5,610 matches
-
precum și submăsura de promovare în țări terțe, în vederea îmbunătățirii competitivității vinurilor cu denumire de origine controlată, indicație geografică sau a vinurilor pentru care se indică soiul viței-de-vie; ... c) asigurarea recoltei de struguri de către producătorii din sectorul vitivinicol; ... d) investiții. ... e) distilarea subproduselor. ... ------- Lit. e) a art. 2 a fost introdusă de art. unic din HOTĂRÂREA nr. 798 din 17 septembrie 2014 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 688 din 19 septembrie 2014. Articolul 3 (1) Beneficiarii sprijinului financiar sunt producătorii din sectorul
HOTĂRÂRE nr. 578 din 9 iulie 2014(*actualizat*) privind stabilirea modului de acordare a sprijinului financiar din partea Uniunii Europene pentru producătorii din sectorul vitivinicol în perioada 2014-2018. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263419_a_264748]
-
numai codurile: - 10 Industria alimentară; - 12 Fabricarea produselor din tutun; - 24 Industria metalurgică; - 2051 Fabricarea explozivilor; - 206 Fabricarea fibrelor sintetice și artificiale; - 254 Fabricarea armamentului și muniției; - 301 Construcția de nave și bărci; - 304 Fabricarea vehiculelor militare de luptă; - 1101 Distilarea, rafinarea și mixarea băuturilor alcoolice; - 1104 Fabricarea altor băuturi nedistilate, obținute prin fermentare; - Secțiunea F, Construcții, numai codul 411, Dezvoltare (promovare) imobiliară; - Secțiunea K, Intermedieri financiare și asigurări; - Secțiunea L, Tranzacții imobiliare; - Secțiunea N, Activități de servicii administrative și activități
SCHEMA TRANSPARENTĂ DE AJUTOR DE MINIMIS din 24 iunie 2014(*actualizată*) sub formă de garanţii de portofoliu de credite, aferentă domeniului major de intervenţie 1.2 "Accesul IMM la finanţare", axa prioritară 1 "Un sistem de producţie inovativ şi ecoeficient" din cadrul Programului operaţional sectorial "Creşterea competitivităţii economice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263274_a_264603]
-
C, Industria prelucrătoare, numai codurile: - 12 Fabricarea produselor din tutun; - 24 Industria metalurgică; - 2051 Fabricarea explozivilor; - 206 Fabricarea fibrelor sintetice și artificiale; - 254 Fabricarea armamentului și muniției; - 301 Construcția de nave și bărci; - 304 Fabricarea vehiculelor militare de luptă; - 1101 Distilarea, rafinarea și mixarea băuturilor alcoolice; - 1104 Fabricarea altor băuturi nedistilate, obținute prin fermentare; - Secțiunea F, Construcții, numai codul 411, Dezvoltare (promovare) imobiliară; - Secțiunea K, Intermedieri financiare și asigurări; - Secțiunea L, Tranzacții imobiliare. 9.3. De asemenea, în cadrul schemei nu se
SCHEMA din 23 iunie 2014 (*actualizată*) sub formă de împrumuturi cu subvenţie parţială de dobândă, aferentă domeniului major de intervenţie 1.2 "Accesul IMM la finanţare" - iniţiativa JEREMIE în România, axa prioritară 1 "Un sistem de producţie inovativ şi ecoeficient" din cadrul Programului operaţional sectorial "Creşterea competitivităţii economice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263279_a_264608]
-
vegetale; substanțele vegetale sunt definite precis prin partea din plantă care este utilizată și prin denumirea botanica în sistemul binominal (gen, specie, varietate și autor); 33. preparate din plante - preparate obținute prin supunerea substanțelor din plante la tratamente precum extracția, distilarea, presarea, fracționarea, purificarea, concentrarea sau fermentarea; acestea includ substanțe din plante concasate sau pulverizate, tincturi, extracte, uleiuri esențiale, sucuri obținute prin presare sau exudate procesate; 34. procedura centralizată - procedura de autorizare de punere pe piată prevăzută în Regulamentul Consiliului și
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252995_a_254324]
-
