10,016 matches
-
care face parte integrantă din prezenta hotărâre. ... Articolul 2 ROMFILATELIA - S.A. are sediul în municipiul București, str. Fabrica de Chibrituri nr. 28, sectorul 5, obiectivul II, clădirea nouă. Articolul 3 (1) Capitalul social inițial al ROMFILATELIA - S.A. este în întregime subscris și vărsat de Compania Națională "Poșta Română" - S.A., în calitate de acționar unic, în valoare de 30.047.000.000 lei, corespunzător unui număr de 300.470 de acțiuni. ... (2) Capitalul social inițial al ROMFILATELIA - S.A. se constituie prin preluarea cotei corespunzătoare
HOTĂRÂRE nr. 42 din 22 ianuarie 2004 privind înfiinţarea Societăţii Comerciale "ROMFILATELIA" - S.A., ca filială a Companiei Naţionale "Poşta Română" - S.A.. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155402_a_156731]
-
an trebuie să fie prezentate separat pentru fiecare element.) 1. Creanțe comerciale 2. Sume de încasat de la societățile din cadrul grupului 3. Sume de încasat de la societățile la care se dețin interese de participare 4. Alte creanțe 5. Creanțe privind capitalul subscris și nevărsat III. Investiții financiare pe termen scurt 1. Titluri de participare deținute la societățile din cadrul grupului 2. Acțiuni proprii*1) (cu indicarea în note a valorii nominale) 3. Alte investiții financiare pe termen scurt ---------------- *1) Legislația națională permite înscrierea
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 ianuarie 2001 (*actualizate*) armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155238_a_156567]
-
de participare 8. Alte datorii, inclusiv datorii fiscale și datorii pentru asigurările sociale H. Provizioane pentru riscuri și cheltuieli 1. Provizioane pentru pensii și alte obligații similare 2. Alte provizioane I. Venituri în avans J. Capital și rezerve I. Capital subscris (prezentându-se separat capitalul vărsat și cel nevărsat) ÎI. Prime de capital III. Rezerve din reevaluare IV. Rezerve 1. Rezerve legale 2. Rezerve pentru acțiuni proprii 3. Rezerve statutare sau contractuale 4. Alte rezerve V. Rezultatul reportat VI. Rezultatul exercițiului
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 ianuarie 2001 (*actualizate*) armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155238_a_156567]
-
în conformitate cu Legea contabilității nr. 82/1991 , republicata, si cu prevederile cuprinse în vol. 1, 2 și 3. Informații care vin în completarea bilanțului Capitalul social 5.47. - În legătură cu capitalul social al întreprinderii se vor furniza următoarele informații: a) capitalul social subscris; ... b) numărul și valoarea totală a fiecărui tip de acțiuni emise, în cazul în care există mai multe tipuri de acțiuni emise. ... 5.48. - În cazul în care capitalul social cuprinde și acțiuni răscumpărabile se vor furniza următoarele informații: a
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 ianuarie 2001 (*actualizate*) armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155238_a_156567]
-
sau daca certificarea a fost refuzată. Capitolul 2 Planul de conturi general CLASA 1 - CONTURI DE CAPITALURI 10. CAPITAL ȘI REZERVE 101. Capital*1) ---------- *1) În funcție de forma juridică a întreprinderii se va înscrie: capital social, patrimoniul regiei etc. 1011. Capital subscris nevărsat 1012. Capital subscris vărsat 1015. Patrimoniul regiei 1016. Patrimoniul public 104. Prime de capital 1041. Prime de emisiune 1042. Prime de fuziune 1043. Prime de aport 1044. Prime de conversie a obligațiunilor în acțiuni 105. Rezerve din reevaluare 1051
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 ianuarie 2001 (*actualizate*) armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155238_a_156567]
-
fost refuzată. Capitolul 2 Planul de conturi general CLASA 1 - CONTURI DE CAPITALURI 10. CAPITAL ȘI REZERVE 101. Capital*1) ---------- *1) În funcție de forma juridică a întreprinderii se va înscrie: capital social, patrimoniul regiei etc. 1011. Capital subscris nevărsat 1012. Capital subscris vărsat 1015. Patrimoniul regiei 1016. Patrimoniul public 104. Prime de capital 1041. Prime de emisiune 1042. Prime de fuziune 1043. Prime de aport 1044. Prime de conversie a obligațiunilor în acțiuni 105. Rezerve din reevaluare 1051. Rezerve din reevaluare aferente
