11,395 matches
-
deseurile anorganice nepericuloase și pot fi depozitate împreună cu deseurile periculoase stabile, nereactive și depozite "b1b", pentru deșeuri care nu îndeplinesc acele criterii. Depozitele din categoria "b2" pot fi împărțite în continuare în depozite de deșeuri bioreactive și depozite de deșeuri tratate biologic, mai puțin reactive. Se poate continua subclasificarea depozitelor de deșeuri nepericuloase definind subcategorii de depozite de deșeuri monolitice și depozite de deșeuri. Criteriile naționale de acceptare a deșeurilor la depozitare pot fi dezvoltate de către autoritatea centrala pentru protecția mediului
ANEXĂ din 12 februarie 2005 (*actualizată*) privind criteriile de acceptare şi procedurile preliminare de acceptare a deşeurilor la depozitare şi lista naţională de deşeuri acceptate în fiecare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/165649_a_166978]
-
dentare prin clătiri orale cu substanțe fluorurate; tratamentul profilactic al cariei dentare; 2. Realizarea de studii naționale privind prevalența cariei dentare și a tulburărilor cranio mandibulare la grupele de varsta cu risc. Indicatori de evaluare: Indicatori fizici: - Număr total persoane tratate - 20.000 (județul Iași - 8.0005 județul Constantă - 12.000); - Număr studii naționale privind prevalența cariei dentare și a TCM la grupele de varsta cu risc - 1 (raportare anuală) Indicatori de eficiență: - Cost mediu / trusa pentru clătire orală achiziționate - 60
PROGRAMELE, SUBPROGRAMELE ŞI INTERVENTIILE DE SĂNĂTATE din 12 ianuarie 2005 (**actualizat**) finantate din bugetul de stat, gestionate de Ministerul Sănătăţii, obiectivele şi activităţile aferente, indicatorii fizici, de eficienta şi de rezultate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/165426_a_166755]
-
persoanelor cu DZ tip 2, gravide și a altor persoane la risc - Crearea și managementul Registrului Nacuonal de Diabet Indicatori de evaluare: Indicatori de rezultat: Scăderea sub 10% a procentului de hipoglicemii care au necesitat asistență medicală din totalul pacienților tratați Scăderea sub 15% a procentului de acidocetoze din totalul pacienților tratați Indicatori fizici: - număr pacienți automonitorizati cu diabet zaharat tip 1 și a femeilor cu diabet gestational 3.100 - număr pacienți cu diabet zaharat tip 2 insulino-tratat - 850 - număr pacienți
PROGRAMELE, SUBPROGRAMELE ŞI INTERVENTIILE DE SĂNĂTATE din 12 ianuarie 2005 (**actualizat**) finantate din bugetul de stat, gestionate de Ministerul Sănătăţii, obiectivele şi activităţile aferente, indicatorii fizici, de eficienta şi de rezultate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/165426_a_166755]
-
risc - Crearea și managementul Registrului Nacuonal de Diabet Indicatori de evaluare: Indicatori de rezultat: Scăderea sub 10% a procentului de hipoglicemii care au necesitat asistență medicală din totalul pacienților tratați Scăderea sub 15% a procentului de acidocetoze din totalul pacienților tratați Indicatori fizici: - număr pacienți automonitorizati cu diabet zaharat tip 1 și a femeilor cu diabet gestational 3.100 - număr pacienți cu diabet zaharat tip 2 insulino-tratat - 850 - număr pacienți cu pompe de insulină 100 (70 asigurare consumabile pentru beneficiari în
PROGRAMELE, SUBPROGRAMELE ŞI INTERVENTIILE DE SĂNĂTATE din 12 ianuarie 2005 (**actualizat**) finantate din bugetul de stat, gestionate de Ministerul Sănătăţii, obiectivele şi activităţile aferente, indicatorii fizici, de eficienta şi de rezultate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/165426_a_166755]
-
terapia ocupaționala și ergoterapia) - Achiziționarea de teste rapide pentru evidențierea prezenței drogurilor sau metaboliților acestora în urină pacienților, în toate unitățile medicale de profil Indicatori de evaluare Indicatori fizici - Nr. pacienți în tratament de substituție cu metadona - 1200 - Nr. pacienți tratați în postcura - 600 - Nr. teste pt. depistarea prezenței drogurilor în urină pacienților achiziționate - 4800 Indicatori de eficiență - cost mediu pe pacient în tratament de menținere pe metadona - 1.163 mii lei - cost mediu pe pacient în tratament tip postcura - 4
PROGRAMELE, SUBPROGRAMELE ŞI INTERVENTIILE DE SĂNĂTATE din 12 ianuarie 2005 (**actualizat**) finantate din bugetul de stat, gestionate de Ministerul Sănătăţii, obiectivele şi activităţile aferente, indicatorii fizici, de eficienta şi de rezultate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/165426_a_166755]
