5,732 matches
-
și criteriile prin care se controlează aplicarea practică a "Referențialului de calitate". ... Articolul 72 (1) Organizarea controlului intern de calitate trebuie adaptată la tipul și mărimea centrului de transfuzie sanguină. ... (2) Organizarea poate fi comună pentru mai multe centre de transfuzie sanguină, în condițiile în care responsabilitățile sunt bine definite. ... (3) Controlul intern prevăzut la alin. (1) include: ... a) aprobarea unei documentații prealabile: ... - verificarea existenței procedurilor scrise pentru toate operațiile de producție, conservare și control; - stabilirea unor protocoale de validare; - formarea
NORME din 9 octombrie 2006 (*actualizate*) privind colecta, controlul biologic, prepararea, conservarea, distribuţia şi tranSportul sângelui şi componentelor sanguine umane. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243302_a_244631]
-
conservare și control; - stabilirea unor protocoale de validare; - formarea și controlul competenței personalului; b) verificarea eficacității controalelor; ... c) acceptarea sau refuzul materiilor prime și produselor finite; ... d) stabilirea și respectarea procedurilor și metodelor de control. ... Articolul 73 (1) Centrul de transfuzie sanguină are obligația să controleze respectarea parametrilor stabiliți de Institutul Național de Transfuzie Sanguină, prin caietele de sarcini pentru materiile prime. ... (2) Centrul de transfuzie sanguină fixeaz�� proceduri pentru fiecare produs, care conțin: ... a) modalitățile de control la recepție; ... b
NORME din 9 octombrie 2006 (*actualizate*) privind colecta, controlul biologic, prepararea, conservarea, distribuţia şi tranSportul sângelui şi componentelor sanguine umane. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243302_a_244631]
-
b) verificarea eficacității controalelor; ... c) acceptarea sau refuzul materiilor prime și produselor finite; ... d) stabilirea și respectarea procedurilor și metodelor de control. ... Articolul 73 (1) Centrul de transfuzie sanguină are obligația să controleze respectarea parametrilor stabiliți de Institutul Național de Transfuzie Sanguină, prin caietele de sarcini pentru materiile prime. ... (2) Centrul de transfuzie sanguină fixeaz�� proceduri pentru fiecare produs, care conțin: ... a) modalitățile de control la recepție; ... b) modalitățile de stocare; ... c) modalitățile de repartiție pentru utilizatori. ... (3) O procedură va
NORME din 9 octombrie 2006 (*actualizate*) privind colecta, controlul biologic, prepararea, conservarea, distribuţia şi tranSportul sângelui şi componentelor sanguine umane. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243302_a_244631]
-
finite; ... d) stabilirea și respectarea procedurilor și metodelor de control. ... Articolul 73 (1) Centrul de transfuzie sanguină are obligația să controleze respectarea parametrilor stabiliți de Institutul Național de Transfuzie Sanguină, prin caietele de sarcini pentru materiile prime. ... (2) Centrul de transfuzie sanguină fixeaz�� proceduri pentru fiecare produs, care conțin: ... a) modalitățile de control la recepție; ... b) modalitățile de stocare; ... c) modalitățile de repartiție pentru utilizatori. ... (3) O procedură va descrie și modul de gestiune și utilizare a materiilor prime acceptate. ... (4
NORME din 9 octombrie 2006 (*actualizate*) privind colecta, controlul biologic, prepararea, conservarea, distribuţia şi tranSportul sângelui şi componentelor sanguine umane. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243302_a_244631]
-
gestiune și utilizare a materiilor prime acceptate. ... (4) O procedură separată va descrie regulile de identificare și de izolare a produselor refuzate și modul de eliminare a articolelor perimate. Articolul 74 O persoană calificată și desemnată de conducerea centrului de transfuzie sanguină face controlul produselor provenite din recoltare, când are loc recepția acestora. Sunt urmărite următoarele specificații: a) identificarea; ... b) etichetarea; ... c) data recoltării; ... d) aspectul; ... e) greutatea; ... f) integritatea sudurilor; ... g) durata recoltării; ... h) intervalul de timp de la recoltare până la
