19,719 matches
-
investiții" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență subvențiilor guvernamentale și altor resurse primite pentru finanțarea investițiilor, precum și a imobilizărilor primite cu titlu gratuit. Evidență analitică se conduce pe feluri de subvenții. Contul 131 "Subvenții pentru investiții" este un cont de pasiv. În creditul contului 131 "Subvenții pentru investiții" se înregistrează: - valoarea subvențiilor pentru investiții primite sau de primit (512, 445); - valoarea brevetelor, licențelor, altor drepturi și valori similare primite cu titlu gratuit (205); - valoarea terenurilor și mijloacelor fixe primite cu titlu
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
parte: Conturile 1511 "Provizioane pentru litigii", 1512 "Provizioane pentru garanții acordate clienților", 1518 "Alte provizioane pentru riscuri și cheltuieli" Cu ajutorul acestor conturi se ține evidență provizioanelor pentru litigii, garanții acordate clienților, precum și pentru alte riscuri și cheltuieli. Sunt conturi de pasiv. În creditul acestor conturi se înregistrează: - valoarea provizioanelor pentru riscuri și cheltuieli constituite (681). În debitul conturilor se înregistrează: - sumele reprezentând diminuarea sau anularea provizioanelor pentru riscuri și cheltuieli (781). Șoldul conturilor reprezintă provizioanele pentru riscuri și cheltuieli constituite. Contul
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
și mutarea activului, respectiv costurile de restaurare a amplasamentului, recunoscute că un provizion în conformitate cu prevederile Standardelor Internaționale de Contabilitate 16 și 37. Contul 1513 "Provizioane pentru dezafectare imobilizări corporale și alte acțiuni similare legate de acestea" este un cont de pasiv. În creditul contului 1513 "Provizioane pentru dezafectare imobilizări corporale și alte acțiuni similare legate de acestea" se înregistrează: - valoarea provizioanelor constituite pentru dezafectare imobilizări corporale și alte acțiuni similare legate de acestea (212, 213). În debitul contului 1513 "Provizioane pentru
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
corporale și alte acțiuni similare legate de acestea, constituite. Contul 1514 "Provizioane pentru restructurare" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență costurilor estimate pentru restructurare, recunoscute că un provizion în conformitate cu IAS 37. Contul 1514 "Provizioane pentru restructurare" este un cont de pasiv. În creditul contului 1514 "Provizioane pentru restructurare" se înregistrează: - valoarea provizioanelor constituite pentru restructurare (6812). În debitul contului 1514 "Provizioane pentru restructurare" se înregistrează: - sumele reprezentând diminuarea sau anularea provizioanelor constituite pentru restructurare (7812). Șoldul contului reprezintă provizioanele constituite pentru
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
ȘI DATORII ASIMILATE" Din grupa 16 "Împrumuturi și datorii asimilate" fac parte: Contul 161 "Împrumuturi din emisiuni de obligațiuni" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență împrumuturilor din emisiunea obligațiunilor. Contul 161 "Împrumuturi de emisiuni de obligațiuni" este un cont de pasiv. În creditul contului 161 "Împrumuturi din emisiuni de obligațiuni" se înregistrează: - suma împrumuturilor obținute la valoarea de rambursare a obligațiunilor emise (461); - suma primelor de rambursare aferente împrumuturilor din emisiune de obligațiuni (169); - diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate din
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
Credite bancare pe termen lung" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență creditelor bancare pe termen lung primite de la instituții bancare și alte persoane juridice. Contabilitatea analitică se organizează distinct. Contul 162 "Credite bancare pe termen lung" este un cont de pasiv. În creditul contului 162 "Credite bancare pe termen lung" se înregistrează: - suma creditelor pe termen lung primite (401, 404, 512); - diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate din evaluarea la închiderea exercițiului financiar, a creditelor în valută (665). În debitul contului
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