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 ianuarie 2001 (*actualizate*) armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155238_a_156567]
-
4511+4518-4951) 3. Sume de încasat din interese de participare 28 (ct. 4521+4528-4952) 4. Alte creanțe 29 (ct. 425+4282+431+437+4382+441+4424+4428 +444+445+446+447+4482+4582+461+473-496+5187) 5. Creanțe privind capitalul subscris și nevărsat 30 (ct. 456-4953) TOTAL: (rd. 26 la 30) 31 III. INVESTIȚII FINANCIARE PE TERMEN SCURT 1. Titluri de participare deținute la societățile din cadrul grupului 32 (ct. 501-591) 2. Acțiuni proprii (ct. 502-592) 33 3. Alte investiții financiare pe
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 ianuarie 2001 (*actualizate*) armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155238_a_156567]
-
pensii și alte obligații similare 59 2. Alte provizioane 60 (ct. 151) TOTAL PROVIZIOANE: (rd. 59 + 60) 61 I. VENITURI ÎN AVANS 62 (ct. 131+472) J. CAPITAL ȘI REZERVE I. CAPITAL (rd. 64 la 66), 63 din care: - capital subscris nevărsat (ct. 1011) 64 - capital subscris vărsat (ct. 1012) 65 - patrimoniul regiei (ct. 1015) 66 ÎI. PRIME DE CAPITAL 67 (ct. 1041+1042+1043+1044) Șold C III. REZERVE DIN REEVALUARE ───────── 68 (ct. 105) Șold D 69 IV. REZERVE (ct
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 ianuarie 2001 (*actualizate*) armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155238_a_156567]
-
2. Alte provizioane 60 (ct. 151) TOTAL PROVIZIOANE: (rd. 59 + 60) 61 I. VENITURI ÎN AVANS 62 (ct. 131+472) J. CAPITAL ȘI REZERVE I. CAPITAL (rd. 64 la 66), 63 din care: - capital subscris nevărsat (ct. 1011) 64 - capital subscris vărsat (ct. 1012) 65 - patrimoniul regiei (ct. 1015) 66 ÎI. PRIME DE CAPITAL 67 (ct. 1041+1042+1043+1044) Șold C III. REZERVE DIN REEVALUARE ───────── 68 (ct. 105) Șold D 69 IV. REZERVE (ct. 106) (rd. 71 la 74) 70
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 ianuarie 2001 (*actualizate*) armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155238_a_156567]
-
de 31 decembrie .......... - exemplu - mii lei - ─────────────────────────────────────────────���──────────────────────────────── Șold Creșteri Reduceri Șold Element la ────────────── ────────────── la al capitalului 01/01 Total, prin Total, prin 31/12 propriu din tran- din tran- care sfer care sfer ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 0 1 2 3 4 5 6 ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Capital subscris Prime de capital Rezerve din reevaluare Rezerve legale Rezerve pentru acțiuni proprii Rezerve statutare sau contractuale Alte rezerve Rezerve din conversie Rezultatul reportat Profit nerepartizat ──────────────────────── Pierdere neacoperita Rezultatul reportat provenit din adoptarea pentru prima dată a IAS, mai putin IAS
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 ianuarie 2001 (*actualizate*) armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155238_a_156567]
-
grupului 4511 4518 4951 3. Sume de încasat din interese de participare 4521 4528 4952 4. Alte creanțe 425 4282 431 437 4382 441 4424 4428 444 445 446 447 4482 4582 461 473 496 5187 5. Creanțe privind capitalul subscris și 456 nevărsat 4953 III. Investiții financiare pe termen scurt 1. Titluri de participare deținute la societățile din cadrul grupului 501 591 2. Acțiuni proprii (cu indicarea valorii nominale) 502 592 3. Alte investiții financiare pe termen scurt 5031 5032 505
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 ianuarie 2001 (*actualizate*) armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155238_a_156567]
-
509 5186 5193 �� 5194 5195 5196 5197 ──────────────────────────────────────────────────────���─────────────────────── H. Provizioane pentru riscuri și cheltuieli ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 1. Provizioane pentru pensii și alte obligații similare 2. Alte provizioane 151 �� I. Venituri în avans 131 472 J. Capital și rezerve I. Capital, din care: Capital subscris nevărsat 1011 Capital subscris vărsat 1012 Patrimoniul regiei 1015 Patrimoniul public 1016 ÎI. Prime de capital 1041 1042 1043 1044 III. Rezerve din reevaluare 105 IV. Rezerve 1. Rezerve legale 1061 2. Rezerve pentru acțiuni proprii 1062 3. Rezerve statutare
