9,757 matches
-
celor trei lumini din partea superioară a casetei. ... Articolul 82 (1) Semnalul verde permite trecerea. ... (2) Se interzice intrarea într-o intersecție chiar dacă semnalul luminos ori un indicator de prioritate permite, daca din cauza aglomerării circulației conducătorul de vehicul riscă să rămână imobilizat, stânjenind sau împiedicând desfășurarea traficului. ... (3) Când semaforul este însoțit de una sau mai multe lămpi care emit lumină intermitenta de culoare verde sub forma uneia sau unor săgeți pe fond negru către dreapta, acestea permit trecerea numai în direcția
REGULAMENT din 23 ianuarie 2003 (*actualizat*) de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171562_a_172891]
-
147 (1) Luminile de avarie se folosesc când vehiculul a rămas în până ori a fost avariat și nu poate fi deplasat imediat în afara părții carosabile. ... (2) Luminile de avarie se utilizează și în orice alte împrejurări în care vehiculul imobilizat pe drumul public sau care se deplasează foarte lent constituie el însuși un pericol pentru ceilalți participanți la trafic. ... (3) Conducătorii de autovehicule trebuie să pună în funcțiune luminile de avarie, în mod succesiv, în ordinea opririi și în cazul
REGULAMENT din 23 ianuarie 2003 (*actualizat*) de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171562_a_172891]
-
mijloc fix se înțelege operația de scoatere din funcțiune a activului respectiv, urmată de dezmembrarea acestuia și valorificarea părților componente rezultate, prin vânzare sau prin folosirea în activitatea curentă a contribuabilului. 71^7. Cheltuielile cu amortizarea activelor necorporale aferente capitalului imobilizat, cu valoarea contabilă evidențiata în șold la 31 decembrie 2003, sunt deductibile la calculul profitului impozabil, pe durata rămasă de amortizat, în baza valorii rămase neamortizate. -------------- Punctele 71^5-71^7 din Normele metodologice de aplicare a art. 24, alin. (15
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168711_a_170040]
-
S.C. MINBUCOVINA Ș.A. Nr. Anexă I/12 *Font 7* Ministerul Economiei și Comerțului C.N. Transelectrica Ș.A. BUGETUL DE VENITURI ȘI CHELTUIELI RECTIFICAT PE ANUL 2005 AL C.N. Transelectrica Ș.A. ┌─────┬───┬──────────────────────────────────────────────────────────┬───┬────────────┬────────────┬────────────┬────────┐ │ │ │ │Nr.│ HG │ HG b) venituri din vânzarea mărfurilor │ 4 d) producția imobilizata │ 6 a) venituri din interese de participare │11 ÎI. CHELTUIELI TOTALE (rd. 17 + rd. 41 + rd. c) cheltuieli privind mărfurile │20 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 III. ACOPERIREA PIERDERILOR DIN ANII PRECEDENȚI │49 VI. VII. PROFITUL CONTABIL Acoperirea pierderilor
HOTĂRÂRE nr. 1.848 din 22 decembrie 2005 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 144/2005 privind aprobarea bugetelor de venituri şi cheltuieli pe anul 2005 pentru companiile, societăţile naţionale şi societăţile comerciale aflate sub autoritatea sau în coordonarea Ministerului Economiei şi Comerţului, precum şi a transferurilor pentru societăţile comerciale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174393_a_175722]
-
posturilor blocate │81 76) Anexă I/13 *Font 7* Ministerul Economiei și Comerțului S.C. Termoelectrica Ș.A. BUGETUL DE VENITURI ȘI CHELTUIELI RECTIFICAT PE ANUL 2005 AL S.C. Termoelectrica Ș.A. ┌─────┬───┬──────────────────────────────────────────────────────────┬───┬────────────┬────────────┬────────────┬────────┐ │ │ │ │Nr.│ HG │ HG b) venituri din vânzarea mărfurilor │ 4 d) producția imobilizata │ 6 a) venituri din interese de participare │11 c) venituri din dobânzi │13 ÎI. CHELTUIELI TOTALE (rd. 17 + rd. 41 + rd. c) cheltuieli privind mărfurile │20 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 III. VI. VII. PROFITUL CONTABIL a) fond salarii
HOTĂRÂRE nr. 1.848 din 22 decembrie 2005 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 144/2005 privind aprobarea bugetelor de venituri şi cheltuieli pe anul 2005 pentru companiile, societăţile naţionale şi societăţile comerciale aflate sub autoritatea sau în coordonarea Ministerului Economiei şi Comerţului, precum şi a transferurilor pentru societăţile comerciale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174393_a_175722]
-
