58,246 matches
-
permite efectuarea corectă și în siguranță a tuturor operațiunilor; ... c) este dotat cu frigidere sau camere frigorifice, rafturi metalice sau din alte materiale lavabile și ușor igienizabile și paleți, după caz; ... d) dispune de un sistem propriu de asigurare a temperaturii și umidității necesare păstrării produselor în condițiile specificate în prospect, precum și de dispozitive de monitorizare a condițiilor create, cu înregistrări arhivabile, de cel puțin două ori în 24 de ore; ... e) dispune de personal competent și suficient ca număr
ORDIN nr. 42 din 4 aprilie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/254235]
-
comercială Numele și prenumele persoanei care semnalează evenimentul advers Adresa și numărul de telefon Specia, rasa, sexul, starea fiziologică, vârsta, greutatea Numărul de capete afectate Denumire, formă farmaceutică, producător Serie/ valabilitate Data administrării produsului medicinal veterinar, doza, modul de administrare, temperatura de păstrare, motivul și durata tratamentului Factura de achiziție Anexa nr. 7 (Anexa nr. 21 la norma sanitară veterinară) FORMATUL certificatului produsului farmaceutic CERTIFICATE of a pharmaceutical product Nr. certificatului/No. of certificate: Țara exportatoare (certificatoare)/Exporting (certifying) country: Țara importatoare (solicitant)/Importing
ORDIN nr. 42 din 4 aprilie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/254235]
-
prin asigurarea rezistenței echipamentelor și funcționării acestora la manifestările schimbărilor climatice și la alte dezastre naturale? OM 2 19 Prin proiect se are în vederea optimizarea sistemelor tehnice din clădirile renovate pentru a oferi confort termic ocupanților chiar și în temperaturile extreme respective? OM 2 20 Prin proiect se are în vedere ca 70 % (în greutate) din deșeurile nepericuloase provenite din activități de construcție și demolări și generate pe șantier să fie pregătite pentru reutilizare, reciclare și alte operațiuni de valorificare
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253237]
-
asupra măsurii în sine, persoanelor, naturii sau asupra clădirilor. Pentru adaptarea clădirilor la schimbările climatice generate de valuri de căldură, prin proiect se asigură obligația optimizării sistemelor tehnice din clădirile renovate pentru a oferi confort termic ocupanților chiar și în temperaturile extreme respective. Intervențiile demonstrează că nu există influențe negative majore în ceea ce privește acestui obiectiv de mediu asupra activității în sine sau asupra oamenilor, naturii sau activelor, fiind preconizată îmbunătățirea fondului construit pe durată a ciclului de viață, prin
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253237]
-
prin asigurarea rezisterței echipamentelor și funcționării acestora la manifestările schimbărilor climatice și la alte dezastre naturale? OM 2 19 Prin proiect se are în vederea optimizarea sistemelor tehnice din clădirile renovate pentru a oferi confort termic ocupanților chiar și în temperaturile extreme respective? OM 2 20 Prin proiect se are în vedere ca 70 % (în greutate) din deșeurile nepericuloase provenite din activități de construcție și demolări și generate pe șantier să fie pregătite pentru reutilizare, reciclare și alte operațiuni de valorificare
GHIDUL SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253224]
-
asupra măsurii în sine, persoanelor, naturii sau asupra clădirilor. Pentru adaptarea clădirilor la schimbările climatice generate de valuri de căldură, prin proiect se asigură obligația optimizării sistemelor tehnice din clădirile renovate pentru a oferi confort termic ocupanților chiar și în temperaturile extreme respective. Prin proiect sunt prevăzute condițiile de mediu adecvate precum și condițiile privind funcționarea stațiilor de încărcare pentru vehicule electrice (care are loc în exterior), prin asigurarea rezistenței echipamentelor și funcționării acestora la manifestările schimbărilor climatice și la alte
GHIDUL SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253224]
-
