11,395 matches
-
datorate osteoporozei 1% ● Indicatori fizici: - numărul de nou-născuți investigați pentru depistarea hipotiroidismului - 3.800 - numărul de examene screening pentru osteoporoza la femei la menopauză - 3.000 - număr persoane cu profilaxia gușei prin carenta de iod - 8.000 - numărul de pacienți tratați - cu osteoporoza - 694 - cu gușa datorată carentei de iod - 12.622 ● Indicatori de eficiență: - cost mediu/examen screening nou născuți - 790.000 lei - cost mediu/examen screening pentru osteoporoza - 670.000 lei - cost mediu/persoană/profilaxie - 100.000 lei - cost
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149862_a_151191]
-
se asigura prin farmaciile aparținând unităților sanitare prin care se derulează subprogramul. ... f) Unitatea prestatoare de servicii medicale prezintă caselor de asigurări de sănătate, în primele 5 zile ale lunii în curs, decontul pentru luna precedentă cuprinzând numărul de bolnavi tratați, costul mediu pe bolnav, sumele achitate, conform copiei ordinului de plată (cu ștampila trezoreriei) cu care s-a achitat contravaloarea facturii pentru medicamentele și/sau materialele sanitare specifice aprovizionate pentru luna precedentă, precum și cererea justificativa însoțită de copia de pe factura
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149862_a_151191]
-
cazul în care, au fost finanțate și alte acțiuni pentru care nu au fost stabiliți indicatori fizici sau au fost efectuate cheltuieli de capital acestea vor fi evidențiate distinct, indicandu-se costul pe fiecare acțiune sau aparat. Costul mediu/bolnav tratat și costul mediu/cură (tip de terapie, ședința, intervenție) se calculează că raport între suma utilizată și numărul de bolnavi tratați, respectiv numărul de cure realizate (tip terapie, ședința, intervenție). 12. La finele anului, nivelul costurilor medii realizate va sta
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149862_a_151191]
-
cheltuieli de capital acestea vor fi evidențiate distinct, indicandu-se costul pe fiecare acțiune sau aparat. Costul mediu/bolnav tratat și costul mediu/cură (tip de terapie, ședința, intervenție) se calculează că raport între suma utilizată și numărul de bolnavi tratați, respectiv numărul de cure realizate (tip terapie, ședința, intervenție). 12. La finele anului, nivelul costurilor medii realizate va sta la baza unor analize comparative atât cu nivelul indicatorilor prevăzut a se realiza cât și cu cel realizat pe unități. 13
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149862_a_151191]
-
Nr. doze de vaccin BCG achiziționate - 1.200 mii - Nr. acțiuni pentru depistarea activă a TBC în grupe la risc utilizând eșantioane populaționale reprezentative - 84 - Număr programe screening (examene RFM) - 150 mii - Număr campanii informare, educare, comunicare - 42 - Număr bolnavi tratați - 36000 - Număr microscoape cu fluorescenta - 4 - Număr microscoape optice cu imersie - 70 - Număr autoclave - 42 - Număr centrifugi - 42 Indicatori de eficiență - Cost mediu vaccin/doză - 2 mii lei - Cost mediu/acțiune pentru depistarea activă a TBC în grupe la risc
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149860_a_151189]
-
campanii IEC și alte acțiuni specifice de promovarea sănătății desfășurate**) Cost mediu/campanie IEC Cost mediu/campanie IEC și alta acțiune specifică de promovarea sănătății desfășurată**) ----------------- *) Indicatorii se raportează trimestrial, cumulat de la începutul anului până la finele trimestrului Număr total pacienți tratați Număr unități desemnate să efectueze tratamentul persoanelor dependente de droguri Cost mediu/unitate care efectuează tratamentul persoanelor dependente de droguri Cost mediu/pacient tratat ----------- Număr total truse de clătiri orale achiziționate Număr truse de clătiri orale distribuite Număr studii naționale
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149860_a_151189]
-
de locuitori ● Indicatori fizici - numărul studiu populațional - 1 - număr de campanii de informare, educare și comunicare (IEC) - 1 - numărul de dispozitive împlântate - vâlve 500 - numărul de dispozitive împlântate - stent 166 - numărul de dispozitive împlântate - stimulatoare cardiace 171 - numărul de bolnavi tratați - chirurgie cardiovasculară - 2700 - cardiologie interventionala - 3100 ● Indicatori de eficiență - cost mediu/studiu populațional - 9 miliarde lei - cost mediu/campanie 1,3 miliarde lei - cost mediu/stimulatoare cardiace 35.000 mii lei - cost mediu/stent 54.250 mii lei - cost mediu