NORME din 9 octombrie 2006 (*actualizate*) privind colecta, controlul biologic, prepararea, conservarea, distribuţia şi tranSportul sângelui şi componentelor sanguine umane. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243302_a_244631]
-
componentelor sanguine umane Articolul 82 (1) Sângele și componentele sanguine trebuie stocate, conservate și transportate conform unor instrucțiuni scrise ce corespund specificațiilor fiecărui produs. ... (2) Echipamentele, spațiile, materialele de stocare, precum și mijloacele de transport trebuie adaptate acțiunii fiecărui centru de transfuzie sanguină. Echipamentele trebuie să fie întreținute și controlate printr-o procedură bine precizată, astfel încât să fie asigurate condițiile corecte de stocare, conservare și transport. ... (3) Operațiile de producție, stocare, control și transport al produselor trebuie să fie verificate periodic pentru
NORME din 9 octombrie 2006 (*actualizate*) privind colecta, controlul biologic, prepararea, conservarea, distribuţia şi tranSportul sângelui şi componentelor sanguine umane. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243302_a_244631]
-
cuprinde: ... a) identificarea zonei; ... b) categoria; ... c) accesul; ... d) temperatura. ... (4) Este necesară organizarea următoarelor zone de stocare, astfel: ... a) produse "materie primă"; ... b) produse "nevalidate"; ... c) produse "în carantină"; ... d) produse "validate"; ... e) produse "neconforme". (5) Pentru produsele destinate transfuziei de tip autolog se stabilesc un circuit și o stocare independentă. ... Articolul 84 Materialul și echipamentul trebuie să corespundă următoarelor exigențe: a) să aibă o funcționare fiabilă; ... b) să permită respectarea normelor de securitate pentru personal; ... c) să permită un
NORME din 9 octombrie 2006 (*actualizate*) privind colecta, controlul biologic, prepararea, conservarea, distribuţia şi tranSportul sângelui şi componentelor sanguine umane. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243302_a_244631]
-
curățenie și decontaminare. ... Articolul 87 (1) Calitatea componentelor sanguine poate fi afectată dacă există variații de temperatură în cursul transportului lor. Se iau măsurile necesare asigurării unor condiții de conservare optimă. ... (2) Transportul produselor sanguine în interiorul și exteriorul unității de transfuzie sanguină este stabilit în cadrul unor circuite bine definite. ... (3) Pentru transportul componentelor sanguine trebuie să existe containere specifice acestui tip de produse. ... (4) Echipamentul de transport este omologat conform legislației în vigoare. (5) Se stabilește un program de control al
NORME din 9 octombrie 2006 (*actualizate*) privind colecta, controlul biologic, prepararea, conservarea, distribuţia şi tranSportul sângelui şi componentelor sanguine umane. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243302_a_244631]
-
să vină în contact direct cu produsele. Calitatea și talia ambalajului vor fi alese și în funcție de numărul de acumulatori, precum și de repartiția lor. Capitolul VI Norme de distribuție a sângelui și componentelor sanguine umane Articolul 88 (1) Fiecare centru de transfuzie sanguină trebuie să demonstreze că sângele și componentele sanguine au fost aprobate pentru livrare de către o persoană autorizată, asistată de sisteme validate de tehnologia informației. ... (2) Specificațiile de livrare a componentelor sanguine trebuie definite, validate, susținute cu documente și aprobate
NORME din 9 octombrie 2006 (*actualizate*) privind colecta, controlul biologic, prepararea, conservarea, distribuţia şi tranSportul sângelui şi componentelor sanguine umane. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243302_a_244631]
-
