5,193 matches
-
Conținut maxim % Sortiment în apă+imp. mec. cloruri Congelare păcură (%) ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── A1 Vest 1 maximum 0,06 sub -15°C A3 Vest 1 maximum 0,06 sub -15°C A3 Rest 1 maximum 0,06 sub -15°C A3 Sel. 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Nesel 1 maximum 0,06 sub -15°C A3 Videle 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Ind. 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Suplac 1 maximum 0,06 sub - 30
ORDIN nr. 5 din 12 ianuarie 2005 privind aprobarea Contractului-cadru pentru tranSportul ţiţeiului, condensatului, gazolinei şi etanului lichid pentru anul 2005. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164749_a_166078]
-
păcură (%) ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── A1 Vest 1 maximum 0,06 sub -15°C A3 Vest 1 maximum 0,06 sub -15°C A3 Rest 1 maximum 0,06 sub -15°C A3 Sel. 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Nesel 1 maximum 0,06 sub -15°C A3 Videle 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Ind. 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Suplac 1 maximum 0,06 sub - 30°C B (Olt, Rest) 1 maximum 0,06 între
ORDIN nr. 5 din 12 ianuarie 2005 privind aprobarea Contractului-cadru pentru tranSportul ţiţeiului, condensatului, gazolinei şi etanului lichid pentru anul 2005. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164749_a_166078]
-
C A3 Vest 1 maximum 0,06 sub -15°C A3 Rest 1 maximum 0,06 sub -15°C A3 Sel. 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Nesel 1 maximum 0,06 sub -15°C A3 Videle 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Ind. 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Suplac 1 maximum 0,06 sub - 30°C B (Olt, Rest) 1 maximum 0,06 între -15°C și +18°C C (Mold., Rest) 1
ORDIN nr. 5 din 12 ianuarie 2005 privind aprobarea Contractului-cadru pentru tranSportul ţiţeiului, condensatului, gazolinei şi etanului lichid pentru anul 2005. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164749_a_166078]
-
C A3 Rest 1 maximum 0,06 sub -15°C A3 Sel. 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Nesel 1 maximum 0,06 sub -15°C A3 Videle 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Ind. 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Suplac 1 maximum 0,06 sub - 30°C B (Olt, Rest) 1 maximum 0,06 între -15°C și +18°C C (Mold., Rest) 1 maximum 0,06 peste +18°C C Sel. 1
ORDIN nr. 5 din 12 ianuarie 2005 privind aprobarea Contractului-cadru pentru tranSportul ţiţeiului, condensatului, gazolinei şi etanului lichid pentru anul 2005. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164749_a_166078]
-
C A3 Sel. 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Nesel 1 maximum 0,06 sub -15°C A3 Videle 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Ind. 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Suplac 1 maximum 0,06 sub - 30°C B (Olt, Rest) 1 maximum 0,06 între -15°C și +18°C C (Mold., Rest) 1 maximum 0,06 peste +18°C C Sel. 1 maximum 0,06 peste +18°C C Marin 1
ORDIN nr. 5 din 12 ianuarie 2005 privind aprobarea Contractului-cadru pentru tranSportul ţiţeiului, condensatului, gazolinei şi etanului lichid pentru anul 2005. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164749_a_166078]
-
A3 Nesel 1 maximum 0,06 sub -15°C A3 Videle 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Ind. 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Suplac 1 maximum 0,06 sub - 30°C B (Olt, Rest) 1 maximum 0,06 între -15°C și +18°C C (Mold., Rest) 1 maximum 0,06 peste +18°C C Sel. 1 maximum 0,06 peste +18°C C Marin 1 maximum 0,06 peste +18°C ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Expeditor, Transportator, ............... ............... Anexa A2
