6,600 matches
-
antecedentelor familiale de cancer mamar, ovarian sau cu altă localizare, examenul fizic complet, evaluarea statusului de performanță, hemoleucograma completă, teste funcționale hepatice și renale, fosfataza alcalină, calcemia. Determinarea prezenței/absenței menopauzei este deosebit de importantă; dacă există incertitudini, se recomandă efectuarea dozărilor hormonale. Stadializarea preoperatorie a bolii include clasificarea clinică TNM, examinarea anatomopatologică a biopsiei, care include tipul histopatologic, gradul de diferențiere, și trebuie să cuprindă suficient țesut cât să permită determinarea receptorilor estrogenici (ER), progesteronici (PgR) și statusul HER2 prin IHC
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
în premenopauză și la 1-2 ani la femeile în postmenopauză [D]. Nu există date care să susțină că efectuarea de rutină a următoarelor investigații, în cazul pacienților asimptomatici: hemogramă, biochimie, radiografie toracică, scintigrafie osoasă, ecografie hepatică, tomografie toracică și abdominală, dozarea markerilor tumorali (ex. CA15-3, CEA) produce un avantaj în supraviețuire [I, A]. Trebuie efectuată DEXA la femeile la care menopauza se instalează prematur (înaintea vârstei de 45 ani) și la cele care urmează tratament cu AI având scorul T Notă
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
imagistice care inițial au pus în evidență leziuni secundare. Cu toate acestea, intervalul dintre reevaluări trebuie să fie individualizat în funcție de necesitățile clinice ale pacienților și de agresivitatea bolii. ● La monitorizarea răspunsului, în cazul leziunilor secundare dificil de măsurat, poate contribui dozarea markerilor tumorali (CA 15-3), dar această analiză nu ar trebui utilizată ca justificare unică pentru deciziile terapeutice. ● Rolul PET/PET-CT în evaluarea răspunsului nu este încă clar stabilit. Urmărire Urmărirea după finalizarea tratamentului recurențelor loco-regionale se face la fel ca
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
este superioară față de TC în ceea ce privește evaluarea extensiei tumorale, dar cele două metode sunt echivalente în ceea ce privește evaluarea invaziei limfoganglionare. Ca urmare, IRM abdominală și pelviană este preferabilă tomografiei computerizate [III, A]. Pentru depistarea leziunilor metastatice se poate face și TC toracică. Dozarea SCC poate fi utilă pentru monitorizarea pacientelor cu carcinom epidermoid, atunci când valoarea este crescută înainte de inițierea tratamentului. Evaluarea invaziei limfoganglionare prin limfadenectomie pelviană și paraaortică este opțională, iar utilitatea PET este în curs de investigare. Cel mai frecvent se folosește
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
duodenală este întâlnită la Evaluarea răspunsului la tratament și monitorizarea La fiecare ciclu de chimioterapie trebuie urmărită toxicitatea tratamentului, iar răspunsul la tratament ar trebui evaluat la intervale de 2 luni. În caz de boală metastatică, obiectivarea beneficiului clinic și dozarea CA19-9 sunt metode utile de monitorizare a evoluției bolii. Investigațiile imagistice (ex. TC) sunt indicate în principal în caz de boală local-avansată, pentru a exclude prezența metastazelor și a permite includerea radioterapiei în planul terapeutic. Vindecarea nu este posibilă nici
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
ciroză hepatică, dar prezintă concentrații crescute de ADN viral, pacienții cu hepatită cu virus C și ciroză alcoolică, precum și alți pacienți cu afecțiuni mai rare. Supravegherea constă în efectuarea ecografiei hepatice la interval de 6-12 luni, asociată sau nu cu dozarea AFP, cu scopul de a depista precoce CHC, atunci când sancțiunea terapeutică este reprezentă de intervenția chirurgicală cu intenție curativă [II, B]. În ciuda urmăririi corecte a acestor pacienți, nu sunt date care să ateste că acest diagnostic precoce al leziunilor se
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
și evaluarea histologică a tumorii. Stadiul bolii și evaluarea riscului Stadializarea furnizează informații importante, cu valoare prognostică, relevante pentru alegerea terapiei adecvate și identificarea pacienților cu metastaze rezecabile. Stadializarea preoperatorie necesită examen clinic complet, hemogramă, teste funcționale hepatice și renale, dozarea antigenului carcino-embrionar (CEA), radiografie pulmonară sau preferabil TC torace, TC abdominal și colonoscopia întregului intestin gros (este necesară repetarea postoperatorie a colonoscopiei în cazul în care părțile proximale ale colonului nu au fost accesibile vizualizării preoperatorie). Stadializarea patologică trebuie efectuată