după cum urmează: 1. Anexa nr. 4 se modifică după cum urmează: a) Primul paragraf de sub tabelul D-1 va avea următorul cuprins: Coeficienții de atenuare din tabelul D-1 pot fi considerați valabili pentru o gamă rezonabilă de valori ale temperaturii și umidității. Cu toate acestea, pentru a verifica dacă sunt necesare ajustări, trebuie calculați coeficienții medii de absorbție atmosferică pentru temperatura medie T și umiditatea relativă medie RH a aeroportului, utilizând SAE ARP-5534. Dacă, în urma comparării acestora cu cei
ORDIN nr. 842 din 11 aprilie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/254586]
-
următorul cuprins: Coeficienții de atenuare din tabelul D-1 pot fi considerați valabili pentru o gamă rezonabilă de valori ale temperaturii și umidității. Cu toate acestea, pentru a verifica dacă sunt necesare ajustări, trebuie calculați coeficienții medii de absorbție atmosferică pentru temperatura medie T și umiditatea relativă medie RH a aeroportului, utilizând SAE ARP-5534. Dacă, în urma comparării acestora cu cei din tabelul D-1, se apreciază că este necesară o ajustare, trebuie utilizată următoarea metodologie. ... b) La al treilea paragraf de sub
ORDIN nr. 842 din 11 aprilie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/254586]
-
SAE AIR-1845; și (ii) atmosfera specificată de utilizator (pe baza SAE ARP-5534). (i) pentru atmosfera SAE AIR-1845: ... (ii) pentru atmosfera specificată de utilizator: ... unde α_n,5534 este coeficientul de absorbție atmosferică pentru banda de frecvență n (exprimat în dB/m), calculat pentru temperatura T și umiditatea relativă RH utilizând SAE ARP-5534. ... 3. La fiecare distanță NPD d_i, cele două spectre se ponderează pe curba A, iar decibelii se însumează pentru a determina nivelurile corespunzătoare L_A,5534 și L_A,ref ponderate pe curba A, cu care
ORDIN nr. 842 din 11 aprilie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/254586]
-
paisprezece noi rânduri cu următorul cuprins: 737800 Minimă de apropiere 649,0 –3,3 0,0118 0 0 - - - - 7378MAX Minimă de apropiere 1 046 –4,6 0,0147 0 0 - - - - 7378MAX Maximă de urcare 21 736 –28,6 0,3333 –3,28E-06 0 - - - - 7378MAX Maximă de urcare la temperatură înaltă 23 323 –15,1 –0,09821 6,40E-06 –142,0575 - - - - 7378MAX Maximă de decolare 26 375 –32,3 0,07827 8,81E-07 0 - - - - 7378MAX Maximă de decolare la temperatură înaltă 30 839 –27,1 –0,06346 –8,23E-06 – 183,1101 - - - - A350-941 Minimă de apropiere 5 473,2 –24,305716 0,0631198 –4,21E-06 0
ORDIN nr. 842 din 11 aprilie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/254586]
-
0 0 - - - - 7378MAX Maximă de urcare 21 736 –28,6 0,3333 –3,28E-06 0 - - - - 7378MAX Maximă de urcare la temperatură înaltă 23 323 –15,1 –0,09821 6,40E-06 –142,0575 - - - - 7378MAX Maximă de decolare 26 375 –32,3 0,07827 8,81E-07 0 - - - - 7378MAX Maximă de decolare la temperatură înaltă 30 839 –27,1 –0,06346 –8,23E-06 – 183,1101 - - - - A350-941 Minimă de apropiere 5 473,2 –24,305716 0,0631198 –4,21E-06 0 - - - - A350-941 Minimă de apropiere la temperatură înaltă 5 473,2 –24,305716 0,0631198 –4,21E-06 0 - - - - A350-941 Maximă de urcare 67 210,9 –82,703367 1,18939 –0,000012074 0
ORDIN nr. 842 din 11 aprilie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/254586]
-
6,40E-06 –142,0575 - - - - 7378MAX Maximă de decolare 26 375 –32,3 0,07827 8,81E-07 0 - - - - 7378MAX Maximă de decolare la temperatură înaltă 30 839 –27,1 –0,06346 –8,23E-06 – 183,1101 - - - - A350-941 Minimă de apropiere 5 473,2 –24,305716 0,0631198 –4,21E-06 0 - - - - A350-941 Minimă de apropiere la temperatură înaltă 5 473,2 –24,305716 0,0631198 –4,21E-06 0 - - - - A350-941 Maximă de urcare 67 210,9 –82,703367 1,18939 –0,000012074 0 - - - - A350-941 Maximă de urcare la temperatură înaltă 76 854,6 –75,672429 0 0 –466 - - - - A350-941 Maximă de decolare 84 912,8 –101,986997 0,940876 –8,31E-06 0
ORDIN nr. 842 din 11 aprilie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/254586]
-
–8,23E-06 – 183,1101 - - - - A350-941 Minimă de apropiere 5 473,2 –24,305716 0,0631198 –4,21E-06 0 - - - - A350-941 Minimă de apropiere la temperatură înaltă 5 473,2 –24,305716 0,0631198 –4,21E-06 0 - - - - A350-941 Maximă de urcare 67 210,9 –82,703367 1,18939 –0,000012074 0 - - - - A350-941 Maximă de urcare la temperatură înaltă 76 854,6 –75,672429 0 0 –466 - - - - A350-941 Maximă de decolare 84 912,8 –101,986997 0,940876 –8,31E-06 0 - - - - A350-941 Maximă de decolare la temperatură înaltă 96 170,0 –101,339623 0 0 –394 - - - - ATR72 Maximă de urcare 5 635,2 –9,5 0,01127 0,00000027 0