ORDIN nr. 5 din 12 ianuarie 2005 privind aprobarea Contractului-cadru pentru tranSportul ţiţeiului, condensatului, gazolinei şi etanului lichid pentru anul 2005. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164749_a_166078]
-
0,06 sub - 30°C A3 Ind. 1 maximum 0,06 sub - 30°C A3 Suplac 1 maximum 0,06 sub - 30°C B (Olt, Rest) 1 maximum 0,06 între -15°C și +18°C C (Mold., Rest) 1 maximum 0,06 peste +18°C C Sel. 1 maximum 0,06 peste +18°C C Marin 1 maximum 0,06 peste +18°C ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Expeditor, Transportator, ............... ............... Anexa A2 la norme UNITATEA ......................... Fișa de calitate a gazolinei Caracteristica Valoare Admisa Standardele de
ORDIN nr. 5 din 12 ianuarie 2005 privind aprobarea Contractului-cadru pentru tranSportul ţiţeiului, condensatului, gazolinei şi etanului lichid pentru anul 2005. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164749_a_166078]
-
0,06 sub - 30°C A3 Suplac 1 maximum 0,06 sub - 30°C B (Olt, Rest) 1 maximum 0,06 între -15°C și +18°C C (Mold., Rest) 1 maximum 0,06 peste +18°C C Sel. 1 maximum 0,06 peste +18°C C Marin 1 maximum 0,06 peste +18°C ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Expeditor, Transportator, ............... ............... Anexa A2 la norme UNITATEA ......................... Fișa de calitate a gazolinei Caracteristica Valoare Admisa Standardele de referința privind metoda de încercare ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Densitate maxim 0,650
ORDIN nr. 5 din 12 ianuarie 2005 privind aprobarea Contractului-cadru pentru tranSportul ţiţeiului, condensatului, gazolinei şi etanului lichid pentru anul 2005. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164749_a_166078]
-
0,06 sub - 30°C B (Olt, Rest) 1 maximum 0,06 între -15°C și +18°C C (Mold., Rest) 1 maximum 0,06 peste +18°C C Sel. 1 maximum 0,06 peste +18°C C Marin 1 maximum 0,06 peste +18°C ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Expeditor, Transportator, ............... ............... Anexa A2 la norme UNITATEA ......................... Fișa de calitate a gazolinei Caracteristica Valoare Admisa Standardele de referința privind metoda de încercare ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Densitate maxim 0,650 NT 312-0 Conținut de apa maxim 50 ppm SR
ORDIN nr. 5 din 12 ianuarie 2005 privind aprobarea Contractului-cadru pentru tranSportul ţiţeiului, condensatului, gazolinei şi etanului lichid pentru anul 2005. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164749_a_166078]
-
facilităților de acces egal la formare și perfecționare profesională; - reorganizarea serviciilor de creștere, îngrijire și educare a copiilor în afara familiilor - lărgirea rețelei în mediul rural. - Programul de integrare a familiilor de rromi în comunitate - acordarea de teren în suprafață de maximum 0,5 ha, în folosință directă și gratuită familiilor de rromi nevoiașe, în limita disponibilului; - relansarea meșteșugurilor/meseriilor specifice rromilor; - reintegrarea în muncă/participarea prin muncă la dezvoltarea comunităților locale; - dezvoltarea incubatoarelor de mici întreprinzători pentru rromi; - dezvoltarea programelor naționale
PROGRAM DE GUVERNARE din 28 decembrie 2004 pe perioada 2005-2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164154_a_165483]
-
prescriu, conform prevederilor legale. 8. Pentru orice informații privind reducerile de preț, retragerea obiectelor, reclamații etc., deponentul se va adresa unității unde se află depuse obiectele, zilnic între orele .......... sau la telefon nr. ........ 9. Plata sumelor se va face în maximum ......... zile de la data vânzării obiectelor depuse în consignație. 10. Alte clauze ............................................... ............................................................... BON DE PREDARE, TRANSFER, RESTITUIRE (Cod 14-3-3A) În cazul utilizării că bon de predare a produselor finite la depozit 1. Servește că: - document de predare la magazie a produselor