-
roșiatic la castaniu închis, trecând prin negru violaceu, violet închis și negru măsliniu (aceste caracteristici se referă atât la pieliță, cât și la pulpa fructului). ... Anexa 2 ------- la normă -------- SORTIMENTE COMERCIALIZATE ÎN MOD CURENT 1. Măsline verzi a) Măsline verzi tratate, în saramură: se obțin din fructe tratate cu o soluție alcalină (leșie) și apoi conservate în saramură, unde suferă un proces de fermentare lactică naturală totală sau parțială. ... Dacă fermentarea nu este completă, pentru a se asigura un pH situat
NORMĂ din 25 mai 2004 (*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161817_a_163146]
-
adăugare de conservanți; (iii) refrigerare; (iv) tratament cu azot sau dioxid de carbon, fără saramură. b) Măsline verzi netratate, în saramură: sunt obținute din fructe plasate direct în saramură și conservate prin fermentare naturală. ... 2. Măsline blonde a) Măsline blonde tratate, în saramură: sunt obținute din fructe tratate cu o soluție alcalină, supuse procesului de fermentare naturală și conservate: ... (i) în saramură; (ii) prin tratament termic; (iii) în saramură și prin tratament termic. b) Măsline blonde netratate, în saramură: sunt obținute
NORMĂ din 25 mai 2004 (*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161817_a_163146]
-
sunt obținute din fructe recoltate după maturitatea completă, zbârcite (în mod natural) în copac și tratate direct cu saramură. ... d) Măsline negre în sare cristalizată: aceste măsline prezintă un aspect zbârcit sau încrețit, dar cu pielița intactă. ... d1) Măsline negre tratate, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe ferme, practic coapte, care după un tratament slab alcalin sunt conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugarea în exces a clorurii de sodiu cristalizate. ... d2) Măsline
NORMĂ din 25 mai 2004 (*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161817_a_163146]
-
conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugare în exces a clorurii de sodiu cristalizate. Acest tip de măsline prezintă un gust ușor amărui și un gust de fructe mai pronunțat decât măslinele negre tratate, în sare cristalizată. ... d3) Măsline negre netratate, zbârcite în mod natural, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe recoltate după maturitatea completă, zbârcite (în mod natural) în copac și conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată
NORMĂ din 25 mai 2004 (*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161817_a_163146]
-
măsline verzi, blonde sau negre crestate longitudinal, prin tăierea pieliței și a unei părți a pulpei, conservate în saramură cu adaos (facultativ) de oțet; se pot adăuga ulei de măsline și substanțe aromatizante. Există două tipuri de măsline crestate: (i) tratate, atunci când sunt crestate după ce au fost supuse unui tratament alcalin; (ii) netratate. 7. Specialități: sunt obținute prin diferite moduri de preparare a măslinelor. Aceste specialități păstrează denumirea de "măsline" atâta timp cât fructele utilizate se supun definițiilor generale din prezenta normă. Denumirile
NORMĂ din 25 mai 2004 (*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161817_a_163146]
-
citric (E 330) (iii) Acid L(+) tartric (E 334) Stabilite prin tehnologia de fabricație (iv) Acid acetic (E 260) (v) Dioxid de carbon (E 290) c) Antioxidanți: Acid ascorbic (E 300) d) Stabilizatori: pentru stabilizarea culorii, doar în cazul măslinelor tratate înnegrite prin oxidare: (i) Gluconat feros (E 579) 150 mg/kg (exprimat în Fe total conținut în măsline) (ii) Lactat feros (E 585) 150 mg/kg (exprimat în Fe total conținut în măsline) e) Aromatizanți naturali Prin tehnologia de fabricație
NORMĂ din 25 mai 2004 (*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161817_a_163146]
-
saramura trebuie să fie limpede. ... b) Conținutul minim de clorură de sodiu și pH-ul saramurii pentru diferite produse sunt prezentate în tabelul următor: ... ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Tipul comercial și modul de preparare Conținutul minim pH �� de clorură de maxim sodiu (%) Măsline verzi tratate și netratate: - în recipiente ermetic închise 5 4,0 - în recipiente neermetic închise 6 4,5 Măsline verzi condimentate*1): - în recipiente ermetic închise 4 4,0 - în recipiente neermetic închise 6 4,5 Măsline blonde: - toate tratamentele 6 - Măsline
