8,098 matches
-
3 % pr, atunci când p(r) 5 bar; - creșterea presiunii la deschidere [b(i)]: - b(i) ≤ 10 %, când p(r) 3 bar; - b(i) ≤ 0,5 bar, când p(r) ≤ 3 bar; - scăderea presiunii la închidere [b(2)]: ● pentru gaze și vapori: - % ≤ b(2) ≤ 15%, când p(r) 3 bar; - b(2) ≤ 0,5 bar, când p(r) ≤ 3 bar; - pentru lichide: - 2 % ≤ b(2) ≤ 20 %, când p(r) 3 bar; - b(2) ≤ 0,6 bar, când p(r) ≤ 3 bar. Pentru
PRESCRIPŢIE TEHNICĂ din 5 decembrie 2003 PT C 7-2003 - CERINŢE TEHNICE PRIVIND UTILIZAREA, REPARAREA, VERIFICAREA, SCOATEREA DIN UZ ŞI CASAREA DISPOZITIVELOR DE SIGURANŢĂ*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156674_a_158003]
-
condiții de efectuare a verificării etanșeității supapei de siguranță, atunci aceasta se va verifica minim 30 minute, la o presiune egală cu 0,9 x presiunea de reglare, utilizând următoarele tipuri de fluide: a) cele care lucrează cu gaze sau vapori vor fi încercate cu aer, abur supraîncălzit, abur suprasaturat uscat sau cu alte fluide gazoase; ... b) cele care lucrează cu lichide cu viscozitate sub 5 cSt (1,4°E) vor fi încercate cu apă sau alt lichid corespunzător ca viscozitate
PRESCRIPŢIE TEHNICĂ din 5 decembrie 2003 PT C 7-2003 - CERINŢE TEHNICE PRIVIND UTILIZAREA, REPARAREA, VERIFICAREA, SCOATEREA DIN UZ ŞI CASAREA DISPOZITIVELOR DE SIGURANŢĂ*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156674_a_158003]
-
de evacuare A se vedea anexa N. ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── G(m) kg/h Capacitatea de evacuare măsurată ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── G(t) kg/h Capacitatea de evacuare ● Pentru gaze: teoretică p(i)-p(b) G(t)=509.psi.A.────────── radical R.[t(l)+273] ● Pentru vapori: p(i)+p(b) G(t)1,6.psi.A.radical────────── V(i) ● Pentru lichide: G(t)-1,61.A.radical p.[P(i)-P(e)] h(c) mm Cursa limită - ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── h(d) mm Cursa de descărcare - ───────────────────────────────────────────────���──────────────────────────────── k - Coeficientul adiabatic
PRESCRIPŢIE TEHNICĂ din 5 decembrie 2003 PT C 7-2003 - CERINŢE TEHNICE PRIVIND UTILIZAREA, REPARAREA, VERIFICAREA, SCOATEREA DIN UZ ŞI CASAREA DISPOZITIVELOR DE SIGURANŢĂ*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156674_a_158003]
-
t(Lmax) +273 A ≥ ─────── . ────. radical Z───────────── (mmp) a.psi P M unde: P = presiunea absolută de descărcare (bar) De regulă: P=1, 1p(r)+1 (bar) Z = coeficient de corecție pentru gaze reale; acoperitor Z = 1 M.1.2 Pentru vapori: 0,6211 V(L) A ≥ ─────── . Q(m). radical ───── (mmp) a.psi P unde: P = conform pct. M.1.1 V(L)= volumul specific al vaporilor la presiunea P și la temperatura. M.1.3 Pentru abur saturat: Q(m) A
PRESCRIPŢIE TEHNICĂ din 5 decembrie 2003 PT C 7-2003 - CERINŢE TEHNICE PRIVIND UTILIZAREA, REPARAREA, VERIFICAREA, SCOATEREA DIN UZ ŞI CASAREA DISPOZITIVELOR DE SIGURANŢĂ*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156674_a_158003]
-
bar) Z = coeficient de corecție pentru gaze reale; acoperitor Z = 1 M.1.2 Pentru vapori: 0,6211 V(L) A ≥ ─────── . Q(m). radical ───── (mmp) a.psi P unde: P = conform pct. M.1.1 V(L)= volumul specific al vaporilor la presiunea P și la temperatura. M.1.3 Pentru abur saturat: Q(m) A ≥ 1,905 ──-─ (mm2) α.P M.1.4 Pentru lichide (cu vâscozitate 0,6211 Q(m) A ≥ ─────── . ──────────────── (mmp) α radical p.deltaP sau 0,03727
PRESCRIPŢIE TEHNICĂ din 5 decembrie 2003 PT C 7-2003 - CERINŢE TEHNICE PRIVIND UTILIZAREA, REPARAREA, VERIFICAREA, SCOATEREA DIN UZ ŞI CASAREA DISPOZITIVELOR DE SIGURANŢĂ*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156674_a_158003]
-