ORDIN nr. 1.850 din 14 decembrie 2004 privind registrele şi formularele financiar-contabile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164301_a_165630]
-
celelalte fire sub 2.000 decitex; sau 3°) 500 g pentru alte fire. c) în sculuri subdivizate în jurubițe, cu ajutorul unuia sau mai multor fire de separare care le fac independente unele de altele, jurubițele având o greutate uniformă de maximum: ... 1°) 85 g pentru firele din mătase, din deșeuri de matase sau din filamente sintetice sau artificiale; sau 2°) 125 g pentru alte fire. B) Dispozițiile de mai sus nu se aplică: a) firelor simple din orice material textil, cu excepția
ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 94 din 10 noiembrie 2004 pentru modificarea denumirii şi clasificarii mărfurilor din Tariful vamal de import al României şi a taxelor vamale aferente acestora. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/162992_a_164321]
-
cercetare-dezvoltare stabilește punctajul atribuit fiecărui criteriu general și specific pentru evaluarea entităților din infrastructura. ... (4) Punctajul minim care trebuie obținut în etapa prevăzută la art. 12 lit. a) de către o entitate din infrastructura este de 70 de puncte dintr-un maximum de 100 de puncte. ... (5) Solicitantul care a obținut cel putin punctajul minim urmează etapele prevăzute la art. 12 lit. b), c) și d). ... Articolul 16 (1) Entitățile din infrastructura care au parcurs etapă prevăzută la art. 12 lit. a
NORME METODOLOGICE SPECIFICE din 2 aprilie 2003 privind constituirea, funcţionarea, evaluarea şi acreditarea entitatilor din infrastructura de inovare şi transfer tehnologic, precum şi modalitatea de sustinere a acestora. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149145_a_150474]
-
art. 3 alin. (1) lit. a) pct. (3) al prezenței norme sanitare veterinare, vânătul sălbatic mic poate fi eviscerat total sau parțial la fața locului, sau în unitatea de prelucrare către care este transportat vânătul, la o temperatură ambianța de maximum + 4°C, în cursul a 12 ore de la ucidere. ... 2. Vânătul sălbatic va fi răcit imediat după efectuarea operațiilor prevăzute la pct. 1, astfel încât temperatura internă să fie de +7°C sau mai joasă în cazul vânatului sălbatic mare sau
NORMA SANITARĂ VETERINARA*) din 14 februarie 2003 privind problemele de sănătate animala şi de sănătate publică referitoare la uciderea vânatului salbatic şi la comercializarea carnii de vanat salbatic. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149318_a_150647]
-
alb-negru, cu excepția cazului în care solicitantul depune reprezentări grafice color și achita taxele necesare pentru publicarea color. ... (4) Dimensiunile reprezentărilor grafice admise pentru publicare într-un spațiu standard sunt de minimum 60x60 mm sau un multiplu al acestora, respectiv de maximum 180x240 mm. ... (5) Descrierea desenelor sau modelelor industriale se va publica opțional, cu condiția achitării taxelor legale. ... (6) Dacă publicarea unui desen sau model industrial comportă, din motive imputabile O.S.I.M., o eroare sau lipsa unor elemente menționate la alin
HOTĂRÂRE nr. 1.171 din 2 octombrie 2003 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Legii nr. 129/1992 privind protecţia desenelor şi modelelor industriale, republicată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/153127_a_154456]
-
alb-negru, cu excepția cazului în care solicitantul depune reprezentări grafice color și achita taxele necesare pentru publicarea color. ... (4) Dimensiunile reprezentărilor grafice admise pentru publicare într-un spațiu standard sunt de minimum 60x60 mm sau un multiplu al acestora, respectiv de maximum 180x240 mm. ... (5) Descrierea desenelor sau modelelor industriale se va publica opțional, cu condiția achitării taxelor legale. ... (6) Dacă publicarea unui desen sau model industrial comportă, din motive imputabile O.S.I.M., o eroare sau lipsa unor elemente menționate la alin
