8,098 matches
-
a listei trebuie să fie permanent păstrată la bord de către comandant. 15.3.25 Zonele de pe puntea deschisă sau spațiile semiînchise de pe puntea deschisă situate pe o distanță de trei metri față de orificiul de evacuare din tanc, orificiul de evacuare vapori sau gaz, racordul de tubulatura de marfă sau valvula de marfă de la un tanc autorizat să transporte disulfura de carbon, trebuie să corespundă cerințelor pentru echipamentul electric specificate pentru disulfura de carbon din coloana "i", capitolul 17. De asemenea, în cadrul
AMENDAMENTE din 1 iulie 1999 la Codul IBC, adoptate de Organizaţia Maritima Internationala prin Rezoluţia MSC.102(73) a Comitetului Securităţii Maritime la Londra la 5 decembrie 2000 şi, respectiv prin Rezoluţiile MEPC.79(43) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 1 iulie 1999 şi MEPC.90(45) a Comitetului pentru Protecţia Mediului Marin la Londra la 5 octombrie 2000. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149870_a_151199]
-
temperatura este sub -20°C. Funcționarea la temperaturi sub -20°C este permisă numai dacă macaralele au fost construite pentru funcționarea în asemenea condiții, fiind garantate în acest sens de producător. 7.3.14 Dacă vizibilitatea este împiedicată de fum, vapori, ceața sau obiecte plasate între macaragiu și câmpul de acțiune al macaralei, se vor lua măsuri pentru transmiterea corespunzătoare a comenzilor la macaragiu, fără de care macaralele în cauză nu pot funcționa. 7.3.15 Macaralele prevăzute să lucreze calat vor
PRESCRIPŢIE TEHNICA din 14 martie 2003 PTR1 privind montarea, punerea în funcţiune, utilizarea, repararea şi verificarea tehnica a macaralelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151867_a_153196]
-
acordându-se o atenție deosebită rezistenței terenului, corespunzător greutății sarcinii, vitezei de deplasare și tipului rotii sau senilei. 7.3.30 Macaralele acționate prin motoare termice nu vor fi utilizate: - în apropierea locurilor sau în încăperi cu praf, gaze sau vapori inflamabili, fără a fi prevăzute cu dispozitive de protecție corespunzătoare (parascântei, para-flacari etc.); - în interiorul încăperilor al căror volum sau a caror ventilare nu sunt suficiente pentru a elimina pericolele pe care le prezintă gazele de eșapament, cu excepția cazurilor în care
PRESCRIPŢIE TEHNICA din 14 martie 2003 PTR1 privind montarea, punerea în funcţiune, utilizarea, repararea şi verificarea tehnica a macaralelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151867_a_153196]
-
dacă limitatoarele sau frânele nu acționează în bune condiții sau daca constată orice alt defect care poate periclita siguranță în funcționare; - să oprească funcționarea macaralei dacă iluminatul la locul de muncă este insuficient sau daca vizibilitatea este împiedicată de fum, vapori, ceața, obiecte plasate între macaragiu și câmpul de acțiune al macaralei etc., daca nu s-au luat măsuri suplimentare de siguranță (de exemplu transmiterea comenzilor prin intermediul unor persoane instruite în acest scop); - să oprească funcționarea macaralei care lucrează în aer
PRESCRIPŢIE TEHNICA din 14 martie 2003 PTR1 privind montarea, punerea în funcţiune, utilizarea, repararea şi verificarea tehnica a macaralelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151867_a_153196]
-
1 Generalități X.1.1 Scop X. 1.1.1 Prezenta anexă conține prevederi minime obligatorii pentru montarea, exploatarea și verificarea macaralelor destinate să funcționeze în medii potențial explozive în care, în condiții normale sau accidental, se pot acumula gaze, vapori, cețuri sau amestecuri de aer/praf în timpul exploatării. X.1.1.2 Echipamentul electric, aparatajul și materialele electrice utilizate la construirea macaralelor destinate să lucreze în medii potențial explozive trebuie să fie capabile să funcționeze în conformitate cu parametri funcționali stabiliți de