valorile variază în funcție de vârstă) - Anemie ușoară la Hb între 10-12 g/dl; - Anemie medie la Hb între 8-10 g/dl; - Anemie severă la Hb sub 8 g/dl. c. În aprecierea deficienței funcționale se ține seama de: - Severitatea anemiei; - Necesitatea transfuziilor repetate; - Răspunsul la tratament și caracteristicile bolii primare care a generat anemia. Font 9* GRAV Forme ușoare cu Hb între │Forme moderate cu Hb │- Anemie severă cu Hb sub │10-12 gr%, cu răspuns │între 8-10 gr% cu răspuns│ 8 gr
CRITERII din 31 august 2007 (*actualizate*) medico-psihosociale pe baza cărora se stabileşte încadrarea în grad de handicap**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261794_a_263123]
-
valorile variază în funcție de vârstă) - Anemie ușoară la Hb între 10-12 g/dl; - Anemie medie la Hb între 8-10 g/dl; - Anemie severă la Hb sub 8 g/dl. c. În aprecierea deficienței funcționale se ține seama de: - Severitatea anemiei; - Necesitatea transfuziilor repetate; - Răspunsul la tratament și caracteristicile bolii primare care a generat anemia. Font 9* GRAV Forme ușoare cu Hb între │Forme moderate cu Hb │- Anemie severă cu Hb sub │10-12 gr%, cu răspuns │între 8-10 gr% cu răspuns│ 8 gr
ORDIN nr. 1.992 din 19 noiembrie 2007 (*actualizat*) pentru aprobarea criteriilor medico-psihosociale pe baza cărora se stabileşte încadrarea în grad de handicap. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261795_a_263124]
-
valorile variază în funcție de vârstă) - Anemie ușoară la Hb între 10-12 g/dl; - Anemie medie la Hb între 8-10 g/dl; - Anemie severă la Hb sub 8 g/dl. c. În aprecierea deficienței funcționale se ține seama de: - Severitatea anemiei; - Necesitatea transfuziilor repetate; - Răspunsul la tratament și caracteristicile bolii primare care a generat anemia. Font 9* GRAV Forme ușoare cu Hb între │Forme moderate cu Hb │- Anemie severă cu Hb sub │10-12 gr%, cu răspuns │între 8-10 gr% cu răspuns│ 8 gr
CRITERII din 31 august 2007 (*actualizate*) medico-psihosociale pe baza cărora se stabileşte încadrarea în grad de handicap**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261798_a_263127]
-
valorile variază în funcție de vârstă) - Anemie ușoară la Hb între 10-12 g/dl; - Anemie medie la Hb între 8-10 g/dl; - Anemie severă la Hb sub 8 g/dl. c. În aprecierea deficienței funcționale se ține seama de: - Severitatea anemiei; - Necesitatea transfuziilor repetate; - Răspunsul la tratament și caracteristicile bolii primare care a generat anemia. GRAV Forme ușoare cu Hb între │Forme moderate cu Hb │- Anemie severă cu Hb sub │10-12 gr%, cu răspuns │între 8-10 gr% cu răspuns│ 8 gr%; ** Este o
CRITERII din 19 noiembrie 2007 (*actualizate*) medico-psihosociale pe baza cărora se stabileşte încadrarea în grad de handicap**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261796_a_263125]
-
valorile variază în funcție de vârstă) - Anemie ușoară la Hb între 10-12 g/dl; - Anemie medie la Hb între 8-10 g/dl; - Anemie severă la Hb sub 8 g/dl. c. În aprecierea deficienței funcționale se ține seama de: - Severitatea anemiei; - Necesitatea transfuziilor repetate; - Răspunsul la tratament și caracteristicile bolii primare care a generat anemia. Font 9* GRAV Forme ușoare cu Hb între │Forme moderate cu Hb │- Anemie severă cu Hb sub │10-12 gr%, cu răspuns │între 8-10 gr% cu răspuns│ 8 gr
ORDIN nr. 1.992 din 19 noiembrie 2007 (*actualizat*) pentru aprobarea criteriilor medico-psihosociale pe baza cărora se stabileşte încadrarea în grad de handicap. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261799_a_263128]
-
valorile variază în funcție de vârstă) - Anemie ușoară la Hb între 10-12 g/dl; - Anemie medie la Hb între 8-10 g/dl; - Anemie severă la Hb sub 8 g/dl. c. În aprecierea deficienței funcționale se ține seama de: - Severitatea anemiei; - Necesitatea transfuziilor repetate; - Răspunsul la tratament și caracteristicile bolii primare care a generat anemia. Font 9* GRAV Forme ușoare cu Hb între │Forme moderate cu Hb │- Anemie severă cu Hb sub │10-12 gr%, cu răspuns │între 8-10 gr% cu răspuns│ 8 gr
