5,898 matches
-
în sistem de rutină: 130 lei ... 3) Indicatori de rezultat: ... a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistem de rutină (raportat la 100 de pacienti externați) defalcat pe secții și tip de infecții: 3% ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr. cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 50% ... Notă: Unitățile sanitare care nu pot asigura din motive obiective investigarea etiologică a cazurilor de infecție nosocomială, în conformitate cu definițiile de caz pentru infecție, pot contracta prestații de servicii
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228292_a_229621]
-
a) număr copii născuți cu sindrom de detresă respiratorie tratați cu surfactant: 400/an; ... b) număr de copii testați pentru astm bronșic: 3.000/an; ... c) număr de copii cu astm bronșic tratați: 3.105/an; ... d) număr de copii investigați pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție: 2.000/an; ... e) număr de copii cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratați: 2.000/an; ... f) număr de copii testați pentru mucoviscidoză: 1.500/an; ... g) număr de copii tratați pentru
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228292_a_229621]
-
eficiență: ... a) cost mediu/copil cu sindrom de detresă respiratorie tratat cu surfactant: 6.200 lei; ... b) cost mediu/copil testat pentru astm bronșic: 41 lei; ... c) cost mediu/copil cu astm bronșic tratat: 250 lei; ... d) cost mediu/copil investigat pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție: 100 lei; ... e) cost mediu/copil cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratat: 250 lei; ... f) cost mediu/copil testat pentru mucoviscidoză: 200 lei; ... g) cost mediu/copil tratat pentru mucoviscidoză: 3
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228292_a_229621]
-
cost mediu/copil testat pentru hepatită cronică: 220 lei; ... k) cost mediu/copil tratat pentru hepatită cronică: 2.600 lei. ... 3) indicatori de rezultat: ... a) reducerea mortalității infantile prin sindrom de detresă respiratorie cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... d) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... e) includerea în tratamentul de supleere a funcției
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228292_a_229621]
-
pentru hepatită cronică: 2.600 lei. ... 3) indicatori de rezultat: ... a) reducerea mortalității infantile prin sindrom de detresă respiratorie cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... d) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... e) includerea în tratamentul de supleere a funcției imune a 80% din copii depistați cu imunodeficiență primară; ... f) creșterea numărului de copii
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228292_a_229621]
-
an; ... 2) indicatori de eficiență - anual: ... a) cost mediu/activitate, ca raport între cheltuielile efective din anul respectiv și suma activităților desfășurate în anul respectiv : 2000 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: a) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului * (nr. probe cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program / nr. total probe investigate în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); ... Ținta: 70%; Unități care derulează subprogramul: a) Institutul
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228296_a_229625]
-
activităților desfășurate în anul respectiv : 2000 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: a) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului * (nr. probe cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program / nr. total probe investigate în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); ... Ținta: 70%; Unități care derulează subprogramul: a) Institutul Național de Sănătate Publică prin CNSCBT și CRSP București, Cluj, Iași și Timișoara; ... b) direcțiile de sănătate publică județene și
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228296_a_229625]
-
diagnostic bacteriologic și antibiogramă: 1.100 lei ... 3) Indicatori de rezultat (anual): a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistemul sentinelă (nr. cazuri IN /100 externați- pe secții și pe tipuri de infecții): 5 % ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 50% ... c) procent cazuri IN cu diagnostic bacteriologic și antibiogramă, din totalul cazurilor cu etiologie bacteriană identificată: 70% ... Pentru unitățile sanitare cu paturi care nu sunt selectate în sistemul
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228296_a_229625]
-
