10,016 matches
-
gradului de neutilizare a mijloacelor fixe B 998 - Alte conturi de evidentă P 9981 - Alte valori primite A 9982 - Alte valori date P 9983 - Capital în devize P 99831 - Capital social subscris și nevărsat în devize P 99832 - Capital social subscris și vărsat în devize P 99833 - Capital de dotare în devize P 9984 - Prime de emisiune plătite în devize A 9985 - Stocuri de natură obiectelor de inventar B 999 - Contrapartida 2. Prezentele norme metodologice completează prevederile cap. 2 - Planul de
ANEXE din 11 februarie 2003 la Ordinul ministrului finanţelor publice şi al guvernatorului Băncii Naţionale a României nr. 188/1/2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149570_a_150899]
-
P 493 - Provizioane pentru operațiuni de leasing P 494 - Provizioane pentru operațiuni de locație simplă P 499 - Provizioane pentru creanțe restante și îndoielnice CLASA 5 - CAPITALURI PROPRII, ASIMILATE ȘI PROVIZIOANE Grupa 50 - CAPITAL P 501 - Capital social P 5011 - Capital subscris nevărsat P 5012 - Capital subscris vărsat P 502 - Elemente asimilate capitalului A 508 - Acționari sau asociați Grupa 51 - PRIME LEGATE DE CAPITAL ȘI REZERVE P 511 - Prime de capital P 5111 - Prime de emisiune P 5112 - Prime de fuziune P
ANEXE din 11 februarie 2003 la Ordinul ministrului finanţelor publice şi al guvernatorului Băncii Naţionale a României nr. 188/1/2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149572_a_150901]
-
de leasing P 494 - Provizioane pentru operațiuni de locație simplă P 499 - Provizioane pentru creanțe restante și îndoielnice CLASA 5 - CAPITALURI PROPRII, ASIMILATE ȘI PROVIZIOANE Grupa 50 - CAPITAL P 501 - Capital social P 5011 - Capital subscris nevărsat P 5012 - Capital subscris vărsat P 502 - Elemente asimilate capitalului A 508 - Acționari sau asociați Grupa 51 - PRIME LEGATE DE CAPITAL ȘI REZERVE P 511 - Prime de capital P 5111 - Prime de emisiune P 5112 - Prime de fuziune P 5113 - Prime de aport P
ANEXE din 11 februarie 2003 la Ordinul ministrului finanţelor publice şi al guvernatorului Băncii Naţionale a României nr. 188/1/2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149572_a_150901]
-
994 - Debitori din penalități pretinse P 995 - Amortizarea aferentă gradului de neutilizare a mijloacelor fixe B 998 - Alte conturi de evidentă P 9981 - Alte valori primite A 9982 - Alte valori date P 9983 - Capital în devize P 99831 - Capital social subscris și nevărsat în devize P 99832 - Capital social subscris și vărsat în devize P 99833 - Capital de dotare în devize P 9984 - Prime de emisiune plătite în devize A 9985 - Stocuri de natură obiectelor de inventar B 999 - Contrapartida 2
ANEXE din 11 februarie 2003 la Ordinul ministrului finanţelor publice şi al guvernatorului Băncii Naţionale a României nr. 188/1/2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149572_a_150901]
-
gradului de neutilizare a mijloacelor fixe B 998 - Alte conturi de evidentă P 9981 - Alte valori primite A 9982 - Alte valori date P 9983 - Capital în devize P 99831 - Capital social subscris și nevărsat în devize P 99832 - Capital social subscris și vărsat în devize P 99833 - Capital de dotare în devize P 9984 - Prime de emisiune plătite în devize A 9985 - Stocuri de natură obiectelor de inventar B 999 - Contrapartida 2. Prezentele norme metodologice completează prevederile cap. 2 - Planul de
ANEXE din 11 februarie 2003 la Ordinul ministrului finanţelor publice şi al guvernatorului Băncii Naţionale a României nr. 188/1/2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149572_a_150901]
-
din economia națională - CAEN, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 656/1997 , respectiv Ordinul președintelui Institutului Național de Statistică nr. 601/2002 privind actualizarea Clasificării activităților din economia națională - CAEN; E. cifră de afaceri, conform ultimului bilanț contabil aprobat; F. capitalul subscris și cel aprobat; G. persoană care asigură conducerea activității contribuabilului în timpul desfășurării controlului fiscal; H. persoană care răspunde de conducerea evidentelor contabile; I. persoană desemnată de contribuabil să îl reprezinte pe durata controlului fiscal; J. numerele conturilor bancare, precum și băncile