ORDIN nr. 842 din 11 aprilie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/254586]
-
–4,21E-06 0 - - - - A350-941 Maximă de urcare 67 210,9 –82,703367 1,18939 –0,000012074 0 - - - - A350-941 Maximă de urcare la temperatură înaltă 76 854,6 –75,672429 0 0 –466 - - - - A350-941 Maximă de decolare 84 912,8 –101,986997 0,940876 –8,31E-06 0 - - - - A350-941 Maximă de decolare la temperatură înaltă 96 170,0 –101,339623 0 0 –394 - - - - ATR72 Maximă de urcare 5 635,2 –9,5 0,01127 0,00000027 0 - - - - ATR72 Maximă de decolare 7 583,5 –20,3 0,137399 –0,00000604 0 - - - - ... n) La Tabelul I-9: Datele privind relația dintre zgomot, putere și distanță (Datele
ORDIN nr. 842 din 11 aprilie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/254586]
-
asigura că gestionarea securității și sănătății se referă, în special, la: a) prevederi generale și de bază; ... b) aspectele structurale ale navei, inclusiv mijloacele de acces și riscurile în ceea ce privește produsele din azbest; ... c) instalații mecanice; ... d) efectele temperaturii extrem de scăzute sau ridicate de pe oricare suprafață cu care navigatorii pot fi în contact; ... e) efectele zgomotului la locul de muncă și în spațiile de cazare pe navă; ... f) efectele vibrațiilor la locul de muncă și în spațiile
ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 50 din 14 aprilie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/254257]
-
de clădiri - Lucrări de construcții civile - Industria aeronautică - Lucrări miniere Fizice - termice Căldură și/sau foc Față/Întregul cap Măști de sudură, căști/șepci de protecție împotriva căldurii sau a focului, glugi de protecție împotriva căldurii și/sau a focului - Lucrări cu expunere la temperaturi ridicate, căldură radiantă sau foc - Manipularea de materiale incandescente sau staționarea în apropierea acestora - Lucrări cu pistoale de sudură pentru materiale plastice - Industria fierului și oțelului - Industria metalurgică - Servicii de întreținere - Industria prelucrătoare Trunchi/Abdomen/ Picioare Șorțuri de protecție, ghetre - Lucrări
HOTĂRÂRE nr. 1.048 din 9 august 2006 (*republicată*) () [Corola-llms4eu/Law/253674]
-
ghetre - Lucrări de sudură și de forjare - Lucrări de turnare - Industria fierului și oțelului - Industria metalurgică - Servicii de întreținere - Industria prelucrătoare Mâini Mănuși de protecție împotriva căldurii și/sau a flăcărilor - Lucrări de sudură și de forjare - Lucrări cu expunere la temperaturi ridicate, căldură radiantă sau foc - Manipularea de materiale incandescente sau staționarea în apropierea acestora - Industria fierului și oțelului - Industria metalurgică - Servicii de întreținere - Industria prelucrătoare Antebrațe Manșoane - Lucrări de sudură și de forjare - Manipularea de materiale incandescente sau staționarea în
HOTĂRÂRE nr. 1.048 din 9 august 2006 (*republicată*) () [Corola-llms4eu/Law/253674]
-
și/sau a flăcărilor - Manipularea de materiale incandescente sau staționarea în apropierea acestora - Industria fierului și oțelului - Industria metalurgică - Servicii de întreținere - Industria prelucrătoare Părți ale corpului/ Întregul corp Îmbrăcăminte de protecție împotriva căldurii și/sau a flăcărilor - Lucrări cu expunere la temperaturi ridicate, căldură radiantă sau foc - Industria fierului și oțelului - Industria metalurgică - Industria forestieră Frig Mâini Mănuși de protecție împotriva frigului Picioare Încălțăminte de protecție împotriva frigului - Lucrări în aer liber în condiții extreme de frig - Lucrări în camere frigorifice - Lucrări
HOTĂRÂRE nr. 1.048 din 9 august 2006 (*republicată*) () [Corola-llms4eu/Law/253674]
-
întrerupe administrarea Pentru scăderi ulterioare < 0,5 x 10 9 /l, se respectă recomandările anterioare şi se are în vedere următoarea doză mai mică pentru reiniţierea tratamentului cu carfilzomiba Neutropenie febrilă Număr absolut de neutrofile < 0,5 x 10 9 /l şi temperatura corporală măsurată la nivel bucal Se întrerupe administrarea Dacă numărul absolut de neutrofile revine la nivelul iniţial şi dacă febra dispare, se reia tratamentul cu aceeaşi doză Număr de trombocite < 10 x 10 9 /l sau semne de sângerare cu
