8,902 matches
-
2.3 cod de clasificare 2F, nr. ONU 1965, Nota 1, nu vor putea fi utilizate decât în mod complementar. - pentru Nr. ONU 1010 Butadiene, stabilizate: Butadienă-1,2, stabilizată, Butadienă-1,3, stabilizată. Această mențiune trebuie completată prin indicarea masei maxime admisibile de încărcare, în kg, pentru fiecare gaz. 6.8.3.5.4. În ceea ce privește cisternele destinate transportului de gaze lichefiate refrigerate: - presiunea maximă autorizată de lucru. 6.8.3.5.5. Pe cisternele prevăzute cu o izolație termică: - mențiunea "izolat termic
ACORD EUROPEAN (VOL. II) din 30 septembrie 1957 referitor la tranSportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195299_a_196628]
-
transportului unei singure substanțe: ... - denumirea oficială a transportului de gaze și, în plus pentru gazele atribuite unei rubrici n.s.a., denumirea tehnică *14); - pentru gazele comprimate care sunt încărcate în masă, precum și pentru gazele lichefiate, lichefiate refrigerate sau dizolvate, masa maximă admisibilă a încărcăturii în kg c) pentru cisternele cu utilizare multiplă: ... - denumirea oficială a transportului și, în plus pentru gazele atribuite unei rubrici n.s.a., denumirea tehnică *14) a tuturor gazelor pentru transportul cărora sunt atribuite respectivele cisterne; *14) În locul denumirii oficiale
ACORD EUROPEAN (VOL. II) din 30 septembrie 1957 referitor la tranSportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195299_a_196628]
-
citate la 2.2.2.3 cod de clasificare 2F, nr. ONU 1965, Nota 1, nu vor putea fi utilizate decât în mod complementar. - pentru Nr. ONU 1010 Butadiene, stabilizate: Butadienă-1,2, stabilizată, Butadienă-1,3, stabilizată. - cu indicarea masei maxime admisibile de încărcare, în kg, pentru fiecare dintre ele; d) pentru cisternele prevăzute cu o izolație termică: ... - inscripția "izolat termic" sau "izolat sub vid", într-una din limbile oficiale din țara de înmatriculare și, în plus, dacă această limbă nu este
ACORD EUROPEAN (VOL. II) din 30 septembrie 1957 referitor la tranSportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195299_a_196628]
-
3 cod de clasificare 2F, nr. ONU 1965, Nota 1, nu vor putea fi utilizate decât în mod complementar. - pentru Nr. ONU 1010 Butadiene, stabilizate: Butadienă-1,2, stabilizată, Butadienă-1,3, stabilizată. și, în plus în cazul gazelor lichefiate: - masa maximă admisibilă de încărcare pe element *12). *12) După valorile numerice, se adaugă unitățile de măsură. 6.8.3.5.13. Buteliile, tuburile și butoaiele sub presiune, precum și buteliile care fac parte dintr-un cadru de butelii, trebuie să poarte inscripții conform
ACORD EUROPEAN (VOL. II) din 30 septembrie 1957 referitor la tranSportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195299_a_196628]
-
încălzire. Dispozitivul de încălzire al acestei mantale trebuie reglat astfel încât să împiedice ca temperatura fosforului să depășească temperatura de încărcare a rezervorului. Celelalte conducte trebuie să pătrundă în rezervor prin partea superioară a acestuia; orificiile trebuie situate deasupra nivelului maxim admisibil de fosfor și să fie complet închise cu capace care să poată fi blocate. Cisterna trebuie prevăzută cu un sistem de măsurare pentru verificarea nivelului fosforului, și, dacă apa este utilizată ca agent de protecție, cu un reper fix ce
ACORD EUROPEAN (VOL. II) din 30 septembrie 1957 referitor la tranSportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195299_a_196628]
-
în timpul transportului. Formează gaze inflamabile în contact cu apa" (vezi de asemenea NOTA de mai sus). TM3 Cisternele trebuie să poarte, pe placa prevăzută la 6.8.2.5.1, denumirea oficială de transport a substanțelor omologate și masa maximă admisibilă de încărcare a cisternei, în kg. TM4 Pe cisterne trebuie înscrise, prin ștanțare sau orice alt mijloc asemănător, pe placa prescrisă la 6.8.2.5.2 sau gravate direct pe rezervor, dacă pereții sunt ranforsați, astfel încât să nu fie