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149860_a_151189]
-
cu 3% a pacienților cu deficiență totală de auz ● Indicatori fizici: - număr de pacienți cu AVC monitorizați - 4.629 - număr de dispozitive împlântate (implant cohlear) - 9 - număr de proteze auditive BAHA împlântate - 5 - număr de pacienți cu scleroza în plăci tratați - 400 Număr de pacienți tratați AVC - 10.000 ● Indicatori de eficiență: - cost mediu/monitorizare AVC - 1.793 mii lei - cost mediu/implant cohlear - 700.000 mii lei - cost mediu/implant BAHA - 140.000 mii lei - cost mediu/pacient tratat de
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149860_a_151189]
-
deficiență totală de auz ● Indicatori fizici: - număr de pacienți cu AVC monitorizați - 4.629 - număr de dispozitive împlântate (implant cohlear) - 9 - număr de proteze auditive BAHA împlântate - 5 - număr de pacienți cu scleroza în plăci tratați - 400 Număr de pacienți tratați AVC - 10.000 ● Indicatori de eficiență: - cost mediu/monitorizare AVC - 1.793 mii lei - cost mediu/implant cohlear - 700.000 mii lei - cost mediu/implant BAHA - 140.000 mii lei - cost mediu/pacient tratat de scleroza în plăci - 325.000
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149860_a_151189]
-
2% - scăderea incidentei complicațiilor 5% ● Indicatori fizici: - număr persoane testate prin screening pentru factorii de risc: 75.700 - număr teste automonitorizare: 1.200.000 - număr persoane cu pompe de insulină: 44 - număr pacienți cu complicații monitorizați: 13.300 - număr pacienți tratați - din care: - cu terapie orală și insulină - 61.363 - cu terapie orală - 233.904 - cu insulină - 31.756 ● Indicatori de eficiență: - cost mediu/screening factori de risc - 66.000 lei - cost mediu/pacient cu complicații monitorizat - 672.000 lei - cost
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149860_a_151189]
-
forme subsindromice - 10% - procent pacienți resocializati - 10% ● Indicatori fizici: - numărul de persoane care au promovat cursul - 1.300 - număr bolnavi incluși în activități de terapie ocupaționala și ergoterapie - 2430 - reabilitarea centrelor de ergoterapie - Registrul național de bolnavi psihici - Număr bolnavi tratați - schizofrenie - 1.350 - tulburări psihice majore - 1.735 ● Indicatori de eficiență: - cost mediu/persoană/curs - 2.200 mii lei - cost mediu/bolnav cu terapie ocupaționala și ergoterapie - 3.000 mii lei - cost reabilitare centre de ergoterapie - 4.150.000 mii
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149860_a_151189]
-
dializei peritoneale Indicatori de evaluare Indicatori de rezultat: - creșterea cu 30% a ponderii bolnavilor diagnosticați cu insuficiență renală - realizarea Registrului Național al bolnavilor cu insuficiență renală (RNBIR) Indicatori fizici: - numărul de pacienți investigați nefrologic - 3.570 - RNBIR - număr de pacienți tratați - 5.706 ● Indicatori de eficiență: - cost mediu/pacient investigat nefrologic - 3.325.000 lei - cost RNBIR - 4.123.000 mii lei - cost mediu/pacient tratat/an - 227.850 mii lei Natură cheltuielilor subprogramului - bugetul Ministerului Sănătății și Familiei: ● cheltuieli materiale
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149860_a_151189]
-
de accidente hemoragice la pacienți cu hemofilie - 10% - scăderea numărului artropatiilor invalidante la pacienți cu hemofilie - 10% ● Indicatori fizici: - numărul de pacienți investigați pentru hemofilie - 1.000 - numărul de examene screening pentru pacienți cu talasemie - 1.500 - numărul de pacienți tratați - hemofilie - 2.165 - talasemie - 321 Indicatori de eficiență - cost mediu/testare - 1.700 mii lei - cost mediu/pacient tratat/an - 8.045 mii lei Natură cheltuielilor subprogramului - bugetul Ministerului Sănătății și Familiei: ● cheltuieli materiale și servicii ● cheltuieli de personal, inclusiv
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149860_a_151189]
-
