35,511 matches
-
în studiile de interacțiune a fost mai mare decât doza recomandată pentru indicațiile actuale . Fondaparinux nu influențează nici acțiunea warfarinei asupra INR , nici timpul de sângerare în cursul tratamentului cu acid acetilsalicilic sau piroxicam , nici farmacocinetica digoxinei la starea de echilibru . Continuarea terapiei cu un alt medicament anticoagulant Ca regulă generală , în cazul în care se continuă tratamentul cu heparină sau HGMM , prima injecție trebuie administrată la o zi după ultima injecție cu fondaparinux . Dacă este necesară continuarea tratamentului cu antagoniști
Ro_87 () [Corola-website/Science/290847_a_292176]
-
o dată pe zi , concentrațiile constante se obțin după 3 până la 4 zile , cu o creștere de 1, 3 ori a Cmax și ASC . La pacienții la care se efectuează protezare chirurgicală a șoldului , valorile medii estimate ( CV % ) la starea de echilibru ale parametrilor farmacocinetici ai fondaparinuxului după administrarea fondaparinux 2, 5 mg o dată pe zi sunt : Cmax ( mg/ l ) - 0, 39 ( 31 % ) , Tmax ( ore ) - 2, 8 ( 18 % ) și Cmin ( mg/ l ) - 0, 14 ( 56 % ) . Distribuție Volumul de distribuție al fondaparinuxului este
Ro_87 () [Corola-website/Science/290847_a_292176]
-
acetilsalicilic ) , AINS ( piroxicam ) și digoxina nu modifică farmacocinetica fondaparinux . La doza de 10 mg , utilizată în cadrul studiilor de interacțiune , fondaparinux nu influențează timpul de sângerare în cursul tratamentului cu acid acetilsalicilic sau piroxicam și nici farmacocinetica digoxinei la starea de echilibru . 4. 6 Sarcina și alăptarea Nu există date clinice adecvate privind utilizarea fondaparinux la femeile gravide . Datorită expunerii limitate , studiile la animale sunt insuficiente cu privire la efectele asupra sarcinii , dezvoltării embrionare/ fetale , nașterii și dezvoltării post- natale . Fondaparinux nu trebuie utilizat
Ro_87 () [Corola-website/Science/290847_a_292176]
-
pe zi , concentrațiile plasmatice constante se obțin după 3 până la 4 zile , cu o creștere de 1, 3 ori a Cmax și ASC . La pacienții la care se efectuează protezare chirurgicală a șoldului , valorile medii estimate ( CV % ) la starea de echilibru ale parametrilor farmacocinetici ai fondaparinuxului după administrarea fondaparinux 2, 5 mg o dată pe zi sunt : Cmax ( mg/ l ) - 0, 39 ( 31 % ) , Tmax ( ore ) - 2, 8 ( 18 % ) și Cmin ( mg/ l ) - 0, 14 ( 56 % ) . La pacienții cărora li s- a administrat
Ro_87 () [Corola-website/Science/290847_a_292176]
-
și 10 mg ( greutate corporală > 100 kg ) administrat o dată pe zi , pentru tratamentul TVP și EP , dozele ajustate în funcție de greutatea corporală au realizat expuneri similare la toate categoriile de greutate corporală . Valorile medii estimate ( CV % ) ale parametrilor farmacocinetici la echilibru ale fondaparinuxului la pacienții cu ETV care au primit dozele recomandate de fondaparinux o dată pe zi sunt : Cmax ( mg/ l ) - 1, 41 ( 23 % ) , Tmax ( h ) - 2, 4 ( 8 % ) și Cmin ( mg/ l ) - 0, 52 ( 45 % ) . Percentilele 5 și 95 asociate
Ro_87 () [Corola-website/Science/290847_a_292176]
-
acetilsalicilic ) , AINS ( piroxicam ) și digoxina nu modifică farmacocinetica fondaparinux . La doza de 10 mg , utilizată în cadrul studiilor de interacțiune , fondaparinux nu influențează timpul de sângerare în cursul tratamentului cu acid acetilsalicilic sau piroxicam și nici farmacocinetica digoxinei la starea de echilibru . 4. 6 Sarcina și alăptarea Nu există date clinice adecvate privind utilizarea fondaparinux la femeile gravide . Datorită expunerii limitate , studiile la animale sunt insuficiente cu privire la efectele asupra sarcinii , dezvoltării embrionare/ fetale , nașterii și dezvoltării post- natale . Fondaparinux nu trebuie utilizat