bar) M.2 Capacitatea de evacuare garantată G M.2.1 Pentru gaze: �� M G = 5,58.α.psi.A.P. radical Z───────────── (kg/h) t(Lmax) + 273 unde : P și Z conform pct. M.1.1 M.2.2 Pentru vapori: P G = 1,61.α.psi.A. radical ──── (kg/h) V(L) unde: P și V(L) conform pct. M.1.1 și M.1.2 M.2.3 Pentru abur saturat: G = 0,525.α.A.P (kg/h
PRESCRIPŢIE TEHNICĂ din 5 decembrie 2003 PT C 7-2003 - CERINŢE TEHNICE PRIVIND UTILIZAREA, REPARAREA, VERIFICAREA, SCOATEREA DIN UZ ŞI CASAREA DISPOZITIVELOR DE SIGURANŢĂ*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156674_a_158003]
-
autonome; ... c) componente - orice piesă esențială pentru funcționarea în condiții de securitate a echipamentelor și sistemelor protectoare, dar care nu are o functie autonomă; ... B. atmosfere explozive - amestecul cu aer, în condiții atmosferice, al substanțelor inflamabile sub formă de gaze, vapori, ceața sau pulberi în care, după ce s-a produs aprinderea, combustia se propagă în întregul amestec nears; C. atmosferă potențial explozivă - o atmosferă care poate deveni explozivă datorită condițiilor locale și operaționale; D. grupe și categorii de echipamente: a) echipamente
HOTĂRÂRE nr. 752 din 14 mai 2004 privind stabilirea condiţiilor pentru introducerea pe piaţa a echipamentelor şi sistemelor protectoare destinate utilizării în atmosfere potenţial explozive. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/158407_a_159736]
-
fie capabile să funcționeze în conformitate cu parametri funcționali stabiliți de producător și să asigure un nivel foarte înalt de protecție. Echipamentele din această categorie sunt destinate pentru utilizare în mediile în care atmosferele explozive cauzate de amestecuri de aer și gaze, vapori sau ceață sau amestecuri aer/pulberi sunt prezente continuu, pentru perioade lungi sau în mod frecvent. Echipamentele din această categorie trebuie să asigure nivelul de protecție cerut, chiar și în cazul unor incidente rare referitoare la echipamente și sunt caracterizate
HOTĂRÂRE nr. 752 din 14 mai 2004 privind stabilirea condiţiilor pentru introducerea pe piaţa a echipamentelor şi sistemelor protectoare destinate utilizării în atmosfere potenţial explozive. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/158407_a_159736]
-
capabile să funcționeze în conformitate cu parametri funcționali stabiliți de producător și să asigure im nivel de protecție înalt. Echipamentele din această categorie sunt destinate să fie utilizate în medii în care sunt probabile să apară ocazional atmosfere explozive cauzate de gaze, vapori, ceața sau amestecuri de aer/pulberi. Mijloacele de protecție referitoare la echipamente din această categorie asigura nivelul cerut de protecție, chiar și în cazul deranjamentelor care apar frecvent sau defecte la echipamente care trebuie luate în considerare în mod normal
HOTĂRÂRE nr. 752 din 14 mai 2004 privind stabilirea condiţiilor pentru introducerea pe piaţa a echipamentelor şi sistemelor protectoare destinate utilizării în atmosfere potenţial explozive. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/158407_a_159736]
-
capabile să funcționeze în conformitate cu parametri de functionare stabiliți de producător și să asigure un nivel normal de protecție. Echipamentele din această categorie sunt destinate să fie utilizate în medii în care este improbabil să apară atmosfere explozive, cauzate de gaze, vapori, ceața sau amestecuri de aer/pulberi sau, dacă acestea apar, sunt probabile să apară rar și numai pe o perioadă scurtă. Echipamentele din această categorie asigura nivelul cerut de protecție pe durata funcționarii normale. Echipamentele din această categorie trebuie să
HOTĂRÂRE nr. 752 din 14 mai 2004 privind stabilirea condiţiilor pentru introducerea pe piaţa a echipamentelor şi sistemelor protectoare destinate utilizării în atmosfere potenţial explozive. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/158407_a_159736]
