11,395 matches
-
în metodă de analiză sau care este opțional, precum și orice alte circumstanțe ce ar fi putut influență rezultatele obținute. Raportul de testare trebuie să furnizeze toate informațiile necesare pentru identificarea completă a probei. Capitolul 2 Prelevarea de probe din lapte tratat termic 1. Scopul și domeniul de aplicare Prezentul capitol precizează metodă de referință de prelevare, transport și depozitare a probelor de lapte tratat termic destinat consumului uman direct. 2. Generalități a) Prelevarea probelor de lapte tratat termic din recipienți, se
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 3 februarie 2003 privind stabilirea metodelor de analiza şi testare a laptelui tratat termic pentru consum uman direct*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149510_a_150839]
-
să furnizeze toate informațiile necesare pentru identificarea completă a probei. Capitolul 2 Prelevarea de probe din lapte tratat termic 1. Scopul și domeniul de aplicare Prezentul capitol precizează metodă de referință de prelevare, transport și depozitare a probelor de lapte tratat termic destinat consumului uman direct. 2. Generalități a) Prelevarea probelor de lapte tratat termic din recipienți, se efectuează de către un operator calificat, instruit corespunzător înainte de preluarea activității de prelevare a probelor. ... b) Dacă se consideră necesar, autoritățile veterinare competențe sau
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 3 februarie 2003 privind stabilirea metodelor de analiza şi testare a laptelui tratat termic pentru consum uman direct*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149510_a_150839]
-
de probe din lapte tratat termic 1. Scopul și domeniul de aplicare Prezentul capitol precizează metodă de referință de prelevare, transport și depozitare a probelor de lapte tratat termic destinat consumului uman direct. 2. Generalități a) Prelevarea probelor de lapte tratat termic din recipienți, se efectuează de către un operator calificat, instruit corespunzător înainte de preluarea activității de prelevare a probelor. ... b) Dacă se consideră necesar, autoritățile veterinare competențe sau laboratorul de analiză și testare trebuie să instruiască personalul care prelevează probele privind
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 3 februarie 2003 privind stabilirea metodelor de analiza şi testare a laptelui tratat termic pentru consum uman direct*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149510_a_150839]
-
să fie umpluți aproape complet cu proba, permițând astfel o omogenizare corespunzătoare a conținutului, înainte de începerea procedurilor de testare, evitandu-se spumarea în timpul transportului. B. Prelevarea manuală a probelor 1. Prelevarea probelor dintr-o cantitate divizată Atunci cand cantitatea de lapte tratat termic din care urmează să fie prelevata proba, se află în mai mulți recipienți, se recoltează o cantitate reprezentativă din fiecare recipient și se notează cantitatea de lapte la care se raportează fiecare proba. Cu excepția situației în care probele din
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 3 februarie 2003 privind stabilirea metodelor de analiza şi testare a laptelui tratat termic pentru consum uman direct*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149510_a_150839]
-
de evacuare a țancului și introdusă prin gură de vizitare; 4) prin aer comprimat filtrat; în acest caz, se indică o presiune și un volum minim de aer pentru prevenirea dezvoltării mirosului de rânced. 3. Prelevare de probe de lapte tratat termic destinat consumului uman direct, ambalat pentru vânzare cu amănuntul. Probele de lapte tratat termic pentru consum uman direct, ambalat pentru vânzare cu amănuntul, se prelevează dintr-un pachet complet sigilat. Unde este posibil, probele trebuie prelevate de la nivelul mașinii
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 3 februarie 2003 privind stabilirea metodelor de analiza şi testare a laptelui tratat termic pentru consum uman direct*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149510_a_150839]
-
filtrat; în acest caz, se indică o presiune și un volum minim de aer pentru prevenirea dezvoltării mirosului de rânced. 3. Prelevare de probe de lapte tratat termic destinat consumului uman direct, ambalat pentru vânzare cu amănuntul. Probele de lapte tratat termic pentru consum uman direct, ambalat pentru vânzare cu amănuntul, se prelevează dintr-un pachet complet sigilat. Unde este posibil, probele trebuie prelevate de la nivelul mașinii de ambalare sau din spațiul de răcire al unității de tratare, cât mai curând