Ro_87 () [Corola-website/Science/290847_a_292176]
-
pe zi , concentrațiile plasmatice constante se obțin după 3 până la 4 zile , cu o creștere de 1, 3 ori a Cmax și ASC . La pacienții la care se efectuează protezare chirurgicală a șoldului , valorile medii estimate ( CV % ) la starea de echilibru ale parametrilor farmacocinetici ai fondaparinuxului după administrarea fondaparinux 2, 5 mg o dată pe zi sunt : Cmax ( mg/ l ) - 0, 39 ( 31 % ) , Tmax ( ore ) - 2, 8 ( 18 % ) și Cmin ( mg/ l ) - 0, 14 ( 56 % ) . La pacienții cărora li s- a administrat
Ro_87 () [Corola-website/Science/290847_a_292176]
-
și 10 mg ( greutate corporală > 100 kg ) administrat o dată pe zi , pentru tratamentul TVP și EP , dozele ajustate în funcție de greutatea corporală au realizat expuneri similare la toate categoriile de greutate corporală . Valorile medii estimate ( CV % ) ale parametrilor farmacocinetici la echilibru ale fondaparinuxului la pacienții cu ETV care au primit dozele recomandate de fondaparinux o dată pe zi sunt : Cmax ( mg/ l ) - 1, 41 ( 23 % ) , Tmax ( h ) - 2, 4 ( 8 % ) și Cmin ( mg/ l ) - 0, 52 ( 45 % ) . Percentilele 5 și 95 asociate
Ro_87 () [Corola-website/Science/290847_a_292176]
-
acetilsalicilic ) , AINS ( piroxicam ) și digoxina nu modifică farmacocinetica fondaparinux . La doza de 10 mg , utilizată în cadrul studiilor de interacțiune , fondaparinux nu influențează timpul de sângerare în cursul tratamentului cu acid acetilsalicilic sau piroxicam , și nici farmacocinetica digoxinei la starea de echilibru . 4. 6 Sarcina și alăptarea Nu există date clinice adecvate privind utilizarea fondaparinux la femeile gravide . Datorită expunerii limitate , studiile la animale sunt insuficiente cu privire la efectele asupra sarcinii , dezvoltării embrionare/ fetale , nașterii și dezvoltării post- natale . Fondaparinux nu trebuie utilizat
Ro_87 () [Corola-website/Science/290847_a_292176]
-
pe zi , concentrațiile plasmatice constante se obțin după 3 până la 4 zile , cu o creștere de 1, 3 ori a Cmax și ASC . La pacienții la care se efectuează protezare chirurgicală a șoldului , valorile medii estimate ( CV % ) la starea de echilibru ale parametrilor farmacocinetici ai fondaparinuxului după administrarea fondaparinux 2, 5 mg o dată pe zi sunt : Cmax ( mg/ l ) - 0, 39 ( 31 % ) , Tmax ( ore ) - 2, 8 ( 18 % ) și Cmin ( mg/ l ) - 0, 14 ( 56 % ) . La pacienții cărora li s- a administrat
Ro_87 () [Corola-website/Science/290847_a_292176]
-
și 10 mg ( greutate corporală > 100 kg ) administrat o dată pe zi , pentru tratamentul TVP și EP , dozele ajustate în funcție de greutatea corporală au realizat expuneri similare la toate categoriile de greutate corporală . Valorile medii estimate ( CV % ) ale parametrilor farmacocinetici la echilibru ale fondaparinuxului la pacienții cu ETV care au primit dozele recomandate de fondaparinux o dată pe zi sunt : Cmax ( mg/ l ) - 1, 41 ( 23 % ) , Tmax ( h ) - 2, 4 ( 8 % ) și Cmin ( mg/ l ) - 0, 52 ( 45 % ) . Percentilele 5 și 95 asociate
Ro_87 () [Corola-website/Science/290847_a_292176]
-
plasmatică cu 20 până la 30 % . Se recomandă administrarea comprimatului în timpul mesei pentrru a scădea variabilitatea intraindividuală a expunerii ( vezi pct . 4. 2 ) . Distribuție Ivabradina este legată în proporție de 70 % de proteinele plasmatice iar volumul de distribuție la starea de echilibru este de aproape 100 l la pacienți . Concentrația plasmatică maximă după administrarea repetată a dozei recomandate de 5 mg de două ori pe zi este 22 ng/ ml ( VC=29 % ) . Concentrația plasmatică medie este de 10 ng/ ml ( VC=38
Ro_220 () [Corola-website/Science/290979_a_292308]
-
