5,898 matches
-
cunoștințele legate de fizică și astronomie în industrie, medicină și în domeniul militar. Ocupații componente: 211101 fizician 2112 METEOROLOGI Meteorologii conduc (dirijează) cercetarea, îmbunătățesc sau dezvoltă concepte, teorii și metode operaționale care se referă la compoziția, structura și dinamica atmosferei; investighează direcția și viteza deplasărilor aerului, presiunii temperaturii, umidității și alte fenomene ca formarea ceței și precipitațiilor, pregătesc detalierea pe termen lung a hârtilor meteorologice și prognozelor meteo folosite în aviație, în marină, agricultură și alte domenii pentru informarea publicului. Ocupații
ORDIN nr. 1.949 din 9 mai 1995 (*actualizat*) privind aprobarea Clasificării ocupaţiilor din România (C.O.R.). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/201978_a_203307]
-
Indicatori de evaluare a) Indicatori de rezultat: ... - scăderea mortalității specifice prin cardiopatii ischemice - 150 decese/100.000 locuitori - incidența specifică prin boli cardiovasculare - 1% - scăderea mortalității specifice prin boli cardiovasculare - 675/100.000 locuitori b) Indicatori fizici: ... - număr de pacienți investigați pentru boli cardiovasculare - 200.000 c) Indicatori de eficiență: ... - cost Registrul național de cardiologie intervențională - 100.000 lei - cost Registrul național de by-pass aortocoronarian - 100.000 lei Buget total: 20.000 mii lei Buget de stat: - transferuri: 15.000 mii
NORME TEHNICE din 29 martie 2007 privind implementarea, evaluarea şi finantarea programelor naţionale de sănătate, responsabilitatile în monitorizarea şi controlul acestora, detalierea pe subprograme şi activităţi, indicatorii specifici, precum şi unitatile sanitare prin care se deruleaza acestea în anul 2007. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186741_a_188070]
-
tratați cu surfactant: 450 - număr de copii decedați prin sindrom de detresă respiratorie după administrarea tratamentului cu surfactant: 100 - număr de copii testați pentru astm bronșic: 3.600 - număr de copii cu astm bronșic tratați: 4.500 - număr de copii investigați pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție: 2.000 - număr de copii cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție tratați: 1.800 - număr de copii testați pentru mucoviscidoză: 1.000 - număr de copii cu mucoviscidoză tratați: 300 - număr de copii testați pentru
NORME TEHNICE din 29 martie 2007 privind implementarea, evaluarea şi finantarea programelor naţionale de sănătate, responsabilitatile în monitorizarea şi controlul acestora, detalierea pe subprograme şi activităţi, indicatorii specifici, precum şi unitatile sanitare prin care se deruleaza acestea în anul 2007. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186741_a_188070]
-
500 c) Indicatori de eficiență: ... - cost mediu/copil cu sindrom de detresă respiratorie tratat cu surfactant: 2.111 lei - cost mediu/copil testat pentru astm bronșic: 50 lei - cost mediu/copil cu astm bronșic tratat: 273 lei - cost mediu/copil investigat pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție: 60 lei - cost mediu/copil cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție tratat: 333 lei - cost mediu/copil testat pentru mucoviscidoză: 200 lei - cost mediu/copil cu mucoviscidoză tratat: 2.383 lei - cost mediu/copil
NORME TEHNICE din 29 martie 2007 privind implementarea, evaluarea şi finantarea programelor naţionale de sănătate, responsabilitatile în monitorizarea şi controlul acestora, detalierea pe subprograme şi activităţi, indicatorii specifici, precum şi unitatile sanitare prin care se deruleaza acestea în anul 2007. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186741_a_188070]
-
de droguri. Cei 3 prieteni erau consumatori de ecstasy. La data evenimentelor, reclamantul și D.C. erau studenți. 6. La data de 18 aprilie 2002, poliția a cerut parchetului autorizația de a folosi agenți sub acoperire și un colaborator pentru a investiga pista referitoare la pretinsele activități infracționale ale suspecților. În aceeași zi, Secția de combatere a corupției și criminalității organizate din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea Supremă de Justiție (Parchetul) a autorizat 2 agenți, denumiți în procedură "Toni" și "Sven" (cel din urmă
