5,241 matches
-
categorii profilaxia antibiotică nu este necesară. Alte categorii de intervenții necesită tratament, și nu profilaxie antibiotică! Clasificarea intervențiilor chirurgicale în raport cu riscul de infecție postoperatorie (estimat prin posibilitatea declanșării de bacteriemii intraoperatorii) I. Curate: a) intervenții care nu interesează zone de inflamație și care nu deschid cavități cu floră proprie (tract digestiv, respirator, genital sau urinar); ele se soldează cu sutură per primam sau eventual cu drenaj în sistem închis; ... b) manopere chirurgicale pentru traumatisme nepenetrante dacă nu au existat abateri de la
ORDIN nr. 1.528 din 13 decembrie 2013 pentru aprobarea Ghidului de profilaxie antibiotică în chirurgie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257488_a_258817]
-
de contaminare. III. Contaminare foarte probabilă: a) traumatisme deschise nemedicale recente; ... b) intervenții chirurgicale cu abateri majore de la principiile intervenției sterile (de exemplu - masaj cardiac intern) sau cu scurgeri importante din tractul intestinal; ... c) intervenții chirurgicale asupra unor zone de inflamație acută, nepurulentă. ... IV. Contaminare certă sau infecție: a) traumatisme deschise vechi nemedicale, cu retenție de țesuturi necrozate; ... b) intervenții în perforații viscerale; ... c) intervenții asupra unor zone clar infectate. ... V. Indicații - se stabilesc în raport cu gradul de risc al manoperei invazive
ORDIN nr. 1.528 din 13 decembrie 2013 pentru aprobarea Ghidului de profilaxie antibiotică în chirurgie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257488_a_258817]
-
clasifică în: A. infecții superficiale: afectare tegumentară/subcutanată care include cel puțin una dintre următoarele manifestări: a) secreții purulente la nivelul inciziei; ... b) microorganism izolat prin cultivarea secrețiilor recoltate în mod steril/țesuturilor excizate de la nivelul plăgii; ... c) semne de inflamație locală, plaga dehiscentă și germeni prezenți în culturile din secreția exprimată la acest nivel sau lipsa culturilor (culturile negative exclud acest criteriu); ... d) diagnosticul de infecție postoperatorie superficială formulat de medicul curant; ... B. infecții profunde de părți moi: afectare a
ORDIN nr. 1.528 din 13 decembrie 2013 pentru aprobarea Ghidului de profilaxie antibiotică în chirurgie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257488_a_258817]
-
dehiscență a plăgii sau debridare chirurgicală cu secreție în care s-a evidențiat un germene patogen; ... c) dehiscență a plăgii sau debridare chirurgicală cu secreție din care nu s-au efectuat culturi, dar pacientul are febră și/sau semne de inflamație locală; ... d) evidențierea unui abces (sau a unui alt tip de infecție a părților moi profunde - flegmon, de exemplu) prin metode imagistice sau macroscopic la reintervenție; ... e) diagnosticul de infecție postoperatorie de părți moi profunde formulat de medicul curant; ... C.