100 l la pacienți . Concentrația plasmatică maximă după administrarea repetată a dozei recomandate de 5 mg de două ori pe zi este 22 ng/ ml ( VC=29 % ) . Concentrația plasmatică medie este de 10 ng/ ml ( VC=38 % ) la starea de echilibru . Biotransformare Ivabradina este metabolizată în proporție mare de către ficat și intestin prin oxidare numai prin intermediul citocromului P450 3A4 ( CYP3A4 ) . Metabolitul activ principal este derivatul N- demetilat ( S 18982 ) , cu expunere de 40 % din cea a compusului de origine . Metabolizarea acestui
Ro_220 () [Corola-website/Science/290979_a_292308]
-
plasmatică cu 20 până la 30 % . Se recomandă administrarea comprimatului în timpul mesei pentrru a scădea variabilitatea intraindividuală a expunerii ( vezi pct . 4. 2 ) . Distribuție Ivabradina este legată în proporție de 70 % de proteinele plasmatice iar volumul de distribuție la starea de echilibru este de aproape 100 l la pacienți . Concentrația plasmatică maximă după administrarea repetată a dozei recomandate de 5 mg de două ori pe zi este 22 ng/ ml ( VC=29 % ) . Concentrația plasmatică medie este de 10 ng/ ml ( VC=38
Ro_220 () [Corola-website/Science/290979_a_292308]
-
100 l la pacienți . Concentrația plasmatică maximă după administrarea repetată a dozei recomandate de 5 mg de două ori pe zi este 22 ng/ ml ( VC=29 % ) . Concentrația plasmatică medie este de 10 ng/ ml ( VC=38 % ) la starea de echilibru . Biotransformare Ivabradina este metabolizată în proporție mare de către ficat și intestin prin oxidare numai prin intermediul citocromului P450 3A4 ( CYP3A4 ) . Metabolitul activ principal este derivatul N- demetilat ( S 18982 ) , cu expunere de 40 % din cea a compusului de origine . Metabolizarea acestui
Ro_220 () [Corola-website/Science/290979_a_292308]
-
oră pentru soluția orală . Un al doilea vârf apare după 10- 12 ore și se poate datora fie absorbției întârziate fie recirculării enterohepatice . La dozele terapeutice ( 1200 mg de două ori pe zi ) , media concentrației plasmatice maxime la starea de echilibru ( Cmax , se ) pentru capsulele de amprenavir este de 5, 36 μg/ ml ( 0, 92- 9, 81 ) , iar concentrația plasmatică minimă la starea de echilibru ( Cmin , se ) este de 0, 28 μg/ ml ( 0, 12- 0, 51 ) . ASC medie pentru un
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
dozele terapeutice ( 1200 mg de două ori pe zi ) , media concentrației plasmatice maxime la starea de echilibru ( Cmax , se ) pentru capsulele de amprenavir este de 5, 36 μg/ ml ( 0, 92- 9, 81 ) , iar concentrația plasmatică minimă la starea de echilibru ( Cmin , se ) este de 0, 28 μg/ ml ( 0, 12- 0, 51 ) . ASC medie pentru un interval dintre doze de 12 ore este de 18, 46 μg . h/ ml ( 3, 02- 32, 95 ) . Capsulele de 50 mg și 150 mg
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
a dus la o scădere cu 25 % a ASC , nu a avut nici un efect asupra concentrației plasmatice de amprenavir la 12 ore după administrarea dozei ( C12 ) . Deci , deși alimentele influențează gradul și rata absorbției , concentrația plasmatică minimă la stare de echilibru ( Cmin , se ) nu a fost afectată de administrarea împreună cu alimentele . Distribuție : volumul aparent de distribuție este de aproximativ 430 litri ( 6 l/ kg la o greutate de 70 kg ) , sugerând un volum larg de distribuție , cu pătrunderea liberă a amprenavirului
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
a substanței active totale , dar cantitatea de amprenavir liber , care reprezintă forma activă , rămâne probabil nemodificată . În vreme ce concentrațiile absolute ale substanței libere rămân constante , procentul de substanță activă liberă variază în funcție de oscilațiile concentrațiilor totale ale substanței active la starea de echilibru de la Cmax , se la Cmin , se pe parcursul intervalului dintre doze . Acest lucru duce la variații ale volumului aparent de distribuție al substanței active totale , volumul de distribuție al substanței active libere rămânând nemodificat . În general , nu au fost observate interacțiuni
