8,280 matches
-
care aparțin postului/posturilor de lucru nu trebuie să creeze disconfort lucrătorilor prin producerea de căldură în exces. f) Radiații ... Toate radiațiile, cu excepția părții vizibile a spectrului electromagnetic, trebuie reduse la niveluri neglijabile în ceea ce privește protecția sănătății și securitatea lucrătorilor. g) Umiditate ... Trebuie să fie atins și menținut un nivel de umiditate corespunzător. 3. Interfață operator/computer La elaborarea, alegerea, achiziționarea și modificarea programelor, precum și pentru definirea sarcinilor care implică utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare, angajatorul trebuie s�� țină seama de
HOTĂRÂRE nr. 1.028 din 9 august 2006 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate în munca referitoare la utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180063_a_181392]
-
disconfort lucrătorilor prin producerea de căldură în exces. f) Radiații ... Toate radiațiile, cu excepția părții vizibile a spectrului electromagnetic, trebuie reduse la niveluri neglijabile în ceea ce privește protecția sănătății și securitatea lucrătorilor. g) Umiditate ... Trebuie să fie atins și menținut un nivel de umiditate corespunzător. 3. Interfață operator/computer La elaborarea, alegerea, achiziționarea și modificarea programelor, precum și pentru definirea sarcinilor care implică utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare, angajatorul trebuie s�� țină seama de următoarele principii: a) programul trebuie adaptat sarcinii de muncă; ... b
HOTĂRÂRE nr. 1.028 din 9 august 2006 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate în munca referitoare la utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180063_a_181392]
-
veterinară Linii directoare pentru depistarea vectorilor 1. Căutarea vectorilor trebuie efectuată în spațiile în care trăiesc și se odihnesc porcinele și în împrejurimile acestor zone. Vectorii sunt găsiți în general în clădiri vechi, la umbră, atunci când condițiile de temperatura și umiditate sunt favorabile. Cele mai bune rezultate sunt obținute când căutarea are loc primăvara târziu, în timpul verii și toamna devreme, perioade în care vectorii sunt foarte activi. 2. Trebuie să fie utilizate doua metode: (a) Căutarea vectorilor în sol, nisip sau
NORMĂ SANITARĂ VETERINARĂ din 26 aprilie 2006 (**actualizată**) privind controlul pestei porcine africane*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179979_a_181308]
-
pentru creațiile noi românești și străine, la solicitarea beneficiarilor, în 1-3 CTS, cu un număr redus de repetiții (2-3) și cu suprafața parcelei la nivelul parcelei normale din culturile comparative de concurs. Prin aceste teste se urmăresc: capacitatea de producție, umiditatea la recoltare, precocitatea și rezistența la cădere sau frângere. Durata testelor este de 1 an. ... (3) La solicitarea beneficiarilor, ISTIS poate organiza și teste pentru verificarea coincidenței la înflorire și a capacității de producție a formelor parentale. Aceste teste se
ORDIN nr. 1.348 din 23 decembrie 2005(*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor privind testarea şi înregistrarea soiurilor de plante agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180024_a_181353]
-
sau mai multe CTS, la solicitarea beneficiarilor. În cadrul acestor teste, soiurile vor fi comparate cu soiuri deja răspândite în producție, iar suprafața parcelelor va fi de 0,2-1,0 ha pentru culturile de câmp. Se determină capacitatea de producție și umiditatea la recoltare. Durata testelor este de 2 ani. ... (5) Testele pentru verificarea menținerii se efectuează periodic de către ISTIS, în scopul determinării dacă soiul mai este încă distinct, stabil și suficient de uniform păstrându-și aceleași caractere ca în momentul înregistrării
ORDIN nr. 1.348 din 23 decembrie 2005(*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor privind testarea şi înregistrarea soiurilor de plante agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180024_a_181353]
-
MONITORUL OFICIAL nr. 419 din 5 iunie 2014. Articolul 3 (1) Pentru efectuarea testului VAU, la CTS-uri se fac anumite observații care se trec în fisele întocmite în acest scop după cum urmează: ... a) producția bruta la unitatea de suprafață, umiditatea boabelor, iar după efectuarea analizei variantei producția relativa și semnificația diferențelor; ... b) însușiri fiziologice ca rezistența la iernare, capacitatea de regenerare în primăvară, rezistența la temperaturi scăzute, rezistența la cădere, frângere, seceta, arșiță, scuturare, la boli și dăunători și perioada