ORDONANTA nr. 39 din 30 ianuarie 2003 - (*actualizată*) privind procedurile de administrare a creanţelor bugetelor locale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151306_a_152635]
-
aportul în numerar la capitalul social; ... d) redactarea declarațiilor pe propria răspundere a fondatorilor, administratorilor, imputernicitilor sucursalelor și a cenzorilor ca îndeplinesc condițiile prevăzute de lege și darea de data certa pe declarație; ... e) obținerea evaluării prin expertiza a bunurilor subscrise ca aport în natura la capitalul social și obținerea, după caz, pentru bunurile imobile a: ... - dovezii intabulării; - certificatului constatator al sarcinilor cu care, eventual, este grevat respectivul bun; f) îndrumare pentru completarea corecta a cererii de înregistrare și autorizare a
ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 76 din 24 mai 2001 - (**republicată**) (*actualizată*) privind simplificarea unor formalităţi administrative pentru înregistrarea şi autorizarea funcţionarii comercianţilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151500_a_152829]
-
aplicate de instituțiile publice implicate în procedura de înregistrare și autorizare a funcționarii comercianților. (4) Actul constitutiv nu este supus obligativitatii încheierii în forma autentică, putând avea forma unui înscris sub semnatura privată, cu excepția următoarelor situații: ... a) când printre bunurile subscrise ca aport în natura la capitalul social se afla un teren; ... b) când forma juridică a societății comerciale implica răspunderea nelimitată a asociaților sau a unora dintre ei, pentru obligațiile sociale; ... c) când societatea comercială se constituie prin subscripție publică
ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 76 din 24 mai 2001 - (**republicată**) (*actualizată*) privind simplificarea unor formalităţi administrative pentru înregistrarea şi autorizarea funcţionarii comercianţilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151500_a_152829]
-
dacă în termen de 90 de zile de la data autorizării provizorii, un fond deschis de investiții nu a ajuns la un număr de cel puțin 100 de deținători de unități de fond sau dacă valoarea totală a unităților de fond subscrise nu a ajuns la volumul minim reprezentând echivalentul în lei a 30.000 EURO, calculat la cursul de referință comunicat de B.N.R., C.N.V.M. va revoca autorizația provizorie. ... (2) Dovada îndeplinirii de către fond a condițiilor enunțate mai sus se va face
REGULAMENT nr. 3 din 20 mai 2003 (*actualizat*) privind autorizarea şi funcţionarea societă��ilor de administrare a investiţiilor, a fondurilor deschise de investiţii, a societăţilor de investiţii şi a depozitarilor**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151353_a_152682]
-
și dacă aceasta desfășoară activități de administrare a conturilor individuale de investiții sau de plasament ale persoanelor fizice sau juridice; ... h) numărul și data autorizației de funcționare de la C.N.V.M. ... i) numărul de înregistrare în Registrul C.N.V.M. ... 1.2. Capitalul social subscris și vărsat de către societatea de administrare a investițiilor. 1.3. Consiliul de administrație al societății de administrare a investițiilor și experiența profesională a membrilor acestuia. 2. Informații despre depozitar 2.1. Datele de identificare ale depozitarului: a) denumirea societății; ... b
REGULAMENT nr. 3 din 20 mai 2003 (*actualizat*) privind autorizarea şi funcţionarea societă��ilor de administrare a investiţiilor, a fondurilor deschise de investiţii, a societăţilor de investiţii şi a depozitarilor**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151353_a_152682]
