37,169 matches
-
indiferent dacă este planificată periodic sau altfel) fără a plăti în același timp, sau fără a depune într-un cont special desemnat pentru plata la următoarea Dată de Plată o sumă egală cu partea din datoria restanta în cadrul acestui Contract proporțională ponderii pe care o are plata efectuată în cadrul respectivului Instrument de Datorie Externă în totalul sumei restante a acelui Instrument. În acest sens, orice plata a unui Instrument de Datorie Externă efectuată din sumele rezultate din emisiunea unui alt instrument
CONTRACT DE FINANTARE din 20 octombrie 2006 (*actualizat*) dintre România şi Banca Europeana de Investitii, în valoare de 63.000.000 EUR, referitor la finantarea Proiectului privind modernizarea metroului din Bucureşti - etapa a III-a, semnat la Atena la 20 octombrie 2006. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/251066_a_252395]
-
respectivă. (e) Asociația va lua măsurile necesare pentru ca, la intervale de timp rezonabile, părțile de cotizații plătite conform articolului II secțiunea 2(d) de către membrii specificați în partea I a anexei A să fie utilizate de către Asociație în mod aproximativ proporțional, cu condiția, însă, ca respectivele părți de cotizații, fiind plătite în aur sau în altă valută decât cea a membrului cotizant, să poată fi utilizate mai rapid. Secțiunea 2 Păstrarea valorii rezervelor valutare (a) Ori de câte ori valoarea nominală a valutei unui
ACORD din 26 ianuarie 1960 de înfiinţare a Asociaţiei Internaţionale pentru Dezvoltare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256435_a_257764]
-
în valută membrului egală cu creșterea valorii sumei în valută respectivă căreia i se aplică prevederile punctului (a) al prezentei secțiuni. (c) Asociația poate renunța la aplicarea prevederilor paragrafelor precedente în cazul în care Fondul Monetar Internațional operează o modificare proporțională uniformă a valorii nominale a valutelor tuturor membrilor săi. (d) Sumele furnizate în baza prevederilor paragrafului (a) al prezentei secțiuni pentru a păstra valoarea oricărei valute vor putea fi convertite și utilizate în aceeași măsură ca și celelalte sume în
ACORD din 26 ianuarie 1960 de înfiinţare a Asociaţiei Internaţionale pentru Dezvoltare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256435_a_257764]
-
de Asociație la data încetării calității de membru a guvernului, cu excepția cazului în care Asociația le consideră necesare pentru a-și onora obligațiile angajate până la data respectivă în legătură cu activitățile sale de finanțare. (iii) Asociația îi va plăti guvernului o parte proporțională din toate rambursările de capital pe care le-a primit după data încetării calității de membru a guvernului în legătură cu împrumuturile contractate anterior acestei date, cu excepția celor acordate din resursele suplimentare furnizate Asociației în baza unor înțelegeri care prevăd drepturi speciale
ACORD din 26 ianuarie 1960 de înfiinţare a Asociaţiei Internaţionale pentru Dezvoltare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256435_a_257764]
-
prin exercitarea majorității drepturilor de vot efectuarea acestei distribuiri. (c) Cu condiția respectării prevederilor de mai sus și a oricăror înțelegeri speciale privind distribuirea resurselor suplimentare, încheiate în legătură cu furnizarea respectivelor resurse către Asociație, Asociația își va distribui activele către membri proporțional cu sumele plătite de aceștia în contul cotizațiilor. Orice distribuire de active în baza prevederii anterioare a prezentului paragraf (c) către un membru se va putea efectua numai cu condiția achitării în prealabil a tuturor obligațiilor respectivului membru către Asociație
ACORD din 26 ianuarie 1960 de înfiinţare a Asociaţiei Internaţionale pentru Dezvoltare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256435_a_257764]
-
într- un interval de 24 de ore . Concentrațiile plasmatice de adefovir au scăzut în mod biexponențial , cu o mediană a timpului de înjumătățire prin eliminare de 7, 22 ore ( 4, 72- 10, 70 ore ) . Linearitate/ non- linearitate : Farmacocinetica adefovirului este proporțională cu doza , când acesta este administrat sub formă de adefovir dipivoxil și dozele variază între 10 și 60 mg . Administrarea repetată de 10 mg adefovir dipivoxil zilnic nu a influențat farmacocinetica adefovirului . Sex , vârstă și origine etnică : Farmacocinetica adefovirului a
