8,280 matches
-
de lapte ce depășește 40%; ... b) 5%, în cazul furajelor minerale care conțin substanțe anorganice; ... c) 10%, în cazul furajelor minerale care conțin substanțe organice; ... d) 14%, în cazul altor furaje combinate. ... În cazul furajelor combinate, cu un conținut de umiditate care nu depășește limitele declarate anterior, acest conținut trebuie, de asemenea, declarat. 3. În cazul furajelor combinate constituite, în principal, din subproduse de orez, nivelul de cenușă insolubila în acid clorhidric nu trebuie să depășească 3,3% din substanță uscată
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 30 ianuarie 2007 privind circulaţia furajelor combinate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185010_a_186339]
-
fie declarat. 4. Nivelul de fier din furajele înlocuitoare de lapte pentru vitei cu o greutate vie mai mică sau egală cu 70 kg trebuie să fie de cel putin 30 mg/kg din furajul complet, la un nivel de umiditate de 12%. 5. În cazul în care, în urma unei inspecții oficiale efectuate în conformitate cu prevederile art. 13 din normă sanitară veterinară, în compoziția unui furaj combinat, altul decât cele pentru animalele de companie, se constată abateri de la compoziția declarată, pot fi
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 30 ianuarie 2007 privind circulaţia furajelor combinate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185010_a_186339]
-
mai mic de 1%; ... 5.1.7. mentionina, lizina și treonina: - 15% din conținutul declarat; 5.1.8. cistina și triptofan: - 20% din conținutul declarat. 5.2. Atunci cand conținutul înregistrat este mai ridicat decât conținutul declarat pentru: 5.2.1. umiditate: a) o unitate pentru conținutul declarat de 10% sau mai mult; ... b) 10% din conținutul declarat, pentru un conținut declarat între 5% și 10%; ... c) 0,5 unități pentru conținutul declarat mai mic de 5%; ... 5.2.2. cenușă brută
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 30 ianuarie 2007 privind circulaţia furajelor combinate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185010_a_186339]
-
20%; ... c) două unități pentru conținutul declarat mai mic de 12,5%; ... 6.1.2. uleiuri și grăsimi brute: - 2,5 unități din conținutul declarat. 6.2. Atunci cand conținutul înregistrat este mai mare decât conținutul declarat pentru: 6.2.1. umiditate: a) 3 unități pentru conținutul declarat de 40% sau mai mult; ... b) 7,5% din conținutul declarat, pentru un conținut declarat între 20% și 40%; ... c) 1,5 unități pentru conținutul declarat mai mic de 20%; ... 6.2.2. cenușă
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 30 ianuarie 2007 privind circulaţia furajelor combinate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185010_a_186339]
-
masic de combustibil G(SE) kg/h Debitul masic al probei de gaze de eșapament G(T) cmc/ min Debitul gazului marcator G(TOTW) kg/h Debitul masic al gazelor de eșapament diluate (în condiții umede) H(a) g/kg Umiditatea absolută a aerului de aspirație H(d) g/kg Umiditatea absolută a aerului de diluare H(REF) g/kg Valoare de referință a umidității absolute (10,71 g/kg) i - Indice care desemnează un mod de încercare (pentru testul NRSC
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
probei de gaze de eșapament G(T) cmc/ min Debitul gazului marcator G(TOTW) kg/h Debitul masic al gazelor de eșapament diluate (în condiții umede) H(a) g/kg Umiditatea absolută a aerului de aspirație H(d) g/kg Umiditatea absolută a aerului de diluare H(REF) g/kg Valoare de referință a umidității absolute (10,71 g/kg) i - Indice care desemnează un mod de încercare (pentru testul NRSC) sau o valoare instantanee (pentru testul NRTC) K(H) - Factor
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
kg/h Debitul masic al gazelor de eșapament diluate (în condiții umede) H(a) g/kg Umiditatea absolută a aerului de aspirație H(d) g/kg Umiditatea absolută a aerului de diluare H(REF) g/kg Valoare de referință a umidității absolute (10,71 g/kg) i - Indice care desemnează un mod de încercare (pentru testul NRSC) sau o valoare instantanee (pentru testul NRTC) K(H) - Factor de corecție a umidității pentru NO(x) K(p) - Factor de corecție a umidității
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
de diluare H(REF) g/kg Valoare de referință a umidității absolute (10,71 g/kg) i - Indice care desemnează un mod de încercare (pentru testul NRSC) sau o valoare instantanee (pentru testul NRTC) K(H) - Factor de corecție a umidității pentru NO(x) K(p) - Factor de corecție a umidității pentru particule K(V) - Funcția de etalonat CFV K(W,a) - Factor de corecție pentru aerul de aspirație (pentru trecerea de la mediul uscat la mediul umed) K(W,d) - Factor
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