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 ianuarie 2001 (*actualizate*) armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155238_a_156567]
-
5195 5196 5197 ──────────────────────────────────────────────────────���─────────────────────── H. Provizioane pentru riscuri și cheltuieli ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 1. Provizioane pentru pensii și alte obligații similare 2. Alte provizioane 151 �� I. Venituri în avans 131 472 J. Capital și rezerve I. Capital, din care: Capital subscris nevărsat 1011 Capital subscris vărsat 1012 Patrimoniul regiei 1015 Patrimoniul public 1016 ÎI. Prime de capital 1041 1042 1043 1044 III. Rezerve din reevaluare 105 IV. Rezerve 1. Rezerve legale 1061 2. Rezerve pentru acțiuni proprii 1062 3. Rezerve statutare sau contractuale 1063 4
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 ianuarie 2001 (*actualizate*) armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155238_a_156567]
-
de transport rutier - prin capitalul propriu, completat, după caz, cu garanții bancare sau asigurare de risc. Capitalul propriu se certifică prin copia legalizată a ultimului bilanț contabil înregistrat la administrația financiară; - pentru operatorii de transport rutier nou-înființați - prin capitalul social subscris și vărsat, completat, după caz, cu garanții bancare sau asigurare de risc. Capitalul social subscris și vărsat este dovedit prin certificatul constatator, în original, valabil, eliberat de Ministerul Justiției - Oficiul Național al Registrului Comerțului cu maximum 30 de zile înainte de
ORDIN nr. 215 din 9 februarie 2004 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de autorizare şi efectuare a tranSporturilor rutiere şi a activităţilor conexe acestora, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, tranSporturilor şi locuinţei nr. 1.842/2001. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155732_a_157061]
-
risc. Capitalul propriu se certifică prin copia legalizată a ultimului bilanț contabil înregistrat la administrația financiară; - pentru operatorii de transport rutier nou-înființați - prin capitalul social subscris și vărsat, completat, după caz, cu garanții bancare sau asigurare de risc. Capitalul social subscris și vărsat este dovedit prin certificatul constatator, în original, valabil, eliberat de Ministerul Justiției - Oficiul Național al Registrului Comerțului cu maximum 30 de zile înainte de depunerea dosarului de solicitare a eliberării licenței de transport rutier sau de vizarea anuală a
ORDIN nr. 215 din 9 februarie 2004 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de autorizare şi efectuare a tranSporturilor rutiere şi a activităţilor conexe acestora, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, tranSporturilor şi locuinţei nr. 1.842/2001. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155732_a_157061]
-
și 33 - se completează cu valoarea sumelor de încasat de la societățile din cadrul grupului și a sumelor de încasat din interese de participare, diminuată cu provizioanele aferente; - rd. 35 la 37 - se completează cu valoarea creanțelor privind primele de asigurare brute subscrise, precum și cu valoarea creanțelor privind intermediarii în asigurări și a creanțelor provenite din operațiuni de coasigurare; - rd. 39. - se completează cu valoarea creanțelor provenite din operațiuni de reasigurare, diminuată cu provizioanele aferente; - rd. 40 - se completează cu valoarea altor creanțe
NORME METODOLOGICE din 5 februarie 2004 privind întocmirea, verificarea şi centralizarea situaţiilor financiare anuale ale societăţilor comerciale de asigurare, de asigurare-reasigurare şi de reasigurare, precum şi ale brokerilor de asigurare, aferente exerciţiului financiar 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155710_a_157039]
-
