35,511 matches
-
absorbită rapid , iar concentrațiile plasmatice maxime de pioglitazonă în formă nemodificată sunt atinse în general după 2 ore de la administrare . Au fost observate creșteri proporționale ale concentrației plasmatice la doze între 2 și 60 mg . Concentrația plasmatică la starea de echilibru este atinsă după 4- 7 zile de administrare . Administrarea de doze repetate nu determină acumularea de compus parental sau de metaboliți . Absorbția nu este influențată de ingestia de alimente . Biodisponibilitatea absolută este de peste 80 % . Distribuție : La om , volumul de distribuție
Ro_1013 () [Corola-website/Science/291772_a_293101]
-
cantitate mică de pioglitazonă sub formă nemodificată . La om , timpul mediu de înjumătățire plasmatică a pioglitazonei sub formă nemodificată este de 5- 6 ore , iar pentru metaboliții săi activi totali de 16- 23 ore . Vârstnici : Parametrii farmacocinetici la starea de echilibru sunt similari la pacienții cu vârsta de 65 ani și peste și la subiecții tineri . Pacienți cu insuficiență hepatică : Concentrația plasmatică de pioglitazonă este nemodificată , însă cu un volum de distribuție crescut . Prin urmare , clearance- ul intrinsec este redus , împreună cu
Ro_1013 () [Corola-website/Science/291772_a_293101]
-
absorbită rapid , iar concentrațiile plasmatice maxime de pioglitazonă în formă nemodificată sunt atinse în general după 2 ore de la administrare . Au fost observate creșteri proporționale ale concentrației plasmatice la doze între 2 și 60 mg . Concentrația plasmatică la starea de echilibru este atinsă după 4- 7 zile de administrare . Administrarea de doze repetate nu determină acumularea de compus parental sau de metaboliți . Absorbția nu este influențată de ingestia de alimente . Biodisponibilitatea absolută este de peste 80 % . Distribuție : La om , volumul de distribuție
Ro_1013 () [Corola-website/Science/291772_a_293101]
-
cantitate mică de pioglitazonă sub formă nemodificată . La om , timpul mediu de înjumătățire plasmatică a pioglitazonei sub formă nemodificată este de 5- 6 ore , iar pentru metaboliții săi activi totali de 16- 23 ore . Vârstnici : Parametrii farmacocinetici la starea de echilibru sunt similari la pacienții cu vârsta de 65 ani și peste și la subiecții tineri . Pacienți cu insuficiență hepatică : Concentrația plasmatică de pioglitazonă este nemodificată , însă cu un volum de distribuție crescut . Prin urmare , clearance- ul intrinsec este redus , împreună cu
Ro_1013 () [Corola-website/Science/291772_a_293101]
-
funcție de timp și Cmax cresc proporțional cu doza . Prin administrare zilnică repetată , sunitinib se acumulează de 3- 4 ori , iar principalul său metabolit activ , de 7 - 10 ori . Concentrații plasmatice ale sunitinibului și ale principalului său metabolit la starea de echilibru se obțin în 10- 14 zile . În ziua 14 , concentrațiile plasmatice combinate pentru sunitinib și metabolitul său activ sunt de 62, 9 - 101 ng/ ml , care corespund concentrațiilor țintă pentru care datele preclinice demonstrează inhibiție in vitro a fosforilării receptorilor
Ro_999 () [Corola-website/Science/291758_a_293087]
-
funcție de timp și Cmax cresc proporțional cu doza . Prin administrare zilnică repetată , sunitinib se acumulează de 3- 4 ori , iar principalul său metabolit activ , de 7 - 10 ori . Concentrații plasmatice ale sunitinibului și ale principalului său metabolit la starea de echilibru se obțin în 10- 14 zile . În ziua 14 , concentrațiile plasmatice combinate pentru sunitinib și metabolitul său activ sunt de 62, 9 - 101 ng/ ml , care corespund concentrațiilor țintă pentru care datele preclinice demonstrează inhibiție in vitro a fosforilării receptorilor