umidității absolute (10,71 g/kg) i - Indice care desemnează un mod de încercare (pentru testul NRSC) sau o valoare instantanee (pentru testul NRTC) K(H) - Factor de corecție a umidității pentru NO(x) K(p) - Factor de corecție a umidității pentru particule K(V) - Funcția de etalonat CFV K(W,a) - Factor de corecție pentru aerul de aspirație (pentru trecerea de la mediul uscat la mediul umed) K(W,d) - Factor de corecție pentru aerul de diluare (pentru trecerea de la mediul
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
la volum constant CVS r - Raportul între presiunea statică din secțiunea �� minimă a sondei SSV și cea din secțiunea la intrarea în SSV r Raportul între aria secțiunii transversale a sondei izocinetice și cea a conductei de eșapament R(a) % Umiditatea relativă a aerului de aspirație R(d) % Umiditatea relativă a aerului de diluare R(e) - Numărul Reynolds R(f) - Factor de reacție FID T K Temperatura absolută t s Timpul de măsurare T(a) K Temperatura absolută a aerului de
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
statică din secțiunea �� minimă a sondei SSV și cea din secțiunea la intrarea în SSV r Raportul între aria secțiunii transversale a sondei izocinetice și cea a conductei de eșapament R(a) % Umiditatea relativă a aerului de aspirație R(d) % Umiditatea relativă a aerului de diluare R(e) - Numărul Reynolds R(f) - Factor de reacție FID T K Temperatura absolută t s Timpul de măsurare T(a) K Temperatura absolută a aerului de aspirație T(D) K Temperatura absolută a punctului
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
K ± 1 K ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 8. Presiunea gazelor de ± 0,2 kPa valoarea absolută eșapament ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 9. Depresiunea aerului în ± 0,05 kPa valoarea absolută aspirație ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 10. Presiunea atmosferică ± 0,1 kPa valoarea absolută ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 11. Alte presiuni ± 0,1 kPa valoarea absolută ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 12. Umiditatea absolută ± 5 % valoare măsurată ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 13. Debitul de aer ± 2 % valoare măsurată de diluare ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 14. Debitul de gaze de ± 2 % valoare măsurată eșapament diluate ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 1.4. Determinarea componenților gazoși 1.4.1. Specificații generale pentru analizoare Analizoarele trebuie să poată efectua
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
complet condensarea apei din sistemele de diluare și de prelevare a probelor și pentru a menține temperatura gazelor de eșapament diluate între 315 K (42 °C) și 325 K (52 °C), imediat în amonte de port-filtre. În cazul în care umiditatea aerului este mare, se admite dezumidificarea aerului de diluare înainte de intrarea în sistemul de diluare. În cazul în care temperatura ambiantă este mai mică de 293 K (20 °C), se recomandă preîncălzirea aerului de diluare la o temperatură superioară limitei
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
utilizate (anexa nr. 6, pct. 1.2.1.1.). Pentru a determina masa particulelor sunt necesare următoarele: un sistem de prelevare a probelor de particule, filtre pentru prelevarea particulelor, o microbalanță analitică și o cameră de cântărire cu temperatura și umiditatea controlate. Pentru prelevarea probelor de particule se pot utiliza două metode: - metoda cu filtru unic utilizează o pereche de filtre (pct. 1.5.1.3. din prezenta subanexă) pentru toate fazele ciclului de încercare. Trebuie să se acorde o atenție
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
din camera de cântărire Temperatura camerei (sau a spațiului) în care se condiționează și se cântăresc filtrele pentru particule trebuie să fie menținută la 295 K (22 °C) ± 3 K pe toată durata de condiționare și de cântărire a filtrelor. Umiditatea trebuie menținută la un punct de rouă de 282,5 K (9,5 °C) ± 3 K și umiditatea relativă la 45 ± 8 %. 1.5.2.2. Cântărirea filtrului de referință Atmosfera din cameră (sau locală) nu trebuie să conțină impurități
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
particule trebuie să fie menținută la 295 K (22 °C) ± 3 K pe toată durata de condiționare și de cântărire a filtrelor. Umiditatea trebuie menținută la un punct de rouă de 282,5 K (9,5 °C) ± 3 K și umiditatea relativă la 45 ± 8 %. 1.5.2.2. Cântărirea filtrului de referință Atmosfera din cameră (sau locală) nu trebuie să conțină impurități (de exemplu praf) care se pot depune pe filtrele pentru particule în timpul condiționării acestora. Sunt admise abateri de la
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
Se utilizează, după caz, aparate de măsură pentru consumul de combustibil, consumul de aer, temperatura lichidului de răcire și a uleiului, presiunea gazelor de eșapament și depresiunea în colectorul de aspirație, temperatura gazelor de eșapament, temperatura aerului aspirat, presiunea atmosferică, umiditatea aerului și temperatura combustibilului. Aparatele enumerate trebuie să satisfacă cerințele prezentate în tabelul 3: Tabelul 3 - Precizia aparatelor de măsura ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Nr. Mărimea măsurată Precizia crt. ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 1 Turația motorului ± 2% din valoarea măsurată sau ± 1 % din valoarea maximă a turației motorului