Ro_436 () [Corola-website/Science/291195_a_292524]
-
comparat cazurile în care a fost înregistrat un diabet gestațional mellitus (GDM) în timpul perioadei de sarcină și cazurile în care nu a fost identificat acest tip de diabet în timpul gravidității. Studiul a demonstrat că riscul de diabet gestațional este direct proporțional cu numărul factorilor adverși prezenți înainte de graviditate care sunt asociați de obicei cu diabetul și bolile cardiovasculare: un nivel ridicat al zahărului în sânge, hipertensiunea, obezitatea. În plus, autorii studiului au observat că un nivel nefavorabil al zahărului în sânge
Analizele de rutina pot identifica riscul de diabet gestational cu ani buni inainte de sarcina [Corola-website/Science/91993_a_92488]
-
eliminare al cantității totale de FCI- 1 după o singură administrare subcutanată a 0, 12 mg/ kg la trei subiecți pediatrici cu DFCI primar sever este estimată la 5, 8 ore . Clearance- ul cantității totale de FCI- 1 este invers proporțional cu concentrațiile serice de PLFCI- 3 , iar clearance- ul sistemic al cantității totale de FCI- 1 ( CL/ F ) a fost estimat la 0, 04 l/ h și kg la o valoare a PLFCI- 3 de 3 mg/ l la 12
Ro_458 () [Corola-website/Science/291217_a_292546]
-
insuficienței cardiace . 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Absorbția : După administrarea orală pioglitazona este absorbită rapid iar concentrațiile plasmatice maxime ale pioglitazonei nemodificate se realizează de obicei la 2 ore după administrare . Pentru doze între 2 - 60 mg s- au observat creșteri proporționale ale concentrației plasmatice . Concentrația la starea de echilibru se realizează după 4- 7 zile de administrare . Administrarea repetată nu duce la acumularea compusului sau a metaboliților săi . Absorbția nu este influențată de ingestia de alimente . Biodisponibilitatea absolută este mai mare
Ro_422 () [Corola-website/Science/291181_a_292510]
-
insuficienței cardiace . 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Absorbția : După administrarea orală pioglitazona este absorbită rapid iar concentrațiile plasmatice maxime ale pioglitazonei nemodificate se realizează de obicei la 2 ore după administrare . Pentru doze între 2 - 60 mg s- au observat creșteri proporționale ale concentrației plasmatice . Concentrația la starea de echilibru se realizează după 4- 7 zile de administrare . Administrarea repetată nu duce la acumularea compusului sau a metaboliților săi . Absorbția nu este influențată de ingestia de alimente . Biodisponibilitatea absolută este mai mare
Ro_422 () [Corola-website/Science/291181_a_292510]
-
insuficienței cardiace . 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Absorbția : După administrarea orală pioglitazona este absorbită rapid iar concentrațiile plasmatice maxime ale pioglitazonei nemodificate se realizează de obicei la 2 ore după administrare . Pentru doze între 2 - 60 mg s- au observat creșteri proporționale ale concentrației plasmatice . Concentrația la starea de echilibru se realizează după 4- 7 zile de administrare . Administrarea repetată nu duce la acumularea compusului sau a metaboliților săi . Absorbția nu este influențată de ingestia de alimente . Biodisponibilitatea absolută este mai mare
Ro_422 () [Corola-website/Science/291181_a_292510]
-
la nivelul abdomenului a fost de 84, 3 ± 15, 5 % . Cmax mediu ( ± DS ) a fost de 4, 59 ± 1, 5 μg/ ml , ASC a fost de 55, 8 ± 12, 1 μg* h/ ml . Absorbția după administrarea subcutanată a enfuvirtidei este proporțională cu doza administrată , în intervalul 45 până la 180 mg . Absorbția după administrarea subcutanată a unei doze de 90 mg este comparabilă la injectarea în abdomen , coapsă sau braț . În patru studii diferite ( N=9 până la 12 ) valoare medie a concentrațiilor
Ro_399 () [Corola-website/Science/291158_a_292487]
-