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 3 februarie 2003 privind stabilirea metodelor de analiza şi testare a laptelui tratat termic pentru consum uman direct*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149510_a_150839]
-
trebuie prelevate de la nivelul mașinii de ambalare sau din spațiul de răcire al unității de tratare, cât mai curând posibil după prelucrare, iar pentru laptele pasteurizat, în aceeași zi cu tratamentul termic. Probele sunt recoltate pentru fiecare tip de lapte tratat termic - pasteurizat, UHT și sterilizat - în număr corespunzător pentru analizele care vor fi efectuate, conform instrucțiunilor stabilite de laboratorul de analiză și testare sau de altă autoritate veterinară competența. 5. Identificarea probei Proba se marchează cu un cod astfel încât aceasta
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 3 februarie 2003 privind stabilirea metodelor de analiza şi testare a laptelui tratat termic pentru consum uman direct*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149510_a_150839]
-
g produs, (iii) pentru laptele degresat: 0,025 g de grăsime per 100 g produs. Capitolul 3 Determinarea substanței uscate negrase 1. Scopul și domeniul de aplicare Această procedură precizează metodă de referință pentru determinarea substanței uscate negrase din laptele tratat termic. 2. Definiție și calcul Conținutul de substanță uscată negrasa trebuie să fie exprimat că un procent de masă. Conținutul de substanță uscată negrasa reprezintă diferența dintre substanță uscată totală, conform cap. I din prezenta anexă, și conținutul de grăsime
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 3 februarie 2003 privind stabilirea metodelor de analiza şi testare a laptelui tratat termic pentru consum uman direct*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149510_a_150839]
-
rezultatele celor două teste de acuratețe (6.g) sunt în concordanță cu cerințele acestei metode. Capitolul 5 Determinarea conținutului de proteine 1. Scopul și domeniul de aplicare Această procedură precizează metodă de referință pentru determinarea conținutului de proteine din lapte tratat termic. 2. Definiție Conținutul de proteine reprezintă valoarea obținută prin multiplicarea conținutului de azot total, exprimat în procente de masă, determinat conform metodei descrise la cap. IV pct. 3, cu un factor corespunzător. 3. Calcul Conținutul de proteine al laptelui
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 3 februarie 2003 privind stabilirea metodelor de analiza şi testare a laptelui tratat termic pentru consum uman direct*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149510_a_150839]
-
uciderea vânatului sălbatic și de comercializarea cărnii de vânat sălbatic. 13. Ordinul ministrului agriculturii, alimentației și pădurilor nr. 389/29.09.2002 pentru aprobarea Normei sanitare veterinare privind privind condițiile de sănătate pentru producerea și comercializarea laptelui crud, a laptelui tratat termic și a produselor pe bază de lapte. Capitolul 2 14. Normă sanitară veterinară care stabilește condițiile de sănătate a animalelor și de sănătate publică care reglementează comerțul României cu statele membre ale Uniunii Europene și importul în România de
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 15 ianuarie 2003 privind controalele veterinare pentru comerţul dintre România şi statele membre ale Uniunii Europene cu produse animaliere şi de origine animala*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149626_a_150955]
-
se asigura prin farmaciile aparținând unităților sanitare prin care se derulează subprogramul. ... f) Unitatea prestatoare de servicii medicale prezintă caselor de asigurări de sănătate, în primele 5 zile ale lunii în curs, decontul pentru luna precedentă cuprinzând numărul de bolnavi tratați, costul mediu pe bolnav, sumele achitate, conform copiei ordinului de plată (cu ștampila trezoreriei) cu care s-a achitat contravaloarea facturii pentru medicamentele și/sau materialele sanitare specifice aprovizionate pentru luna precedentă, precum și cererea justificativa însoțită de copia de pe factura
NORMA METODOLOGICĂ din 21 martie 2003 privind finanţarea, raportarea şi controlul indicatorilor specifici prevăzuţi în programele, respectiv subprogramele de sănătate în anul 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149863_a_151192]
-
cazul în care, au fost finanțate și alte acțiuni pentru care nu au fost stabiliți indicatori fizici sau au fost efectuate cheltuieli de capital acestea vor fi evidențiate distinct, indicandu-se costul pe fiecare acțiune sau aparat. Costul mediu/bolnav tratat și costul mediu/cură (tip de terapie, ședința, intervenție) se calculează că raport între suma utilizată și numărul de bolnavi tratați, respectiv numărul de cure realizate (tip terapie, ședința, intervenție). 12. La finele anului, nivelul costurilor medii realizate va sta