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
K ± 1 K ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 8. Presiunea gazelor de ± 0,2 kPa valoare absolută eșapament ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 9. Depresiunea aerului în ± 0,05 kPa valoare absolută aspirație ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 10. Presiunea atmosferică ± 0,1 kPa valoare absolută ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 11. Alte presiuni ± 0,1 kPa valoare absolută ───────────────────────────────────────────────��──────────────────────────────── 12. Umiditatea absolută ± 5 % valoare măsurată ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 13. Debitul aerului de ± 2 % valoare măsurată diluare ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 14. Debitul gazelor de ± 2 % valoare măsurată eșapament diluate ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 2.2.3. Debitul gazelor de eșapament brute Pentru calcularea emisiilor în gazele de eșapament brute ��i pentru controlul
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
complet condensarea apei din sistemele de diluare și de prelevare a probelor și pentru a menține temperatura gazelor de eșapament diluate între 315 K (42 °C) și 325 K (52 °C), imediat în amonte de portfiltre. În cazul în care umiditatea aerului este mare, se admite dezumidificarea aerului de diluare înainte de intrarea în sistemul de diluare. În cazul în care temperatura ambiantă este mai mică de 293 K (20 °C), se recomandă preîncălzirea aerului de diluare peste limita de temperatură de
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
respecte dispozițiile de la pct. 2.3.5. Pentru a determina masa de particule sunt necesare următoarele: un sistem de prelevare a probelor de particule, filtre pentru prelevarea de particule, o microbalanță analitică și o cameră de cântărire cu temperatură și umiditate controlate. Specificații privind sistemul de diluare în circuit derivat Sistemul de diluare în circuit derivat trebuie să fie proiectat astfel încât să permită separarea fluxului de gaze de eșapament în două fracțiuni, cea mai mică fiind diluată în aer și utilizată
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
2.4.2.1. Condițiile din camera de cântărire Temperatura camerei (sau a spațiului) în care filtrele de particule sunt stabilizate și cântărite trebuie menținută la 295 K (22 °C) ± 3 K pe toată durata de stabilizare și de cântărire. Umiditatea trebuie să fie menținută la un punct de rouă de 282,5 K (9,5 °C) ± 3 K și umiditatea relativă la 45 ± 8 %. 2.4.2.2. Cântărirea filtrului de referință Atmosfera din cameră (sau spațiu) trebuie să nu
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
stabilizate și cântărite trebuie menținută la 295 K (22 °C) ± 3 K pe toată durata de stabilizare și de cântărire. Umiditatea trebuie să fie menținută la un punct de rouă de 282,5 K (9,5 °C) ± 3 K și umiditatea relativă la 45 ± 8 %. 2.4.2.2. Cântărirea filtrului de referință Atmosfera din cameră (sau spațiu) trebuie să nu conțină impurități (de exemplu praf) care se pot depune pe filtrele pentru particule în timpul stabilizării lor. Se admit abateri de la
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
d) = 1 - k(w2) 1,608 x H(a) k(w2) = ─────────────────── 1000+[1,608 x H(a)] 6,22 x R(a) x p(a) H(a) = ─────────────────────────── p(B) - p(a) x R(a) x 10^-2 unde: H(a) = umiditatea absolută a aerului de aspirație, (grame apă/kg aer uscat) H(d) = umiditatea absolută a aerului de diluare, (grame apă/kg aer uscat) R(d) = umiditatea relativă a aerului de diluare, (%) R(a) = umiditatea relativă a aerului de aspirație, (%) p
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
608 x H(a)] 6,22 x R(a) x p(a) H(a) = ─────────────────────────── p(B) - p(a) x R(a) x 10^-2 unde: H(a) = umiditatea absolută a aerului de aspirație, (grame apă/kg aer uscat) H(d) = umiditatea absolută a aerului de diluare, (grame apă/kg aer uscat) R(d) = umiditatea relativă a aerului de diluare, (%) R(a) = umiditatea relativă a aerului de aspirație, (%) p(d) = presiunea de vapori de saturație a aerului de diluare, (kPa) p(a
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
a) = ─────────────────────────── p(B) - p(a) x R(a) x 10^-2 unde: H(a) = umiditatea absolută a aerului de aspirație, (grame apă/kg aer uscat) H(d) = umiditatea absolută a aerului de diluare, (grame apă/kg aer uscat) R(d) = umiditatea relativă a aerului de diluare, (%) R(a) = umiditatea relativă a aerului de aspirație, (%) p(d) = presiunea de vapori de saturație a aerului de diluare, (kPa) p(a) = presiunea de vapori de saturație a aerului de aspirație, (kPa) p(B) = presiunea
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]