8,098 matches
-
pentru orice utilizare, cu excepția celor supuse reglementărilor privind reacția la foc pentru produse realizate din materiale încadrate în clasele A1*4), A2*4), B*4), C*4). (1.26) Membrane: - Straturi impermeabile la umiditate: - Substraturi la acoperiș: - Straturi pentru controlul vaporilor de apă: pentru utilizare în clădiri, cu excepția utilizărilor supuse reglementărilor privind reacția la foc pentru produse realizate din materiale încadrate în clasele A1*4), A2*4), B*4), C*4). (1.27) Uși și porți (cu sau fără feronerie aferentă
REGULAMENT din 31 ianuarie 2003 privind atestarea conformitatii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152374_a_153703]
-
4), A2*4), B*4) sau C*4): pentru utilizări supuse reglementărilor privind reacția la foc. (2.39) Membrane: - Foi impermeabile la umiditate: - Foi de acoperiș: pentru utilizare în clădiri. - Straturi impermeabile la umiditate: - Substraturi la acoperiș: - Straturi pentru controlul vaporilor de apă: realizate din materiale încadrate în clasele A1*4), A2*4), B*4) sau C*4): pentru utilizări supuse reglementărilor privind reacția la foc. (2.40) Uși și porți (cu sau fără feronerie aferentă): pentru utilizare în compartimentări la
REGULAMENT din 31 ianuarie 2003 privind atestarea conformitatii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152374_a_153703]
-
sau rănirea oamenilor. *7) În special, acele substanțe periculoase definite într-o hotărâre a Guvernului referitoare la restricțiile introducerii pe piață a anumitor substanțe și preparate chimice periculoase. *8) Alte utilizări prevăzute, acoperite de standarde europene armonizate, sunt: pentru controlul vaporilor de apă, pentru controlul penetrației apei, pentru controlul acustic și pentru controlul termic. *9) Critice, în sensul că aceste cerințe, în cazul ruperii îmbinării, pot pune construcțiile sau părți ale acestora în stări sub cele admise pentru funcționalitate și că
REGULAMENT din 31 ianuarie 2003 privind atestarea conformitatii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152374_a_153703]
-
pentru orice utilizare, cu excepția celor supuse reglementărilor privind reacția la foc pentru produse realizate din materiale încadrate în clasele A1*4), A2*4), B*4), C*4). (1.26) Membrane: - Straturi impermeabile la umiditate: - Substraturi la acoperiș: - Straturi pentru controlul vaporilor de apă: pentru utilizare în clădiri, cu excepția utilizărilor supuse reglementărilor privind reacția la foc pentru produse realizate din materiale încadrate în clasele A1*4), A2*4), B*4), C*4). (1.27) Uși și porți (cu sau fără feronerie aferentă
REGULAMENT din 19 februarie 2003 privind atestarea conformitatii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152379_a_153708]
-
4), A2*4), B*4) sau C*4): pentru utilizări supuse reglementărilor privind reacția la foc. (2.39) Membrane: - Foi impermeabile la umiditate: - Foi de acoperiș: pentru utilizare în clădiri. - Straturi impermeabile la umiditate: - Substraturi la acoperiș: - Straturi pentru controlul vaporilor de apă: realizate din materiale încadrate în clasele A1*4), A2*4), B*4) sau C*4): pentru utilizări supuse reglementărilor privind reacția la foc. (2.40) Uși și porți (cu sau fără feronerie aferentă): pentru utilizare în compartimentări la
REGULAMENT din 19 februarie 2003 privind atestarea conformitatii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152379_a_153708]
-
sau rănirea oamenilor. *7) În special, acele substanțe periculoase definite într-o hotărâre a Guvernului referitoare la restricțiile introducerii pe piață a anumitor substanțe și preparate chimice periculoase. *8) Alte utilizări prevăzute, acoperite de standarde europene armonizate, sunt: pentru controlul vaporilor de apă, pentru controlul penetrației apei, pentru controlul acustic și pentru controlul termic. *9) Critice, în sensul că aceste cerințe, în cazul ruperii îmbinării, pot pune construcțiile sau părți ale acestora în stări sub cele admise pentru funcționalitate și că
REGULAMENT din 19 februarie 2003 privind atestarea conformitatii produselor pentru construcţii*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152379_a_153708]
-
sau superioară lui 300 ppm sau 3 ppm pentru o plaja inferioară lui 300 ppm. 1.9.2. Verificarea efectelor de atenuare în analizorul de NO(x) Cele doua gaze importante, pentru analizoarele CLD (și HCLD) sunt CO(2) și vaporii de apa. Gradele de atenuare rezultate ale acestor gaze sunt proporționale cu concentrația lor și necesita, în consecința, tehnici de încercare pentru determinarea efectului de atenuare al concentrațiilor celor mai mari, prevăzute, în timpul încercării. 1.9.2.1. Verificarea efectului
