35,511 matches
-
dozele terapeutice ( 1200 mg de două ori pe zi ) , media concentrației plasmatice maxime la starea de echilibru ( Cmax , se ) pentru capsulele de amprenavir este de 5, 36 μg/ ml ( 0, 92- 9, 81 ) , iar concentrația plasmatică minimă la starea de echilibru ( Cmin , se ) este de 0, 28 μg/ ml ( 0, 12- 0, 51 ) . ASC medie pentru un interval dintre doze de 12 ore este de 18, 46 μg . h/ ml ( 3, 02- 32, 95 ) . Capsulele de 50 mg și 150 mg
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
a dus la o scădere cu 25 % a ASC , nu a avut nici un efect asupra concentrației plasmatice de amprenavir la 12 ore după administrarea dozei ( C12 ) . Deci , deși alimentele influențează gradul și rata absorbției , concentrația plasmatică minimă la stare de echilibru ( Cmin , se ) nu a fost afectată de administrarea împreună cu alimentele . Distribție : volumul aparent de distribuție este de aproximativ 430 litri ( 6 l/ kg la o greutate de 70 kg ) , sugerând un volum larg de distribuție , cu pătrunderea liberă a amprenavirului
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
a substanței active totale , dar cantitatea de amprenavir liber , care reprezintă forma activă , rămâne probabil nemodificată . În vreme ce concentrațiile absolute ale substanței libere rămân constante , procentul de substanță activă liberă variază în funcție de oscilațiile concentrațiilor totale ale substanței active la starea de echilibru de la Cmax , se la Cmin , se pe parcursul intervalului dintre doze . Acest lucru duce la variații ale volumului aparent de distribuție al substanței active totale , volumul de distribuție al substanței active libere rămânând nemodificat . În general , nu au fost observate interacțiuni
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
2 zile după administrare , când 92 % din doză a fost distribuită în țesuturi . Probabil că numai o mică parte din caspofungina preluată de țesuturi se reîntoarce ulterior în plasmă ca substanță nemodificată . De aceea eliminarea se produce în absența unui echilibru al distribuției , iar în prezent estimarea reală a volumului de distribuție al caspofunginei este imposibil de obținut . Metabolizare Caspofungina este supusă unei degradări spontane la un compus cu inel deschis . Metabolizarea ulterioară implică hidroliza peptidelor și N- acetilare . Două produse
Ro_163 () [Corola-website/Science/290923_a_292252]
-
cantitate mică de caspofungină este excretată nemodificată prin urină ( aproximativ 1, 40 % din doză ) . Caspofungina prezintă o farmacocinetică moderată neliniară cu creșterea acumulării pe măsura creșterii dozei , iar în cazul administrării de doze multiple , timpul de atingere a stării de echilibru este dependent de doză . Grupe populaționale speciale La pacienții adulți cu insuficiență renală și cu insuficiență hepatică ușoară , la femei și la vârstnici s- a observat o expunere crescută la caspofungină . Creșterea , a fost , în general , modestă și nu suficient
Ro_163 () [Corola-website/Science/290923_a_292252]
-
2 zile după administrare , când 92 % din doză a fost distribuită în țesuturi . Probabil că numai o mică parte din caspofungina preluată de țesuturi se reîntoarce ulterior în plasmă ca substanță nemodificată . De aceea eliminarea se produce în absența unui echilibru al distribuției , iar în prezent estimarea reală a volumului de distribuție al caspofunginei este imposibil de obținut . 25 Metabolizare Caspofungina este supusă unei degradări spontane la un compus cu inel deschis . Metabolizarea ulterioară implică hidroliza peptidelor și N- acetilare . Două
Ro_163 () [Corola-website/Science/290923_a_292252]
-
cantitate mică de caspofungină este excretată nemodificată prin urină ( aproximativ 1, 40 % din doză ) . Caspofungina prezintă o farmacocinetică moderată neliniară cu creșterea acumulării pe măsura creșterii dozei , iar în cazul administrării de doze multiple , timpul de atingere a stării de echilibru este dependent de doză . Grupe populaționale speciale La pacienții adulți cu insuficiență renală și cu insuficiență hepatică ușoară , la femei și la vârstnici s- a observat o expunere crescută la caspofungină . Creșterea , a fost , în general , modestă și nu suficient
Ro_163 () [Corola-website/Science/290923_a_292252]
-
duratei turnover- ului trombocitar . Administrarea repetată a unei doze de 75 mg pe zi a determinat o importantă inhibare a agregării plachetare induse de ADP , începând din prima zi de tratament ; această inhibare crește apoi progresiv și atinge starea de echilibru între a 3- a și a 7- a zi . La starea de echilibru , doza zilnică de 75 mg a permis obținerea unui nivel mediu de inhibare cuprins între 40 % și 60 % . Agregarea plachetară și timpul de sângerare au revenit treptat