ORDIN nr. 1.528 din 13 decembrie 2013 pentru aprobarea Ghidului de profilaxie antibiotică în chirurgie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257488_a_258817]
-
categorii profilaxia antibiotică nu este necesară. Alte categorii de intervenții necesită tratament, și nu profilaxie antibiotică! Clasificarea intervențiilor chirurgicale în raport cu riscul de infecție postoperatorie (estimat prin posibilitatea declanșării de bacteriemii intraoperatorii) I. Curate: a) intervenții care nu interesează zone de inflamație și care nu deschid cavități cu floră proprie (tract digestiv, respirator, genital sau urinar); ele se soldează cu sutură per primam sau eventual cu drenaj în sistem închis; ... b) manopere chirurgicale pentru traumatisme nepenetrante dacă nu au existat abateri de la
GHID din 13 decembrie 2013 de profilaxie antibiotică în chirurgie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257489_a_258818]
-
de contaminare. III. Contaminare foarte probabilă: a) traumatisme deschise nemedicale recente; ... b) intervenții chirurgicale cu abateri majore de la principiile intervenției sterile (de exemplu - masaj cardiac intern) sau cu scurgeri importante din tractul intestinal; ... c) intervenții chirurgicale asupra unor zone de inflamație acută, nepurulentă. ... IV. Contaminare certă sau infecție: a) traumatisme deschise vechi nemedicale, cu retenție de țesuturi necrozate; ... b) intervenții în perforații viscerale; ... c) intervenții asupra unor zone clar infectate. ... V. Indicații - se stabilesc în raport cu gradul de risc al manoperei invazive
GHID din 13 decembrie 2013 de profilaxie antibiotică în chirurgie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257489_a_258818]
-
clasifică în: A. infecții superficiale: afectare tegumentară/subcutanată care include cel puțin una dintre următoarele manifestări: a) secreții purulente la nivelul inciziei; ... b) microorganism izolat prin cultivarea secrețiilor recoltate în mod steril/țesuturilor excizate de la nivelul plăgii; ... c) semne de inflamație locală, plaga dehiscentă și germeni prezenți în culturile din secreția exprimată la acest nivel sau lipsa culturilor (culturile negative exclud acest criteriu); ... d) diagnosticul de infecție postoperatorie superficială formulat de medicul curant; ... B. infecții profunde de părți moi: afectare a
GHID din 13 decembrie 2013 de profilaxie antibiotică în chirurgie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257489_a_258818]
-
dehiscență a plăgii sau debridare chirurgicală cu secreție în care s-a evidențiat un germene patogen; ... c) dehiscență a plăgii sau debridare chirurgicală cu secreție din care nu s-au efectuat culturi, dar pacientul are febră și/sau semne de inflamație locală; ... d) evidențierea unui abces (sau a unui alt tip de infecție a părților moi profunde - flegmon, de exemplu) prin metode imagistice sau macroscopic la reintervenție; ... e) diagnosticul de infecție postoperatorie de părți moi profunde formulat de medicul curant; ... C.
GHID din 13 decembrie 2013 de profilaxie antibiotică în chirurgie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257489_a_258818]
-
cauză. Totuși, pentru testul de tuberculinare, la animalele la care s-a constatat o creștere a grosimii pliului pielii de la locul injectării de 2 mm sau mai mare sau semne clinice cum ar fi edemul, exsudația, necroza, durerea și/sau inflamația canalelor limfatice sau ale limfonodurilor din regiunea respectivă, trebuie considerate ca fiind pozitive la testare. ... (12) Tests carried ouț în accordance with the protocols that, for the disease concerned, are described în Part 3.C of this Annex I. However
NORMĂ SANITARĂ-VETERINARĂ din 26 mai 2005 (**actualizată**) privind lista cuprinzând ţările terţe sau părţi ale ţărilor terţe şi condiţiile de certificare veterinară, sănătate animală şi publică pentru importul în Comunitatea Europeană al anumitor animale vii şi al cărnii proaspete provenite de la acestea şi preluarea acestor liste şi condiţii pentru importul în România*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259610_a_260939]
