17,584 matches
-
1099/2008, cu modificările ulterioare; b) Regulamentul (CE) nr. 223/2009, cu modificările ulterioare. Sfera de cuprindere: Întreprinderile producătoare de energie, marii consumatori din economie și întreprinderile mici și mijlocii consumatoare de energie din toate domeniile de activitate, selectate în eșantion. Sunt cercetate exhaustiv toate unitățile producătoare de energie primară și transformată, care au CAEN Rev.2: nivel diviziune sau clasă: 05, 0892, 06, 0910, 0721, 19, 35; toate Regiile și Companiile Naționale și toate întreprinderile de transport prin conducte, feroviar, aerian, fluvial și
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
45^-99 și care au mai mult de 50 de salariați și întreprinderile cu activități care au CAEN Rev.2: 01, 02, 03, 07, 08^-39 și care au mai mult de 150 de salariați, altele decât cele enunțate anterior. De asemenea, sunt cercetate exhaustiv unitățile cu activitate în domeniul învățământului, sănătății, culturii și a altor activități asimilate domeniului siguranței sociale, din subordinea consiliilor orășenești și municipale și respectiv subordonate direct ministerelor de profil. Sunt cercetate selectiv, prin eșantion, întreprinderile cu activitate principală în
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
altele decât cele enunțate anterior. De asemenea, sunt cercetate exhaustiv unitățile cu activitate în domeniul învățământului, sănătății, culturii și a altor activități asimilate domeniului siguranței sociale, din subordinea consiliilor orășenești și municipale și respectiv subordonate direct ministerelor de profil. Sunt cercetate selectiv, prin eșantion, întreprinderile cu activitate principală în industrie sub pragul de 150 de salariați, respectiv întreprinderile cu activitate principală în construcții, comerț și servicii sub 50 de salariați. Numărul de unități observate: circa 15.000 Principalele variabile incluse în cercetare
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
și completările ulterioare. European: a) Regulamentul (CE) nr. 1099/2008, cu modificările ulterioare; b) Regulamentul (CE) nr. 223/2009, cu modificările ulterioare; c) Regulamentul (UE) nr. 538/2014. Sfera de cuprindere: Întreprinderile cu activitatea principală cuprinsă în clasa 4730 ale CAEN Rev.2. Sunt cercetate exhaustiv unitățile cu 50 de salariați și peste, iar cele între 4-49 salariați se cercetează selectiv, pe baza de eșantion. Numărul de unități observate: circa 100 Principalele variabile incluse în cercetare: Cantitățile de carburanți vândute cu amanuntul. 2. FLUXUL INFORMAȚIILOR
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
nr. 223/2009, cu modificările ulterioare; c) Regulamentul (UE) nr. 538/2014. Sfera de cuprindere: Întreprinderile cu activitatea principală cuprinsă în clasa 4730 ale CAEN Rev.2. Sunt cercetate exhaustiv unitățile cu 50 de salariați și peste, iar cele între 4-49 salariați se cercetează selectiv, pe baza de eșantion. Numărul de unități observate: circa 100 Principalele variabile incluse în cercetare: Cantitățile de carburanți vândute cu amanuntul. 2. FLUXUL INFORMAȚIILOR Unitățile furnizoare de date: Întreprinderile selectate în eșantion Modul de colectare a datelor primare: Auto-înregistrare
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
2019/2152, cu modificările ulterioare; c) Regulamentul delegat (UE) 2020/1197, cu modificările ulterioare Sfera de cuprindere: Întreprinderi cu activitate principală de construcții, care execută lucrări de construcții noi, reparații capitale și curente, lucrări de întreținere la clădirile și construcțiile existente. Sunt cercetate exhaustiv unitățile cu 50 de salariați și peste, iar cele sub 50 salariați se cercetează selectiv. Numărul de unități observate: circa 2.500 Principalele variabile incluse în cercetare: Valoarea totală a lucrărilor de construcții; valoarea lucrărilor de construcții noi; valoarea lucrărilor
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