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
biopsierea unei leziuni metastatice. Se recomandă alegerea procedurii cu invazivitatea cea mai mică. Stadializare și evaluarea riscului Procedurile de stadializare ar trebui să includă anamneză, examinare fizică, radiografie toracică, hemogramă completă (inclusiv formulă leucocitară), teste funcționale hepatice, pulmonare și renale, dozarea LDH și a natremiei, precum și TC toracică și de abdomen superior (care să includă ficatul și glandele suprarenale). La pacienții cu manifestări sugestive pentru existența leziunilor secundare se pot recomanda investigații suplimentare, precum scintigrafie osoasă, TC/IRM cerebrală cu substanță
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
UE mortalitatea anuală este 30.6/100.000 bărbați. Deși incidența și supraviețuirea variază larg între diferitele state ale UE, ratele de mortalitate sunt similare. Formele subclinice de cancer prostatic sunt frecvente la bărbații 50 ani. Screeningul bărbaților sănătoși prin dozarea antigenului specific prostatic (PSA) conduce la supradiagnosticare și la creșterea incidenței. Conform rezultatelor a două studii randomizate publicate recent, efectul screeningului și al tratamentului precoce asupra mortalității rămâne controversat, astfel încât la momentul actual implementarea screeningului populațional nu poate fi susținută
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
conduce la supraviețuire pe termen lung similară cea oferită de prostatectomia radicală, însă cu incidență mai mică a incontinenței urinare și a disfuncției erectile [III, B]. După prostatectomie radicală pacienții ar trebui monitorizați folosind un test cu sensibilitate înaltă pentru dozarea PSA, iar în caz de creștere a acestui marker se recomandă iradierea de salvare a regiunii prostatice [III, B]. Comparativ cu radioterapia de salvare administrată în cazul creșterii PSA, nu s-a dovedit că radioterapia adjuvantă administrată imediat după prostatectomia
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
Examenul PET-ul nu are o contribuție în stadiile inițiale ale seminomului [I, B], dar este o opțiune în stadiile II/ III, în particular pentru a defini strategia terapeutică în cazul tumorilor reziduale. Dacă fertilitatea reprezintă o problemă, trebuie efectuate: dozarea testosteronului total, a hormonului luteinizant (LH) și a hormonului stimulator foliculinic (FSH) (determinări preoperatorii), analiza spermei și prelevarea spermei pentru conservare (înainte de operație și chimioterapie). În cazurile ganglioni retroperitoneali cu dimensiuni imagistic la limită cu (normal Dacă imagistica este normală
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
stabilirea riscului trebuie efectuate conform UICC/American Joint Committee on Cancer (AJCC) și clasificării IGCCCG (Tabel 1). Tabel 1. Stadializarea seminomului conform UICC/AJCC și clasificării IGCCCG *Font 9* G*c) Normal a) N indică limita superioară a normalului pentru dozarea LDH *b)Cave: nivelul â-HCG este redat în mUI/ml; pentru a converti în ng/ml, divizați prin 5 *c)Prognosticul negativ nu se aplică în seminom LDH, lactat dehidrogenează; HCG, gonadotropină corionică umană; SNC, sistem nervos central; NA, nu
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
simptome. Scintigrafia osoasă ar trebui efectuată în situațiile în care există indicatori indirecți ai afectării osoase (ex. simptome). Examenul PET nu este necesar și utilizarea sa de rutină nu este recomandată [I, B]. Dacă fertilitate este o problemă, trebuie efectuate: dozarea testosteronului total, a hormonului luteinizant (LH) și a hormonului stimulator folicular (FSH) preoperator, spermograma și prelevarea de spermă pentru conservare (înainte de chimioterapie). În cazurile cu dimensiuni borderline în imagistică ale ganglionilor limfatici (normal Consultarea precoce a unui oncolog este obligatorie
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
decât valoarea predictivă pozitivă. În cursul monitorizării trebuie acordată atenție deosebită tratamentului complicațiilor terapeutice, cum ar fi tulburările de deglutiție și cele respiratorii. Se pot face și radiografii toracice. La pacienții iradiați la nivelul gâtului se recomandă evaluarea funcției tiroidiene (dozarea TSH) după 1, 2 și 5 ani de la finalizarea tratamentului. NOTĂ: În parantezele pătrate sunt trecute nivelurile de evidență [I-V] și gradele de recomandare [A-D], așa cum sunt utilizate în cadrul Societății Americane de Oncologie Clinică (ASCO). Recomandările în dreptul cărora