-
10, pct. A) -identificarea seriilor sau tipului, -numărul de serie, dacă e cazul, -anul de fabricație, -marcajul specific, al protecției la explozie *) urmat de simbolul grupei și categoriei echipamentului, -pentru echipamente-grupa ÎI, litera "G", (privind atmosferele explozive cauzate de gaze, vapori sau ceață) și/sau litera "D" (privind atmosferele explozive cauzate de pulberi). -------- *) În cadrul simbolului litera E este scrisă "de mână" În plus, când este necesar, ele trebuie de asemenea marcate cu toate informațiile esențiale pentru utilizarea lor în condiții de
HOTĂRÂRE nr. 752 din 14 mai 2004 privind stabilirea condiţiilor pentru introducerea pe piaţa a echipamentelor şi sistemelor protectoare destinate utilizării în atmosfere potenţial explozive. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/158407_a_159736]
-
2.0.2.3. Cerințele referitoare la pericolele de explozie generate de pulberi trebuie aplicate la categoria M1. 2.1. Cerințe aplicabile la echipamentele din categoria I a grupei ÎI de echipamente. 2.1.1. Atmosfere explozive cauzate de gaze, vapori sau ceață. 2.1.1.1. Echipamentele trebuie astfel proiectate și construite încât sursele de aprindere să au devină active, nici chiar în cazul rarelor incidente legate de echipamente. Ele trebuie să fie echipate cu mijloace de protecție astfel încât: -ori
HOTĂRÂRE nr. 752 din 14 mai 2004 privind stabilirea condiţiilor pentru introducerea pe piaţa a echipamentelor şi sistemelor protectoare destinate utilizării în atmosfere potenţial explozive. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/158407_a_159736]
-
2.1.2.4. În ceea ce privește deschiderea părților de echipamente în condiții de securitate, se aplică cerințele pct. 2.1.1.3. 2.2. Cerințe pentru categoria 2 a grupei ÎI de echipamente. 2.2.1. Atmosfere explozive cauzate de gaze,vapori sau ceață, 2.2.1.1. Echipamentele trebuie să fie astfel proiectate și construite încât să prevină producerea surselor de aprindere chiar și în cazul unor deranjamente produse frecvent sau unor defecte de funcționare, care trebuie luate în considerare în
HOTĂRÂRE nr. 752 din 14 mai 2004 privind stabilirea condiţiilor pentru introducerea pe piaţa a echipamentelor şi sistemelor protectoare destinate utilizării în atmosfere potenţial explozive. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/158407_a_159736]
-
4. În ceea ce privește deschiderea părților de echipamente în condiții de securitate, se aplică cerințele pct. 2.2.1.3. 2.3. Cerințe care trebuie aplicate la categoria 3 a grupei ÎI de echipamente 2.3.1. Atmosfere explozive cauzate de gaze, vapori sau ceață. 2.3.1.1. Echipamentele trebuie astfel proiectate și construite încât să prevină sursele de aprindere previzibile care pot apare la funcționare normală. 2.3.1.2. Temperaturile de suprafață nu trebuie să depășească temperaturile maxime de suprafață
HOTĂRÂRE nr. 752 din 14 mai 2004 privind stabilirea condiţiilor pentru introducerea pe piaţa a echipamentelor şi sistemelor protectoare destinate utilizării în atmosfere potenţial explozive. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/158407_a_159736]
-
în vrac susceptibile de încălzire sau combustie spontană nu trebuie să fie transportate, în afară de cazul în care au fost luate măsurile adecvate pentru reducerea la minim a posibilității de izbucnire a incendiului. 3. Mărfurile periculoase solide în vrac care emană vapori periculoși trebuie să fie depozitate într-o încăpere de marfă bine ventilată. REGULA 7-4 Raportarea incidentelor care implică mărfuri periculoase 1. Când are loc un incident care implică sau riscă să implice pierderea peste bord a unor mărfuri periculoase solide