la nivelul abdomenului a fost de 84, 3 ± 15, 5 % . Cmax mediu ( ± DS ) a fost de 4, 59 ± 1, 5 μg/ ml , ASC a fost de 55, 8 ± 12, 1 μg* h/ ml . Absorbția după administrarea subcutanată a enfuvirtidei este proporțională cu doza administrată , în intervalul 45 până la 180 mg . Absorbția după administrarea subcutanată a unei doze de 90 mg este comparabilă la injectarea în abdomen , coapsă sau braț . În patru studii diferite ( N=9 până la 12 ) valoare medie a concentrațiilor
Ro_399 () [Corola-website/Science/291158_a_292487]
-
0, 50 ore după administrare ( la terminarea perfuzării ) , 9 micrograme/ ml la 12 ore după administrarea dozei și 1 microgram/ ml la 24 ore după doză . Aria de sub curba concentrației plasmatice în funcție de timp ( ASC ) a ertapenemului la adulți crește aproximativ proporțional cu doza , în intervalul 0, 50 - 2 g . Nu există acumulări de ertapenem la adulți după administrare intravenoasă de doze multiple , între 0, 50 și 2 g zilnic . Valoarea medie a concentrației plasmatice a ertapenemului , după administrare unică prin perfuzie
Ro_496 () [Corola-website/Science/291255_a_292584]
-
sunt de aproximativ 50 % din concentrațiile maxime , spre deosebire de administrarea orală , în care concentrațiile scad la practic zero între doze . Deși mai puțin pronunțată decât în cazul formei farmaceutice orale , expunerea la rivastigmină ( Cmax și ASC ) a crescut mai mult decât proporțional , cu un factor de 2, 6 la trecerea de la 4, 6 mg/ 24 ore la 9, 5 mg/ 24 ore . Indicele de fluctuație ( IF ) , o măsură a diferenței relative dintre concentrația maximă și cea minimă (( Cmax- Cmin ) / Cmedie ) , a fost
Ro_333 () [Corola-website/Science/291092_a_292421]
-
sunt de aproximativ 50 % din concentrațiile maxime , spre deosebire de administrarea orală , în care concentrațiile scad la practic zero între doze . Deși mai puțin pronunțată decât în cazul formei farmaceutice orale , expunerea la rivastigmină ( Cmax și ASC ) a crescut mai mult decât proporțional , cu un factor de 2, 6 la trecerea de la 4, 6 mg/ 24 ore la 9, 5 mg/ 24 ore . Indicele de fluctuație ( IF ) , o măsură a diferenței relative dintre concentrația maximă și cea minimă (( Cmax- Cmin ) / Cmedie ) , a fost
Ro_333 () [Corola-website/Science/291092_a_292421]
-
reacție , trebuie întreruptă administrarea rufinamidei și trebuie instituit un tratament alternativ . Toți pacienții care prezintă o erupție cutanată în timpul tratamentului cu rufinamidă trebuie supravegheați atent . Pe durata unui studiu cu privire la intervalul QT , rufinamida a produs o scurtare a intervalului QTc , proporțională cu concentrația . Cu toate că nu se cunosc mecanismul de bază și semnificația acestei constatări asupra siguranței administrării medicamentului , medicii trebuie să evalueze din punct de vedere clinic , necesitatea prescrierii rufinamidei la pacienții cu risc de scurtare suplimentară a duratei intervalului QTc
Ro_471 () [Corola-website/Science/291230_a_292559]
-
a frecvenței convulsiilor au fost dependente de concentrațiile plasmatice ale rufinamidei . 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Absorbție Concentrațiile plasmatice maxime sunt atinse la aproximativ 6 ore de la administrare . Concentrația plasmatică maximă ( Cmax ) și ASC plasmatice ale rufinamidei cresc mai puțin decât proporțional cu creșterea dozelor , atât la subiecții sănătoși , în condiții “ a jeun ” și de consum de alimente , cât și la pacienți , probabil datorită absorbției limitate de doză . După administrarea unor doze unice , consumul de alimente crește biodisponibilitatea ( ASC ) rufinamidei cu aproximativ
Ro_471 () [Corola-website/Science/291230_a_292559]
-
reacție , trebuie întreruptă administrarea rufinamidei și trebuie instituit un tratament alternativ . Toți pacienții care prezintă o erupție cutanată în timpul tratamentului cu rufinamidă trebuie supravegheați atent . Pe durata unui studiu cu privire la intervalul QT , rufinamida a produs o scurtare a intervalului QTc , proporțională cu concentrația . Cu toate că nu se cunosc mecanismul de bază și semnificația acestei constatări asupra siguranței administrării medicamentului , medicii trebuie să evalueze din punct de vedere clinic , necesitatea prescrierii rufinamidei la pacienții cu risc de scurtare suplimentară a duratei intervalului QTc