PRESCRIPŢIE TEHNICA din 14 martie 2003 PTR1 privind montarea, punerea în funcţiune, utilizarea, repararea şi verificarea tehnica a macaralelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151867_a_153196]
-
nivel foarte înalt de protecție. X.2 Domeniu de aplicare X.2.1 Fac obiectul prezenței anexe macaralele destinate să fie folosite în medii în care pot apărea rar și numai pe o perioadă scurtă atmosfere explozive cauzate de gaze, vapori, cețuri sau amestecuri de aer/praf. X.2.2 Nu fac obiectul prezenței anexe: - macaralele acționate electric destinate sectoarelor în care amestecul exploziv este prezent în mod continuu sau pentru perioade lungi; - macaralele utilizate la lucrări de montaj sau reparație
PRESCRIPŢIE TEHNICA din 14 martie 2003 PTR1 privind montarea, punerea în funcţiune, utilizarea, repararea şi verificarea tehnica a macaralelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151867_a_153196]
-
în zone cu pericol de explozie datorită gazelor și lichidelor inflamabile. Prescripții de proiectare și montare STAS 10449 - 86 - Echipamente electrice pentru atmosfere potențial explozive. Încercări la impact și fricțiune X.4 Termeni și definiții amestec exploziv - amestecul de gaze, vapori sau cețuri sau amestecuri aer/praf care în prezența unei scântei a unui arc electric sau la temperatura ridicată se poate aprinde și poate arde rapid cu dezvoltarea unei presiuni. atmosferă potențial explozivă - atmosferă care poate deveni explozivă (pericolul este
PRESCRIPŢIE TEHNICA din 14 martie 2003 PTR1 privind montarea, punerea în funcţiune, utilizarea, repararea şi verificarea tehnica a macaralelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151867_a_153196]
-
Macaralele supuse unor condiții speciale de verificare și întreținere trebuie să fie proiectate și construite având în vedere asemenea condiții și să facă față la condițiile previzibile ale mediului înconjurător. X.5.3 Cerințe pentru atmosfere explozive cauzate de gaze, vapori sau cețuri: - macaralele trebuie să fie proiectate și construite astfel încât să se prevină producerea surselor de aprindere chiar și în cazul unor deranjamente produse frecvent sau unor defecțiuni de funcționare, care trebuie să fie luate în considerare în mod normal
PRESCRIPŢIE TEHNICA din 14 martie 2003 PTR1 privind montarea, punerea în funcţiune, utilizarea, repararea şi verificarea tehnica a macaralelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151867_a_153196]
-
Echipamentele electrice și aparatajele care dotează macaralele destinate să lucreze în mediu potențial exploziv trebuie să fie marcate lizibil cu următoarele caracteristici: a) numele și adresa producătorului; ... b) marcajul Ex urmat de simbolul grupei și categoriei echipamentului: ... - litera "G" (gaze, vapori și cețuri); - litera "D" (aer/praf); c) număr de serie și tipul; ... d) anul de fabricație. ... X.7 Instrucțiuni X.7.1 Toate macaralele care lucrează în medii potențial explozive trebuie să fie însoțite de instrucțiuni care să cuprindă cel
PRESCRIPŢIE TEHNICA din 14 martie 2003 PTR1 privind montarea, punerea în funcţiune, utilizarea, repararea şi verificarea tehnica a macaralelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151867_a_153196]
-
variație normală a calității caracteristicilor combustibilului recomandat de producător; - utilizat în conformitate cu destinația să. 1.4.12 arzător cu vaporizare - parte a aparatului în care combustibilul evaporat sub efectul căldurii se amestecă cu aerul necesar arderii și formează un amestec de vapori de combustibil și aer de ardere. 1.4.13 cameră de ardere - parte componentă a aparatului unde are loc arderea. 1.4.14 combustibil de încercare - combustibil de calitate comercială utilizat la încercările aparatului în vederea omologării. 1.4.15 combustibili