CRITERII din 19 noiembrie 2007 (*actualizate*) medico-psihosociale pe baza cărora se stabileşte încadrarea în grad de handicap**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261800_a_263129]
-
valorile variază în funcție de vârstă) - Anemie ușoară la Hb între 10-12 g/dl; - Anemie medie la Hb între 8-10 g/dl; - Anemie severă la Hb sub 8 g/dl. c. În aprecierea deficienței funcționale se ține seama de: - Severitatea anemiei; - Necesitatea transfuziilor repetate; - Răspunsul la tratament și caracteristicile bolii primare care a generat anemia. Font 9* GRAV Forme ușoare cu Hb între │Forme moderate cu Hb │- Anemie severă cu Hb sub │10-12 gr%, cu răspuns │între 8-10 gr% cu răspuns│ 8 gr
ORDIN nr. 762 din 31 august 2007 (*actualizat*) pentru aprobarea criteriilor medico-psihosociale pe baza cărora se stabileşte încadrarea în grad de handicap. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261797_a_263126]
-
operate, hemoragii subarahnoidiene de natură neprecizată, și care necesită transport la externare, nefiind transportabili cu mijloace de transport convenționale, pot fi transportați inclusiv în alt județ; 2.4. transportul de la și la domiciliu al bolnavilor cu talasemie majoră în vederea efectuării transfuziei; 2.5. transportul persoanelor peste 18 ani cu nanism, care nu pot fi preluate în centrele de dializă de adulți, de la centrul de dializă până la domiciliul acestora și retur, în vederea efectuării dializei în unitățile sanitare situate în alt județ decât
HOTĂRÂRE nr. 400 din 13 mai 2014 (*actualizată*) pentru aprobarea pachetelor de servicii şi a Contractului-cadru care reglementează condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2014-2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261740_a_263069]
-
operate, hemoragii subarahnoidiene de natură neprecizată și care necesită transport la externare, nefiind transportabili cu mijloace de transport convenționale, pot fi transportați inclusiv ��n alt județ. 2.5. transportul de la și la domiciliu al bolnavilor cu talasemie majoră în vederea efectuării transfuziei; 2.6. transportul asiguraților nedeplasabili cu tetrapareze sau insuficiență motorie a trenului inferior la spital pentru internare pe baza biletului de internare în unitățile sanitare de reabilitare medicală și recuperare. ---------- Subpct. 2.6 al pct. 2 de la lit. G, capitolul
HOTĂRÂRE nr. 400 din 13 mai 2014 (*actualizată*) pentru aprobarea pachetelor de servicii şi a Contractului-cadru care reglementează condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2014-2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261740_a_263069]
-
valorile variază în funcție de vârstă) - Anemie ușoară la Hb între 10-12 g/dl; - Anemie medie la Hb între 8-10 g/dl; - Anemie severă la Hb sub 8 g/dl. c. În aprecierea deficienței funcționale se ține seama de: - Severitatea anemiei; - Necesitatea transfuziilor repetate; - Răspunsul la tratament și caracteristicile bolii primare care a generat anemia. Font 9* GRAV Forme ușoare cu Hb între │Forme moderate cu Hb │- Anemie severă cu Hb sub │10-12 gr%, cu răspuns │între 8-10 gr% cu răspuns│ 8 gr
CRITERII din 31 august 2007 (*actualizate*) medico-psihosociale pe baza cărora se stabileşte încadrarea în grad de handicap**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261802_a_263131]
-
valorile variază în funcție de vârstă) - Anemie ușoară la Hb între 10-12 g/dl; - Anemie medie la Hb între 8-10 g/dl; - Anemie severă la Hb sub 8 g/dl. c. În aprecierea deficienței funcționale se ține seama de: - Severitatea anemiei; - Necesitatea transfuziilor repetate; - Răspunsul la tratament și caracteristicile bolii primare care a generat anemia. Font 9* GRAV Forme ușoare cu Hb între │Forme moderate cu Hb │- Anemie severă cu Hb sub │10-12 gr%, cu răspuns │între 8-10 gr% cu răspuns│ 8 gr
ORDIN nr. 762 din 31 august 2007 (*actualizat*) pentru aprobarea criteriilor medico-psihosociale pe baza cărora se stabileşte încadrarea în grad de handicap. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261801_a_263130]