Ro_999 () [Corola-website/Science/291758_a_293087]
-
funcție de timp și Cmax cresc proporțional cu doza . Prin administrare zilnică repetată , sunitinib se acumulează de 3- 4 ori , iar principalul său metabolit activ , de 7 - 10 ori . Concentrații plasmatice ale sunitinibului și ale principalului său metabolit la starea de echilibru se obțin în 10- 14 zile . În ziua 14 , concentrațiile plasmatice combinate pentru sunitinib și metabolitul său activ sunt de 62, 9 - 101 ng/ ml , care corespund concentrațiilor țintă pentru care datele preclinice demonstrează inhibiție in vitro a fosforilării receptorilor
Ro_999 () [Corola-website/Science/291758_a_293087]
-
după administrarea pe cale orală . Biodisponibilitatea abacavirului , lamivudinei și zidovudinei administrate oral la adulți este de aproximativ 83 % , 80- 85 % , și , respectiv , 60- 70 % . 20 În cadrul unui studiu de farmacocinetică la pacienți infectați cu HIV- 1 , parametrii farmacocinetici la starea de echilibru ai abacavirului , lamivudinei și zidovudinei au fost similari în cazul administrării doar de Trizivir sau al administrării concomitente de abacavir și comprimatul cu asocierea lamivudină/ zidovudină și , de asemenea , similare cu valorile obținute în cadrul studiului de bioechivalență efectuat cu Trizivir
Ro_1088 () [Corola-website/Science/291847_a_293176]
-
modificări nu sunt considerate semnificative clinic și pentru administrarea Trizivir nu sunt recomandate restricții în ceea ce privește consumul de alimente . În cazul utilizării dozelor terapeutice ( un comprimat Trizivir de două ori pe zi ) la pacienți , Cmax plasmatice medii ( CV ) la starea de echilibru ale abacavirului , lamivudinei și zidovudinei sunt de 3, 49 µg/ ml ( 45 % ) , 1, 33 µg/ ml ( 33 % ) și , respectiv , 1, 56 µg/ ml ( 83 % ) . Valorile corespondente pentru Cmin nu au putut fi stabilite în cazul abacavirului și sunt de 0
Ro_1088 () [Corola-website/Science/291847_a_293176]
-
crescut într- o manieră aproximativ proporțională cu doza . Urmând schema de dozaj recomandată ( 6 mg/ kg o dată la fiecare 2 săptămâni , sub formă de perfuzie cu durata de 1 oră ) , concentrațiile plasmatice de panitumumab au atins valorile de la starea de echilibru după a treia perfuzie , cu medii ( ±DS ) ale concentrațiilor plasmatice maxime și minime de 213 ± 59 și respectiv 39 ± 14 mcg/ mL . Valorile medii ( ±DS ) ale ariei de sub curba concentrației plasmatice în funcțiede timp ( ASCo- tau ) și ale CL au
Ro_1117 () [Corola-website/Science/291876_a_293205]
-
a scăzut ASC( 0- τ ) și Cmax ale EE cu 37 % și respectiv 28 % și a scăzut ASC( 0- τ ) , Cmax și Cτ ale NE cu 34 % , 38 % și respectiv 26 % . Parametrii farmacocinetici ( PK ) ai amprenavirului plasmatic la starea de echilibru nu au fost semnificativ afectați de administrarea concomitentă cu acest contraceptiv oral ; totuși , ASC( 0- τ ) și Cmax ale ritonavirului au fost mai mari cu 45 % și respectiv 63 % comparativ cu datele precedente obținute la femei cărora li s- a
Ro_1034 () [Corola-website/Science/291793_a_293122]
-
mari pentru fosamprenavir . După administrarea orală de doze multiple de fosamprenavir 700 mg cu ritonavir 100 mg de două ori pe zi , amprenavirul a fost absorbit rapid cu o medie geometrică ( 95 % IÎ ) a concentrației plasmatice maxime la starea de echilibru de amprenavir ( Cmax ) de 6, 08 μg/ ml ( 5, 38- 6, 86 μg/ ml ) la aproximativ 1, 5 ore ( 0, 75- 5, 0 ore ) după administrare ( tmax ) . Concentrația plasmatică minimă medie la starea de echilibru de amprenavir ( Cmin ) a fost
Ro_1034 () [Corola-website/Science/291793_a_293122]