PRESCRIPŢIE TEHNICA din 19 iunie 2003 PT A 3-2003, editia 1, privind proiectarea, construirea, omologarea, instalarea, utilizarea şi verificarea tehnica periodică a aparatelor consumatoare de combustibili lichizi*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152063_a_153392]
-
cu 30 K. 1.4.20 derivate de păcura - substanțe organice care se depun pe hârtia de filtru la determinarea indicelui de înnegrire. 1.4.21 dispozitiv de aprindere - dispozitiv încorporat în aparat cu rolul de a aprinde amestecul de vapori de combustibil și aer de ardere. 1.4.22 dispozitiv de reglare și protecție - dispozitiv auxiliar cu rolul de a asigura, după o reglare prealabilă, execuția automată a programului de funcționare a aparatului în condiții de securitate. 1.4.23
PRESCRIPŢIE TEHNICA din 19 iunie 2003 PT A 3-2003, editia 1, privind proiectarea, construirea, omologarea, instalarea, utilizarea şi verificarea tehnica periodică a aparatelor consumatoare de combustibili lichizi*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152063_a_153392]
-
masă de combustibil lichid, exprimată în kJ/kg. Se disting două tipuri de puteri calorifice: - putere calorifica superioară [H(s)]: apă rezultată din ardere este considerată condensata; - putere calorifica inferioară [H(i)]: apă rezultată din ardere este în stare de vapori. 1.4.38 putere de încălzire - cantitatea de căldură utilă furnizată de apărat, într-un regim dat, în unitatea de timp. 1.4.39 putere de încălzire nominală - puterea furnizată în unitatea de timp atunci cand aparatul funcționează la sarcina nominală
PRESCRIPŢIE TEHNICA din 19 iunie 2003 PT A 3-2003, editia 1, privind proiectarea, construirea, omologarea, instalarea, utilizarea şi verificarea tehnica periodică a aparatelor consumatoare de combustibili lichizi*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152063_a_153392]
-
la partea superioară a dispozitivului pentru a asigura o concentrație de CO2 mai mare de 1%. Această diafragmă nu este utilizată dacă ea modifică calitatea arderii. Pentru calculul conținutului de CO2 în produsele de ardere (în absență aerului și a vaporilor de apă), la o ardere neutră, se consideră concentrația de CO2 neutră egală cu 15%. Pentru aceste încercări conținutul de CO va fi determinat cu o metodă selectivă care permite punerea în evidență a unei concentrații egale cu 10^-7
PRESCRIPŢIE TEHNICA din 19 iunie 2003 PT A 3-2003, editia 1, privind proiectarea, construirea, omologarea, instalarea, utilizarea şi verificarea tehnica periodică a aparatelor consumatoare de combustibili lichizi*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152063_a_153392]
-
CO raportat la produsele de ardere neutră este determinat de formulă: %(CO)N = %(CO2)N x [(CO)M]/[(CO2)M - CO2 ambiant] Anexă E unde: % (CO)N = concentrația de CO raportată la produsele de ardere, în absența aerului și a vaporilor de apă; % (CO2)N = concentrația de CO2 egală cu 15 % pentru combustibil tip "P"; (CO)M și (CO2)M - concentrațiile de CO și de CO2 măsurate în eșantionul prelevat în timpul încercării de ardere în incinta aerisita în mijlocul dispozitivului special, ambele
PRESCRIPŢIE TEHNICA din 19 iunie 2003 PT A 3-2003, editia 1, privind proiectarea, construirea, omologarea, instalarea, utilizarea şi verificarea tehnica periodică a aparatelor consumatoare de combustibili lichizi*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152063_a_153392]
-
mercur. Confecționarea elementelor luminoase ale lămpilor electrice cu descărcări în gaze, a literelor utilizate la compunerea firmelor luminoase (vidarea, pomparea, formarea), precum și a arzătoarelor de cuarț - prin lămpi electrice cu descărcări în gaze înțelegindu-se lămpi fluorescente tubulare, lămpi fluorescente cu vapori de mercur la presiune (format balon), lămpi cu neon și lămpi pentru heliograf. 33. Distilarea și dezasfaltarea gudroanelor petroliere. Rafinații cu acid sulfuric în industria de prelucrare a țițeiului. Extracția cu bioxid de sulf în industria de prelucrare a țițeiului