ACORD EUROPEAN (VOL. II) din 30 septembrie 1957 referitor la tranSportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195299_a_196628]
-
netă totală a substanței explozive conținute în ansamblul obiectelor), care poate fi transportată într-o unitate de transport, este limitată conform indicațiilor tabelului (vezi de asemenea paragraful 7.5.2.2 în ceea ce privește interdicțiile de încărcare în comun). Masa netă maximă admisibilă, în kg, de substanță explozibilă conținută în mărfurile ce aparțin clasei 1, pe unitatea de transport Unitate de ----- ^a 5 000 kg, dacă spațiul de încărcare este ventilat prin partea de sus și dacă unitatea de transport este izolată printr-
ACORD EUROPEAN (VOL. II) din 30 septembrie 1957 referitor la tranSportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195299_a_196628]
-
un incendiu la motor sau în cabina unității de transport; ... ------ *1) Pentru definirea claselor de inflamabilitate, a se vedea standardul EN 2:1992, Clasificarea incendiilor. b) Sunt necesare următoarele echipamente suplimentare; ... i) pentru unitățile de transport cu o masă maximă admisibilă mai mare de 7,5 tone, unul sau mai multe extinctoare portabile, pentru clasele de inflamabilitate*1) A, B și C, cu o capacitate totală minimă de 12 kg pudră (sau de capacitate echivalentă pentru un alt agent extinctor acceptabil
ACORD EUROPEAN (VOL. II) din 30 septembrie 1957 referitor la tranSportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195299_a_196628]
-
extinctor acceptabil), din care cel puțin unul trebuie să aibă o capacitate minimă de 6 kg; ... ------ *1) Pentru definirea claselor de inflamabilitate, a se vedea standardul EN 2:1992, Clasificarea incendiilor. îi) pentru unitățile de transport cu o masă maximă admisibilă mai mare de 3,5 tone până la 7,5 tone inclusiv, unul sau mai multe extinctoare portabile, pentru clasele de inflamabilitate*1) A, B și C, cu o capacitate totală minimă de 8 kg de pudră (sau cu o capacitate
ACORD EUROPEAN (VOL. II) din 30 septembrie 1957 referitor la tranSportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195299_a_196628]
-
extinctor acceptabil), din care cel puțin unul trebuie să aibă o capacitate minimă de 6 kg; ------ *1) Pentru definirea claselor de inflamabilitate, a se vedea standardul EN 2:1992, Clasificarea incendiilor. iii) pentru unitățile de transport cu o masă maximă admisibilă mai mică sau egală cu 3,5 tone, unul sau mai multe extinctoare portabile, pentru clasele de inflamabilitate*1) A, B și C, cu o capacitate totală minimă de 4 kg de pudră (sau cu o capacitate corespunzătoare pentru un
ACORD EUROPEAN (VOL. II) din 30 septembrie 1957 referitor la tranSportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195299_a_196628]
-
mod legal, notoriu și semnificativ din punct de vedere economic pentru produsele agricole și alimentare similare. ... Articolul 2 Direcția de industrie alimentară cu atribuții în domeniu examinează admisibilitatea declarațiilor de opoziție. Articolul 3 (1) În cazul în care opoziția este admisibilă în sensul art. 1 alin. (2), Direcția de industrie alimentară cu atribuții în domeniu, în termen de 15 zile, solicită în scris părților interesate, respectiv grupului aplicant și opozantului, să inițieze consultări corespunzătoare. ... (2) În termen de 30 de zile
PROCEDURA din 14 martie 2008 de declarare a opoziţiei la nivel naţional (anexa 2). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196199_a_197528]
-
instalația electrică a navei trebuie să fie etanșe la apă și să aibă o etichetă cu indicarea necesarului de energie al magaziei. 7.17. Pe magaziile independente se va prevedea o etichetă care să indice greutatea lor și greutatea maximă admisibilă a materialelor explozive. 7.18. Chesoanele trebuie să fie de construcție metalică, etanșe la apă, cu grosimea pereților și a capacului de cel puțin 3 mm. În cazul în care chesoanele sunt expuse în mod direct la razele soarelui, se