datorate osteoporozei 1% ● Indicatori fizici: - numărul de nou-născuți investigați pentru depistarea hipotiroidismului - 3.800 - numărul de examene screening pentru osteoporoza la femei la menopauză - 3.000 - număr persoane cu profilaxia gușei prin carenta de iod - 8.000 - numărul de pacienți tratați - cu osteoporoza - 694 - cu gușa datorată carentei de iod - 12.622 ● Indicatori de eficiență: - cost mediu/examen screening nou născuți - 790.000 lei - cost mediu/examen screening pentru osteoporoza - 670.000 lei - cost mediu/persoană/profilaxie - 100.000 lei - cost
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149860_a_151189]
-
se asigura prin farmaciile aparținând unităților sanitare prin care se derulează subprogramul. ... f) Unitatea prestatoare de servicii medicale prezintă caselor de asigurări de sănătate, în primele 5 zile ale lunii în curs, decontul pentru luna precedentă cuprinzând numărul de bolnavi tratați, costul mediu pe bolnav, sumele achitate, conform copiei ordinului de plată (cu ștampila trezoreriei) cu care s-a achitat contravaloarea facturii pentru medicamentele și/sau materialele sanitare specifice aprovizionate pentru luna precedentă, precum și cererea justificativa însoțită de copia de pe factura
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149860_a_151189]
-
cazul în care, au fost finanțate și alte acțiuni pentru care nu au fost stabiliți indicatori fizici sau au fost efectuate cheltuieli de capital acestea vor fi evidențiate distinct, indicandu-se costul pe fiecare acțiune sau aparat. Costul mediu/bolnav tratat și costul mediu/cură (tip de terapie, ședința, intervenție) se calculează că raport între suma utilizată și numărul de bolnavi tratați, respectiv numărul de cure realizate (tip terapie, ședința, intervenție). 12. La finele anului, nivelul costurilor medii realizate va sta
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149860_a_151189]
-
cheltuieli de capital acestea vor fi evidențiate distinct, indicandu-se costul pe fiecare acțiune sau aparat. Costul mediu/bolnav tratat și costul mediu/cură (tip de terapie, ședința, intervenție) se calculează că raport între suma utilizată și numărul de bolnavi tratați, respectiv numărul de cure realizate (tip terapie, ședința, intervenție). 12. La finele anului, nivelul costurilor medii realizate va sta la baza unor analize comparative atât cu nivelul indicatorilor prevăzut a se realiza cât și cu cel realizat pe unități. 13
ANEXE din 21 martie 2003 privind subprogramele de sănătate în anul 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149860_a_151189]
-
3) Femelele de ovine și caprine de reproducție în rasă pură trebuie să fie acceptate la reproducție și trebuie să fie utilizate în aceste scopuri ovulele și embrionii acestora. ... Articolul 3 Materialul seminal, ovulele și embrionii trebuie să fie colectați, tratați și stocați de către un centru autorizat oficial sau de personal autorizat oficial. Articolul 4 (1) Autoritatea veterinară centrală a României prin Ministerul Agriculturii Alimentației și Pădurilor poate adopta acte normative sau prevederi administrative suplimentare prezenței norme sanitare veterinare pentru a
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 4 martie 2003 care stabileşte criteriile pentru acceptarea în scopuri de reproducţie a ovinelor şi caprinelor de reproducţie în rasa pura şi utilizarea materialului seminal, a ovulelor sau embrionilor acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150876_a_152205]
-
caldă, la 35-45°C, are o putere de spălare, superioară apei reci, deoarece are o putere mai mare de emulsionare și dizolvare. Înmuierea cu apă fierbinte (peste 55°C) are dezavantajul coagulării proteinelor, pe care le face aderente de suportul tratat. În funcție de suportul de tratat, la apă caldă se adaugă 1-2% carbonat de sodiu, săpun sau detergenți anionici sau produse etichetate și avizate/autorizate de Ministerul Sănătății și Familiei că detergent dezinfectant sau produs pentru curățare și decontaminare. Condiții de eficacitate
NORMA TEHNICA din 6 martie 2003 privind curăţenia şi dezinfectia în unităţile sanitare de stat şi private*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150072_a_151401]
-