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
reglare și a punctelor de comutare în toate modurile de funcționare pentru sistemul de alimentare cu carburant și pentru celelalte sisteme esențiale, permițând un control eficient al emisiilor [de exemplu, sistem de recirculare a gazelor de eșapament (EGR) sau de dozare a reactivului]; (îi) o justificare a utilizării oricărei strategii auxiliare de control al emisiilor aplicate motorului, însoțită de elemente și de date privind încercarea standardizată, demonstrând efectul asupra gazelor de eșapament. Această justificare se poate baza pe datele de încercare
HOTĂRÂRE nr. 684 din 6 iulie 2011 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 332/2007 privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor secundare destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor de gaze şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/234199_a_235528]
-
sau întreținerea incorectă, în conformitate cu măsurile corective indicate în avertismentele prevăzute la lit. a) și b); (iii) nu a avut loc voit nicio utilizare greșită a motorului, îndeosebi dezactivarea sau lipsa de întreținere a sistemului EGR sau a unui sistem de dozare a reactivului. Instrucțiunile sunt redactate într-o formă clară, accesibilă nespecialiștilor și utilizează aceiași termeni cu cei utilizați în manualul de utilizare a mașinii mobile nerutiere sau a motorului. 8.4.7. Controlul reactivului (după caz) 8.4.7.1
HOTĂRÂRE nr. 684 din 6 iulie 2011 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 332/2007 privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor secundare destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor de gaze şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/234199_a_235528]
-
de stocare nu corespunde caracteristicilor declarate și înregistrate la pct. 2.2.1.13 din subanexa nr. 1 și la pct. 2.2.1.13 din subanexa nr. 3 la anexa nr. 2, conform mijloacelor de evaluare instalate; ... d) că dozarea reactivului este întreruptă, în cazuri diferite de cele executate de către modulul electronic de comandă al motorului (ECU) sau de dispozitivul de control al dozării, ca o consecință a condițiilor de funcționare a motorului atunci când dozarea nu este necesară, cu condiția
HOTĂRÂRE nr. 684 din 6 iulie 2011 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 332/2007 privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor secundare destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor de gaze şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/234199_a_235528]
-
13 din subanexa nr. 3 la anexa nr. 2, conform mijloacelor de evaluare instalate; ... d) că dozarea reactivului este întreruptă, în cazuri diferite de cele executate de către modulul electronic de comandă al motorului (ECU) sau de dispozitivul de control al dozării, ca o consecință a condițiilor de funcționare a motorului atunci când dozarea nu este necesară, cu condiția ca aceste condiții de funcționare să fie comunicate autorității competente care acordă aprobarea de tip. ... 8.4.7.2. La alegerea producătorului, cerințele privind
HOTĂRÂRE nr. 684 din 6 iulie 2011 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 332/2007 privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor secundare destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor de gaze şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/234199_a_235528]
-
de evaluare instalate; ... d) că dozarea reactivului este întreruptă, în cazuri diferite de cele executate de către modulul electronic de comandă al motorului (ECU) sau de dispozitivul de control al dozării, ca o consecință a condițiilor de funcționare a motorului atunci când dozarea nu este necesară, cu condiția ca aceste condiții de funcționare să fie comunicate autorității competente care acordă aprobarea de tip. ... 8.4.7.2. La alegerea producătorului, cerințele privind conformitatea reactivului cu caracteristicile declarate și cu toleranța de emisie de
HOTĂRÂRE nr. 684 din 6 iulie 2011 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 332/2007 privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor secundare destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor de gaze şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/234199_a_235528]
-