81 76) Anexă I/14 *Font 7* Ministerul Economiei și Comerțului S.C. ELECTROCENTRALE BUCUREȘTI Ș.A. BUGETUL DE VENITURI ȘI CHELTUIELI RECTIFICAT PE ANUL 2005 AL S.C. ELECTROCENTRALE BUCUREȘTI Ș.A. ┌─────┬───┬──────────────────────────────────────────────────────────┬───┬────────────┬────────────┬────────────┬────────┐ │ │ │ │Nr.│ HG │ HG b) venituri din vânzarea mărfurilor │ 4 d) producția imobilizata │ 6 a) venituri din interese de participare │11 c) venituri din dobânzi │13 ÎI. CHELTUIELI TOTALE (rd. 17 + rd. 41 + rd. c) cheltuieli privind mărfurile │20 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 III. ACOPERIREA PIERDERILOR DIN ANII PRECEDENȚI │49 VI
HOTĂRÂRE nr. 1.848 din 22 decembrie 2005 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 144/2005 privind aprobarea bugetelor de venituri şi cheltuieli pe anul 2005 pentru companiile, societăţile naţionale şi societăţile comerciale aflate sub autoritatea sau în coordonarea Ministerului Economiei şi Comerţului, precum şi a transferurilor pentru societăţile comerciale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174393_a_175722]
-
posturilor blocate │81 76) Anexă I/15 *Font 7* Ministerul Economiei și Comerțului S.C. COMPLEXUL ENERGETIC ROVINARI Ș.A. CF BUGETUL DE VENITURI ȘI CHELTUIELI RECTIFICAT PE ANUL 2005 S.C. COMPLEXUL ENERGETIC ROVINARI b) venituri din vânzarea mărfurilor │ 4 d) producția imobilizata │ 6 a) venituri din interese de participare │11 c) venituri din dobânzi │13 ÎI. CHELTUIELI TOTALE (rd. 17 + rd. 41 + rd. c) cheltuieli privind mărfurile │20 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 III. ACOPERIREA PIERDERILOR DIN ANII PRECEDENȚI │49 VI
HOTĂRÂRE nr. 1.848 din 22 decembrie 2005 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 144/2005 privind aprobarea bugetelor de venituri şi cheltuieli pe anul 2005 pentru companiile, societăţile naţionale şi societăţile comerciale aflate sub autoritatea sau în coordonarea Ministerului Economiei şi Comerţului, precum şi a transferurilor pentru societăţile comerciale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174393_a_175722]
-
81 Anexă I/17 *Font 7* Ministerul Economiei și Comerțului S.C. COMPLEXUL ENERGETIC CRAIOVA Ș.A. BUGETUL DE VENITURI ȘI CHELTUIELI RECTIFICAT PE ANUL 2005 S.C. COMPLEXUL ENERGETIC CRAIOVA Ș.A. ┌─────┬───┬──────────────────────────────────────────────────────────┬───┬────────────┬────────────┬────────────┬────────┐ │ │ │ │Nr.│ HG │ HG b) venituri din vânzarea mărfurilor │ 4 d) producția imobilizata │ 6 a) venituri din interese de participare │11 c) venituri din dobânzi │13 ÎI. CHELTUIELI TOTALE (rd. 17 + rd. 41 + rd. c) cheltuieli privind mărfurile │20 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 III. ACOPERIREA PIERDERILOR DIN ANII PRECEDENȚI │49 VI
HOTĂRÂRE nr. 1.848 din 22 decembrie 2005 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 144/2005 privind aprobarea bugetelor de venituri şi cheltuieli pe anul 2005 pentru companiile, societăţile naţionale şi societăţile comerciale aflate sub autoritatea sau în coordonarea Ministerului Economiei şi Comerţului, precum şi a transferurilor pentru societăţile comerciale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174393_a_175722]
-
posturilor blocate │81 76) Anexă I/19 *Font 7* Ministerul Economiei și Comerțului S.C. Hidroelectrica Ș.A. BUGETUL DE VENITURI ȘI CHELTUIELI RECTIFICAT PE ANUL 2005 AL S.C. Hidroelectrica Ș.A. ┌─────┬───┬──────────────────────────────────────────────────────────┬───┬────────────┬────────────┬────────────┬────────┐ │ │ │ │Nr.│ HG │ HG b) venituri din vânzarea mărfurilor │ 4 d) producția imobilizata │ 6 a) venituri din interese de participare │11 ÎI. CHELTUIELI TOTALE (rd. 17 + rd. 41 + rd. c) cheltuieli privind mărfurile │20 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 III. VI. VII. PROFITUL CONTABIL a) fond salarii aferent posturilor blocate │81 Anexă
HOTĂRÂRE nr. 1.848 din 22 decembrie 2005 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 144/2005 privind aprobarea bugetelor de venituri şi cheltuieli pe anul 2005 pentru companiile, societăţile naţionale şi societăţile comerciale aflate sub autoritatea sau în coordonarea Ministerului Economiei şi Comerţului, precum şi a transferurilor pentru societăţile comerciale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174393_a_175722]
-