ORDIN nr. 59 din 14 februarie 1969 pentru stabilirea locurilor de muncă cu condiţii deosebite care se încadrează în grupele I şi II de muncă în vederea pensionării*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151837_a_153166]
-
mercur. Confecționarea elementelor luminoase ale lămpilor electrice cu descărcări în gaze, a literelor utilizate la compunerea firmelor luminoase (vidarea, pomparea, formarea), precum și a arzătoarelor de cuarț - prin lămpi electrice cu descărcări în gaze înțelegindu-se lămpi fluorescente tubulare, lămpi fluorescente cu vapori de mercur la presiune (format balon), lămpi cu neon și lămpi pentru heliograf. 33. Distilarea și dezasfaltarea gudroanelor petroliere. Rafinații cu acid sulfuric în industria de prelucrare a țițeiului. Extracția cu bioxid de sulf în industria de prelucrare a țițeiului
ORDIN nr. 59 din 14 februarie 1969 pentru stabilirea locurilor de muncă cu condiţii deosebite care se încadrează în grupele I şi II de muncă în vederea pensionării*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151845_a_153174]
-
12 Sticlă securit 7007 2612.13 Oglinzi și vitraje izolante 7008, 7009 2612.9 Servicii de finisare a sticlei plate 2612.90 Servicii de finisare a sticlei plate Această subclasa elementară include: - finisarea oglinzilor din sticlă - acoperirea prin depunere de vapori, givrarea și gravarea sticlei plate 2613 Articole din sticlă 2613.1 Recipiente, pahare din sticlă și sticlărie de menaj 2613.11 Recipiente din sticlă (butelii, baloane, borcane, flacoane etc.) 7010(.2-.9) 2613.12 Pahare din sticlă 7013.2 2613
ORDIN nr. 296 din 1 iulie 2003 privind actualizarea Clasificarii produselor şi serviciilor asociate activităţilor - CPSA. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151323_a_152652]
-
Învelișuri din sticlă pentru recipiente izolate prin vidare 7012 2613.9 Servicii de finisare a articolelor din sticlă 2613.91 Servicii de finisare a paharelor și a sticlăriei menajere diverse Această subclasa elementară include: - gravarea și acoperirea prin depunere de vapori a paharelor și articolelor de sticlărie similare - gravarea (de exemplu, a unor marcaje) pe pahare și articole de sticlărie similare Această subclasa elementară nu include: - imprimarea sticlei, clasificată în 2222.32 2613.92 Servicii de finisare a recipientelor și învelișurilor
ORDIN nr. 296 din 1 iulie 2003 privind actualizarea Clasificarii produselor şi serviciilor asociate activităţilor - CPSA. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151323_a_152652]
-
unor marcaje) pe pahare și articole de sticlărie similare Această subclasa elementară nu include: - imprimarea sticlei, clasificată în 2222.32 2613.92 Servicii de finisare a recipientelor și învelișurilor din sticlă Această subclasa elementară include: - fățuirea, acoperirea prin depunere de vapori și gravarea (de exemplu a unor marcaje) pe recipiente din sticlă de genul celor folosite pentru transportare sau ambalare, de exemplu sticle și borcane pentru alimente și băuturi, produse farmaceutice sau preparate cosmetice Această subclasa elementară nu include: - imprimarea pe
ORDIN nr. 296 din 1 iulie 2003 privind actualizarea Clasificarii produselor şi serviciilor asociate activităţilor - CPSA. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151323_a_152652]
-
emailare etc.) 2851.2 Tratamente ale suprafețelor metalice 2851.21 Tratamente termice ale metalelor, altele decât acoperirea metalică 2851.22 Alte tratamente ale suprafețelor metalice Această subclasa elementară include: - lucrări de vopsire, lăcuire - lucrări de anodizare - tratarea prin depunere de vapori - alte lucrări de tratare a suprafețelor metalice Această subclasa elementară nu include: - servicii de acoperire sub vid, pentru piese din mase plastice armate cu metal, clasificate în 2524.90 2852 Operațiuni de mecanică generală 2852.1 Prelucrarea prin așchiere a