CODUL DE SIGURANŢĂ din 17 noiembrie 1983 pentru nave cu destinatie speciala*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196366_a_197695]
-
ianuarie 2007. Cu acel prilej, Curtea a reținut că «textul art. 16 alin. (1) din Constituție, coroborat cu cel al art. 4 alin. (2) din Legea fundamentală, are în vedere discriminările prohibite, respectiv "discriminarea negativă", iar nu și pe cele admisibile, așa cum este "discriminarea pozitivă", ținând seama de specificitatea unor situații sau de scopul realizării unei justiții distributive, pentru a anula sau pentru a diminua inegalitățile obiective. Tratamentul juridic diferențiat a fost considerat ca o măsură de protecție specială a femeilor
DECIZIE nr. 191 din 28 februarie 2008 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 41 alin. (2) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196485_a_197814]
-
Capitolul I Domeniu de aplicare și definiții Articolul 1 Prezenta hotărâre se aplică la proiectarea, fabricarea și evaluarea conformității echipamentelor sub presiune și a ansamblurilor care au o presiune maximă admisibilă PS mai mare de 0,5 bar și stabilește condițiile de introducere pe piață a acestora. ---------- Art. 1 a fost modificat de pct. 1 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 1.168 din 29 septembrie 2005 , publicată în MONITORUL OFICIAL
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196380_a_197709]
-
fost modificată de pct. 2 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 1.168 din 29 septembrie 2005 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 914 din 12 octombrie 2005. d) accesorii de securitate - dispozitive destinate protejării echipamentelor sub presiune împotriva depășirii limitelor admisibile. Aceste dispozitive cuprind: ... - dispozitive de limitare directă a presiunii, cum ar fi: ventile de siguranță, siguranțe cu elemente de rupere, tije de flambare, sisteme de siguranță comandate; - dispozitive de limitare, care acționează mijloace de corecție sau închid ori închid și
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196380_a_197709]
-
negativă; ... ---------- Lit. g) a alin. (1) al art. 2 a fost modificată de pct. 2 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 1.168 din 29 septembrie 2005 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 914 din 12 octombrie 2005. h) presiune maximă admisibilă PS - presiunea maximă pentru care a fost proiectat echipamentul sub presiune, așa cum este specificată de producător. Această presiune se măsoară în locul specificat de producător, care trebuie să fie locul unde sunt fixate dispozitivele de protecție și/sau de limitare ori
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196380_a_197709]
-
producător, care trebuie să fie locul unde sunt fixate dispozitivele de protecție și/sau de limitare ori locul cel mai înalt al echipamentului sub presiune sau, dacă acest loc nu este adecvat, oricare alt loc specificat; i) temperatura minimă/maximă admisibilă TS - temperatura minimă/maximă pentru care echipamentul sub presiune a fost proiectat, așa cum este specificată de producător; ... j) volum V - volumul interior al incintei sub presiune, inclusiv volumul ștuțurilor până la prima legătură sau sudură, exclusiv volumul componentelor interioare fixe; ... k
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196380_a_197709]
-
de zgomot pentru evacuare și admisie; ... o) sticlelor sau dozelor pentru băuturi carbogazoase destinate consumului public; ... p) recipientelor pentru transportul și distribuția băuturilor, care au valoarea produsului PS x V de până la 500 bar x litru și o presiune maximă admisibilă care nu depășește 7 bar; ... q) echipamentelor care fac obiectul reglementărilor europene și internaționale de transport prevăzute la lit. C din anexa nr. 7; ... r) caloriferelor și conductelor pentru sisteme de încălzire cu apă caldă; ... s) recipientelor proiectate să conțină