ANEXA nr. 3 din 11 iulie 2002 privind metoda de încercare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149784_a_151113]
-
CLD (ppm) 1.9.2.2. Verificarea efectului de atenuare al apei Aceasta verificare se aplica numai la măsurarea concentrației de gaze umede. La calcularea efectului de atenuare a apei trebuie ținut cont de diluarea gazului de etalonare NO cu vaporii de apa și de stabilirea unui raport între concentrația vaporilor de apa în amestec și a celui prevăzut în timpul încercării. Gazul de etalonare NO având o concentrație de 80 până la 100% din întreaga scala raportată la plaja normală de funcționare
ANEXA nr. 3 din 11 iulie 2002 privind metoda de încercare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149784_a_151113]
-
al apei Aceasta verificare se aplica numai la măsurarea concentrației de gaze umede. La calcularea efectului de atenuare a apei trebuie ținut cont de diluarea gazului de etalonare NO cu vaporii de apa și de stabilirea unui raport între concentrația vaporilor de apa în amestec și a celui prevăzut în timpul încercării. Gazul de etalonare NO având o concentrație de 80 până la 100% din întreaga scala raportată la plaja normală de funcționare trebuie să treacă prin (H)CLD și valoarea înregistrată pentru
ANEXA nr. 3 din 11 iulie 2002 privind metoda de încercare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149784_a_151113]
-
CLD și valoarea înregistrată pentru NO se retine ca valoare (C). Presiunea absolută de funcționare a analizorului și temperatura apei trebuie să fie măsurate și înregistrate ca (E) și (F). Temperatura apei va fi determinata și înregistrată ca (F). Presiunea vaporilor de saturație a amestecului care corespunde la temperatura apei din vasul de barbotare (F) trebuie să fie măsurată și înregistrată ca valoare (G). Concentrația vaporilor de apa din amestec (în %) trebuie să fie calculată cu formula următoare: ┌ G ┐ H = 100
ANEXA nr. 3 din 11 iulie 2002 privind metoda de încercare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149784_a_151113]
-
înregistrate ca (E) și (F). Temperatura apei va fi determinata și înregistrată ca (F). Presiunea vaporilor de saturație a amestecului care corespunde la temperatura apei din vasul de barbotare (F) trebuie să fie măsurată și înregistrată ca valoare (G). Concentrația vaporilor de apa din amestec (în %) trebuie să fie calculată cu formula următoare: ┌ G ┐ H = 100 x │─────│ └ P(B)┘ și se înregistrează ca valoare (H). Concentrația prevăzută a gazului de etalonare NO diluat (cu vapori de apa) trebuie să fie calculată
ANEXA nr. 3 din 11 iulie 2002 privind metoda de încercare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149784_a_151113]
-
și înregistrată ca valoare (G). Concentrația vaporilor de apa din amestec (în %) trebuie să fie calculată cu formula următoare: ┌ G ┐ H = 100 x │─────│ └ P(B)┘ și se înregistrează ca valoare (H). Concentrația prevăzută a gazului de etalonare NO diluat (cu vapori de apa) trebuie să fie calculată cu formula următoare: ┌ H ┐ De = D x │ 1- ─── │ └ 100 ┘ și se înregistrează ca valoare De. Concentrația maxima a vaporilor de apa de evacuare (în %), pentru evacuarea motoarelor Diesel, admisă în cursul încercărilor, trebuie să
ANEXA nr. 3 din 11 iulie 2002 privind metoda de încercare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149784_a_151113]
-
și se înregistrează ca valoare (H). Concentrația prevăzută a gazului de etalonare NO diluat (cu vapori de apa) trebuie să fie calculată cu formula următoare: ┌ H ┐ De = D x │ 1- ─── │ └ 100 ┘ și se înregistrează ca valoare De. Concentrația maxima a vaporilor de apa de evacuare (în %), pentru evacuarea motoarelor Diesel, admisă în cursul încercărilor, trebuie să fie estimată în ipoteza unui raport atomic H/C al combustibilului de 1,8 la 1, pornind de la concentrația maxima a gazului de etalonare CO
ANEXA nr. 3 din 11 iulie 2002 privind metoda de încercare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149784_a_151113]
-
cu următoarea formula: Hm = 0,9 x A și se înregistrează ca valoare Hm. Efectul atenuării apei se calculează cu următoarea formula: ┌De-C De = concentrația admisă a NO diluat (ppm) C = concentrația NO diluat (ppm) Hm = concentrația maxima a vaporilor de apa (%) H = concentrația reală a vaporilor de apa (%). Nota: Este important ca gazul de etalonare, al NO, să conțină o concentrație minimă de NO(2) pentru aceasta verificare, deoarece absorbția de NO(2) în apa nu a intrat în
ANEXA nr. 3 din 11 iulie 2002 privind metoda de încercare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149784_a_151113]
-