-
investițiilor, și dacă aceasta desfășoară activități de administrare a conturilor individuale de investiții sau de plasament ale persoanelor fizice sau juridice; ... h) numărul și data autorizației definitive de la C.N.V.M.; ... i) numărul de înregistrare în Registrul C.N.V.M. ... 1.2. Capitalul social subscris și vărsat de către societatea de administrare a investițiilor. 1.3. Consiliul de administrație societății de administrare a investițiilor și experiența profesională a membrilor acestuia. 2. Informații despre depozitar 2.1. Datele de identificare ale depozitarului: a) denumirea societății; ... b) sediul
REGULAMENT nr. 3 din 20 mai 2003 (*actualizat*) privind autorizarea şi funcţionarea societă��ilor de administrare a investiţiilor, a fondurilor deschise de investiţii, a societăţilor de investiţii şi a depozitarilor**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151353_a_152682]
-
la Registrul Comerțului și naționalitatea membrilor fondatori persoane juridice; ... b) forma, denumirea, sediul și, dacă este cazul, emblema societății, precum și sediile filialelor dacă acestea exista; ... c) data înființării și durata societății; ... d) obiectul de activitate al societății; ... e) capitalul social subscris și vărsat (după subscrierea inițială) ... f) numărul și data autorizației de funcționare de la C.N.V.M. ... g) numărul de înregistrare în Registrul C.N.V.M. ... 3.2. Conducerea societății de investiții: a) numele și prenumele, locul și data nașterii, domiciliul și cetățenia administratorilor, garanția
REGULAMENT nr. 3 din 20 mai 2003 (*actualizat*) privind autorizarea şi funcţionarea societă��ilor de administrare a investiţiilor, a fondurilor deschise de investiţii, a societăţilor de investiţii şi a depozitarilor**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151353_a_152682]
-
închisă. ... (2) După închiderea ofertei, entitatea implicată în privatizare, emitenta a ofertei prevăzute la alin. (1), va proceda la atribuirea/alocarea acțiunilor, după care va elibera titularului deciziei de restituire prin acordarea de acțiuni ori al titlurilor de valoare nominală subscrise, o adeverință/un certificat de acționar care va indica titularul acestora, numărul acțiunilor și datele de identificare a societății comerciale. ... (3) În termen de 10 zile de la data atribuirii/alocării acțiunilor, entitatea implicată în privatizare, emitenta a ofertei prevăzute la
NORME METODOLOGICE din 18 aprilie 2003 (*actualizate*) de aplicare unitară a Legii nr. 10/2001 **) privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149654_a_150983]
-
vor putea fi tranzacționate la bursă de valori sau pe o altă piața reglementată decât după expirarea unui termen de 6 luni, calculat cu începere de la data eliberării adeverinței/certificatului de acționar. 26.14. În cazul în care între suma subscrisa și suma în cuantumul căreia au fost atribuite/alocate acțiuni în cadrul ofertei de privatizare rămâne o diferență în favoarea solicitantului, aceasta va fi menționată de către entitatea emitenta a ofertei atât în procesul-verbal, cât și în lista cu beneficiarii măsurilor dispuse în
NORME METODOLOGICE din 18 aprilie 2003 (*actualizate*) de aplicare unitară a Legii nr. 10/2001 **) privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149654_a_150983]
-
organizează ca societate comercială pe acțiuni și funcționează potrivit legii și statutului prevăzut în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre. ... (3) Capitalul social al Societății Comerciale "Uzina Mecanică Orăștie" - Ș.A. este de 107.602.238.911 lei, integral subscris și vărsat, deținut în întregime de statul român în calitate de acționar unic, reprezentat de Ministerul Industriei și Resurselor, împărțit în 1.076.022 acțiuni nominative, fiecare acțiune având valoarea de 100.000 lei. ... (4) Societatea Comercială "Uzina Mecanică Orăștie" - Ș.A. are
