51,240 matches
-
financiare. Un contract de servicii de investiții financiare trebuie să conțină cel puțin informații referitoare la: [ ] natura serviciilor și tipul de instrumente tranzacționate; [ ] durata contractului, modalitatea de prelungire, modificare sau reziliere; [ ] drepturile și obligațiile celor două părți; [ ] tipul, conținutul și frecvența documentelor pe care trebuie să le primească investitorul; [ ] locația unde se va desfășura tranzacția (piața); [ ] acordul investitorului privind prelucrarea datelor cu caracter personal; [ ] comisioanele și tarifele percepute. Intermediarul va solicita investitorului o serie de informații în vederea determinării gradului de
ORDIN nr. 1.217 din 22 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266228]
-
specificate se realizează prin: a) stabilirea unui sistem unitar de indicatori destinați monitorizării pieței cu amănuntul de energie electrică; ... b) stabilirea datelor și informațiilor necesare în activitatea de monitorizare a pieței și a obligațiilor de raportare a acestora (format și frecvență de raportare); ... c) actualizarea bazei de date specifice sectorului energiei electrice, organizată la nivel național, cu date/informații referitoare la piața cu amănuntul de energie electrică necesare atât desfășurării activității ANRE, cât și furnizării de informații altor organisme interne și internaționale
METODOLOGIE din 29 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266556]
-
activitatea de furnizare către clienții finali desfășurată în perioada de analiză. Articolul 26 În funcție de necesitățile de analiză identificate, ANRE poate realiza analize calitative privind aspecte legate de performanțele pieței și comportamentul pe PAM, prin intermediul unor chestionare cu frecvență anuală, publicate pe site-ul www.anre.ro și adresate participanților la PAM. Secţiunea a 2-a Datele necesare în activitatea de monitorizare Articolul 27 Pentru activitatea de monitorizare, fiecare participant activ la PAM transmite lunar următoarele date: 1. detaliat pe tip
METODOLOGIE din 29 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266556]
-
de energie electrică de către clienții finali. Articolul 31 Indicatorii se calculează la nivel lunar și/sau anual, în funcție de disponibilitatea datelor/informațiilor și de necesitățile de analiză. În funcție de gradul de agregare a acestora, valorile obținute se publică cu frecvență lunară și anuală (cu respectarea principiului confidențialității datelor sensibile comercial) sau sunt utilizate în analizele specifice elaborate la nivelul ANRE. Articolul 32 În vederea evaluării activității participanților pe PAM și a corelării indicatorilor PAM și PAN, ANRE utilizează date/informații privind
METODOLOGIE din 29 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266556]
-
de neplată a facturilor emise de către furnizor; valoarea garanției financiare constituite de către client se calculează la prețul final facturat al energiei electrice furnizate la momentul constituirii garanției; ... 5. să notifice clientul final, prin intermediul facturii, referitor la modificarea frecvenței citirii și/sau a intervalului de timp pentru citirea indexului contorului de măsurare de către reprezentantul OD fără a fi necesară încheierea unui act adițional la contractul de furnizare; ... 6. să modifice intervalul de timp pentru transmiterea indexului autocitit de către
ORDIN nr. 13 din 16 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266050]
-
de comunicare agreate cu privire la existența instrumentului de comparare a ofertelor furnizorilor, inclusiv a ofertelor de contracte de furnizare a energiei electrice, pus la dispoziție de către ANRE; ... 10. să notifice clientul final, prin intermediul facturii, referitor la modificarea frecvenței citirii și/sau a intervalului de timp pentru citirea indexului contorului de măsurare de către reprezentantul OD, după primirea acestei informații de la OD; ... 11. să factureze consumul real de energie electrică pe baza datelor de măsurare, colectate de SMI, la