A și se înregistrează ca valoare Hm. Efectul atenuării apei se calculează cu următoarea formula: ┌De-C De = concentrația admisă a NO diluat (ppm) C = concentrația NO diluat (ppm) Hm = concentrația maxima a vaporilor de apa (%) H = concentrația reală a vaporilor de apa (%). Nota: Este important ca gazul de etalonare, al NO, să conțină o concentrație minimă de NO(2) pentru aceasta verificare, deoarece absorbția de NO(2) în apa nu a intrat în calculele privind efectul de atenuare. 1.10
ANEXA nr. 3 din 11 iulie 2002 privind metoda de încercare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149784_a_151113]
-
în grame apa/kg aer uscat; H(d) = umiditatea absolută a aerului de diluare, în grame apa/kg aer uscat; R(d) = umiditatea relativă a aerului de diluare (%); R(a) = umiditatea relativă a aerului de admisie (%); P(d) = presiunea de vapori la saturație a aerului de diluare (kPa); P(a) = presiunea de vapori la saturație a aerului de admisie (kPa); P(B) = presiunea barometrică totală (kPa). 1.3.3. Corecția de umiditate a NO(x) Emisia de NO(x) fiind funcție de
ANEXA nr. 3 din 11 iulie 2002 privind metoda de încercare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149784_a_151113]
-
de diluare, în grame apa/kg aer uscat; R(d) = umiditatea relativă a aerului de diluare (%); R(a) = umiditatea relativă a aerului de admisie (%); P(d) = presiunea de vapori la saturație a aerului de diluare (kPa); P(a) = presiunea de vapori la saturație a aerului de admisie (kPa); P(B) = presiunea barometrică totală (kPa). 1.3.3. Corecția de umiditate a NO(x) Emisia de NO(x) fiind funcție de condițiile atmosferice ambiante, concentrația de NO(x) trebuie să fie corectată în funcție de
ANEXA nr. 3 din 11 iulie 2002 privind metoda de încercare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149784_a_151113]
-
H(a) = umiditatea aerului de admisie, în grame apa/kg aer uscat 6,22 x Ra xPa H(a) = ────────────────────────── P(B)-P(a) x R(a) x 10^-2 R(a) = umiditatea relativă a aerului de admisie (%) P(a) = presiunea vaporilor saturati în aerul de admisie (kPa) P(B) = presiunea barometrică totală (kPa) 1.4.2. Sistemul de diluare în circuit derivat Rezultatele încercărilor finale raportate la emisia de particule se obțin prin operațiunile următoare. Pentru diferențe tipuri de comanda a
ANEXA nr. 3 din 11 iulie 2002 privind metoda de încercare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149784_a_151113]
-
paragraful 8.3.2 existent. "8.3.3 La navele construite la 1 iulie 2002 sau după această dată, instalațiile de ventilație controlată ale țancului trebuie să aibă mijloace principale și secundare care să permită evacuarea completă a debitului de vapori pentru prevenirea suprapresiunii sau subpresiunii în cazul defectării unuia dintre mijloace. Alternativ, mijloacele secundare pot constă în senzori de presiune prevăzuți la fiecare tanc cu o instalație de supraveghere în camera de control marfă de pe navă sau în postul în
AMENDAMENTE din 1 iulie 1999 la Codul IBC, adoptate de Organizaţia Maritima Internationala prin Rezoluţia MSC.102(73) a Comitetului Securităţii Maritime la Londra la 5 decembrie 2000 şi, respectiv prin Rezoluţiile MEPC.79(43) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 1 iulie 1999 şi MEPC.90(45) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 5 octombrie 2000. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149870_a_151199]
-
instalația de stocare trebuie să fie dintr-un material care nu reacționează cu disulfura de carbon sau nu se dizolvă în această. 15.3.14 Îmbinările filetate nu sunt permise la sistemul de stocare a mărfii, inclusiv la tubulaturile de vapori. 15.3.15 înainte de încărcare, tancul(urile) trebuie inertizat(e) cu un gaz inert corespunzător până când conținutul de oxigen este de 2% din volum sau mai mic. Trebuie prevăzute mijloace pentru menținerea automată a unei suprapresiuni în tanc utilizând gazul
AMENDAMENTE din 1 iulie 1999 la Codul IBC, adoptate de Organizaţia Maritima Internationala prin Rezoluţia MSC.102(73) a Comitetului Securităţii Maritime la Londra la 5 decembrie 2000 şi, respectiv prin Rezoluţiile MEPC.79(43) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 1 iulie 1999 şi MEPC.90(45) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 5 octombrie 2000. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149870_a_151199]
-
fie inertizate cu un gaz inert corespunzător până când conținutul de oxigen este de 2% sau mai mic. Trebuie prevăzute mijloace pentru supravegherea și menținerea acestei condiții pe tot parcursul voiajului. De asemenea, trebuie prevăzute mijloace pentru extragerea de probe de vapori din aceste spații în vederea depistării prezenței vaporilor de disulfura de carbon. 15.3.17 Disulfura de carbon trebuie încărcată, transportată și descărcată astfel încât să nu se producă vreo degajare din această în atmosferă. Dacă vaporii de disulfura de carbon se