Nicolaescu p. Președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, Vasile Cepoi Nomenclatorul investițiilor de laborator 2.1 BIOCHIMIA SISTEMELOR 2.10 Biochimia lichidelor organismului 2.100 Metabolismul aminoacizilor și al proteinelor 2.1000 Identificarea aminoacizilor și a metaboliților 2.1001 Dozarea aminoacizilor 2.1002 Proteine totale 2.1003 Electroforeza proteinelor 2.1004 Albumina 2.1005 Proteine de faza acută: 2.10050 alfe 1 antitripsina 2.10051 alfe 2 macroglobulina 2.10052 alfe 1 glicoproteina acidă 2.10053 proteină C reactiva 2
ORDIN nr. 576 din 28 decembrie 2006 (*actualizat*) privind înregistrarea şi raportarea statistică a pacienţilor care primesc servicii medicale în regim de spitalizare continuă şi spitalizare de zi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/234265_a_235594]
-
2.1019 Alți constituenți azotați 2.102 Metabolismul glucidic 2.1020 Glucoză 2.1021 Galactoza 2.1022 Glicoproteine 2.1023 Mucopolizaharide 2.1024 Acid lactic 2.1025 Peptid C 2.1026 Hemoglobina glicozilata Testele de toleranță la glucoză, ele, sunt dozări repetate la diferite intervale de timp și nu necesită codificare aparte 2.1029 Alte investigații privind metabolismul, glucidic 2.103 Metabolismul lipidic 2.10300 Lipide totale 2.10301 Acizi grași liberi 2.10302 Acizi biliari și săruri 2.10303 Colesterol
ORDIN nr. 576 din 28 decembrie 2006 (*actualizat*) privind înregistrarea şi raportarea statistică a pacienţilor care primesc servicii medicale în regim de spitalizare continuă şi spitalizare de zi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/234265_a_235594]
-
2527 Glucagonul 2.2528 Insulină 2.2529 Secretina 2.2530 Cotecisto-kinina 2.2531 Gastrina 2.2532 Enterogastrina 2.2533 Alte investigații 2.26 Examenul urinii 2.2600 Volumul 2.2601 pH �� 2.2602 Densitate 2.2603 Detectarea proteinelor 2.2604 Dozarea proteinelor 2.2605 Detectarea hidranților de carbon 2.2606 Dozarea hidranților de carbon 2.2607 Detectarea urobilinogenului 2.2608 Detectarea bilirubinei 2.2609 Detectarea leucocitelor 2.2610 Detectarea hematiilor 2.2611 Detectarea nitrantilor 2.2612 Proteină Bence-Jones 2.2613 Porfirine
ORDIN nr. 576 din 28 decembrie 2006 (*actualizat*) privind înregistrarea şi raportarea statistică a pacienţilor care primesc servicii medicale în regim de spitalizare continuă şi spitalizare de zi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/234265_a_235594]
-
Cotecisto-kinina 2.2531 Gastrina 2.2532 Enterogastrina 2.2533 Alte investigații 2.26 Examenul urinii 2.2600 Volumul 2.2601 pH �� 2.2602 Densitate 2.2603 Detectarea proteinelor 2.2604 Dozarea proteinelor 2.2605 Detectarea hidranților de carbon 2.2606 Dozarea hidranților de carbon 2.2607 Detectarea urobilinogenului 2.2608 Detectarea bilirubinei 2.2609 Detectarea leucocitelor 2.2610 Detectarea hematiilor 2.2611 Detectarea nitrantilor 2.2612 Proteină Bence-Jones 2.2613 Porfirine și derivați 2.2614 Acid delta aminolevulinic 2.2615 Examinarea
ORDIN nr. 576 din 28 decembrie 2006 (*actualizat*) privind înregistrarea şi raportarea statistică a pacienţilor care primesc servicii medicale în regim de spitalizare continuă şi spitalizare de zi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/234265_a_235594]
-
desmogleina 1 2.430492 Anti desmocolina 2.430493 Anti endomisium 2.430499 Alte investigații privind determinarea auto- anticorpi boli ale pielii 2.4305 Crioglobulie 2.43050 Determinare calitativa 2.43051 Determinare cantitativa și criotipizare 2.43052 Izolare crioprecipitat 2.43053 Dozare proteine totale 2.43054 Identificare FR 2.43055 Imunofixare pentru identificarea componentelor monoclonale (IgM/k) sau policlonale 2.4306 Crioaglutinine 2.4307 Complexe imune circulante 2.4308 Examinare biopsii renale prin IF directă 2.4309 Explorarea imunologica a LCR 2
ORDIN nr. 576 din 28 decembrie 2006 (*actualizat*) privind înregistrarea şi raportarea statistică a pacienţilor care primesc servicii medicale în regim de spitalizare continuă şi spitalizare de zi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/234265_a_235594]
-
molecule marcate, 2.7272 eventual și evaluarea calitativa ulterioară prin autoradiografie sau procedee non-radiografice 2.7273 Amplificarea A.D.N. prin reacție în lanț a polimerazei (P.CR.) 2.7274 Electroforeza acizilor nucleici grei în gel de poliacrilamida sau agaroză. 2.7275 Dozări de acizi nucleici prin spectrofotometrie 2.7276 Evaluarea cantitativa prin procedee densitometrice 2.7279 Alte investigații și teste genetice 2.73 Cultură și examinarea țesuturilor 2.730 Cultură de țesut pentru diagnostic 2.731 Proba hormonală a sensibilității tisulare 2
ORDIN nr. 576 din 28 decembrie 2006 (*actualizat*) privind înregistrarea şi raportarea statistică a pacienţilor care primesc servicii medicale în regim de spitalizare continuă şi spitalizare de zi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/234265_a_235594]