NORMĂ din 25 mai 2004 (*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161817_a_163146]
-
roșiatic la castaniu închis, trecând prin negru violaceu, violet închis și negru măsliniu (aceste caracteristici se referă atât la pieliță, cât și la pulpa fructului). ... Anexa 2 ------- la normă -------- SORTIMENTE COMERCIALIZATE ÎN MOD CURENT 1. Măsline verzi a) Măsline verzi tratate, în saramură: se obțin din fructe tratate cu o soluție alcalină (leșie) și apoi conservate în saramură, unde suferă un proces de fermentare lactică naturală totală sau parțială. ... Dacă fermentarea nu este completă, pentru a se asigura un pH situat
NORMĂ din 15 septembrie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul m��slinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161827_a_163156]
-
adăugare de conservanți; (iii) refrigerare; (iv) tratament cu azot sau dioxid de carbon, fără saramură. b) Măsline verzi netratate, în saramură: sunt obținute din fructe plasate direct în saramură și conservate prin fermentare naturală. ... 2. Măsline blonde a) Măsline blonde tratate, în saramură: sunt obținute din fructe tratate cu o soluție alcalină, supuse procesului de fermentare naturală și conservate: ... (i) în saramură; (ii) prin tratament termic; (iii) în saramură și prin tratament termic. b) Măsline blonde netratate, în saramură: sunt obținute
NORMĂ din 15 septembrie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul m��slinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161827_a_163156]
-
sunt obținute din fructe recoltate după maturitatea completă, zbârcite (în mod natural) în copac și tratate direct cu saramură. ... d) Măsline negre în sare cristalizată: aceste măsline prezintă un aspect zbârcit sau încrețit, dar cu pielița intactă. ... d1) Măsline negre tratate, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe ferme, practic coapte, care după un tratament slab alcalin sunt conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugarea în exces a clorurii de sodiu cristalizate. ... d2) Măsline
NORMĂ din 15 septembrie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul m��slinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161827_a_163156]
-
conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugare în exces a clorurii de sodiu cristalizate. Acest tip de măsline prezintă un gust ușor amărui și un gust de fructe mai pronunțat decât măslinele negre tratate, în sare cristalizată. ... d3) Măsline negre netratate, zbârcite în mod natural, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe recoltate după maturitatea completă, zbârcite (în mod natural) în copac și conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată
NORMĂ din 15 septembrie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul m��slinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161827_a_163156]
-
măsline verzi, blonde sau negre crestate longitudinal, prin tăierea pieliței și a unei părți a pulpei, conservate în saramură cu adaos (facultativ) de oțet; se pot adăuga ulei de măsline și substanțe aromatizante. Există două tipuri de măsline crestate: (i) tratate, atunci când sunt crestate după ce au fost supuse unui tratament alcalin; (ii) netratate. 7. Specialități: sunt obținute prin diferite moduri de preparare a măslinelor. Aceste specialități păstrează denumirea de "măsline" atâta timp cât fructele utilizate se supun definițiilor generale din prezenta normă. Denumirile
NORMĂ din 15 septembrie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul m��slinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161827_a_163156]
-
citric (E 330) (iii) Acid L(+) tartric (E 334) Stabilite prin tehnologia de fabricație (iv) Acid acetic (E 260) (v) Dioxid de carbon (E 290) c) Antioxidanți: Acid ascorbic (E 300) d) Stabilizatori: pentru stabilizarea culorii, doar în cazul măslinelor tratate înnegrite prin oxidare: (i) Gluconat feros (E 579) 150 mg/kg (exprimat în Fe total conținut în măsline) (ii) Lactat feros (E 585) 150 mg/kg (exprimat în Fe total conținut în măsline) e) Aromatizanți naturali Prin tehnologia de fabricație
NORMĂ din 15 septembrie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul m��slinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161827_a_163156]