REZOLUTIA MSC.123(75)*) din 24 mai 2002 privind ADOPTAREA AMENDAMENTELOR la Convenţia internaţională din 1974 pentru ocrotirea vieţii omeneşti pe mare, amendată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/158524_a_159853]
-
în vrac susceptibile de încălzire sau combustie spontană nu trebuie să fie transportate, în afară de cazul în care au fost luate măsurile adecvate pentru reducerea la minim a posibilității de izbucnire a incendiului. 3. Mărfurile periculoase solide în vrac care emană vapori periculoși trebuie să fie depozitate într-o încăpere de marfă bine ventilată. REGULA 7-4 Raportarea incidentelor care implică mărfuri periculoase 1. Când are loc un incident care implică sau riscă să implice pierderea peste bord a unor mărfuri periculoase solide
AMENDAMENTE din 24 mai 2002 la Convenţia internaţională din 1974 pentru ocrotirea vieţii omeneşti pe mare, amendată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/158526_a_159855]
-
criteriile de acceptare prevăzute, defectele se vor înlătura, după care încercările respective vor fi repetate. 5.3.5.11 În scopul obținerii unor rezultate concludențe, atmosfera exterioară instalației de GPL va fi pe cât posibil uscat�� pentru a se evita condensarea vaporilor de apă. 5.3.5.12 După efectuarea încercării de presiune hidraulică sunt interzise orice lucrări de sudare, deformări la rece sau la cald la elementele instalației de GPL care lucrează sub presiune. 5.3.5.13 Încercarea de presiune
PRESCRIPTII TEHNICE din 5 decembrie 2003 PT C 8-2003, ediţia 1, "Cerinţe tehnice privind amplasarea-instalarea, asamblarea, exploatarea, repararea, distribuţia şi verificarea instalaţiilor de gaze petroliere*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156152_a_157481]
-
următoarea metodă: eșantion măcinat extras conform standardului DIN 38414-S4, L/S = 10. Filtrare prin filtru cu membrană de 0,45 æm. Analiză cu ajutorul spectroscopiei cu emisie atomică cu plasmă cuplată inductiv - ICP-AES sau cu tehnică de generare de hidruri ori vapori reci. b) Formaldehidă: concentrația de formaldehidă nu trebuie să depășească 30 ppm, măsurată conform standardului SR EN ISO 14184-1:2002. Dacă măsurarea se face cu metoda testului în cameră, concentrația nu trebuie să depășească 0,01 mg/mc . ... Evaluare și
CRITERII din 4 martie 2004 de acordare a etichetei ecologice pentru grupul de produse saltele de pat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156340_a_157669]
-
mult 30 de ore de la încărcare. c) Compuși organici volatili - COV: concentrația de COV nu trebuie să depășească 0,5 mg/mc. În acest context se consideră COV orice compus organic care la 293,15 K are o presiune a vaporilor de cel puțin 0,01 kPa sau care are o volatilitate corespunzătoare în anumite condiții de utilizare. ... Evaluare și verificare Agentul economic trebuie să furnizeze autorității competente un raport de încercare, utilizând următoarea metodă: test în cameră; aceleași condiții ca
CRITERII din 4 martie 2004 de acordare a etichetei ecologice pentru grupul de produse saltele de pat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156340_a_157669]
-
o cantitate de compuși organici volatili mai mică de 10% din greutate. Acest criteriu nu se aplică cleiurilor utilizate la reparații ocazionale. În acest context se consideră COV orice compus organic care la 293,15 K are o presiune a vaporilor de cel puțin 0,01 kPa sau care are o volatilitate corespunzătoare în anumite condiții de utilizare. ... Evaluare și verificare Agentul economic trebuie să furnizeze autorității competente o declarație în care se arată că cleiurile utilizate îndeplinesc acest criteriu și
