5,927 matches
-
de angajator potrivit art. 18, în cazul în care se constată că angajatorul nu a depus declarația, pentru persoanele care au fost asigurate obligatoriu prin efectul legii, prevăzute la art. 19 din lege; ... b) contractului de asigurare pentru șomaj prin însumarea lunilor pentru care s-a achitat contribuția la bugetul asigurărilor pentru șomaj, pentru persoanele care au fost asigurate în baza unui contract de asigurare pentru șomaj. ... (3) Certificarea stagiilor de cotizare prevăzute la alin. (2) se face de către agențiile pentru
HOTĂRÂRE nr. 174 din 20 februarie 2002 (*actualizată*) pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230074_a_231403]
-
februarie 2011 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 133 din 22 februarie 2011. (5) Pentru asigurații cu mai multe contracte individuale de muncă, numărul de zile cu normă întreagă lucrate în lună, folosite la stabilirea stagiului de cotizare, se obține prin însumarea numărului de zile cu normă întreagă lucrate în lună, folosite la stabilirea stagiului de cotizare, calculate conform alin. (4), pentru fiecare contract individual de muncă. ... ------------ Alin. (5) al art. 19^1 a fost introdus de pct. 5 al art. I
HOTĂRÂRE nr. 174 din 20 februarie 2002 (*actualizată*) pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230074_a_231403]
-
târziu până la data de 15 a lunii următoare acesteia. 8. Alte clauze: 8.1. Perioada pentru care nu s-a plătit contribuția la bugetul asigurărilor pentru șomaj nu constituie stagiu de cotizare. 8.2. Stagiul de cotizare se constituie din însumarea lunilor pentru care s-a achitat contribuția la bugetul asigurărilor pentru șomaj. 8.3. Venitul lunar asigurat prevăzut la pct. 3.1 se actualizează dacă ulterior încheierii contractului se modifică salariul de bază minim brut pe țară, conform art. 22
HOTĂRÂRE nr. 174 din 20 februarie 2002 (*actualizată*) pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230074_a_231403]
-
33 Formatul bilanțului consolidat și al contului de profit și pierdere consolidat este prevăzut la cap. VIII. Proceduri de consolidare A. Bilanțul consolidat Articolul 34 Activele și datoriile entităților incluse în consolidare se încorporează în totalitate în bilanțul consolidat, prin însumarea elementelor similare. Articolul 35 Stocurile pot fi prezentate ca un singur element în situațiile financiare anuale consolidate, dacă există circumstanțe speciale care ar putea determina cheltuieli nejustificate. Articolul 36 (1) Valorile contabile ale acțiunilor în capitalul entităților incluse în consolidare
REGULAMENT nr. 3 din 3 februarie 2011 privind Reglementările contabile conforme cu Directiva a VII-a a Comunităţilor Economice Europene aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230185_a_231514]
-
în bilanțul consolidat în capitalurile proprii, separat de capitalurile proprii ale societății-mamă. ... B. Contul de profit și pierdere consolidat Articolul 39 Veniturile și cheltuielile entităților incluse în consolidare se încorporează în totalitate în contul de profit și pierdere consolidat, prin însumarea elementelor similare. Articolul 40 Suma oricărui profit sau oricărei pierderi atribuibilă acțiunilor în filialele incluse în consolidare, deținute de alte persoane decât entitățile incluse în consolidare, se prezintă separat în contul de profit și pierdere consolidat, la elementul "Profitul sau
REGULAMENT nr. 3 din 3 februarie 2011 privind Reglementările contabile conforme cu Directiva a VII-a a Comunităţilor Economice Europene aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230185_a_231514]
-
electrică menționate la alin. (1) și a celor validate conform alin. (2), Administratorul schemei de sprijin determină, pentru fiecare producător, atât diferența dintre cantitatea anuală de energie electrică pentru care avea dreptul să beneficieze de bonus și cea rezultată din însumarea cantităților lunare pentru care a primit bonus în anul precedent, cât și contravaloarea acestei diferențe. ... Articolul 22 (1) În cazul în care, după aplicarea prevederilor art. 21, pentru un producător rezultă o cantitate anuală de energie electrică pentru care avea