100 lei ... 3) Indicatori de rezultat (anual): a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistemul sentinelă (nr. cazuri IN /100 externați- pe secții și pe tipuri de infecții): 5 % ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 50% ... c) procent cazuri IN cu diagnostic bacteriologic și antibiogramă, din totalul cazurilor cu etiologie bacteriană identificată: 70% ... Pentru unitățile sanitare cu paturi care nu sunt selectate în sistemul sentinelă nosocomiale 1) Indicatori fizici
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228296_a_229625]
-
identificată: 70% ... Pentru unitățile sanitare cu paturi care nu sunt selectate în sistemul sentinelă nosocomiale 1) Indicatori fizici (trimestrial): ... a) număr cazuri IN depistate în sistem de rutină, pe secții și tip de infecții: 30.000 ... b) număr cazuri IN investigate cu laboratorul: 27 000 ... c) număr accidente ale personalului medical cu expunere la produse biologice: 100 ... 2) Indicatori de eficiență (trimestrial): ... a) cost mediu / acțiune de depistare a unui caz IN în sistem de rutină: 230 lei ... b) cost mediu
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228296_a_229625]
-
în sistem de rutină: 130 lei ... 3) Indicatori de rezultat: ... a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistem de rutină (raportat la 100 de pacienti externați) defalcat pe secții și tip de infecții: 3% ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr. cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 50% ... Notă: Unitățile sanitare care nu pot asigura din motive obiective investigarea etiologică a cazurilor de infecție nosocomială, în conformitate cu definițiile de caz pentru infecție, pot contracta prestații de servicii
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228296_a_229625]
-
a) număr copii născuți cu sindrom de detresă respiratorie tratați cu surfactant: 400/an; ... b) număr de copii testați pentru astm bronșic: 3.000/an; ... c) număr de copii cu astm bronșic tratați: 3.105/an; ... d) număr de copii investigați pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție: 2.000/an; ... e) număr de copii cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratați: 2.000/an; ... f) număr de copii testați pentru mucoviscidoză: 1.500/an; ... g) număr de copii tratați pentru
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228296_a_229625]
-
eficiență: ... a) cost mediu/copil cu sindrom de detresă respiratorie tratat cu surfactant: 6.200 lei; ... b) cost mediu/copil testat pentru astm bronșic: 41 lei; ... c) cost mediu/copil cu astm bronșic tratat: 250 lei; ... d) cost mediu/copil investigat pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție: 100 lei; ... e) cost mediu/copil cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratat: 250 lei; ... f) cost mediu/copil testat pentru mucoviscidoză: 200 lei; ... g) cost mediu/copil tratat pentru mucoviscidoză: 3
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228296_a_229625]
-
cost mediu/copil testat pentru hepatită cronică: 220 lei; ... k) cost mediu/copil tratat pentru hepatită cronică: 2.600 lei. ... 3) indicatori de rezultat: ... a) reducerea mortalității infantile prin sindrom de detresă respiratorie cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... d) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... e) includerea în tratamentul de supleere a funcției
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228296_a_229625]
-
pentru hepatită cronică: 2.600 lei. ... 3) indicatori de rezultat: ... a) reducerea mortalității infantile prin sindrom de detresă respiratorie cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... d) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... e) includerea în tratamentul de supleere a funcției imune a 80% din copii depistați cu imunodeficiență primară; ... f) creșterea numărului de copii
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228296_a_229625]
-
an; ... 2) indicatori de eficiență - anual: ... a) cost mediu/activitate, ca raport între cheltuielile efective din anul respectiv și suma activităților desfășurate în anul respectiv : 2000 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: a) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului * (nr. probe cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program / nr. total probe investigate în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); ... Ținta: 70%; Unități care derulează subprogramul: a) Institutul
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228298_a_229627]
-
activităților desfășurate în anul respectiv : 2000 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: a) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului * (nr. probe cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program / nr. total probe investigate în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); ... Ținta: 70%; Unități care derulează subprogramul: a) Institutul Național de Sănătate Publică prin CNSCBT și CRSP București, Cluj, Iași și Timișoara; ... b) direcțiile de sănătate publică județene și