HOTĂRÂRE din 1 iunie 2010 în Cauza Bulfinsky împotriva României, definitivă la 1 septembrie 2010,. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228816_a_230145]
-
experimentale de osteoporoză au relevat că ranelatul de stronțiu stimulează formarea osoasă și reduce rezorbția osoasă, inducând o decuplare pozitivă între formarea și rezorbția osoasă. Studii moderne de calitate osoasă (tehnica nanoindentației) argumentează calitatea normală a osului format. A fost investigată în studii controlate care au inclus 1649 de paciente cu osteoporoză severă; s-a observat reducerea riscului relativ de fracturi vertebrale cu 49% după 1 an și cu 41% după 3 ani de tratament. În plus, riscul fracturilor vertebrale clinice
ORDIN nr. 1.324 din 18 octombrie 2010 privind aprobarea ghidurilor de practică medicală pentru specialitatea endocrinologie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227715_a_229044]
-
al faunei cinegetice și se calculează conform valorilor de despăgubiri prevăzute în anexele nr. 1 și 2. ... (3) Pagubele cauzate faunei de interes cinegetic sau pierderile de orice natură cauzate acesteia, care se înregistrează prin gestionarea necorespunzătoare a vânatului, se investighează de către experți tehnici în vânătoare sau de către experți tehnici judiciari în vânătoare, după caz. ... Articolul 15 (1) În cazul fondurilor cinegetice pentru care s-au încheiat contracte de gestionare a faunei de interes cinegetic, gestionarul asigura plata tarifului de gestionare
LEGE nr. 407 din 9 noiembrie 2006 (*actualizată*) vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227861_a_229190]
-
risc), - examen fizic, examen radiologic (mai recent de 3 luni) - IDR la PPD și/ sau teste de tip IGRA- Quantiferon TBGold efectuate în colaborare cu servicii de pneumoftiziologie. 1. Pacienții cu modificări radiologice/simptomatologie compatibilă cu Tbc activ vor fi investigați suplimentar (examen de spută, bronhoscopie, lavaj, biopsie pleurală/ganglionară). Dacă boala activă este confirmată se va face tratament conform schemelor standard. Terapia biologică va fi temporizată minim 2 luni de la inițierea tratamentului tuberculostatic, de preferat până la incheierea unei cure complete
GHID din 18 octombrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea reumatologie*) - "GHID TRATAMENT ÎN SPONDILITA ANCHILOZANTĂ" - Anexa 2. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228061_a_229390]
-
risc), - examen fizic, examen radiologic (mai recent de 3 luni) - IDR la PPD și/sau teste de tip IGRA - Quantiferon TBGold efectuate în colaborare cu servicii de pneumoftiziologie.. 1. Pacienții cu modificări radiologice/simptomatologie compatibilă cu Tbc activ vor fi investigați suplimentar (examen de sputa, bronhoscopie, lavaj, biopsie pleurala/ganglionara). Dacă boală activă este confirmată se va face tratament conform schemelor standard. Terapia biologică va fi temporizata minim 2 luni de la inițierea tratamentului tuberculostatic, de preferat până la încheierea unei cure complete
GHID din 18 octombrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea reumatologie*) - "GHID TRATAMENT ÎN ARTROPATIA PSORIAZICĂ" - Anexa 3. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228062_a_229391]
-
experimentale de osteoporoză au relevat că ranelatul de stronțiu stimulează formarea osoasă și reduce rezorbția osoasă, inducând o decuplare pozitivă între formarea și rezorbția osoasă. Studii moderne de calitate osoasă (tehnica nanoindentației) argumentează calitatea normală a osului format. A fost investigată în studii controlate care au inclus 1649 de paciente cu osteoporoză severă; s-a observat reducerea riscului relativ de fracturi vertebrale cu 49% după 1 an și cu 41% după 3 ani de tratament. În plus, riscul fracturilor vertebrale clinice
GHID din 18 octombrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea endocrinologie*) - "GHID PENTRU DIAGNOSTICUL ŞI TRATAMENTUL OSTEOPOROZEI DE POSTMENOPAUZĂ" - Anexa 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/229219_a_230548]
-
an; ... 2) indicatori de eficiență - anual: ... a) cost mediu/activitate, ca raport între cheltuielile efective din anul respectiv și suma activităților desfășurate în anul respectiv : 2000 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: a) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului * (nr. probe cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program / nr. total probe investigate în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); ... Ținta: 70%; Unități care derulează subprogramul: a) Institutul