REGULAMENT din 25 februarie 2011 privind stabilirea modului de colectare a contribuţiei pentru cogenerarea de înaltă eficienţă şi de plată a bonusului pentru energia electrică produsă în cogenerare de înaltă eficienţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230402_a_231731]
-
cât și contravaloarea acestei diferențe. ... Articolul 22 (1) În cazul în care, după aplicarea prevederilor art. 21, pentru un producător rezultă o cantitate anuală de energie electrică pentru care avea dreptul să primească bonus mai mare decât cea determinată prin însumarea cantităților lunare de energie electrică pentru care a primit bonus lunar, producătorul determină contravaloarea cantității de energie electrică aferente bonusului neacordat, în termen de 5 zile de la primirea de la ANRE a deciziei de calificare. ... (2) Producătorul ce beneficiază de schema
REGULAMENT din 25 februarie 2011 privind stabilirea modului de colectare a contribuţiei pentru cogenerarea de înaltă eficienţă şi de plată a bonusului pentru energia electrică produsă în cogenerare de înaltă eficienţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230402_a_231731]
-
zile de la primirea facturii. ... Articolul 23 (1) În cazul în care, după aplicarea prevederilor de la art. 21, pentru un producător rezultă o cantitate anuală de energie electrică pentru care avea dreptul să primească bonus mai mică decât cea determinată prin însumarea cantităților lunare de energie electrică pentru care a primit bonus lunar, inclusiv în cazul invalidării temporare de către ANRE a unei autoevaluări pentru calificare, Administratorul schemei de sprijin, pe baza datelor primite de la ANRE, determină contravaloarea cantității de energie electrică pentru
REGULAMENT din 25 februarie 2011 privind stabilirea modului de colectare a contribuţiei pentru cogenerarea de înaltă eficienţă şi de plată a bonusului pentru energia electrică produsă în cogenerare de înaltă eficienţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230402_a_231731]
-
sumele deductibile determinate pentru fiecare perioadă fiind definitive; ... b) pentru aplicarea prevederilor titlului VI «Taxa pe valoarea adăugată» referitoare la colectarea taxei aferente depășirii plafonului pentru cheltuielile de protocol, taxa colectată se calculează asupra depășirii plafonului aferent fiecărei perioade, prin însumarea acestora; ... c) pentru determinarea limitei fiscale a cheltuielilor prevăzute la art. 21 alin. (3) lit. j) și k) și la art. 21 alin. (4) lit. s) din Codul fiscal, în situația în care limita de 400 euro, 250 euro, respectiv
HOTĂRÂRE nr. 150 din 23 februarie 2011 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004 , precum şi pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 870/2009 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 77/2009 privind organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230138_a_231467]
-
cazul reorganizării activității independente în timpul anului, venitul net/pierderea se determină separat pentru fiecare perioadă în care activitatea independentă a fost desfășurată de contribuabil într-o formă de organizare prevăzută de lege. Venitul net anual/ Pierderea anuală se determină prin însumarea venitului net/pierderii înregistrat/înregistrate în toate perioadele fiscale din anul fiscal în care a avut loc reorganizarea. Venitul net anual/ Pierderea anuală se înscrie în declarația privind venitul realizat. Pierderea fiscală înregistrată în anul în care a avut loc
HOTĂRÂRE nr. 150 din 23 februarie 2011 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004 , precum şi pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 870/2009 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 77/2009 privind organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230138_a_231467]
-
acelei activități se corectează astfel încât să reflecte perioada de an calendaristic în care a fost desfășurată activitatea respectivă. ... (5) Dacă un contribuabil desfășoară două sau mai multe activități care generează venituri comerciale, venitul net din aceste activități se stabilește prin însumarea nivelului normelor de venit corespunzătoare fiecărei activități. ... (6) În cazul în care un contribuabil desfășoară o activitate desemnată conform alin. (2) și o altă activitate independentă, venitul net anual se determină pe baza contabilității în partidă simplă, conform art. 48