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
oră pentru soluția orală . Un al doilea vârf apare după 10- 12 ore și se poate datora fie absorbției întârziate fie recirculării enterohepatice . La dozele terapeutice ( 1200 mg de două ori pe zi ) , media concentrației plasmatice maxime la starea de echilibru ( Cmax , se ) pentru capsulele de amprenavir este de 5, 36 μg/ ml ( 0, 92- 9, 81 ) , iar concentrația plasmatică minimă la starea de echilibru ( Cmin , se ) este de 0, 28 μg/ ml ( 0, 12- 0, 51 ) . ASC medie pentru un
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
dozele terapeutice ( 1200 mg de două ori pe zi ) , media concentrației plasmatice maxime la starea de echilibru ( Cmax , se ) pentru capsulele de amprenavir este de 5, 36 μg/ ml ( 0, 92- 9, 81 ) , iar concentrația plasmatică minimă la starea de echilibru ( Cmin , se ) este de 0, 28 μg/ ml ( 0, 12- 0, 51 ) . ASC medie pentru un interval dintre doze de 12 ore este de 18, 46 μg . h/ ml ( 3, 02- 32, 95 ) . Capsulele de 50 mg și 150 mg
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
a dus la o scădere cu 25 % a ASC , nu a avut nici un efect asupra concentrației plasmatice de amprenavir la 12 ore după administrarea dozei ( C12 ) . Deci , deși alimentele influențează gradul și rata absorbției , concentrația plasmatică minimă la starea de echilibru ( Cmin , se ) nu a fost afectată de administrarea împreună cu alimentele . Distribție : volumul aparent de distribuție este de aproximativ 430 litri ( 6 l/ kg la o greutate de 70 kg ) , sugerând un volum larg de distribuție , cu pătrunderea liberă a amprenavirului
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
substanței active totale , dar cantitatea de amprenavir liber , care reprezintă forma activă , rămâne probabil nemodificată . În vreme ce concentrațiile absolute ale substanței libere rămân constante , procentul de substanță activă liberă va variază în funcție de oscilațiile concentrațiilor totale ale substanței active la starea de echilibru de la Cmax , se la Cmin , se pe parcursul intervalului dintre doze . Acest lucru duce la variații ale volumului aparent de distribuție al substanței active totale , dar volumul de distribuție al substanței active libere rămânând nemodificat . În general , nu au fost observate
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
simptomelor de toxicitate ( vezi pct . 4. 8 ) , și , în funcție de caz , trebuie să se asigure tratament suportiv standard . Agenerase soluție orală conține o cantitate mare de propilenglicol ( vezi pct . 4. 4 ) . În caz de supradozaj , se recomandă monitorizarea și tratarea anomaliilor echilibrului acidobazic . Propilenglicolul poate fi îndepărtat prin hemodializă . Deoarece amprenavirul se leagă în mare parte de proteinele plasmatice , este puțin probabil ca dializa să fie utilă în reducerea concentrațiilor plasmatice ale amprenavir . 5 . 5. 1 Proprietăți farmacodinamice Grupa farmacoterapeutică : inhibitor de
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
oră pentru soluția orală . Un al doilea vârf apare după 10- 12 ore și se poate datora fie absorbției întârziate fie recirculării enterohepatice . La dozele terapeutice ( 1200 mg de două ori pe zi ) , media concentrației plasmatice maxime la starea de echilibru ( Cmax , se ) pentru capsulele de amprenavir este de 5, 36 μg/ ml ( 0, 92- 9, 81 ) , iar concentrația plasmatică minimă la starea de echilibru ( Cmin , se ) este de 0, 28 μg/ ml ( 0, 12- 0, 51 ) . ASC medie pentru un
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]