8,088 matches
-
unitate înregistrată/autorizată sanitar veterinar, sau vânzării directe către consumatorul final la punctul de debarcare. ... c) Punct de debarcare: orice loc cu deschidere la apă, prevăzut cu echipamente și facilități pentru acostarea ambarcațiunilor de pescuit unde se efectuează recepția, sortarea, răcirea și depozitarea peștelui proaspăt provenit din pescuit, destinat către o unitate înregistrată/autorizată sanitar veterinar, sau vânzării directe către consumatorul final la locul de debarcare. ... d) Magazin de desfacere peste (Pescărie): unitate cu spații și dotări adecvate în care se
NORMA SANITARĂ VETERINARA (*actualizată*) privind procedurile de înregistrare a activităţilor de vânzare directa de produse primare, a activităţilor de vânzare cu amănuntul şi a activităţilor de fabricare a alimentelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185729_a_187058]
-
din pescuit, prelucrarea primară a peștelui proaspăt provenit direct din pescuit, vânzarea cu amănuntul către consumatorul final; ... e) Centru de colectare a batracienilor, gasteropodelor, crustaceelor etc.: unitate cu spații, dotări și instalații adecvate în care se desfășoară activități pentru recepția, răcirea, depozitarea și livrarea acestora către o unitate de procesare autorizată sanitar veterinar sau unei alte unități de vânzare cu amănuntul; ... 4. Miere și alte produse din miere: a) Centru extracție, colectare miere și alte produse apicole: unitate fixă sau mobilă
NORMA SANITARĂ VETERINARA (*actualizată*) privind procedurile de înregistrare a activităţilor de vânzare directa de produse primare, a activităţilor de vânzare cu amănuntul şi a activităţilor de fabricare a alimentelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185729_a_187058]
-
utilizare!" (2) Uleiurile de motor și de transmisie destinate comercializării trebuie să aibă inscripționat pe ambalaj următorul text: ... "Acest ulei trebuie predat unui colector autorizat după utilizare! Este interzisă amestecarea acestui ulei cu solvenți, lichid de frână și lichid de răcire. Este interzisă utilizarea acestuia drept carburant în amestec cu motorină. Acest produs după utilizare are codul ............................, conform Hotărârii Guvernului nr. 856/2002 privind evidență gestiunii deșeurilor și pentru aprobarea listei cuprinzând deșeurile, inclusiv deșeurile periculoase, si se încadrează în categoria
HOTĂRÂRE nr. 235 din 7 martie 2007 privind gestionarea uleiurilor uzate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186112_a_187441]
-
casnic, sau o eficiență energetică corespunzătoare. NOTĂ: Acest criteriu nu este valabil nici pentru aparatele de climatizare care pot folosi alte surse de energie, nici pentru aparatele de tip aer-apă și apă-apă sau pentru unitățile cu putere frigorifică (putere de răcire) mai mare de 12 kW. Evaluare și verificare: Operatorul economic care solicită acordarea etichetei ecologice trebuie să furnizeze specificațiile tehnice din partea personalului tehnic autorizat responsabil cu instalarea, vânzarea și/sau întreținerea sistemului de climatizare. 6. Izolarea ferestrelor Toate ferestrele din
CRITERII DE ACORDARE din 8 noiembrie 2006 a etichetei ecologice pentru serviciile de camping. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/183041_a_184370]
-
care spațiul de camping respectă această cerință, însoțită de documentația justificativă corespunzătoare. 65. Acoperirea piscinelor (1 punct) În timpul nopții sau atunci când piscina umplută cu apă nu este folosită mai mult de o zi, aceasta trebuie acoperită pentru a se preveni răcirea apei și pentru a se reduce evaporarea. Evaluare și verificare: Operatorul economic care solicită acordarea etichetei ecologice trebuie să furnizeze o explicație detaliată privind modul în care spațiul de camping respectă această cerință, însoțită de documentația justificativă corespunzătoare. 66. Deszăpezirea
CRITERII DE ACORDARE din 8 noiembrie 2006 a etichetei ecologice pentru serviciile de camping. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/183041_a_184370]
-
casnic, sau o eficiență energetică corespunzătoare. NOTĂ: Acest criteriu nu este valabil nici pentru aparatele de climatizare care pot folosi alte surse de energie, nici pentru aparatele de tip aer-apă și apă-apă sau pentru unitățile cu putere frigorifică (putere de răcire) mai mare de 12 kW. Evaluare și verificare: Operatorul economic care solicită acordarea etichetei ecologice trebuie să furnizeze specificațiile tehnice din partea personalului tehnic autorizat responsabil cu instalarea, vânzarea și/sau întreținerea sistemului de climatizare. 6. Izolarea ferestrelor Toate ferestrele din