-
cauză. Totuși, pentru testul de tuberculinare, la animalele la care s-a constatat o creștere a grosimii pliului pielii de la locul injectării de 2 mm sau mai mare sau semne clinice cum ar fi edemul, exsudația, necroza, durerea și/sau inflamația canalelor limfatice sau ale limfonodurilor din regiunea respectivă, trebuie considerate ca fiind pozitive la testare. ... (12) Tests carried ouț în accordance with the protocols that, for the disease concerned, are described în Part 3.C of this Annex I. However
NORMĂ SANITARĂ-VETERINARĂ din 26 mai 2005 (**actualizată**) privind lista cuprinzând ţările terţe sau părţi ale ţărilor terţe şi condiţiile de certificare veterinară, sănătate animală şi publică pentru importul în Comunitatea Europeană al anumitor animale vii şi al cărnii proaspete provenite de la acestea şi preluarea acestor liste şi condiţii pentru importul în România*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259608_a_260937]
-
cauză. Totuși, pentru testul de tuberculinare, la animalele la care s-a constatat o creștere a grosimii pliului pielii de la locul injectării de 2 mm sau mai mare sau semne clinice cum ar fi edemul, exsudația, necroza, durerea și/sau inflamația canalelor limfatice sau ale limfonodurilor din regiunea respectivă, trebuie considerate ca fiind pozitive la testare. ... (12) Tests carried ouț în accordance with the protocols that, for the disease concerned, are described în Part 3.C of this Annex I. However
NORMĂ SANITARĂ-VETERINARĂ din 26 mai 2005 (**actualizată**) privind lista cuprinzând ţările terţe sau părţi ale ţărilor terţe şi condiţiile de certificare veterinară, sănătate animală şi publică pentru importul în Comunitatea Europeană al anumitor animale vii şi al cărnii proaspete provenite de la acestea şi preluarea acestor liste şi condiţii pentru importul în România*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259612_a_260941]
-
grad ÎI și III; ... 2. achiziționarea de reactivi specifici și materiale consumabile pentru determinări de laborator în punctele de lucru proprii: a) gaze arteriale; ... b) electroliți; ... c) biochimie micrometodă; ... d) hematologie; ... e) markeri biologici de sepsis; ... f) markeri biologici de inflamație; ... g) markeri de suferință miocardica. ... ---------- Lit. g) a pct. 2 al art. 20 a fost introdusă de pct. 9 al art. I din ORDINUL nr. 966 din 30 iulie 2015 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 588 din 5 august 2015
ORDIN nr. 447 din 8 aprilie 2015(*actualizat*) privind aprobarea modului de administrare, finanţare şi implementare a acţiunilor prioritare pentru monitorizarea, tratamentul şi îngrijirea pacienţilor critici din secţiile ATI adulţi/copii şi terapie intensivă nou-născuţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263868_a_265197]
-
În formele sale severe, AIJ determină întârzierea creșterii, deformări articulare, complicații oculare și dizabilitate permanentă. O proporție însemnată a copiilor dezvoltă distrugeri articulare care necesită endoprotezare precoce. Prevalența AIJ este de 0,1 la 1.000 copii. Obiectivele terapiei: controlul inflamației, reducerea distrugerilor articulare, prevenirea handicapului funcțional și ameliorarea calității vieții. I. Criterii de includere a pacienților cu artrită idiopatică juvenilă în tratamentul cu blocanți de TNF alpha (****Etanerceptum), ****Abatacept - este necesară îndeplinirea cumulativă a următoarelor criterii: 1. vârsta: 1.1
ORDIN nr. 524 din 30 iulie 2015 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263686_a_265015]
-
debut, evoluție, scheme terapeutice anterioare - preparate, doze, evoluție sub tratament, data inițierii și data opririi tratamentului); recomandarea tratamentului cu agenți biologici (justificare); starea clinică (număr de articulații dureroase/tumefiate, redoare matinală, deficite funcționale) și nivelul reactanților de fază acută a inflamației (VSH, CRP cantitativ), avizul medicului pneumolog în cazul în care determinarea Quantiferon TB este pozitivă. Scala analogă vizuală (VAS) pentru evaluarea globală a activității bolii de către pacient este completată direct de pacient pe fișă, aceasta fiind semnată și datată de către