acțiunilor proprii; - rd. 53. - se completează cu valoarea altor elemente de activ; - rd. 54 la 56 - se completează cu valoarea cheltuielilor anticipate sau efectuate în avans și a cheltuielilor de achiziție reportate; - rd. 59 - se completează cu valoarea capitalului social subscris; - rd. 60 - se completează cu valoarea capitalului social subscris cu ocazia constituirii societății sau majorării capitalului social și vărsat la sfârșitul perioadei; - rd. 61 - se completează cu valoarea primelor de emisiune, fuziune, de aport la capital și cu cele de
NORME METODOLOGICE din 5 februarie 2004 privind întocmirea, verificarea şi centralizarea situaţiilor financiare anuale ale societăţilor comerciale de asigurare, de asigurare-reasigurare şi de reasigurare, precum şi ale brokerilor de asigurare, aferente exerciţiului financiar 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155710_a_157039]
-
contului 121 "Profit și pierdere", cumulate de la începutul anului. Contul tehnic al asigurării generale (cod 02) - rd. 01 - se completează cu rulajele creditoare ale conturilor 702 "Venituri din prime brute subscrise privind asigurările generale directe", 704 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările generale", din care se va scădea rulajul debitor al contului 7082 "Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor generale"; - rd. 02 - se completează cu rulajele debitoare ale conturilor 7093 " Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor generale directe
NORME METODOLOGICE din 5 februarie 2004 privind întocmirea, verificarea şi centralizarea situaţiilor financiare anuale ale societăţilor comerciale de asigurare, de asigurare-reasigurare şi de reasigurare, precum şi ale brokerilor de asigurare, aferente exerciţiului financiar 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155710_a_157039]
-
se completează cu rulajele creditoare ale conturilor 702 "Venituri din prime brute subscrise privind asigurările generale directe", 704 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările generale", din care se va scădea rulajul debitor al contului 7082 "Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor generale"; - rd. 02 - se completează cu rulajele debitoare ale conturilor 7093 " Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor generale directe" și 7094 " Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări generale"; - rd. 03 - se completează cu rulajul debitor
NORME METODOLOGICE din 5 februarie 2004 privind întocmirea, verificarea şi centralizarea situaţiilor financiare anuale ale societăţilor comerciale de asigurare, de asigurare-reasigurare şi de reasigurare, precum şi ale brokerilor de asigurare, aferente exerciţiului financiar 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155710_a_157039]
-
704 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările generale", din care se va scădea rulajul debitor al contului 7082 "Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor generale"; - rd. 02 - se completează cu rulajele debitoare ale conturilor 7093 " Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor generale directe" și 7094 " Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări generale"; - rd. 03 - se completează cu rulajul debitor al contului 615 "Cheltuieli privind rezerva de primă", iar în situația în care au fost efectuate înregistrări
NORME METODOLOGICE din 5 februarie 2004 privind întocmirea, verificarea şi centralizarea situaţiilor financiare anuale ale societăţilor comerciale de asigurare, de asigurare-reasigurare şi de reasigurare, precum şi ale brokerilor de asigurare, aferente exerciţiului financiar 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155710_a_157039]
-
generale", din care se va scădea rulajul debitor al contului 7082 "Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor generale"; - rd. 02 - se completează cu rulajele debitoare ale conturilor 7093 " Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor generale directe" și 7094 " Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări generale"; - rd. 03 - se completează cu rulajul debitor al contului 615 "Cheltuieli privind rezerva de primă", iar în situația în care au fost efectuate înregistrări în creditul contului de cheltuieli privind rezerva de primă reprezentând