HOTĂRÂRE nr. 1.587 din 8 noiembrie 2006 privind stabilirea criteriilor de acordare a etichetei ecologice pentru serviciile de camping. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/183040_a_184369]
-
care spațiul de camping respectă această cerință, însoțită de documentația justificativă corespunzătoare. 65. Acoperirea piscinelor (1 punct) În timpul nopții sau atunci când piscina umplută cu apă nu este folosită mai mult de o zi, aceasta trebuie acoperită pentru a se preveni răcirea apei și pentru a se reduce evaporarea. Evaluare și verificare: Operatorul economic care solicită acordarea etichetei ecologice trebuie să furnizeze o explicație detaliată privind modul în care spațiul de camping respectă această cerință, însoțită de documentația justificativă corespunzătoare. 66. Deszăpezirea
HOTĂRÂRE nr. 1.587 din 8 noiembrie 2006 privind stabilirea criteriilor de acordare a etichetei ecologice pentru serviciile de camping. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/183040_a_184369]
-
a) cogenerare - producerea simultană, în același proces, de energie termică și energie electrică și/sau de energie mecanică; ... b) energie termică utilă - energia termică produsă în vederea satisfacerii unei cereri justificabile economic de energie termică pentru procese de încălzire sau de răcire; ... c) cerere justificabilă economic - cererea care nu depășește necesarul de energie termică pentru procese de încălzire/răcire și care, în absența cogenerării, ar fi satisfăcută în condiții de piață prin procese de producere a energiei termice, altele decât cogenerarea; ... d
HOTĂRÂRE nr. 219 din 28 februarie 2007 (*actualizată*) privind promovarea cogenerării bazate pe cererea de energie termică utilă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186145_a_187474]
-
mecanică; ... b) energie termică utilă - energia termică produsă în vederea satisfacerii unei cereri justificabile economic de energie termică pentru procese de încălzire sau de răcire; ... c) cerere justificabilă economic - cererea care nu depășește necesarul de energie termică pentru procese de încălzire/răcire și care, în absența cogenerării, ar fi satisfăcută în condiții de piață prin procese de producere a energiei termice, altele decât cogenerarea; ... d) energie electrică produsă în cogenerare - energia electrică produsă simultan și în același proces cu energia termică utilă
HOTĂRÂRE nr. 219 din 28 februarie 2007 (*actualizată*) privind promovarea cogenerării bazate pe cererea de energie termică utilă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186145_a_187474]
-
intern concentrată (de a-metil-triptofan) (pct. 3.16). Se răcesc paharele pe baie de apă timp de 15 minute. Se adaugă apoi 5 ml de acid ortofosforic, c = 0,5 mol/l (pct. 3.14). Se păstrează vasul la baia de răcire și se neutralizează cu HCl, c = 6 mol/l (pct. 3.11) în timp ce se agită și se ajustează pH-ul la 3,0 folosindu-se HCl, c = 1 mol/l (pct. 3.12). Se adaugă suficient metanol pentru a se
NORMĂ SANITARĂ VETERINARĂ din 1 februarie 2007 ce stabileşte metode comunitare de analiză pentru determinarea vitaminei A, a vitaminei E şi a triptofanului din furaje. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185514_a_186843]
-
după utilizare! ... (2) Uleiurile de motor și de transmisie destinate comercializării trebuie să aibă inscripționat pe ambalaj următorul text: ... Acest ulei trebuie predat unui colector după utilizare! Este interzisă amestecarea acestui ulei cu solvenți, lichid de frână și lichid de răcire. Acest produs după utilizare are codul ......, conform Catalogului European al Deșeurilor. Articolul 16 (1) Generatorii, deținătorii sau persoanele juridice autorizate să colecteze, să valorifice și/sau să elimine uleiuri uzate în cantități mai mari de 500 litri de ulei uzat
HOTĂRÂRE nr. 662 din 12 iulie 2001 (*actualizata*) privind gestionarea uleiurilor uzate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185565_a_186894]
-
după utilizare! ... (2) Uleiurile de motor și de transmisie destinate comercializării trebuie să aibă inscripționat pe ambalaj următorul text: ... Acest ulei trebuie predat unui colector după utilizare! Este interzisă amestecarea acestui ulei cu solvenți, lichid de frână și lichid de răcire. Acest produs după utilizare are codul ......, conform Catalogului European al Deșeurilor. Articolul 16 (1) Generatorii, deținătorii sau persoanele juridice autorizate să colecteze, să valorifice și/sau să elimine uleiuri uzate în cantități mai mari de 500 litri de ulei uzat