utilizării în și pe produsele alimentare, se obțin în cursul procesării fructului prin aplicarea unor procedee fizice adecvate. Procedeele fizice respective pot fi utilizate pentru a menține, a conserva sau a stabiliza calitatea aromei și includ, în special, stoarcerea, extracția, distilarea, filtrarea, adsorbția, evaporarea, fracționarea și concentrarea. Aromele se obțin din partea comestibilă a fructului; pot fi însă obținute și din ulei de coji de citrice presat la rece sau dintr-un compus de sâmburi. 5. Zaharuri: - zaharuri definite în Directiva 2001
NORME din 5 august 2003 (*actualizate*) cu privire la natura, compoziţia, fabricarea şi etichetarea sucurilor din fructe şi ale altor produse similare destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252275_a_253604]
-
utilizării în și pe produsele alimentare, se obțin în cursul procesării fructului prin aplicarea unor procedee fizice adecvate. Procedeele fizice respective pot fi utilizate pentru a menține, a conserva sau a stabiliza calitatea aromei și includ, în special, stoarcerea, extracția, distilarea, filtrarea, adsorbția, evaporarea, fracționarea și concentrarea. Aromele se obțin din partea comestibilă a fructului; pot fi însă obținute și din ulei de coji de citrice presat la rece sau dintr-un compus de sâmburi. 5. Zaharuri: - zaharuri definite în Directiva 2001
NORME din 14 august 2003 (*actualizate*) cu privire la natura, compoziţia, fabricarea şi etichetarea sucurilor din fructe şi ale altor produse similare destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252277_a_253606]
-
utilizării în și pe produsele alimentare, se obțin în cursul procesării fructului prin aplicarea unor procedee fizice adecvate. Procedeele fizice respective pot fi utilizate pentru a menține, a conserva sau a stabiliza calitatea aromei și includ, în special, stoarcerea, extracția, distilarea, filtrarea, adsorbția, evaporarea, fracționarea și concentrarea. Aromele se obțin din partea comestibilă a fructului; pot fi însă obținute și din ulei de coji de citrice presat la rece sau dintr-un compus de sâmburi. 5. Zaharuri: - zaharuri definite în Directiva 2001
NORME din 5 septembrie 2003 (*actualizate*) cu privire la natura, compoziţia, fabricarea şi etichetarea sucurilor din fructe şi ale altor produse similare destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252279_a_253608]
-
cu caracter bazic și neutru; ... l) screening pentru prezența de droguri, kit immunoassay; ... m) determinări masspectrometrice-gazcromatografice, inclusiv de stupefiante; ... n) examen toxicologic general; ... o) identificarea și determinarea pesticidelor, organoclorurate, organofosforice și altele; ... p) identificarea și determinarea toxicelor volatile separabile prin distilare simplă sau antrenabile cu vapori de apă; ... q) identificarea și determinarea toxicelor cu caracter acid - altele decât barbiturice. ... 2. Elaborează actele medico-legale aferente activității. 3. Asigură identificarea și trasabilitatea lucrărilor medico-legale repartizate. 4. Asigură comunicarea cu instituțiile abilitate, precum și cu
REGULAMENT din 20 septembrie 2013 de organizare şi funcţionare al Institutului Naţional de Medicină Legală "Prof. Dr. Mina Minovici" Bucureşti. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255186_a_256515]
-
solid natural utilizat într-o instalație de ardere special proiectată pentru combustibilul respectiv și care este extras pe plan local; ... aa) combustibil determinant - combustibilul utilizat în cadrul unei instalații de ardere cu combustibil multiplu, care utilizează pentru consum propriu reziduurile de distilare și de conversie de la rafinarea țițeiului brut, independent sau împreună cu alți combustibili, și care are cea mai mare valoare-limită de emisie așa cum este prevăzut în anexa nr. 5 partea 1, sau, în cazul mai multor combustibili cu aceeași valoare-limită de
LEGE nr. 278 din 24 octombrie 2013 privind emisiile industriale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255755_a_257084]
-
