37,383 matches
-
nr. 790 din 19 noiembrie 2009, care modifică pct. 20 al art. I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 181 din 25 noiembrie 2008 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 809 din 3 decembrie 2008. b) să nu încurajeze în mod direct cumpărarea sau închirierea de produse ori servicii, mai ales prin mențiuni exprese cu caracter promoțional la produsele sau serviciile respective; ... c) să nu scoată în evidență în mod exagerat produsele în cauză*). ... (5) Programele în care sunt inserate plasări de produse
LEGE nr. 504 din 11 iulie 2002 (*actualizată*) Legea audiovizualului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276226_a_277555]
-
din 19 noiembrie 2009, care modifică pct. 24 al art. I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 181 din 25 noiembrie 2008 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 809 din 3 decembrie 2008. (3) Teleshoppingul nu trebuie să incite minorii să solicite cumpărarea sau închirierea de bunuri ori servicii. ... ------------ Alin. (3) al art. 36 a fost modificat de pct. 19 al art. unic din LEGEA nr. 333 din 11 noiembrie 2009 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 790 din 19 noiembrie 2009, care modifică
LEGE nr. 504 din 11 iulie 2002 (*actualizată*) Legea audiovizualului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276226_a_277555]
-
Principalele operațiuni care se efectuează cu cecurile de călătorie sunt: ... a) emiterea cecurilor de călătorie și/sau darea lor în consignație pentru a fi vândute de către alte instituții de credit; ... b) primirea în consignație și vânzarea cecurilor de călătorie; ... c) cumpărarea cecurilor de călătorie de la clientelă, remiterea spre încasare și încasarea contravalorii acestora de la emitent. ... (5) Înregistrarea operațiunilor privind cecurile de călătorie în conturile de bilanț nu intervine decât în momentul vânzării sau cumpărării acestora, precum și în cadrul operațiunilor de decontare cu
ANEXE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) nr. 1 şi 2 la Ordinul Băncii naţionale a României nr. 27 din 16 decembrie 2010 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276222_a_277551]
-
consignație și vânzarea cecurilor de călătorie; ... c) cumpărarea cecurilor de călătorie de la clientelă, remiterea spre încasare și încasarea contravalorii acestora de la emitent. ... (5) Înregistrarea operațiunilor privind cecurile de călătorie în conturile de bilanț nu intervine decât în momentul vânzării sau cumpărării acestora, precum și în cadrul operațiunilor de decontare cu emitentul. ... (6) Cecurile de călătorie date și, respectiv, primite în consignație se înregistrează în alte conturi în afara bilanțului până la punerea lor în circulație. ... 57. Contabilitatea operațiunilor de decontare cu Banca Națională a României se ține cu ajutorul
ANEXE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) nr. 1 şi 2 la Ordinul Băncii naţionale a României nr. 27 din 16 decembrie 2010 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276222_a_277551]
-
instituției de credit, denumită factor, aceasta având obligația, conform contractului încheiat, de a asigura încasarea creanțelor aderentului. Instituția de credit, pe baza documentelor primite, plătește valoarea nominală a creanțelor, mai puțin agio, fără a aștepta scadența acestora. 76. Forfetarea reprezintă cumpărarea, fără recurs asupra oricărui deținător anterior, a unor creanțe scadente la termen, ca rezultat al livrării de bunuri sau prestării de servicii. 77. Contabilitatea creditelor de trezorerie asigură evidența creditelor acordate clientelei, în general, pe termen scurt, destinate asigurării nevoilor
ANEXE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) nr. 1 şi 2 la Ordinul Băncii naţionale a României nr. 27 din 16 decembrie 2010 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276222_a_277551]
-
având un caracter ciclic (credite de campanie, de stocare de cereale, warante agricole, industriale, hoteliere, petroliere etc.). (2) Contabilitatea creditelor pentru echipament asigură evidența creditelor acordate, de regulă pe termen mediu sau lung, pentru finanțarea investițiilor productive efectuate de clienți (cumpărări de materiale, achiziții, construcții sau amenajări de imobilizări corporale de uz profesional, cu excepția investițiilor imobiliare, achiziții de imobilizări necorporale etc.). În această categorie de credite se cuprind și creditele acordate agricultorilor pentru investiții productive, inclusiv creditele cu dobândă subvenționată de
ANEXE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) nr. 1 şi 2 la Ordinul Băncii naţionale a României nr. 27 din 16 decembrie 2010 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276222_a_277551]