creditele pe termen lung nerambursate. Contul 166 "Datorii ce privesc imobilizările financiare" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență datoriilor societății față de persoanele juridice ce dețin participații în capitalul acesteia. Contul 166 "Datorii ce privesc imobilizările financiare" este un cont de pasiv. În creditul contului 166 "Datorii ce privesc imobilizările financiare" se înregistrează: - sumele încasate de la societățile comerciale ce dețin participații (512); - diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate din evaluarea la închiderea exercițiului financiar, aferente datoriilor exprimate în valută (665). În debitul
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
cont se ține evidență altor împrumuturi și datorii asimilate, cum sunt: depozite, garanții primite și alte datorii asimilate. Contabilitatea analitică se ține pe feluri de împrumuturi și datorii asimilate. Contul 167 "Alte împrumuturi și datorii asimilate" este un cont de pasiv. În creditul contului 167 "Alte împrumuturi și datorii asimilate" se înregistrează: - sumele încasate reprezentând alte împrumuturi și datorii asimilate (512); - valoarea concesiunilor preluate (205); - valoarea imobilizărilor corporale primite în leasing financiar, conform prevederilor contractuale (211, 212, 213, 214); - diferențele nefavorabile
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
ține evidență dobânzilor datorate, aferente împrumuturilor din emisiunea de obligațiuni, creditelor bancare pe termen lung, datoriilor ce privesc imobilizările financiare, precum și celor aferente altor împrumuturi și datorii asimilate. Contul 168 "Dobânzi aferente împrumuturilor și datoriilor asimilate" este un cont de pasiv. În creditul contului 168 "Dobânzi aferente împrumuturilor și datoriilor asimilate" se înregistrează: - valoarea dobânzilor datorate, aferente împrumuturilor și datoriilor asimilate (666); - valoarea dobânzilor evidențiate în avans potrivit prevederilor contractuale (471); - diferențele nefavorabile de curs valutar aferente dobânzilor datorate în valută
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
a fost amortizat (6583). Șoldul debitor al contului reprezintă valoarea fondului comercial existent. Contul 2075 "Fond comercial negativ" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență diferenței negative rezultate din achiziția unei afacerii. Contul 2075 "Fond comercial negativ" este un cont de pasiv. În creditul contului 2075 "Fond comercial negativ" se înregistrează: - diferența negativă rezultată din achiziția unei afaceri. În debitul contului 2075 "Fond comercial negativ" se înregistrează: - cota-parte din fondul negativ reluat la venituri (7815). Șoldul creditor reprezintă valoarea fondului comercial negativ
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
împrumuturilor acordate și altor creanțe imobilizate. Contul 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență vărsămintelor de efectuat cu ocazia achiziționării imobilizărilor financiare. Contul 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" este un cont de pasiv. În creditul contului 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" se înregistrează: - sumele datorate pentru achiziționarea de imobilizări financiare (261, 262, 263, 265, 267). - diferențele favorabile de curs valutar rezultate în urmă decontării împrumuturilor și datoriilor în valută sau a
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
imobilizările financiare. GRUPA 28 "AMORTIZĂRI PRIVIND IMOBILIZĂRILE" Din grupa 28 "Amortizări privind imobilizările" fac parte: Contul 280 "Amortizări privind imobilizările necorporale" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență amortizării imobilizărilor necorporale. Contul 280 "Amortizări privind imobilizările necorporale" este un cont de pasiv. În creditul contului 280 "Amortizări privind imobilizările necorporale" se înregistrează: - valoarea amortizării imobilizărilor necorporale (681). În debitul contului 280 "Amortizări privind imobilizările necorporale" se înregistrează: - amortizarea aferentă imobilizărilor necorporale vândute sau scoase din evidență (201, 203, 205, 207, 208). Șoldul
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
sau scoase din evidență (201, 203, 205, 207, 208). Șoldul contului reprezintă amortizarea imobilizărilor necorporale. Contul 281 "Amortizări privind imobilizările corporale" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență amortizării imobilizărilor corporale. Contul 281 "Amortizări privind imobilizările corporale" este un cont de pasiv. În creditul contului 281 "Amortizări privind imobilizările corporale" se înregistrează: - cheltuielile aferente amortizării imobilizărilor corporale (681); - valoarea amortizării investițiilor efectuate de chiriași la imobilizările corporale primite cu chirie și restituite proprietarului (212, 213, 214); - valoarea amortizării imobilizărilor utilizate în operații