a) cele cărora li se aplică prevederile art. 33 alin. (1); ... b) cele din cadrul rafinăriilor care utilizează independent sau împreună cu alți combustibili, pentru consum propriu, gaze cu putere calorică redusă, rezultate din gazeificarea reziduurilor de rafinare sau a reziduurilor de distilare și conversie de la rafinarea țițeiului brut; ... c) cele cărora li se aplică prevederile art. 35; ... d) cele cărora li s-a acordat o derogare privind funcționarea a 20.000 de ore în perioada 1 ianuarie 2008-31 decembrie 2015, conform prevederilor
LEGE nr. 278 din 24 octombrie 2013 privind emisiile industriale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255755_a_257084]
-
parte și împărțirea rezultatului înmulțirii la suma puterilor calorice ale tuturor combustibililor; ... c) însumarea valorilor-limită de emisie ponderate în funcție de combustibil. ... (2) Pentru instalațiile de ardere cu combustibil multiplu prevăzute la art. 30 alin. (3) și (4) care utilizează reziduurile de distilare și conversie de la rafinarea țițeiului brut pentru propriul consum, independent sau împreună cu alți combustibili, după caz, în locul valorilor-limită de emisie stabilite potrivit prevederilor alin. (1) se aplică valori-limită de emisie stabilite astfel: ... a) în situația în care în cursul funcționării
LEGE nr. 278 din 24 octombrie 2013 privind emisiile industriale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255755_a_257084]
-
calorice produse de toți combustibilii; b(4) se însumează valorile-limită de emisie ponderate ale combustibililor determinate la pct. b(3). (3) Pentru instalațiile de ardere cu combustibil multiplu prevăzute la art. 30 alin. (3) și (4) care utilizează reziduurile de distilare și conversie de la rafinarea țițeiului brut pentru propriul consum, independent sau împreună cu alți combustibili, valorile-limită de emisie medii pentru dioxidul de sulf prevăzute în anexa nr. 5 partea a 7-a se aplică, după caz, în locul valorilor-limită de emisie stabilite
LEGE nr. 278 din 24 octombrie 2013 privind emisiile industriale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255755_a_257084]
-
cu combustibil multiplu din cadrul unei rafinării Valorile-limită de emisie medii (mg/Nm^3) pentru SO(2) în cazul instalațiilor de ardere cu combustibil multiplu din cadrul unei rafinării, cu excepția turbinelor cu gaz și a motoarelor cu gaz, care utilizează reziduurile de distilare și de conversie de la rafinarea țițeiului brut pentru propriul consum, independent sau împreună cu alți combustibili, sunt următoarele: a) în cazul instalațiilor de ardere cărora li s-a acordat autorizație înainte de 27 noiembrie 2002 sau ai căror operatori au prezentat o
LEGE nr. 278 din 24 octombrie 2013 privind emisiile industriale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255755_a_257084]
-
și cântărirea bunurilor 4. Eliminarea componentelor avariate sau poluate 5. Conservarea prin pasteurizare, sterilizare, iradiere sau adăugarea de agenți de conservare 6. Tratarea împotriva paraziților 7. Tratarea antirugină 8. Tratarea: - prin creșterea temperaturii, fără alte tratări complementare sau procese de distilare; - prin scăderea temperaturii, chiar dacă aceasta conduce la o reîncadrare sub un alt cod tarifar cu 8 cifre 9. Tratarea electrostatică, îndreptarea sau călcarea textilelor 10. Tratarea constă în: - îndepărtarea tulpinelor și codițelor și/sau a sâmburilor fructelor, tăierea și felierea
NORME din 22 decembrie 2006 (*actualizate*) de aplicare a scutirilor de taxă pe valoarea adăugată pentru traficul internaţional de bunuri, prevăzute la art. 144 alin. (1) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările ulterioare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/247618_a_248947]
-
natura sau performanțele bunurilor originale. Această operațiune poate conduce la reîncadrarea sub un alt cod tarifar cu 8 cifre pentru bunurile adăugate ca accesorii sau utilizate ca înlocuitori 13. Diluarea sau concentrarea fluidelor, fără tratare complementară sau vreun proces de distilare, chiar dacă aceasta conduce la reîncadrarea sub un alt cod tarifar cu 8 cifre 14. Amestecarea bunurilor de același tip, de calități diferite, în scopul obținerii unei calități constante sau a unei calități solicitate de client, fără a schimba natura bunurilor
