6,490 matches
-
varia, în funcție de zona de producere și perioada de recoltare, de la negru roșiatic la castaniu închis, trecând prin negru violaceu, violet închis și negru măsliniu (aceste caracteristici se referă atât la pieliță, cât și la pulpa fructului). ... Anexa 2 ------- la normă -------- SORTIMENTE COMERCIALIZATE ÎN MOD CURENT 1. Măsline verzi a) Măsline verzi tratate, în saramură: se obțin din fructe tratate cu o soluție alcalină (leșie) și apoi conservate în saramură, unde suferă un proces de fermentare lactică naturală totală sau parțială. ... Dacă
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161826_a_163155]
-
atingerea ușoară a crengilor), dar care nu penetrează în mezocarp și nu sunt consecința unei boli; ... c) defecte care afectează pulpa: imperfecțiuni sau leziuni ale mezocarpului, care pot să fie sau nu asociate cu semne superficiale; ... d) fructe zbârcite, la sortimentele de măsline "întregi", "întregi umplute", "întregi fără sâmburi", "jumătăți" sau "sferturi", măsline zbârcite astfel încât aspectul lor este modificat (face excepție produsul "măsline zbârcite în mod natural"); ... e) fructe moi sau fibroase: măsline care sunt excesiv sau anormal de moi ori
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161826_a_163155]
-
care pot prezenta defecte mici de culoare și de formă ale epidermei sau de fermitate ale pulpei, care nu afectează aspectul în ansamblu al acestora și caracteristicile organoleptice ale fiecărui fruct în parte. În această categorie pot fi încadrate toate sortimentele descrise în prezenta normă, cu excepția celor "tocate", "sparte" și "pastei de măsline"; ... c) calitatea "A doua" sau "Standard", în care se încadrează măslinele ce îndeplinesc criteriile minime de calitate prezentate în tabelul nr. 1. ... 4. Cerințele de calitate pe care
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161826_a_163155]
-
Castraveții conservați pot fi preparați din: a) castraveți proaspeți; ... b) castraveți murați sau marinați anterior, până la un pH de 4,5 desărați, în vederea aplicării unui tratament ulterior. ... 4. Castraveții conservați pot fi fabricați în gama sortimentală prezentată în tabelul următor: SORTIMENTELE DE CASTRAVEȚI CONSERVAȚI ȘI CARACTERISTICILE FIZICE *Font 8* ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Substanța Materia Aciditate uscată Nr. Sortimentul Gustul caracteristic primă totală NaCl solu- crt. utilizată (g acid (%) bilă acetic/ (exclusiv 100 g) adaosul de sare) (%) ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 1. Castraveți ("cornișon") mărarului și/sau esenței castraveți
NORMĂ din 25 mai 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161961_a_163290]
-
anterior, până la un pH de 4,5 desărați, în vederea aplicării unui tratament ulterior. ... 4. Castraveții conservați pot fi fabricați în gama sortimentală prezentată în tabelul următor: SORTIMENTELE DE CASTRAVEȚI CONSERVAȚI ȘI CARACTERISTICILE FIZICE *Font 8* ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Substanța Materia Aciditate uscată Nr. Sortimentul Gustul caracteristic primă totală NaCl solu- crt. utilizată (g acid (%) bilă acetic/ (exclusiv 100 g) adaosul de sare) (%) ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 1. Castraveți ("cornișon") mărarului și/sau esenței castraveți 0,4-2,0 1,0-4,5 - cu mărar de mărar proaspeți sau murați ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 2
NORMĂ din 25 mai 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161961_a_163290]
-
INGREDIENTE. LIMITE MAXIME Ingredientul Limita admisă ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Castraveți conform anexei nr. 1 la normă ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Apă, oțet, clorură de sodiu, uleiuri stabilită prin tehnologia de fabricație vegetale, zaharuri (carbohidrați), boia iute, plante aromatice uscate, condimente ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Legume maximum 5% din cantitatea netă, cu excepția sortimentului "Castraveți («cornichon») cu muștar" în care se admit în proporție de maximum 30% ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Aditivi alimentari: Stabilizatori se pot utiliza simpli sau în amestec Polisorbat 80 (monooleat de polioxietilen sorbitan) - E 433 Gumă Xantan - E 415 Gumă arabică - E 414 stabilită
NORMĂ din 25 mai 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161961_a_163290]
-
fie curată, vizibil imprimată cu toate elementele de identificare, lipită simetric în planul recipientului; la cutiile metalice se admit ușoare deformări la corp, dar nu la falț Aspectul conținutului culoarea trebuie să fie caracteristică soiului, Culoare tipului de conservare și sortimentului fabricat Gust și miros gustul și mirosul trebuie să fie plăcute, acru, acru-dulceag, caracteristice sortimentului fabricat și condimentelor folosite; fără gust amar, fără miros de mucegai, rânced sau alt gust și miros străine Corpuri străine: nisip, pământ sau maximum 0