Ro_471 () [Corola-website/Science/291230_a_292559]
-
a frecvenței convulsiilor au fost dependente de concentrațiile plasmatice ale rufinamidei . 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Absorbție Concentrațiile plasmatice maxime sunt atinse la aproximativ 6 ore de la administrare . Concentrația plasmatică maximă ( Cmax ) și ASC plasmatice ale rufinamidei cresc mai puțin decât proporțional cu creșterea dozelor , atât la subiecții sănătoși , în condiții “ a jeun ” și de consum de alimente , cât și la pacienți , probabil datorită absorbției limitate de doză . După administrarea unor doze unice , consumul de alimente crește biodisponibilitatea ( ASC ) rufinamidei cu aproximativ
Ro_471 () [Corola-website/Science/291230_a_292559]
-
reacție , trebuie întreruptă administrarea rufinamidei și trebuie instituit un tratament alternativ . Toți pacienții care prezintă o erupție cutanată în timpul tratamentului cu rufinamidă trebuie supravegheați atent . Pe durata unui studiu cu privire la intervalul QT , rufinamida a produs o scurtare a intervalului QTc , proporțională cu concentrația . Cu toate că nu se cunosc mecanismul de bază și semnificația acestei constatări asupra siguranței administrării medicamentului , medicii trebuie să evalueze din punct de vedere clinic , necesitatea prescrierii rufinamidei la pacienții cu risc de scurtare suplimentară a duratei intervalului QTc
Ro_471 () [Corola-website/Science/291230_a_292559]
-
a frecvenței convulsiilor au fost dependente de concentrațiile plasmatice ale rufinamidei . 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Absorbție Concentrațiile plasmatice maxime sunt atinse la aproximativ 6 ore de la administrare . Concentrația plasmatică maximă ( Cmax ) și ASC plasmatice ale rufinamidei cresc mai puțin decât proporțional cu creșterea dozelor , atât la subiecții sănătoși , în condiții “ a jeun ” și de consum de alimente , cât și la pacienți , probabil datorită absorbției limitate de doză . După administrarea unor doze unice , consumul de alimente crește biodisponibilitatea ( ASC ) rufinamidei cu aproximativ
Ro_471 () [Corola-website/Science/291230_a_292559]
-
creșteri de până la 5 ori ale timpului de sâgerare . Aceste creșteri sunt rapid reversibile prin întreruperea perfuziei , timpul de sâgerare revenind la valorile inițiale în aproximativ 6 ( 2- 8 ) ore . 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Farmacocinetica eptifibatidei este liniară și direct proporțională cu doza , pentru doze administrate în bolus cuprinse între 90 și 250 µg/ Kg și rate ale perfuziei cuprinse între 0, 5 și 3 µg/ Kg și min . În cazul pacienților cu boală arterială coronariană , pentru perfuzia cu 2 µg
Ro_486 () [Corola-website/Science/291245_a_292574]
-
respectiv de 13 l/ oră . Timpul mediu de înjumătățire prin eliminare în urma administrării intravenoase este de aproximativ 2 ore . Liniaritate/ nonliniaritate C max a vildagliptin și aria de sub curba concentrațiilor plasmatice în funcție de timp ( ASC ) au crescut într- un mod aproximativ proporțional cu doza în intervalul de doze terapeutice . Caracteristici la pacienți Sex Nu au fost observate diferențe relevante din punct de vedere clinic în farmacocinetica vildagliptinului între subiecții sănătoși bărbați și femei în cadrul unei mari varietăți de grupe de vârstă și
Ro_532 () [Corola-website/Science/291291_a_292620]
-
distribuție , de aproximativ 132 l ( DS 57 ) și un timp de înjumătățire plasmatică relativ scurt de 2- 3 ore . Compararea parametrilor farmacocinetici nu a indicat modificarea proprietăților farmacocinetice pe parcursul celor 5 zile de administrare . Aria de sub curbă a crescut aproximativ proporțional cu creșterea dozei . Acumularea de topotecan este scăzută sau absentă în urma administrărilor zilnice repetate și nu s- a dovedit că ar exista modificări ale profilului farmacocinetic după administrarea de doze multiple . Studiile preclinice arată că legarea topotecanului de proteinele plasmatice
Ro_446 () [Corola-website/Science/291205_a_292534]