HOTĂRÂRE nr. 662 din 12 iulie 2001 (*actualizata*) privind gestionarea uleiurilor uzate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185564_a_186893]
-
după utilizare! ... (2) Uleiurile de motor și de transmisie destinate comercializării trebuie să aibă inscripționat pe ambalaj următorul text: ... Acest ulei trebuie predat unui colector după utilizare! Este interzisă amestecarea acestui ulei cu solvenți, lichid de frână și lichid de răcire. Acest produs după utilizare are codul ......, conform Catalogului European al Deșeurilor. Articolul 16 (1) Generatorii, deținătorii sau persoanele juridice autorizate să colecteze, să valorifice și/sau să elimine uleiuri uzate în cantități mai mari de 500 litri de ulei uzat
HOTĂRÂRE nr. 662 din 12 iulie 2001 (*actualizata*) privind gestionarea uleiurilor uzate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185566_a_186895]
-
de sterilizare în cutiile metalice/pachetele din coșuri, durata fiind în funcție de aparat, de natura și de cantitatea materialului de sterilizat; ... c) faza de sterilizare, durata fiind în funcție de temperatură: ... - 180° C, o oră; sau - 160° C, două ore; d) faza de răcire, durata fiind în funcție de aparat, de natura și de cantitatea materialului de sterilizat. ... Un ciclu complet de sterilizare durează 4-5 ore. (3) Timpul de sterilizare se măsoară din momentul atingerii temperaturii de sterilizare în interiorul încărcăturii. ... (4) Durata menținerii sterilității materialelor ambalate
NORME TEHNICE din 6 februarie 2007 (*actualizate*) privind curăţarea, dezinfecţia şi sterilizarea în unităţile sanitare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185341_a_186670]
-
acestuia, măsurată prin metoda de determinare EEC a puterii motoarelor cu ardere internă destinate vehiculelor rutiere, definite în legislația națională care transpune Directiva 80/1269/EEC amendată de Directiva 84/491/EEC, fără a lua în considerare puterea ventilatorului de răcire a motorului, dar cu respectarea prevederilor prezentei hotărâri referitoare la condițiile de încercare și combustibilul de referință; Ventilatorul de răcire a motorului nu trebuie instalat în timpul încercării puterii nete a motorului. În cazul în care producătorul ar efectua încercarea cu
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
care transpune Directiva 80/1269/EEC amendată de Directiva 84/491/EEC, fără a lua în considerare puterea ventilatorului de răcire a motorului, dar cu respectarea prevederilor prezentei hotărâri referitoare la condițiile de încercare și combustibilul de referință; Ventilatorul de răcire a motorului nu trebuie instalat în timpul încercării puterii nete a motorului. În cazul în care producătorul ar efectua încercarea cu ventilatorul montat pe motor, puterea absorbită de ventilator trebuie însumată la puterea măsurată, în afară de cazul în care ventilatoarele motoarelor cu
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
a motorului nu trebuie instalat în timpul încercării puterii nete a motorului. În cazul în care producătorul ar efectua încercarea cu ventilatorul montat pe motor, puterea absorbită de ventilator trebuie însumată la puterea măsurată, în afară de cazul în care ventilatoarele motoarelor cu răcire cu aer sunt montate direct pe arborele cotit (vezi anexa nr. 7, subanexa nr. 3); 2.5. - turație nominală - turația maximă la sarcina totală permisă de regulator, așa cum este specificat de producător; 2.6. - coeficient de sarcină - valoarea exprimată procentual
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
de eșapament amestecate cu apă se echipează cu un racord în sistemul de eșapament al motorului, situat în aval de motor și înaintea oricărui punct în care gazele de eșapament intră în contact cu apa (sau cu orice fluid de răcire sau de detersiune) pentru fixarea provizorie a unui dispozitiv de prelevare a probelor din emisiile de gaze sau de particule. Este important ca poziția racordului menționat să permită prelevarea unei probe reprezentative a amestecului de gaze de eșapament. Racordul respectiv
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