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196380_a_197709]
-
satisfacă cerințele esențiale de securitate prevăzute în anexa nr. 1. ... (2) Recipientele, cu excepția celor prevăzute la alin. (3), destinate să conțină: ... a) gaze, gaze lichefiate, gaze dizolvate sub presiune, vapori și lichide a căror presiune de vaporizare la temperatura maximă admisibilă depășește cu cel puțin 0,5 bar presiunea atmosferică și care: ... (i) pentru fluidele din grupa 1, au volumul mai mare de 1 litru și produsul PS x V mai mare de 25 bar x litru sau presiunea PS mai
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196380_a_197709]
-
mare de 1.000 bar, precum și toate stingătoarele portabile și buteliile pentru echipamentele de respirație, se clasifică într-o categorie de evaluare a conformității potrivit anexei nr. 3, diagrama 2; b) lichide a căror presiune de vaporizare la temperatura maximă admisibilă nu depășește cu mai mult de 0,5 bar presiunea atmosferică și care: ... i) pentru fluide din grupa 1, au volumul mai mare de 1 litru și produsul PS x V mai mare de 200 bar x litru sau presiunea
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196380_a_197709]
-
presiune se clasifică într-o categorie de evaluare a conformității potrivit anexei nr. 3, diagrama 5. ... (4) Conductele destinate pentru: ... a) gaze, gaze lichefiate, gaze dizolvate sub presiune, vapori și acele lichide a căror presiune de vaporizare la temperatura maximă admisibilă depășește cu cel puțin 0,5 bar presiunea atmosferică și care: ... (i) pentru fluide din grupa 1, DN este mai mare de 25, se clasifică într-o categorie de evaluare a conformității potrivit anexei nr. 3, diagrama 6; (îi) pentru
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196380_a_197709]
-
DN este mai mare de 32 și produsul PS x DN depășește 1.000 bar, se clasifică într-o categorie de evaluare a conformității potrivit anexei nr. 3, diagrama 7; b) lichide a căror presiune de vaporizare la temperatura maximă admisibilă nu depășește cu mai mult de 0,5 bar presiunea atmosferică și care: ... (i) pentru fluide din grupa 1, DN este mai mare de 25 și produsul PS x DN depășește 2.000 bar, se clasifică într-o categorie de
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196380_a_197709]
-
urgență a Guvernului nr. 200/2000 , aprobată cu modificări prin Legea nr. 451/2001 , ca: explozive, la art. 7 lit. a), extrem de inflamabile, la art. 7 lit. c), foarte inflamabile, la art. 7 lit. d), inflamabile, la care temperatura maximă admisibilă este mai mare decât punctul de aprindere, la art. 7 lit. e), foarte toxice, la art. 7 lit. f) , toxice, la art. 7 lit. g), oxidante, la art. 7 lit. b); ��... b) grupa 2 cuprinde celelalte fluide care nu sunt
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196380_a_197709]
-
anexei nr. 1 pct. 2.3, 2.8 și 2.9, care va fi determinată de categoria cea mai severă aplicabilă echipamentului sub presiune respectiv, alta decât cea aplicabilă oricăror accesorii de securitate; ... c) evaluarea protecției ansamblului împotriva depășirii limitei admisibile de funcționare conform prevederilor anexei nr. 1 pct. 2.10 și 3.2.3, care va fi efectuată ținându-se seama de categoria cea mai severă aplicabilă echipamentului sub presiune care trebuie protejat. ... (8) Prin derogare de la prevederile alin. (1
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196380_a_197709]
-
și dacă este necesar, suplimentată cu o metodă de proiectare experimentală conform prevederilor de la pct. 2.2.4; ... sau b) o metodă de proiectare prin experimentare, fără calcule, conform prevederilor de la pct.2.2.4, dacă produsul între presiunea maxim admisibilă PS și volumul V este mai mic de 6000 bar x litru, sau produsul PS x DN este mai mic de 3000 bar. ... 2.2.3.Metoda de calcul a) Incinta sub presiune și alte aspecte legate de încărcare ... Pentru
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196380_a_197709]