HOTĂRÂRE nr. 547 din 17 mai 2003 privind înfiinţarea Societăţii Comerciale "Uzina Mecanică Orastie" - S.A. prin reorganizarea prin divizare parţială a Companiei Naţionale "Romarm" - S.A.. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149882_a_151211]
-
și analize tehnice - cod KA 7430; 35. fabricarea uneltelor de mână - cod DJ 2862. Capitolul 3 Capitalul social, acțiunile Articolul 7 Capitalul social Capitalul social al Societății Comerciale "Uzina Mecanică Orăștie" - Ș.A. este de 107.602.238.911 lei, integral subscris și vărsat, deținut în întregime de statul român în calitate de acționar unic, reprezentat de Ministerul Industriei și Resurselor, împărțit în 1.076.022 acțiuni nominative, fiecare acțiune având valoarea de 100.000 lei. Articolul 8 Majorarea sau reducerea capitalului social (1
HOTĂRÂRE nr. 547 din 17 mai 2003 privind înfiinţarea Societăţii Comerciale "Uzina Mecanică Orastie" - S.A. prin reorganizarea prin divizare parţială a Companiei Naţionale "Romarm" - S.A.. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149882_a_151211]
-
și analize tehnice - cod KA 7430; 35. fabricarea uneltelor de mână - cod DJ 2862. Capitolul 3 Capitalul social, acțiunile Articolul 7 Capitalul social Capitalul social al Societății Comerciale "Uzina Mecanică Orăștie" - Ș.A. este de 107.602.238.911 lei, integral subscris și vărsat, deținut în întregime de statul român în calitate de acționar unic, reprezentat de Ministerul Industriei și Resurselor, împărțit în 1.076.022 acțiuni nominative, fiecare acțiune având valoarea de 100.000 lei. Articolul 8 Majorarea sau reducerea capitalului social (1
STATUTUL din 17 mai 2003 Societăţii Comerciale "Uzina Mecanică Orastie" - S.A.. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149883_a_151212]
-
următorul cuprins: "a) rezervă, în limita a 5% din profitul contabil, înainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile și se adaugă cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile, până ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris și vărsat sau din patrimoniu, după caz, potrivit legilor de organizare și funcționare. Rezervă constituită de persoanele juridice care furnizează utilități societăților comerciale care se restructurează, se reorganizează sau se privatizează poate fi folosită pentru acoperirea pierderilor de valoare a
LEGE nr. 232 din 31 mai 2003 pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 36/2003 privind corelarea unor dispoziţii din legislaţia financiar-fiscală. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149993_a_151322]
-
din 12 martie 2003 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 193 din 26 martie 2003. 11. persoane semnificative - administratorii și directorul general; 12. portofoliu de asigurări - totalitatea sau o parte din contractele de asigurări încheiate de un asigurător; 13. prime brute subscrise - primele încasate și de încasat, inclusiv primele de reasigurare încasate și de încasat, aferente tuturor contractelor de asigurare și contractelor de reasigurare, care intră în vigoare în exercițiul financiar, înainte de deducerea oricăror sume din acestea; -------------- Punctul 13 al art. 2
LEGE nr. 32 din 3 aprilie 2000 (*actualizată*) privind societăţile de asigurare şi supravegherea asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149957_a_151286]
-
deducerea oricăror sume din acestea; -------------- Punctul 13 al art. 2 a fost modificat de pct. 1 al art. I din LEGEA nr. 76 din 12 martie 2003 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 193 din 26 martie 2003. 14. prime nete subscrise - primele brute subscrise din care se deduc sumele plătite și de plătit drept prime de reasigurare; 15. prime brute încasate - totalul primelor încasate, inclusiv primele de reasigurare încasate în perioada de referință, înainte de deducerea oricăror sume din acestea; 16. prime