aferent posturilor blocate │81 Anexă I/20 *Font 7* Ministerul Economiei și Comerțului S.N. Nuclearelectrica Ș.A. BUGETUL DE VENITURI ȘI CHELTUIELI RECTIFICAT PE ANUL 2005 AL S.N. Nuclearelectrica Ș.A. ┌─────┬───┬──────────────────────────────────────────────────────────┬───┬────────────┬────────────┬────────────┬────────┐ │ │ │ │Nr.│ HG │ HG b) venituri din vânzarea mărfurilor │ 4 d) producția imobilizata │ 6 a) venituri din interese de participare │11 ÎI. CHELTUIELI TOTALE (rd. 17 + rd. 41 + rd. c) cheltuieli privind mărfurile │20 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 III. ACOPERIREA PIERDERILOR DIN ANII PRECEDENȚI │49 VI. VII. PROFITUL CONTABIL Acoperirea pierderilor
HOTĂRÂRE nr. 1.848 din 22 decembrie 2005 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 144/2005 privind aprobarea bugetelor de venituri şi cheltuieli pe anul 2005 pentru companiile, societăţile naţionale şi societăţile comerciale aflate sub autoritatea sau în coordonarea Ministerului Economiei şi Comerţului, precum şi a transferurilor pentru societăţile comerciale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174393_a_175722]
-
aferent posturilor blocate │81 76) La rd. 41 au fost înscrise sumele aferente cheltuielilor de personal pentru susținerea salariaților din nucleul de bază. Anexă I/25 *Font 7* MINISTERUL ECONOMIEI ȘI COMERȚULUI b) venituri din vânzarea mărfurilor │ 4 d) producția imobilizata │ 6 a) venituri din interese de participare │11 c) venituri din dobânzi │13 ÎI. CHELTUIELI TOTALE (rd. 17 + rd. 42 + rd. c) cheltuieli privind mărfurile │20 f) ajustarea valorii activelor circulante │31 III. ACOPERIREA PIERDERILOR DIN ANII PRECEDENȚI │49 VI
HOTĂRÂRE nr. 1.848 din 22 decembrie 2005 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 144/2005 privind aprobarea bugetelor de venituri şi cheltuieli pe anul 2005 pentru companiile, societăţile naţionale şi societăţile comerciale aflate sub autoritatea sau în coordonarea Ministerului Economiei şi Comerţului, precum şi a transferurilor pentru societăţile comerciale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174393_a_175722]
-
orice aspecte asupra cărora auditorii financiari atrag atentia printr-un paragraf distinct, fără că opinia de audit să fie cu rezerve. Capitolul VIII FORMATUL SITUAȚIILOR FINANCIARE ANUALE CONSOLIDATE Secțiunea 1 BILANȚUL CONSOLIDAT 113. Formatul bilanțului consolidat este următorul: A. ACTIVE IMOBILIZATE I. IMOBILIZĂRI NECORPORALE 1. Cheltuieli de constituire 2. Cheltuieli de dezvoltare 3. Concesiuni, brevete, licențe, mărci comerciale, drepturi și active similare, dacă acestea au fost achiziționate cu titlu oneros, și alte imobilizări necorporale 4. Fond comercial pozitiv 5. Avansuri și
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2005 conforme cu Directiva a VII-a Comunităţilor Economice Europene aplicabile entitatilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174488_a_175817]
-
în cazul care acestea depășesc suma ajustărilor de valoare care sunt normale ... 8. Alte cheltuieli de exploatare Profitul sau pierderea din exploatare 9. Venituri din interese de participare 10. Venituri din alte investiții și împrumuturi care fac parte din activele imobilizate 11. Alte dobânzi de încasat și venituri similare 12. Ajustări de valoare privind imobilizările financiare și investițiile deținute că active circulante 13. Dobânzi de plătit și cheltuieli similare 14. Profitul sau pierderea din activitatea curentă 15. Venituri extraordinare 16. Cheltuieli
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2005 conforme cu Directiva a VII-a Comunităţilor Economice Europene aplicabile entitatilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174488_a_175817]
-
realizează o cifră de afaceri anuală netă de până la 50 milioane euro, echivalent în lei, sau dețin active totale care nu depășesc echivalentul în lei a 43 milioane euro, conform ultimei situații financiare aprobate. Prin active totale se înțelege active imobilizate plus active circulante plus cheltuieli în avans; ... ------------- Lit. b) a alin. (1) al art. 3 a fost modificată de pct. 1 al art. I din ORDONANȚA nr. 27 din 26 ianuarie 2006 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 88 din 31
LEGE nr. 346 din 14 iulie 2004 (*actualizată*) privind stimularea înfiinţării şi dezvoltării întreprinderilor mici şi mijlocii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174255_a_175584]
-