Ro_202 () [Corola-website/Science/290962_a_292291]
-
zi a determinat o importantă inhibare a agregării plachetare induse de ADP , începând din prima zi de tratament ; această inhibare crește apoi progresiv și atinge starea de echilibru între a 3- a și a 7- a zi . La starea de echilibru , doza zilnică de 75 mg a permis obținerea unui nivel mediu de inhibare cuprins între 40 % și 60 % . Agregarea plachetară și timpul de sângerare au revenit treptat la valorile inițiale , în general într- un interval de 5 zile după întreruperea
Ro_202 () [Corola-website/Science/290962_a_292291]
-
și la pacienți cu ciroză ( clasa A sau B după clasificarea Child- Pugh ) . Administrarea zilnică de 75 mg de clopidogrel , timp de 10 zile , a fost bine tolerată . Cmax a clopidogrelului , atât după administrarea unică , cât și la starea de echilibru , a fost de câteva ori mai mare la pacienții cirotici comparativ cu subiecții sănătoși . Cu toate acestea , concentrațiile plasmatice ale principalului metabolit circulant , precum și efectul clopidogrelului asupra agregării plachetare ADP- induse și asupra timpului de sângerare au fost comparabile între
Ro_202 () [Corola-website/Science/290962_a_292291]
-
duratei turnover- ului trombocitar . Administrarea repetată a unei doze de 75 mg pe zi a determinat o importantă inhibare a agregării plachetare induse de ADP , începând din prima zi de tratament ; această inhibare crește apoi progresiv și atinge starea de echilibru între a 3- a și a 7- a zi . La starea de echilibru , doza zilnică de 75 mg a permis obținerea unui nivel mediu de inhibare cuprins între 40 % și 60 % . Agregarea plachetară și timpul de sângerare au revenit treptat
Ro_202 () [Corola-website/Science/290962_a_292291]
-
zi a determinat o importantă inhibare a agregării plachetare induse de ADP , începând din prima zi de tratament ; această inhibare crește apoi progresiv și atinge starea de echilibru între a 3- a și a 7- a zi . La starea de echilibru , doza zilnică de 75 mg a permis obținerea unui nivel mediu de inhibare cuprins între 40 % și 60 % . Agregarea plachetară și timpul de sângerare au revenit treptat la valorile inițiale , în general într- un interval de 5 zile după întreruperea
Ro_202 () [Corola-website/Science/290962_a_292291]
-
și la pacienți cu ciroză ( clasa A sau B după clasificarea Child- Pugh ) . Administrarea zilnică de 75 mg de clopidogrel , timp de 10 zile , a fost bine tolerată . Cmax a clopidogrelului , atât după administrarea unică , cât și la starea de echilibru , a fost de câteva ori mai mare la pacienții cirotici comparativ cu subiecții sănătoși . Cu toate acestea , concentrațiile plasmatice ale principalului metabolit circulant , precum și efectul clopidogrelului asupra agregării plachetare ADP−induse și asupra timpului de sângerare au fost comparabile între
Ro_202 () [Corola-website/Science/290962_a_292291]
-
baza excreției urinare a medicamentului netransformat , biodisponibilitatea a fost estimată a fi de cel puțin 70 % . Există o creștere proporțională cu doza a valorilor Cmax și ASC după administrarea de doze repetate cuprinse între 0, 1- 1 mg . Starea de echilibru este atinsă între 6- 10 zile după administrarea în priză unică zilnic , cu o acumulare de aproximativ 2 ori . La starea de echilibru , Cmax și Cmin au fost de 4, 2 , respectiv de 0, 3 ng/ ml , pentru o doză
Ro_129 () [Corola-website/Science/290889_a_292218]
-
valorilor Cmax și ASC după administrarea de doze repetate cuprinse între 0, 1- 1 mg . Starea de echilibru este atinsă între 6- 10 zile după administrarea în priză unică zilnic , cu o acumulare de aproximativ 2 ori . La starea de echilibru , Cmax și Cmin au fost de 4, 2 , respectiv de 0, 3 ng/ ml , pentru o doză de 0, 5 mg și de 8, 2 , respectiv de 0, 5 ng/ ml pentru 1 mg . Bioechivalența comprimatului și soluției orale a
Ro_129 () [Corola-website/Science/290889_a_292218]
-
marcat cu 14C , nu s- au observat metaboliți obținuți prin oxidare sau acetilare , ci s- au observat numai cantități foarte mici de metaboliți obținuți în faza II , glucuronoconjugați și sulfoconjugați . Eliminarea : entecavirul este eliminat predominant pe cale renală , la starea de echilibru , în urină regăsindu- se aproximativ 75 % din doza administrată sub formă netransformată . Clearance- ul renal este independent de doză și este cuprins între 360- 471 ml/ min , ceea ce sugerează că entecavirul suferă atât filtrare glomerulară , cât și secreție tubulară . După
Ro_129 () [Corola-website/Science/290889_a_292218]
-