-
diferența dintre valoarea nominală a titlurilor și costul amortizat al acestora) aferente titlurilor emise care sunt evidențiate în conturile din cadrul grupei 32 "Datorii constituite prin titluri" sunt înregistrate în conturile "Sume de amortizat" din cadrul respectivei grupe. ... 99. Contabilizarea operațiunilor de cumpărare și de vânzare a titlurilor, în cont propriu, în contul clientelei și al altor instituții de credit, inclusiv mișcarea fondurilor legate de aceste operațiuni, se realizează cu ajutorul conturilor din grupa 33 "Conturi de decontare privind operațiunile cu titluri". 100. Contabilitatea
ANEXE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) nr. 1 şi 2 la Ordinul Băncii naţionale a României nr. 27 din 16 decembrie 2010 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276222_a_277551]
-
momentul recunoașterii acestora ca datorii, valoarea provizioanelor va fi reluată prin conturile de venituri corespunzătoare. ... (5) Beneficiile angajaților neridicate în termenul legal se înregistrează într-un cont distinct, 3516 "Beneficii ale angajaților neridicate", pe persoane. ... (6) Reținerile din salarii pentru cumpărări cu plata în rate, chirii sau pentru alte obligații opozabile angajaților și datorate terților (popriri, pensii alimentare și altele), se efectuează numai în baza unor titluri executorii sau ca urmare a unor relații contractuale. ... (7) Beneficiile datorate și neachitate angajaților
ANEXE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) nr. 1 şi 2 la Ordinul Băncii naţionale a României nr. 27 din 16 decembrie 2010 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276222_a_277551]
-
d) alte operațiuni în valută. ... 167. Contabilizarea operațiunilor de schimb la vedere, precum și a celorlalte operațiuni în valută se face pe feluri de valute, cu ajutorul conturilor prevăzute în planul de conturi. 168. Operațiunile de schimb la vedere sunt operațiunile de cumpărare și de vânzare a valutelor cu decontarea în termenul stabilit în general prin reglementări sau convenții ale pieței respective, de regulă maxim două zile lucrătoare de la data încheierii tranzacției, la cursul de schimb stabilit între părți (curs SPOT). 169. Operațiunile
ANEXE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) nr. 1 şi 2 la Ordinul Băncii naţionale a României nr. 27 din 16 decembrie 2010 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276222_a_277551]
-
schimb manual urmează principiile de contabilizare a operațiunilor în valută și presupune utilizarea conturilor 3721 "Poziție de schimb" și 3722 "Contravaloarea poziției de schimb". ... 179. (1) Contabilizarea cecurilor de călătorie în valută se efectuează cu ajutorul conturilor 109 "Alte valori" (la cumpărare) și 162 "Alte sume datorate" (la vânzare). (2) La plata în altă valută, se vor utiliza și conturile 3721 "Poziție de schimb" și 3722 "Contravaloarea poziției de schimb" aferente valutelor respective. ... 180. Operațiunile de schimb la vedere efectuate în contul
ANEXE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) nr. 1 şi 2 la Ordinul Băncii naţionale a României nr. 27 din 16 decembrie 2010 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276222_a_277551]
-
c) Instrumente derivate pe cursul de schimb - această categorie cuprinde toate instrumentele derivate, altele decât cele prevăzute la lit. a) și b), care sunt expuse la cel puțin o valută. ... 187. Operațiunile ferme de schimb la termen sunt operațiunile de cumpărare și vânzare de valută cu decontare după termenul stabilit în general prin reglementări sau convenții ale pieței respective, de regulă mai mult de două zile lucrătoare de la data încheierii tranzacției, la cursul de schimb stabilit între părți (curs FORWARD). 188
ANEXE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) nr. 1 şi 2 la Ordinul Băncii naţionale a României nr. 27 din 16 decembrie 2010 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276222_a_277551]
-
pentru instrumentele derivate pe mărfuri sau pe instrumente de capitaluri proprii, valoarea noțională care trebuie înregistrată în conturi în afara bilanțului se obține prin multiplicarea cantității (de exemplu, numărul de unități) de mărfuri sau de instrumente de capitaluri proprii contractate pentru cumpărare sau vânzare, cu prețul contractual al unei unități. Valoarea noționalului înregistrată în conturile în afara bilanțului în cazul instrumentelor derivate pe mărfuri ce prevăd schimburi multiple, este dată de valoarea contractuală, multiplicată cu numărul schimburilor de principal rămase; ... e) pentru instrumentele