ORDIN nr. 296 din 1 iulie 2003 privind actualizarea Clasificarii produselor şi serviciilor asociate activităţilor - CPSA. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151323_a_152652]
-
2911.13 Motoare cu piston cu aprindere prin compresie 8408(.1, .9) (motoare Diesel și semidiesel pentru nave, aviație civilă, mașini agricole, tracțiune feroviară etc.) 2911.2 Turbine 2911.21 Turbine cu abur pentru propulsia navelor și alte turbine cu vapori 8406(.1, .8) 2911.22 Turbine și roți hidraulice 8410.1 2911.23 Turbine cu gaz (cu exceptia turboreactoarelor și 8411.8 turbopropulsoarelor) 2911.3 Părți de turbine 2911.31 Părți de turbine cu abur 8406.9 2911.32 Părți de
ORDIN nr. 296 din 1 iulie 2003 privind actualizarea Clasificarii produselor şi serviciilor asociate activităţilor - CPSA. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151323_a_152652]
-
electrice 3210.73 Elemente pentru componente electronice active 8540.9, 8541.9, 8542.9 3210.9 Servicii conexe imprimării circuitelor electronice 3210.91 Servicii conexe imprimării circuitelor electronice Această subclasa elementară include: - imprimarea, învelirea prin glazurare și prin depunere de vapori a circuitelor imprimate și a semiconductorilor 3210.92 Servicii conexe fabricării circuitelor electronice integrate Această subclasa elementară include: - lucrări de asamblare a microansamblurilor pe circuite imprimate 322 Aparate de emisie radio și televiziune; aparate pentru linii telefonice și telegrafice 3220
ORDIN nr. 296 din 1 iulie 2003 privind actualizarea Clasificarii produselor şi serviciilor asociate activităţilor - CPSA. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151323_a_152652]
-
va fi răspuns îndată după terminarea licitațiunii; iar în caz contrariu, se va procede imediat la o nouă licitațiune pe comptul adjudecatarului. Dispozițiunile acestui articol nu se aplică în caz de vânzarea batelurilor și a celorlalte plutitoare având mașină cu vapori. Articolul 930 Vînzarea vasului face să înceteze funcțiunile căpitanului, cu rezervă dreptului sau la despăgubire contra celui obligat. Articolul 931 Adjudecatarul va primi un extract după procesul-verbal al licitațiunii în care se va indica: 1. Numele, pronumele, domiciliul sau reședința
CODUL COMERCIAL din 10 mai 1887 - (*actualizat*) (actualizat până la data de 14 august 2003*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/151636_a_152965]
-
racorduri/ștuțuri, cuplaje, elemente de susținere, urechi pentru ridicare etc 1.4.13 evaluarea conformității - activitatea al cărei obiect este determinarea în mod direct sau indirect a faptului că sunt îndeplinite condițiile specificate. 1.4.14 fluide - gaze, lichide și vapori în stare pură, precum și amestecuri ale acestora. Un fluid poate conține și o suspensie de substanțe solide. 1.4.15 operator stand de verificare - personal angajat al agentului economic, instruit pentru efectuarea operațiilor de verificare a dispozitivelor de siguranță și
PRESCRIPŢIE TEHNICĂ din 5 decembrie 2003 PT C 7-2003 - CERINŢE TEHNICE PRIVIND UTILIZAREA, REPARAREA, VERIFICAREA, SCOATEREA DIN UZ ŞI CASAREA DISPOZITIVELOR DE SIGURANŢĂ*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156674_a_158003]
-
1.2.1. 1.6.2 În funcție de performanțe, supapele de siguranță se clasifică în supape de siguranță de uz general și în supape de siguranță de înaltă performanță. Supapele de siguranță de înaltă performantă sunt destinate numai pentru gaze și vapori și sunt special concepute având eventual mai multe posibilități de reglare. Supapele de siguranță cu acțiune indirectă se încadrează de regulă în categoria supapelor de siguranță de înaltă performantă. 1.6.3 În cazuri motivate tehnic, se pot admite și
PRESCRIPŢIE TEHNICĂ din 5 decembrie 2003 PT C 7-2003 - CERINŢE TEHNICE PRIVIND UTILIZAREA, REPARAREA, VERIFICAREA, SCOATEREA DIN UZ ŞI CASAREA DISPOZITIVELOR DE SIGURANŢĂ*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156674_a_158003]