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
DEPRECIEREA IMOBILIZĂRILOR" Din grupa 29 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor" fac parte: Contul 290 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor necorporale" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență provizioanelor pentru deprecierea imobilizărilor necorporale. Contul 290 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor necorporale" este un cont de pasiv. În creditul contului 290 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor necorporale" se înregistrează: - sumele reprezentând constituirea sau suplimentarea provizioanelor pentru deprecierea imobilizărilor necorporale (681). În debitul contului 290 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor necorporale" se înregistrează: - sumele reprezentând diminuarea sau anularea provizioanelor pentru
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
imobilizărilor necorporale (781). Șoldul contului reprezintă valoarea provizioanelor aferente imobilizărilor necorporale. Contul 291 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor corporale" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență provizioanelor pentru deprecierea imobilizărilor corporale. Contul 291 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor corporale" este un cont de pasiv. În creditul contului 291 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor corporale" se înregistrează: - sumele reprezentând constituirea sau suplimentarea provizioanelor pentru deprecierea imobilizărilor corporale (681). În debitul contului 291 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor corporale" se înregistrează: - sumele reprezentând diminuarea sau anularea provizioanelor pentru
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
valoarea provizioanelor aferente imobilizărilor corporale. Contul 293 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor în curs" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență provizioanelor pentru deprecierea imobilizărilor necorporale și corporale în curs. Contul 293 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor în curs" este un cont de pasiv. În creditul contului 293 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor în curs" se înregistrează: - sumele reprezentând constituirea sau suplimentarea provizioanelor pentru deprecierea imobilizărilor în curs (681). În debitul contului 293 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor în curs" se înregistrează: - sumele reprezentând diminuarea sau
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
curs (781). Șoldul contului reprezintă valoarea provizioanelor aferente imobilizărilor în curs. Contul 296 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor financiare" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență provizioanelor pentru deprecierea imobilizărilor financiare. Contul 296 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor financiare" este un cont de pasiv. În creditul contului 296 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor financiare" se înregistrează: - sumele reprezentând constituirea sau suplimentarea provizioanelor privind deprecierea imobilizărilor financiare (686). În debitul contului 296 "Provizioane pentru deprecierea imobilizărilor financiare" se înregistrează: - sumele reprezentând diminuarea sau anularea provizioanelor privind
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
a provizioanelor pentru deprecierea stocurilor de materiale consumabile, materiale de natură obiectelor de inventar, altor stocuri asimilate, lucrărilor și serviciilor în curs de execuție, precum și a suplimentării, diminuării sau anulării acestora, potrivit legii. Conturile din această grupa sunt conturi de pasiv. În creditul conturilor din grupa 39 "Provizioane pentru deprecierea stocurilor, lucrărilor și serviciilor în curs de execuție" se înregistrează: - valoarea provizioanelor pentru deprecierea stocurilor, lucrărilor și serviciilor în curs, constituite sau suplimentate, potrivit legii, pe feluri de provizioane (681). În
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