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228298_a_229627]
-
diagnostic bacteriologic și antibiogramă: 1.100 lei ... 3) Indicatori de rezultat (anual): a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistemul sentinelă (nr. cazuri IN /100 externați- pe secții și pe tipuri de infecții): 5 % ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 50% ... c) procent cazuri IN cu diagnostic bacteriologic și antibiogramă, din totalul cazurilor cu etiologie bacteriană identificată: 70% ... Pentru unitățile sanitare cu paturi care nu sunt selectate în sistemul
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228298_a_229627]
-
100 lei ... 3) Indicatori de rezultat (anual): a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistemul sentinelă (nr. cazuri IN /100 externați- pe secții și pe tipuri de infecții): 5 % ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 50% ... c) procent cazuri IN cu diagnostic bacteriologic și antibiogramă, din totalul cazurilor cu etiologie bacteriană identificată: 70% ... Pentru unitățile sanitare cu paturi care nu sunt selectate în sistemul sentinelă nosocomiale 1) Indicatori fizici
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228298_a_229627]
-
identificată: 70% ... Pentru unitățile sanitare cu paturi care nu sunt selectate în sistemul sentinelă nosocomiale 1) Indicatori fizici (trimestrial): ... a) număr cazuri IN depistate în sistem de rutină, pe secții și tip de infecții: 30.000 ... b) număr cazuri IN investigate cu laboratorul: 27 000 ... c) număr accidente ale personalului medical cu expunere la produse biologice: 100 ... 2) Indicatori de eficiență (trimestrial): ... a) cost mediu / acțiune de depistare a unui caz IN în sistem de rutină: 230 lei ... b) cost mediu
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228298_a_229627]
-
în sistem de rutină: 130 lei ... 3) Indicatori de rezultat: ... a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistem de rutină (raportat la 100 de pacienti externați) defalcat pe secții și tip de infecții: 3% ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr. cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 50% ... Notă: Unitățile sanitare care nu pot asigura din motive obiective investigarea etiologică a cazurilor de infecție nosocomială, în conformitate cu definițiile de caz pentru infecție, pot contracta prestații de servicii
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228298_a_229627]
-
a) număr copii născuți cu sindrom de detresă respiratorie tratați cu surfactant: 400/an; ... b) număr de copii testați pentru astm bronșic: 3.000/an; ... c) număr de copii cu astm bronșic tratați: 3.105/an; ... d) număr de copii investigați pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție: 2.000/an; ... e) număr de copii cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratați: 2.000/an; ... f) număr de copii testați pentru mucoviscidoză: 1.500/an; ... g) număr de copii tratați pentru
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228298_a_229627]
-
eficiență: ... a) cost mediu/copil cu sindrom de detresă respiratorie tratat cu surfactant: 6.200 lei; ... b) cost mediu/copil testat pentru astm bronșic: 41 lei; ... c) cost mediu/copil cu astm bronșic tratat: 250 lei; ... d) cost mediu/copil investigat pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție: 100 lei; ... e) cost mediu/copil cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratat: 250 lei; ... f) cost mediu/copil testat pentru mucoviscidoză: 200 lei; ... g) cost mediu/copil tratat pentru mucoviscidoză: 3
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228298_a_229627]
-
cost mediu/copil testat pentru hepatită cronică: 220 lei; ... k) cost mediu/copil tratat pentru hepatită cronică: 2.600 lei. ... 3) indicatori de rezultat: ... a) reducerea mortalității infantile prin sindrom de detresă respiratorie cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... d) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... e) includerea în tratamentul de supleere a funcției
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228298_a_229627]
-
pentru hepatită cronică: 2.600 lei. ... 3) indicatori de rezultat: ... a) reducerea mortalității infantile prin sindrom de detresă respiratorie cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... d) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... e) includerea în tratamentul de supleere a funcției imune a 80% din copii depistați cu imunodeficiență primară; ... f) creșterea numărului de copii
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228298_a_229627]