de la întreprinderile legate. *4) Procent din capitalul social sau din drepturile de vot deținute, oricare dintre aceste procente este mai mare. La acesta trebuie cumulată proporția deținută de fiecare întreprindere legată în aceeași întreprindere parteneră. *5) Active totale reprezintă active imobilizate + active circulante + cheltuieli în avans. Secțiunea A Întreprinderi partenere Pentru fiecare întreprindere pentru care a fost completată "fișa de parteneriat" [câte o fișă pentru fiecare întreprindere parteneră a întreprinderii solicitante și pentru orice întreprindere parteneră a oricărei întreprinderi legate, ale
LEGE nr. 346 din 14 iulie 2004 (*actualizată*) privind stimularea înfiinţării şi dezvoltării întreprinderilor mici şi mijlocii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174255_a_175584]
-
realizează o cifră de afaceri anuală netă de până la 50 milioane euro, echivalent în lei, sau dețin active totale care nu depășesc echivalentul în lei a 43 milioane euro, conform ultimei situații financiare aprobate. Prin active totale se înțelege active imobilizate plus active circulante plus cheltuieli în avans;". 2. Litera c) a alineatului (1) și alineatele (2)-(4) ale articolului 3 se abroga. 3. Alineatul (1) al articolului 4 va avea următorul cuprins: "Art. 4. - (1) Întreprinderile mici și mijlocii se
ORDONANTA nr. 27 din 26 ianuarie 2006 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 346/2004 privind stimularea infiintarii şi dezvoltării întreprinderilor mici şi mijlocii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174139_a_175468]
-
de la întreprinderile legate. *4) Procent din capitalul social sau din drepturile de vot deținute, oricare dintre aceste procente este mai mare. La acestă trebuie cumulata proporția deținută de fiecare întreprindere legată în aceeași întreprindere partenera. *5) Active totale reprezintă active imobilizate + active circulante + cheltuieli în avans. Secțiunea A Întreprinderi partenere Pentru fiecare întreprindere pentru care a fost completată "fișa de parteneriat" [câte o fișă pentru fiecare întreprindere partenera a întreprinderii solicitante și pentru orice întreprindere partenera a oricărei întreprinderi legate, ale
ORDONANTA nr. 27 din 26 ianuarie 2006 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 346/2004 privind stimularea infiintarii şi dezvoltării întreprinderilor mici şi mijlocii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174139_a_175468]
-
mijloc fix se înțelege operația de scoatere din funcțiune a activului respectiv, urmată de dezmembrarea acestuia și valorificarea părților componente rezultate, prin vânzare sau prin folosirea în activitatea curentă a contribuabilului. 71^7. Cheltuielile cu amortizarea activelor necorporale aferente capitalului imobilizat, cu valoarea contabilă evidențiata în șold la 31 decembrie 2003, sunt deductibile la calculul profitului impozabil, pe durata rămasă de amortizat, în baza valorii rămase neamortizate. -------------- Punctele 71^5-71^7 din Normele metodologice de aplicare a art. 24, alin. (15
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173290_a_174619]
-
pentru control financiar preventiv operațiunile privind deschiderea, repartizarea și modificarea creditelor bugetare; ... k) întocmește lista de dotări independente, în baza solicitărilor fundamentate ale compartimentelor utilizatoare, pe care o supune aprobării, potrivit competențelor; ... l) calculează și înregistrează în contabilitate amortizarea capitalului imobilizat; ... m) asigură, în cadrul procedurilor de finanțare nerambursabilă derulate de Camera Deputaților, potrivit Legii nr. 350/2005 , cu modificările și completările ulterioare, activitățile specifice de natură economico-financiară, conform prevederilor legale, pe baza avizelor comisiei de evaluare; ... n) asigură, în cadrul procedurilor de
HOTĂRÂRE nr. 31 din 7 noiembrie 2006 (*republicată*) pentru aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a serviciilor Camerei Deputaţilor, precum şi a statului de funcţii pe anul 2009. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/182413_a_183742]
-
pentru control financiar preventiv operațiunile privind deschiderea, repartizarea și modificarea creditelor bugetare; ... k) întocmește lista de dotări independente, în baza solicitărilor fundamentate ale compartimentelor utilizatoare, pe care o supune aprobării, potrivit competențelor; ... l) calculează și înregistrează în contabilitate amortizarea capitalului imobilizat; ... m) asigură, în cadrul procedurilor de finanțare nerambursabilă derulate de Camera Deputaților, potrivit Legii nr. 350/2005 , cu modificările și completările ulterioare, activitățile specifice de natură economico-financiară, conform prevederilor legale, pe baza avizelor comisiei de evaluare; ... n) asigură, în cadrul procedurilor de
