5,193 matches
-
și concentrată de zaharuri nutritive, obținută din amidon și/sau inulina, cu următoarele caracteristici: a) substanță uscată minimum 70% din masa; ... b) echivalent de dextroza minimum 20% din masa ... substanței uscate și exprimată sub forma D-glucoza; c) cenușă sulfatata maximum 1% din masa ... substanței uscate. 8. Sirop de glucoză concentrat - siropul de glucoză parțial concentrat, cu un conținut de substanță uscată de cel putin 93% din masa, dar care are caracteristicile stabilite la pct. 7 lit. b) și c). 9
NORME din 1 aprilie 2003 cu privire la natura, conţinutul, originea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150356_a_151685]
-
sau dextroza monohidratata - D-glucoza purificata și cristalizata, care conține o moleculă de apă de cristalizare, cu următoarele caracteristici: a) dextroza (D-glucoza) minimum 99,5% din masa ... substanței uscate; b) substanță uscată minimum 90% din masa; ... c) cenușă sulfatata maximum 0,25% din masa ... substanței uscate. 10. Dextroza sau dextroza anhidra - D-glucoza purificata și cristalizata, care nu conține apă de cristalizare, cu un conținut de substanță uscată de 98% din masa, celelalte caracteristici fiind stabilite la pct. 9 lit.
NORME din 1 aprilie 2003 cu privire la natura, conţinutul, originea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150356_a_151685]
-
stabilite la pct. 9 lit. a) și c). 11. Fructoza - D-glucoza purificata, cristalizata, cu următoarele caracteristici: a) conținut de fructoză minimum 98%; ... b) conținut de glucoză maximum 0,5,%; ... c) umiditate maximum 0,5% din masa; ... d) cenușă conductometrica maximum 0,1% din masa, ... determinată conform lit. b) din anexă. Articolul 4 (1) Denumirile enumerate la art. 3 se aplică numai produselor definite în această și trebuie utilizate în comerț pentru desemnarea acestora. ... (2) Descrierea menționată la art. 3 pct.
NORME din 1 aprilie 2003 cu privire la natura, conţinutul, originea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150356_a_151685]
-
parte integrantă din prezentele norme. 3. Zahăr extra alb - produsul care are caracteristicile prevăzute la pct. 2 lit. a), b) și c), la care numărul total de puncte determinate în conformitate cu prevederile anexei nu depășește totalul de 8 și este de maximum: a) 4 pentru tipul culorii; ... b) 6 pentru conținutul de cenușă; ... c) 3 pentru culoarea în soluție. ... 4. Soluție de zahar - soluția apoasa de zaharoza cu următoarele caracteristici: a) substanță uscată minimum 62% din masa; ... b) conținutul de zahar invertit
NORMA din 27 mai 2003 cu privire la natura, conţinutul, originea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150373_a_151702]
-
Soluție de zahar - soluția apoasa de zaharoza cu următoarele caracteristici: a) substanță uscată minimum 62% din masa; ... b) conținutul de zahar invertit maximum 3% din masa ... (raportul dintre fructoza și substanței uscate; dextroza: 1,0±0,2) c) cenușă conductometrica maximum 0,1 din masa ... substanței uscate, determinată în conformitate cu lit. b) din anexă; d) culoare în soluție maximum 45 de unități ... ICUMSA. 5. Soluție de zahar invertit - soluția apoasa de zaharoza parțial invertita prin hidroliza, în care conținutul de zahar invertit
NORMA din 27 mai 2003 cu privire la natura, conţinutul, originea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150373_a_151702]
-
nu predomina, având următoarele caracteristici: a) substanță uscată minimum 62% din masa; ... b) conținutul de zahar invertit mai mult de 3%, dar maximum ... (raportul dintre fructoza și 50% din masa substanței uscate; dextroza: 1,0±0,2) c) cenușă conductometrica maximum 0,4% din masa ... substanței uscate, determinată în conformitate cu lit. b) din anexă. 6. Sirop de zahar invertit - soluția apoasa de zaharoza, posibil cristalizata, partial invertita prin hidroliza, în care conținutul de zahar invertit (raportul dintre fructoza și dextroza: 1,0
NORMA din 27 mai 2003 cu privire la natura, conţinutul, originea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150373_a_151702]
-
și concentrată de zaharuri nutritive, obținută din amidon și/sau inulina, cu următoarele caracteristici: a) substanță uscată minimum 70% din masa; ... b) echivalent de dextroza minimum 20% din masa ... substanței uscate și exprimată sub forma D-glucoza; c) cenușă sulfatata maximum 1% din masa ... substanței uscate. 8. Sirop de glucoză concentrat - siropul de glucoză parțial concentrat, cu un conținut de substanță uscată de cel putin 93% din masa, dar care are caracteristicile stabilite la pct. 7 lit. b) și c). 9
NORMA din 27 mai 2003 cu privire la natura, conţinutul, originea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150373_a_151702]
-
sau dextroza monohidratata - D-glucoza purificata și cristalizata, care conține o moleculă de apă de cristalizare, cu următoarele caracteristici: a) dextroza (D-glucoza) minimum 99,5% din masa ... substanței uscate; b) substanță uscată minimum 90% din masa; ... c) cenușă sulfatata maximum 0,25% din masa ... substanței uscate. 10. Dextroza sau dextroza anhidra - D-glucoza purificata și cristalizata, care nu conține apă de cristalizare, cu un conținut de substanță uscată de 98% din masa, celelalte caracteristici fiind stabilite la pct. 9 lit.