Întreprinderi cu activitate principală de construcții, care execută lucrări de construcții noi, reparații capitale și curente, lucrări de întreținere la clădirile și construcțiile existente. Sunt cercetate exhaustiv unitățile cu 50 de salariați și peste, iar cele sub 50 salariați se cercetează selectiv. Numărul de unități observate: circa 2.500 Principalele variabile incluse în cercetare: Valoarea totală a lucrărilor de construcții; valoarea lucrărilor de construcții noi; valoarea lucrărilor de reparații capitale; valoarea lucrărilor de întreținere și reparații curente, pe tipuri de construcții. 2
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
completările ulterioare. European: Regulamentul (CE) nr. 223/2009, cu modificările ulterioare. Sfera de cuprindere: Întreprinderi și societăți comerciale, indiferent de forma de proprietate și forma juridică, a căror activitate principală face parte din diviziunile CAEN Rev.2, cod 01-96. În anchetă sunt cercetate exhaustiv unitățile economice cu 50 de salariați și peste și unitățile din administrația publică (excepție făcând unitățile administrației publice locale pentru care datele la nivelul consiliilor locale comunale se culeg pe bază de eșantion reprezentativ la nivel de județ); pentru
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
cu 50 de salariați și peste și unitățile din administrația publică (excepție făcând unitățile administrației publice locale pentru care datele la nivelul consiliilor locale comunale se culeg pe bază de eșantion reprezentativ la nivel de județ); pentru sectorul economic sunt cercetate selectiv unitățile sub 50 salariați. Numărul de unități observate: circa 24.000 Principalele variabile incluse în cercetare: Valoarea investițiilor, pe elemente de structură. Sursa datelor: Cercetare statistică 2. FLUXUL INFORMAȚIILOR Unitățile furnizoare de date: Societăți comerciale, regii autonome, instituții din administrația
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
a) Regulamentul (CE) nr. 223/2009, cu modificările ulterioare; b) Regulamentul (UE) nr. 2019/2152, cu modificările ulterioare; c) Regulamentul delegat (UE) nr. 2020/1197, cu modificările ulterioare. Sfera de cuprindere: Întreprinderile cu activitatea principală cuprinsă în diviziunea 47 a CAEN Rev.2. Sunt cercetate exhaustiv unitățile cu 50 de salariați și peste, iar cele sub 50 salariați se cercetează selectiv. Numărul de unități observate: circa 1.800 Principalele variabile incluse în cercetare: Cifra de afaceri netă - fără TVA 2. FLUXUL INFORMAȚIILOR Modul de colectare a
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
ulterioare; c) Regulamentul delegat (UE) nr. 2020/1197, cu modificările ulterioare. Sfera de cuprindere: Întreprinderile cu activitatea principală cuprinsă în diviziunea 47 a CAEN Rev.2. Sunt cercetate exhaustiv unitățile cu 50 de salariați și peste, iar cele sub 50 salariați se cercetează selectiv. Numărul de unități observate: circa 1.800 Principalele variabile incluse în cercetare: Cifra de afaceri netă - fără TVA 2. FLUXUL INFORMAȚIILOR Modul de colectare a datelor primare: Auto-înregistrare și electronic prin Portalul eSOP. Suportul de colectare a datelor: Chestionarul statistic
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
a) Regulamentul (CE) nr. 223/2009, cu modificările ulterioare; b) Regulamentul (UE) nr. 2019/2152, cu modificările ulterioare; c) Regulamentul delegat (UE) nr. 2020/1197, cu modificările ulterioare. Sfera de cuprindere: întreprinderile cu activitatea principală cuprinsă în diviziunea 45 a CAEN Rev.2. Sunt cercetate exhaustiv unitățile cu 50 de salariați și peste, iar cele sub 50 salariați se cercetează selectiv. Numărul de unități observate: circa 500 Principalele variabile incluse în cercetare: Cifra de afaceri netă - fără TVA 2. FLUXUL INFORMAȚIILOR Modul de colectare a
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