baza excreției urinare a medicamentului netransformat , biodisponibilitatea a fost estimată a fi de cel puțin 70 % . Există o creștere proporțională cu doza a valorilor Cmax și ASC după administrarea de doze repetate cuprinse între 0, 1- 1 mg . Starea de echilibru este atinsă între 6- 10 zile după administrarea în priză unică zilnic , cu o acumulare de aproximativ 2 ori . La starea de echilibru , Cmax și Cmin au fost de 4, 2 , respectiv de 0, 3 ng/ ml , pentru o doză
Ro_129 () [Corola-website/Science/290889_a_292218]
-
valorilor Cmax și ASC după administrarea de doze repetate cuprinse între 0, 1- 1 mg . Starea de echilibru este atinsă între 6- 10 zile după administrarea în priză unică zilnic , cu o acumulare de aproximativ 2 ori . La starea de echilibru , Cmax și Cmin au fost de 4, 2 , respectiv de 0, 3 ng/ ml , pentru o doză de 0, 5 mg și de 8, 2 , respectiv de 0, 5 ng/ ml pentru 1 mg . Bioechivalența comprimatului și soluției orale a
Ro_129 () [Corola-website/Science/290889_a_292218]
-
marcat cu 14C , nu s- au observat metaboliți obținuți prin oxidare sau acetilare , ci s- au observat numai cantități foarte mici de metaboliți obținuți în faza II , glucuronoconjugați și sulfoconjugați . Eliminarea : entecavirul este eliminat predominant pe cale renală , la starea de echilibru , în urină regăsindu- se aproximativ 75 % din doza administrată sub formă netransformată . Clearance- ul renal este independent de doză și este cuprins între 360- 471 ml/ min , ceea ce sugerează că entecavirul suferă atât filtrare glomerulară , cât și secreție tubulară . După
Ro_129 () [Corola-website/Science/290889_a_292218]
-
baza excreției urinare a medicamentului netransformat , biodisponibilitatea a fost estimată a fi de cel puțin 70 % . Există o creștere proporțională cu doza a valorilor Cmax și ASC după administrarea de doze repetate cuprinse între 0, 1- 1 mg . Starea de echilibru este atinsă între 6- 10 zile după administrarea în priză unică zilnic , cu o acumulare de aproximativ 2 ori . La starea de echilibru , Cmax și Cmin au fost de 4, 2 , respectiv de 0, 3 ng/ ml , pentru o doză
Ro_129 () [Corola-website/Science/290889_a_292218]
-
valorilor Cmax și ASC după administrarea de doze repetate cuprinse între 0, 1- 1 mg . Starea de echilibru este atinsă între 6- 10 zile după administrarea în priză unică zilnic , cu o acumulare de aproximativ 2 ori . La starea de echilibru , Cmax și Cmin au fost de 4, 2 , respectiv de 0, 3 ng/ ml , pentru o doză de 0, 5 mg și de 8, 2 , respectiv de 0, 5 ng/ ml pentru 1 mg . Bioechivalența comprimatului și soluției orale a
Ro_129 () [Corola-website/Science/290889_a_292218]
-
marcat cu 14C , nu s- au observat metaboliți obținuți prin oxidare sau acetilare , ci s- au observat numai cantități foarte mici de metaboliți obținuți în faza II , glucuronoconjugați și sulfoconjugați . Eliminarea : entecavirul este eliminat predominant pe cale renală , la starea de echilibru , în urină regăsindu- se aproximativ 75 % din doza administrată sub formă netransformată . Clearance- ul renal este independent de doză și este cuprins între 360- 471 ml/ min , ceea ce sugerează că entecavirul suferă atât filtrare glomerulară , cât și secreție tubulară . După
Ro_129 () [Corola-website/Science/290889_a_292218]
-
duratei turnover- ului trombocitar . Administrarea repetată a unei doze de 75 mg pe zi a determinat o importantă inhibare a agregării plachetare induse de ADP , începând din prima zi de tratament ; această inhibare crește apoi progresiv și atinge starea de echilibru între a 3- a și a 7- a zi . La starea de echilibru , doza zilnică de 75 mg a permis obținerea unui nivel mediu de inhibare cuprins între 40 % și 60 % . Agregarea plachetară și timpul de sângerare au revenit treptat
Ro_205 () [Corola-website/Science/290965_a_292294]
-
zi a determinat o importantă inhibare a agregării plachetare induse de ADP , începând din prima zi de tratament ; această inhibare crește apoi progresiv și atinge starea de echilibru între a 3- a și a 7- a zi . La starea de echilibru , doza zilnică de 75 mg a permis obținerea unui nivel mediu de inhibare cuprins între 40 % și 60 % . Agregarea plachetară și timpul de sângerare au revenit treptat la valorile inițiale , în general într- un interval de 5 zile după întreruperea
Ro_205 () [Corola-website/Science/290965_a_292294]
-
și la pacienți cu ciroză ( clasa A sau B după clasificarea Child- Pugh ) . Administrarea zilnică de 75 mg de clopidogrel , timp de 10 zile , a fost bine tolerată . Cmax a clopidogrelului , atât după administrarea unică , cât și la starea de echilibru , a fost de câteva ori mai mare la pacienții cirotici comparativ cu subiecții sănătoși . Cu toate acestea , concentrațiile plasmatice ale principalului metabolit circulant , precum și efectul clopidogrelului asupra agregării plachetare ADP- induse și asupra timpului de sângerare au fost comparabile între
Ro_205 () [Corola-website/Science/290965_a_292294]