NORMA din 27 mai 2003 cu privire la natura, conţinutul, originea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150373_a_151702]
-
stabilite la pct. 9 lit. a) și c). 11. Fructoza - D-glucoza purificata, cristalizata, cu următoarele caracteristici: a) conținut de fructoză minimum 98%; ... b) conținut de glucoză maximum 0,5,%; ... c) umiditate maximum 0,5% din masa; ... d) cenușă conductometrica maximum 0,1% din masa, ... determinată conform lit. b) din anexă. Articolul 4 (1) Denumirile enumerate la art. 3 se aplică numai produselor definite în această și trebuie utilizate în comerț pentru desemnarea acestora. ... (2) Descrierea menționată la art. 3 pct.
NORMA din 27 mai 2003 cu privire la natura, conţinutul, originea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150373_a_151702]
-
parte integrantă din prezentele norme. 3. Zahăr extra alb - produsul care are caracteristicile prevăzute la pct. 2 lit. a), b) și c), la care numărul total de puncte determinate în conformitate cu prevederile anexei nu depășește totalul de 8 și este de maximum: a) 4 pentru tipul culorii; ... b) 6 pentru conținutul de cenușă; ... c) 3 pentru culoarea în soluție. ... 4. Soluție de zahar - soluția apoasa de zaharoza cu următoarele caracteristici: a) substanță uscată minimum 62% din masa; ... b) conținutul de zahar invertit
NORMA din 14 mai 2003 cu privire la natura, conţinutul, originea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150372_a_151701]
-
Soluție de zahar - soluția apoasa de zaharoza cu următoarele caracteristici: a) substanță uscată minimum 62% din masa; ... b) conținutul de zahar invertit maximum 3% din masa ... (raportul dintre fructoza și substanței uscate; dextroza: 1,0±0,2) c) cenușă conductometrica maximum 0,1 din masa ... substanței uscate, determinată în conformitate cu lit. b) din anexă; d) culoare în soluție maximum 45 de unități ... ICUMSA. 5. Soluție de zahar invertit - soluția apoasa de zaharoza parțial invertita prin hidroliza, în care conținutul de zahar invertit
NORMA din 14 mai 2003 cu privire la natura, conţinutul, originea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150372_a_151701]
-
nu predomina, având următoarele caracteristici: a) substanță uscată minimum 62% din masa; ... b) conținutul de zahar invertit mai mult de 3%, dar maximum ... (raportul dintre fructoza și 50% din masa substanței uscate; dextroza: 1,0±0,2) c) cenușă conductometrica maximum 0,4% din masa ... substanței uscate, determinată în conformitate cu lit. b) din anexă. 6. Sirop de zahar invertit - soluția apoasa de zaharoza, posibil cristalizata, partial invertita prin hidroliza, în care conținutul de zahar invertit (raportul dintre fructoza și dextroza: 1,0
NORMA din 14 mai 2003 cu privire la natura, conţinutul, originea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150372_a_151701]
-
și concentrată de zaharuri nutritive, obținută din amidon și/sau inulina, cu următoarele caracteristici: a) substanță uscată minimum 70% din masa; ... b) echivalent de dextroza minimum 20% din masa ... substanței uscate și exprimată sub forma D-glucoza; c) cenușă sulfatata maximum 1% din masa ... substanței uscate. 8. Sirop de glucoză concentrat - siropul de glucoză parțial concentrat, cu un conținut de substanță uscată de cel putin 93% din masa, dar care are caracteristicile stabilite la pct. 7 lit. b) și c). 9
NORMA din 14 mai 2003 cu privire la natura, conţinutul, originea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150372_a_151701]
-
sau dextroza monohidratata - D-glucoza purificata și cristalizata, care conține o moleculă de apă de cristalizare, cu următoarele caracteristici: a) dextroza (D-glucoza) minimum 99,5% din masa ... substanței uscate; b) substanță uscată minimum 90% din masa; ... c) cenușă sulfatata maximum 0,25% din masa ... substanței uscate. 10. Dextroza sau dextroza anhidra - D-glucoza purificata și cristalizata, care nu conține apă de cristalizare, cu un conținut de substanță uscată de 98% din masa, celelalte caracteristici fiind stabilite la pct. 9 lit.