40 "Furnizori și conturi asimilate" fac parte: Contul 401 "Furnizori" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență datoriilor și a decontărilor în relațiile cu furnizorii pentru aprovizionările de bunuri, lucrările executate sau serviciile prestate. Contul 401 "Furnizori" este un cont de pasiv. În creditul contului 401 "Furnizori" se înregistrează: - valoarea la preț de cumpărare sau standard (prestabilit) a materialelor consumabile, materiale de natură obiectelor de inventar, achiziționate cu titlu oneros de la terți pe bază de facturi (302, 303, 351), precum și diferențele de
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
767). Șoldul contului reprezintă sumele datorate furnizorilor. Contul 403 "Efecte de plătit" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență obligațiilor de plătit pe bază de efecte comerciale (bilet la ordin, cambie etc.). Contul 403 "Efecte de plătit" este un cont de pasiv. În creditul contului 403 "Efecte de plătit" se înregistrează: - valoarea acceptată a efectelor comerciale de plătit (401); - diferențele nefavorabile de curs valutar la sfarsitul exercițiului din evaluarea șoldului în valută (665). În debitul contului 403 "Efecte de plătit" se înregistrează
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
acestora la sfarsitul exercițiului (765). Șoldul contului reprezintă valoarea efectelor comerciale de plătit. Contul 404 "Furnizori de imobilizări" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență obligațiilor de plată față de furnizorii de imobilizări. Contul 404 "Furnizori de imobilizări" este un cont de pasiv. În creditul contului 404 "Furnizori de imobilizări" se înregistrează: - valoarea imobilizărilor facturate de furnizori, a serviciilor prestate sau a lucrărilor executate de terți pentru realizarea acestor imobilizări (201, 203, 208, 211, 212, 213, 214, 231, 233, 261-265); - obligația de plată
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
405 "Efecte de plătit pentru imobilizări" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență obligațiilor de plată către furnizorii de imobilizări pe bază de efecte comerciale (bilet la ordin, cambie etc.). Contul 405 "Efecte de plătit pentru imobilizări" este un cont de pasiv. În creditul contului 405 "Efecte de plătit pentru imobilizări" se înregistrează: - valoarea acceptată a efectelor comerciale de plătit pentru imobilizări (404); - diferențele nefavorabile de curs valutar la sfarsitul exercițiului din evaluarea șoldului în valută (665). În debitul contului 405 "Efecte
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
Contul 408 "Furnizori - facturi nesosite" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență decontărilor cu furnizorii pentru aprovizionările de bunuri, lucrările executate și prestările de servicii, pentru care nu s-au primit facturi. Contul 408 "Furnizori - facturi nesosite" este un cont de pasiv. În creditul contului 408 "Furnizori - facturi nesosite" se înregistrează: - valoarea bunurilor aprovizionate, a lucrărilor executate sau serviciilor prestate de către furnizori (302, 303, 4428, 604, 605, 611 la 626, 628); - diferențele nefavorabile de curs valutar înregistrate la închiderea exercițiului, aferente datoriilor
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
livrate, a serviciilor prestate sau a lucrărilor executate, pentru care nu s-au întocmit facturi. Contul 419 "Clienți - creditori" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență clienților - creditori, reprezentând avansurile încasate de la clienți. Contul 419 "Clienți - creditori" este un cont de pasiv. În creditul contului 419 "Clienți - creditori" se înregistrează: - sumele încasate de la clienți în avans pentru prestări de servicii, executări de lucrări, livrări de bunuri, achiziții de unități de fond, comisioane datorate (512, 531); - sume încasate în cont marja, fond de
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]
-
salarii datorate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență decontărilor cu personalul pentru drepturile salariale cuvenite acestuia în bani sau în natură, inclusiv a adaosurilor și premiilor achitate din fondul de salarii. Contul 421 "Personal - salarii datorate" este un cont de pasiv. În creditul contului 421 "Personal - salarii datorate" se înregistrează: - salariile și alte drepturi cuvenite personalului (641). În debitul contului 421 "Personal - salarii datorate" se înregistrează: - rețineri din salarii reprezentând avansuri, sume opozabile salariaților datorate terților, contribuția pentru asigurări sociale, contribuția
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 17 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147866_a_149195]