ANEXE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) nr. 1 şi 2 la Ordinul Băncii naţionale a României nr. 27 din 16 decembrie 2010 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276222_a_277551]
-
Principalele operațiuni care se efectuează cu cecurile de călătorie sunt: ... a) emiterea cecurilor de călătorie și/sau darea lor în consignație pentru a fi vândute de către alte instituții de credit; ... b) primirea în consignație și vânzarea cecurilor de călătorie; ... c) cumpărarea cecurilor de călătorie de la clientelă, remiterea spre încasare și încasarea contravalorii acestora de la emitent. ... (5) Înregistrarea operațiunilor privind cecurile de călătorie în conturile de bilanț nu intervine decât în momentul vânzării sau cumpărării acestora, precum și în cadrul operațiunilor de decontare cu
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
consignație și vânzarea cecurilor de călătorie; ... c) cumpărarea cecurilor de călătorie de la clientelă, remiterea spre încasare și încasarea contravalorii acestora de la emitent. ... (5) Înregistrarea operațiunilor privind cecurile de călătorie în conturile de bilanț nu intervine decât în momentul vânzării sau cumpărării acestora, precum și în cadrul operațiunilor de decontare cu emitentul. ... (6) Cecurile de călătorie date și, respectiv, primite în consignație se înregistrează în alte conturi în afara bilanțului până la punerea lor în circulație. ... 57. Contabilitatea operațiunilor de decontare cu Banca Națională a României se ține cu ajutorul
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
instituției de credit, denumită factor, aceasta având obligația, conform contractului încheiat, de a asigura încasarea creanțelor aderentului. Instituția de credit, pe baza documentelor primite, plătește valoarea nominală a creanțelor, mai puțin agio, fără a aștepta scadența acestora. 76. Forfetarea reprezintă cumpărarea, fără recurs asupra oricărui deținător anterior, a unor creanțe scadente la termen, ca rezultat al livrării de bunuri sau prestării de servicii. 77. Contabilitatea creditelor de trezorerie asigură evidența creditelor acordate clientelei, în general, pe termen scurt, destinate asigurării nevoilor
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
având un caracter ciclic (credite de campanie, de stocare de cereale, warante agricole, industriale, hoteliere, petroliere etc.). (2) Contabilitatea creditelor pentru echipament asigură evidența creditelor acordate, de regulă pe termen mediu sau lung, pentru finanțarea investițiilor productive efectuate de clienți (cumpărări de materiale, achiziții, construcții sau amenajări de imobilizări corporale de uz profesional, cu excepția investițiilor imobiliare, achiziții de imobilizări necorporale etc.). În această categorie de credite se cuprind și creditele acordate agricultorilor pentru investiții productive, inclusiv creditele cu dobândă subvenționată de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
diferența dintre valoarea nominală a titlurilor și costul amortizat al acestora) aferente titlurilor emise care sunt evidențiate în conturile din cadrul grupei 32 "Datorii constituite prin titluri" sunt înregistrate în conturile "Sume de amortizat" din cadrul respectivei grupe. ... 99. Contabilizarea operațiunilor de cumpărare și de vânzare a titlurilor, în cont propriu, în contul clientelei și al altor instituții de credit, inclusiv mișcarea fondurilor legate de aceste operațiuni, se realizează cu ajutorul conturilor din grupa 33 "Conturi de decontare privind operațiunile cu titluri". 100. Contabilitatea
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
momentul recunoașterii acestora ca datorii, valoarea provizioanelor va fi reluată prin conturile de venituri corespunzătoare. ... (5) Beneficiile angajaților neridicate în termenul legal se înregistrează într-un cont distinct, 3516 "Beneficii ale angajaților neridicate", pe persoane. ... (6) Reținerile din salarii pentru cumpărări cu plata în rate, chirii sau pentru alte obligații opozabile angajaților și datorate terților (popriri, pensii alimentare și altele), se efectuează numai în baza unor titluri executorii sau ca urmare a unor relații contractuale. ... (7) Beneficiile datorate și neachitate angajaților
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
d) alte operațiuni în valută. ... 167. Contabilizarea operațiunilor de schimb la vedere, precum și a celorlalte operațiuni în valută se face pe feluri de valute, cu ajutorul conturilor prevăzute în planul de conturi. 168. Operațiunile de schimb la vedere sunt operațiunile de cumpărare și de vânzare a valutelor cu decontarea în termenul stabilit în general prin reglementări sau convenții ale pieței respective, de regulă maxim două zile lucrătoare de la data încheierii tranzacției, la cursul de schimb stabilit între părți (curs SPOT). 169. Operațiunile