NORMA din 14 mai 2003 cu privire la natura, conţinutul, originea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150372_a_151701]
-
stabilite la pct. 9 lit. a) și c). 11. Fructoza - D-glucoza purificata, cristalizata, cu următoarele caracteristici: a) conținut de fructoză minimum 98%; ... b) conținut de glucoză maximum 0,5,%; ... c) umiditate maximum 0,5% din masa; ... d) cenușă conductometrica maximum 0,1% din masa, ... determinată conform lit. b) din anexă. Articolul 4 (1) Denumirile enumerate la art. 3 se aplică numai produselor definite în această și trebuie utilizate în comerț pentru desemnarea acestora. ... (2) Descrierea menționată la art. 3 pct.
NORMA din 14 mai 2003 cu privire la natura, conţinutul, originea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150372_a_151701]
-
comunicații electronice destinate publicului. ... (3) În exercitarea atribuțiilor prevăzute de prezenta lege, Autoritatea Națională pentru Reglementare în Comunicații și Tehnologia Informației, denumită în continuare ANRCTI, asigură promovarea concurenței, precum și protecția drepturilor și intereselor utilizatorilor finali, astfel încât aceștia să obțină un maximum de beneficii în condițiile unei piețe concurențiale, în ceea ce privește diversitatea ofertei, tarifele și calitatea serviciilor. ... Articolul 2 (1) În înțelesul prezentei legi, următorii termeni se definesc astfel: ... a) telefon public cu plată - telefonul pus la dispoziție publicului, plata realizându-se în
LEGE nr. 304 din 4 iulie 2003 (*republicată*) pentru serviciul universal şi drepturile utilizatorilor cu privire la reţelele şi serviciile de comunicaţii electronice*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151320_a_152649]
-
judecătoria va numi un administrator al bunului sechestrat, îl va supune la dare de cauțiune și va fixă tot prin acea hotărâre salariul acestui administrator, precum și felul și limitele dreptului sau de administrare. (2) Salariul gerantului nu va trece peste maximum de 10% după împrejurări, din veniturile neto ce va încasa. ... Art. 484. La finele fiecărui an, semestru sau trimestru, după cum judecată va hotărî, administratorul va da socoteală judecătoriei față cu împricinații, citați spre acest sfârșit, de veniturile și cheltuielile urmate
CODUL DE PROCEDURA CIVILĂ din 9 septembrie 1865 (*actualizat*) (actualizat până la data de 25 iunie 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150706_a_152035]
-
la stivuitoare. 1.4.57. punerea în funcțiune - prima utilizare a produsului pe teritoriul României de către deținător. 1.4.58. rază minimă de viraj - rază cercului circumscris părții exterioare a rotii din față a stivuitorului, cănd rotile sunt bracate la maximum. 1.4.59. reprezentant autorizat al producătorului - persoană juridică împuternicita de producător să acționeze în numele acestuia. 1.4.60. ridicare (coborâre) sarcina - deplasarea unei sarcini pe verticală. 1.4.61. sarcina de încercare - valoarea sarcinii la care este încercat un
PRESCRIPŢIE TEHNICĂ din 14 martie 2003 privind montarea, punerea în funcţiune, utilizarea, repararea şi verificarea tehnică a stivuitoarelor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151057_a_152386]
-
stivuitoarele care manipulează obiecte mici, nepaletizate sau necontainerizate, organele de manipulare trebuie să fie echipate cu un spătar vertical care să împiedice o eventuală cădere a sarcinii sau a unei părți din sarcina peste stivuitorist, atunci când catargul este înclinat la maximum spre spate. 7.3.9. Stivuitoarele trebuie să fie prevăzute cu dispozitiv de blocare împotriva folosirii de către persoane neautorizate. 7.3.10. Stivuitoristul nu trebuie să părăsească instalația atunci când aceasta are sarcina ridicată. 7.3.11. Căile de circulație cu
PRESCRIPŢIE TEHNICĂ din 14 martie 2003 privind montarea, punerea în funcţiune, utilizarea, repararea şi verificarea tehnică a stivuitoarelor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151057_a_152386]
-