ORDIN nr. 524 din 30 iulie 2015 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263686_a_265015]
-
psoriazică). Acesta include: ... - numărul de articulații dureroase din 68 evaluate; - numărul de articulații tumefiate din 66 evaluate; - evaluarea bolii pe scară Likert (1-5) de către pacient; - evaluarea bolii pe scara Likert (1-5) de către medic; b) modificarea reactanților de fază acută a inflamației (VSH, PCR) ... Responder Pacientul este considerat responder și poate continua tratamentul cu condiția existenței unui răspuns terapeutic, definit ca: A. Răspuns PsARC, adică ameliorarea a cel puțin 2 parametrii din cei 4 menționați în PsARC (între care cel puțin unul
ORDIN nr. 524 din 30 iulie 2015 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263686_a_265015]
-
ca: A. Răspuns PsARC, adică ameliorarea a cel puțin 2 parametrii din cei 4 menționați în PsARC (între care cel puțin unul trebuie să fie scor articular), în lipsa înrăutățirii oricărui alt parametru urmărit. B. Ameliorarea reactanților de fază acută a inflamației (VSH, PCR) 1. Ameliorarea se definește prin: 1.1. scăderea cu cel puțin 30% a scorurilor articulare (nr. de articulații dureroase, nr. de articulații tumefiate din 68, respectiv 66 evaluate); 1.2. scăderea cu cel puțin o unitate a evaluărilor
ORDIN nr. 524 din 30 iulie 2015 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263686_a_265015]
-
de vârstă, invaliditate severă ce nu permite autoîngrijirea, pacienții având frecvent nevoie de însoțitor. II. Tratamentul spondilitei anchilozante Tratamentul trebuie ghidat în funcție de: a) manifestări clinice actuale ale bolii (axiale, periferice, extraarticulare); ... b) simptomatologia pacientului și factori de prognostic: ... - activitatea bolii/inflamație; - durere; - nivel de funcționalitate/dizabilitate; - afectare a articulațiilor coxofemurale, anchiloze la nivelul coloanei; c) factori individuali (sex, vârstă, comorbidități, medicație concomitentă); ... d) dorințele și expectativele pacientului. ... Cele mai utilizate terapii sunt: - Antiinflamatoarele nonsteroidiene (AINS) - au fost primele și pentru mult
ORDIN nr. 524 din 30 iulie 2015 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263686_a_265015]
-
afecțiunii/Diagnostic/Factori prognostici/Definirea remisiunii bolii Poliartrita reumatoidă (PR) reprezintă forma cea mai frecventă de reumatism inflamator, afectând aproximativ 1% din populația generală. Netratată sau tratată necorespunzător are de obicei o evoluție severă și progresiv agravantă, generând durere și inflamație articulară, distrucții osteocartilaginoase definitive și handicap funcțional semnificativ. Severitatea bolii rezultă din faptul că peste 50% din pacienți își încetează activitatea profesională în primii 5 ani de boală, iar la 10% din cazuri apare o invaliditate gravă în primii 2
ORDIN nr. 524 din 30 iulie 2015 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263686_a_265015]
-
În formele sale severe, AIJ determină întârzierea creșterii, deformări articulare, complicații oculare și dizabilitate permanentă. O proporție însemnată a copiilor dezvoltă distrugeri articulare care necesită endoprotezare precoce. Prevalența AIJ este de 0,1 la 1.000 copii. Obiectivele terapiei: controlul inflamației, reducerea distrugerilor articulare, prevenirea handicapului funcțional și ameliorarea calității vieții. I. Criterii de includere a pacienților cu artrită idiopatică juvenilă în tratamentul cu blocanți de TNF alpha (****Etanerceptum), ****Abatacept - este necesară îndeplinirea cumulativă a următoarelor criterii: 1. vârsta: 1.1
ORDIN nr. 968 din 30 iulie 2015 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263684_a_265013]
-
debut, evoluție, scheme terapeutice anterioare - preparate, doze, evoluție sub tratament, data inițierii și data opririi tratamentului); recomandarea tratamentului cu agenți biologici (justificare); starea clinică (număr de articulații dureroase/tumefiate, redoare matinală, deficite funcționale) și nivelul reactanților de fază acută a inflamației (VSH, CRP cantitativ), avizul medicului pneumolog în cazul în care determinarea Quantiferon TB este pozitivă. Scala analogă vizuală (VAS) pentru evaluarea globală a activității bolii de către pacient este completată direct de pacient pe fișă, aceasta fiind semnată și datată de către