-
plasmatice maxime la starea de echilibru de amprenavir ( Cmax ) de 6, 08 μg/ ml ( 5, 38- 6, 86 μg/ ml ) la aproximativ 1, 5 ore ( 0, 75- 5, 0 ore ) după administrare ( tmax ) . Concentrația plasmatică minimă medie la starea de echilibru de amprenavir ( Cmin ) a fost de 2, 12 μg/ ml ( 1, 77- 2, 54 μg/ ml ) , iar ASC0- tau a fost de 39, 6 ( 34, 5 - 45, 3 ) h* μg/ ml . Administrarea comprimatelor de fosamprenavir după masă ( conținutul standard în
Ro_1034 () [Corola-website/Science/291793_a_293122]
-
a scăzut ASC( 0- τ ) și Cmax ale EE cu 37 % și respectiv 28 % și a scăzut ASC( 0- τ ) , Cmax și Cτ ale NE cu 34 % , 38 % și respectiv 26 % . Parametrii farmacocinetici ( PK ) ai amprenavirului plasmatic la starea de echilibru nu au fost semnificativ afectați de administrarea concomitentă cu acest contraceptiv oral ; totuși , ASC( 0- τ ) și Cmax ale ritonavirului au fost mai mari cu 45 % și respectiv 63 % comparativ cu datele precedente obținute la femei cărora li s- a
Ro_1034 () [Corola-website/Science/291793_a_293122]
-
mari pentru fosamprenavir . După administrarea orală de doze multiple de fosamprenavir 700 mg cu ritonavir 100 mg de două ori pe zi , amprenavirul a fost absorbit rapid cu o medie geometrică ( 95 % IÎ ) a concentrației plasmatice maxime la starea de echilibru de amprenavir ( Cmax ) de 6, 08 μg/ ml ( 5, 38- 6, 86 μg/ ml ) la aproximativ 1, 5 ore ( 0, 75- 5, 0 ore ) după administrare ( tmax ) . Concentrația plasmatică minimă medie la starea de echilibru de amprenavir ( Cmin ) a fost
Ro_1034 () [Corola-website/Science/291793_a_293122]
-
plasmatice maxime la starea de echilibru de amprenavir ( Cmax ) de 6, 08 μg/ ml ( 5, 38- 6, 86 μg/ ml ) la aproximativ 1, 5 ore ( 0, 75- 5, 0 ore ) după administrare ( tmax ) . Concentrația plasmatică minimă medie la starea de echilibru de amprenavir ( Cmin ) a fost de 2, 12 μg/ ml ( 1, 77- 2, 54 μg/ ml ) , iar ASC0- tau a fost de 39, 6 ( 34, 5 - 45, 3 ) h* μg/ ml . Administrarea de fosamprenavir suspensie orală concomitent cu un prânz
Ro_1034 () [Corola-website/Science/291793_a_293122]
-
s- a stabilit pentru Cmax i C24hr ( Cmax a crescut mai mult decat propor ional cu doză , iar C24hr a sc zut mai pu în decât propor ional cu doză ) . Distribu ie Volumul mediu de distribu ie la starea de echilibru , dup administrarea intravenoas a unei doze unice de 100 mg sitagliptin la subiec i s n to i , este de 198 litri . Frac ia de sitagliptin care se leag în mod reversibil de proteinele plasmatice este mic ( 38 % ) . Metabolizare Sitagliptin
Ro_1040 () [Corola-website/Science/291799_a_293128]
-
s- a stabilit pentru Cmax i C24hr ( Cmax a crescut mai mult decat propor ional cu doză , iar C24hr a sc zut mai pu în decât propor ional cu doză ) . Distribu ie Volumul mediu de distribu ie la starea de echilibru , dup administrarea intravenoas a unei doze unice de 100 mg sitagliptin la subiec i s n to i , este de 198 litri . Frac ia de sitagliptin care se leag în mod reversibil de proteinele plasmatice este mic ( 38 % ) . Metabolizare Sitagliptin
Ro_1040 () [Corola-website/Science/291799_a_293128]
-
s- a stabilit pentru Cmax i C24hr ( Cmax a crescut mai mult decat propor ional cu doză , iar C24hr a sc zut mai pu în decât propor ional cu doză ) . Distribu ie Volumul mediu de distribu ie la starea de echilibru , dup administrarea intravenoas a unei doze unice de 100 mg sitagliptin la subiec i s n to i , este de 198 litri . Frac ia de sitagliptin care se leag în mod reversibil de proteinele plasmatice este mic ( 38 % ) . Metabolizare Sitagliptin
Ro_1040 () [Corola-website/Science/291799_a_293128]
-