ORDIN nr. 1.348 din 23 decembrie 2005(*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor privind testarea şi înregistrarea soiurilor de plante agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180024_a_181353]
-
nesanitare. Articolul 166 (1) Spațiile de depozitare vor fi prevăzute cu utilaje frigorifice pentru păstrarea materialelor care necesită refrigerarea. ... (2) Se va asigura protecția împotriva radiațiilor solare a materialelor sensibile. ... (3) Se vor păstra o temperatură și un nivel de umiditate adecvate tipului de materiale depozitate. ... (4) Se va asigura ventilația naturală și/sau artificială, astfel încât să se păstreze calitatea aerului interior, conform normelor în vigoare. ... (5) Finisajele vor fi făcute cu vopsea lavabilă. ... (6) Pavimentul depozitului va fi neted, fără
NORME din 26 iulie 2006 (*actualizate*) privind structura funcţională a compartimentelor şi serviciilor din spital*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179990_a_181319]
-
sus. Pentru aplicarea acestui ghid în realizarea harților strategice de zgomot se considera următoarele: Tabel 2. Proporția de "condiții favorabile" dintr-o perioadă de zi calendaristica: Absorbția atmosferică În RMR este prezentată atenuarea aerului în funcție de coeficientul de temperatură și de umiditatea relativă. Dacă acestea nu corespund condițiilor din România, acesti coeficienți pot avea nevoie de adaptări, care trebuiesc făcute în conformitate cu ISO 9613-1. 2.3. Linii directoare privind metodă interimară de calcul recomandată de Comisia Europeană: ECAC.CEAC Doc. 29 "Raport privind
GHID din 26 iulie 2006 privind metodele interimare de calcul al indicatorilor de zgomot pentru zgomotul produs de activităţile din zonele industriale, de traficul rutier, feroviar şi aerian din vecin��tatea aeroporturilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180424_a_181753]
-
receptor, exprimată în metri; d(0)- distanță de referință (= 1m). b) Absorbția atmosferică ... Atenuarea zgomotului din cauza absorbției atmosferice A(atm) este calculată prin metoda aceceptata în mod general. Deși IS0 9613-2 oferă o serie de coeficienți pentru anumite temperaturi și umidități relative, se recomandă utilizarea întregului tabel cu acesti coeficienți din ISO 9613 - 1. Selectarea coeficienților adecvați depinde de condițiile climatice naționale sau chiar regionale, (se exprimă în dB). A(atm)= f2αd/1000 (3) Unde: α - coeficientul de atenuare atmosferică (se
GHID din 26 iulie 2006 privind metodele interimare de calcul al indicatorilor de zgomot pentru zgomotul produs de activităţile din zonele industriale, de traficul rutier, feroviar şi aerian din vecin��tatea aeroporturilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180424_a_181753]
-
al instalației plus zgomotul de fond, se corectează pentru zgomotul de fond conform tabelului 2 . Tabel 2 8000 0,046 Valorile pentru fiecare bandă de octava prezentate în tabelul 3 sunt valabile la temperatura de 15°C și la o umiditate relativă medie de 70%. Dacă condițiile atmosferice diferă mult de acestea, se utilizează valorile corespunzătoare ale absorbției în aer pentru temperatura și umiditatea relativă din momentul măsurătorilor de zgomot. Etapă 8 Se calculează nivelul de putere acustică în benzi de
GHID din 26 iulie 2006 privind metodele interimare de calcul al indicatorilor de zgomot pentru zgomotul produs de activităţile din zonele industriale, de traficul rutier, feroviar şi aerian din vecin��tatea aeroporturilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180424_a_181753]
-
bandă de octava prezentate în tabelul 3 sunt valabile la temperatura de 15°C și la o umiditate relativă medie de 70%. Dacă condițiile atmosferice diferă mult de acestea, se utilizează valorile corespunzătoare ale absorbției în aer pentru temperatura și umiditatea relativă din momentul măsurătorilor de zgomot. Etapă 8 Se calculează nivelul de putere acustică în benzi de octava, L(w), în decibeli, cu următoarea relație: L(w) = L(p) +deltaL(s) + deltaL(f) + deltaL(M) + deltaL(α) (15) Etapă 9