ORDIN nr. 13 din 16 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266050]
-
locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepsește cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă. (2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanță, care, prin frecvență sau conținut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepsește cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracțiune mai gravă. (3) Acțiunea penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă
HOTĂRÂREA din 30 august 2022 () [Corola-llms4eu/Law/265721]
-
c) diversitatea geomorfologică și hidrogeologică a biotopurilor din zonele de supraviețuire și de reproducere a lostriței; ... d) estimarea producției și productivității acvatice a ecosistemelor din zonele de supraviețuire și de reproducere a lostriței; ... e) estimarea indicilor de integritate ecologică (densitate, frecvență, raport între specii, raport între sexe) din habitatele râurilor de refugiu a lostriței din România; ... f) estimarea tipurilor de poluanți, concentrații în sediment și masa apei, impactul lor asupra stării de sănătate a habitatelor acvatice, a populațiilor piscicole și în
PLAN NAȚIONAL DE ACȚIUNE din 27 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266052]
-
de control la frontieră. ... ... 2. La capitolul I, secțiunea 12 va avea următorul cuprins: Secţiunea 12 Determinarea nivelurilor de contaminare radioactivă a furajelor (radioactivitate cumulată de CS^137 și CS^134) Nr. crt. Produsele care se controlează Natura probei Metoda de analiză Frecvența recoltării probelor și examinării Referențial interpretare rezultate 1. Hrană pentru animale Furaje gata de consum (furaje fibroase, suculente, grosiere, furaje combinate etc.) Spectrometrie gama de înaltă rezoluție cu detector de Ge hiperpur sau Spectrometrie gama de joasă rezoluție cu detector
ORDIN nr. 42 din 16 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266341]
-
lor. Articolul 5 (1) Contractul privind PEPP prevăzut la art. 4 din Regulament poate cuprinde și clauze privind limita de vârstă pentru începerea fazei de acumulare, durata minimă a fazei de acumulare, valoarea minimă și maximă a contribuțiilor, precum și frecvența sau continuitatea acestora. (2) Sumele reprezentând contribuțiile la PEPP aferente conturilor sau subconturilor din România sunt deductibile fiscal, în conformitate cu prevederile Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare. Articolul 6 (1) Faza de plată a
LEGE nr. 65 din 27 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266325]
-
legalitatea acestora, precum și de sumele cheltuite în scopul pentru care au fost alocate. ... 6.6. Reguli privind implementarea și monitorizarea proiectelor Beneficiarii au obligația să pună la dispoziția coordonatorului de reforme și/sau investiții rapoarte de progres la termenele și cu frecvența stabilite prin contractul de finanțare sau ori de câte ori se vor solicita în scris de către acesta. Aceste rapoarte de progres au scopul de a prezenta în mod regulat informații tehnice și financiare referitoare la stadiul implementării/derulării investiției, precum
GHID SPECIFIC din 1 noiembrie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/263757]
-
și pentru învățământul superior de stat în anul școlar/universitar 2023-2024 I. Numărul total de locuri pentru educație timpurie 665.000^8) II. Numărul total de locuri pentru învățământ primar 933.000^8) III. Învățământ secundar 1. Numărul total de locuri pentru învățământul gimnazial cu frecvență zi 813.000^8) 2. Învățământ liceal a) Numărul de locuri pentru clasa a IX-a, învățământ cu frecvență zi 134.000^1), 8) b) Numărul de locuri pentru clasa a IX-a, învățământ cu frecvență seral și cu frecvență redusă 9.500^2), 8) c) Numărul de
HOTĂRÂRE nr. 403 din 4 mai 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267623]
-