NORME din 22 decembrie 2006 (*actualizate*) de aplicare a scutirilor de taxă pe valoarea adăugată pentru traficul internaţional de bunuri, prevăzute la art. 144 alin. (1) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările ulterioare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/247618_a_248947]
-
vegetale; substanțele vegetale sunt definite precis prin partea din plantă care este utilizată și prin denumirea botanica în sistemul binominal (gen, specie, varietate și autor); 33. preparate din plante - preparate obținute prin supunerea substanțelor din plante la tratamente precum extracția, distilarea, presarea, fracționarea, purificarea, concentrarea sau fermentarea; acestea includ substanțe din plante concasate sau pulverizate, tincturi, extracte, uleiuri esențiale, sucuri obținute prin presare sau exudate procesate; 34. procedura centralizată - procedura de autorizare de punere pe piată prevăzută în Regulamentul Consiliului și
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/246703_a_248032]
-
București, 12 septembrie 2012. Nr. 928. Anexa 1 SPECIFICAȚII TEHNICE pentru carburanții folosiți la autovehiculele echipate cu motoare cu aprindere prin scânteie, impuse la introducerea pe piață, în vederea protejării sănătății populației și mediului Tabelul nr. 1 - Specificații tehnice pentru benzină Distilare: *1) Metodele de încercare sunt cele specificate în standardul SR EN 228 în vigoare. Pot fi adoptate metode analitice de înlocuire a celor specificate în standardul SR EN 228 în vigoare, dacă se poate demonstra că acestea oferă cel puțin
HOTĂRÂRE nr. 928 din 12 septembrie 2012 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a benzinei şi motorinei şi de introducere a unui mecanism de monitorizare şi reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/248583_a_249912]
-
București, 12 septembrie 2012. Nr. 928. Anexa 1 SPECIFICAȚII TEHNICE pentru carburanții folosiți la autovehiculele echipate cu motoare cu aprindere prin scânteie, impuse la introducerea pe piață, în vederea protejării sănătății populației și mediului Tabelul nr. 1 - Specificații tehnice pentru benzină Distilare: *1) Metodele de încercare sunt cele specificate în standardul SR EN 228 în vigoare. Pot fi adoptate metode analitice de înlocuire a celor specificate în standardul SR EN 228 în vigoare, dacă se poate demonstra că acestea oferă cel puțin
HOTĂRÂRE nr. 928 din 12 septembrie 2012 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a benzinei şi motorinei şi de introducere a unui mecanism de monitorizare şi reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/248584_a_249913]
-
mașina de șarjare, așezarea și etanșarea ușilor, încălzirea bateriilor și a colectoarelor de gaze - platformele de pe bateriile de cocs și semicocs, scoaterea ușilor, transportul cocsului la stins, stingerea și sortarea cocsului; ... b) sectorul chimic al cocseriei: chimizarea gazului de cocs, distilarea gudroanelor, ambalarea și încărcarea în vrac a produselor chimice rezultate și fabricate; ... c) arderea pe vatră în cuptoare deschise a gudroanelor rezultate de la rafinarea produselor petroliere; ... d) operația de gudronare a lingotierelor. ... 19. Activitatea desfășurată de personalul care lucrează la
LEGE nr. 263 din 16 decembrie 2010 (*actualizată*) privind sistemul unitar de pensii publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/248498_a_249827]
-
refractară; ... b) executarea la cald, la utilajele menționate mai sus, a operațiilor de zidire și de reparare a zidăriei, indiferent de tipul de cărămidă refractară utilizată - activitate permanentă. ... 28. Activitatea desfășurată de personalul care lucrează la: a) uscarea, prăjirea și distilarea minereurilor cinabrifere; ... b) distilarea și purificarea mercurului în proces continuu; instalațiile de prelucrare cu mercur a minereurilor auroargentifere, activitatea de cianurare a minereurilor auroargentifere; ... c) electroliza cuprului și fabricarea industrială a pulberilor de cupru; ... d) electroliza aluminiului, inclusiv captarea gazelor