-
valorile variază în funcție de vârstă) - Anemie ușoară la Hb între 10-12 g/dl; - Anemie medie la Hb între 8-10 g/dl; - Anemie severă la Hb sub 8 g/dl. c. În aprecierea deficienței funcționale se ține seama de: - Severitatea anemiei; - Necesitatea transfuziilor repetate; - Răspunsul la tratament și caracteristicile bolii primare care a generat anemia. Font 9* GRAV Forme ușoare cu Hb între │Forme moderate cu Hb │- Anemie severă cu Hb sub │10-12 gr%, cu răspuns │între 8-10 gr% cu răspuns│ 8 gr
ORDIN nr. 1.992 din 19 noiembrie 2007 (*actualizat*) pentru aprobarea criteriilor medico-psihosociale pe baza cărora se stabileşte încadrarea în grad de handicap. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261803_a_263132]
-
valorile variază în funcție de vârstă) - Anemie ușoară la Hb între 10-12 g/dl; - Anemie medie la Hb între 8-10 g/dl; - Anemie severă la Hb sub 8 g/dl. c. În aprecierea deficienței funcționale se ține seama de: - Severitatea anemiei; - Necesitatea transfuziilor repetate; - Răspunsul la tratament și caracteristicile bolii primare care a generat anemia. Font 9* GRAV Forme ușoare cu Hb între │Forme moderate cu Hb │- Anemie severă cu Hb sub │10-12 gr%, cu răspuns │între 8-10 gr% cu răspuns│ 8 gr
CRITERII din 19 noiembrie 2007 (*actualizate*) medico-psihosociale pe baza cărora se stabileşte încadrarea în grad de handicap**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261804_a_263133]
-
flasce 2.32704 Diagnostic în bolile virale eruptive 2.32705 Diagnostic în infecțiile congenitale și perinatale 2.32706 Diagnostic în boli cu transmitere sexuală (BTS) 2.32707 Diagnostic virusologie în monitorizarea transplantului de organ 2.32708 Diagnostic virusologie în securizarea transfuziei de sânge 2.32709 Diagnostic în hepatitele virale 2.32710 Diagnostic în infecțiile HIV/SIDA 2.32711 Alte protocoale de diagnostic în virusologie 2.4 SEROLOGIA IMUNOLOGICĂ 2.40 Diagnosticul serologic în bolile produse de bacterii 2.400 Detectarea anticorpilor
ORDIN nr. 1.782 din 28 decembrie 2006 (*actualizat*) privind înregistrarea şi raportarea statistică a pacienţilor care primesc servicii medicale în regim de spitalizare continuă şi spitalizare de zi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262328_a_263657]
-
flasce 2.32704 Diagnostic în bolile virale eruptive 2.32705 Diagnostic în infecțiile congenitale și perinatale 2.32706 Diagnostic în boli cu transmitere sexuală (BTS) 2.32707 Diagnostic virusologie în monitorizarea transplantului de organ 2.32708 Diagnostic virusologie în securizarea transfuziei de sânge 2.32709 Diagnostic în hepatitele virale 2.32710 Diagnostic în infecțiile HIV/SIDA 2.32711 Alte protocoale de diagnostic în virusologie 2.4 SEROLOGIA IMUNOLOGICĂ 2.40 Diagnosticul serologic în bolile produse de bacterii 2.400 Detectarea anticorpilor
ORDIN nr. 576 din 28 decembrie 2006 (*actualizat*) privind înregistrarea şi raportarea statistică a pacienţilor care primesc servicii medicale în regim de spitalizare continuă şi spitalizare de zi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262329_a_263658]
-
laboratoare medicale; ... d) cabinete de specialitate; ... e) farmacie; ... f) ambulatoriu integrat - adulți și copii; ... g) ambulatoriu stomatologie; ... h) serviciul de anatomie patologică; ... i) serviciu de supraveghere, prevenire și control al infecțiilor nosocomiale; ... j) blocuri operatorii; ... k) sterilizare; ... l) unitate de transfuzii sanguine ... și cuprinde într-un sistem organizatoric și funcțional unic următoarele activități: A. Structura activității medicale: 1. secțiile clinice/secțiile/compartimentele cu paturi, blocuri operatorii; 2. UPU - SMURD; 3. ambulatoriul integrat al spitalului; 4. ambulatoriul de specialitate - Stomatologie; 5. laboratoare
REGULAMENT din 24 februarie 2014 (*actualizat*) de organizare şi funcţionare al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261368_a_262697]