NORMĂ din 25 mai 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161961_a_163290]
-
cutiile metalice se admit ușoare deformări la corp, dar nu la falț Aspectul conținutului culoarea trebuie să fie caracteristică soiului, Culoare tipului de conservare și sortimentului fabricat Gust și miros gustul și mirosul trebuie să fie plăcute, acru, acru-dulceag, caracteristice sortimentului fabricat și condimentelor folosite; fără gust amar, fără miros de mucegai, rânced sau alt gust și miros străine Corpuri străine: nisip, pământ sau maximum 0,08 % (m/m) impurități minerale orice impuritate minerală ce afectează comestibilitatea produsului și care se
NORMĂ din 25 mai 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161961_a_163290]
-
se aplică toleranțele defectelor prezentate în tabelul nr. 2 este de 300 g castraveți (fără lichid de acoperire). Anexa 4 ------- la normă -------- PROPRIETĂȚILE FIZICO-CHIMICE ALE CASTRAVEȚILOR CONSERVAȚI Denumirea caracteristicii Condiții de admisibilitate Metode de analiză ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Gradul de umplere pentru: a) sortimentele de castraveți minimum 55% castraveți murați calculate ca "întregi" și "întregi curbați" minimum 53% castraveți proaspeți procent din b) alte moduri de prezentare minimum 57% pentru castraveți volumul total murați al recipi- minimum 55% pentru castraveți entului proaspeți ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Gradul de
NORMĂ din 25 mai 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161961_a_163290]
-
Castraveții conservați pot fi preparați din: a) castraveți proaspeți; ... b) castraveți murați sau marinați anterior, până la un pH de 4,5 desărați, în vederea aplicării unui tratament ulterior. ... 4. Castraveții conservați pot fi fabricați în gama sortimentală prezentată în tabelul următor: SORTIMENTELE DE CASTRAVEȚI CONSERVAȚI ȘI CARACTERISTICILE FIZICE *Font 8* ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Substanța Materia Aciditate uscată Nr. Sortimentul Gustul caracteristic primă totală NaCl solu- crt. utilizată (g acid (%) bilă acetic/ (exclusiv 100 g) adaosul de sare) (%) ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 1. Castraveți ("cornișon") mărarului și/sau esenței castraveți
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161980_a_163309]
-
anterior, până la un pH de 4,5 desărați, în vederea aplicării unui tratament ulterior. ... 4. Castraveții conservați pot fi fabricați în gama sortimentală prezentată în tabelul următor: SORTIMENTELE DE CASTRAVEȚI CONSERVAȚI ȘI CARACTERISTICILE FIZICE *Font 8* ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Substanța Materia Aciditate uscată Nr. Sortimentul Gustul caracteristic primă totală NaCl solu- crt. utilizată (g acid (%) bilă acetic/ (exclusiv 100 g) adaosul de sare) (%) ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 1. Castraveți ("cornișon") mărarului și/sau esenței castraveți 0,4-2,0 1,0-4,5 - cu mărar de mărar proaspeți �� sau murați ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 2
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161980_a_163309]
-
INGREDIENTE. LIMITE MAXIME Ingredientul Limita admisă ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Castraveți conform anexei nr. 1 la normă ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Apă, oțet, clorură de sodiu, uleiuri stabilită prin tehnologia de fabricație vegetale, zaharuri (carbohidrați), boia iute, plante aromatice uscate, condimente ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Legume maximum 5% din cantitatea netă, cu excepția sortimentului "Castraveți («cornichon») cu muștar" în care se admit în proporție de maximum 30% ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Aditivi alimentari: Stabilizatori se pot utiliza simpli sau în amestec Polisorbat 80 (monooleat de polioxietilen sorbitan) - E 433 Gumă Xantan - E 415 Gumă arabică - E 414 stabilită
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161980_a_163309]
-
fie curată, vizibil imprimată cu toate elementele de identificare, lipită simetric în planul recipientului; la cutiile metalice se admit ușoare deformări la corp, dar nu la falț Aspectul conținutului culoarea trebuie să fie caracteristică soiului, Culoare tipului de conservare și sortimentului fabricat Gust și miros gustul și mirosul trebuie să fie plăcute, acru, acru-dulceag, caracteristice sortimentului �� fabricat și condimentelor folosite; fără gust amar, fără miros de mucegai, rânced sau alt gust și miros str��ine Corpuri străine: nisip, pământ sau maximum