GHID din 26 iulie 2006 privind metodele interimare de calcul al indicatorilor de zgomot pentru zgomotul produs de activităţile din zonele industriale, de traficul rutier, feroviar şi aerian din vecin��tatea aeroporturilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180424_a_181753]
-
sale de functionare în timpul măsurărilor; ... c) O descriere a instalației privind tipul de zgomot și eventualele efecte de ecran în pozițiile microfonului; ... d) Dată și ora măsurării; ... e) Condițiile atmosferice în timpul măsurărilor și anume: ... 1. viteza și direcția vântului; 2. umiditatea relativă și temperatura aerului; 3. stratul de nori; f) Tipul, modelul, seria și producătorii apărăturii; ... g) Metodă de calibrare; ... h) Înălțimea microfonului. ... i) O determinare calitativa a surselor învecinate (drumuri, căi ferate, alte instalații, ... etc) care pot afecta; j) toate
GHID din 26 iulie 2006 privind metodele interimare de calcul al indicatorilor de zgomot pentru zgomotul produs de activităţile din zonele industriale, de traficul rutier, feroviar şi aerian din vecin��tatea aeroporturilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180424_a_181753]
-
sus. Pentru aplicarea acestui ghid în realizarea harților strategice de zgomot se considera următoarele: Tabel 2. Proporția de "condiții favorabile" dintr-o perioadă de zi calendaristica: Absorbția atmosferică În RMR este prezentată atenuarea aerului în funcție de coeficientul de temperatură și de umiditatea relativă. Dacă acestea nu corespund condițiilor din România, acesti coeficienți pot avea nevoie de adaptări, care trebuiesc făcute în conformitate cu ISO 9613-1. 2.3. Linii directoare privind metodă interimară de calcul recomandată de Comisia Europeană: ECAC.CEAC Doc. 29 "Raport privind
GHID din 26 iulie 2006 privind metodele interimare de calcul al indicatorilor de zgomot pentru zgomotul produs de activităţile din zonele industriale, de traficul rutier, feroviar şi aerian din vecin��tatea aeroporturilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180425_a_181754]
-
receptor, exprimată în metri; d(0)- distanță de referință (= 1m). b) Absorbția atmosferică ... Atenuarea zgomotului din cauza absorbției atmosferice A(atm) este calculată prin metoda aceceptata în mod general. Deși IS0 9613-2 oferă o serie de coeficienți pentru anumite temperaturi și umidități relative, se recomandă utilizarea întregului tabel cu acesti coeficienți din ISO 9613 - 1. Selectarea coeficienților adecvați depinde de condițiile climatice naționale sau chiar regionale, (se exprimă în dB). A(atm)= f2αd/1000 (3) Unde: α - coeficientul de atenuare atmosferică (se
GHID din 26 iulie 2006 privind metodele interimare de calcul al indicatorilor de zgomot pentru zgomotul produs de activităţile din zonele industriale, de traficul rutier, feroviar şi aerian din vecin��tatea aeroporturilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180425_a_181754]
-
al instalației plus zgomotul de fond, se corectează pentru zgomotul de fond conform tabelului 2 . Tabel 2 8000 0,046 Valorile pentru fiecare bandă de octava prezentate în tabelul 3 sunt valabile la temperatura de 15°C și la o umiditate relativă medie de 70%. Dacă condițiile atmosferice diferă mult de acestea, se utilizează valorile corespunzătoare ale absorbției în aer pentru temperatura și umiditatea relativă din momentul măsurătorilor de zgomot. Etapă 8 Se calculează nivelul de putere acustică în benzi de
GHID din 26 iulie 2006 privind metodele interimare de calcul al indicatorilor de zgomot pentru zgomotul produs de activităţile din zonele industriale, de traficul rutier, feroviar şi aerian din vecin��tatea aeroporturilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180425_a_181754]
-
bandă de octava prezentate în tabelul 3 sunt valabile la temperatura de 15°C și la o umiditate relativă medie de 70%. Dacă condițiile atmosferice diferă mult de acestea, se utilizează valorile corespunzătoare ale absorbției în aer pentru temperatura și umiditatea relativă din momentul măsurătorilor de zgomot. Etapă 8 Se calculează nivelul de putere acustică în benzi de octava, L(w), în decibeli, cu următoarea relație: L(w) = L(p) +deltaL(s) + deltaL(f) + deltaL(M) + deltaL(α) (15) Etapă 9