ulterioare; c) Regulamentul delegat (UE) nr. 2020/1197, cu modificările ulterioare. Sfera de cuprindere: întreprinderile cu activitatea principală cuprinsă în diviziunea 45 a CAEN Rev.2. Sunt cercetate exhaustiv unitățile cu 50 de salariați și peste, iar cele sub 50 salariați se cercetează selectiv. Numărul de unități observate: circa 500 Principalele variabile incluse în cercetare: Cifra de afaceri netă - fără TVA 2. FLUXUL INFORMAȚIILOR Modul de colectare a datelor primare: Auto-înregistrare și electronic prin Portalul eSOP. Suportul de colectare a datelor: Chestionarul statistic
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
Regulamentul (CE) nr. 223/2009, cu modificările ulterioare; b) Regulamentul (UE) nr. 2019/2152, cu modificările ulterioare; c) Regulamentul delegat (UE) nr. 2020/1197, cu modificările ulterioare. Sfera de cuprindere: Întreprinderile cu activitatea principală de comerț cu ridicata - diviziunea 46 CAEN Rev.2. Sunt cercetate exhaustiv unitățile cu 50 de salariați și peste, iar cele sub 50 salariați se cercetează selectiv. Numărul de unități observate: circa 2.400 Principalele variabile incluse în cercetare: Cifra de afaceri netă - fără TVA 2. FLUXUL INFORMAȚIILOR Modul de colectare a
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
c) Regulamentul delegat (UE) nr. 2020/1197, cu modificările ulterioare. Sfera de cuprindere: Întreprinderile cu activitatea principală de comerț cu ridicata - diviziunea 46 CAEN Rev.2. Sunt cercetate exhaustiv unitățile cu 50 de salariați și peste, iar cele sub 50 salariați se cercetează selectiv. Numărul de unități observate: circa 2.400 Principalele variabile incluse în cercetare: Cifra de afaceri netă - fără TVA 2. FLUXUL INFORMAȚIILOR Modul de colectare a datelor primare: Auto-înregistrare și electronic prin Portalul eSOP. Suportul de colectare a datelor: Chestionarul statistic
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
modificările ulterioare; b) Regulamentul (UE) 2019/2152, cu modificările ulterioare; c) Regulamentul delegat (UE) 2020/1197, cu modificările ulterioare. Sfera de cuprindere: Întreprinderile cu activitate principală cuprinsă în diviziunile sau clasele 55, 56, 79, 92, 9329, 9313, 96 ale CAEN Rev.2. Sunt cercetate exhaustiv unitățile cu 50 de salariați și peste, iar cele sub 50 salariați se cercetează selectiv. Numărul de unități observate: circa 1.200 Principalele variabile incluse în cercetare: Cifra de afaceri netă - fără TVA 2. FLUXUL INFORMAȚIILOR Unitățile furnizoare de date
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
modificările ulterioare. Sfera de cuprindere: Întreprinderile cu activitate principală cuprinsă în diviziunile sau clasele 55, 56, 79, 92, 9329, 9313, 96 ale CAEN Rev.2. Sunt cercetate exhaustiv unitățile cu 50 de salariați și peste, iar cele sub 50 salariați se cercetează selectiv. Numărul de unități observate: circa 1.200 Principalele variabile incluse în cercetare: Cifra de afaceri netă - fără TVA 2. FLUXUL INFORMAȚIILOR Unitățile furnizoare de date: Întreprinderile selectate în eșantion Modul de colectare a datelor primare: Auto-înregistrare și electronic prin Portalul
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
Regulamentul (UE) 2019/2152, cu modificările ulterioare; c) Regulamentul delegat (UE) 2020/1197, cu modificările ulterioare. Sfera de cuprindere: Întreprinderile cu activitate principală cuprinsă în diviziunile/grupele CAEN Rev.2: 49-53, 58-63, 68, 69, 702, 71, 73, 74, 77, 78, 80, 81, 82. Sunt cercetate exhaustiv unitățile cu 50 de salariați și peste, iar cele sub 50 salariați se cercetează selectiv. Numărul de unități observate: circa 5.200 Principalele variabile incluse în cercetare: Cifra de afaceri netă - fără TVA 2. FLUXUL INFORMAȚIILOR Unitățile furnizoare de date
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
de cuprindere: Întreprinderile cu activitate principală cuprinsă în diviziunile/grupele CAEN Rev.2: 49-53, 58-63, 68, 69, 702, 71, 73, 74, 77, 78, 80, 81, 82. Sunt cercetate exhaustiv unitățile cu 50 de salariați și peste, iar cele sub 50 salariați se cercetează selectiv. Numărul de unități observate: circa 5.200 Principalele variabile incluse în cercetare: Cifra de afaceri netă - fără TVA 2. FLUXUL INFORMAȚIILOR Unitățile furnizoare de date: Întreprinderile selectate în eșantion Modul de colectare a datelor primare: Auto-înregistrare și electronic prin Portalul