LEGE nr. 263 din 16 decembrie 2010 (*actualizată*) privind sistemul unitar de pensii publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/248498_a_249827]
-
cald, la utilajele menționate mai sus, a operațiilor de zidire și de reparare a zidăriei, indiferent de tipul de cărămidă refractară utilizată - activitate permanentă. ... 28. Activitatea desfășurată de personalul care lucrează la: a) uscarea, prăjirea și distilarea minereurilor cinabrifere; ... b) distilarea și purificarea mercurului în proces continuu; instalațiile de prelucrare cu mercur a minereurilor auroargentifere, activitatea de cianurare a minereurilor auroargentifere; ... c) electroliza cuprului și fabricarea industrială a pulberilor de cupru; ... d) electroliza aluminiului, inclusiv captarea gazelor; ... e) prăjirea, măcinarea, aglomerarea
LEGE nr. 263 din 16 decembrie 2010 (*actualizată*) privind sistemul unitar de pensii publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/248498_a_249827]
-
uscat cu nisip, cu excepția instalațiilor ermetizate 34. Activitatea desfășurată de personalul care lucrează la fabricarea și ambalarea negrului de fum 35. Activitatea de fabricare a diamantelor sintetice 36. Activitatea desfășurată în instalațiile care fabrică, vehiculează și depozitează hidrogen sulfurat, de distilare a apei grele, de schimb izotopic și de epurare a apelor reziduale cu hidrogen sulfurat 37. Fabricarea acrilonitrilului și a derivaților cianici, în cazul în care se desfășoară în aceeași instalație; utilizarea în industrie a acrilonitrilului 38. Curățarea canalelor subterane
LEGE nr. 263 din 16 decembrie 2010 (*actualizată*) privind sistemul unitar de pensii publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/248498_a_249827]
-
din prelucrarea alcoolului și a distilatelor trebuie să fie dotate cu mijloace de măsurare legală pentru determinarea concentrației alcoolice, avizate de Biroul Român de Metrologie Legală. ... (4) În cazul antrepozitelor fiscale de producție de alcool și de distilate, coloanele de distilare și rafinare trebuie să fie dotate cu contoare pentru determinarea cantității de produse obținute și a concentrației alcoolice avizate și sigilate conform reglementărilor specifice stabilite de Biroul Român de Metrologie Legală. ... (5) În cazul antrepozitarilor autorizați pentru producția de alcool
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249690_a_251019]
-
cantității de produse obținute și a concentrației alcoolice avizate și sigilate conform reglementărilor specifice stabilite de Biroul Român de Metrologie Legală. ... (5) În cazul antrepozitarilor autorizați pentru producția de alcool etilic, contoarele vor fi amplasate la ieșirea din coloanele de distilare pentru alcoolul brut, la ieșirea din coloanele de rafinare pentru alcoolul etilic rafinat și la ieșirea din coloanele aferente alcoolului tehnic, astfel încât să fie contorizate toate cantitățile de alcool rezultate. ... (6) În cazul antrepozitarilor autorizați pentru producția de distilate, contoarele
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249690_a_251019]
-
rafinare pentru alcoolul etilic rafinat și la ieșirea din coloanele aferente alcoolului tehnic, astfel încât să fie contorizate toate cantitățile de alcool rezultate. ... (6) În cazul antrepozitarilor autorizați pentru producția de distilate, contoarele vor fi amplasate la ieșirea din coloanele de distilare sau, după caz, la ieșirea din instalațiile de distilare. ... (7) Folosirea conductelor mobile, a furtunurilor elastice sau a altor conducte de acest fel, utilizarea rezervoarelor necalibrate, precum și amplasarea înaintea contoarelor a unor canele sau robinete, prin care se pot extrage
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249690_a_251019]