ANEXĂ din 11 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/252607]
-
continuă cu aceeași doză •Pentru scăderi ulterioare < 0,5 x 10^9 /l, se respectă recomandările anterioare și se are în vedere următoarea doză mai mică pentru reinițierea tratamentului cu carfilzomiba •Neutropenie febrilă •Număr absolut de neutrofile < 0,5 x 10^9 /l și temperatura corporală măsurată la nivel buccal > 38,5°C sau două măsurători consecutive > 38,0°C pe durata a 2 ore •Se întrerupe administrarea •Dacă numărul absolut de neutrofile revine la nivelul inițial și dacă febra dispare, se reia tratamentul cu aceeași doză •Număr de
ANEXĂ din 11 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/252606]
-
prin care trece faza mobilă; ... 2.6. fază mobilă - ansamblul format din gazul purtător și fracțiunea din eșantionul introdus în coloană; ... 2.7. fază staționară - un solid absorbant depus sau nu pe un suport solid sau un lichid relativ nevolatil, absorbant (la temperatura de lucru), care produce separarea constituenților unei probe datorită diferențelor de solubilitate și, respectiv, de adsorbție; ... 2.8. detector - dispozitiv care permite detecția componenților probei; ... 2.9. cromatogramă - un grafic al răspunsului electric al detectorului în funcție de timp. Din cromatogramă se
NORMA DE METROLOGIE LEGALĂ din 18 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253684]
-
putere calorifică superioară - cantitatea de căldură care se eliberează prin arderea completă în aer a unei cantități specificate de gaz, în care presiunea (p) la care reacția are loc rămâne constantă și toți produșii de ardere sunt aduși la aceeași temperatură specificată (t) ca reactanți, toți acești produși fiind în stare gazoasă, cu excepția apei formate prin combustie, care este condensată la starea lichidă la temperatura specificată (t). Temperatura (t) și presiunea (p) menționate mai sus trebuie specificate; ... 2.17. repetabilitate (de
NORMA DE METROLOGIE LEGALĂ din 18 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253684]
-
care reacția are loc rămâne constantă și toți produșii de ardere sunt aduși la aceeași temperatură specificată (t) ca reactanți, toți acești produși fiind în stare gazoasă, cu excepția apei formate prin combustie, care este condensată la starea lichidă la temperatura specificată (t). Temperatura (t) și presiunea (p) menționate mai sus trebuie specificate; ... 2.17. repetabilitate (de măsurare) - fidelitatea de măsurare în conformitate cu un ansamblu de condiții de repetabilitate; ... 2.18. condiție de repetabilitate - condiție de măsurare dintr-un ansamblu de condiții
NORMA DE METROLOGIE LEGALĂ din 18 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253684]
-
loc rămâne constantă și toți produșii de ardere sunt aduși la aceeași temperatură specificată (t) ca reactanți, toți acești produși fiind în stare gazoasă, cu excepția apei formate prin combustie, care este condensată la starea lichidă la temperatura specificată (t). Temperatura (t) și presiunea (p) menționate mai sus trebuie specificate; ... 2.17. repetabilitate (de măsurare) - fidelitatea de măsurare în conformitate cu un ansamblu de condiții de repetabilitate; ... 2.18. condiție de repetabilitate - condiție de măsurare dintr-un ansamblu de condiții care presupun aceeași
NORMA DE METROLOGIE LEGALĂ din 18 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253684]
-
de utilizare trebuie să fie însoțit și de procedura de ajustare a gazcromatografului. ... 3.2.3. Puritatea gazelor purtătoare și auxiliare Tipul și puritatea minimă a gazelor purtătoare și auxiliare trebuie să fie conform recomandării producătorului mijlocului de măsurare. ... 3.2.4. Program de temperaturi Programele de temperaturi trebuie să fie conforme cu specificația tehnică a producătorului. ... 3.2.5. Protecție și identificare software Software-ul trebuie să fie identificabil și protejat împotriva intervențiilor neautorizate. ... ... 3.3. Cerințe metrologice 3.3.1. Condițiile nominale de funcționare și intervalele de măsurare
NORMA DE METROLOGIE LEGALĂ din 18 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253684]