NORME METODOLOGICE din 5 februarie 2004 privind întocmirea, verificarea şi centralizarea situaţiilor financiare anuale ale societăţilor comerciale de asigurare, de asigurare-reasigurare şi de reasigurare, precum şi ale brokerilor de asigurare, aferente exerciţiului financiar 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155710_a_157039]
-
Partea cedată reasigurătorului din rezerva de egalizare". Contul tehnic al asigurării de viață (cod 03) - rd. 01 - se completează cu rulajele creditoare ale conturilor 701 "Venituri din prime brute subscrise privind asigurările de viață directe", 703 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață", din care se va scădea rulajul debitor al contului 7081 "Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor de viață"; - rd. 02 - se completează cu rulajele debitoare ale conturilor 7091 " Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor
NORME METODOLOGICE din 5 februarie 2004 privind întocmirea, verificarea şi centralizarea situaţiilor financiare anuale ale societăţilor comerciale de asigurare, de asigurare-reasigurare şi de reasigurare, precum şi ale brokerilor de asigurare, aferente exerciţiului financiar 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155710_a_157039]
-
cu rulajele creditoare ale conturilor 701 "Venituri din prime brute subscrise privind asigurările de viață directe", 703 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață", din care se va scădea rulajul debitor al contului 7081 "Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor de viață"; - rd. 02 - se completează cu rulajele debitoare ale conturilor 7091 " Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor de viață directe" și 7092 " Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări de viață"; - rd. 04 la 07
NORME METODOLOGICE din 5 februarie 2004 privind întocmirea, verificarea şi centralizarea situaţiilor financiare anuale ale societăţilor comerciale de asigurare, de asigurare-reasigurare şi de reasigurare, precum şi ale brokerilor de asigurare, aferente exerciţiului financiar 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155710_a_157039]
-
din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață", din care se va scădea rulajul debitor al contului 7081 "Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor de viață"; - rd. 02 - se completează cu rulajele debitoare ale conturilor 7091 " Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor de viață directe" și 7092 " Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări de viață"; - rd. 04 la 07 - sumele se preiau din rulajele debitoare ale grupei 76 "Venituri din plasamente și alte venituri", care sunt aferente
NORME METODOLOGICE din 5 februarie 2004 privind întocmirea, verificarea şi centralizarea situaţiilor financiare anuale ale societăţilor comerciale de asigurare, de asigurare-reasigurare şi de reasigurare, precum şi ale brokerilor de asigurare, aferente exerciţiului financiar 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155710_a_157039]
-
care se va scădea rulajul debitor al contului 7081 "Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor de viață"; - rd. 02 - se completează cu rulajele debitoare ale conturilor 7091 " Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor de viață directe" și 7092 " Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări de viață"; - rd. 04 la 07 - sumele se preiau din rulajele debitoare ale grupei 76 "Venituri din plasamente și alte venituri", care sunt aferente plasamentelor referitoare la asigurările de viață; - rd. 08 - sumele se preiau
NORME METODOLOGICE din 5 februarie 2004 privind întocmirea, verificarea şi centralizarea situaţiilor financiare anuale ale societăţilor comerciale de asigurare, de asigurare-reasigurare şi de reasigurare, precum şi ale brokerilor de asigurare, aferente exerciţiului financiar 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/155710_a_157039]