NORMA METODOLOGICĂ din 21 martie 2003 privind finanţarea, raportarea şi controlul indicatorilor specifici prevăzuţi în programele, respectiv subprogramele de sănătate în anul 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149863_a_151192]
-
cheltuieli de capital acestea vor fi evidențiate distinct, indicandu-se costul pe fiecare acțiune sau aparat. Costul mediu/bolnav tratat și costul mediu/cură (tip de terapie, ședința, intervenție) se calculează că raport între suma utilizată și numărul de bolnavi tratați, respectiv numărul de cure realizate (tip terapie, ședința, intervenție). 12. La finele anului, nivelul costurilor medii realizate va sta la baza unor analize comparative atât cu nivelul indicatorilor prevăzut a se realiza cât și cu cel realizat pe unități. 13
NORMA METODOLOGICĂ din 21 martie 2003 privind finanţarea, raportarea şi controlul indicatorilor specifici prevăzuţi în programele, respectiv subprogramele de sănătate în anul 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149863_a_151192]
-
se asigura prin farmaciile aparținând unităților sanitare prin care se derulează subprogramul. ... f) Unitatea prestatoare de servicii medicale prezintă caselor de asigurări de sănătate, în primele 5 zile ale lunii în curs, decontul pentru luna precedentă cuprinzând numărul de bolnavi tratați, costul mediu pe bolnav, sumele achitate, conform copiei ordinului de plată (cu ștampila trezoreriei) cu care s-a achitat contravaloarea facturii pentru medicamentele și/sau materialele sanitare specifice aprovizionate pentru luna precedentă, precum și cererea justificativa însoțită de copia de pe factura
NORMA METODOLOGICĂ din 21 martie 2003 privind finanţarea, raportarea şi controlul indicatorilor specifici prevăzuţi în programele, respectiv subprogramele de sănătate în anul 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149861_a_151190]
-
cazul în care, au fost finanțate și alte acțiuni pentru care nu au fost stabiliți indicatori fizici sau au fost efectuate cheltuieli de capital acestea vor fi evidențiate distinct, indicandu-se costul pe fiecare acțiune sau aparat. Costul mediu/bolnav tratat și costul mediu/cură (tip de terapie, ședința, intervenție) se calculează că raport între suma utilizată și numărul de bolnavi tratați, respectiv numărul de cure realizate (tip terapie, ședința, intervenție). 12. La finele anului, nivelul costurilor medii realizate va sta
NORMA METODOLOGICĂ din 21 martie 2003 privind finanţarea, raportarea şi controlul indicatorilor specifici prevăzuţi în programele, respectiv subprogramele de sănătate în anul 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149861_a_151190]
-
cheltuieli de capital acestea vor fi evidențiate distinct, indicandu-se costul pe fiecare acțiune sau aparat. Costul mediu/bolnav tratat și costul mediu/cură (tip de terapie, ședința, intervenție) se calculează că raport între suma utilizată și numărul de bolnavi tratați, respectiv numărul de cure realizate (tip terapie, ședința, intervenție). 12. La finele anului, nivelul costurilor medii realizate va sta la baza unor analize comparative atât cu nivelul indicatorilor prevăzut a se realiza cât și cu cel realizat pe unități. 13
NORMA METODOLOGICĂ din 21 martie 2003 privind finanţarea, raportarea şi controlul indicatorilor specifici prevăzuţi în programele, respectiv subprogramele de sănătate în anul 2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149861_a_151190]
-
Nr. doze de vaccin BCG achiziționate - 1.200 mii - Nr. acțiuni pentru depistarea activă a TBC în grupe la risc utilizând eșantioane populaționale reprezentative - 84 - Număr programe screening (examene RFM) - 150 mii - Număr campanii informare, educare, comunicare - 42 - Număr bolnavi tratați - 36000 - Număr microscoape cu fluorescenta - 4 - Număr microscoape optice cu imersie - 70 - Număr autoclave - 42 - Număr centrifugi - 42 Indicatori de eficiență - Cost mediu vaccin/doză - 2 mii lei - Cost mediu/acțiune pentru depistarea activă a TBC în grupe la risc
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149862_a_151191]
-
campanii IEC și alte acțiuni specifice de promovarea sănătății desfășurate**) Cost mediu/campanie IEC Cost mediu/campanie IEC și alta acțiune specifică de promovarea sănătății desfășurată**) ----------------- *) Indicatorii se raportează trimestrial, cumulat de la începutul anului până la finele trimestrului Număr total pacienți tratați Număr unități desemnate să efectueze tratamentul persoanelor dependente de droguri Cost mediu/unitate care efectuează tratamentul persoanelor dependente de droguri Cost mediu/pacient tratat ----------- Număr total truse de clătiri orale achiziționate Număr truse de clătiri orale distribuite Număr studii naționale