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
schimb manual urmează principiile de contabilizare a operațiunilor în valută și presupune utilizarea conturilor 3721 "Poziție de schimb" și 3722 "Contravaloarea poziției de schimb". ... 179. (1) Contabilizarea cecurilor de călătorie în valută se efectuează cu ajutorul conturilor 109 "Alte valori" (la cumpărare) și 162 "Alte sume datorate" (la vânzare). (2) La plata în altă valută, se vor utiliza și conturile 3721 "Poziție de schimb" și 3722 "Contravaloarea poziției de schimb" aferente valutelor respective. ... 180. Operațiunile de schimb la vedere efectuate în contul
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
c) Instrumente derivate pe cursul de schimb - această categorie cuprinde toate instrumentele derivate, altele decât cele prevăzute la lit. a) și b), care sunt expuse la cel puțin o valută. ... 187. Operațiunile ferme de schimb la termen sunt operațiunile de cumpărare și vânzare de valută cu decontare după termenul stabilit în general prin reglementări sau convenții ale pieței respective, de regulă mai mult de două zile lucrătoare de la data încheierii tranzacției, la cursul de schimb stabilit între părți (curs FORWARD). 188
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
pentru instrumentele derivate pe mărfuri sau pe instrumente de capitaluri proprii, valoarea noțională care trebuie înregistrată în conturi în afara bilanțului se obține prin multiplicarea cantității (de exemplu, numărul de unități) de mărfuri sau de instrumente de capitaluri proprii contractate pentru cumpărare sau vânzare, cu prețul contractual al unei unități. Valoarea noționalului înregistrată în conturile în afara bilanțului în cazul instrumentelor derivate pe mărfuri ce prevăd schimburi multiple, este dată de valoarea contractuală, multiplicată cu numărul schimburilor de principal rămase; ... e) pentru instrumentele
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
și eficiența acestora din punct de vedere al îmbunătățirii condițiilor de muncă; ... c) analizează introducerea de noi tehnologii, alegerea echipamentelor, luând în considerare consecințele asupra securității și sănătății, lucrătorilor, și face propuneri în situația constatării anumitor deficiențe; ... d) analizează alegerea, cumpărarea, întreținerea și utilizarea echipamentelor de muncă, a echipamentelor de protecție colectivă și individuală; ... e) analizează modul de îndeplinire a atribuțiilor ce revin serviciului extern de prevenire și protecție, precum și menținerea sau, dacă este cazul, înlocuirea acestuia; ... f) propune măsuri de
NORME METODOLOGICE din 11 octombrie 2006 (*actualizate*) de aplicare a prevederilor Legii securităţii şi sănătăţii în muncă nr. 319/2006. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276267_a_277596]
-
cantități minime de gaze naturale din producția proprie, destinată consumului intern, în conformitate cu reglementările emise de ANRE. (3^2) În perioada 1 ianuarie 2015-30 noiembrie 2016, furnizorii licențiați au obligația să încheie tranzacții pe piețe centralizate, transparent și nediscriminatoriu, pentru vânzarea/cumpărarea unei cantități minime de gaze naturale, în conformitate cu reglementările emise de ANRE. (3^3) În vederea asigurării nediscriminării între aceleași categorii de consumatori, până la data de 31 martie 2017, clienții casnici și producătorii de energie termică, numai pentru cantitățile de gaze naturale
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 64 din 5 octombrie 2016 pentru modificarea şi completarea Legii energiei electrice şi a gazelor naturale nr. 123/2012. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275837_a_277166]
-
cantitatea de gaze naturale pentru care încheie contracte de vânzare-cumpărare, în perioada respectivă, în calitate de vânzător. (3^5) În perioada 1 decembrie 2016 - 31 decembrie 2017, fiecare furnizor de gaze naturale care nu are și calitatea de producător, în măsura în care contractează vânzarea/cumpărarea de gaze naturale, are obligația să încheie contracte pe piețele centralizate din România, transparent și nediscriminatoriu, în conformitate cu reglementările emise de ANRE, pentru: a) cumpărarea unei cantități minime de gaze naturale care nu poate fi mai mică decât cea reprezentată de
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 64 din 5 octombrie 2016 pentru modificarea şi completarea Legii energiei electrice şi a gazelor naturale nr. 123/2012. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275837_a_277166]