GHID din 26 iulie 2006 privind metodele interimare de calcul al indicatorilor de zgomot pentru zgomotul produs de activităţile din zonele industriale, de traficul rutier, feroviar şi aerian din vecin��tatea aeroporturilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180425_a_181754]
-
sale de functionare în timpul măsurărilor; ... c) O descriere a instalației privind tipul de zgomot și eventualele efecte de ecran în pozițiile microfonului; ... d) Dată și ora măsurării; ... e) Condițiile atmosferice în timpul măsurărilor și anume: ... 1. viteza și direcția vântului; 2. umiditatea relativă și temperatura aerului; 3. stratul de nori; f) Tipul, modelul, seria și producătorii apărăturii; ... g) Metodă de calibrare; ... h) Înălțimea microfonului. ... i) O determinare calitativa a surselor învecinate (drumuri, căi ferate, alte instalații, ... etc) care pot afecta; j) toate
GHID din 26 iulie 2006 privind metodele interimare de calcul al indicatorilor de zgomot pentru zgomotul produs de activităţile din zonele industriale, de traficul rutier, feroviar şi aerian din vecin��tatea aeroporturilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180425_a_181754]
-
afectată de eroziunile din albie ca urmare a viiturilor produse în perioada 2002-2005; - plantații forestiere, constituite în zone de protecție și consolidare, cu speciile prezentate în anexa nr. 2; - regularizarea scurgerilor pe versanți; - stabilizarea terenurilor cu alunecări; - eliminarea excesului de umiditate prin realizarea unor canale de coastă de colectare a precipitațiilor și conducerea acestora în emisării naturali; - amenajarea văilor și ravenelor prin realizarea unor construcții hidrotehnice adecvate. 5. CRITERII DE ELIGIBILITATE Generale - Trebuie să se demonstreze utilitatea tehnică și funcțională a
ANEXE din 14 iunie 2006 (*actualizată*) cuprinzând fişele tehnice ale măsurilor 1.1 "Îmbunătăţirea prelucrării şi marketingului produselor agricole şi piscicole", 1.2 "Îmbunătăţirea structurilor în vederea realizării controlului de calitate, veterinar şi fitosanitar, pentru calitatea produselor alimentare şi pentru protecţia consumatorilor", 2.1 "Dezvoltarea şi îmbunătăţirea infrastructurii rurale", 3.1 "Investiţii în exploataţiile agricole", 3.2 "Constituirea grupurilor de producători", 3.3 "Metode agricole de producţie destinate să protejeze mediul şi să menţină peisajul rural", 3.4 "Dezvoltarea şi diversificarea activităţilor economice care generează activităţi multiple şi venituri alternative", 3.5 "Silvicultura", 4.1 "Îmbunătăţirea pregătirii profesionale" şi 4.2 "Asistenţa tehnică" din Programul naţional pentru agricultura şi dezvoltare rurală finanţat din fonduri SAPARD profesionale" şi 4.2 "Asistenţa tehnică" din Programul naţional pentru agricultură şi dezvoltare rurală finanţat din fonduri SAPARD. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180170_a_181499]
-
metodologia specifica, aprobată de legislația în vigoare. Pepiniere - Construirea sistemelor de irigații, aprovizionarea cu apa, construcția serelor și a solariilor pentru producerea puieților în mediul controlat, a spațiilor pentru conservarea și depozitarea semințelor, sortarea și depozitarea puieților, instalații pentru controlul umidității în sere, construirea de clădiri operaționale, lucrări de amenajare a câmpului pepinierei; - Realizarea împrejmuirii; - Achiziții de mașini, echipamente și instalații, etc. Investiții pentru îmbunătățirea prelucrării primare a lemnului și marketingului produselor forestiere - Achiziții de utilaje și echipamente pentru prelucrarea primara
ANEXE din 14 iunie 2006 (*actualizată*) cuprinzând fişele tehnice ale măsurilor 1.1 "Îmbunătăţirea prelucrării şi marketingului produselor agricole şi piscicole", 1.2 "Îmbunătăţirea structurilor în vederea realizării controlului de calitate, veterinar şi fitosanitar, pentru calitatea produselor alimentare şi pentru protecţia consumatorilor", 2.1 "Dezvoltarea şi îmbunătăţirea infrastructurii rurale", 3.1 "Investiţii în exploataţiile agricole", 3.2 "Constituirea grupurilor de producători", 3.3 "Metode agricole de producţie destinate să protejeze mediul şi să menţină peisajul rural", 3.4 "Dezvoltarea şi diversificarea activităţilor economice care generează activităţi multiple şi venituri alternative", 3.5 "Silvicultura", 4.1 "Îmbunătăţirea pregătirii profesionale" şi 4.2 "Asistenţa tehnică" din Programul naţional pentru agricultura şi dezvoltare rurală finanţat din fonduri SAPARD profesionale" şi 4.2 "Asistenţa tehnică" din Programul naţional pentru agricultură şi dezvoltare rurală finanţat din fonduri SAPARD. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/180170_a_181499]