REGULAMENT din 7 noiembrie 2006 (*republicat*) de organizare şi funcţionare a serviciilor Camerei Deputaţilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/182414_a_183743]
-
deplasează în acțiuni de intervenții sau în misiuni care au caracter de urgență. Articolul 105 Se interzice intrarea într-o intersecție chiar dacă semnalul luminos ori un indicator de prioritate permite, dacă din cauza aglomerării circulației conducătorul de vehicul risca să rămână imobilizat, stânjenind sau împiedicând desfășurarea traficului. Secțiunea a 3-a Reguli pentru circulația vehiculelor § 1. Poziții în timpul mersului și circulația pe benzi Articolul 106 (1) Pe un drum public prevăzut cu minimum 3 benzi pe sens, când conducătorii a două autovehicule
REGULAMENT din 4 octombrie 2006 (*actualizat*) de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/181923_a_183252]
-
vor necesita votul acționarilor reprezentând 75% din capitalul social al BCR sau mai mult: a. fuziunea cu alte societăți sau divizarea Băncii, b. lichidarea și dizolvarea Băncii, c. mutarea sediului Băncii, d. actele de reorganizare, consolidare sau dispoziție asupra activelor imobilizate a căror valoare depășește 25% din fondurile proprii ale Băncii, e. majorarea capitalului social al Băncii, cu excepția majorărilor de capital social necesare în vederea respectării cerințelor prudențiale stipulate în normele Băncii Naționale a României sau a conformării cu alte cerințe legale, precum și în vederea majorării
CONTRACT DE VÂNZARE-CUMPĂRARE din 21 decembrie 2005 de acţiuni în Banca Comercială Română 'ad S.A. între Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului, în calitate de vânzător, şi Erste Bank der Oesterreichischen Sparkassen AG, în calitate de cumpărător*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/182016_a_183345]
-
numărul de acțiuni se stabilește după criteriul enunțat la alin. (4). ... (6) C.N.V.M. va emite reglementări în aplicarea dispozițiilor prezentului articol. ... Articolul 241 (1) Actele de dobândire, înstrăinare, schimb sau de constituire în garanție a unor active din categoria activelor imobilizate ale societății, a căror valoare depășește, individual sau cumulat, pe durata unui exercițiu financiar, 20% din totalul activelor imobilizate, mai puțin creanțele, vor fi încheiate de către administratorii sau directorii societății numai după aprobarea prealabilă de către adunarea generală extraordinară a acționarilor
LEGE nr. 297 din 28 iunie 2004 (*actualizată*) privind piaţa de capital. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/181709_a_183038]
-
prezentului articol. ... Articolul 241 (1) Actele de dobândire, înstrăinare, schimb sau de constituire în garanție a unor active din categoria activelor imobilizate ale societății, a căror valoare depășește, individual sau cumulat, pe durata unui exercițiu financiar, 20% din totalul activelor imobilizate, mai puțin creanțele, vor fi încheiate de către administratorii sau directorii societății numai după aprobarea prealabilă de către adunarea generală extraordinară a acționarilor. ... (2) Închirierile de active corporale, pentru o perioadă mai mare de un an, a căror valoare individuală sau cumulată
LEGE nr. 297 din 28 iunie 2004 (*actualizată*) privind piaţa de capital. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/181709_a_183038]
-
extraordinară a acționarilor. ... (2) Închirierile de active corporale, pentru o perioadă mai mare de un an, a căror valoare individuală sau cumulată față de același cocontractant sau persoane implicate ori care acționează în mod concertat depășește 20% din valoarea totalului activelor imobilizate, mai puțin creanțele la data încheierii actului juridic, precum și asocierile pe o perioadă mai mare de un an, depășind aceeași valoare, se aprobă în prealabil de adunarea generală extraordinară a acționarilor. ... (3) În cazul nerespectării prevederilor alin. (1) și (2
LEGE nr. 297 din 28 iunie 2004 (*actualizată*) privind piaţa de capital. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/181709_a_183038]