CRITERII din 4 martie 2004 de acordare a etichetei ecologice pentru grupul de produse saltele de pat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156340_a_157669]
-
următoarea metodă: eșantion măcinat extras conform standardului DIN 38414-S4, L/S = 10. Filtrare prin filtru cu membrană de 0,45 æm. Analiză cu ajutorul spectroscopiei cu emisie atomică cu plasmă cuplată inductiv - ICP-AES sau cu tehnică de generare de hidruri ori vapori reci. b) Formaldehidă: concentrația de formaldehidă nu trebuie să depășească 30 ppm, măsurată conform standardului SR EN ISO 14184-1:2002. Dacă măsurarea se face cu metoda testului în cameră, concentrația nu trebuie să depășească 0,01 mg/mc . ... Evaluare și
HOTĂRÂRE nr. 284 din 4 martie 2004 privind stabilirea Criteriilor de acordare a etichetei ecologice pentru grupul de produse saltele de pat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156339_a_157668]
-
mult 30 de ore de la încărcare. c) Compuși organici volatili - COV: concentrația de COV nu trebuie să depășească 0,5 mg/mc. În acest context se consideră COV orice compus organic care la 293,15 K are o presiune a vaporilor de cel puțin 0,01 kPa sau care are o volatilitate corespunzătoare în anumite condiții de utilizare. ... Evaluare și verificare Agentul economic trebuie să furnizeze autorității competente un raport de încercare, utilizând următoarea metodă: test în cameră; aceleași condiții ca
HOTĂRÂRE nr. 284 din 4 martie 2004 privind stabilirea Criteriilor de acordare a etichetei ecologice pentru grupul de produse saltele de pat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156339_a_157668]
-
o cantitate de compuși organici volatili mai mică de 10% din greutate. Acest criteriu nu se aplică cleiurilor utilizate la reparații ocazionale. În acest context se consideră COV orice compus organic care la 293,15 K are o presiune a vaporilor de cel puțin 0,01 kPa sau care are o volatilitate corespunzătoare în anumite condiții de utilizare. ... Evaluare și verificare Agentul economic trebuie să furnizeze autorității competente o declarație în care se arată că cleiurile utilizate îndeplinesc acest criteriu și
HOTĂRÂRE nr. 284 din 4 martie 2004 privind stabilirea Criteriilor de acordare a etichetei ecologice pentru grupul de produse saltele de pat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156339_a_157668]
-
farmacologică; 5. sinonime și abrevieri; 6. formula structurală; 7. formula moleculară; 8. greutatea moleculară; 9. gradul de impuritate; 10. compoziția calitativă și cantitativă a impurităților; 11. descrierea proprietăților fizice; 12. punctul de topire; 13. punctul de fierbere; 14. presiunea de vapori; 15. solubilitatea în apă și solvenți organici, exprimată în g/l cu indicarea temperaturii; 16. densitatea; 17. spectrele de rotație, refracție, etc. c) un protocol experimental detaliat care precizează motivele oricărei omisiuni a anumitor teste indicate anterior, o descriere a
NORMĂ SANITARĂ VETERINARĂ din 23 decembrie 2003 privind codul referitor la produsele medicinale veterinare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157613_a_158942]
-
filetului. Acesta este, în mod convențional, un număr întreg care servește în scop de referință și este aproximativ egal cu dimensiunea de fabricație. Diametrul nominal se exprimă prin simbolul DN urmat de o mărime numerică; ... l) fluide - gaze, lichide și vapori în stare pură, precum și amestecuri ale acestora. Un fluid poate conține și o suspensie de substanțe solide; ... m) asamblări nedemontabile - asamblări care pot fi demontate numai prin metode distructive; ... n) aprobare europeană de material - document tehnic care se emite pentru
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157664_a_158993]