activelor financiare 6864 Cheltuieli financiare privind ajustările pentru pierderea de valoare a activelor circulante 6868 Cheltuieli financiare privind amortizarea primelor de rambursare a obligațiunilor 689 Cheltuieli privind rezervă de stat și de mobilizare 6891 Cheltuieli privind rezervă de stat 6892 Cheltuieli privind rezervă de mobilizare 69 CHELTUIELI EXTRAORDINARE 690 Cheltuieli cu pierderi din calamități
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190330_a_191659]
-
DIN PROVIZIOANE ȘI AJUSTĂRI PENTRU DEPRECIERE SAU PIERDERILE DE VALOARE 781 Venituri din provizioane și ajustări pentru depreciere privind activitatea operațională 7812 Venituri din provizioane 7813 Venituri din ajustări privind deprecierea activelor fixe 7814 Venituri din ajustări pentru deprecierea activelor circulante 786 Venituri financiare din ajustări pentru pierdere de valoare 7863 Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a activelor financiare 7864 Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a �� activelor circulante 79 VENITURI EXTRAORDINARE 790 Venituri din despăgubiri din asigurări
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190330_a_191659]
-
activelor fixe 7814 Venituri din ajustări pentru deprecierea activelor circulante 786 Venituri financiare din ajustări pentru pierdere de valoare 7863 Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a activelor financiare 7864 Venituri din ajustări pentru pierderea de valoare a �� activelor circulante 79 VENITURI EXTRAORDINARE 790 Venituri din despăgubiri din asigurări 791 Venituri din valorificarea unor bunuri ale statului 8 CONTURI SPECIALE 80** CONTURI ÎN AFARA BILANȚULUI 8030 Active fixe și obiecte de inventar primite în folosință 8031 Active fixe corporale luate cu
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190330_a_191659]
-
șold. Contul se detaliază pe următoarele conturi sintetice de gradul ÎI: 6811 "Cheltuieli operaționale privind amortizarea activelor fixe"; 6812 "Cheltuieli operaționale privind provizioanele"; 6813 "Cheltuieli operaționale privind ajustările pentru deprecierea activelor fixe"; 6814 "Cheltuieli operaționale privind ajustările pentru deprecierea activelor circulante". Contabilitatea analitică se ține pe fiecare sursă de finanțare, pe structura clasificației bugetare. Contul 681 "Cheltuieli operaționale privind amortizările, provizioanele și ajustările pentru depreciere" se debitează prin creditul conturilor: 151 "Provizioane" - cu sumele reprezentând constituirea sau majorarea provizioanelor. 280 "Amortizări
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190330_a_191659]
-
operațiunilor de închidere, contul nu prezintă șold. Contul se detaliază pe următoarele conturi sintetice de gradul ÎI: 6863 "Cheltuieli financiare privind ajustările pentru pierderea de valoare a activelor financiare"; 6864 "Cheltuieli financiare privind ajustările pentru pierderea de valoare a activelor circulante"; 6868 "Cheltuieli financiare privind amortizarea primelor de rambursare a obligațiunilor". Contabilitatea analitică se ține pe fiecare sursă de finanțare, pe structura clasificației bugetare. Contul 686 "Cheltuieli financiare privind amortizările, provizioanele și ajustările pentru pierderea de valoare" se debitează prin creditul
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190330_a_191659]