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161980_a_163309]
-
cutiile metalice se admit ușoare deformări la corp, dar nu la falț Aspectul conținutului culoarea trebuie să fie caracteristică soiului, Culoare tipului de conservare și sortimentului fabricat Gust și miros gustul și mirosul trebuie să fie plăcute, acru, acru-dulceag, caracteristice sortimentului �� fabricat și condimentelor folosite; fără gust amar, fără miros de mucegai, rânced sau alt gust și miros str��ine Corpuri străine: nisip, pământ sau maximum 0,08 % (m/m) impurități minerale orice impuritate minerală ce afectează comestibilitatea produsului și care
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161980_a_163309]
-
se aplică toleranțele defectelor prezentate în tabelul nr. 2 este de 300 g castraveți (fără lichid de acoperire). Anexa 4 ------- la normă -------- PROPRIETĂȚILE FIZICO-CHIMICE ALE CASTRAVEȚILOR CONSERVAȚI Denumirea caracteristicii Condiții de admisibilitate Metode de analiză ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Gradul de umplere pentru: a) sortimentele de castraveți minimum 55% castraveți murați calculate ca "întregi" și "întregi curbați" minimum 53% castraveți proaspeți procent din b) alte moduri de prezentare minimum 57% pentru castraveți volumul total murați al recipi- minimum 55% pentru castraveți entului �� proaspeți Gradul de
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161980_a_163309]
-
mijloacelor individuale de protecție la radiații ionizante, cu care este dotat angajatul în timpul lucrului; ... h) echipament individual de lucru (E.I.L.) - totalitatea mijloacelor individuale utilizate în procesul de muncă pentru protejarea îmbrăcămintei personale a angajaților împotriva uzurii și murdăririi excesive; i) sortiment (de mijloace individuale de protecție) - grup specific de mijloace individuale de protecție, care asigură protecția aceleiași părți anatomice, caracterizate prin aceeași formă generală și aceleași caracteristici funcționale: de exemplu: încălțăminte de protecție; ... j) tip (de mijloace individuale de protecție) - grup
NORMATIV din 22 decembrie 2004 de acordare şi de utilizare a echipamentului individual de protecţie la radiaţii ionizante. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164872_a_166201]
-
mijloace individuale de protecție, care asigură protecția aceleiași părți anatomice, caracterizate prin aceeași formă generală și aceleași caracteristici funcționale: de exemplu: încălțăminte de protecție; ... j) tip (de mijloace individuale de protecție) - grup specific de mijloace individuale de protecție din cadrul unui sortiment, caracterizate prin faptul că realizează protecția împotriva aceluiași factor de risc; ... k) factor de risc - factori (însușiri, stări, procese, fenomene, comportamente) proprii elementelor implicate în procesul de muncă și care pot provoca accidente de muncă sau boli profesionale; ... l) factor
NORMATIV din 22 decembrie 2004 de acordare şi de utilizare a echipamentului individual de protecţie la radiaţii ionizante. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164872_a_166201]
-
se asigură și se acordă de către titularul de autorizație în conformitate cu Normativul-cadru de acordare și utilizare a echipamentului individual de protecție, aprobat prin Ordinul ministrului muncii și protecției sociale nr. 225/1995 . Articolul 9 Stabilirea mijloacelor individuale de protecție la radiații (sortimente și tipuri), care compun echipamentul individual de protecție la radiații ce trebuie acordat fiecărei persoane, se face pe baza analizei și cumulării factorilor de risc la care aceasta este expusă pe durata prezenței sale în zona controlată/supravegheată în scopul
NORMATIV din 22 decembrie 2004 de acordare şi de utilizare a echipamentului individual de protecţie la radiaţii ionizante. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164872_a_166201]
-
trebuie acordat fiecărei persoane, se face pe baza analizei și cumulării factorilor de risc la care aceasta este expusă pe durata prezenței sale în zona controlată/supravegheată în scopul îndeplinirii sarcinilor de muncă. Articolul 10 Analiza factorilor de risc, alegerea sortimentelor și a tipurilor de mijloace individuale de protecție la radiații, durata normată de folosire a acestora, diferențiat pe categorii de personal și condiții concrete de muncă, precum și modul de acordare a acestora (inventar personal, inventar secție etc.) se fac de către