-
cântărire suficient de mari pentru a cuprinde astfel de creuzete sau orice fel de aparatură care dă rezultate identice I.3.1.2. Vas de trompă pentru filtrare la vid I.3.1.3. Exicator care conține silicagel autoindicator de umiditate I.3.1.4. Etuvă cu ventilator pentru uscarea eșantioanelor la 150 ± 3°C I.3.1.5. Balanța analitică având o precizie de 0,0002 g I.3.1.6. Extractor Soxhlet sau alt aparat capabil să asigure rezultate
HOTĂRÂRE nr. 295 din 12 martie 2008 privind analiza cantitativă a amestecurilor binare de fibre textile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196458_a_197787]
-
se usucă și se cântăresc pentru a calcula proporția fiecărei fibre în amestec. II.3. Aparatura II.3.1. Flacoane de cântărire sau orice fel de aparatură care furnizează rezultate identice II.3.2. Exicator care conține silicagel autoindicator de umiditate II.3.3. Etuvă cu ventilator pentru uscarea epruvetelor la 150 ± 3°C II.3.4. Balanța analitică cu o precizie de 0,0002 g II.3.5. Extractor Soxhlet sau alt aparat capabil să asigure rezultate identice II.3
HOTĂRÂRE nr. 295 din 12 martie 2008 privind analiza cantitativă a amestecurilor binare de fibre textile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196458_a_197787]
-
nu mai prezinte nici un pericol în cursul transportului, nu sunt supuse prescripțiilor ADR. 142 Făina din semințe de soia care a fost supusă unui tratament de extragere prin solvent, care nu conține mai mult de 1,5 % ulei și 11 % umiditate, și care nu conține practic solvent inflamabil, nu este supusă prescripțiilor ADR. 144 O soluție apoasă care nu conține mai mult de 24 % alcool (în volum) nu este supusă prescripțiilor ADR. 145 Băuturile alcoolizate din grupa de ambalare III, atunci când
ACORD EUROPEAN (VOL. II) din 30 septembrie 1957 referitor la tranSportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195299_a_196628]
-
pentru o manevrare ulterioară manuală sau mecanică. ... b) Toate închiderile și deschiderile trebuie să fie sigilate astfel încât să excludă orice pierdere a conținutului care s-ar putea produce în condiții normale de transport, prin vibrații sau prin variații ale temperaturii, umidității sau presiunii (determinată, de exemplu, de altitudine). La exteriorul obiectelor mari și robuste nu trebuie să adere reziduuri periculoase; ... c) Părțile obiectelor mari și robuste care sunt în contact direct cu substanțele periculoase: ... i) nu trebuie să fie afectate sau
ACORD EUROPEAN (VOL. II) din 30 septembrie 1957 referitor la tranSportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195299_a_196628]
-
clasa 1 trebuie proiectate și realizate astfel încât: a) să protejeze explozibilii, să prevină scăpările și să nu mărească riscul de aprindere sau de inițiere a aprinderii involuntare atunci când sunt supuși condițiilor normale de transport, inclusiv la schimbările previzibile de temperatură, umiditate sau presiune; ... b) coletul complet să poată fi manipulat în deplină siguranță în condiții normale de transport; și ... c) coletele să suporte orice sarcină aplicată prin stivuirea previzibilă la care ar putea fi supuse în timpul transportului, fără a mări riscul
ACORD EUROPEAN (VOL. II) din 30 septembrie 1957 referitor la tranSportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195299_a_196628]
-
1051 Cianură de hidrogen stabilizată). Recipientele sub presiune trebuie să fie construite și închise astfel încât să se prevină orice pierdere a conținutului care ar putea fi determinată de condițiile normale de transport, inclusiv de vibrații sau de variațiile de temperatură, umiditate sau presiune (ca urmare a modificării altitudinii, de exemplu). 4.1.6.2. Părțile recipientelor sub presiune și ale recipientelor criogenice deschise care se află în contact direct cu mărfurile periculoase nu trebuie să fie afectate sau slăbite de acestea
ACORD EUROPEAN (VOL. II) din 30 septembrie 1957 referitor la tranSportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195299_a_196628]