HOTĂRÂRE nr. 150 din 23 februarie 2011 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004 , precum şi pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 870/2009 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 77/2009 privind organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230138_a_231467]
-
teritoriale și a municipiului București. În situația în care un contribuabil desfășoară aceeași activitate în două sau mai multe locuri diferite pentru care venitul net se determină pe baza normelor anuale de venit, stabilirea venitului net anual se efectuează prin însumarea nivelului normelor de venit, corectate potrivit criteriilor specifice de la fiecare loc de desfășurare a activității. În cazul în care un contribuabil desfășoară mai multe activități pentru care venitul net se determină pe baza normelor de venit, stabilirea venitului net anual
HOTĂRÂRE nr. 150 din 23 februarie 2011 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004 , precum şi pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 870/2009 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 77/2009 privind organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230138_a_231467]
-
venit, corectate potrivit criteriilor specifice de la fiecare loc de desfășurare a activității. În cazul în care un contribuabil desfășoară mai multe activități pentru care venitul net se determină pe baza normelor de venit, stabilirea venitului net anual se efectuează prin însumarea nivelului normelor de venit de la locul desfășurării fiecărei activități, corectate potrivit criteriilor specifice." 5. Punctul 42^2 se modifică și va avea următorul cuprins: "42^2. Norma anuală de venit pentru fiecare activitate de la locul desfășurării acesteia nu poate fi
HOTĂRÂRE nr. 150 din 23 februarie 2011 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004 , precum şi pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 870/2009 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 77/2009 privind organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230138_a_231467]
-
cuprins: "49. Contribuabilii care în cursul anului fiscal își completează obiectul de activitate cu o altă activitate care nu este cuprinsă în nomenclator vor fi impuși în sistem real de la data respectivă, venitul net anual urmând să fie determinat prin însumarea fracțiunii din norma de venit aferentă perioadei de impunere pe bază de normă de venit cu venitul net rezultat din evidența contabilă." 9. La punctul 53, după primul paragraf se introduc două noi paragrafe, cu următorul cuprins: În cazul veniturilor
HOTĂRÂRE nr. 150 din 23 februarie 2011 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004 , precum şi pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 870/2009 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 77/2009 privind organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230138_a_231467]
-
de ANRE, prin decizie, în baza Regulamentului de calificare, rezultă o cantitate anuală de energie electrică pentru care producătorul de energie electrică și termică în cogenerare de înaltă eficiență avea dreptul să primească bonus mai mare decât cea determinată prin însumarea cantităților lunare de energie electrică pentru care a primit bonus lunar, producătorul de energie electrică și termică în cogenerare de înaltă eficiență determină contravaloarea cantității de energie electrică aferente bonusului neacordat, în termen de 5 zile de la primirea comunicării cantităților
ORDIN nr. 20 din 25 martie 2011 privind aprobarea Contractului-cadru dintre administratorul schemei de sprijin şi plătitorul de contribuţie pentru colectarea contribuţiei pentru cogenerare de înaltă eficienţă şi a Contractului-cadru dintre producătorul de energie electrică în cogenerare de înaltă eficienţă şi administratorul schemei de sprijin pentru plata bonusului şi restituirea supracompensării/bonusului necuvenit. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230904_a_232233]
-