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149862_a_151191]
-
de locuitori ● Indicatori fizici - numărul studiu populațional - 1 - număr de campanii de informare, educare și comunicare (IEC) - 1 - numărul de dispozitive împlântate - vâlve 500 - numărul de dispozitive împlântate - stent 166 - numărul de dispozitive împlântate - stimulatoare cardiace 171 - numărul de bolnavi tratați - chirurgie cardiovasculară - 2700 - cardiologie interventionala - 3100 ● Indicatori de eficiență - cost mediu/studiu populațional - 9 miliarde lei - cost mediu/campanie 1,3 miliarde lei - cost mediu/stimulatoare cardiace 35.000 mii lei - cost mediu/stent 54.250 mii lei - cost mediu
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149862_a_151191]
-
cu 3% a pacienților cu deficiență totală de auz ● Indicatori fizici: - număr de pacienți cu AVC monitorizați - 4.629 - număr de dispozitive împlântate (implant cohlear) - 9 - număr de proteze auditive BAHA împlântate - 5 - număr de pacienți cu scleroza în plăci tratați - 400 Număr de pacienți tratați AVC - 10.000 ● Indicatori de eficiență: - cost mediu/monitorizare AVC - 1.793 mii lei - cost mediu/implant cohlear - 700.000 mii lei - cost mediu/implant BAHA - 140.000 mii lei - cost mediu/pacient tratat de
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149862_a_151191]
-
deficiență totală de auz ● Indicatori fizici: - număr de pacienți cu AVC monitorizați - 4.629 - număr de dispozitive împlântate (implant cohlear) - 9 - număr de proteze auditive BAHA împlântate - 5 - număr de pacienți cu scleroza în plăci tratați - 400 Număr de pacienți tratați AVC - 10.000 ● Indicatori de eficiență: - cost mediu/monitorizare AVC - 1.793 mii lei - cost mediu/implant cohlear - 700.000 mii lei - cost mediu/implant BAHA - 140.000 mii lei - cost mediu/pacient tratat de scleroza în plăci - 325.000
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149862_a_151191]
-
2% - scăderea incidentei complicațiilor 5% ● Indicatori fizici: - număr persoane testate prin screening pentru factorii de risc: 75.700 - număr teste automonitorizare: 1.200.000 - număr persoane cu pompe de insulină: 44 - număr pacienți cu complicații monitorizați: 13.300 - număr pacienți tratați - din care: - cu terapie orală și insulină - 61.363 - cu terapie orală - 233.904 - cu insulină - 31.756 ● Indicatori de eficiență: - cost mediu/screening factori de risc - 66.000 lei - cost mediu/pacient cu complicații monitorizat - 672.000 lei - cost
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149862_a_151191]
-
forme subsindromice - 10% - procent pacienți resocializati - 10% ● Indicatori fizici: - numărul de persoane care au promovat cursul - 1.300 - număr bolnavi incluși în activități de terapie ocupaționala și ergoterapie - 2430 - reabilitarea centrelor de ergoterapie - Registrul național de bolnavi psihici - Număr bolnavi tratați - schizofrenie - 1.350 - tulburări psihice majore - 1.735 ● Indicatori de eficiență: - cost mediu/persoană/curs - 2.200 mii lei - cost mediu/bolnav cu terapie ocupaționala și ergoterapie - 3.000 mii lei - cost reabilitare centre de ergoterapie - 4.150.000 mii
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149862_a_151191]
-
dializei peritoneale Indicatori de evaluare Indicatori de rezultat: - creșterea cu 30% a ponderii bolnavilor diagnosticați cu insuficiență renală - realizarea Registrului Național al bolnavilor cu insuficiență renală (RNBIR) Indicatori fizici: - numărul de pacienți investigați nefrologic - 3.570 - RNBIR - număr de pacienți tratați - 5.706 ● Indicatori de eficiență: - cost mediu/pacient investigat nefrologic - 3.325.000 lei - cost RNBIR - 4.123.000 mii lei - cost mediu/pacient tratat/an - 227.850 mii lei Natură cheltuielilor subprogramului - bugetul Ministerului Sănătății și Familiei: ● cheltuieli materiale
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149862_a_151191]
-
de accidente hemoragice la pacienți cu hemofilie - 10% - scăderea numărului artropatiilor invalidante la pacienți cu hemofilie - 10% ● Indicatori fizici: - numărul de pacienți investigați pentru hemofilie - 1.000 - numărul de examene screening pentru pacienți cu talasemie - 1.500 - numărul de pacienți tratați - hemofilie - 2.165 - talasemie - 321 Indicatori de eficiență - cost mediu/testare - 1.700 mii lei - cost mediu/pacient tratat/an - 8.045 mii lei Natură cheltuielilor subprogramului - bugetul Ministerului Sănătății și Familiei: ● cheltuieli materiale și servicii ● cheltuieli de personal, inclusiv
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149862_a_151191]