LEGE nr. 32 din 3 aprilie 2000 (*actualizată*) privind societăţile de asigurare şi supravegherea asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149957_a_151286]
-
nr. 193 din 26 martie 2003. Articolul 21 (1) Asiguratorul care exercită o activitate de asigurări generale are obligația să constituie și să mențină următoarele rezerve tehnice: ... a) rezervă de primire se calculează lunar prin însumarea cotelor-părți din primele brute subscrise, aferente perioadelor neexpirate ale contractelor de asigurare, astfel încât diferența dintre volumul primelor brute subscrise și aceasta rezervă să reflecte primele brute alocate părții din riscurile expirate la data calculării; ... ------------- Litera a) a alin. (1) al art. 21 a fost modificată
LEGE nr. 32 din 3 aprilie 2000 (*actualizată*) privind societăţile de asigurare şi supravegherea asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149957_a_151286]
-
de asigurări generale are obligația să constituie și să mențină următoarele rezerve tehnice: ... a) rezervă de primire se calculează lunar prin însumarea cotelor-părți din primele brute subscrise, aferente perioadelor neexpirate ale contractelor de asigurare, astfel încât diferența dintre volumul primelor brute subscrise și aceasta rezervă să reflecte primele brute alocate părții din riscurile expirate la data calculării; ... ------------- Litera a) a alin. (1) al art. 21 a fost modificată de pct. 15 al art. I din LEGEA nr. 76 din 12 martie 2003
LEGE nr. 32 din 3 aprilie 2000 (*actualizată*) privind societăţile de asigurare şi supravegherea asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149957_a_151286]
-
asiguratorului nu prevăd altfel, în baza estimărilor acestuia, a datelor statistice sau a calculelor actuariale, pentru daunele întâmplate, dar neavizate; ... d) rezervă de catastrofa - se creează prin aplicarea lunară a unui procent de minimum 5% asupra volumului de prime brute subscrise, aferente contractelor care acoperă riscuri catastrofale, pana cand fondul de rezervă atinge cel putin nivelul reținerii proprii sau 10% din acumularea răspunderilor asumate prin contractele ce acoperă riscuri catastrofale; aceasta rezervă este destinată acoperirii despăgubirilor aferente daunelor de natură catastrofală
LEGE nr. 32 din 3 aprilie 2000 (*actualizată*) privind societăţile de asigurare şi supravegherea asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149957_a_151286]
-
rezerve matematice, pentru fondul asigurărilor de viață. ... (4) Mărimea rezervelor tehnice, constituite ��i menținute conform alin. (1) și (3), nu poate fi mai mică decât mărimea obținută prin calculul acestor rezerve, potrivit metodologiei stabilite prin norme. ... (4^1) Primele brute subscrise, pe baza cărora se vor calcula rezervele tehnice prevăzute la alin. (1) lit. a), d) și e) și la alin. (3), se vor stabili în conformitate cu prevederile normelor. ------------- Alin. (4^1) al art. 21 a fost introdus de pct. 16 al
LEGE nr. 32 din 3 aprilie 2000 (*actualizată*) privind societăţile de asigurare şi supravegherea asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149957_a_151286]
-
Internațional" - Ș.A. Capitalul social în suma de 1.369,932 milioane lei este constituit din mijloace fixe în valoare de 537,510 milioane lei și mijloace circulante în valoare de 782,432 milioane lei. Capitalul social inițial este în întregime subscris și vărsat la data constituirii societății. Capitalul social ini��ial este deținut integral de statul român ca acționar unic, pînă la transmiterea acțiunilor din proprietatea statului către terțe persoane fizice sau juridice, române sau străine, în condițiile legii. Articolul 8
HOTĂRÂRE nr. 844 din 31 decembrie 1992 privind fuziunea Societăţii Comerciale "Arcom" - S.A. cu Societatea "IAEC" - S.A.. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150513_a_151842]