de ANRE prin decizie, în baza Regulamentului de calificare, rezultă o cantitate anuală de energie electrică pentru care producătorul de energie electrică și termică în cogenerare de înaltă eficiență avea dreptul să primească bonus mai mică decât cea determinată prin însumarea cantităților lunare de energie electrică pentru care a primit bonus lunar, inclusiv în cazul invalidării temporare de către ANRE a unei autoevaluări pentru calificare, administratorul schemei de sprijin determină contravaloarea cantității de energie electrică pentru care producătorul de energie electrică și
ORDIN nr. 20 din 25 martie 2011 privind aprobarea Contractului-cadru dintre administratorul schemei de sprijin şi plătitorul de contribuţie pentru colectarea contribuţiei pentru cogenerare de înaltă eficienţă şi a Contractului-cadru dintre producătorul de energie electrică în cogenerare de înaltă eficienţă şi administratorul schemei de sprijin pentru plata bonusului şi restituirea supracompensării/bonusului necuvenit. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230904_a_232233]
-
luni) după următoarea formulă: Nr. paturi (capacitate cămin) x 1.411 lei (standard de cost/beneficiar/lună) x 22 de luni = Suma 2 Valoarea contractului modificată corespunzător perioadei de prelungire a duratei de derulare a programului este cea rezultată din însumarea Sumei 1 cu Suma 2. Actul adițional la contractul de finanțare se încheie după aprobarea, prin ordin al ministrului muncii, familiei, protecției sociale și persoanelor vârstnice, a listei care cuprinde solicitanții și căminele pentru persoane vârstnice pentru care se solicită
METODOLOGIE din 17 martie 2011 (*actualizată*) privind evaluarea, aprobarea şi acordarea finanţării prin programul de interes naţional "Dezvoltarea reţelei naţionale de cămine pentru persoanele vârstnice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230813_a_232142]
-
Beneficiarul livrării" - se completează cu informații privind antrepozitul și/sau destinatarul înregistrat beneficiar ori alte categorii de operațiuni în regim suspensiv de la plata accizelor (export, livrări către organizații scutite); ... c) rubrica "Cantitatea totală livrată" se completează automat de către sistem, prin însumarea cantităților livrate către fiecare beneficiar. ... 3. Utilizatorul poate adăuga, edita și șterge produse, atunci când completează o declarație, astfel: 3.1. Pentru a adăuga un produs se accesează butonul "+Produs" de sub tabelul "Produse". 3.2. Pentru "Editare" se accesează iconița de
INSTRUCŢIUNI din 12 ianuarie 2011(*actualizate*) privind depunerea online a declaraţiilor privind situaţia achiziţiilor şi livrărilor de produse accizabile utilizând aplicaţia EMCS-RO STOCURI. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/229340_a_230669]
-
locație de gestiune sau altele asemenea; ... b) mijloacele fixe puse în funcțiune parțial, pentru care nu s-au întocmit formele de înregistrare ca imobilizare corporală; acestea se cuprind în grupele în care urmează a se înregistra, la valoarea rezultată prin însumarea cheltuielilor efective ocazionate de realizarea lor; ... c) investițiile efectuate pentru descopertă în vederea valorificării de substanțe minerale utile, precum și pentru lucrările de deschidere și pregătire a extracției în subteran și la suprafață; ... d) investițiile efectuate la mijloacele fixe existente, sub forma
CODUL FISCAL din 22 decembrie 2003 (*actualizat*) ( Legea nr. 571/2003 ). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228729_a_230058]
-
3) al art. 251 a fost modificat de pct. I din anexa la HOTĂRÂREA nr. 956 din 19 august 2009 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 633 din 24 septembrie 2009. (4) Suprafața construită desfășurată a unei clădiri se determină prin însumarea suprafețelor secțiunilor tuturor nivelurilor clădirii, inclusiv ale balcoanelor, logiilor sau ale celor situate la subsol, exceptând suprafețele podurilor care nu sunt utilizate ca locuință și suprafețele scărilor și teraselor neacoperite. ... (5) Valoarea impozabilă a clădirii se ajustează în funcție de rangul localității
CODUL FISCAL din 22 decembrie 2003 (*actualizat*) ( Legea nr. 571/2003 ). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228729_a_230058]
-