AMENDAMENTE din 1 iulie 1999 la Codul IBC, adoptate de Organizaţia Maritima Internationala prin Rezoluţia MSC.102(73) a Comitetului Securităţii Maritime la Londra la 5 decembrie 2000 şi, respectiv prin Rezoluţiile MEPC.79(43) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 1 iulie 1999 şi MEPC.90(45) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 5 octombrie 2000. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149870_a_151199]
-
până când conținutul de oxigen este de 2% sau mai mic. Trebuie prevăzute mijloace pentru supravegherea și menținerea acestei condiții pe tot parcursul voiajului. De asemenea, trebuie prevăzute mijloace pentru extragerea de probe de vapori din aceste spații în vederea depistării prezenței vaporilor de disulfura de carbon. 15.3.17 Disulfura de carbon trebuie încărcată, transportată și descărcată astfel încât să nu se producă vreo degajare din această în atmosferă. Dacă vaporii de disulfura de carbon se întorc la țărm în timpul încărcării sau la
AMENDAMENTE din 1 iulie 1999 la Codul IBC, adoptate de Organizaţia Maritima Internationala prin Rezoluţia MSC.102(73) a Comitetului Securităţii Maritime la Londra la 5 decembrie 2000 şi, respectiv prin Rezoluţiile MEPC.79(43) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 1 iulie 1999 şi MEPC.90(45) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 5 octombrie 2000. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149870_a_151199]
-
pentru extragerea de probe de vapori din aceste spații în vederea depistării prezenței vaporilor de disulfura de carbon. 15.3.17 Disulfura de carbon trebuie încărcată, transportată și descărcată astfel încât să nu se producă vreo degajare din această în atmosferă. Dacă vaporii de disulfura de carbon se întorc la țărm în timpul încărcării sau la navă în timpul descărcării, instalația de retur vapori trebuie să fie independentă de toate celelalte instalații de stocare. 15.3.18 Disulfura de carbon trebuie să fie descărcată numai
AMENDAMENTE din 1 iulie 1999 la Codul IBC, adoptate de Organizaţia Maritima Internationala prin Rezoluţia MSC.102(73) a Comitetului Securităţii Maritime la Londra la 5 decembrie 2000 şi, respectiv prin Rezoluţiile MEPC.79(43) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 1 iulie 1999 şi MEPC.90(45) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 5 octombrie 2000. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149870_a_151199]
-
17 Disulfura de carbon trebuie încărcată, transportată și descărcată astfel încât să nu se producă vreo degajare din această în atmosferă. Dacă vaporii de disulfura de carbon se întorc la țărm în timpul încărcării sau la navă în timpul descărcării, instalația de retur vapori trebuie să fie independentă de toate celelalte instalații de stocare. 15.3.18 Disulfura de carbon trebuie să fie descărcată numai cu pompe submersibile de adâncime sau printr-o deplasare sub presiune de gaz inert corespunzător. Pompele submersibile de adâncime
AMENDAMENTE din 1 iulie 1999 la Codul IBC, adoptate de Organizaţia Maritima Internationala prin Rezoluţia MSC.102(73) a Comitetului Securităţii Maritime la Londra la 5 decembrie 2000 şi, respectiv prin Rezoluţiile MEPC.79(43) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 1 iulie 1999 şi MEPC.90(45) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 5 octombrie 2000. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149870_a_151199]
-
L) = 0,98V ─────── ro(L) unde: V = volumul țancului ro(R) = densitatea relativă a mărfii la temperatura de referință (R) ro(L) = densitatea relativă a mărfii la temperatura de încărcare R = temperatura de referință, si anume temperatura la care presiunea vaporilor de marfă corespunde presiunii de reglare a supapei de siguranță. 15.3.24 Limitele maxime admisibile de umplere pentru fiecare tanc de marfă trebuie să fie indicate, pe o listă aprobată de către Administrație, pentru fiecare temperatura de încărcare la care
AMENDAMENTE din 1 iulie 1999 la Codul IBC, adoptate de Organizaţia Maritima Internationala prin Rezoluţia MSC.102(73) a Comitetului Securităţii Maritime la Londra la 5 decembrie 2000 şi, respectiv prin Rezoluţiile MEPC.79(43) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 1 iulie 1999 şi MEPC.90(45) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 5 octombrie 2000. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149870_a_151199]