sunt incluse într-o familie de motoare. Pentru ca motoarele să fie considerate ca aparținând aceleiași familii de motoare trebuie să aibă în comun următorii parametri de bază: 6.1. Ciclul de funcționare: - doi timpi; - patru timpi. 6.2. Agentul de răcire: - aer; - apă; - ulei. 6.3. Cilindreea cuprinsă între 85% și 100% din cea mai mare cilindree din cadrul familiei de motoare. 6.4. Metoda de aspirare a aerului. 6.5. Tipul de carburant: - diesel; - benzină. 6.6. Tipul de cameră de
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
pentru diesel: - pompă injector; - pompă în linie; - pompă cu distribuitor; - pompă cu element unic; - unitate de injecție; - pentru benzină: - carburator; - injecție indirectă; - injecție directă. 6.9. Diverse: - reciclare gaze de eșapament; - injecție/emulsie de apă; - injecție de aer; - sisteme de răcire a sarcinii; - tip de aprindere:- prin comprimare, prin scânteie. 6.10. Posttratament de gaz de eșapament: - catalizator de oxidare; - catalizator de reducție, - catalizator cu trei căi; - reactor termic; - filtru de particule. 7. ALEGEREA MOTORULUI REPREZENTATIV 7.1. Motorul reprezentativ al
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
de control aplicabile prezentului punct sunt următoarele: a) o altitudine care să nu depășească 1.000 metri (sau o presiune atmosferică echivalentă de 90 kPa); ... b) o temperatură ambiantă situată în intervalul 275-303 K (2-30°C); ... c) temperatura lichidului de răcire a motorului să fie peste 343 K (70°C). ... Dacă strategia auxiliară de limitare a emisiilor este activată atunci când motorul funcționează în condițiile de control vizate la lit. a)-c), strategia este activată numai în mod excepțional. 8.3.2
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
1) A nu se completa mențiunile inutile. *2) A se vedea definiția în anexa nr. 1, secțiunea 1. *3) În cazul mai multor motoare reprezentative se vor întocmi formulare pentru fiecare în parte. *4) Precizați toleranța. 1.14. Sistemul de răcire 1.14.1. Cu lichid 1.14.1.1. Natura lichidului ................................... 1.14.1.2. Pompa/pompe de circulație: cu/fără*1) ............... 1.14.1.3. Caracteristicile sau marca/mărcile și tipul/tipurile, dacă este cazul .......................................... 1.14.1.4
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
2.1. Suflanta: cu/fără*1) ................................. 1.14.2.2. Caracteristicile sau marca/mărcile și tipul/tipurile, dacă este cazul ............................................ 1.14.2.3. Raportul/rapoartele de antrenare, dacă este cazul ........... 1.15. Temperatura admisă de producător 1.15.1. Răcire cu lichid: temperatura maximă a lichidului la ieșire ....................................................... [K] 1.15.2. Răcire cu aer: locul unde se măsoară temperatura ........ Temperatura maximă la locul de măsurare ............... [K] . 1.15.3. Temperatura maximă a aerului de aspirație la ieșirea din răcitorul
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
mărcile și tipul/tipurile, dacă este cazul ............................................ 1.14.2.3. Raportul/rapoartele de antrenare, dacă este cazul ........... 1.15. Temperatura admisă de producător 1.15.1. Răcire cu lichid: temperatura maximă a lichidului la ieșire ....................................................... [K] 1.15.2. Răcire cu aer: locul unde se măsoară temperatura ........ Temperatura maximă la locul de măsurare ............... [K] . 1.15.3. Temperatura maximă a aerului de aspirație la ieșirea din răcitorul intermediar de răcire a aerului, dacă este cazul . ....................................................... [K] 1.15.4. Temperatura
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
temperatura maximă a lichidului la ieșire ....................................................... [K] 1.15.2. Răcire cu aer: locul unde se măsoară temperatura ........ Temperatura maximă la locul de măsurare ............... [K] . 1.15.3. Temperatura maximă a aerului de aspirație la ieșirea din răcitorul intermediar de răcire a aerului, dacă este cazul . ....................................................... [K] 1.15.4. Temperatura maximă a gazelor de eșapament la nivelul conductelor de eșapament adiacente cu flanșele de la ieșirea din colectoare ....................................... 1.15.5. Temperatura uleiului: minimă.......................... [K] maximă.......................... [K] 1.16. Supraalimentare: cu
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]