NORME TEHNICE din 1 aprilie 2010(**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228294_a_229623]
-
activităților desfășurate în anul respectiv : 2000 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: a) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului * (nr. probe cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program / nr. total probe investigate în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); ... Ținta: 70%; Unități care derulează subprogramul: a) Institutul Național de Sănătate Publică prin CNSCBT și CRSP București, Cluj, Iași și Timișoara; ... b) direcțiile de sănătate publică județene și
NORME TEHNICE din 1 aprilie 2010(**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228294_a_229623]
-
diagnostic bacteriologic și antibiogramă: 1.100 lei ... 3) Indicatori de rezultat (anual): a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistemul sentinelă (nr. cazuri IN /100 externați- pe secții și pe tipuri de infecții): 5 % ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 50% ... c) procent cazuri IN cu diagnostic bacteriologic și antibiogramă, din totalul cazurilor cu etiologie bacteriană identificată: 70% ... Pentru unitățile sanitare cu paturi care nu sunt selectate în sistemul
NORME TEHNICE din 1 aprilie 2010(**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228294_a_229623]
-
100 lei ... 3) Indicatori de rezultat (anual): a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistemul sentinelă (nr. cazuri IN /100 externați- pe secții și pe tipuri de infecții): 5 % ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 50% ... c) procent cazuri IN cu diagnostic bacteriologic și antibiogramă, din totalul cazurilor cu etiologie bacteriană identificată: 70% ... Pentru unitățile sanitare cu paturi care nu sunt selectate în sistemul sentinelă nosocomiale 1) Indicatori fizici
NORME TEHNICE din 1 aprilie 2010(**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228294_a_229623]
-
identificată: 70% ... Pentru unitățile sanitare cu paturi care nu sunt selectate în sistemul sentinelă nosocomiale 1) Indicatori fizici (trimestrial): ... a) număr cazuri IN depistate în sistem de rutină, pe secții și tip de infecții: 30.000 ... b) număr cazuri IN investigate cu laboratorul: 27 000 ... c) număr accidente ale personalului medical cu expunere la produse biologice: 100 ... 2) Indicatori de eficiență (trimestrial): ... a) cost mediu / acțiune de depistare a unui caz IN în sistem de rutină: 230 lei ... b) cost mediu
NORME TEHNICE din 1 aprilie 2010(**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228294_a_229623]
-
în sistem de rutină: 130 lei ... 3) Indicatori de rezultat: ... a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistem de rutină (raportat la 100 de pacienti externați) defalcat pe secții și tip de infecții: 3% ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr. cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 50% ... Notă: Unitățile sanitare care nu pot asigura din motive obiective investigarea etiologică a cazurilor de infecție nosocomială, în conformitate cu definițiile de caz pentru infecție, pot contracta prestații de servicii
NORME TEHNICE din 1 aprilie 2010(**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228294_a_229623]
-
a) număr copii născuți cu sindrom de detresă respiratorie tratați cu surfactant: 400/an; ... b) număr de copii testați pentru astm bronșic: 3.000/an; ... c) număr de copii cu astm bronșic tratați: 3.105/an; ... d) număr de copii investigați pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție: 2.000/an; ... e) număr de copii cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratați: 2.000/an; ... f) număr de copii testați pentru mucoviscidoză: 1.500/an; ... g) număr de copii tratați pentru
NORME TEHNICE din 1 aprilie 2010(**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228294_a_229623]
-
eficiență: ... a) cost mediu/copil cu sindrom de detresă respiratorie tratat cu surfactant: 6.200 lei; ... b) cost mediu/copil testat pentru astm bronșic: 41 lei; ... c) cost mediu/copil cu astm bronșic tratat: 250 lei; ... d) cost mediu/copil investigat pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție: 100 lei; ... e) cost mediu/copil cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratat: 250 lei; ... f) cost mediu/copil testat pentru mucoviscidoză: 200 lei; ... g) cost mediu/copil tratat pentru mucoviscidoză: 3