REGULAMENT din 2 octombrie 2003 de aplicare a Legii nr. 129/1992 privind protecţia desenelor şi modelelor industriale, republicată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/153128_a_154457]
-
bază de la care s-a pornit în proiecțiile făcute, privind asigurarea resurselor energetice sunt bazate pe principiul meritului (costului cel mai eficient). Pornind de la acest criteriu au fost considerate secvențial și alte criterii că: - Siguranță în furnizare prin folosirea la maximum a resursele interne disponibile și care răspund la ordinea de merit; - Necesarul de import de resurse energetice să fie asigurat prin diversificarea structurii lor, a surselor de aprovizionare și asigurarea accesului la resurse competitive Pe baza criteriilor de mai sus
ANEXA din 29 iulie 2003 privind "Foaie de parcurs în domeniul energetic din România"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/153200_a_154529]
-
casă și alte animale mici, de la unitățile agricole socialiste, se fac, potrivit legii, de către Ministerul Agriculturii. Articolul 4 În vederea asigurării produselor agricole necesare economiei naționale, unitățile agricole socialiste și ceilalți deținători de terenuri sînt obligați să folosească integral și cu maximum de eficiență suprafețele pe care le dețin, să efectueze la timp și de calitate corespunzătoare toate lucrările agricole, cu respectarea tehnologiilor aprobate, să obțină producții vegetale și animale tot mai mari, să contracteze și să livreze la fondul centralizat al
DECRET nr. 3 din 18 ianuarie 1988 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Contractării şi Achiziţionării Produselor Agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152800_a_154129]
-
trebuie să fie reexaminate periodic în funcție de tendințele pieței. ───────────────────────────────────────────────────────────────────────── Limite și unități(2) Metodă de încercare ───────────────────────────────────────────────────────────────────────── Cifră cetanica(3) minimum 45(4) maximum 50 SR EN ISO 5165:2001 ───────────────────────────────────────────────────────────────────────── Densitate la 15°C minimum 835 kg/mc pr. SR ISO 3675 maximum 845 kg/mc(5) (ASTM D 4052) Distilarea(6) a 95% maximum 370°C SR ISO 3405:1998/C1:1999 din volum ───────────────────────────────────────────────────────────────────────── Viscozitate la 40 °C minimum 2,5 mmp/s maximum 3,5 mmp/s SR ISO 3104:1996
ANEXA nr. 4 din 11 iulie 2002 privind caracteristicile tehnice ale combustibilului de referinţa prescris pentru încercările de aprobare de tip şi pentru controlul conformitatii producţiei*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149785_a_151114]
-
minimum 835 kg/mc pr. SR ISO 3675 maximum 845 kg/mc(5) (ASTM D 4052) Distilarea(6) a 95% maximum 370°C SR ISO 3405:1998/C1:1999 din volum ───────────────────────────────────────────────────────────────────────── Viscozitate la 40 °C minimum 2,5 mmp/s maximum 3,5 mmp/s SR ISO 3104:1996 Conținutul în sulf minimum 0,1 % SR ISO 8754:1996 (în masă)(7) maximum 0,2 % pr. SR EN 24260 (în masă)(11) ───────────────────────────────────────────────────────────────────────── Punct de minimum 55°C SR EN 22719:2001
ANEXA nr. 4 din 11 iulie 2002 privind caracteristicile tehnice ale combustibilului de referinţa prescris pentru încercările de aprobare de tip şi pentru controlul conformitatii producţiei*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149785_a_151114]
-