educație timpurie 665.000^8) II. Numărul total de locuri pentru învățământ primar 933.000^8) III. Învățământ secundar 1. Numărul total de locuri pentru învățământul gimnazial cu frecvență zi 813.000^8) 2. Învățământ liceal a) Numărul de locuri pentru clasa a IX-a, învățământ cu frecvență zi 134.000^1), 8) b) Numărul de locuri pentru clasa a IX-a, învățământ cu frecvență seral și cu frecvență redusă 9.500^2), 8) c) Numărul de locuri pentru clasa a XI-a, învățământ cu frecvență seral 16.000^3), 8) 3. Învățământ profesional a
HOTĂRÂRE nr. 403 din 4 mai 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267623]
-
secundar 1. Numărul total de locuri pentru învățământul gimnazial cu frecvență zi 813.000^8) 2. Învățământ liceal a) Numărul de locuri pentru clasa a IX-a, învățământ cu frecvență zi 134.000^1), 8) b) Numărul de locuri pentru clasa a IX-a, învățământ cu frecvență seral și cu frecvență redusă 9.500^2), 8) c) Numărul de locuri pentru clasa a XI-a, învățământ cu frecvență seral 16.000^3), 8) 3. Învățământ profesional a) Numărul de locuri pentru primul an de învățământ profesional 60.000^8) b) Numărul de locuri
HOTĂRÂRE nr. 403 din 4 mai 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267623]
-
de locuri pentru învățământul gimnazial cu frecvență zi 813.000^8) 2. Învățământ liceal a) Numărul de locuri pentru clasa a IX-a, învățământ cu frecvență zi 134.000^1), 8) b) Numărul de locuri pentru clasa a IX-a, învățământ cu frecvență seral și cu frecvență redusă 9.500^2), 8) c) Numărul de locuri pentru clasa a XI-a, învățământ cu frecvență seral 16.000^3), 8) 3. Învățământ profesional a) Numărul de locuri pentru primul an de învățământ profesional 60.000^8) b) Numărul de locuri pentru stagii de pregătire
HOTĂRÂRE nr. 403 din 4 mai 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267623]
-
locuri pentru clasa a IX-a, învățământ cu frecvență zi 134.000^1), 8) b) Numărul de locuri pentru clasa a IX-a, învățământ cu frecvență seral și cu frecvență redusă 9.500^2), 8) c) Numărul de locuri pentru clasa a XI-a, învățământ cu frecvență seral 16.000^3), 8) 3. Învățământ profesional a) Numărul de locuri pentru primul an de învățământ profesional 60.000^8) b) Numărul de locuri pentru stagii de pregătire practică 600^8) IV. Învățământ terțiar nonuniversitar - postliceal a) Numărul de locuri pentru anul I, învățământ
HOTĂRÂRE nr. 403 din 4 mai 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267623]
-
16.000^3), 8) 3. Învățământ profesional a) Numărul de locuri pentru primul an de învățământ profesional 60.000^8) b) Numărul de locuri pentru stagii de pregătire practică 600^8) IV. Învățământ terțiar nonuniversitar - postliceal a) Numărul de locuri pentru anul I, învățământ cu frecvență zi și cu frecvență seral 28.000^4), 8) b) Numărul de locuri pentru anul I, învățământ special cu frecvență zi 300 c) Numărul de locuri pentru anul I, învățământul militar organizat de Ministerul Afacerilor Interne 5.760 d) Numărul de locuri pentru
HOTĂRÂRE nr. 403 din 4 mai 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267623]
-
profesional a) Numărul de locuri pentru primul an de învățământ profesional 60.000^8) b) Numărul de locuri pentru stagii de pregătire practică 600^8) IV. Învățământ terțiar nonuniversitar - postliceal a) Numărul de locuri pentru anul I, învățământ cu frecvență zi și cu frecvență seral 28.000^4), 8) b) Numărul de locuri pentru anul I, învățământ special cu frecvență zi 300 c) Numărul de locuri pentru anul I, învățământul militar organizat de Ministerul Afacerilor Interne 5.760 d) Numărul de locuri pentru anul I, învățământul militar
HOTĂRÂRE nr. 403 din 4 mai 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267623]
-
de locuri pentru stagii de pregătire practică 600^8) IV. Învățământ terțiar nonuniversitar - postliceal a) Numărul de locuri pentru anul I, învățământ cu frecvență zi și cu frecvență seral 28.000^4), 8) b) Numărul de locuri pentru anul I, învățământ special cu frecvență zi 300 c) Numărul de locuri pentru anul I, învățământul militar organizat de Ministerul Afacerilor Interne 5.760 d) Numărul de locuri pentru anul I, învățământul militar organizat de Ministerul Apărării Naționale 1.653 e) Numărul de locuri pentru anul I, învățământul