locație de gestiune sau altele asemenea; ... b) mijloacele fixe puse în funcțiune parțial, pentru care nu s-au întocmit formele de înregistrare ca imobilizare corporală; acestea se cuprind în grupele în care urmează a se înregistra, la valoarea rezultată prin însumarea cheltuielilor efective ocazionate de realizarea lor; ... c) investițiile efectuate pentru descopertă în vederea valorificării de substanțe minerale utile, precum și pentru lucrările de deschidere și pregătire a extracției în subteran și la suprafață; ... d) investițiile efectuate la mijloacele fixe existente, sub forma
CODUL FISCAL din 22 decembrie 2003 (*actualizat*) ( Legea nr. 571/2003 ). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/226550_a_227879]
-
3) al art. 251 a fost modificat de pct. I din anexa la HOTĂRÂREA nr. 956 din 19 august 2009 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 633 din 24 septembrie 2009. (4) Suprafața construită desfășurată a unei clădiri se determină prin însumarea suprafețelor secțiunilor tuturor nivelurilor clădirii, inclusiv ale balcoanelor, logiilor sau ale celor situate la subsol, exceptând suprafețele podurilor care nu sunt utilizate ca locuință și suprafețele scărilor și teraselor neacoperite. ... (5) Valoarea impozabilă a clădirii se ajustează în funcție de rangul localității
CODUL FISCAL din 22 decembrie 2003 (*actualizat*) ( Legea nr. 571/2003 ). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/226550_a_227879]
-
notei de analiză la M.F.P.; - o copie solicitantului avizului C.I.F.G.A. Capitolul III Determinarea gradului de risc al solicitantului Articolul 7 Gradul de risc al solicitantului Determinarea gradului de risc al solicitantului se va face pe baza punctajului rezultat în urma însumării punctajelor aferente: a) categoriei de performanță financiară, determinată conform reglementărilor interne ale EximBank; b) istoricului de rambursare a creditelor; ... c) duratei de creditare; ... d) ponderii capitalurilor proprii în pasive totale, în cazul operatorilor economici; e) comportamentului solicitantului în ceea ce privește plata datoriilor
HOTĂRÂRE nr. 20 din 6 februarie 2012 pentru aprobarea Normei privind analiza şi avizarea solicitărilor de emitere de garanţii de stat sau de acordare de subîmprumuturi de către Ministerul Finanţelor Publice (NI-CST-10-II/0). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239113_a_240442]
-
a eliberat cardul național de sănătate cu completarea datelor medicale - se numără pozițiile în care sunt înscrise CNP-uri/coduri unice de asigurare, după caz. ***) Sumă cuvenită pentru eliberarea cardului național de sănătate cu completarea datelor medicale - se obține prin însumarea pe coloană a tarifelor pe serviciu decontat pentru fiecare asigurat pentru care s-a eliberat cardul național de sănătate. 1.2. Centralizator privind cardurile naționale de sănătate cu completarea datelor medicale, eliberate în luna ..... anul .... ┌────────────────────────────────────────┬─────────────────────────────────────┐ │ Număr total CNP-uri/coduri
ORDIN nr. 24 din 30 ianuarie 2012 (*actualizat*) pentru aprobarea documentelor justificative privind raportarea activităţii realizate de către furnizorii de servicii medicale - formulare unice pe ţară, fără regim special. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/238948_a_240277]
-
notei de analiză la M.F.P.; - o copie solicitantului avizului C.I.F.G.A. Capitolul III Determinarea gradului de risc al solicitantului Articolul 7 Gradul de risc al solicitantului Determinarea gradului de risc al solicitantului se va face pe baza punctajului rezultat în urma însumării punctajelor aferente: a) categoriei de performanță financiară, determinată conform reglementărilor interne ale EximBank; b) istoricului de rambursare a creditelor; ... c) duratei de creditare; ... d) ponderii capitalurilor proprii în pasive totale, în cazul operatorilor economici; e) comportamentului solicitantului în ceea ce privește plata datoriilor
NORMĂ din 6 februarie 2012 privind analiza şi avizarea solicitărilor de emitere de garanţii de stat sau de acordare de subîmprumuturi de către Ministerul Finanţelor Publice (NI-CST-10-II/0). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239114_a_240443]