este mai mică de 5 % față de metabolitul activ . Concentrațiile plasmatice atât ale pro- medicamentului cât și ale metabolitului activ sunt proporționale cu doza și nu sunt afectate de ingestia concomitentă de alimente . Distribuția Volumul mediu de distribuție la starea de echilibru a oseltamivirului carboxilat este de aproximativ 23 l la om , un volum echivalent cu lichidul extracelular . Pentru că activitatea neuraminidazei este extracelulară , oseltamivirul carboxilat se distribuie la toate situsurile de răspândire a virusului gripal . Legarea oseltamivirului carboxilat de proteinele plasmatice umane
Ro_1010 () [Corola-website/Science/291769_a_293098]
-
că la pacienții cu insuficiență hepatică nu este de așteptat ca expunerea la oseltamivir să fie crescută semnificativ și nici expunerea la metabolitul activ să fie semnificativ scăzută . ( vezi pct . 4. 2 ) . Vârstnici Expunerea la metabolitul activ la starea de echilibru a fost de 25 până la 35 % mai mare la vârstnici ( cu vârstele cuprinse între 65 și 78 ani ) comparativ cu adulții cu vârsta mai mică de 65 ani , cărora li s- au administrat doze comparabile de oseltamivir . Timpii de înjumătățire
Ro_1010 () [Corola-website/Science/291769_a_293098]
-
este mai mică de 5 % față de metabolitul activ . Concentrațiile plasmatice atât ale pro- medicamentului cât și ale metabolitului activ sunt proporționale cu doza și nu sunt afectate de ingestia concomitentă de alimente . Distribuția Volumul mediu de distribuție la starea de echilibru a oseltamivirului carboxilat este de aproximativ 23 l la om , un volum echivalent cu lichidul extracelular . Pentru că activitatea neuraminidazei este extracelulară , oseltamivirul carboxilat se distribuie la toate situsurile de răspândire a virusului gripal . Legarea oseltamivirului carboxilat de proteinele plasmatice umane
Ro_1010 () [Corola-website/Science/291769_a_293098]
-
că la pacienții cu insuficiență hepatică nu este de așteptat ca expunerea la oseltamivir să fie crescută semnificativ și nici expunerea la metabolitul activ să fie semnificativ scăzută . ( vezi pct . 4. 2 ) . Vârstnici Expunerea la metabolitul activ la starea de echilibru a fost de 25 până la 35 % mai mare la vârstnici ( cu vârstele cuprinse între 65 și 78 ani ) comparativ cu adulții cu vârsta mai mică de 65 ani , cărora li s- au administrat doze comparabile de oseltamivir . Timpii de înjumătățire
Ro_1010 () [Corola-website/Science/291769_a_293098]
-
este mai mică de 5 % față de metabolitul activ . Concentrațiile plasmatice atât ale pro- medicamentului cât și ale metabolitului activ sunt proporționale cu doza și nu sunt afectate de ingestia concomitentă de alimente . Distribuția Volumul mediu de distribuție la starea de echilibru a oseltamivirului carboxilat este de aproximativ 23 l la om , un volum echivalent cu lichidul extracelular . Pentru că activitatea neuraminidazei este extracelulară , oseltamivirul carboxilat se distribuie la toate situsurile de răspândire a virusului gripal . Legarea oseltamivirului carboxilat de proteinele plasmatice umane
Ro_1010 () [Corola-website/Science/291769_a_293098]
-
la pacienții cu insuficiență hepatică nu este de așteptat ca expunerea la oseltamivir să fie crescută semnificativ și nici expunerea la metabolitul activ să fie semnificativ scăzută . ( vezi pct . 4. 2 ) . 40 Vârstnici Expunerea la metabolitul activ la starea de echilibru a fost de 25 până la 35 % mai mare la vârstnici ( cu vârstele cuprinse între 65 și 78 ani ) comparativ cu adulții cu vârsta mai mică de 65 ani , cărora li s- au administrat doze comparabile de oseltamivir . Timpii de înjumătățire
Ro_1010 () [Corola-website/Science/291769_a_293098]