HOTĂRÂRE nr. 403 din 4 mai 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267623]
-
5.760 d) Numărul de locuri pentru anul I, învățământul militar organizat de Ministerul Apărării Naționale 1.653 e) Numărul de locuri pentru anul I, învățământul militar organizat de Ministerul Justiției 310^5) V. Învățământ de artă și sportiv și învățământ obligatoriu cu frecvență redusă și programul educațional „A doua șansă“ 1. Numărul de locuri pentru învățământul de artă: muzică, arte plastice, coregrafie - nivel primar și gimnazial 21.500^8) 2. Numărul de locuri pentru învățământul sportiv - nivel primar și gimnazial 15.500^8) 3. Numărul de locuri
HOTĂRÂRE nr. 403 din 4 mai 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267623]
-
arte plastice, coregrafie - nivel primar și gimnazial 21.500^8) 2. Numărul de locuri pentru învățământul sportiv - nivel primar și gimnazial 15.500^8) 3. Numărul de locuri pentru învățământul sportiv suplimentar - cluburi sportive școlare 53.000^8) 4. Numărul de locuri pentru învățământul obligatoriu cu frecvență redusă - nivel primar și gimnazial și programul educațional „A doua șansă“ - inclusiv pentru cel organizat în penitenciare 30.000^6), 8) VI. Învățământ special pentru copii și elevi cu deficiențe și/sau boli cronice din cadrul unităților de învățământ și/sau al unităților sanitare
HOTĂRÂRE nr. 403 din 4 mai 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267623]
-
învățământul primar și gimnazial 22.500^6), 8) 3. Numărul de locuri pentru primul an de învățământ profesional 3.150^8) 4. Numărul de locuri pentru stagii de pregătire practică 500^8) 5. Învățământ liceal a) Numărul de locuri pentru clasa a IX-a, învățământ cu frecvență zi/seral/frecvență redusă 900 b) Numărul de locuri pentru clasa a XI-a, învățământ cu frecvență zi/seral 300 VII. Învățământ superior - număr de locuri/granturi de studii 1. Studii universitare de licență, din care: 63.579^7), 8) a) pentru domeniile prioritare de dezvoltare
HOTĂRÂRE nr. 403 din 4 mai 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267623]
-
profesional 3.150^8) 4. Numărul de locuri pentru stagii de pregătire practică 500^8) 5. Învățământ liceal a) Numărul de locuri pentru clasa a IX-a, învățământ cu frecvență zi/seral/frecvență redusă 900 b) Numărul de locuri pentru clasa a XI-a, învățământ cu frecvență zi/seral 300 VII. Învățământ superior - număr de locuri/granturi de studii 1. Studii universitare de licență, din care: 63.579^7), 8) a) pentru domeniile prioritare de dezvoltare ale României 5.000 b) pentru absolvenții de licee din mediul rural 2.000 c) pentru carieră
HOTĂRÂRE nr. 403 din 4 mai 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267623]
-
compresiune: (i) rezultatele încercărilor pe cilindri/cuburi, realizate din probe prelevate la locul de punere în operă, corespund prevederilor din tabelul J.1, G.1; ... (ii) dacă nu s-au efectuat încercările obligatorii pe cilindri/cuburi prelevate la locul de punere în operă, la frecvențele stabilite, sau dacă rezultatele se situează sub clasa prevăzută în proiect, se efectuează încercări distructive și/sau nedistructive pe beton întărit. Se recomandă efectuarea metodelor distructive simple, sau în combinație cu metode nedistructive care să confirme nivelul de calitate al lucrărilor
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264482]
-
prezentul normativ. ... B.5.3.3. Controlul execuției (1) Un plan de control care conține pentru fiecare punct de control: a) cerințele; ... b) referire la normativ și specificația de execuție; ... c) metoda de control, monitorizare sau de testare; ... d) definirea zonei controlate; ... e) frecvența controlului, a monitorizării sau testării; ... f) criteriile de acceptare; ... g) documentație; ... h) persoana responsabilă; ... i) o posibilă implicare a altor părți în inspecție. ... (2) Un plan de inspecție poate fi pregătit ca un tabel recapitulativ cu trimiteri la procedurile de
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264482]