-
saramura trebuie să fie limpede. ... b) Conținutul minim de clorură de sodiu și pH-ul saramurii pentru diferite produse sunt prezentate în tabelul următor: ... ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Tipul comercial și modul de preparare Conținutul minim pH de clorură de maxim sodiu (%) Măsline verzi tratate și netratate: - în recipiente ermetic închise 5 4,0 - în recipiente neermetic închise 6 4,5 Măsline verzi condimentate*1): - în recipiente ermetic închise 4 4,0 - în recipiente neermetic închise 6 4,5 Măsline blonde: - toate tratamentele 6 - Măsline
NORMĂ din 15 septembrie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul m��slinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161827_a_163156]
-
roșiatic la castaniu închis, trecând prin negru violaceu, violet închis și negru măsliniu (aceste caracteristici se referă atât la pieliță, cât și la pulpa fructului). ... Anexa 2 ------- la normă -------- SORTIMENTE COMERCIALIZATE ÎN MOD CURENT 1. Măsline verzi a) Măsline verzi tratate, în saramură: se obțin din fructe tratate cu o soluție alcalină (leșie) și apoi conservate în saramură, unde suferă un proces de fermentare lactică naturală totală sau parțială. ... Dacă fermentarea nu este completă, pentru a se asigura un pH situat
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161826_a_163155]
-
adăugare de conservanți; (iii) refrigerare; (iv) tratament cu azot sau dioxid de carbon, fără saramură. b) Măsline verzi netratate, în saramură: sunt obținute din fructe plasate direct în saramură și conservate prin fermentare naturală. ... 2. Măsline blonde a) Măsline blonde tratate, în saramură: sunt obținute din fructe tratate cu o soluție alcalină, supuse procesului de fermentare naturală și conservate: ... (i) în saramură; (ii) prin tratament termic; (iii) în saramură și prin tratament termic. b) Măsline blonde netratate, în saramură: sunt obținute
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161826_a_163155]
-
sunt obținute din fructe recoltate după maturitatea completă, zbârcite (în mod natural) în copac și tratate direct cu saramură. ... d) Măsline negre în sare cristalizată: aceste măsline prezintă un aspect zbârcit sau încrețit, dar cu pielița intactă. ... d1) Măsline negre tratate, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe ferme, practic coapte, care după un tratament slab alcalin sunt conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugarea în exces a clorurii de sodiu cristalizate. ... d2) Măsline
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161826_a_163155]
-
conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugare în exces a clorurii de sodiu cristalizate. Acest tip de măsline prezintă un gust ușor amărui și un gust de fructe mai pronunțat decât măslinele negre tratate, în sare cristalizată. ... d3) Măsline negre netratate, zbârcite în mod natural, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe recoltate după maturitatea completă, zbârcite (în mod natural) în copac și conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161826_a_163155]
-
măsline verzi, blonde sau negre crestate longitudinal, prin tăierea pieliței și a unei părți a pulpei, conservate în saramură cu adaos (facultativ) de oțet; se pot adăuga ulei de măsline și substanțe aromatizante. Există două tipuri de măsline crestate: (i) tratate, atunci când sunt crestate după ce au fost supuse unui tratament alcalin; (ii) netratate. 7. Specialități: sunt obținute prin diferite moduri de preparare a măslinelor. Aceste specialități păstrează denumirea de "măsline" atâta timp cât fructele utilizate se supun definițiilor generale din prezenta normă. Denumirile
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161826_a_163155]
-
citric (E 330) (iii) Acid L(+) tartric (E 334) Stabilite prin tehnologia de fabricație (iv) Acid acetic (E 260) (v) Dioxid de carbon (E 290) c) Antioxidanți: Acid ascorbic (E 300) d) Stabilizatori: pentru stabilizarea culorii, doar în cazul măslinelor tratate înnegrite prin oxidare: (i) Gluconat feros (E 579) 150 mg/kg (exprimat în Fe total conținut în măsline) (ii) Lactat feros (E 585) 150 mg/kg (exprimat în Fe total conținut în măsline) e) Aromatizanți naturali Prin tehnologia de fabricație
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/161826_a_163155]