ISO 8754:1996 (în masă)(7) maximum 0,2 % pr. SR EN 24260 (în masă)(11) ───────────────────────────────────────────────────────────────────────── Punct de minimum 55°C SR EN 22719:2001 inflamabilitate ───────────────────────────────────────────────────────────────────────── Cifră de filtrabilitate minimum - (CFPP) maximum +5 °C SR EN 116:1997 ───────────────────────────────────────────────────────────────────────── Coroziunea lamei maximum 1 SR ISO 2160:1998 de cupru ───────────────────────────────────────────────────────────────────────── Cocs Conradson (% reziduuri din distilare) în greutate maximum 0,3 % (în masă) SR ISO 10370:2000 Conținutul în cenușă maximum 0,01% (în masă) ASTM D 482(8) Conținutul în apă maximum 0
ANEXA nr. 4 din 11 iulie 2002 privind caracteristicile tehnice ale combustibilului de referinţa prescris pentru încercările de aprobare de tip şi pentru controlul conformitatii producţiei*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149785_a_151114]
-
1. Conținutul de fructoza și glucoza (suma celor doua) - mierea din inflorescență minimum 60g/100g - mierea din secreție zaharoasă, amestecuri de miere din secreție zaharoasă și miere din inflorescență minimum 45g/100g 4.1.2. Conținutul de zaharoza - în general maximum 5g/100g - salcâm fals (Robinia pseudoacacia), lucerna (Medicago sativa), Menzies �� Banksia (Banksia menziesii), French honeysuckle (Hedysarum), eucalipt (Eucalyptus camadulensis), leatherwood (Eucryphia lucida, Eucryphia milliganii), Citrus sp. maximum 10g/100g - lavanda (Lavandula sp.), limba-mielului (Borago officinalis) maximum 15g/100g 4.2
NORME din 11 august 2003(*actualizate*) privind denumirea, descrierea, definirea, caracteristicile şi compoziţia mierii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152160_a_153489]
-
din inflorescență minimum 45g/100g 4.1.2. Conținutul de zaharoza - în general maximum 5g/100g - salcâm fals (Robinia pseudoacacia), lucerna (Medicago sativa), Menzies �� Banksia (Banksia menziesii), French honeysuckle (Hedysarum), eucalipt (Eucalyptus camadulensis), leatherwood (Eucryphia lucida, Eucryphia milliganii), Citrus sp. maximum 10g/100g - lavanda (Lavandula sp.), limba-mielului (Borago officinalis) maximum 15g/100g 4.2. Umiditate - în general maximum 20% - iarba-neagră (Calluna) și mierea destinată industriei alimentare în general maximum 23% - mierea destinată industriei, obținută din iarba-neagră (Calluna) maximum 25% 4.3
NORME din 11 august 2003(*actualizate*) privind denumirea, descrierea, definirea, caracteristicile şi compoziţia mierii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152160_a_153489]
-
industriei minimum 8 - tipuri de miere cu conținut scăzut de enzime naturale minimum 3 (de exemplu mierea de citrice) și cu un conținut de HMF de maximum 15 mg/kg b) Conținut de HMF - în general, cu excepția mierii destinate industriei maximum 40 mg/kg [sub rezerva prevederilor lit. a) a doua liniuță] - tipuri de miere cu origine declarată din regiuni cu climă tropicală și amestecuri de astfel de tipuri de miere maximum 80 mg/kg -------
NORME din 11 august 2003(*actualizate*) privind denumirea, descrierea, definirea, caracteristicile şi compoziţia mierii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152160_a_153489]
-
1. Conținutul de fructoza și glucoza (suma celor doua) - mierea din inflorescență minimum 60g/100g - mierea din secreție zaharoasă, amestecuri de miere din secreție zaharoasă și miere din inflorescență minimum 45g/100g 4.1.2. Conținutul de zaharoza - în general maximum 5g/100g - salcâm fals (Robinia pseudoacacia), lucerna (Medicago sativa), Menzies Banksia (Banksia menziesii), French honeysuckle (Hedysarum), eucalipt (Eucalyptus camadulensis), leatherwood (Eucryphia lucida, Eucryphia milliganii), Citrus sp. maximum 10g/100g - lavanda (Lavandula sp.), limba-mielului (Borago officinalis) maximum 15g/100g 4.2
NORME din 25 august 2003(*actualizate*) privind denumirea, descrierea, definirea, caracteristicile şi compoziţia mierii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152162_a_153491]