aplica în cazul autovehiculelor cu suspensie pneumatică, pe măsura reabilitării drumurilor. C. Dimensiunile maxime de gabarit (inclusiv încărcătura) sunt următoarele: ● lățime ................................... 2,55 m NOTA: Prin excepție, pentru vehiculele frigorifice având caroseria izoterma, cu pereți groși, se admit lățimi de maximum 2,60 m. ● înălțime ................................ 4,00 m ● lungimi: - autovehicul fără remorca ................ 12,00 m - remorca ................................. 12,00 m - vehicul articulat ....................... 16,50 m - autobuz sau troleibuz articulat ......... 18,00 m - autovehicul cu remorca (autotren) ....... 18,75 m - tramvai ................................. 30,00
ORDONANŢĂ nr. 43 din 28 august 1997 (**republicată**)(*actualizată*) privind regimul drumurilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/165808_a_167137]
-
oțet sau acid acetic, al cărui conținut în acid volatil, liber, calculat în acid acetic, este minimum 0,5%, în greutate. În completare, ciupercile care se clasifică la codul tarifar 2101.90.50 trebuie să aibă conținutul de sare de maximum 2,5% din greutate. 2. (a) Conținutul de diverse zaharuri exprimat că zaharoza (conținutul în zahăr) al produselor clasificate la acest capitol corespunde valorii indicate de un refractometru (utilizat conform metodei descrise în STAS 5956-71) la temperatura de 20°C
ANEXA nr. 20 din 10 noiembrie 2004 PREPARATE DIN LEGUME, DIN FRUCTE SAU DIN ALTE PĂRŢI DE PLANTE. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/165139_a_166468]
-
indice de alb (factor de reflexie) de minimum 60%, sau ... d) să conțină peste 3% dar maximum 8% cenușă, să aibă un indice de alb (factor de reflexie) mai mic de 60% și un indice de rezistență la rupere de maximum 2,5 kPa●m/g, sau ... e) să conțină maxim 3% cenușă, să aibă un indice de alb (factor de reflexie) de minimum 60% și un indice de rezistență la rupere de maximum 2,5 kPa●mp/g. ... Pentru hârtia
ANEXA nr. 48 din 10 noiembrie 2004 HÂRTIE ŞI CARTON; ARTICOLE DIN PASTA DE CELULOZA, DIN HÂRTIE SAU DIN CARTON. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/165158_a_166487]
-
un indice de rezistență la rupere de maximum 2,5 kPa●m/g, sau ... e) să conțină maxim 3% cenușă, să aibă un indice de alb (factor de reflexie) de minimum 60% și un indice de rezistență la rupere de maximum 2,5 kPa●mp/g. ... Pentru hârtia sau cartonul având o greutate pe mp peste 150 g: a) să fie colorată în masă, sau ... b) să posede un indice de alb (factor de reflexie) de minimum 60%, și ... 1) o
ANEXA nr. 48 din 10 noiembrie 2004 HÂRTIE ŞI CARTON; ARTICOLE DIN PASTA DE CELULOZA, DIN HÂRTIE SAU DIN CARTON. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/165158_a_166487]
-
dispoziție expeditorului în termen de 30 de zile de la achitarea lui de către destinatar. ... (3) Dacă marfa a fost eliberată destinatarului fără să se fi încasat în prealabil rambursul, operatorul de transport feroviar este obligat să plătească expeditorului valoarea pagubei până la maximum suma rambursului, păstrându-și dreptul de acțiune contra destinatarului. (4) Debursele se efectuează pentru executarea unor operațiuni legate de marfa transportată. ... (5) Transporturile încărcate cu ramburse și deburse sunt supuse perceperii unor tarife. ... (6) Rambursele și debursele se admit în conformitate cu
REGULAMENT din 20 ianuarie 2005 (*republicat*)(*actualizat*) privind tranSportul pe căile ferate din România*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164848_a_166177]
-
pentru porcine. ... (6) Dacă este cazul, A.N.P.E. indică arealele sau regiunile în care se practică transhumanta, fără a aduce prejudicii prevederilor privind furajarea animalelor, stabilite în prezența anexă. ... (7) Pentru erbivore sistemele de creștere se bazează pe utilizarea la maximum a pășunilor în funcție de disponibilitatea acestora în diferite perioade ale anului. Minimum 60% din materia uscată din rațiile zilnice va cuprinde furaje grosiere, proaspete sau uscate ori însilozate. Organismele de inspecție și certificare, cu acordul A.N.P.E., pot aprobă o reducere
REGULI DETALIATE din 13 septembrie 2001 privind principiile productiei ecologice pentru plante şi produse din plante, animale şi produse animaliere, apicultura şi produse apicole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/165634_a_166963]