NORME TEHNICE din 1 aprilie 2010(**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228294_a_229623]
-
cost mediu/copil testat pentru hepatită cronică: 220 lei; ... k) cost mediu/copil tratat pentru hepatită cronică: 2.600 lei. ... 3) indicatori de rezultat: ... a) reducerea mortalității infantile prin sindrom de detresă respiratorie cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... d) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... e) includerea în tratamentul de supleere a funcției
NORME TEHNICE din 1 aprilie 2010(**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228294_a_229623]
-
pentru hepatită cronică: 2.600 lei. ... 3) indicatori de rezultat: ... a) reducerea mortalității infantile prin sindrom de detresă respiratorie cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... d) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... e) includerea în tratamentul de supleere a funcției imune a 80% din copii depistați cu imunodeficiență primară; ... f) creșterea numărului de copii
NORME TEHNICE din 1 aprilie 2010(**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228294_a_229623]
-
an; ... 2) indicatori de eficiență - anual: ... a) cost mediu/activitate, ca raport între cheltuielile efective din anul respectiv și suma activităților desfășurate în anul respectiv : 2000 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: a) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului * (nr. probe cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program / nr. total probe investigate în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); ... Ținta: 70%; Unități care derulează subprogramul: a) Institutul
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228292_a_229621]
-
activităților desfășurate în anul respectiv : 2000 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: a) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului * (nr. probe cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program / nr. total probe investigate în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); ... Ținta: 70%; Unități care derulează subprogramul: a) Institutul Național de Sănătate Publică prin CNSCBT și CRSP București, Cluj, Iași și Timișoara; ... b) direcțiile de sănătate publică județene și
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228292_a_229621]
-
diagnostic bacteriologic și antibiogramă: 1.100 lei ... 3) Indicatori de rezultat (anual): a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistemul sentinelă (nr. cazuri IN /100 externați- pe secții și pe tipuri de infecții): 5 % ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 50% ... c) procent cazuri IN cu diagnostic bacteriologic și antibiogramă, din totalul cazurilor cu etiologie bacteriană identificată: 70% ... Pentru unitățile sanitare cu paturi care nu sunt selectate în sistemul
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228292_a_229621]
-
100 lei ... 3) Indicatori de rezultat (anual): a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistemul sentinelă (nr. cazuri IN /100 externați- pe secții și pe tipuri de infecții): 5 % ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 50% ... c) procent cazuri IN cu diagnostic bacteriologic și antibiogramă, din totalul cazurilor cu etiologie bacteriană identificată: 70% ... Pentru unitățile sanitare cu paturi care nu sunt selectate în sistemul sentinelă nosocomiale 1) Indicatori fizici
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228292_a_229621]
-
identificată: 70% ... Pentru unitățile sanitare cu paturi care nu sunt selectate în sistemul sentinelă nosocomiale 1) Indicatori fizici (trimestrial): ... a) număr cazuri IN depistate în sistem de rutină, pe secții și tip de infecții: 30.000 ... b) număr cazuri IN investigate cu laboratorul: 27 000 ... c) număr accidente ale personalului medical cu expunere la produse biologice: 100 ... 2) Indicatori de eficiență (trimestrial): ... a) cost mediu / acțiune de depistare a unui caz IN în sistem de rutină: 230 lei ... b) cost mediu
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228292_a_229621]