ORDIN nr. 968 din 30 iulie 2015 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263684_a_265013]
-
psoriazică). Acesta include: ... - numărul de articulații dureroase din 68 evaluate; - numărul de articulații tumefiate din 66 evaluate; - evaluarea bolii pe scară Likert (1-5) de către pacient; - evaluarea bolii pe scara Likert (1-5) de către medic; b) modificarea reactanților de fază acută a inflamației (VSH, PCR) ... Responder Pacientul este considerat responder și poate continua tratamentul cu condiția existenței unui răspuns terapeutic, definit ca: A. Răspuns PsARC, adică ameliorarea a cel puțin 2 parametrii din cei 4 menționați în PsARC (între care cel puțin unul
ORDIN nr. 968 din 30 iulie 2015 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263684_a_265013]
-
ca: A. Răspuns PsARC, adică ameliorarea a cel puțin 2 parametrii din cei 4 menționați în PsARC (între care cel puțin unul trebuie să fie scor articular), în lipsa înrăutățirii oricărui alt parametru urmărit. B. Ameliorarea reactanților de fază acută a inflamației (VSH, PCR) 1. Ameliorarea se definește prin: 1.1. scăderea cu cel puțin 30% a scorurilor articulare (nr. de articulații dureroase, nr. de articulații tumefiate din 68, respectiv 66 evaluate); 1.2. scăderea cu cel puțin o unitate a evaluărilor
ORDIN nr. 968 din 30 iulie 2015 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263684_a_265013]
-
de vârstă, invaliditate severă ce nu permite autoîngrijirea, pacienții având frecvent nevoie de însoțitor. II. Tratamentul spondilitei anchilozante Tratamentul trebuie ghidat în funcție de: a) manifestări clinice actuale ale bolii (axiale, periferice, extraarticulare); ... b) simptomatologia pacientului și factori de prognostic: ... - activitatea bolii/inflamație; - durere; - nivel de funcționalitate/dizabilitate; - afectare a articulațiilor coxofemurale, anchiloze la nivelul coloanei; c) factori individuali (sex, vârstă, comorbidități, medicație concomitentă); ... d) dorințele și expectativele pacientului. ... Cele mai utilizate terapii sunt: - Antiinflamatoarele nonsteroidiene (AINS) - au fost primele și pentru mult
ORDIN nr. 968 din 30 iulie 2015 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263684_a_265013]
-
afecțiunii/Diagnostic/Factori prognostici/Definirea remisiunii bolii Poliartrita reumatoidă (PR) reprezintă forma cea mai frecventă de reumatism inflamator, afectând aproximativ 1% din populația generală. Netratată sau tratată necorespunzător are de obicei o evoluție severă și progresiv agravantă, generând durere și inflamație articulară, distrucții osteocartilaginoase definitive și handicap funcțional semnificativ. Severitatea bolii rezultă din faptul că peste 50% din pacienți își încetează activitatea profesională în primii 5 ani de boală, iar la 10% din cazuri apare o invaliditate gravă în primii 2
ORDIN nr. 968 din 30 iulie 2015 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/263684_a_265013]
-
este inutilă și periculoasă și se recomandă apelul urgent la o terapie de salvare (tratament biologic) sau la colectomie. Criterii de includere: Boala Crohn: - consimțământ informat - inclusiv opțiunea pentru unul dintre medicamentele biologice - boală moderat severă (CDAI) 220 - criteriile de inflamație prezente (VSH, PCR, Calprotectina etc.) - Hemogramă - coprocultură, ex. coproparazitologic - Toxina Clostridium dificile neg. - Endoscopie Clasică (sau capsulă endoscopică) cu leziuni caracteristice - Examen histologic caracteristic (de câte ori este posibil) - eventual examen RMN sau Ecoendoscopie transrectală la pacienții cu fistule perianale - Avizul medicului
ANEXE din 6 august 2013 anexele nr. 1-47 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 961 / 536 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255048_a_256377]