NORMATIV din 22 decembrie 2004 de acordare şi de utilizare a echipamentului individual de protecţie la radiaţii ionizante. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164872_a_166201]
-
stabilesc mijloacele individuale de protecție la radiații, se aprobă și se însușește de consiliul de administrație sau de alt organ echivalent acestuia. Rezultatele analizei factorilor de risc, lista cu mijloacele individuale de protecție la radiații stabilite și cantitățile din fiecare sortiment și tip procurate fac parte din documentația necesară obținerii autorizației C.N.C.A.N. Articolul 13 (1) Titularul de autorizație este obligat să asigure, în afara echipamentului individual, mijloacele de protecție colectivă la radiații ionizante (ecrane de protecție fixe sau mobile, nișe
NORMATIV din 22 decembrie 2004 de acordare şi de utilizare a echipamentului individual de protecţie la radiaţii ionizante. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/164872_a_166201]
-
și rulote fast-food, unități de pregătire a hranei la pachet, vagoane-restaurant. 2. Bar (indiferent de specific) - local public care include spații și dotări adecvate în care se desfășoară activități pentru recepția, depozitarea, prepararea și servirea rapidă, la comanda, a unui sortiment limitat de preparate culinare și /sau alte produse similare. Această categorie include și: berării, cluburi de noapte, cârciumi, bufet, bodega, birt, braserie, unități tip pub și bistro. 3. Pizzerie - unitate cu spații și dotări adecvate în care se desfășoară activități
NORMA SANITARA VETERINARA din 23 decembrie 2004 (**actualizata**) pentru siguranţa alimentelor privind procedura de aprobare sanitara veterinara şi pentru siguranţa alimentelor a activităţilor desfăşurate de persoanele juridice definite conform art. 2 din Legea nr. 359/2004 , cu completările şi modificările ulterioare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/165454_a_166783]
-
vigoare." ... 2. La punctul 6, după alineatul (7) se introduce un nou alineat, alineatul (8), cu următorul cuprins: "(8) Antrepozitarul autorizat pentru producție de țigarete sau importatorul autorizat de astfel de produse, care renunță la producția sau importul unui anumit sortiment de țigarete, are obligația de a comunică acest fapt autorității fiscale centrale și de a înscrie în continuare, pe o perioadă de 3 luni, prețurile aferente acestor sortimente, în declarația prețurilor maxime de vânzare cu amănuntul." 3. Punctul 7 va
HOTĂRÂRE nr. 84 din 3 februarie 2005 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/165260_a_166589]
-
de astfel de produse, care renunță la producția sau importul unui anumit sortiment de țigarete, are obligația de a comunică acest fapt autorității fiscale centrale și de a înscrie în continuare, pe o perioadă de 3 luni, prețurile aferente acestor sortimente, în declarația prețurilor maxime de vânzare cu amănuntul." 3. Punctul 7 va avea următorul cuprins: "Codul fiscal: Secțiunea a 4-a Regimul de antrepozitare Reguli generale Art. 178. [...] (3) Produsele accizabile supuse marcării, potrivit prezentului titlu, nu pot fi depozitate
HOTĂRÂRE nr. 84 din 3 februarie 2005 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/165260_a_166589]
-
tehnice se poate efectua cu condiția încadrării în prevederile amenajamentelor silvice și în cota de tăiere aprobată. ... (2) Volumul rezultat din punerea în valoare a exemplarelor de cireș, în condițiile prezentei norme tehnice, constituie produse principale și se valorifică în sortimente, prin licitații, cu excepția lemnului de foc. ... Articolul 7 (1) Prevederile prezentei norme tehnice sunt obligatorii pentru proprietarii și deținătorii cu orice titlu de păduri din fondul forestier național. ... (2) Prevederile art. 3, 4, 5 și ale art. 6 alin. (1
NORMĂ TEHNICĂ din 23 august 2004 pentru punerea în valoare şi exploatarea exemplarelor de cireş din arboretele de amestec. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/160806_a_162135]
-
tehnice se poate efectua cu condiția încadrării în prevederile amenajamentelor silvice și în cota de tăiere aprobată. ... (2) Volumul rezultat din punerea în valoare a exemplarelor de cireș, în condițiile prezentei norme tehnice, constituie produse principale și se valorifică în sortimente, prin licitații, cu excepția lemnului de foc. ... Articolul 7 (1) Prevederile prezentei norme tehnice sunt obligatorii pentru proprietarii și deținătorii cu orice titlu de păduri din fondul forestier național. ... (2) Prevederile art. 3, 4, 5 și ale art. 6 alin. (1
ORDIN nr. 616 din 23 august 2004 privind aprobarea Normei tehnice pentru punerea în valoare şi exploatarea exemplarelor de cireş din arboretele de amestec. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/160805_a_162134]