lenjeriei). Dezinfecția prin căldură umedă, cu fierul de călcat, completează decontaminarea lenjeriei, distrugerea formelor vegetative a bacteriilor, în 5-10 secunde și a sporilor, în 50 secunde. Metodă este aplicabilă pentru țesăturile care suporta acest tratament și este eficace dacă țesătura tratată este umezita uniform. 2.2.2. Dezinfecția cu raze ultraviolete Indicații: dezinfecția suprafețelor netede și aerului în boxe de laborator, săli de operații, alte spații închise, pentru completarea măsurilor de curățenie și dezinfecție chimică. Condiții de eficacitate: 2.2.2
NORMA TEHNICA din 6 martie 2003 privind curăţenia şi dezinfectia în unităţile sanitare de stat şi private*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150072_a_151401]
-
2.2.2. Condiții speciale, pentru dezinfecția suprafețelor: - se utilizează aparate cu radiație directă; - dezinfecția se efectuează în absență omului; - durată de expunere se calculează ținând seama de gradientul energetic al radiației bactericide dat de distanță dintre sursă și suprafață tratată și de cantitatea de energie necesară pentru distrugerea în proporție de 99,90-99,99% a germenului test tratat. Se definește că doză letală, cantitatea de energie necesară (uW/cmý) pentru distrugerea unui microorganism test în proporție de 90%. Pentru a
NORMA TEHNICA din 6 martie 2003 privind curăţenia şi dezinfectia în unităţile sanitare de stat şi private*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150072_a_151401]
-
absență omului; - durată de expunere se calculează ținând seama de gradientul energetic al radiației bactericide dat de distanță dintre sursă și suprafață tratată și de cantitatea de energie necesară pentru distrugerea în proporție de 99,90-99,99% a germenului test tratat. Se definește că doză letală, cantitatea de energie necesară (uW/cmý) pentru distrugerea unui microorganism test în proporție de 90%. Pentru a considera eficace dezinfecția, se administrează 3-4 doze letale pe suprafața tratată. 2.2.2.3. Condiții pentru dezinfecția
NORMA TEHNICA din 6 martie 2003 privind curăţenia şi dezinfectia în unităţile sanitare de stat şi private*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150072_a_151401]
-
de 99,90-99,99% a germenului test tratat. Se definește că doză letală, cantitatea de energie necesară (uW/cmý) pentru distrugerea unui microorganism test în proporție de 90%. Pentru a considera eficace dezinfecția, se administrează 3-4 doze letale pe suprafața tratată. 2.2.2.3. Condiții pentru dezinfecția aerului cu R.U.V. Se utilizează numai tipuri de aparate autorizate de Ministerul Sănătății/Ministerul Sănătății și Familiei. Numărul lămpilor necesare pentru dezinfecția aerului într-un spațiu închis se calculează în funcție de debitul
NORMA TEHNICA din 6 martie 2003 privind curăţenia şi dezinfectia în unităţile sanitare de stat şi private*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150072_a_151401]
-
chimică - Dezinfecție de nivel inalt - Dezinfecție de nivel intermediar - Dezinfecție de nivel scăzut 2.3.1.1. STERILIZARE CHIMICĂ Realizează distrugerea tuturor microorganismelor și a unui număr mare de spori bacterieni. Timpul de contact necesar al substanței chimice cu substratul tratat este de câteva ore. Este obligatorie respectarea recomandărilor producătorului referitoare la timpul de contact și condițiile de realizare. Substanțele chimice care realizează sterilizarea chimică sunt: - Glutaraldehida (2%) - Peroxid de hidrogen stabilizat (6%) - Acidul peracetic (diferite concentrații) 2.3.1.2
NORMA TEHNICA din 6 martie 2003 privind curăţenia şi dezinfectia în unităţile sanitare de stat şi private*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150072_a_151401]
-
sunt: - Glutaraldehida (2%) - Peroxid de hidrogen stabilizat (6%) - Acidul peracetic (diferite concentrații) 2.3.1.2. DEZINFECȚIA DE NIVEL INALT Realizează distrugerea tuturor microorganismelor, cu excepția unui număr mare de spori bacterieni. Timpul de contact necesar al substanței chimice cu substratul tratat trebuie să fie de cel putin 20 minute. Este obligatorie respectarea recomandărilor producătorului. Substanțele chimice și mijloacele prin care se poate realiza dezinfecția de nivel inalt sunt: - Glutaraldehida (2%) - Peroxidul de hidrogen stabilizat (6%) - Acidul peracetic (diferite concentrații) - Hipocloritul de
NORMA TEHNICA din 6 martie 2003 privind curăţenia şi dezinfectia în unităţile sanitare de stat şi private*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150072_a_151401]