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
activitate este producerea de bunuri și servicii destinate pieții, indiferent de mărime, cuprinzând unitățile care desfășoară sau pot desfășura activități de cercetare - dezvoltare din diviziunile CAEN Rev.2 01-99. Întreprinderile cu 100 de salariați și peste sunt cercetate exhaustiv, restul fiind cercetate prin intermediul unui eșantion selectat conform metodologiei indicate în manualul Frascati (OECD 2015). Numărul de unități observate: circa 11.000 Principalele variabile incluse în cercetare: Structura personalului: salariați din activitatea de C-D după: ocupație, nivel de pregătire, sex; cercetători după: domeniu
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
care desfășoară activități în industrie și servicii din următoarele diviziuni CAEN Rev.2: 05-39, 46, 49-53, 58-63, 64,65, 66, 71, 72, 73. Întreprinderile au fost selectate în funcție de mărimea acestora, după numărul de salariați, respectiv cele cu 10-99 salariați sunt cercetate selectiv, iar cele cu 100 de salariați și peste sunt cercetate exhaustiv. Datele statistice referitoare la inovare se bazează pe Regulamentul (UE) 2019/2152 al Parlamentului European și al Consiliului din 27 noiembrie 2019 privind statisticile europene de întreprindere, de abrogare
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
Rev.2: 05-39, 46, 49-53, 58-63, 64,65, 66, 71, 72, 73. Întreprinderile au fost selectate în funcție de mărimea acestora, după numărul de salariați, respectiv cele cu 10-99 salariați sunt cercetate selectiv, iar cele cu 100 de salariați și peste sunt cercetate exhaustiv. Datele statistice referitoare la inovare se bazează pe Regulamentul (UE) 2019/2152 al Parlamentului European și al Consiliului din 27 noiembrie 2019 privind statisticile europene de întreprindere, de abrogare a 10 acte juridice în domeniul statisticilor de întreprindere. Baza metodologică
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
din locuințele selectate sunt incluse în eșantion. Eșantionul este construit pe baza unui procedeu de înnoire parțială a eșantionului trimestrial („schema rotațională 2-2-2”), conform căreia în fiecare trimestru se păstrează în eșantion 50% din locuințele trimestrului anterior, 25% din locuințele cercetate cu două trimestre în urmă, iar restul de 25% sunt locuințe absolut noi. Numărul de unități observate: Persoane membre ale gospodăriilor individuale din aproximativ 28.512 locuințe, pe trimestru. Principalele variabile incluse în cercetare: a) Pentru fiecare persoană, indiferent de vârstă
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
și al Consiliului, cu modificările ulterioare. Sfera de cuprindere: Totalitatea unităților active cu personalitate juridică, a căror activitate principală face parte din diviziunea CAEN Rev.2, cod 01-96 (cu excepția unităților MApN, MAI, SRI și a personalului asimilat). În anchetă sunt cercetate exhaustiv unitățile economice cu 50 salariați și peste și unitățile din administrația publică (excepție făcând unitățile administrației publice locale pentru care datele la nivelul consiliilor locale comunale se culeg pe bază de eșantion reprezentativ la nivel de județ); pentru sectorul
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]
-
unități locale cu 4 salariați și peste, indiferent de forma de proprietate și forma juridică, a căror activitate principală face parte din diviziunile CAEN Rev.2, cod 01-96 (cu excepția unităților MApN, MAI, SRI și a personalului asimilat). În anchetă sunt cercetate exhaustiv unitățile economice cu 50 de salariați și peste și unitățile din administrația publică (excepție făcând unitățile administrației publice locale pentru care datele la nivelul consiliilor locale comunale se culeg pe bază de eșantion reprezentativ la nivel de județ); pentru
PROGRAM din 4 iulie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/285959]